Puciștii din PNL, poză de grup cu Sorin Grindeanu la recepția oferită de ambasada SUA
Grupul puciștilor din PNL, pe care Ilie Bolojan vrea să-i excludă din partid, și-au făcut, miercuri, o fotografie cu liderul PSD, Sorin Grindeanu, la o recepție a ambasadei SUA cu ocazia Zilei Independenței. Fotografia a fost publicată de fostul secretar general al PNL, Lucian Bode. Citește și: VIDEO Eugen Tomac descrie, la podcast-ul „Cum e, de fapt?”, eșecul total al negocierilor pentru guvernul său: Partidele m-au dus pe piste false În imagine apar Hubert Thuma, Alina Gorghiu, Ionuț Stroe, Cristian Pistol și Adrian Veștea, alături de mai mulți lideri PSD, precum și Eugen Tomac - dar fotografia este făcută cu Grindeanu în postura personajului principal. Puciștii anti-Bolojan, petrecere în grup la ambasada SUA Într-o altă imagine, Bode este alături de Nicolae Ciucă, care nu a mai fost văzut în public de multă vreme. Și Ionuț Stroe a publicat o fotografie de la recepția aceasta, fotografie în care apar însă doar opozanții lui Bolojan, printre care Nicoleta Pauliuc și Adrian Baciu. Acum câteva zile, Lucian Bode a anunțat că refuză să demisioneze din PNL. “Noua viziune liberală începe cu ultimatumuri și se încheie cu amenințarea excluderii celor care îndrăznesc să aibă o altă opinie în interiorul partidului. Subliniez, doar in interiorul partidului. E deplorabil și hilar unde s-a ajuns. În peste 27 de ani petrecuți în PNL, mi-am exprimat toate pozițiile în cadrul organismelor statutare ale PNL. Cel mai recent, în Biroul Politic Național și în Colegiul Director Județean al PNL Sălaj. Am făcut asta pentru că am rămas și rămân consecvent principiilor liberale în care cred. Mi-am permis să vorbesc liber despre ce s-a întâmplat cu PNL în ultimul an și jumătate, despre modul de promovare a oamenilor „din afară”, despre depărtarea de electoratul nostru tradițional, despre fuga de responsabilitate și despre abandonarea muncii de partid. Se pare că am deranjat. Totuși, am făcut-o cu argumente, conform valorilor liberale în care cred. Și am făcut-o mai ales pentru că deciziile politice se discută liber, nu vin servite la „impuse”. Acum, amenințarea cu excluderea nu demonstrează viziune politică, ci incapacitatea unora de a răspunde argumentelor mele. Iar dacă „noul PNL” sancționează libertatea de opinie, nu face altceva decât să își calce în picioare chiar identitatea pe care pretinde că o apără“, a scris el, pe Facebook.