sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7360 articole
Ramona Emilian

Eveniment

Un pacient internat la Arad a trebuit să-și cumpere o pernă, spitalul județean abia i-a găsit pat

Un pacient internat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad a reclamat că a fost nevoit să își cumpere propria pernă, deoarece unitatea medicală nu i-a oferit una la internare. Cazul a fost făcut public de Consiliul Județean Arad, prin președintele instituției, Iustin Cionca. Sesizare directă de la pacient, prezentată de președintele CJ Iustin Cionca a relatat miercuri că a primit personal sesizarea din partea pacientului. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Potrivit acestuia, bolnavul a așteptat mai multe ore la Urgențe, iar după ce „cu chiu, cu vai” s-a găsit un pat liber, acesta nu era dotat cu pernă, astfel că aparținătorii au fost nevoiți să o cumpere. Explicațiile conducerii spitalului: perne existau în stoc În urma solicitării de clarificări adresate managerului spitalului, conducerea SCJU Arad a transmis că, la momentul internării, pe secția respectivă nu mai existau perne curate disponibile în salon. Totuși, ancheta internă a arătat că infirmiera și asistenta responsabile aveau obligația să solicite lenjerie suplimentară superiorului ierarhic, în condițiile în care spitalul dispunea de suficiente perne curate în stoc. Sancțiuni pentru personalul care nu a respectat procedurile Pentru nerespectarea procedurilor interne, cele două angajate vor fi sancționate. Conducerea spitalului și-a exprimat „dezaprobarea față de disconfortul creat” și a încurajat pacienții și aparținătorii să semnaleze orice problemă medicului curant, medicului-șef de secție sau asistentului-șef. Mesaj dur al președintelui CJ Arad pentru cadrele medicale Într-o postare pe Facebook, Iustin Cionca a transmis un mesaj ferm, subliniind că pacientul trebuie să fie în centrul preocupărilor tuturor angajaților din sistemul medical, indiferent de funcție. „Oamenii care ajung la spital nu trebuie să simtă nici neglijența, nici indispoziția de moment a unor angajați. Cadrele medicale care nu fac față acestor cerințe se pot transfera în sistemul privat sau se pot reorienta în carieră”, a scris președintele CJ Arad. Toleranță zero față de abuzuri în spitale Iustin Cionca a mai anunțat că va cere anchete „pentru fiecare abuz și pentru absolut fiecare derapaj”, solicitând aplicarea celor mai severe sancțiuni acolo unde situația o impune. SCJU Arad s-a aflat recent în centrul unui alt scandal, după ce un paznic de la Urgențe a luat scaunul pe care stătea o pacientă cu febră, motivând că este al lui. În urma anchetei interne, doi paznici care se aflau în tură și-au dat demisia, iar cazul a generat reacții critice inclusiv din partea președintelui Consiliului Județean Arad.

Pacient la Arad, lăsat fără pernă la internare (sursa: Facebook/Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Arad)
Român implicat în sabotaj al Marinei germane (sursa: Facebook/Bundeswehr)
Eveniment

Un român care a sabotat o navă a Marinei germane, arestat la Hamburg

Procurorii DIICOT au efectuat o percheziție domiciliară în municipiul Constanța, la locuința unui cetățean român suspectat că ar fi fost implicat, alături de un cetățean grec, în acte de sabotaj comise asupra unor nave aparținând Marinei germane. Anchetă transfrontalieră, la solicitarea Germaniei Potrivit DIICOT, percheziția a fost realizată de Structura Centrală, împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța, în baza unui Ordin European de Anchetă emis de autoritățile judiciare din Germania. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Dosarul vizează infracțiunea de tentativă de sabotaj. Acte grave de sabotaj în portul Hamburg Din actele de urmărire penală reiese că cei doi inculpați ar fi comis, individual și împreună, mai multe acte de sabotaj asupra unor nave aflate în portul Hamburg, în perioada ianuarie–august 2025. Printre faptele investigate se numără: - deversarea a peste 20 de kilograme de pietriș abraziv în blocul motor al unei nave; - perforarea conductelor de alimentare cu apă dulce; - îndepărtarea capacelor rezervoarelor de combustibil; - dezactivarea întrerupătoarelor electronice de siguranță ale unor nave destinate marinei germane. Probe ridicate din România, transmise autorităților germane În urma percheziției efectuate la domiciliul cetățeanului român din Constanța, anchetatorii au ridicat mai multe mijloace de probă. Acestea urmează să fie puse la dispoziția autorităților judiciare din Germania, pentru continuarea investigațiilor. Arestări în Germania și Grecia Biroul procurorului din Hamburg a anunțat marți arestarea a doi bărbați, sub suspiciunea de tentativă de sabotaj asupra unei nave militare. Suspecții sunt un român în vârstă de 37 de ani și un grec de 54 de ani. Cetățeanul român a fost reținut la Hamburg, în timp ce suspectul grec a fost arestat într-o localitate din Grecia. Corvete vizate pe un șantier naval militar Anchetatorii germani susțin că actele de sabotaj ar fi fost comise anul trecut asupra mai multor corvete aflate într-un șantier naval din portul Hamburg, navele fiind destinate marinei germane. Cei doi bărbați lucrau în zonă în momentul producerii faptelor. Risc major pentru securitatea Germaniei Procurorii avertizează că, dacă aceste acte de sabotaj nu ar fi fost descoperite la timp, ele ar fi putut provoca avarii grave navelor sau întârzieri semnificative ale misiunilor, punând în pericol securitatea Republicii Federale Germane și capacitatea operațională a forțelor armate. Ancheta este în desfășurare și urmărește inclusiv să stabilească dacă cei doi suspecți au fost contractați sau plătiți pentru a comite actele de sabotaj asupra navelor militare germane.

Tigru siberian, într-o curte din Dâmbovița (sursa: TikTok/ i.wildlifefoundation)
Eveniment

Un tigru siberian, ținut într-o curte în Dâmbovița, potrivit unui video de pe TikTok

Imagini cu un tigru siberian care se plimbă liber într-o curte din județul Dâmbovița au devenit virale pe TikTok, determinând autoritățile să deschidă un dosar penal. Poliția anunță că face cercetări sub coordonarea unui procuror. Dosar penal deschis de IPJ Dâmbovița Potrivit Inspectoratul de Poliție Județean Dâmbovița, la nivelul Serviciului de Ordine Publică este în lucru un dosar penal ce vizează infracțiuni legate de deținerea, transportul, vânzarea sau oferirea spre schimb a exemplarelor luate din natură, specii de interes comunitar, în orice stadiu biologic. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Ancheta este coordonată de un procuror din cadrul Parchetul de pe lângă Judecătoria Găești. Menajerie privată în Picior de Munte, lângă Târgoviște Tigrul aparține unei menajerii private din localitatea Picior de Munte, situată în apropiere de Târgoviște. Contul de TikTok care a publicat imaginile poartă numele „IWF Menajerie Dâmbovița” și este urmărit de zeci de mii de utilizatori. Filmări de aproape și reacții contradictorii online În clipurile publicate, tigrul este filmat de la mică distanță, în timp ce în curte apar și alte animale. Autorul filmării face comentarii precum „tigru siberian la pândă” sau „toți cerbii și muflonii s-au pitit de el” și îl strigă pe animal „Shere Khan”, o trimitere la personajul din Cartea Junglei. Comentariile sunt împărțite: unii utilizatori susțin că au fost la menajerie și că au ținut tigrul în brațe când era pui, alții atrag atenția asupra pericolului și cer intervenția Poliției Animalelor. Pe cont apare mențiunea că „videourile fixate conțin informații despre locație și telefon pentru rezervări”. Amendă de 120.000 de lei dată anul trecut În urma unui control amplu efectuat anul trecut, Garda Națională de Mediu a aplicat două amenzi în valoare totală de 120.000 de lei și un avertisment. Autoritățile au constatat multiple nereguli, printre care lipsa autorizației de mediu și condiții necorespunzătoare pentru animalele sălbatice ținute în captivitate. Printre problemele identificate s-au numărat lipsa declarării și prelucrării fosei septice la UAT Dragodana, inexistența unui contract pentru neutralizarea deșeurilor de origine animală neconforme pentru consumul uman și imposibilitatea proprietarului de a prezenta acte de proveniență pentru unele animale, dintre care câteva sunt strict protejate. Animalele, lăsate temporar în custodia proprietarului La momentul controlului, Garda de Mediu a dispus măsuri de remediere a neconformităților și a precizat că animalele rămân în custodia proprietarului, fără drept de înstrăinare, până la prezentarea documentelor de proveniență. Cazul a revenit acum în atenția publică și a anchetatorilor, după apariția imaginilor cu tigrul siberian liber într-o zonă rezidențială.

Rușii spionează sateliții europeni militari (sursa: Pexels/SpaceX)
Internațional

Rușii spionează sateliții europeni militari chiar în spațiu, prin vehicule de recunoaștere

Două vehicule spațiale de recunoaștere ale Rusiei ar fi interceptat comunicații provenite de la cel puțin 12 sateliți-cheie ai Europei, potrivit unor oficiali de securitate europeni citați de Financial Times. Informațiile au fost dezvăluite miercuri și ridică îngrijorări serioase privind securitatea infrastructurii spațiale europene. Riscuri majore pentru date sensibile și control orbital Autoritățile europene avertizează că aceste interceptări ar putea compromite date sensibile transmise prin sateliți. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Mai mult, există temeri că Moscova ar putea manipula traiectoriile unor sateliți sau, în scenarii extreme, ar putea provoca prăbușirea acestora, notează publicația britanică. Monitorizare intensificată după invazia Ucrainei În ultimii trei ani, pe fondul tensiunilor generate de invazia Rusiei în Ucraina, vehiculele spațiale rusești și-au intensificat activitatea de supraveghere a sateliților europeni. Potrivit FT, această monitorizare constantă a atras atenția autorităților militare și civile din Occident. Manevre suspecte pe orbită, urmărite de Occident De mai mulți ani, agențiile spațiale occidentale urmăresc îndeaproape activitatea a doi sateliți ruși de recunoaștere, cunoscuți pentru manevre orbitale neobișnuite. Aceștia s-ar fi apropiat periculos de sateliți geostaționari esențiali pentru Europa, care furnizează servicii de comunicații pe continent, dar și în regiuni vaste din Africa și Orientul Mijlociu. Germania confirmă suspiciuni de spionaj al semnalelor Generalul Michael Traut, șeful comandamentului spațial al armatei germane, a declarat pentru Financial Times că există suspiciuni solide privind desfășurarea unor operațiuni de culegere de informații asupra semnalelor transmise de sateliții europeni. Un înalt oficial european din domeniul serviciilor de informații a precizat că sateliții ruși s-ar fi poziționat aproape sigur în interiorul conului îngust de transmisie a datelor dintre stațiile terestre și sateliți. Oficialul și-a exprimat îngrijorarea că multe dintre aceste comunicații, inclusiv comenzile critice, nu sunt criptate, deoarece o parte dintre sateliți au fost lansați cu ani în urmă, fără astfel de capacități de securizare. Războiul hibrid al Rusiei se extinde în spațiu Aceste manevre spațiale se înscriu într-un context mai larg al intensificării „războiului hibrid” purtat de Rusia în Europa. Potrivit FT, acesta include și operațiuni de sabotaj, precum tăierea cablurilor de internet subacvatice, iar serviciile de informații se tem că Kremlin ar putea extinde acest tip de acțiuni și în domeniul spațial.

Ungureanu acuză albirea dosarului Nordis (sursa: Facebook/Emanuel Ungureanu)
Eveniment

Dosarul Ciolacu-Nordis, probabil „albit” de DNA, acuză deputatul USR Ungureanu

Deputatul USR Emanuel Ungureanu a declarat miercuri, la Palatul Parlamentului, că are suspiciuni serioase privind o posibilă „albire” a dosarului penal referitor la zborurile cu avioane private efectuate prin compania Nordis de fostul premier Marcel Ciolacu. Ungureanu acuză albirea dosarului Nordis Parlamentarul a reamintit că, la 30 decembrie 2024, a depus o plângere penală care viza zborurile realizate de Marcel Ciolacu cu jeturi private puse la dispoziție de Nordis. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Potrivit lui Ungureanu, explicațiile publice oferite la acel moment de fostul premier ar fi fost contradictorii, iar facturile prezentate ar fi părut „foarte false”. Deputatul USR a subliniat că aproximativ 1.200 de persoane păgubite în afacerea Nordis așteaptă răspunsuri clare privind traseul banilor și dacă o parte dintre aceștia ar fi ajuns în buzunarele unor demnitari sau ale unui grup infracțional organizat. Prejudiciul, susține acesta, se ridică la câteva milioane de euro. Dosarul, „reactivat” după un an de tăcere Emanuel Ungureanu a afirmat că, după aproape un an în care nu s-a auzit nimic despre plângerea penală, a aflat recent că dosarul a ajuns în atenția procurorilor. În acest context, el și-a exprimat suspiciunea că actualul șef al DNA, Marius Voineag, ar încerca să îl „răsplătească” pe Marcel Ciolacu pentru numirea sa în funcție. „Cred că acest dosar vrea să fie albit, așa cum au fost albit și alte dosare celebre”, a susținut deputatul, făcând referire la cazuri anterioare care, în opinia sa, ar fi fost clasate fără explicații convingătoare. Citația de la DNA Suceava și nemulțumirile deputatului USR Ungureanu a mai precizat că a primit o citație din partea Direcția Națională Anticorupție – structura teritorială Suceava – pentru a fi audiat în calitate de martor. Acesta a catalogat situația drept bizară, afirmând că a fost citat la o adresă greșită, deși, în calitate de deputat, poate fi găsit cu ușurință la Parlament. „Poate a fost o încercare de a ascunde faptul că există un dosar constituit pe această faptă”, a spus Ungureanu, adăugând că va face public numărul dosarului, pentru ca presa să poată verifica dacă Marcel Ciolacu este cercetat penal sau dacă dosarul se află în faza de clasare. În final, parlamentarul USR a lansat o întrebare directă în spațiul public: dacă actuala conducere a DNA are curajul să ancheteze un fost premier care a avut un rol în numirea sa. Răspunsul, spune Ungureanu, va deveni clar după audierea sa ca martor și după modul în care procurorii vor gestiona acest dosar sensibil din punct de vedere politic.

Rusia își consolidează poziția militară în Arctica (sursa: kremlin.ru)
Internațional

Putin, joc pentru Trump, care vrea Groenlanda: Rusia se întărește militar în Arctica

Rusia ia măsuri pentru a-și proteja securitatea și interesele strategice în Arctica, potrivit unui oficial rus. Arctica, zonă de confruntare geopolitică Potrivit lui Vladislav Maslenikov, director al Departamentului pentru Afaceri Europene din cadrul Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei, Arctica se transformă într-o regiune de luptă geopolitică, unde tensiunile cresc nu doar între Rusia și Occident, ci și în interiorul coaliției occidentale. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Maslenikov a susținut că escaladarea confruntării militar-politice în Arctica este cauzată de statele occidentale, care își intensifică exercițiile militare în zonă și recurg la sancțiuni unilaterale împotriva Rusiei. Măsuri „militar-tehnice”, dar în limitele dreptului internațional Oficialul rus a precizat că Moscova adoptă inclusiv măsuri militar-tehnice pentru a-și asigura securitatea în Arctica. Acesta a subliniat că aceste acțiuni nu sunt îndreptate împotriva altor state și respectă pe deplin dreptul internațional.

Jurnaliști de investigație, arestați în China (sursa: rsf.org)
Internațional

Doi jurnaliști chinezi au publicat o anchetă despre corupția unui demnitar. Au fost arestați

Reporteri fără Frontiere (RSF) a condamnat arestarea a doi jurnaliști chinezi independenți, unul dintre ei cunoscut pentru investigațiile sale anticorupție. Cei doi au fost reținuți după publicarea unui articol care dezvăluia implicarea unui oficial local din sud-vestul Chinei într-un presupus caz de corupție. Jurnaliștii reținuți în provincia Sichuan Potrivit ONG-ului cu sediul la Paris, jurnaliștii Wu Yingjiao și Liu Hu au fost reținuți duminică în provincia Sichuan, fiind cunoscuți în China de peste un deceniu pentru dezvăluiri privind corupția în rândul unor oficiali de rang înalt. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Poliția din Chengdu, capitala provinciei Sichuan, a anunțat că anchetează doi bărbați, de 50 și respectiv 34 de ani, suspectați de „acuzații false” și „operațiuni comerciale ilegale”. Autoritățile au precizat că au fost aplicate „măsuri coercitive penale”, termen juridic care indică, de regulă, detenția. Articol de investigație publicat și apoi cenzurat Arestările au avut loc la scurt timp după publicarea, pe 29 ianuarie, a unui articol de investigație difuzat pe platforma WeChat, în care era vizat Pu Fayou, secretar al Partidului Comunist din comitatul Pujiang. Articolul a fost șters ulterior, o practică frecventă în cazurile considerate sensibile de autorități. Climat ostil pentru presa independentă din China Aleksandra Bielakowska, responsabilă RSF pentru regiunea Asia-Pacific, a declarat că reținerea celor doi jurnaliști reflectă un mediu restrictiv și ostil pentru presa independentă din China. Aceasta a cerut comunității internaționale să își intensifice presiunea asupra autorităților chineze, avertizând că normalizarea relațiilor fără condiții favorizează continuarea represiunii împotriva jurnaliștilor.

Directorul lui Gruia Stoica, acuzat de mită (sursa: Inquam Photos/George Călin)
Eveniment

Directorul lui Gruia Stoica, acuzat de mită de 500.000 de euro, cauțiune de 500.000 de lei

Directorul general al Grup Feroviar Român, Cristian Rădulescu, a fost plasat sub control judiciar pe cauțiune într-un dosar instrumentat de Direcția Națională Anticorupție. Potrivit unor surse judiciare, acesta este acuzat de dare de mită. Cauțiune de 500.000 de lei stabilită de procurori Conform acelorași surse, procurorii DNA au stabilit o cauțiune în valoare de 500.000 de lei, pe care Cristian Rădulescu trebuie să o achite pentru a rămâne sub măsura controlului judiciar. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Ancheta a inclus, marți, percheziții domiciliare atât la Cristian Rădulescu, cât și la Grupul Grampet, grup din care face parte și compania Grup Feroviar Român. Acuzația de dare de mită: 500.000 de euro pentru un imobil din București Procurorii susțin că Cristian Rădulescu ar fi oferit 500.000 de euro mită unui practician în insolvență, cu scopul de a obține un imobil situat pe Bulevardul Lacul Tei, în Capitală. Imobilul ar aparține unei societăți aflate în procedură de concordat preventiv, companie care face parte din Grupul Grampet. Grupul Grampet, lider regional în transport feroviar de marfă Grupul Grampet este cel mai mare transportator feroviar privat de marfă din Europa Centrală și de Sud-Est. Grupul este deținut de omul de afaceri Gruia Stoica. Ancheta DNA este în desfășurare, iar procurorii urmează să stabilească eventuale responsabilități penale în acest caz.

TAROM, tarif Light pentru zborurile interne (sursa: Facebook/TAROM)
Eveniment

TAROM ieftinește biletele interne pentru pasagerii fără bagaj de cală

TAROM anunță actualizarea structurii tarifare pentru zborurile interne, începând cu 4 februarie, principala noutate fiind introducerea tarifului Light, o opțiune cu preț redus, fără bagaj de cală inclus. TAROM, tarif Light pentru zborurile interne Tariful Light este destinat pasagerilor care călătoresc pe distanțe scurte și nu au nevoie de bagaj de cală. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Acesta este disponibil în funcție de perioada de călătorie și de nivelul de disponibilitate al locurilor, însă nu permite modificări sau rambursări, fiind conceput pentru cei care doresc cel mai mic preț posibil. Tarifele clasice rămân disponibile, cu bagaj inclus Operatorul aerian precizează că tarifele existente, care includ bagaj de cală și condiții mai flexibile, rămân disponibile, oferind pasagerilor posibilitatea de a alege între preț și confort, în funcție de nevoile personale. Noile reguli permit combinarea mai facilă a biletelor dus-întors și a zborurilor interne, fără restricții, astfel încât pasagerii să își poată construi itinerariul dorit într-un mod mai simplu și mai flexibil. „Plătești doar pentru ce folosești”, noul principiu TAROM O altă schimbare importantă introdusă de TAROM este principiul „plătești doar pentru ce folosești”. Astfel, pasagerii care nu au nevoie de bagaj de cală nu vor mai fi nevoiți să plătească pentru acest serviciu. Prin această actualizare, TAROM își propune să ofere prețuri mai accesibile, transparență și opțiuni clare pentru toți pasagerii care călătoresc în România, adaptându-se stilurilor diverse de călătorie și oferind libertatea de a alege exact serviciile necesare.

Prințul Andrew, dat afară de la Windsor (sursa: Virginia Roberts)
Internațional

Casa regală britanică nu știe cum să mai scape de fostul prinț Andrew, dat afară de la Windsor

În contextul noilor informații apărute în scandalul Jeffrey Epstein, fostul prinț britanic Prințul Andrew a părăsit reședința sa luxoasă din Windsor și s-a mutat pe domeniul regal Sandringham, din estul Angliei, potrivit unui reportaj difuzat de BBC. Mutare de la Royal Lodge pe domeniul Sandringham Surse citate de presa britanică arată că Prințul Andrew a părăsit Royal Lodge luni, urmând să locuiască temporar la Wood Farm Cottage, până la finalizarea lucrărilor de renovare ale viitoarei sale reședințe permanente, Marsh Farm, situată pe același domeniu. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Informațiile au fost publicate de tabloidul britanic The Sun. Retragerea titlurilor princiare și presiunea Casei Regale Fostul prinț, unul dintre frații mai mici ai regelui Charles al III-lea, a fost somat încă din octombrie 2025 să părăsească reședința din Windsor, unde locuise peste 20 de ani alături de fosta sa soție, Sarah Ferguson. Decizia a venit după retragerea titlurilor princiare, pe fondul relației sale cu Jeffrey Epstein. Documente publicate de autoritățile americane Presiunea asupra lui Andrew s-a intensificat în ultimele zile, după publicarea unor noi fotografii și e-mailuri din dosarul Epstein de către Departamentul de Justiție al Statelor Unite. Printre documente se află imagini compromițătoare și mesaje în care Andrew îl invita pe Epstein la Palatul Buckingham pentru discuții private. Reacția premierului britanic Keir Starmer Noile dezvăluiri au provocat reacții politice la Londra, premierul Keir Starmer afirmând că Prințul Andrew ar trebui să depună mărturie în fața Congresului american cu privire la informațiile pe care le deține despre infracțiunile lui Epstein. Prințul Andrew a fost acuzat anterior de agresiune sexuală de Virginia Giuffre, iar o a doua presupusă victimă a lui Epstein a susținut, prin intermediul avocatului său, că a fost trimisă în Regatul Unit în 2010 pentru a întreține relații sexuale cu acesta, la Royal Lodge. Un purtător de cuvânt al Thames Valley Police a anunțat că instituția „va examina informațiile”, precizând că, până în prezent, nu a fost contactată oficial de femeia respectivă sau de avocatul ei.

Angajații din educație, dispuși să facă grevă (sursa: Facebook/Federatia Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”)
Eveniment

Trei sferturi din angajații din educație, dispuși să facă grevă din cauza măsurilor de austeritate

Aproape trei sferturi dintre angajații din învățământ (74,7%) declară că sunt dispuși să participe la o grevă, potrivit unui sondaj realizat de Federația Sindicatelor din Educație SPIRU HARET, în perioada 14–31 ianuarie. Peste 17.000 de respondenți din sistemul educațional Cercetarea a inclus peste 17.000 de angajați din sistemul de educație, dintre care 87,4% sunt cadre didactice, 6,9% personal didactic auxiliar și 5,7% personal administrativ nedidactic, relevă datele sondajului. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Conform rezultatelor, 70,5% dintre respondenți consideră că măsurile adoptate de Guvernul condus de Ilie Bolojan au avut un impact foarte negativ asupra activității lor. Totodată, 71,7% dintre participanți spun că sunt pregătiți să ia parte la proteste de stradă organizate la nivel local. Strategie sindicală și referendum pentru luna martie Federația Sindicatelor din Educație SPIRU HARET afirmă că rezultatele sondajului stau la baza unei strategii sindicale pe termen scurt și mediu, menită să răspundă problemelor grave generate de măsurile de austeritate din educație. În prima etapă, programată pentru luna martie, liderii sindicali au decis declanșarea unui referendum național privind neparticiparea la simulările examenelor naționale, având în vedere că 53,6% dintre cei dispuși să protesteze susțin astfel de acțiuni. Posibilă grevă generală, în luna mai Potrivit federației, dacă Guvernul nu va reveni asupra măsurilor considerate „anti-educație” până în luna aprilie, va fi organizat un nou referendum pentru declanșarea grevei generale, vizată pentru ultima decadă a lunii mai. Chestionarul a fost anonim, iar răspunsurile au fost analizate exclusiv în scop statistic și de informare sindicală. Federația subliniază că rezultatele sondajului nu echivalează cu declanșarea automată a protestelor, pentru acțiuni precum greva generală sau neparticiparea la examenele naționale fiind necesară exprimarea explicită a opțiunii prin referendum semnat de membrii de sindicat.

Delta Moldovei caută un logo (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Delta Moldovei caută un logo pentru realizarea căruia județul Iași oferă o diplomă

Cunoscut publicului drept „Delta Moldovei”, Situl Ramsar Zonele Umede Jijia – Iași funcționează de ani buni ca arie protejată, însă fără o identitate vizuală proprie asumată oficial. Delta Moldovei caută un logo Pentru a remedia această lipsă, Direcția Județeană de Mediu Iași a lansat un concurs de creație pentru realizarea unei sigle dedicate sitului, cu prilejul Zilei Mondiale a Zonelor Umede. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Logo-ul câștigător va fi utilizat în comunicarea publică și instituțională și va deveni simbolul oficial prin care aria protejată va fi recunoscută pe termen lung. Concursul se adresează designerilor, ilustratorilor, artiștilor vizuali și tuturor celor interesați să contribuie la construirea identității vizuale a primei arii Ramsar din județul Iași. Continuarea, în Ziarul de Iași

Echipă de fotbal cu tradiție, scoasă la vânzare (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Echipă de fotbal cu tradiție în România, scoasă la vânzare: autoritățile locale nu mai au bani

O echipă de tradiție din fotbalul românesc, Politehnica Iași se află într-un impas financiar major, iar asociații clubului caută un investitor dispus să preia controlul total. Echipă de fotbal cu tradiție, scoasă la vânzare Conducerea din Copou solicită aproximativ 7 milioane de lei, sumă destinată exclusiv achitării datoriilor existente, nu beneficiilor personale ale asociaților. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă În cazul lichidării restanțelor și al aprobării planului de insolvență, clubul ar putea primi din nou finanțare de la Consiliul Local Iași, estimată la 1,5–2 milioane de euro anual. În prezent, Politehnica Iași supraviețuiește din sponsorizări și mizează pe un verdict favorabil într-un litigiu aflat pe rolul Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS), care i-ar putea aduce aproximativ 225.000 de euro plus TVA. Continuarea, în Ziarul de Iași

Parafina din motorină, mit demontat (sursa: Pexels/Louis Gys)
Eveniment

Parafina din motorină strică motorul iarna - un mit demontat de specialiști

În ultimele zile, în mediul online s-a răspândit ideea că motorina de iarnă ar fi „plină de parafină” și că ar provoca defectarea motoarelor diesel, un mit auto alimentat de dificultățile de pornire apărute la temperaturi scăzute. Parafina din motorină, mit demontat În realitate, explică specialiștii, parafina este un component natural al motorinei, nu un adaos artificial, și nu afectează motorul. Citește și: Aspecte uitate din CV-ul lui Thuma: legături cu interlopi, o condamnare, soția, fiică de deputat PSD. Averea familiei, impresionantă Problemele pot apărea iarna, când frigul determină solidificarea parafinei în filtre sau conducte, în special în zonele unde debitul este redus. Blocajele sunt temporare și pot fi prevenite prin utilizarea motorinei de iarnă, menținerea rezervorului plin și schimbarea la timp a filtrului de combustibil, fără riscuri pentru motor. Continuarea, în Ziarul de Iași

Escrocherie de milioane cu „prințul Dubaiului” (sursa: Facebook/Poliția Română)
Eveniment

Româncă înșelată de „prințul Dubaiului” cu două milioane de dolari. „Prințul” era un nigerian

DIICOT – Biroul Teritorial Maramureș a deschis un dosar penal in rem, în cadrul căruia sunt efectuate cercetări pentru constituirea unui grup infracțional organizat și înșelăciune cu consecințe deosebit de grave. Ancheta a fost demarată după ce o femeie de afaceri a reclamat un prejudiciu de peste două milioane de dolari. Prejudiciu reclamat: peste două milioane de dolari Potrivit comunicatului transmis marți de DIICOT, dosarul a fost înregistrat la finalul lunii ianuarie 2025 și vizează fapte de criminalitate organizată. Citește și: Ceasul de 200 dolari al lui Bolojan, umilit de piesele nomenklaturii PSD, cu tot cu Rareș Bogdan Cercetările sunt realizate împreună cu polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Maramureș. Instituția a precizat că informațiile sunt făcute publice ca urmare a interesului manifestat de mass-media față de acest caz. Fals „prinț moștenitor al Dubaiului” Conform relatărilor din presă, o femeie de afaceri din România ar fi fost convinsă să investească peste 2,5 milioane de dolari într-o așa-zisă fundație umanitară, alături de un bărbat care pretindea că este prințul moștenitor al Dubaiului. În realitate, individul este un escroc nigerian, Henry Eke, care ar fi pus în aplicare o schemă complexă de fraudă. O schemă sofisticată de înșelăciune Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, escrocul ar fi folosit identități false, bănci fictive, presupuşi consilieri financiari și documente contrafăcute pentru a câștiga încrederea victimei. În paralel, acesta ar fi apelat la promisiuni romantice și chiar la intenții de căsătorie. Femeia ar fi fost convinsă că discută cu un membru al familiei regale din Dubai și a transferat sume uriașe într-un cont fals, prezentat drept cont al fundației. Bani din credite și ipotecarea locuinței Sursele indică faptul că fondurile transferate proveneau din împrumuturi bancare, pentru care victima și-ar fi ipotecat locuința, dar și din resursele financiare ale propriei companii. Prejudiciul total ar depăși 2,5 milioane de dolari. Frauda, dezvăluită de complici Femeia ar fi aflat că totul a fost o înșelăciune după ce a fost contactată de doi complici ai escrocului, nemulțumiți că nu primiseră partea lor din bani. Aceștia i-ar fi dezvăluit că întreaga poveste cu „prințul Dubaiului” și fundația umanitară a fost o fraudă bine pusă la punct. Ancheta DIICOT este în desfășurare, iar procurorii continuă cercetările pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și recuperarea prejudiciului.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră