luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro
Opinii 22 iunie 2026

Veștea îl face pe Simion adevăratul șef al României. Cine acceptă va rămâne pe veci sluga AUR

Mircea Marian

Adrian Veștea l-a făcut pe George Simion cel mai puternic om din România, acceptând să negocieze public cu liderul AUR. Mai rău, Veștea se umilește în mod penibil, acceptând dictatul lui Simion, care i-a ordona să se prezinte la sediul AUR până la ora 20.00. Chiar dacă cei doi nu o să se înțeleagă, umilința rămâne. 

Această poveste nu se va termina aici. Veștea a predat toată guvernarea lui Simion - dacă va trece de Parlament. Pentru început, a pus ștampila „Garantat AUR” pe guvernul său. În aceste condiții, PNL, USR și UDMR nu mai au cum să se apropie, să coopereze. Una era să racoleze 20-30 de disidenți din rândul suveraniștilor, alta este să se umilească în fața unui fost huligan de galerie care acum face jocul Moscovei. 

Pentru orice lege organică pe care va dori să o treacă prin Parlament, guvernul Veștea va trebui să ceară aprobare de la Simion.

Deocamdată este un subiect marginal, dar merită reținut comportamentul arogant al lui Simion, care nu vrea cooperare, ci supunere, îi umilește public pe cei pe care-i controlează. 

În guvernul Veștea ar urma să fie puțini oameni decenți, unul dintre ei fiind Luca Niculescu, la Externe. Cu prietenie îi spun să plece cât mai poate. Nu poți să fii ministrul de Externe al unui guvern care se bazează pe voturile unei agenturi a Moscovei. Tot ce ai construit ca ambasador și secretar de stat pe OECD va dispare sub eticheta „Garantat AUR”. 

Și, în general, dacă mai există vreun om decent în guvernul Veștea, acum ar fi momentul să se retragă. 

PSD ar trebui să spună clar dacă este de acord să voteze alături de AUR pentru noul Guvern. Așa-zișii liberali care au dezertat din PNL în numele unui presupus interes național trebuie să se decidă dacă vor să fie instrumentele lui Simion. 

Președintele Nicușor Dan, chiar dacă nu mai poate retrage mandatul acordat, ar trebui să spună public că nu face parte din această combinație dezastruoasă. România, da, știu, are nevoie de un guvern stabil. Dar un guvern garantat de AUR va îngropa România. După ce că suntem faliți (singuri ne-am făcut-o), ne facem și de râs. 

 

Google News
Urmărește-ne pe Google News
Google
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

DeFapt.ro este un proiect jurnalistic fără apartenență politică, ideologică sau comercială care nu se finanțează cu fonduri ale statului român și nici cu sume provenite de la partidele politice, dar poate fi sprijinit prin donații pentru susținerea jurnalismului independent.

PayPal
Transfer bancar
RO48BRDE445SV97760644450
Patreon
Donează

Alte articole din categoria Opinii

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!
DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră