sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7360 articole
Ramona Emilian

Eveniment

O „româncă foarte drăguță”, dusă de Epstein la o cină la Palatul Buckingham cu prințul Andrew

Documente recente din dosarele Epstein arată că infractorul sexual condamnat Jeffrey Epstein a dus o tânără româncă, descrisă drept „foarte drăguță”, la o cină privată organizată la Palatul Buckingham, la care a participat și Andrew Mountbatten-Windsor. Potrivit Daily Mail, evenimentul ar fi avut loc în septembrie 2010, într-o perioadă în care Regina Elisabeta a II-a se afla la Balmoral, iar reședința regală era liberă. Emailuri compromițătoare și invitați selectați „discret” Potrivit emailurilor făcute publice, Prințul Andrew ar fi găzduit la Palat o cină cu Epstein și patru femei tinere, printre care modelul român din București și o altă femeie de origine rusă. Citește și: Sanador i-a luat banii, dar nu a tratat-o, așa că a chemat SMURD - relatează directoarea Humanitas, Lidia Bodea În mesajele sale, Epstein o descrie pe româncă, aflată la începutul vârstei de 20 de ani, drept „perfectă” și afirmă că Andrew ar fi considerat-o „frumoasă”. Limbajul folosit în corespondență a fost calificat de presă drept explicit și nepotrivit. După seară, Epstein i-a transmis lui Andrew mesajul „Great fun, more later”, la care acesta ar fi răspuns afirmativ, alimentând suspiciunile legate de natura întâlnirii. Victimă sau participantă? Întrebări fără răspuns Nu este clar dacă tânăra româncă a fost una dintre victimele abuzurilor sexuale comise de Epstein. Femeia nu a răspuns solicitărilor presei și nu este identificată public. Totuși, dezvăluirile au dus la apeluri publice pentru ca Poliția Metropolitană din Londra să reanalizeze cazul Prințului Andrew și relațiile sale cu Epstein și rețeaua acestuia de tinere. Ce știa Palatul Buckingham despre aceste întâlniri? Biograful regal Andrew Lownie susține că există suficiente informații pentru redeschiderea unei investigații oficiale: Palatul Buckingham dispune de registre de vizitatori, iar acestea ar trebui analizate pentru a clarifica dacă au existat încălcări ale legii și dacă instituțiile statului au fost informate corespunzător. Până în prezent, Palatul Buckingham a refuzat să comenteze, iar Andrew nu a oferit un răspuns oficial. Legături politice sensibile și cazul Peter Mandelson Scandalul Epstein a generat consecințe politice majore în Marea Britanie, după ce au ieșit la iveală legături între Epstein și fostul ministru și diplomat Peter Mandelson. Documente recente sugerează posibile scurgeri de informații guvernamentale sensibile; avertismente adresate serviciilor britanice de informații privind riscuri de securitate și încercări de a bloca anchete jurnalistice legate de relația dintre Epstein și Andrew. În acest context, poliția a percheziționat mai multe proprietăți asociate lui Mandelson. O a patra invitată, adăugată în ultimul moment Inițial, documentele indicau prezența a trei femei la cina din 2010. Ulterior, noi emailuri arată că Epstein i-a cerut lui Andrew să „mai adauge una”, descriind-o drept „româncă, foarte drăguță”. Răspunsul lui Andrew ar fi fost: „nicio problemă”. Înainte de cină, tânăra s-a întâlnit cu Epstein la locuința din Belgravia a lui Ghislaine Maxwell, ulterior condamnată pentru complicitate la traficul sexual. Legături cu alte acuzații grave Aceeași locuință este menționată și de Virginia Giuffre, care a susținut că a fost obligată să întrețină relații sexuale cu Andrew în 2001, acuzații negate constant de acesta. În prezent, Poliția Thames Valley analizează o altă plângere conform căreia Epstein ar fi trimis o femeie în Regatul Unit pentru a avea relații sexuale cu Andrew într-o reședință regală, fiind pentru prima dată când o astfel de acuzație vizează direct un spațiu aparținând Coroanei. Un tipar de manipulare și control documentat Investigația arată că tânăra româncă a intrat în cercul lui Epstein în 2008, pe când era studentă în București. Emailurile indică vizite în Florida și Paris, precum și plăți pentru chirie și tratamente stomatologice. Epstein i-a facilitat ulterior un internship la Londra și a exercitat presiuni emoționale constante, comportament descris de experți drept un tipar clasic de „grooming”, urmat de control și condiționare. În timp ce investigațiile continuă, Ghislaine Maxwell urmează să depună mărturie în fața Congresului SUA, prin videoconferință, deși este de așteptat să invoce dreptul la tăcere pentru a evita autoincriminarea.  

Epstein a dus o româncă la Palatul Buckingham (sursa: Daily Mail)
Sportivi israelieni, jefuiți înaintea Jocurilor Olimpice (sursa: X/AJ Edelman)
Internațional

Jaf asupra echipei israeliene de bob înainte de JO: echipamente, bunuri personale și pașapoarte

Echipa masculină de bob a Israelului a fost victima unei spargeri chiar înainte de Jocurile Olimpice de iarnă Milano–Cortina 2026. Sportivii au rămas fără echipamente sportive și bunuri personale în valoare de câteva mii de dolari, dar și fără pașapoarte, din apartamentul în care erau cazați în perioada de pregătire. AJ Edelman: „Ce sezon...” Incidentul a fost confirmat de pilotul echipei, AJ Edelman, care a relatat situația pe rețeaua X. Citește și: Sanador i-a luat banii, dar nu a tratat-o, așa că a chemat SMURD - relatează directoarea Humanitas, Lidia Bodea „În timpul antrenamentului pentru Jocuri, apartamentul a fost spart, au fost furate echipamente și pașapoarte în valoare de mii de dolari. Ce sezon...”, a scris sportivul sâmbătă seară. Unde a avut loc spargerea AJ Edelman nu a precizat țara în care se afla echipa în momentul incidentului. Totuși, presa italiană a transmis că spargerea nu a avut loc pe teritoriul Italiei. O fotografie publicată de sportiv arată o hartă care pare să fie a orașului Praga, sugerând că echipa se antrena în Cehia. Antrenamente reluate imediat În ciuda jafului, sportivii nu și-au întrerupt pregătirea pentru competiția olimpică. Edelman a subliniat determinarea echipei de a merge mai departe: „O infracțiune flagrantă – valize, pantofi, echipament, pașapoarte furate – și băieții s-au întors direct la antrenament astăzi.” Echipa masculină de bob a Israelului urmează să concureze la Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026 pe 16 februarie. Reacția Comitetului Internațional Olimpic Întrebat despre acest incident, purtătorul de cuvânt al Comitetul Internațional Olimpic, Mark Adams, a precizat că spargerea a avut loc „în cazarea dinaintea Jocurilor”, deci în afara zonelor aflate sub responsabilitatea CIO. „Cel mai important lucru este să spunem că îi sprijinim. Vom face tot ce putem. Dacă au nevoie de ajutor, bineînțeles că îl vom acorda”, a declarat Mark Adams.

Scandalul Epstein, demisie la vârful guvernului britanic (sursa: X/Harry Eccles)
Internațional

Scandalul Epstein - șeful de cabinet al premierului britanic demisionează

Morgan McSweeney, șeful de cabinet al premierului britanic Keir Starmer, și-a anunțat duminică demisia, după ce a recunoscut că l-a sfătuit pe prim-ministru să îl numească pe Peter Mandelson ambasador al Regatului Unit la Washington, în ciuda legăturilor cunoscute ale acestuia cu infractorul sexual condamnat Jeffrey Epstein. McSweeney își asumă responsabilitatea pentru o „greșeală” Într-o declarație scrisă transmisă postului BBC, Morgan McSweeney a explicat motivele demisiei sale. Citește și: Sanador i-a luat banii, dar nu a tratat-o, așa că a chemat SMURD - relatează directoarea Humanitas, Lidia Bodea „După o analiză atentă, am decis să demisionez din guvern. Numirea lui Peter Mandelson a fost o greșeală. Când mi s-a cerut, l-am sfătuit pe prim-ministru să facă această numire și îmi asum întreaga responsabilitate pentru acest sfat”, a afirmat McSweeney. Criză politică majoră în guvernul laburist Executivul condus de Keir Starmer traversează una dintre cele mai grave crize de la preluarea puterii, în urma dezvăluirilor recente despre relațiile dintre Peter Mandelson și finanțatorul american Jeffrey Epstein, decedat în 2019. Criticile s-au intensificat atât din opoziție, cât și din interiorul Partidului Laburist, unii membri cerând chiar plecarea premierului din Downing Street. În mod special, Morgan McSweeney a fost vizat pentru insistența cu care a susținut numirea lui Mandelson într-un post diplomatic-cheie. Numire strategică, urmată de revocare Keir Starmer îl numise pe Peter Mandelson, fost ministru laburist și comisar european, ambasador la Washington în decembrie 2024, într-un moment delicat, marcat de revenirea președintelui Donald Trump la Casa Albă. Totuși, în septembrie 2025, Mandelson a fost demis, după publicarea unor documente din dosarul Epstein, care detaliau amploarea legăturilor sale cu infractorul sexual condamnat. Noi documente și suspiciuni grave Documente recente făcute publice de Departamentul de Justiție al SUA au reaprins scandalul. Potrivit acestora, Peter Mandelson i-ar fi furnizat lui Jeffrey Epstein informații sensibile, susceptibile să influențeze piețele financiare, în perioada în care a fost ministru în guvernul laburist condus de Gordon Brown, între 2008 și 2010. Ancheta poliției britanice Pe fondul acestor dezvăluiri, poliția britanică a deschis o anchetă penală. Vineri, autoritățile au percheziționat două adrese asociate lui Peter Mandelson: una în sud-vestul Angliei și una în Londra. Regrete și scuze din partea premierului Săptămâna aceasta, Keir Starmer a declarat public că regretă numirea lui Peter Mandelson și și-a cerut scuze victimelor lui Jeffrey Epstein. Premierul a susținut însă că, la momentul deciziei, nu cunoștea amploarea legăturilor dintre fostul său ambasador și infractorul sexual. Morgan McSweeney, strateg-cheie al Partidului Laburist În Downing Street, Morgan McSweeney era considerat strategul-șef al Partidului Laburist și mâna dreaptă a lui Keir Starmer. El a fost numit în funcție în octombrie 2024, la trei luni după revenirea laburiștilor la putere, după ce jucase un rol esențial ca director general al campaniei electorale care a adus partidul din nou la guvernare.

Turiști în adidași întorși din traseu pe Ceahlău (sursa: Facebook/Jandarmeria Suceava)
Eveniment

Au urcat în Ceahlău în adidași. Au evitat un dezastru datorită jandarmilor montani

Doi turiști din localitatea Marginea, județul Suceava, cu vârste de aproximativ 20 de ani, au fost opriți și întorși din traseu de jandarmii montani, în timp ce încercau să urce spre Cabana Dochia, în Masivul Ceahlău. Incidentul a avut loc pe traseul Jgheabul cu Hotarul – Cabana Dochia. Încălțăminte necorespunzătoare, risc major pe timp de iarnă Tinerii au fost surprinși deplasându-se în plină iarnă încălțați cu adidași, fără echipament adecvat condițiilor meteo și stării traseului. Citește și: Sanador i-a luat banii, dar nu a tratat-o, așa că a chemat SMURD - relatează directoarea Humanitas, Lidia Bodea Potrivit jandarmilor, acest lucru reprezenta un risc major pentru siguranța lor, având în vedere gheața, zăpada și temperaturile scăzute specifice sezonului rece. Recomandare respectată: coborâre fără incidente „Doi tineri din județul Suceava au fost întorși din traseul spre Ceahlău de jandarmii montani, după ce au fost surprinși urcând spre Cabana Dochia încălțați cu adidași, în plină iarnă. Din cauza echipamentului neadecvat și a condițiilor specifice sezonului rece, aceștia au fost sfătuiți să renunțe la traseu, recomandare pe care au respectat-o, coborând fără incidente”, se arată într-un comunicat al Jandarmeriei. Patrulare preventivă a jandarmilor montani Intervenția a fost realizată de jandarmii din cadrul Postului de Jandarmi Montan Bicaz – Izvorul Muntelui, aflați în misiune de patrulare pe traseele turistice din zonă. Aceștia le-au explicat turiștilor riscurile la care se expuneau și le-au recomandat să coboare de pe traseu. Tinerii făceau parte dintr-un grup mai mare și au ales să se conformeze indicațiilor primite, evitând astfel o posibilă situație de urgență. Avertisment pentru turiști: echipare și informare prealabilă Jandarmii montani reamintesc turiștilor importanța echipării corespunzătoare și a informării înainte de parcurgerea traseelor montane, mai ales în sezonul rece. Respectarea acestor reguli este esențială pentru prevenirea accidentelor și a intervențiilor de salvare în condiții dificile.

Dalai Lama respinge orice legătură cu Epstein (sursa: X/Dalai Lama)
Internațional

China încearcă să-l bage pe Dalai Lama în scandalul Epstein, dar liderul tibetan nu l-a întâlnit pe infractor

Biroul lui Dalai Lama a transmis că liderul spiritual budist aflat în exil „nu l-a întâlnit niciodată” pe Jeffrey Epstein, după ce presa de stat chineză a sugerat o posibilă asociere între cei doi, pe baza documentelor judiciare cunoscute sub numele de „dosarele Epstein”. Numele lui Dalai Lama apare în documente, fără indicii de întâlnire O analiză asupra milioanelor de pagini din dosarele Epstein, făcute publice de Departamentul de Justiție al SUA, arată că numele lui Dalai Lama apare de 154 de ori. Citește și: Sanador i-a luat banii, dar nu a tratat-o, așa că a chemat SMURD - relatează directoarea Humanitas, Lidia Bodea Cu toate acestea, documentele nu conțin nicio mențiune și niciun indiciu care să sugereze o întâlnire directă sau o relație între liderul budist și Epstein. Relatarea CGTN și e-mailul din 2012 Joi, China Global Television Network (CGTN) a susținut că numele lui Dalai Lama ar apărea de cel puțin 169 de ori în dosarele Epstein. Postul chinez a invocat inclusiv un e-mail din 2012, trimis de un expeditor al cărui nume a fost anonimizat, în care se sugera participarea la un eveniment pe o insulă „unde urma să vină Dalai Lama”. Dezmințire categorică: „Nu a existat nicio întâlnire” Într-un comunicat publicat duminică pe platforma X, biroul lui Dalai Lama a respins ferm aceste interpretări. „Unele relatări recente din mass-media și postări de pe rețelele sociale referitoare la ‘dosarele Epstein’ încearcă să stabilească o legătură între Sanctitatea Sa Dalai Lama și Jeffrey Epstein. Putem confirma fără echivoc că Sanctitatea Sa nu l-a întâlnit niciodată pe Jeffrey Epstein și nu a autorizat niciodată pe nimeni să se întâlnească sau să interacționeze cu el în numele său”, se arată în comunicat. Simplă menționare nu înseamnă vinovăție Reprezentanții biroului subliniază că simpla apariție a unui nume în dosarele Epstein nu implică automat comiterea vreunei fapte ilegale. Numeroase personalități publice, politicieni și oameni de afaceri sunt menționați în documente, fără ca acest lucru să indice o implicare directă. Cazul Epstein și moartea sa în detenție Jeffrey Epstein a fost găsit mort în celula sa în anul 2019, în timp ce se afla în detenție preventivă. Acesta era acuzat de trafic sexual cu minori, iar cazul său a generat una dintre cele mai ample anchete privind abuzurile sexuale la nivelul elitelor globale. Relația tensionată dintre China și Dalai Lama China, care susține că Tibetul este parte integrantă a teritoriului său, îl atacă constant pe Dalai Lama, pe care îl numește rebel și separatist. Liderul budist a militat de-a lungul vieții pentru o autonomie mai largă a Tibetului. Laureat al Premiului Nobel pentru Pace, Dalai Lama are în prezent 90 de ani. El avea doar 23 de ani când a fugit din capitala tibetană Lhasa, în 1959, după ce trupele chineze au reprimat violent o revoltă. De atunci, trăiește în exil în nordul Indiei și are milioane de adepți în întreaga lume, inclusiv numeroase celebrități.

Orbán declară Ucraina „dușman” al Ungariei (sursa: Facebook/Orbán Viktor)
Internațional

Orbán numește Ucraina „dușman” al Ungariei, într-un discurs electoral injectat de furie

Prim-ministrul Ungariei, Viktor Orbán, a stârnit controverse majore după ce a catalogat Ucraina drept „inamic” al propriei țări. Afirmația a fost făcută duminică, în timpul unui discurs de campanie electorală susținut în orașul Szombathely, din vestul Ungariei. Orbán acuză Ucraina de presiuni la Bruxelles În discursul său, liderul de la Budapesta a criticat în mod direct autoritățile ucrainene, acuzându-le că solicită constant, la nivelul Uniunii Europene, deconectarea Ungariei de la energia rusească, mai ieftină. Citește și: Sanador i-a luat banii, dar nu a tratat-o, așa că a chemat SMURD - relatează directoarea Humanitas, Lidia Bodea „Ucrainenii trebuie să înceteze să mai ceară constant la Bruxelles ca Ungaria să fie deconectată de la energia ieftină rusească. Atâta timp cât Ucraina face asta, este duşmanul nostru”, a declarat Orbán, potrivit agenției ungare de presă MTI. Declarația vine în contextul în care Ucraina este ținta unui război declanșat de Rusia, iar majoritatea statelor membre UE sprijină Kievul atât politic, cât și energetic. Relația privilegiată cu Moscova și dependența energetică Viktor Orbán este considerat cel mai apropiat aliat din Uniunea Europeană al președintelui rus Vladimir Putin. Ungaria continuă să depindă într-o mare măsură de gazele și petrolul din Rusia, spre deosebire de alte state europene care au accelerat procesul de diversificare energetică după invazia Ucrainei. Sub conducerea lui Orbán, Budapesta nu a făcut eforturi semnificative pentru a reduce această dependență, poziție care a generat tensiuni repetate cu instituțiile europene. Alegeri parlamentare decisive în Ungaria Declarațiile premierului ungar vin într-un moment politic sensibil. Alegerile parlamentare din Ungaria sunt programate pentru 12 aprilie, iar pentru prima dată în cei 16 ani de putere, Viktor Orbán se confruntă cu o opoziție puternică. Partidul Tisza, în avantaj în sondaje Partidul Respectului și Libertății, cunoscut sub numele de partidul Tisza, condus de conservatorul Peter Magyar, este creditat cu un avans consistent în sondajele de opinie. Formațiunea îl devansează de peste un an pe partidul de guvernământ Fidesz, condus de Viktor Orbán. Pe fondul acestor evoluții, retorica dură la adresa Ucrainei este interpretată de analiști drept o strategie electorală menită să mobilizeze electoratul naționalist și eurosceptic.

Carnagiu pe DN6, în Caraș-Severin (sursa: radioresita.ro)
Eveniment

Carnagiu în Caraș-Severin: trei morți și un rănit după impactul unui camion cu un microbuz

Un grav accident rutier s-a produs duminică pe DN6, pe raza localității Cornea, județul Caraș-Severin. Trei persoane și-au pierdut viața, iar o a patra a fost rănită, potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Caraș-Severin. Camion și autoutilitară, implicate în accident Conform autorităților, în accident au fost implicate un autocamion și o autoutilitară de marfă. Citește și: Sanador i-a luat banii, dar nu a tratat-o, așa că a chemat SMURD - relatează directoarea Humanitas, Lidia Bodea Cele trei victime decedate se aflau în autoutilitară, în timp ce șoferul camionului a fost rănit în urma impactului. Intervenție amplă a echipajelor de urgență La locul accidentului au intervenit de urgență pompierii militari din cadrul Detașamentului Caransebeș și al Punctului de Lucru Băile Herculane. Salvatorii au acționat cu autospeciale de stingere dotate cu modul de descarcerare, o autospecială de descarcerare, o ambulanță SMURD și două ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambulanță. De asemenea, a fost solicitat și elicopterul SMURD din cadrul Punctului Aeromedical Caransebeș, având în vedere gravitatea situației. Trei victime găsite decedate în autoutilitară Potrivit comunicatului oficial, accidentul s-a produs între localitățile Cornea și Domașnea. Echipajele de intervenție au extras din autoutilitară trei persoane, toate declarate decedate la fața locului. Șoferul camionului, transportat la spital Șoferul autocamionului a primit îngrijiri medicale la fața locului, fiind ulterior transportat la spital de către echipajul Serviciului Județean de Ambulanță pentru investigații și tratament de specialitate. Autoritățile urmează să stabilească împrejurările exacte în care s-a produs accidentul.

Jeffrey Epstein, teste genetice controversate (sursa: US DoJ)
Internațional

Epstein lua în calcul să utilizeze tehnologii genetice pentru a-și prelungi viața

Infractorul sexual condamnat Jeffrey Epstein a efectuat teste genetice într-o aparentă tentativă de a-și folosi propriul material genetic în scopuri de medicină regenerativă, un domeniu care urmărește repararea organismului prin regenerarea de țesuturi și organe. Informațiile apar în mii de e-mailuri publicate recent și analizate de CNN. Teste genetice după condamnarea din 2008 La câțiva ani după condamnarea sa inițială din 2008 pentru infracțiuni legate de prostituție, Epstein a plătit pentru teste genetice avansate realizate de un medic afiliat unuia dintre cele mai prestigioase spitale din Statele Unite. Citește și: Sanador i-a luat banii, dar nu a tratat-o, așa că a chemat SMURD - relatează directoarea Humanitas, Lidia Bodea Potrivit CNN, el a explorat inclusiv posibilitatea creării de celule stem, considerate esențiale pentru imunitate, vindecare și longevitate. Legătura cu Harvard și un proiect genomic global La acel moment, cercetătorul Joseph Thakuria era medic șef la Massachusetts General Hospital și era afiliat unui amplu proiect de studiere a genomului derulat de Harvard Medical School. În declarații oferite CNN, Thakuria a afirmat că Epstein era înscris în Personal Genome Project, o bază de date publică globală ce colectează informații genetice de la voluntari pentru a sprijini cercetarea științifică asupra trăsăturilor și bolilor genetice. Propuneri private și finanțări discutabile Documente incluse în dosarele lui Epstein, publicate de Department of Justice, arată că în februarie 2014 Joseph Thakuria i-a trimis acestuia o propunere de finanțare a unui proiect privat. Inițiativa viza secvențierea genomurilor pacienților pentru identificarea factorilor genetici implicați în diferite boli. În aceeași propunere, cercetătorul oferea și opțiuni de cercetare genetică personalizată pentru Epstein, inclusiv studii dedicate longevității. Secvențiere ADN și studii de longevitate Câteva luni mai târziu, în iunie 2014, Thakuria i-a trimis lui Epstein o factură detaliată pentru mai multe proiecte, printre care o investiție inițială de 2.000 de dolari pentru secvențierea unei părți din genomul său. Devizul includea și costuri estimate pentru „studii personalizate de longevitate”, ce presupuneau utilizarea editării genetice. Documentele menționează că Epstein a furnizat o probă de salivă pentru aceste analize. Editarea genetică și tehnologia CRISPR O parte a propunerii viza editarea celulelor stem ale lui Epstein „pentru a introduce mutații în culturi despre care se crede că sporesc longevitatea”, folosind tehnologia inovatoare de editare genetică CRISPR, aflată atunci la început de drum. CNN nu a identificat dovezi clare ale plății complete pentru aceste servicii, însă corespondența dintre Epstein, Thakuria și asistenții acestuia a continuat cel puțin până în 2015. În e-mailuri, asistenții încercau să ducă mai departe proiectele începute. La un moment dat, Epstein s-a arătat nemulțumit de întârzieri și l-a amenințat pe medic că îl va raporta superiorilor săi dacă rezultatele nu vor fi livrate rapid. Un final controversat Jeffrey Epstein s-a sinucis în 2019, în închisoare, în timp ce aștepta procesul pentru acuzații federale de trafic sexual. Dezvăluirile privind interesul său pentru experimente genetice și longevitate adaugă o nouă dimensiune unui caz deja marcat de controverse, influență și abuz de putere.  

Washington Post, 300 de jurnaliști concediați (sursa: Youtube/MS NOW)
Internațional

Criză majoră la Washington Post: 300 de jurnaliști concediați, proprietarul Jeff Bezos - apropiat de Trump

Washington Post a anunțat sâmbătă retragerea directorului său general, Will Lewis, la doar câteva zile după prezentarea unui amplu plan de restructurare care prevede eliminarea a sute de posturi din redacție. Decizia vine într-un moment delicat pentru cotidianul american, considerat un pilon al jurnalismului de investigație și deținut de Jeff Bezos, fondatorul Amazon. Planul de concedieri a provocat un șoc în redacție Anunțul făcut miercuri privind desființarea a aproximativ 300 de posturi dintr-un total de circa 800 de jurnaliști a generat reacții puternice în interiorul redacției și în mediul jurnalistic american. Citește și: Sanador i-a luat banii, dar nu a tratat-o, așa că a chemat SMURD - relatează directoarea Humanitas, Lidia Bodea Contextul este cu atât mai sensibil cu cât proprietarul publicației, Jeff Bezos, este perceput ca apropiindu-se de Donald Trump, un președinte cunoscut pentru atacurile sale constante la adresa presei tradiționale, după revenirea sa la putere. Will Lewis își anunță retragerea după doi ani de „transformare” Într-un e-mail adresat angajaților și ulterior făcut public pe rețelele sociale de un jurnalist al cotidianului, Will Lewis a explicat că, „după doi ani de transformare a Washington Post, este momentul potrivit” pentru a se retrage din funcție.  Publicația a anunțat că Will Lewis a fost înlocuit imediat de Jeff D'Onofrio, directorul financiar al Washington Post, numit în această funcție anul trecut.  Un cotidian istoric, afectat de ani de criză Numit cu misiunea de a redresa situația financiară și editorială a ziarului, Will Lewis a preluat conducerea unei instituții media cu o istorie impresionantă, inclusiv un rol central în dezvăluirea scandalului Watergate și numeroase premii Pulitzer. Cu toate acestea, Washington Post se confruntă de mai mulți ani cu dificultăți majore. De la succes editorial la pierderi financiare În timpul primului mandat al lui Donald Trump, publicația a beneficiat de un interes crescut al cititorilor, datorită unei acoperiri jurnalistice ferme și lipsite de concesii. După plecarea lui Trump de la Casa Albă, interesul publicului a scăzut, iar situația financiară a intrat într-un declin constant. Potrivit presei americane, Washington Post înregistrează pierderi de mai mulți ani. Pierderi masive de abonați înainte de alegerile din 2024 Cotidianul a suferit o adevărată „hemoragie” de abonați după ce conducerea a decis să nu se poziționeze public înainte de alegerile prezidențiale din 2024, câștigate de Donald Trump. Această neutralitate a fost criticată atât din interior, cât și din exterior, fiind percepută ca o ruptură față de tradiția editorială a publicației. Concedieri masive și reducerea corespondenței externe „Sub conducerea mea, au fost luate decizii dificile pentru a asigura un viitor durabil pentru Washington Post”, a declarat Will Lewis, subliniind obiectivul de a păstra un jurnalism non-partizan de înaltă calitate. În practică, aceste decizii au dus la concedierea unei mari părți a corespondenților din străinătate, inclusiv a tuturor jurnaliștilor care transmiteau din Orientul Mijlociu, Rusia și Ucraina. De asemenea, redacțiile de sport, carte, podcasturi, pagini locale și infografic au fost sever afectate sau chiar desființate complet, marcând una dintre cele mai dure restructurări din istoria recentă a presei americane.

Iranul nu renunță la îmbogățirea uraniului (sursa: en.mfa.ir)
Internațional

Iranul sfidează SUA: nu renunță la îmbogățirea uraniului, chiar și sub amenințarea războiului

Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, chiar dacă acest lucru ar putea duce la un conflict militar cu Statele Unite, a declarat șeful diplomației iraniene, Abbas Araghchi. Afirmația vine la doar două zile după negocierile purtate cu Washingtonul pe tema programului nuclear al Teheranului. „Nimeni nu are dreptul să ne dicteze ce să facem” Vorbind în cadrul unui forum organizat la Teheran, Abbas Araghchi a subliniat că Iranul a plătit „un preț foarte mare” pentru programul său nuclear pașnic și pentru îmbogățirea uraniului. Citește și: Sanador i-a luat banii, dar nu a tratat-o, așa că a chemat SMURD - relatează directoarea Humanitas, Lidia Bodea Potrivit acestuia, refuzul de a renunța la această activitate ține de suveranitatea națională. „De ce insistăm atât de mult asupra îmbogățirii uraniului și refuzăm să renunțăm la aceasta chiar dacă ni se impune un război? Pentru că nimeni nu are dreptul să ne dicteze ce să facem”, a declarat diplomatul iranian. Discuții tensionate cu emisarul american în Oman Vineri, Abbas Araghchi a avut discuții în Oman cu emisarul american Steve Witkoff, în încercarea de a relansa dialogul privind programul nuclear iranian. În ciuda acestor contacte diplomatice, pozițiile celor două părți rămân profund divergente. Teheranul minimalizează desfășurarea militară a SUA în Golf Ministrul iranian de externe a declarat că desfășurarea militară americană în regiunea Golfului „nu ne sperie”. Declarația a fost făcută la o zi după ce Steve Witkoff a vizitat portavionul american Abraham Lincoln, aflat în zonă, într-un gest interpretat ca semnal de presiune militară din partea Washingtonului. „Nu căutăm războiul, dar suntem pregătiți” „Suntem un popor al diplomației, suntem de asemenea un popor al războiului, însă aceasta nu înseamnă că noi căutăm războiul”, a adăugat Abbas Araghchi, încercând să transmită un mesaj de fermitate combinat cu disponibilitatea pentru dialog. Președintele american Donald Trump a amenințat în repetate rânduri cu o intervenție militară împotriva Iranului. Aceste avertismente au fost motivate inițial de reprimarea sângeroasă a mișcării de protest din Iran, iar ulterior de îngrijorările legate de programul nuclear al Teheranului. În acest context, Statele Unite au consolidat o prezență militară semnificativă în regiunea Golfului, unde este staționat portavionul Abraham Lincoln. Iranul pune sub semnul întrebării „seriozitatea” SUA în negocieri Duminică, șeful diplomației iraniene a pus la îndoială dorința reală a Washingtonului de a continua negocierile. „Impunerea de noi sancțiuni și anumite acțiuni militare ridică semne de întrebare privind seriozitatea și deschiderea celeilalte părți pentru negocieri autentice”, a declarat Abbas Araghchi, precizând că Iranul „va evalua toate semnalele” înainte de a decide dacă dialogul va continua. Amenințări la adresa bazelor americane și a strâmtorii Hormuz Teheranul a avertizat că, în cazul unui atac militar, va viza bazele americane din regiune și ar putea bloca Strâmtoarea Hormuz, un punct strategic esențial pentru tranzitul livrărilor energetice mondiale. O astfel de acțiune ar avea consecințe majore asupra piețelor globale și securității energetice internaționale.

Trump minimalizează scandalul clipului rasist (sursa: Facebook/The White House)
Internațional

Trump refuză să își ceară scuze pentru videoclipul rasist cu soții Obama distribuit pe Truth Social

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că nu intenționează să își ceară scuze pentru distribuirea, pe contul său oficial de Truth Social, a unui videoclip cu conținut rasist în care fostul președinte Barack Obama și fosta Primă Doamnă Michelle Obama erau reprezentați drept maimuțe. Videoclipul a fost ulterior șters, după un val de critici dure venite din ambele tabere politice. „Nu am făcut nicio greșeală”, spune Trump Întrebat de un reporter, la bordul avionului prezidențial în drum spre Florida, dacă administrația sa va prezenta scuze publice, Donald Trump a răspuns tranșant: „Nu, nu am făcut nicio greșeală”. Citește și: Sandu, reacție surprinzătoare la raportul Comisiei juridice a Camerei Reprezentanţilor din SUA Președintele a susținut că a vizionat doar începutul materialului video și că a presupus că există „ceva la final ce nu le place oamenilor”. „Nici mie nu mi-ar plăcea, dar nu l-am văzut”, a adăugat Trump. Condamnare verbală a rasismului, fără asumare politică Întrebat dacă condamnă conținutul rasist al videoclipului, Trump a răspuns: „Bineînțeles că da”. Cu toate acestea, a precizat că nu va concedia persoana care a realizat sau distribuit materialul și a insistat că el „doar l-a dat oamenilor” pentru a fi postat. Ce conținea videoclipul distribuit de Trump Materialul video, cu o durată de 62 de secunde, includea în final un meme rasist în care soții Obama erau reprezentați ca cimpanzei într-o junglă, pe fundalul melodiei „The Lion Sleeps Tonight”. Segmentul făcea parte dintr-o narațiune conspiraționistă legată de presupusa manipulare a alegerilor prezidențiale din 2020, câștigate de democratul Joe Biden. Meme-ul apare doar în ultima secundă a videoclipului și pare să fi fost realizat de un utilizator de Instagram cunoscut pentru conținut pro-Trump, realizat cu ajutorul inteligenței artificiale. Ștergere neobișnuită și mesaje contradictorii de la Casa Albă Ștergerea videoclipului reprezintă un gest rar pentru Donald Trump, cunoscut pentru refuzul de a elimina postări controversate. Cu doar câteva ore înainte, secretarul de presă al Casei Albe, Karoline Leavitt, minimalizase reacțiile negative, catalogându-le drept „indignare falsă”. „Vă rog să încetați indignarea falsă și să raportați ceva ce contează cu adevărat pentru poporul american”, a transmis Leavitt. Ulterior însă, un oficial al Casei Albe a declarat că „un membru al personalului a postat din greșeală videoclipul”, iar acesta a fost eliminat. Critici dure din ambele tabere politice Postarea a generat reacții puternice atât din partea democraților, cât și a republicanilor. Senatorul republican Tim Scott, apropiat al lui Trump, a calificat videoclipul drept „cel mai rasist lucru” pe care l-a văzut vreodată venind de la Casa Albă. „Președintele ar trebui să-l elimine”, a scris Scott pe platforma X. Apeluri la scuze publice din Congres Reprezentantul republican Mike Lawler a cerut ștergerea imediată a postării și prezentarea de scuze, indiferent dacă a fost vorba despre o intenție sau o eroare. La rândul său, liderul minorității democrate din Senatul SUA, Chuck Schumer, a calificat videoclipul drept „rasist, infect și dezgustător”. „Președintele trebuie să șteargă imediat postarea și să le ceară iertare lui Barack și Michelle Obama, doi mari americani”, a scris Schumer.

General GRU, împușcat la Moscova (sursa: tass.ru)
Internațional

General-cheie al GRU, împușcat la Moscova, doi suspecți reținuți. Moscova acuză Kievul de atentat

Generalul rus Vladimir Alekseiev, împușcat vineri la Moscova, și-a recăpătat cunoștința sâmbătă, după ce a fost supus unei intervenții chirurgicale și plasat într-o comă indusă medical. Potrivit informațiilor oficiale, viața acestuia nu mai este în pericol. Operația a reușit: „Este conștient și stabil” O sursă apropiată anchetei a declarat pentru agenția de presă TASS că starea generalului s-a îmbunătățit semnificativ. Citește și: Sandu, reacție surprinzătoare la raportul Comisiei juridice a Camerei Reprezentanţilor din SUA „Operația a decurs bine. Ulterior, a fost plasat într-o comă indusă medical, dar acum s-a trezit și este conștient. În acest moment, putem spune că viața sa nu este în pericol”, a precizat sursa citată. Doi suspecți, reținuți de poliția rusă Între timp, cotidianul rus Kommersant relatează că poliția a reținut doi suspecți în acest caz, care sunt în prezent audiați. Autoritățile nu au oferit detalii suplimentare despre identitatea acestora sau despre mobilul atacului. Cine este Vladimir Alekseiev: om-cheie în structura GRU Vladimir Alekseiev este primul adjunct al generalului Igor Kostiukov, șeful serviciului rus de informații militare GRU. Kostiukov a condus recent delegația rusă la negocierile cu Ucraina desfășurate în Emiratele Arabe Unite. Detalii despre atac: focuri de armă la domiciliul generalului Potrivit presei ruse, Alekseiev a fost împușcat de mai multe ori în abdomen, braț și picior, la domiciliul său din Moscova. Unele surse susțin că atacatorul ar fi fost deghizat în curier și că ar putea fi vorba despre o femeie. Moscova acuză Kievul de tentativă de asasinat Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a acuzat Ucraina că s-ar afla în spatele tentativei de asasinat, susținând că scopul atacului ar fi sabotarea negocierilor de pace. Atacul asupra lui Alekseiev se adaugă unei serii de atentate împotriva unor oficiali militari ruși de rang înalt. Cel mai recent caz a avut loc în decembrie anul trecut, când Fanil Sarvarov, șeful operațiunilor Statului Major General rus, a fost ucis la Moscova în explozia unei mașini-capcană. Rolul generalului în mercenariat și relația cu Wagner Generalul Vladimir Alekseiev este considerat responsabil pentru coordonarea grupurilor de mercenari care furnizează servicii paramilitare la nivel internațional. De asemenea, el este cunoscut pentru rolul său în negocierile cu Evgheni Prigojin, liderul Grupului Wagner, în timpul revoltei acestuia din iunie 2023, când mercenarii au ocupat garnizoane militare din Rostov. Implicare în invazia Rusiei în Ucraina Potrivit publicației independente The Insider, Alekseiev a jucat un rol important în organizarea primei faze a invaziei Rusiei în Ucraina, lansată în 2022. Ancheta privind tentativa de asasinat este în desfășurare, iar autoritățile ruse nu exclud nicio pistă în acest moment.

Armistițiu fără garanții în Ucraina, risc pentru NATO (sursa: Facebook/Volodimir Zelenski)
Internațional

Avertisment dur din Germania: un armistițiu fără garanții în Ucraina ar putea crește amenințarea Rusiei la adresa NATO

Amenințarea Rusiei la adresa flancului estic al NATO s-ar putea intensifica semnificativ în cazul unui armistițiu în Ucraina, a avertizat sâmbătă Wolfgang Ischinger, președintele Conferința de Securitate de la München, într-un interviu acordat publicației germane Tagesspiegel. „Atât timp cât Ucraina apără Europa, pericolul este mai mic” Wolfgang Ischinger a subliniat că, în prezent, Ucraina joacă un rol esențial în securitatea continentului european, blocând forțele armate ale președintelui rus Vladimir Putin. Citește și: Sandu, reacție surprinzătoare la raportul Comisiei juridice a Camerei Reprezentanţilor din SUA „Atât timp cât Ucraina apără Europa, pericolul nu este atât de mare”, a explicat Ischinger, precizând că armata rusă este în acest moment concentrată pe frontul ucrainean și „pierde mii de soldați în fiecare săptămână”. Armistițiul ar putea schimba radical situația de securitate Potrivit expertului german, un eventual armistițiu în Ucraina ar modifica fundamental echilibrul de securitate din Europa de Est. Oprirea luptelor i-ar permite Moscovei să își reia nestingherit procesul de reînarmare. „Atunci Putin își poate continua liniștit reînarmarea, iar amenințarea la adresa țărilor NATO de pe flancul estic se va intensifica”, a avertizat Ischinger, înaintea celei de-a 62-a ediții a Conferinței de Securitate de la München, care va avea loc săptămâna viitoare în capitala Bavariei. Încetarea războiului, o necesitate umanitară, dar nu o garanție de securitate În același timp, Ischinger a subliniat că oprirea vărsării de sânge rămâne o prioritate absolută. „Nu-mi doresc altceva pentru poporul Ucrainei”, a spus acesta. Totuși, el a atras atenția că un armistițiu, în lipsa unor măsuri concrete de reducere a capacităților militare rusești, ar putea spori riscurile inclusiv pentru Germania. „Amenințarea rusească va crește și pentru noi, germanii, dacă un viitor armistițiu nu este însoțit de o reducere masivă a consolidării militare în districtele militare vestice ale Rusiei”, a explicat Ischinger. „Un simplu armistițiu nu este un motiv de relaxare” Expertul german s-a declarat sceptic că Rusia ar accepta o diminuare reală a prezenței sale militare. În aceste condiții, a avertizat el, un armistițiu nu ar trebui interpretat ca un semnal de siguranță. „De aceea, un simplu armistițiu nu ar fi un motiv pentru a ne relaxa”, a punctat Ischinger. Războiul din Ucraina, o miză existențială pentru Europa Wolfgang Ischinger a descris modul în care se va încheia conflictul din Ucraina drept „o chestiune de destin prin excelență pentru Germania și Europa”, subliniind că Ucraina nu apără doar propriul teritoriu, ci securitatea întregului continent. La conferința de securitate de la München este așteptat și președintele ucrainean Volodimir Zelenski.

Război deschis între Ciucu și Băluță (sursa: Facebook/Ciprian Ciucu)
Politică

Război deschis între Ciprian Ciucu și Daniel Băluță: acuzații de „parșivenie” „mitocănie”, „bullying”

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a declarat sâmbătă că încearcă să mențină relația cu PSD în Consiliul General al Municipiului București „pe linia de plutire”, deși acuză lipsa de susținere politică. Acesta a afirmat că s-a comportat „cu mănuși” față de edilul Sectorului 4, Daniel Băluță, pe fondul frustrării generate de alegeri pierdute, declarații care au declanșat un schimb de atacuri publice fără precedent. Ciucu acuză PSD de joc dublu în Consiliul General Ciprian Ciucu a afirmat că se aștepta ca Partidul Social Democrat să adopte o altă atitudine în actualul context politic, însă realitatea ar fi rămas neschimbată. Citește și: Sandu, reacție surprinzătoare la raportul Comisiei juridice a Camerei Reprezentanţilor din SUA Potrivit acestuia, PSD ar avea un comportament diferit în coaliție față de cel din spațiul public și din Consiliul General, unde ar vota sistematic împotriva unor proiecte fără a avea argumente reale, doar pentru a-și demonstra forța politică. „M-am purtat cu mănuși”: explicațiile primarului Capitalei Invitat la Prima TV, Ciucu a susținut că, imediat după alegerea sa, a respectat parteneriatul politic, menținând atribuțiile viceprimarului PSD și inițiind discuții exploratorii. Acestea ar fi fost însă folosite ulterior împotriva sa în mass-media. Primarul Capitalei a explicat că a evitat să răspundă în aceeași notă agresivă declarațiilor lui Daniel Băluță, motivând că acesta „vine după niște alegeri pierdute” și că a încercat să-i acorde o șansă pentru a detensiona relația. Acuzații de „parșivenie” și apel la vot în Consiliu Ciucu a respins ideea că s-ar plânge fără a propune soluții și a transmis un mesaj dur social-democraților: să voteze proiectele în Consiliul General și să își asume consecințele. El a acuzat PSD de „parșivenie”, susținând că anumite propuneri discutate informal sunt ulterior „scurse pe surse” și prezentate public într-o lumină negativă, exclusiv pentru a-l compromite politic. Replica lui Daniel Băluță: „mitocănie” și „bullying” Într-o postare pe Facebook, Daniel Băluță a reacționat dur, afirmând că Ciprian Ciucu s-a dovedit a fi „un amator lipsit de soluții” și că, frustrat de situație, ar fi trecut la „bullying” și „mitocănie”. Edilul Sectorului 4 a susținut că nu va comenta atacurile personale din respect pentru familia primarului Capitalei, dar a subliniat că nu va ceda și va continua să lupte pentru interesele bucureștenilor. Promisiuni și atacuri personale în războiul declarațiilor Băluță a reiterat angajamentele sale legate de infrastructură, transport, sănătate și educație, afirmând că va continua proiectele de dezvoltare, inclusiv extinderea rețelei de metrou, și protejarea categoriilor vulnerabile. În final, edilul Sectorului 4 l-a acuzat pe Ciprian Ciucu de „apucături de baron”, comparându-l cu „baronul Münchhausen”, și i-a transmis să lase scuzele deoparte și să se apuce „serios de treabă”.

Crima din Sibiu, o nouă arestare (sursa: Pexels/RDNE Stock project)
Justiție

Crima care a șocat Sibiul: mamă ucisă pentru moștenire, o a doua complice a fost arestată

Cea de-a doua complice în dosarul crimei pentru avere comise în iunie 2024, la Sibiu, a fost arestată preventiv pentru 30 de zile. Femeia a fost reținută vineri de procurori și prezentată sâmbătă instanței, măsura fiind dispusă la solicitarea Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu. Crimă pentru moștenire: o femeie ucisă de propria fiică Potrivit anchetatorilor, o femeie în vârstă de 59 de ani, care deținea mai multe imobile în Sibiu, cu o valoare estimată la aproximativ un milion de euro, ar fi fost ucisă pentru avere. Citește și: Sandu, reacție surprinzătoare la raportul Comisiei juridice a Camerei Reprezentanţilor din SUA Crima ar fi fost comisă în luna iunie 2024 de către fiica victimei, în vârstă de 38 de ani, cu ajutorul unei asistente medicale din Cisnădie. Atât fiica victimei, cât și asistenta medicală au fost inculpate pentru omor calificat și arestate preventiv în luna decembrie 2025. Complicitate intelectuală la omor calificat Ulterior, procurorii au stabilit că fiica victimei nu ar fi acționat doar cu ajutorul asistentei, ci ar fi beneficiat și de sprijinul unei a treia persoane. Este vorba despre o femeie de 40 de ani, acuzată de complicitate la omor calificat, care ar fi avut un rol-cheie în pregătirea crimei. Aceasta ar fi oferit sfaturi și informații menite să faciliteze comiterea faptei și să împiedice tragerea la răspundere penală a autorilor. Sfaturi despre sedative și distrugerea probelor Conform comunicatului oficial al procurorilor, actele de complicitate ar fi constat în: recomandări privind o combinație de sedative care să inducă victimei o stare comatoasă, facilitând asfixierea ulterioară; sugestii legate de distrugerea sistemului de supraveghere video, prin perforarea dispozitivului de stocare cu o bormașină; oferirea unui sprijin moral constant, atât înainte, cât și după comiterea crimei. Anchetatorii arată că aceste acțiuni ar fi contribuit decisiv la întărirea hotărârii autoarei de a-și ucide mama. Cum ar fi fost comis omorul Crima ar fi avut loc în luna iunie 2024. Potrivit procurorilor, fiica victimei i-ar fi administrat mamei sale, în ceai, sedative din clasa benzodiazepinelor sau substanțe înrudite. După ce femeia a adormit, fiica ar fi chemat asistenta medicală, care i-ar fi injectat victimei un sedativ în picior. Pentru a se asigura că decesul s-a produs, fiica și asistenta medicală ar fi asfixiat victima cu o pernă. Arestare preventivă decisă de instanță Cea de-a doua complice a fost reținută vineri, 6 februarie, și prezentată sâmbătă în fața Tribunalul Sibiu, care a admis propunerea procurorilor de arestare preventivă pentru 30 de zile. Ancheta este în curs, iar procurorii continuă administrarea probatoriului în unul dintre cele mai grave dosare de omor calificat instrumentate în județul Sibiu în ultimii ani.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră