joi 25 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Mircea Marian

8505 articole
Mircea Marian

Mircea Marian este jurnalist din 1990, când a lucrat la UniFan Radio, primul post de radio independent din București. A fost reporter politic la Mediafax, Adevărul și Evenimentul Zilei și a moderat emisiuni la TVR Info și B1 TV. A fost șef al Departamentului Politic&Economic la România Liberă, între 2016 și 2017, și senior editor la Newsweek România din 2017 în ianuarie 2021.

Politică

Puciștii din PNL, poză de grup cu Sorin Grindeanu la recepția oferită de ambasada SUA

Grupul puciștilor din PNL, pe care Ilie Bolojan vrea să-i excludă din partid, și-au făcut, miercuri, o fotografie cu liderul PSD, Sorin Grindeanu, la o recepție a ambasadei SUA cu ocazia Zilei Independenței. Fotografia a fost publicată de fostul secretar general al PNL, Lucian Bode. Citește și: VIDEO Eugen Tomac descrie, la podcast-ul „Cum e, de fapt?”, eșecul total al negocierilor pentru guvernul său: Partidele m-au dus pe piste false În imagine apar Hubert Thuma, Alina Gorghiu, Ionuț Stroe, Cristian Pistol și Adrian Veștea, alături de mai mulți lideri PSD, precum și Eugen Tomac - dar fotografia este făcută cu Grindeanu în postura personajului principal.  Puciștii anti-Bolojan, petrecere în grup la ambasada SUA Într-o altă imagine, Bode este alături de Nicolae Ciucă, care nu a mai fost văzut în public de multă vreme. Și Ionuț Stroe a publicat o fotografie de la recepția aceasta, fotografie în care apar însă doar opozanții lui Bolojan, printre care Nicoleta Pauliuc și Adrian Baciu.  Acum câteva zile, Lucian Bode a anunțat că refuză să demisioneze din PNL. “Noua viziune liberală începe cu ultimatumuri și se încheie cu amenințarea excluderii celor care îndrăznesc să aibă o altă opinie în interiorul partidului. Subliniez, doar in interiorul partidului. E deplorabil și hilar unde s-a ajuns. În peste 27 de ani petrecuți în PNL, mi-am exprimat toate pozițiile în cadrul organismelor statutare ale PNL. Cel mai recent, în Biroul Politic Național și în Colegiul Director Județean al PNL Sălaj. Am făcut asta pentru că am rămas și rămân consecvent principiilor liberale în care cred.   Mi-am permis să vorbesc liber despre ce s-a întâmplat cu PNL în ultimul an și jumătate, despre modul de promovare a oamenilor „din afară”, despre depărtarea de electoratul nostru tradițional, despre fuga de responsabilitate și despre abandonarea muncii de partid. Se pare că am deranjat. Totuși, am făcut-o cu argumente, conform valorilor liberale în care cred. Și am făcut-o mai ales pentru că deciziile politice se discută liber, nu vin servite la „impuse”.   Acum, amenințarea cu excluderea nu demonstrează viziune politică, ci incapacitatea unora de a răspunde argumentelor mele. Iar dacă „noul PNL” sancționează libertatea de opinie, nu face altceva decât să își calce în picioare chiar identitatea pe care pretinde că o apără“, a scris el, pe Facebook.   

Puciștii din PNL; grupați în jurul lui Grindeanu Foto: Facebook
Dacă Ciolacu ajungea în turul II al prezidențialelor din 2024, Georgescu era președinte, explică Toma Foto: Facebook
Politică

Primarul PSD Toma din Buzău: Ciolacu și-a dorit o finală cu candidatul AUR pentru a fi sigur că va câștiga

PSD a decis să-i acorde voturi lui George Simion în turul I al alegerilor prezidențiale din 2024 la sfatul sociologului Marius Pieleanu, relatează primarul din Buzău, Constantin Toma, într-un interviu pentru Recorder. El a susținut că Paul Stănescu și Sorin Grindeanu le-au liderilor locali cerut să se mobilizeze pentru președintele AUR.  Alegerile nu se anulau dacă Ciolacu ajungea în turul II, dar câștiga Georgescu “S-a făcut separat într-un birou acolo, la Vila Lac, și ne-a luat în ordine alfabetică, de la A până la, nu știu, care era ultimul județ. Și am intrat cu Lucian Romașcanu, era președintele organizației județene, și ni s-a spus: «Bă, trebuie să aduceți voturi», pentru că eu cred că erau vreo trei-patru mii la Buzău”, a spus Toma. Citește și: VIDEO Eugen Tomac descrie, la podcast-ul „Cum e, de fapt?”, eșecul total al negocierilor pentru guvernul său: Partidele m-au dus pe piste false Întrebat dacă alegerile prezidențiale mai erau anulate dacă Ciolacu ajungea în turul II, edilul a spus: “Nu! Cred că ar fi câștigat Călin Georgescu. Era un curent incredibil. Dar nu s-ar fi anulat alegerile“.  În interviu, primarul PSD din Buzău a susținut că familia Vasilescu-Manda conduce, de fapt, PSD. “Sorin Grindeanu este o curea de transmisie. Olguța și Claudiu practic conduc acest partid. Iar Sorin Grindeanu nu face altceva decât să liniștească treburile, să transmită și spre partid, și spre țară mesajele acestei familii. Din păcate! Nu vreau să o critic pe colega mea, e primar la Craiova, dar eu știu că filosofia economică a doamnei Lia Olguța Vasilescu lasă foarte mult de dorit. Ea spune: «Să mărim salariile până la cer, să mărim pensiile până la cer că va fi bine pentru statul român, că ia impozite mai mari». Problema e că tu te împrumuți din ce în ce mai scump“, a arătat el. 

Adrian Papahagi, critic cu Nicușor Dan, dar mai ales cu Bolojan Foto: Facebook
Politică

Papahagi, iritat: guvernul Tomac “nu era bun fiindcă PNL nu-l putea înjura ca pesedist“

Adrian Papahagi critică, pe Facebook, faptul că PNL și-a dorit un guvern PSD: “Hai cu PSD singur la guvernare! Ce contează că nenorocesc țara? Important e să aibă PNL ce înjura, ca să crească în opoziție. Cea mai proastă soluție“. El spune că guvernul Tomac - în care urma să fie ministru al Culturii - era “plin de oameni ok“. Citește și: EXCLUSIV Șeful SMAp, generalul Vlad, bănuit și de alte cazuri de trafic de influență la angajări în MApN Papahagi împarte vina între Bolojan și Băsescu “Carevasăzică nu era bun guvernul Tomac, plin de oameni ok, fără carnet de partid, unii prieteni cu liberalii și ostili pesediștilor (ca mine), alții mai pesedistoizi, dar nu pesediști. Nu era bun fiindcă PNL nu-l putea înjura ca pesedist, iar PSD nu-l putea controla. Era o soluție de compromis: guvern tehnic, nepesedist, AUR exclus. Tomac era mai degrabă penelisto-userist decât pesedist, și le-a oferit PNL și USR și UDMR să-și numească simpatizanți în guvern. Sunt destui oameni cu simpatii partinice, dar fără carnet de partid. PNL și PSD se puteau reface în opoziție, în timp ce înjurau împreună guvernul tehnocrat al lui "Pesedan". Aici Bolojan a greșit, nu Nicușor.   S-a ajuns la soluția neinspirată, la nervi și la rupere, cu Veștea (aici a greșit ND, iar IB a punctat). Rezultatul: fracturi în PNL, 70% pesediști în guvern și cerșit votul AUR. A căzut. Mai bine pentru toată lumea. Dar soluția era vizibil mai proastă decât guvernul Tomac. Era destul ca PNL și USR și UDMR să fie mai puțin căpoși și ostili președintelui, și azi aveam un guvern Tomac, de dreapta, deși nepartinic, decent și reformist. Probabil că PNL s-a speriat că-și face Nicușor partid și le ia voturi. PSD s-a enervat că nu are controlul asupra partidului. Neamțu spumegă și acum că n-a avut ocazia să mă batjocorească în comisia de cultură pe care cu dezonoare o prezidează, secondat de preafrumoasa fată a poetastrului ceaușist care i-a înjurat o viață pe marii intelectuali ai națiunii.   Acum se pare că vom avea un guvern Grindeanu. 100% PSD, votat de PNL pe un acord politic, cum a promis Bolojan. Nu asta tot striga PNL din start? "PSD e responsabil, să-și asume". Hai cu PSD singur la guvernare! Ce contează că nenorocesc țara? Important e să aibă PNL ce înjura, ca să crească în opoziție. Cea mai proastă soluție.   Nu, există una și mai proastă: AUR la 35%, PSD la 15%, guvern 100% ceaușist. Asta va veni în 2028. După încă 2 ani de Grindeanu.   Sigur, vina va fi exclusiv a lui "Pesedan". El e de vină că avem un parlament mizerabil, plin de ciurucuri, și că PNL și USR au subperformat în 2024 – primii pentru că au stat lipiți de PSD, cu care au candidat chiar pe liste comune, iar ceilalți fiindcă în loc de politici liberale ne propuneau revoluția woke-lgbt. "Pesedan" e de vină pentru că din partidul lui Băsescu (33%) și al "Brătienilor" (18%) puse împreună abia a ieșit un partid breloc al PSD de 13-14%. Totuși, o vină reală are și "Pesedan". El e de vină că nu avem azi un minunat președinte uselist, în persoana lui Crin Antonescu. Ce tandem minunat ar fi făcut el cu Rareș Bogdan sau Thuma sau Helvig, președintele PNL, și cu premierul Grindeanu! Iar marele gânditor moral Kelemen Hunor ne explica de ce aceasta e cea mai bună soluție.   Să nu credeți că am ceva cu dl. Bolojan! Nu e dânsul vinovat pentru starea în care a găsit PNL. Dimpotrivă, acum face tot ce poate să redreseze PNL. Îmi place mult, îl respect. E tot ce se găsește mai bun în politica de la noi. Îi doresc să facă din PNL un partid de 40%. Chiar și useriștilor le doresc succes, căci au destui oameni vrednici și au lăsat-o mai moale cu hipstereala lgbt etc. Mi-aș dori ca AUR și PSD să nu mai existe, și în România să se înfrunte conservatorii de la PNL cu progresiștii de la USR. Dar ăstea sunt vise.   Realitatea e cea care e, și ea nu e cu salvatorii Muraru, Petrache și Burduja, și cu principialul Kelemen vs. sinistrul "Pesedan", ci cu un președinte și un premier de calitate care nu au știut să colaboreze, și un parlament care arată cum arată. Hai, că iarăși mă înjură dreptgândimea“, a scris Papahagi, pe Facebook. 

Grindeanu, pe vremea când era subordonatul lui Dragnea Foto: Libertatea
Politică

Pasivul cu care Grindeanu revine la Palatul Victoria: de la OUG 13 la Nordis

PSD l-a desemnat pe Sorin Grindeanu să revendice poziția de premier într-un guvern monocolor, minoritar, susținut în Parlament de PNL și UDMR. Grindeanu a spus că PSD i-a acordat “libertate totală“ să-și facă guvernul. Citește și: EXCLUSIV Șeful SMAp, generalul Vlad, bănuit și de alte cazuri de trafic de influență la angajări în MApN “PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare. Dacă va fi un Guvern PSD, va fi un Guvern care nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui. PSD va juca exclusiv pe mâna sa“, a spus președintele PSD. Grindeanu: Dragnea, Nordis, clientelă politică, avere, tinere consiliere  Însă Sorin Grindeanu a mai fost premier, în 2017. El este cel care a emis controversata ordonanță de urgență 13/2017, care a scos în stradă sute de mii de protestatari. Grindeanu a retras ordonanță, după mai multe săptămâni de proteste.  În iunie 2017, la inițiativa lui Liviu Dragnea, PSD l-a dat jos din poziția de premier. În pofida acestui conflict, în octombrie 2017, tot PSD l-a plasat în funcția de președinte al ANCOM, un post excelent plătit.  Câteva probleme nelămurite din trecutul lui Grindeanu, trecând peste episoade penibile, precum vizita în SUA, alături de Dragnea, pentru a se întâlni cu Donald Trump: nici acum nu a prezentat chitanțe care să arate dacă și-a achitat deplasările cu charterele Nordis. Grindeanu participa frecvent la petreceri alături de familia Vicol, proprietara Nordis.  din 2017 până acum, presa îi cere să-și prezinte cartea, “Integrala Lebesgue-Radon în raport cu o măsură complexă” averea suspectă: DeFapt.ro a scris că Sorin Grindeanu și-a vândut vila din Giroc, localitate lângă Timișoara, în septembrie 2022. A încasat 350.000 de euro pe imobil, dar locuiește și azi, la mai bine de trei ani de la tranzacție, în aceeași casă. Vila de 650.000 de euro a ministrului Grindeanu a fost proiectată de o firmă care a făcut parte din grupul Nordis, cu Vladimir Ciorbă acționar, arată Insider Timișoara.  Averea afișată - haine, ceasuri - depășește cu mult posibilitățile sale materiale În perioada în care era șeful ANCOM, a plecat într-o deplasare în Azore cu Cătălina Miriță, fostă Miss Buzău, pe care o angajase consilieră O altă apropiată, Monica Hunyadi, a primit funcții de conducere importante în companii subordonate ministerului. Ea a fost numită prin ordin de ministru în consiliile de administrație la companii precum Electrificare CFR și Autoritatea de Siguranță Feroviară Română (ASFR), ocupând ulterior și poziția de manager de servicii suport la Exploatare Sistem Zonal Prahova (companie din subordinea Apelor Române) Fostul șef de cabinet al lui Grindeanu, Cristian Anton, a fost prins cu sute de mii de euro în cutii de pantofi. A plasat o vastă rețea de clienți în companiile de stat. În 2023, DeFapt.ro scria: “Grindeanu a plasat o beizadea de lux, vice la TSD, ca viitor adjunct la Poșta Română Timiș“.  “Personal, resping orice pact pe funcții, ci vom merge doar pe idei. Acum vom vedea cine este îngrjorat de situația României", a spus azi Sorin Grindeanu, după ce PSD l-a desemnat premier. 

Lazaroiu crede că Nicușor Dan ar trebui să stea alături de Bolojan Foto: presidency.ro
Politică

Lăzăroiu: președintele trebuie să stea alături de Bolojan, “singurul rămas în picioare“

Sociologul Sebastian Lăzăroiu, fost consilier prezidențial în mandatul lui Traian Băsescu, consideră că președintele Nicușor Dan “are o carte mai valoroasă de jucat față de ieri, pentru că a doua nominalizare dă fiori de alegeri anticipate“. Potrivit lui Lăzăroiu, șeful statului “acum trebuie să stea alături de Bolojan, că el e singurul rămas în picioare“. Citește și: Ștefureac, INSCOP: În caz de anticipate, AUR ar dubla scorul din 2024, PNL ar câștiga, dar nu mult Lăzăroiu mai explică și faptul că Nicușor Dan nu are nici un interes să aducă AUR la guvernare pentru că “AUR e partidul de la care ar putea porni suspendarea“. “A doua nominalizare dă fiori de alegeri anticipate“ “Președintele încă mai avea ieri o carte de jucat. PSD și gruparea Veștea, nu. Așa se explică de ce mandatul lui Veștea a scăpat cumva de sub control, împingându-l spre o guvernare cu orice preț, inclusiv prețul susținerii AUR. Pentru președinte ultima legătură (altfel, sever deteriorată) cu propriul electorat e mandatul din turul al doilea anti-AUR/Georgescu/Simion. Dacă ar fi încurajat un guvern cu orice preț, s-ar fi rupt și legătura asta. Dar ar fi fost chiar mai rău. AUR e partidul de la care ar putea porni suspendarea. Președintele nu are niciun interes să-l aducă în joc. Și ar fi putut fi chiar și mai rău. Relațiile cu partenerii europeni s-ar fi stricat văzând cu ochii.   De asta cred că Becali e sincer când spune că i-a zis Grindeanu că Simion i-ar fi promis președintelui ca votează guvernul. Doar că Grindeanu l-a intoxicat pe Becali, încercând să-l tragă pe președinte cu el, sub roțile autobuzului.   De fapt, la finalul zilei, Nicușor are o carte mai valoroasă de jucat față de ieri, pentru că a doua nominalizare dă fiori de alegeri anticipate. Așadar, Veștea era dispensabil, chiar mai util căzut. Cum își joacă această carte valoroasă depinde numai de el. Însă, vrea-nu vrea, acum trebuie să stea alături de Bolojan, că el e singurul rămas în picioare“, a scris Lăzăroiu. 

Simion ar fi “regele anticipatelor“ Foto: Captură video
Politică

Ștefureac, INSCOP: În caz de anticipate, AUR ar dubla scorul din 2024, PNL ar câștiga, dar nu mult

Sociologul Remus Ștefureac, directorul INSCOP, a scris, pe Facebook, că în caz de alegeri anticipate AUR și-ar dubla scorul electoral din 2024 (peste 18%) și ar fi “rege“, președintele fiind obligat să-i încredințeze formarea guvernului. PNL ar obține un scor mai bun decât în 2024 (13-14%), dar nu mult mai mult decât are acum.  Citește și: EXCLUSIV Șeful SMAp, generalul Vlad, bănuit și de alte cazuri de trafic de influență la angajări în MApN Fără să ofere exemple concrete, Ștefureac a afirmat că restul partidelor ar lua scoruri mai mici sau similare. Anticipatele ar fi o catastrofă, crede Ștefureac “Doar spun, nu dau cu parul. Oricare ar fi discursul politic al partidelor, și oricât de exaltate ar fi unele comentarii mai emoționale, alegerile anticipate organizate acum, în vremuri de criză economică și maximă expandare a populismului politic radical, ar fi o catastrofă. Una care face parte din jocul legitim democratic, dar o catastrofă pentru țara, pentru economie, pentru firme, pentru veniturile populației. Niciun partid, repet, niciun partid, cu excepția AUR, nu ar fi avantajat de anticipate. Nici chiar PNL, care ar putea lua ceva mai mult acum decât în decembrie 2024 (dar nu mult mai mult acum) nu ar fi avantajat. Și nici celelalte partide care ar putea lua scoruri similare sau mai mici decât cele din 2024.   În schimb, daca am avea acum alegeri anticipate, țara ar fi predată pentru 4 ani în mâinile unui AUR care are posibilitatea reală de a-și dubla scorul și de a trece de la statutul de fauritor de regi (king maker), la rege propriu-zis. Cu o reprezentare în Parlament de 40%, președintele va fi nevoit atunci să le acorde dreptul de a forma guvernul. Pentru 4 ani. Până în 2030.   Sigur, pot fi și alte interpretări ale efectelor unor alegeri anticipate. Unii spun ca viața noastră politică are nevoie de un cutremur. Alții, mai înțelepți, spun însă ca răul nu trebuie banalizat…“, a scris Ștefureac.   

Vestea nu l-a convins pe Simion să-l voteze Foto: Inquam/Octav Ganea
Politică

Guvernul Veștea a fost respins. AUR nu l-a votat, deși Veștea s-a umilit negociind cu Simion

Guvernul Veștea nu a obținut numărul necesar de voturi, 233, pentru a fi validat. Doar 212 deputați și senatori au votat. Un numar de 189 au votat pentru, 23 impotriva.  Parlamentarii AUR au părăsit sala în bloc, deși premierul desemnat s-a dus la sediul AUR și a negociat cu George Simion.  Citește și: Lucian Bode justifică prezența unor secretari de stat de la AUR în guvernul Veștea Teoretic, președintele Nicușor Dan ar trebui să convoace noi consultări cu partidele parlamentare, în următoarele zile.  Kelemen Hunor: „Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat” „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală. AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează”, a spus Simion, în plenul Parlamentului. După acest discurs, parlamentarii AUR au părăsit sala.  „Sub această cupolă a Parlamentului există un singur câștigător, nu e în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat”, a comentat Kelemen Hunor, la discuțiile din plenul Parlamentului. „PSD a greșit când a zis că nu vrea cu AUR”, a spus însă Paul Stănescu, fostul secretar general al PSD.  „Eu vreau să-l felicit pe Adrian Veștea că a intrat în această bătălie, e un responsabil, un om care a dorit binele, un om care a dorit și dorește binele pentru români. (...) E treaba românilor să-i judece pe fiecare dintre cei care pun mai presus funcțiile lor personale decât binele românilor”, a spus Grindeanu.

Peiu s-a supărat pe Simion Foto: Senatul României
Politică

Rebeliune majoră în AUR: Peiu spune că se retrage dacă Simion susține guvernul Veștea

George Simion se confruntă cu o rebeliune majoră în AUR: Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a amenințat că se retrage dacă partidul său va vota guvernul Veștea. „Dacă George Simion va veni și ne va spune că trebuie să îl votăm pe Adrian Veștea, mă voi retrage”, a spus Peiu, pentru Gândul.  Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD Însă, ulterior, la Antena 3, el și-a nuanțat poziția, arătând că nu se retrage din partid, ci din „prim planul vieții publice”. Peiu nu știe de ce Simion și-a schimbat direcția „Q: Dacă Simion va decide ca AUR să susțină Guvernul Veștea, care va fi poziția dvs.? Petrișor Peiu: Să mă retrag din prim-planul vieții publice, să stau la cutie, în banca mea.  Q: Veți pleca din AUR? Petrișor Peiu: Nu am spus asta, că am avut o înțelegere și o respect, dar nu mai e bine să fiu în față. Q: Simt așa o ușoară dezamăgire. Petrișor Peiu: Nu e ușoară, e mare, dar e o decizie normală. Am fost xpus, mi-am spus punctul de vedere și dacă punctul de vedere acum este altul nu cred că mai e cazul să mai reprezint eu, stau liniștit în bancă, votez ce spune partidul și asta e. La încheierea mandatului plec acasă și gata... Q: Vă retrageți și din funcția de lider al senatorilor AUR? Petrișor Peiu: Probabil, dar sigur nu voi mai apărea în public. Q: Ce s-a schimbat în ultimele zile și ore, de ce și-a schimbat Simion părerea? Petrișor Peiu: Eu nu pot să vă răspund, nu știu. Q: Dacă AUR decide să voteze, dvs. personal cum votați? Petrișor Peiu: Eu sunt un om serios, nu mă schimb după cum bate vântul”, a fost discuția de la Antena 3.   

Lucian Bode crede că AUR nu compromite Foto: Facebook
Politică

Lucian Bode justifică prezența unor secretari de stat de la AUR în guvernul Veștea

Fostul secretar general al PNL, ministru de Interne în guvernul Ciucă, Lucian Bode a justificat posibilitatea ca AUR să plaseze secretari de stat în guvernul Veștea, fiindcă este nevoie de compromisuri. Conducerea PNL i-a cerut lui Bode să demisioneze din partid, dar acesta a refuzat. Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD Bode teoretizează compromisurile care nu compromit Întrebat de jurnaliștii Antena 3 CNN dacă aripa Veștea ar fi dispusă să dea 2-3 portofolii celor de la AUR pentru ca guvernul să obțină voturile necesare învestirii, Bode a răspuns: „La nivel de secretar de stat nu cred că aceste discuții au avut loc, nu cunosc acest detaliu. Evident că în etapa a doua se va discuta despre 150-200 de poziții politice care sunt cu numire politică, de la nivel de secretar de stat până la nivel de prefect, dar astea vor fi în etapa a doua. Nu știu care a fost logica negocierilor la nivel de eșalonul doi”. Însă ulterior el a precizat: „Nu exclud, în politică este nevoie să faci compromisuri necompromițătoare”. Discuția a avut loc înainte ca Veștea să se ducă la sediul AUR, pentru discuții cu Simion.  În Congresul Extraordinar de duminică, liberalii au aprobat o rezoluţie care prevede că Lucian Bode, Rareş Bogdan, Adrian Veştea, Hubert Thuma, Alina Gorghiu ”au încălcat în mod repetat obligaţia de a apăra opţiunile politice şi deciziile adoptate de Partidul Naţional Liberal, participând la acţiuni şi demersuri contrare interesului partidului”. Totodată, Congresul reţine responsabilitatea politică a lui Lucian Bode pentru situaţia financiară gravă în care se află Partidul Naţional Liberal la finalul mandatului său de secretar general.

Mircea Marian
Opinii

Veștea îl face pe Simion adevăratul șef al României. Cine acceptă va rămâne pe veci sluga AUR

Adrian Veștea l-a făcut pe George Simion cel mai puternic om din România, acceptând să negocieze public cu liderul AUR. Mai rău, Veștea se umilește în mod penibil, acceptând dictatul lui Simion, care i-a ordona să se prezinte la sediul AUR până la ora 20.00. Chiar dacă cei doi nu o să se înțeleagă, umilința rămâne.  Această poveste nu se va termina aici. Veștea a predat toată guvernarea lui Simion - dacă va trece de Parlament. Pentru început, a pus ștampila „Garantat AUR” pe guvernul său. În aceste condiții, PNL, USR și UDMR nu mai au cum să se apropie, să coopereze. Una era să racoleze 20-30 de disidenți din rândul suveraniștilor, alta este să se umilească în fața unui fost huligan de galerie care acum face jocul Moscovei.  Pentru orice lege organică pe care va dori să o treacă prin Parlament, guvernul Veștea va trebui să ceară aprobare de la Simion. Deocamdată este un subiect marginal, dar merită reținut comportamentul arogant al lui Simion, care nu vrea cooperare, ci supunere, îi umilește public pe cei pe care-i controlează.  În guvernul Veștea ar urma să fie puțini oameni decenți, unul dintre ei fiind Luca Niculescu, la Externe. Cu prietenie îi spun să plece cât mai poate. Nu poți să fii ministrul de Externe al unui guvern care se bazează pe voturile unei agenturi a Moscovei. Tot ce ai construit ca ambasador și secretar de stat pe OECD va dispare sub eticheta „Garantat AUR”.  Și, în general, dacă mai există vreun om decent în guvernul Veștea, acum ar fi momentul să se retragă.  PSD ar trebui să spună clar dacă este de acord să voteze alături de AUR pentru noul Guvern. Așa-zișii liberali care au dezertat din PNL în numele unui presupus interes național trebuie să se decidă dacă vor să fie instrumentele lui Simion.  Președintele Nicușor Dan, chiar dacă nu mai poate retrage mandatul acordat, ar trebui să spună public că nu face parte din această combinație dezastruoasă. România, da, știu, are nevoie de un guvern stabil. Dar un guvern garantat de AUR va îngropa România. După ce că suntem faliți (singuri ne-am făcut-o), ne facem și de râs.   

George Simion vrea să fie rugat să-i dea voturile lui Veștea Foto: captură video
Politică

George Simion îi transmite lui Veștea că îl așteaptă la discuții, la sediul AUR

Președintele AUR, George Simion, a spus că AUR nu va vota în această seară guvernul Veștea, dar îl așteaptă pe premierul desemnat la discuții, până la ora 20.00. Simion a insistat pe faptul că AUR vrea să construiască. Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD Simion așteaptă să i se prezinte omagii, dacă Veștea vrea voturi de la AUR „Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. Îl așteptăm la sediul partidului pe dl Veștea, îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună Nicușor Dan dacă parlamentarii AUR sunt extremiști. În AUR nu există trădători. Fac apel la Veștea să-și depună mandatul sau să amâne votul și să vină să discutăm”, a afirmat președintele AUR.  Liderul AUR a afirmat că, așa cum toți cei 90 de parlamentari ai partidului au votat moțiunea de cenzură, formațiunea nu va acorda sprijin unei guvernări care, susține el, "nu a venit să ceară susținerea AUR". „Diseară, dacă va exista un vot pentru această guvernare, pentru un guvern care nu a venit să ceară susținerea, nu va beneficia de susținerea AUR", a declarat George Simion. „Ţara trece printr-un moment foarte, foarte complicat, prin cea mai mare criză - în primul rând economică şi politică - în ultimii 35 de ani. Este nevoie de reconciliere naţională. Şi, din câte am tot ascultat posturile de televiziune în ultimele zile, este nevoie de AUR. (....) Programul politic al acelei guvernări nu mai trebuie repetat. Și, din acest motiv, AUR, prin toţi cei 90 de parlamentari, a votat împotriva guvernării Bolojan şi guvernarea Bolojan nu mai este la putere. Nu ştiu de ce nu a avut decenţa domnul Bolojan să plece din Palatul Victoria. Îi solicit ca astăzi să dea dovadă de decenţă, să respecte democraţia din România şi să părăsească Palatul Victoriei, pe care începând cu data de 5 mai îl ocupă abuziv", a mai susţinut George Simion.

Procesul Thuma vs DeFapt merge în ritm de melc la Tribunalul Ilfov Foto: Facebook
Politică

Tribunalul Ilfov, care l-a judecat pe Bolojan într-o zi, amână cauza Thuma vs DeFapt pentru 6 luni

Tribunalul Ilfov a amânat, la 19 iunie, judecarea procesului președintelui Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma (PNL), cu DeFapt.ro pentru data de 17 decembrie. Practic, amânarea este de șase luni. Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD Amânarea este „în vederea administrării probelor propuse”.  Tribunalul Ilfov judecă la șase luni Precedentul termen a fost la 24 aprilie, când cauza a fost din nou amânată „pentru comunicarea cererea modificatoare depusa la dosar” (sic!).   Președintele CJ Ilfov și liderul PNL Ilfov, Hubert Thuma, a dat în judecată publicația DeFapt.ro și pe jurnalistul Mircea Marian, cerând daune de 200.000 de lei și ștergerea articolelor care menționează condamnarea sa penală din 2014 pentru corupție. Thuma a considerat că articolele i-au afectat imaginea.  DeFapt.ro a relatat faptul că Thuma a fost condamnat definitiv în octombrie 2014 la 6 luni de închisoare cu suspendare (pentru folosirea influenței în scopul obținerii de foloase necuvenite). Ulterior el a fost reabilitat.  Tribunalul Ilfov a devenit celebru săptămâna trecută după ce a judecat cu maximă celeritate o contestație a unui grup de 16 parlamentari PNL împotriva unei decizii a conducerii partidului. Aceștia au atacat la Tribunalul Ilfov deciziile ședinței Biroului Politic Național al partidului din 15 iunie referitoare la mandatarea parlamentarilor de a nu vota pentru învestirea Guvernului Veștea și la impunerea de sancțiuni pentru cei care votează și cei care ar putea fi propuși în acest Cabinet. Tribunalul a dat dreptate contestatarilor la doar o zi de la depunerea contestației.  PNL a acuzat Tribunalul Ilfov că și-a încălcat competența teritorială și a judecat netransparent contestația unui grup de parlamentari PNL împotriva unei decizii a conducerii partidului.   PNL a arătat că nici măcar nu a fost informat de acest proces.

Petrișor Peiu și Marian Neacșu, mai apropiați decât vor să recunoască Foto: captură video
Politică

Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD

AUR a ajutat PSD să treacă prin cele două Birouri Permanente ale celor două camere ale Parlamentului calendarul de investire a guvernului Veștea. „Consecvența lui George Simion și credibilitatea lliderilor AUR: în Birourile Permanente Reunite AUR a virat și joaca cu PSD și Guvernul Vestea. Probabil la fel vor face și la votul de învestire!”, a scris, pe Facebook, liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu. Citește și: Noul ministru al Dezvoltării, clientul lui Ciolacu, cu studii superioare la Câmpina. A fost muncitor necalificat, spune primarul Toma În aceste condiții, votul de învestire va avea loc la 21.30, iar în lista miniștrilor se păstrează mențiunea PNL, deși liderii acestui partid au protestat.  AUR se preface că nu susține noul Guvern Liberalii au solicitat ca numele partidului să fie eliminat din lista oficială, în contextul în care conducerea PNL nu susține politic Guvernul Veștea, deși pe lista Executivului se regăsesc mai multe nume asociate formațiunii. În prima fază, ordinea de zi nu a întrunit suficiente voturi „pentru”: USR și PNL au votat împotrivă, iar AUR s-a abținut. După reluarea ședinței, calendarul audierilor a fost însă aprobat. „Cred că mizează pe vreo 30 de voturi de la AUR. Sunt sigur că Veștea și PSD au un acord verbal cu AUR, ca să primească 30 de voturi”, a declarat, la Antena 3, liderul deputaților UDMR, Csoma Botond.  Potrivit lui Csoma Botond, este posibil ca Mohammad Murad și alți parlamentari AUR să rămână în sală pentru a asigura voturile necesare trecerii Guvernului Veștea. "Poate pe Murad îl lasă în sală cu încă 30 de colegi, ca să treacă Guvernul", a afirmat Csoma Botond. „Dacă trece acest guvern, va fi un guvern legat de mâini și de picioare, pentru că va fi la mâna extremiștilor", a mai declarat Csoma Botond.

Dragoș Anastasiu crede că a greșit când a vrut să-i lase flămânzi peste noapte pe cei care controlaui companiile de stat Foto: Inquam/Madalina Norocea
Politică

VIDEO Ex-vicepremierul Dragoș Anastasiu arată, la podcastul „Cum e, de fapt?”, cum trebuia lăsat PSD fără cașcaval

Invitat la podcastul „Cum e, de fapt?”, fostul vicepremier Dragoș Anastasiu a spus că a greșit când a încercat să-i convingă pe cei care controlează companiile de stat să renunțe, brusc, la tot „cașcavalul”. El nu a pronunțat cuvântul PSD, dar discuția s-a referit la tentativa de a reforma aceste companii și la opoziția care a urmat.  Citește și: Noul ministru al Dezvoltării, clientul lui Ciolacu, cu studii superioare la Câmpina. A fost muncitor necalificat, spune primarul Toma Anastasiu a explicat și de ce a fost nevoie de majorarea TVA: finanțatorii României nu mai avea nici o încredere în guvernările României după ani de promisiuni neonorate, iar guvernul Bolojan a avut fix zece zile să treacă prin Parlament un plan de măsuri.  „Bucata aia de cașcaval nu pot s-o iau cu totul și repede că rămân flămânzi toți” Transcrierea începe la minutul 20.19: „Q: Credeți că-i convingeați omenește să renunțe? Ăia aveau așa o bucată mare de cașcaval, așa vizualizez eu, în dinți, și dumneavoastră îi convingeați cu frumosul s-o lase. Anastasiu: Cred că ar fi trebuit să-i conving să lase o parte... Q: Măcar o parte... Anastasiu: ...și încă o parte și încă o parte. Am vrut să lase tot. Q: Și ei n-au vrut să lase nimic. Anastasiu: Și când am vrut să lase tot, nu le-a prea convenit. Eu cred că aici, aici cred că e și greșeala mea.  Q: Adică trebuia să fiți mai flexibili, să-i lăsați măcar un pic.  Anastasiu: Să-mi dau seama că nu se poate schimba ca la mine la firmă, așa, pe logică, și că sunt foarte mari interese și că bucata aia de cașcaval nu pot s-o iau cu totul și repede că rămân flămânzi toți. Și atunci cred că soluția este să începem, nu știu, anul ăsta 10-15%, anul viitor 10-15%. Deși și asta discutasem și cu premierul Bolojan. Și eu, și dânsul, am vrut foarte repede cumva, dar și constrânși de ce se întâmplă cu economia României și cum se uită cei finanțatorii noștri la noi și constrânși de asta în lipsa timpului, și poate a mea cel puțin, a experienței politice am vrut prea mult. Q: Credeți că de la asta i s-a tras și lui Bolojan? Companiile de stat... Anastasiu: Și de asta, dar nu mai asta. Administrația locală, partea de magistrați. Adică noi, și după aia premierul Bolojan, am deranjat foarte multe foarte multe categorii sociale și aud acuma că spune: «Uite, nimeni nu e mulțumit cu cu Bolojan». Ok, asta e un semn bun, că dacă ar mai fi rămas cineva mulțumit, înseamnă că cineva ar fi fost avantajat. (...) Și credeți-mă că trebuiau făcute, trebuiau luate măsuri, că trăiam peste puterile noastre. Da? Deci gândiți vă că, nu știu, aveți o casă și mai cumpărați încă una și încă o mașină și vă trimiteți copiii în Londra, la... Q: Totul pe împrumut... Anastasiu:...și vine banca și spune: «Bă, băiete, te ai întins gata, nu mai merge». Și tu spui doi, trei, ani: «Am înțeles că nu mai merge și o să fac reduceri», că acolo suntem, și n-am făcut reduceri și a venit unul nou, că noi...Eu cu urechile mele și cu ochii mei am auzit chestia asta că noi tot spuneam, dar lăsați-ne puțin timp. că suntem noi și zicea: «Da, sunteți noi, dar în spatele vostru steagul este același și de trei patru ani de zile ne tot spuneți ceva. Deci aveți același steag în spate. Înțelegem că sunteți noi, dar nu mai aveți timp». Și când am ajuns la guvern, am avut 10 zile să trecem un plan de măsuri prin Parlament. 10 zile. Ce puteai să faci în alea 10 zile? Să începi cu evaziunea fiscală, cu reforma companiilor de stat? Puteai să începi cu toate astea în 10 zile? Nu! Te-ai uitat cum poți (...) Ne-am dus să nu mărim TVA-ul. Și la Comisia Europeană ne-au spus: «Bă, băieți, pe bune?» Adică...”. 

Ex-muncitorul Lungu va gestiona miliardele de la Dezvoltare Foto: Facebook
Politică

Noul ministru al Dezvoltării, clientul lui Ciolacu, cu studii superioare la Câmpina. A fost muncitor necalificat, spune primarul Toma

PSD l-a propus ministru al Dezvoltării în guvernul Veștea pe Romeo Lungu, ex-vicepreședinte al Consiliului Județean Buzău, iar acum deputat. Bugetul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) pentru anul 2026 prevede 22,83 miliarde de lei (credite bugetare) și 39,23 miliarde de lei (credite de angajament). Citește și: Bolojan a eliminat membrii ALDE din conducerea PNL, unde îi adusese Ciucă. Vosganian, supărat „Era un muncitor necalificat la Compania de Apă” Potrivit propriului CV, Lungu a terminat la 25 de ani ceea ce el a susținut a fi „Facultatea de Litere și Știinte, specializare Administrație Publică Locală, Colegiul Universitar Cîmpina (sic!)”. El ar fi primit diploma de funcționar superior. Însă, la o căutare pe internet, un astfel de colegiu și o astfel de facultate sunt de negăsit. Acum, Romeo Lungu este președintele PSD Buzău, unde a ajuns cu susținerea lui Marcel Ciolacu.  Ulterior, în 2007, Lungu ar fi ajuns licențiat și la Facultatea de Management și Administrație Publicâ Academia de Studii Economice, București. Însă, între 2003 și 2007 el lucra: a fost șef de cabinet al prefectului de Buzău (Ciolacu a fost prefect în 2004) și consilier senatorial. Însă, în cea mai mare parte a timpului Lungu a lucrat pentru prefectul PSD Ion Vasile.  Între 2010 și 2012, Lungu a fost director sportiv la Gloria Buzău.  „Am făcut echipă şi cu Marcel Ciolacu, şi cu Lucian Romaşcanu, mai puţin cu acest domn Romeo Lungu care, să-mi fie iertat, nu are profesionalismul necesar, pregătirea necesară, background-ul necesar să fie pe o funcţie aşa mare. Şi aici şi la nivel de partid, la nivel central de vicepreşedinte, la nivel de Camera Deputaţilor, unde este chestor (...) Toată viaţa n-a făcut decât să profite de faptul că este membru PSD, altceva nu ştie să facă. Eu l-am prins, am mai spus lucrul ăsta, era un muncitor necalificat la Compania de Apă şi acolo a ajuns pe pile”, a spus despre Lungu primarul PSD din Buzău, Constantin Toma.   

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră