sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7360 articole
Ramona Emilian

Justiție

Corupție la Primăria Sectorului 5: cum funcționa schema mitei, de la polițistul local la vârful administrației

Procurorii Direcția Națională Anticorupție au declanșat o amplă anchetă de corupție la Primăria Sectorului 5, după ce un polițist local, cunoscut sub porecla „Pedro”, a primit mită de 18.000 de euro de la reprezentantul unui dezvoltator imobiliar. Suma ar fi fost plătită pentru urgentarea recepției unui ansamblu rezidențial. Banii, distribuiți către șefi din Primărie Potrivit referatului întocmit de procurori, o parte din banii primiți de polițistul local ar fi fost ulterior „distribuiți” către superiori din cadrul administrației locale. Citește și: Sandu, reacție surprinzătoare la raportul Comisiei juridice a Camerei Reprezentanţilor din SUA Ancheta vizează un mecanism bine pus la punct, prin care documente esențiale pentru finalizarea proiectelor imobiliare ar fi fost eliberate contra cost. Trei oficiali reținuți În acest dosar au fost reținuți trei oficiali importanți ai Primăriei Sectorului 5: - Iulian Cârlogea, administratorul public al Sectorului 5 - Robert Mihai Başca, arhitectul-șef - Florin Chioran, director general adjunct al Poliției Locale Sector 5 Aceștia urmează să fie prezentați Tribunalul București cu propunere de arestare preventivă. Cum a început totul: recepție amânată și „taxa” neoficială În noiembrie 2024, o firmă aparținând unui dezvoltator imobiliar a solicitat Primăriei Sectorului 5 recepția unui ansamblu rezidențial de pe strada Înclinată, nr. 12. Deși lucrările erau finalizate, Direcția de Control din cadrul Poliției Locale a invocat aglomerația pentru a amâna procedura. Reprezentantul firmei, identificat ca C.G., a discutat direct cu polițistul local I.P., zis „Pedro”. Potrivit declarațiilor, acesta i-ar fi cerut inițial suma de 24.000 de euro pentru recepție și certificatul de atestare a edificării. După negocieri, suma a fost redusă la 18.000 de euro. Mita, plătită în mașină și urmată de documente oficiale În ziua recepției, după finalizarea verificărilor, C.G. i-a remis polițistului suma de 90.000 de lei, echivalentul a 18.000 de euro, într-o pungă de plastic, în mașina sa. La scurt timp, firma a primit procesul-verbal de recepție și certificatul de atestare a edificării. Denunț la DNA și investigatori sub acoperire Ulterior, C.G. i-a mărturisit superiorului său plata mitei, fapt care a dus la suspiciuni și, în cele din urmă, la un denunț către DNA. Procurorii au apelat la un investigator sub acoperire, care s-a prezentat drept reprezentant al companiei-mamă a dezvoltatorului. În noiembrie 2025, investigatorul și polițistul local s-au întâlnit de mai multe ori, discuțiile fiind înregistrate. Din convorbiri reiese clar că suma cerută inițial fusese de 24.000 de euro, dar că polițistul primise doar 18.000. Recunoașteri și traseul banilor Audiat de procurori, polițistul local a recunoscut faptele. Acesta a declarat că a păstrat 20.000 de lei și a remis restul banilor lui Florin Chioran, pentru semnarea documentelor necesare fiscalizării imobilelor. Ulterior, în cadrul unei operațiuni controlate, polițistul a dus „diferența” de 6.000 de euro, banii fiind împărțiți între Chioran și, potrivit suspiciunilor, administratorul public Iulian Cârlogea. O nouă mită, într-o toaletă din Primărie Ancheta scoate la iveală și un al doilea episod de corupție, legat de recepția unui imobil de 11 etaje de pe strada Nuțu Ion. După constatarea unor nereguli, dezvoltatorul ar fi promis sume consistente pentru „rezolvarea” situației. În ianuarie 2026, polițistul „Pedro” a primit 2.000 de euro într-o toaletă din Primărie, pentru a evita camerele de supraveghere. Banii au fost predați ulterior procurorilor și constituie probă la dosar.

Corupție la Primăria Sectorului 5, mecanismul mitei (sursa: Facebook/Vlad Popescu Piedone)
Trump vor pacea în Ucraina până în iunie (sursa: Facebook/Volodimir Zelenski)
Internațional

Trump vrea ca războiul din Ucraina să se încheie până în iunie, spune Zelenski

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că administrația președintelui american Donald Trump își propune ca Ucraina și Rusia să ajungă la o soluție de încheiere a războiului până în luna iunie. Declarațiile liderului ucrainean au fost transmise sâmbătă de agenția de presă Ukrinform. Potrivit lui Zelenski, oficialii americani au transmis că vor face „tot posibilul” pentru a se asigura că războiul se va încheia în această perioadă. Alegerile din SUA, factor-cheie în calendarul propus Zelenski a sugerat că presiunea pentru o soluție rapidă este legată de contextul politic intern din Statele Unite, în special de alegerile de la jumătatea mandatului. Citește și: Sandu, reacție surprinzătoare la raportul Comisiei juridice a Camerei Reprezentanţilor din SUA Congresul SUA urmează să fie reînnoit în noiembrie, iar o parte a Senatului va organiza alegeri parțiale în aceeași zi. „Alegerile sunt cu siguranță mai importante pentru ei. Să nu fim naivi”, a spus președintele ucrainean, explicând că aceste calcule politice influențează agenda diplomatică a Washingtonului. Ucraina a propus un plan de pace etapizat Șeful statului ucrainean a precizat că Kievul a prezentat deja reprezentanților americani un plan de pace structurat pe etape, care detaliază pașii ce ar trebui urmați de fiecare parte. „Dacă rușii sunt gata să pună capăt războiului, este esențial să fie stabilite condițiile”, a subliniat Zelenski, fără a oferi detalii suplimentare despre conținutul exact al acestui plan. Propunere de întâlnire Ucraina–Rusia–SUA la Miami Washingtonul a propus organizarea unei întâlniri între delegațiile ucraineană și rusă în Miami, cel mai probabil în decurs de o săptămână. Kievul a acceptat propunerea, a confirmat Zelenski. Liderul ucrainean a reiterat că garanțiile de securitate reprezintă un element esențial pentru orice acord de pace și că acestea trebuie semnate înaintea oricăror alte documente. Concesiile teritoriale rămân un punct sensibil În urma celei mai recente runde de discuții trilaterale, Zelenski a admis că subiecte precum concesiile teritoriale continuă să fie extrem de dificile. Președintele SUA mizează pe o încheiere rapidă a conflictului, dorind să-și consolideze imaginea de mediator, după ce a promis anterior că va opri războiul „în 24 de ore”. Avertisment privind un posibil acord economic SUA–Rusia Zelenski a mai avertizat asupra existenței unui document prezentat de serviciile de informații ucrainene, care ar viza un potențial acord de cooperare economică între Rusia și Statele Unite, evaluat la până la 12 trilioane de dolari. Documentul, denumit „Pachetul Dmitriev”, ar conține prevederi economice ample. Președintele ucrainean a subliniat că Ucraina va reacționa dacă un astfel de risc se va concretiza și a insistat că niciun acord bilateral nu poate afecta interesele Ucrainei fără participarea sa. Negocierile de la Abu Dhabi: rezultate limitate Reprezentanții Ucrainei, Rusiei și Statelor Unite s-au întâlnit recent la Abu Dhabi pentru a doua rundă de negocieri. Singurul rezultat concret al discuțiilor a fost un schimb de prizonieri. Zelenski a declarat că nu s-au înregistrat progrese în privința regiunii Donbas, ocupată parțial de trupele ruse, nici în privința Centrala nucleară Zaporojie, cea mai mare centrală nucleară din Europa. Donbas și Zaporojie, dosare încă blocate Potrivit liderului de la Kiev, pozițiile rămân divergente în ceea ce privește Donbasul, care include regiunile Lugansk și Donețk, dar și controlul asupra centralei nucleare Zaporojie. Propunerile privind o zonă de liber schimb în estul Ucrainei nu au dus, de asemenea, la un consens. „Problemele complicate rămân complicate”, a concluzionat Zelenski, apreciind totuși dialogul trilateral drept un pas înainte, care ar putea pregăti terenul pentru eventuale întâlniri la nivel de șefi de stat.

Jana Brejchová, „Arabela”, a murit (sursa: Facebook/Jana Brejchová - stránka o filmové hvězdě Janě Brejchové)
Eveniment

„Arabela” a murit: actrița cehă Jana Brejchová din serialul anilor '80 avea 86 de ani

Actrița cehă de film și televiziune Jana Brejchová a murit vineri, la vârsta de 86 de ani, după o boală îndelungată, potrivit presei naționale din Cehia. Informația a fost confirmată de fiica sa, actrița Tereza Brodská. „Brigitte Bardot a Cehiei”, un simbol al eleganței și talentului Supranumită adesea „Brigitte Bardot a Cehiei” datorită frumuseții și prezenței sale scenice, Jana Brejchová a fost una dintre cele mai mari vedete ale cinematografiei cehoslovace și cehe, cucerind generații întregi de spectatori prin farmec și profunzime actoricească. Citește și: Sandu, reacție surprinzătoare la raportul Comisiei juridice a Camerei Reprezentanţilor din SUA Între 1958 și 1962, Jana Brejchová a fost căsătorită cu regizorul și actorul Miloš Forman, care avea să devină ulterior unul dintre cei mai apreciați cineaști de la Hollywood și laureat a două premii Oscar. Sora ei mai mică, Hana Brejchová, decedată în urmă cu mai puțin de doi ani, a fost, la rândul ei, o actriță cunoscută. Copilăria și debutul artistic Jana Brejchová s-a născut la 20 ianuarie 1940, în Praga, pe atunci aflată sub ocupație nazistă, într-o familie numeroasă, cu opt copii. A obținut primul rol cinematografic la doar 13 ani, însă consacrarea a venit câțiva ani mai târziu. Rolul care a adus consacrarea internațională Succesul major a fost legat de interpretarea elevei Jana în filmul „Higher Principle”, o dramă despre teroarea ocupației naziste în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial. Pentru acest rol, Jana Brejchová a fost recompensată cu un premiu de interpretare la Festivalul de Film de la Locarno. Carieră internațională și filme antifasciste Actrița a jucat și în Germania, inclusiv în lungmetrajul antifascist „The House in Karp Lane” (1965), consolidându-și reputația de artistă angajată și versatilă. În Cehia, Jana Brejchová este extrem de iubită pentru rolul Reginei din serialul fantasy pentru copii Arabela, cunoscut și sub titlurile „Arabela, prințesa” sau „Povestea inelului magic”. Personajul său, Regina din Ținutul Poveștilor, este mama prințesei Arabela și soția Regelui Hyacint, conducătorii unei lumi magice populate de personaje de basm. De-a lungul carierei, Jana Brejchová a jucat și alături de fiica sa, Tereza Brodská, într-o dramă psihologică centrată pe relația complexă dintre mamă și copil, un proiect cu puternică încărcătură emoțională. Premii și recunoaștere oficială Pentru întreaga sa activitate artistică, actrița a primit numeroase distincții, printre care Medalia de Merit a Republicii Cehe și prestigiosul premiu Bohemian Lion pentru întreaga carieră. Premierul ceh Andrej Babiš a transmis un mesaj de condoleanțe pe rețeaua X, descriind-o pe Jana Brejchová drept „o actriță excelentă, o legendă a cinematografiei cehoslovace și o personalitate puternică, ce a marcat generații întregi prin talentul și farmecul său”. Moartea Janei Brejchová marchează dispariția uneia dintre figurile emblematice ale filmului ceh și est-european, o actriță a cărei moștenire artistică va continua să inspire.

Anchetă antiteroristă în Italia, sabotaje feroviare (sursa: poliziasistato.it)
Internațional

Suspiciuni de sabotaj pe rețeaua feroviară din Italia: anchetă antiteroristă după incidente multiple în nordul țării

Autoritățile italiene investighează o serie de incidente grave produse pe rețeaua feroviară din nordul Italiei, care ar putea indica un sabotaj cu posibilă motivație anarhică. După avarierea cablurilor electrice pe linia spre Veneția, în zona Castel Maggiore, anchetatorii au descoperit și un dispozitiv exploziv artizanal pe ruta Bologna–Padova, precum și un incendiu la o cabină electrică din stația Pesaro. Potrivit primelor informații, episoadele nu par izolate, iar ancheta este coordonată de structurile antiteroriste ale poliției italiene. Posibilă legătură cu Jocurile Olimpice de la Milano și Cortina Anchetatorii nu exclud o legătură între aceste incidente și debutul Jocurile Olimpice de Iarnă Milano–Cortina, un context sensibil din punct de vedere al securității. Citește și: Sandu, reacție surprinzătoare la raportul Comisiei juridice a Camerei Reprezentanţilor din SUA Situația amintește de sabotajele asupra rețelei TGV din Franța, produse în 2024, chiar înainte de deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris. Matteo Salvini: „Un atentat care face rău Italiei” Matteo Salvini, ministrul Infrastructurii și Transporturilor și vicepremier al Italiei, a calificat incidentul drept un „atentat”. Aflat la Bormio, acesta a declarat că, dacă se va confirma caracterul premeditat al întreruperii traficului de mare viteză, în chiar prima zi a Jocurilor Olimpice, „înseamnă că cineva vrea răul Italiei”. Incendiu și cabluri tăiate la Bologna: întârzieri de până la 150 de minute În gara centrală din Bologna s-au înregistrat întârzieri majore, de până la 150 de minute, în special pe liniile de mare viteză. Poliția feroviară și unitățile DIGOS au intervenit după ce s-a constatat deteriorarea unor cabluri electrice, în jurul orei 8:30, într-o zonă de legătură între linia Bologna–Veneția și stația subterană de mare viteză. Ancheta indică un act deliberat: un macaz a fost incendiat, iar focul a dus la distrugerea cablurilor responsabile de detectarea vitezei trenurilor. Până în acest moment, atacul nu a fost revendicat. Trafic feroviar deviat și anulări pe liniile regionale Pentru a permite intervenția echipelor tehnice, toate trenurile de mare viteză au fost redirecționate temporar pe liniile de suprafață, utilizate în mod normal pentru traficul feroviar obișnuit. Liniile subterane ale gării AV din Bologna au rămas neutilizate pentru o perioadă îndelungată. Linia spre Veneția a fost redeschisă în jurul orei 12:30. Între timp, pasagerii au așteptat informații privind plecările și sosirile, iar personalul feroviar a încercat să gestioneze situațiile critice. Mai multe trenuri regionale au fost anulate pentru a reduce riscul de congestie. Incendiu la Pesaro și dispozitiv exploziv pe linia Bologna–Padova Situația a fost complicată suplimentar de un incendiu izbucnit în apropierea gării din Pesaro, într-un cămin tehnic aflat lângă șine, incident care a provocat noi întârzieri pentru trenurile de mare viteză. Cauzele incendiului sunt încă investigate. Totodată, pe linia feroviară Bologna–Padova, autoritățile au descoperit și neutralizat un dispozitiv exploziv rudimentar amplasat pe un schimbător de cale, confirmând gravitatea și complexitatea situației. Ancheta este în desfășurare, iar autoritățile italiene tratează aceste incidente ca pe o amenințare serioasă la adresa infrastructurii critice și a securității publice.

Corupție la Primăria Sectorului 5, rețineri DNA (sursa: Facebook/Vlad Popescu Piedone)
Eveniment

DNA a decimat conducerea Primăriei Sectorului 5: arhitectul-șef și administratorul public, reținuți

Administratorul public al Primăriei Sectorului 5, Iulian Cârlogea, arhitectul-șef Robert Mihai Başca și directorul adjunct al Poliției Locale Sector 5, Florin Chioran, au fost reținuți vineri seara de procurorii Direcția Națională Anticorupție pentru 24 de ore. Ancheta vizează fapte de corupție în domeniul imobiliar, potrivit informațiilor oficiale transmise de DNA. Propunere de arestare preventivă la Tribunalul București Cei trei inculpați urmează să fie prezentați sâmbătă la Tribunalul București cu propunere de arestare preventivă. Citește și: EXCLUSIV Un piețar țepar a devenit șeful tranzacțiilor Romarm. Noul director comercial Brezoi, băiat de casă al lui Radu Oprea (PSD) În același dosar, un alt șef din cadrul Poliției Locale Sector 5 este cercetat sub control judiciar. Percheziții la Primăria Sectorului 5 și în alte locații Procurorii DNA au efectuat vineri percheziții la sediul Primăria Sectorului 5, într-un dosar ce vizează infracțiuni de trafic de influență, dare de mită, luare de mită și fals intelectual. Acțiunile de urmărire penală au inclus și percheziții domiciliare. Ce spun procurorii DNA despre faptele investigate Potrivit unui comunicat al DNA, ancheta privește suspiciuni de corupție comise în perioada 2024–2026 de funcționari publici, care ar fi vizat urgentarea ilegală a recepției unui imobil și atestarea edificării unui ansamblu rezidențial. Aceste demersuri ar fi fost realizate prin proceduri administrative și documente întocmite nelegal. Nouă locații percheziționate în București și Ilfov În total, vineri au avut loc percheziții în nouă locații din București și județul Ilfov, dintre care patru sunt sedii ale unor instituții publice, iar restul aparțin unor persoane fizice. Ancheta este în desfășurare, iar procurorii DNA continuă cercetările pentru stabilirea tuturor responsabilităților.

Dacia, cea mai cunoscută marcă românească (sursa: Facebook/Dacia)
Eveniment

Cea mai cunoscută marcă românească este Dacia. Surprize în top 50

Dacia rămâne cea mai cunoscută marcă românească, potrivit ediției 2026 a topului celor mai notorii 50 de branduri autohtone, realizat pe baza notorietății neasistate. Dacia, cea mai cunoscută marcă românească Clasamentul, elaborat de Frappe Digital și Daedalus New Media Research, arată stabilitate în primele poziții față de 2023, dar și schimbări semnificative în partea inferioară a topului. Citește și: EXCLUSIV Un piețar țepar a devenit șeful tranzacțiilor Romarm. Noul director comercial Brezoi, băiat de casă al lui Radu Oprea (PSD) Iașiul este reprezentat de brandurile Cotnari și Antibiotice, iar regiunea Nord-Est cumulează în total șase mărci incluse în clasament. Studiul analizează totodată preferințele românilor pentru produsele autohtone și criteriile prin care un brand este perceput drept „românesc”. Continuarea, în Ziarul de Iași

Dobânzi bancare versus titluri de stat (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Economie

Unde păstrăm banii: ce dobânzi dau băncile, ce profit aduc titlurile de stat

Pentru cei care au economisit 10.000 de lei, alegerea între depozit bancar și titluri de stat devine o decizie financiară esențială, influențată direct de nivelul dobânzilor și de impozitare. Dobânzi bancare versus titluri de stat O comparație între cele mai bune oferte ale băncilor din România și randamentele oferite de stat prin Programul FIDELIS, ediția din februarie, arată unde rămân efectiv mai mulți bani în mână. Citește și: EXCLUSIV Un piețar țepar a devenit șeful tranzacțiilor Romarm. Noul director comercial Brezoi, băiat de casă al lui Radu Oprea (PSD) În timp ce dobânda la depozitele bancare este impozitată automat cu 10%, câștigurile din titlurile de stat sunt neimpozabile, ceea ce schimbă semnificativ rezultatul final. Analiza, realizată cu ajutorul platformei Finzoom, ia în calcul depozite de 10.000 de lei pe perioade de 3, 6, 9 și 12 luni și compară nu doar dobânda afișată, ci și DAE, indicatorul care reflectă randamentul real. Continuarea, în Ziarul de Iași

Cum se prescriu dosarele lui Costel Alexe (sursa: Facebook/Costel Alexe)
Justiție

Incredibilele metode prin care dosarele fostului ministru Alexe „Tablă” ajung la prescriere

Dosarele de corupție ale Costel Alexe, președintele Consiliului Județean Iași, par să fie împinse sistematic spre prescriere, la cinci ani de la presupusele fapte. Cum se prescriu dosarele lui Costel Alexe Cele două procese în care acesta este inculpat nu au trecut nici măcar de prima instanță, fiind blocate de amânări succesive, termene lungi și proceduri greoaie. Citește și: EXCLUSIV Un piețar țepar a devenit șeful tranzacțiilor Romarm. Noul director comercial Brezoi, băiat de casă al lui Radu Oprea (PSD) Într-unul dintre dosare, judecătorul a fost schimbat de două ori, ceea ce a dus la reluarea cercetării de la zero, deși aceasta abia începuse. Înnămolite și de efectele deciziilor Curtea Constitutionala a Romaniei, dosarele instrumentate de DNA riscă să devină simple hârtii fără consecințe penale. Continuarea, în Ziarul de Iași

Trump publică un clip AI rasist cu soții Obama (sursa: Facebook/The White House)
Internațional

Probabil cel mai josnic gest al lui Trump: un clip AI care-i înfățișează pe soții Obama ca maimuțe

Un videoclip distribuit pe contul oficial de Truth Social al lui Donald Trump a provocat reacții puternice în spațiul public, după ce i-a prezentat pe Barack Obama și pe soția sa ca pe niște maimuțe. Deși postarea a fost ștearsă ulterior, ea a rămas online timp de aproximativ 12 ore, timp suficient pentru a genera reacții virulente și a alimenta o nouă controversă politică. Ce conținea videoclipul distribuit pe Truth Social Prima parte a clipului, publicat de două ori pe contul președintelui pe platforma Truth Social promova teoria conspirației potrivit căreia alegerile din 2020 ar fi fost trucate prin manipularea mașinilor de vot. Citește și: EXCLUSIV Un piețar țepar a devenit șeful tranzacțiilor Romarm. Noul director comercial Brezoi, băiat de casă al lui Radu Oprea (PSD) La un moment dat, apare o scenă în care chipurile lui Barack Obama și ale soției sale sunt suprapuse pe corpuri de maimuțe, dansând pe melodia „The Lion Sleeps Tonight”. Reacția administrației și explicația oficială Postările au fost eliminate abia a doua zi, chiar înainte de prânz. Un oficial de la Casa Albă a declarat, sub protecția anonimatului, că videoclipul ar fi fost publicat „din greșeală” de un angajat. Totuși, anterior ștergerii, administrația a minimalizat incidentul. Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, a susținut că este vorba despre „un meme de pe internet” care îl prezintă pe Trump drept „regele junglei”, iar pe democrați ca personaje din „The Lion King”. Reacția politică: condamnări, inclusiv din tabăra republicană Controversa nu a rămas în perimetrul „războaielor culturale” online. Washington Post consemnează reacții critice atât din partea democraților, cât și din partea unor republicani. Un nume important menționat în mai multe relatări este senatorul republican Tim Scott, care a condamnat postarea și a cerut eliminarea ei. De partea cealaltă, lideri democrați au calificat episodul drept o expresie de rasism explicit și au cerut scuze publice. Presa notează și condamnarea din partea NAACP, care a încadrat clipul în istoricul mai larg al tropilor rasiste folosite împotriva afro-americanilor. Explozia online: meme, criptomonede și entuziasm extremist În intervalul în care videoclipul a fost public, sute sau chiar mii de utilizatori au reacționat entuziast. Aproape imediat după postare a apărut o criptomonedă de tip memecoin, $APEBAMA. În mai puțin de 12 ore, tranzacțiile cu acest token au depășit 4 milioane de dolari. Pe platforma X, un grup cu același nume a atras rapid sute de membri. Mai mulți utilizatori au distribuit propriile imagini în care Obama este reprezentat ca maimuță sau animal. Rădăcinile istorice ale caricaturii rasiste Ideea că persoanele de culoare ar fi situate „între om și maimuță” nu este o glumă inocentă, ci una dintre cele mai vechi și violente justificări ale sclaviei și opresiunii. Încă din secolul al XIV-lea, cronici europene descriau africanii ca fiind „asemănători animalelor”, pentru a legitima robia. În timpul Războiului Civil american, caricaturi care înfățișau oameni de culoare ca maimuțe circulau pe scară largă. În 1906, Ota Benga, un bărbat din Congo, a fost expus într-o cușcă la Grădina Zoologică din Bronx, alături de un urangutan. Chiar și în anii ’70, elevi afro-americani care încercau să se integreze în școli din Boston erau întâmpinați cu scandări ce reluau această insultă rasială. Un mesaj în continuitate cu retorica lui Trump Deși administrația încearcă să prezinte incidentul drept o eroare izolată, mesajul este perfect aliniat cu declarațiile și politicile anterioare ale lui Donald Trump. De-a lungul timpului, acesta a folosit expresii precum „low-IQ” la adresa unor comunități africane și a susținut politici care restricționează drastic imigrația din Africa, afectând aproape 90% dintre solicitanții de vize.

SUA reduc prezența agenților federali în Minnesota (sursa: Facebook/Department of Homeland Security)
Internațional

Administrația Trump anunţă retragerea parţială a agenţilor federali de imigraţie din Minnesota

Emisarul lui Donald Trump pentru probleme de frontieră, Tom Homan, a anunţat miercuri că aproximativ 700 de agenţi federali pentru imigraţie vor fi retraşi din statul Minnesota, pe fondul tensiunilor din oraşul Minneapolis, unde mulţi cetăţeni au protestat după două împuşcături mortale implicând forţe federale. Homan a precizat că va rămâne la faţa locului „atâta timp cât nu se va încheia totul”, reafirmând angajamentul administraţiei faţă de aplicarea legilor privind imigraţia. Punct de cotitură: împuşcături mortale şi proteste majore Retrarea parţială a forţelor vine după ce operaţiunile intense de aplicare a legilor imigraţiei în Minneapolis au generat proteste şi controverse pe plan naţional. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă În cursul acestui val de acţiuni, doi civili – Renée Good şi Alex Pretti – au fost împuşcaţi mortal de agenţi federali în timpul confruntărilor, ceea ce a amplificat critici privind tactica forţelor federale şi utilizarea excesivă a forţei. Incidentul din 24 ianuarie, când Pretti a fost împuşcat în centrul oraşului, a generat indignare şi proteste pe scară largă nu doar în Minnesota, ci şi în alte oraşe americane, îngrijorând comunităţi şi autorităţi locale. „Cooperare fără precedent” cu autorităţile locale, spune Homan Homan a declarat în conferinţă de presă că retragerea agenţilor reflectă o „cooperare fără precedent” cu autorităţile locale din Minnesota şi o evoluţie a relaţiei cu liderii de la nivel statal şi comunitar. El a subliniat că operaţiunile vor continua, iar reducerea numărului de agenţi nu înseamnă o renunţare la obiectivele de aplicare a legii. De asemenea, inclusiv metode operaţionale, cum ar fi utilizarea camerelor de purtat de către agenţi, sunt evaluate pentru a răspunde criticilor legate de transparenţă şi responsabilitate. Impactul operaţiunii „Metro Surge” şi critici Operaţiunea de imigraţie – cunoscută sub numele de „Operation Metro Surge” – a implicat mii de agenţi federali care au vizat persoanele fără documente legale în Minneapolis şi zonele învecinate, dar a fost asociată şi cu critici privind lipsa de cooperare a autorităţilor locale şi climatul de tensiune generat în comunitate. Criticii susţin că prezenţa masivă a forţelor federale a destabilizat oraşul şi a generat proteste, în timp ce oficialii locali, inclusiv guvernatorul statului şi primarul Minneapolisului, au cerut clarificări şi responsabilitate după incidentele tragice. Chiar dacă numărul agenţilor federali va fi redus cu 700, aproximativ 2.000 de ofiţeri vor rămâne în zonă pentru continuarea operaţiunilor de imigraţie, ceea ce indică faptul că administraţia Trump îşi menţine angajamentul privind aplicarea legii, în ciuda presiunii publice puternice.

Elon Musk acuză un „atac politic” (sursa: X/Elon Musk)
Internațional

Elon Musk acuză un „atac politic” după percheziția autorităților franceze la sediul X

Magnatul american Elon Musk a calificat drept un „atac politic” procedura judiciară declanșată în Franța împotriva rețelei de socializare X, după ce sediul companiei din Franța a fost percheziționat marți. Musk a fost citat pentru un interogatoriu programat în perioada 20–24 aprilie. Musk: ancheta se bazează pe „motivații politice” Elon Musk a susținut că percheziția ar fi fost efectuată pe baza unor „motivații politice”, sub pretextul unor acuzații privind manipularea algoritmilor și extragerea frauduloasă de date. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă „Suntem dezamăgiți de această evoluție, dar nu suntem surprinși”, a declarat Musk, criticând publicitatea acordată cazului de Parchetul din Paris. În opinia sa, acest lucru ar demonstra caracterul „abuziv” al procedurii judiciare, care ar urmări „obiective politice ilegitime”, nu aplicarea corectă a legii. Presiuni asupra conducerii X din SUA, susține Musk Musk consideră că Parchetul din Paris încearcă să exercite presiuni asupra conducerii rețelei X din Statele Unite. El a negat „categoric” orice încălcare a legii de către companie. Totuși, miliardarul nu a precizat dacă se va conforma citației primite de la justiția franceză. Citații similare au fost transmise și directoarei executive a platformei, Linda Yaccarino, precum și altor angajați ai companiei. Audierile ar putea conduce, potrivit autorităților, la eventuale inculpări. Acuzațiile procurorilor: utilizarea aplicației Grok Potrivit Parchetului din Paris, ancheta a fost declanșată în urma unor plângeri legate de utilizarea aplicației de inteligență artificială Grok, dezvoltată de platforma X. Procurorii susțin că aceasta ar fi fost folosită pentru distribuirea de conținuturi negaționiste și „deepfake-uri” cu caracter sexual explicit. Tensiuni între Musk, Franța și Uniunea Europeană Dosarul se înscrie într-un context mai amplu de tensiuni între Elon Musk și autoritățile europene. Anul trecut, președintele Franței, Emmanuel Macron, a criticat ceea ce a numit „internaționala reacționară” susținută de Musk. La rândul său, Musk acuză frecvent Uniunea Europeană de cenzură și ingerință în libertatea de exprimare. Regulamentul DSA și acuzațiile de cenzură înainte de alegeri Marți, Musk a distribuit pe X un mesaj însoțit de comentariul „Tiranii iubesc cenzura”, alături de un raport al Comisiei Juridice a Camerei Reprezentanților din SUA. Documentul susține că, după intrarea în vigoare în 2023 a Regulamentului privind Serviciile Digitale (DSA), Comisia Europeană ar fi exercitat presiuni asupra platformelor de socializare pentru a limita anumite conținuturi înaintea alegerilor din România, Republica Moldova, Franța, Slovacia, Olanda și Irlanda, precum și înaintea alegerilor europarlamentare. Autoritățile europene au respins în repetate rânduri acuzațiile de cenzură, susținând că măsurile vizează exclusiv combaterea dezinformării și protejarea proceselor democratice.

Îngerul cu chipul Giorgiei Meloni, șters de pe frescă (sursa: Facebook/Giorgia Meloni)
Internațional

Îngerul cu chipul Giorgiei Meloni, îndepărtat la ordinul clerului. Anchete declanșate la Roma

Chipul unui înger cu trăsături asemănătoare premierului italian Giorgia Meloni a fost șters de pe o frescă recent restaurată din Biserica San Lorenzo din Lucina, aflată în centrul Romei. Decizia a fost luată de preotul paroh, pe fondul unei controverse cu implicații politice și religioase. Îngerul „identic” cu premierul Italiei Unul dintre cei doi îngeri pictați într-o capelă a bazilicii, situată în apropierea sediului guvernului italian, fusese modificat astfel încât să semene aproape perfect cu liderul de dreapta în vârstă de 49 de ani, prima femeie care ocupă funcția de premier al Italiei. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Imaginea a atras rapid atenția publicului și a generat reacții critice, mai ales din partea opoziției politice și a unor reprezentanți ai Bisericii Catolice. Reacții dure din partea clerului și a opoziției Cazul a fost semnalat sâmbătă de cotidianul de centru-stânga La Repubblica, declanșând un val de indignare. Cardinalul Baldo Reina, vicar general al Diecezei Romei, și-a exprimat public iritarea față de folosirea imaginii unui lider politic în arta sacră. Miercuri dimineață, la redeschiderea bisericii, chipul îngerului fusese deja acoperit cu vopsea. Preotul paroh: „Nu este acceptabil” „Întotdeauna am spus că, dacă imaginea se dovedește a fi controversată, o vom îndepărta”, a declarat preotul paroh Daniele Micheletti pentru agenția de presă ANSA. Acesta a explicat că biserica devenise un punct de atracție pentru curioși, care veneau să vadă fresca în loc să participe la slujbe sau să se roage. „Nu este acceptabil”, a subliniat preotul. Artistul susține că Vaticanul a cerut îndepărtarea imaginii Artistul amator care a realizat restaurarea, Bruno Valentinetti, a declarat pentru La Repubblica că Vaticanul i-ar fi cerut explicit să șteargă chipul controversat. Un purtător de cuvânt al Sfântul Scaun a refuzat să comenteze incidentul, iar Episcopia Romei a anunțat că va publica ulterior o poziție oficială. Anchete declanșate de Biserică și Ministerul Culturii Sâmbătă, cardinalul Reina și-a exprimat „amărăciunea” față de acest incident, a dispus deschiderea unei anchete și a avertizat că „imaginile de artă sacră și tradiția creștină nu pot fi utilizate sau exploatate în mod abuziv”. De asemenea, Ministerul Culturii din Italia a anunțat lansarea unei investigații privind intervenția artistică. Reacția Giorgiei Meloni Premierul italian a tratat episodul cu umor. Giorgia Meloni a publicat pe Facebook o imagine a frescei, însoțită de comentariul: „Nu, cu siguranță nu arăt ca un înger”.

Masacru în Nigeria, peste 170 de persoane ucise (sursa: Pexels/Michael Waddle)
Internațional

Masacru în centrul Nigeriei: cel puțin 170 de persoane ucise într-un atac armat într-un sat din statul Kwara

Cel puțin 170 de persoane au fost ucise într-un atac comis de bărbați înarmați într-un sat izolat din statul Kwara, situat în centrul Nigeriei, potrivit unui deputat local. Atacul este considerat cel mai sângeros înregistrat în acest an în districtul care se învecinează cu statul Niger, o regiune tot mai afectată de violențe armate. Localnicii, adunați și executați de atacatori Deputatul Saidu Baba Ahmed a declarat că atacatorii i-au adunat pe locuitorii satului Woro, le-au legat mâinile la spate și i-au executat. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Raidul a avut loc marți și a vizat o comunitate izolată, cu acces dificil, vulnerabilă în fața grupărilor armate. În timpul atacului, bărbații înarmați au incendiat locuințe și magazine, lăsând satul aproape complet distrus. Căutări în desfășurare pentru supraviețuitori Autoritățile locale și forțele de securitate continuă operațiunile de căutare în zonele împădurite din apropierea satului, în speranța găsirii unor supraviețuitori. Zona este greu accesibilă, iar intervenția este îngreunată de terenul accidentat. Martori: atacatorii ar fi cerut impunerea legii Sharia Potrivit declarațiilor unor localnici, bărbații înarmați ar fi cerut comunității să renunțe la supunerea față de statul nigerian și să accepte aplicarea legii Sharia. Martorii susțin că atacatorii ar fi jihadiști care predicau frecvent în sat înainte de masacru. Escaladarea violenței jihadiste și criminale în Nigeria Nigeria se confruntă din 2009 cu o insurgență jihadistă în nord-estul țării. În paralel, regiunile nord-vestice și centru-nordice sunt afectate de bande criminale înarmate, implicate în raiduri, răpiri și furturi de animale. La aceste grupări s-au adăugat mișcări jihadiste locale precum Lakurawa și Mahmuda. Cercetători în domeniul securității au stabilit recent legături între membri ai grupării Lakurawa, activă în statul Sokoto, și Statul Islamic din Sahel, prezent în statul Niger vecin. Reacții internaționale și tensiuni diplomatice Anul trecut, Donald Trump a acuzat Nigeria că nu își protejează populația creștină, pe fondul atacurilor islamiste și al răpirilor în masă. În ziua de Crăciun, forțele americane au lovit ceea ce au descris drept ținte teroriste în regiune. Autoritățile nigeriene au respins acuzațiile privind o persecutare sistematică a creștinilor și au declarat că lucrează împreună cu Washingtonul pentru îmbunătățirea securității. Stare de urgență de securitate în Nigeria Creșterea numărului de atacuri și răpiri l-a determinat pe președintele Bola Tinubu să declare stare de urgență de securitate la nivel național, la sfârșitul lunii noiembrie anul trecut. Măsura a fost însoțită de suplimentarea efectivelor de soldați și polițiști, în încercarea de a limita acțiunile grupurilor armate, care se refugiază frecvent în zone forestiere izolate și greu accesibile.

O treime dintre elevi, la risc educațional (sursa: Pexels/Pixabay)
Eveniment

Aproape o treime dintre elevi din România nu pot folosi concepte științifice de bază, avertizează UNICEF

Aproape jumătate dintre elevii din România reușesc să atingă un nivel funcțional al literației științifice, însă un procent semnificativ se află fie în zona de tranziție, fie la risc educațional, arată rapoartele naționale independente publicate de UNICEF. O treime dintre elevi, la risc educațional Potrivit datelor, 43% dintre elevi au competențe funcționale în domeniul științific, în timp ce 24% se află la un nivel tranzitoriu, care poate fi îmbunătățit rapid prin sprijin educațional adecvat. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă În același timp, aproximativ 32% dintre elevi sunt la risc, neavând capacitatea de a înțelege și utiliza concepte științifice de bază în contexte practice. Lansarea rapoartelor naționale privind literația științifică și digitală Rapoartele au fost lansate miercuri și vizează nivelul de literație științifică și digitală al elevilor din România. Documentele au fost elaborate de UNICEF, pe baza a două evaluări standardizate realizate cu sprijinul BRIO, beneficiind totodată de suportul instituțional al Ministerul Educației și Cercetării și al Centrul Național pentru Curriculum și Evaluare. Evaluările nu urmăresc performanța academică în sens clasic, ci capacitatea elevilor de a aplica cunoștințele dobândite în situații reale. Literația digitală: puțini elevi ajung la competențe avansate În ceea ce privește literația digitală, datele indică provocări și mai mari. Aproximativ 55% dintre elevi se află în zona de tranziție, având competențe parțiale care pot fi consolidate prin programe educaționale adaptate. Doar 8% dintre elevi ating un nivel de „funcționalitate bună”, iar cei care ajung la cel mai înalt nivel de competență digitală reprezintă doar 0,2% din total. În același timp, aproape 37% dintre elevi sunt considerați la risc în ceea ce privește dezvoltarea competențelor digitale funcționale. UNICEF: rapoartele indică provocări sistemice în educație „Constatările rapoartelor indică provocări sistemice și oferă o bază solidă pentru schimbare, iar reformele inițiate de Ministerul Educației și Cercetării în zona curriculumului și a evaluării reprezintă un pas important înainte”, a declarat Anna Riatti, reprezentanta UNICEF în România, într-un comunicat de presă. Rapoartele realizate de UNICEF sunt concepute ca un diagnostic de sistem, menite să arate cât de bine pot elevii să aplice competențele dobândite – atât în școală, cât și în afara ei – în situații concrete de viață, nu doar să reproducă informații teoretice. Potrivit autorilor, acest demers este esențial pentru fundamentarea unor politici educaționale eficiente, bazate pe date obiective, astfel încât intervențiile să fie direcționate exact acolo unde nevoile sunt cele mai mari.

Medic reținut pentru luare de mită (sursa: Facebook/Spitalul Clinic Militar de Urgență „Dr. Alexandru Augustin” Sibiu)
Eveniment

Mita în spitale: un medic din Sibiu a fost reținut după ce a cerut bani unei paciente pentru operație

Un medic angajat la Spitalul Clinic Militar de Urgență din Sibiu a fost reținut miercuri, după ce a fost prins în flagrant în timp ce primea mită suma de 1.000 de lei, în schimbul efectuării unei intervenții chirurgicale la o pacientă, potrivit unor surse judiciare. Denunț făcut de fiul pacientei la Call Center-ul Anticorupție Cazul a ieșit la iveală în urma unui denunț formulat de fiul pacientei, care a apelat Call Center-ul Anticorupție. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Informația a fost confirmată de procurori într-un comunicat oficial transmis de Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu. Potrivit anchetatorilor, medicul i-ar fi solicitat pacientei suma de 1.000 de lei pentru a-și îndeplini atribuțiile de serviciu, respectiv pentru realizarea intervenției chirurgicale. Intervenția Direcției Generale Anticorupție „La data de 03.02.2026, lucrătorii de poliție judiciară din cadrul Direcția Generală Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Sibiu s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de luare de mită, ca urmare a unui denunț formulat prin apel telefonic”, se arată în comunicatul oficial al procurorilor. În urma sesizării, denunțătorul a fost desemnat colaborator cu identitate reală, iar autoritățile au organizat acțiunea de prindere în flagrant. Medic prins în flagrant în timpul primirii mitei Miercuri, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, împreună cu polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, au constatat în flagrant infracțiunea de luare de mită, medicul fiind surprins în momentul primirii sumei de bani. În urma flagrantului, procurorul de caz a dispus continuarea urmăririi penale față de medic, acesta dobândind calitatea de suspect. Autoritățile urmează să analizeze, în perioada următoare, oportunitatea luării unor măsuri preventive în acest caz. Ancheta este în desfășurare, iar procurorii nu au oferit, deocamdată, informații suplimentare privind identitatea medicului sau specialitatea acestuia.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră