miercuri 24 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7353 articole
Ramona Emilian

Politică

România după căderea Guvernului Bolojan: PSD critică intrarea PNL în opoziție, AUR vrea premier, UDMR, indecis

Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis marți, 5 mai 2026, după ce moțiunea de cenzură depusă de Partidul Social Democrat și Alianța pentru Unirea Românilor a trecut cu un număr record de 281 de voturi. Căderea Executivului deschide o nouă perioadă de interimat, limitată constituțional la maximum 45 de zile, dar mai ales o etapă de negocieri și confruntări politice care riscă să redefinească echilibrul de putere din România. Seismul politic Deși moțiunea a fost inițiată de PSD și AUR, efectele ei au produs un adevărat seism politic în interiorul fostei coaliții de guvernare. Citește și: Ministrul Nazare a dezertat oficial din tabăra Bolojan, cerând „stabilitate și predictibilitate”. Surse: este potențial premier PSD-PNL PNL și USR au anunțat rapid că refuză orice nouă colaborare cu social-democrații, în timp ce PSD critică decizia PNL de a intra în opoziție. În paralel, AUR încearcă să capitalizeze victoria parlamentară și să își revendice dreptul de a intra la guvernare. UDMR avertizează asupra unei noi perioade de instabilitate, dar nu este decis ce urmează să facă în continuare. PNL: ruptura totală de PSD și trecerea în opoziție După adoptarea moțiunii de cenzură, conducerea Partidul Național Liberal a decis oficial intrarea în opoziție și a exclus categoric refacerea unei coaliții cu PSD. Liderul liberal Ilie Bolojan a prezentat poziția partidului într-un discurs cu accente dure la adresa foștilor parteneri de coaliție: „A fost o dezbatere lungă, au fost discuții legate de traiectoria Partidului Național Liberal, de ceea ce trebuie să facem în perioada următoare pentru România și pentru cetățenii țării noastre și prin decizia de astăzi, Partidul Național Liberal confirmă că este un partid cu demnitate, un partid care va lucra în anii următori pentru a construi un pol de modernizare și a contribui la România modernă, la o Românie fără privilegii, fără sinecuri, la un stat care creează condiții de prosperitate pentru cetățenii țării noastre.” Bolojan a vorbit despre responsabilitatea pentru criza guvernamentală care aparține, de fapt, PSD-ului. „Criza politică a fost generată de PSD prin boicotarea sistematică a Programului de guvernare la negocierea și adoptarea căruia a participat în mod direct. Reformele asumate prin acest program de către toate partidele care l-au adoptat au fost întârziate sau compromise de liderii social-democrați. PSD este astfel responsabil pentru agravarea crizei politice, care a culminat cu inițierea și votarea moțiunii de cenzură. Prin asocierea la inițierea și votarea moțiunii de cenzură, AUR partajează responsabilitatea politică, în egală măsură, cu PSD. Partidele care au creat criza politică au datoria să-și asume consecințele.” Prim-vicepreședintele Ciprian Ciucu a confirmat oficial că liberalii vor rămâne în opoziție și vor avea „un rol activ, responsabil și constructiv”. USR îl susține în continuare pe Bolojan și exclude PSD Poziția Uniunea Salvați România a venit în aceeași direcție cu cea a liberalilor. USR a decis, prin Comitetul Politic, să nu negocieze formarea unui nou guvern împreună cu PSD și să continue susținerea unei direcții reformiste asociate cu Ilie Bolojan. Decizia a fost anunțată de liderul partidului, Dominic Fritz, pe Facebook. „Comitetul Politic al USR își menține decizia anterioară de a nu mai forma o majoritate guvernamentală cu PSD. USR continuă direcția politică reformatoare. USR va propune Partidului National Liberal un acord politic pentru o abordare coordonată în privința pașilor următori. Îl mandatează pe președintele Dominic Fritz să poarte discuții în acest sens cu președintele PNL, Ilie Bolojan.” PSD dărâmă guvernul, dar se prezintă drept soluția stabilității De partea cealaltă, Partidul Social Democrat încearcă să transforme victoria parlamentară într-un avantaj strategic pentru negocierile privind noul Executiv. Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a declarat la România TV că toate scenariile rămân deschise. „Lucrurile sunt deschise sau putem avea mai multe scenarii. Poate să existe continuarea în această formă, în care PNL-ul să dea un nou premier, altul decât Ilie Bolojan, care și-a dovedit limitele, poate să existe premier care vine din partea altui partid, chiar și, evident, de la PSD. PSD-ul, până la urmă, astăzi a arătat forța parlamentară pe care o are. Poate să vină, sigur, nu e de dorit, dar poate să existe și o variantă de premier tehnocrat.” PSD acceptă premier tehnocrat În același timp, social-democrații încearcă să evite imaginea unui partid interesat exclusiv de putere. Grindeanu a insistat că PSD ar accepta inclusiv un premier tehnocrat dacă acesta ar putea debloca rapid situația politică: „Dacă asta este varianta care deblochează rapid lucrurile – și celelalte partide sunt de acord cu această variantă – PSD-ul, din dorința noastră de a găsi rapid o variantă care trebuie să fie – de asemenea – și stabilă, nu doar rapidă.. cred că trebuie să discutăm despre cine ar putea să fie. Nu exclud din start, dar – da – contează foarte mult numele.” Rafila critică decizia PNL de a nu colabora cu PSD O poziție similară a fost exprimată și de purtătorul de cuvânt al PSD, Alexandru Rafila, într-o intervenție la Euronews România. „Nu e vorba de învingători. E vorba, în primul rând, de o procedură democratică. Orice guvern are nevoie de un sprijin parlamentar. În mod clar, având în vedere evoluțiile din ultimele luni și poziția rigidă pe care a avut-o primul-ministru în ceea ce privește discuțiile cu Partidul Social Democrat, precum și punctele de vedere ale PSD, care nu s-au mai regăsit în acțiunile Guvernului, s-a ajuns la această situație.” Rafila a criticat și reacția rapidă a liberalilor, care au exclus imediat o nouă colaborare cu PSD: „Nu cred că era atât de urgent ca, după încheierea moțiunii de cenzură și înainte de convocarea partidelor politice la Cotroceni, să aibă o astfel de poziție. Asta nu reflectă altceva decât rigiditate și o lipsă de abilități politice.” În același timp, PSD încearcă să transmită un mesaj pro-european și să se delimiteze de orice apropiere de AUR: „Toate partidele politice pro-europene și pro-occidentale trebuie să se așeze la masă pentru a găsi o soluție de guvernare a României, cu un guvern stabil, majoritar.” Întrebat despre o eventuală colaborare cu AUR, Rafila a exclus categoric această posibilitate: „Nu, nu, nu, în niciun caz.” AUR revendică dreptul de a guverna În tabăra Alianța pentru Unirea Românilor, căderea Guvernului Bolojan a fost prezentată drept o victorie politică majoră. Președintele partidului, George Simion, a declarat că AUR este pregătit să intre la guvernare: „Noi suntem dispuşi să intrăm la guvernare, nu în orice condiţii şi suntem dispuşi să reparăm şi să corectăm erorile guvernării Bolojan.” Simion a încercat să transfere responsabilitatea pentru criză asupra tuturor partidelor care au făcut parte din fosta coaliție: „Toate patru partidele sunt vinovate în egală măsură.” AUR vrea să desemneze premierul Totuși, liderul AUR a impus și o condiție clară: partidul să poată desemna premierul. „Ne putem asuma, aşa cum am anuntat în plenul, o guvernare atâta timp cât AUR este acceptat să desemneze premierul, în ordinea constituţională. Dacă vom reveni la ordinea constituţională şi democratică, primul partid al ţării trebuie să desemneze un premier, să vedem dacă poate întruni o majoritate, după care vine rândul AUR, care nu va susţine un premier PSD, să desemneze un premier. Ne putem asuma o guvernare în condiţiile în care propunerea făcută de AUR pentru funcţia de premier va fi acceptată şi, bineînţeles, urmându-şi făgaşul constituţional, întruneşte numărul necesar de voturi în Parlament, respectiv 233”, a menţionat Simion. În paralel, George Simion a încercat să capitalizeze electoral momentul, lansând pe Facebook un apel pentru atragerea de noi membri: „Ca să reușim în următoarele lupte, avem nevoie de tine! Hai în AUR!” UDMR: între îngrijorare și indecizie Uniunea Democrată Maghiară din România a adoptat una dintre cele mai prudente poziții după căderea guvernului. Deși parlamentarii UDMR au fost prezenți în sală, au ales să nu voteze moțiunea de cenzură. Liderii formațiunii au descris demersul PSD și AUR drept o „iresponsabilitate politică”. Fostul vicepremier Tanczos Barna a avertizat că România intră din nou într-o perioadă de instabilitate. „Din nou a căzut un guvern, iar România se confruntă cu o nouă criză politică, deşi nu aceasta a fost şi nu aceasta este aşteptarea oamenilor. Din nou nu s-a reuşit să avem o perioadă de măcar un an fără o criză guvernamentală.” UDMR a transmis că va susține doar o formulă pro-europeană și predictibilă: „Vrem un guvern stabil şi predictibil.” Totuși, Tanczos Barna a recunoscut că pentru UDMR este dificil să ofere un răspuns clar în acest moment în privința următoarelor decizii ale partidului.

Deciziile partidelor, după căderea Guvernului (sursa: Facebook/Guvernul României)
Dosar penal soluționat în două săptămâni (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Justiție

Record rar în justiție: un dosar penal a fost finalizat în doar două săptămâni, verdictul imediat

Un dosar penal soluționat la Hârlău a devenit un caz rar întâlnit în justiția românească, după ce procurorii au finalizat rechizitoriul în doar două săptămâni, iar instanța a pronunțat condamnarea chiar de la primul termen de judecată. Dosar penal soluționat în două săptămâni Potrivit anchetatorilor, inculpatul l-ar fi agresat și jefuit pe un coleg de muncă în timp ce lucrau la vie pentru Cotnari SA, furându-i 428 de lei după o altercație izbucnită pe câmp. Citește și: Ministrul Nazare a dezertat oficial din tabăra Bolojan, cerând „stabilitate și predictibilitate”. Surse: este potențial premier PSD-PNL Suspectul a fost reținut la începutul lunii martie și arestat preventiv, iar în fața anchetatorilor și-a recunoscut doar parțial fapta, susținând că ar fi luat doar banii care i se cuveneau pentru munca prestată. Dosarul a parcurs rapid toate etapele procedurale, iar magistrații au respectat termenele maxime din camera preliminară, ceea ce a permis pronunțarea sentinței într-un timp record pentru o cauză penală. Continuarea, în Ziarul de Iași

Euro explodează, șoc în imobiliare (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Euro explodează, șoc în imobiliare: case mai scumpe cu zeci de mii de lei într-o singură săptămână

Creșterea cursului euro începe să afecteze tot mai puternic piața imobiliară din Iași, unde mulți cumpărători depind de credite bancare pentru achiziția unei locuințe. Euro explodează, șoc în imobiliare Deprecierea leului în raport cu moneda europeană înseamnă prețuri mai mari în lei, rate lunare mai ridicate și venituri mai mari necesare pentru obținerea finanțării, arată datele furnizate de Imobiliare.ro Finance. Citește și: Ministrul Nazare a dezertat oficial din tabăra Bolojan, cerând „stabilitate și predictibilitate”. Surse: este potențial premier PSD-PNL După ce cursul oficial a atins pe 4 mai un maxim istoric de 5,1998 lei/euro, costul unei case de aproximativ 216.000 de euro din zona metropolitană a Iașiului a crescut cu aproape 23.000 de lei într-o singură săptămână, fără ca prețul în euro să fie modificat. Astfel, o locuință care costa în jur de 1,1 milioane de lei la finalul lunii aprilie a ajuns să depășească 1,123 milioane de lei doar din cauza variației cursului valutar. Continuarea, în Ziarul de Iași

Performanțele Salubris SA, „cosmetizate” (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Cum au fost „cosmetizate” performanțele Salubris SA: salarii de mii de euro, cifre „umflate” și erori de calcul

Directorul Cătălin Neculau, șeful Salubris SA, recunoaște existența unor erori de raportare după ce analiza raportului de performanță pe primul trimestru din 2026 a scos la iveală indicatori „umflați” artificial. Performanțele Salubris SA „cosmetizate” Deși rezultatele reale ale companiei sunt sub țintele asumate, managementul a raportat un grad de îndeplinire de peste 80%, folosind calcule contestate și greu de justificat economic. Citește și: Ministrul Nazare a dezertat oficial din tabăra Bolojan, cerând „stabilitate și predictibilitate”. Surse: este potențial premier PSD-PNL Situația ridică semne de întrebare privind modul în care sunt întocmite documentele oficiale ale uneia dintre cele mai importante societăți aflate în subordinea Consiliul Local Iași. În condițiile în care directorul încasează un salariu de peste 5.000 de euro lunar din bani publici, controversele privind raportările financiare și de performanță pun presiune pe conducerea companiei de salubritate din Iași. Continuarea, în Ziarul de Iași

Rusia fără internet, Biserica promovează sufletul (sursa: tass.ru)
Internațional

Rusia restricționează internetul: presa promovează viața off-line, Biserica vorbește despre mântuirea sufletului

În Moscova și Sankt Petersburg, restricționarea internetului mobil a dat peste cap rutina cotidiană: utilizatorii nu au mai putut comanda taxiuri, plățile cu cardul au fost refuzate, aplicațiile bancare și cele de mesagerie au devenit inaccesibile, iar trimiterea SMS-urilor a fost, în multe cazuri, imposibilă. În acest context, mass-media din Rusia a început să promoveze adaptarea la viața fără internet, în timp ce Biserica Ortodoxă Rusă a readus în prim-plan ideea mântuirii sufletului, prezentată drept prioritară în raport cu dependența de lumea digitală. De ce a fost oprit internetul Autoritățile ruse au întrerupt marți serviciile de internet mobil în Moscova și Sankt Petesburg, invocând pregătirile pentru parada anuală din 9 mai și riscul crescut de atacuri cu drone provenite din Ucraina. Citește și: Tabăra din PNL care vrea să rămână cu PSD și-a oficializat intențiile: cine face parte din ea De la începutul anului, Rusia a impus restricții tot mai stricte asupra internetului, limitând serviciile de comunicații mobile și determinând milioane de utilizatori să recurgă la VPN-uri. Ministerul rus al Dezvoltării Digitale a explicat că restricțiile asupra internetului mobil sunt introduse atunci când există amenințări la adresa securității. Potrivit oficialilor, limitarea accesului la rețele mobile poate reduce precizia de ghidare a vehiculelor aeriene fără pilot și poate contribui la contracararea unor eventuale atacuri. Internet oprit, sms nefuncțional Potrivit serviciului de monitorizare Detector404, în capitala Rusiei au fost înregistrate în ultimele 24 de ore peste 2.900 de reclamații. Cel mai frecvent, utilizatorii s-au plâns de nefuncționarea internetului mobil, dar și de probleme ale rețelei de telefonie mobilă și ale aplicațiilor de mesagerie. Există, de asemenea, semnalări că nici măcar site-urile incluse în „listele albe” nu funcționează. Cele mai multe reclamații vizează o defecțiune generală, care reprezintă 83% din totalul sesizărilor. Alte 11% sunt legate de probleme ale aplicațiilor mobile, 3% de disfuncționalități ale site-urilor, iar 2% de erori ale serviciilor propriu-zise. Printre operatorii și serviciile pentru care s-au înregistrat cele mai multe reclamații se numără MTS, „Beeline”, Yandex Go, „Megafon” și Yota. În plus, nici serviciile SMS nu au funcționat. Telefonul „poate funcționa și fără internet” În parale, mass media din Rusia a început să promoveze adaptarea la viața fără internet. Sub pretextul unor recomandări practice, din ce în ce mai multe materiale îi învață pe cetățeni să revină la numerar, să își descarce hărți offline, să folosească mesagerie prin Bluetooth sau să își salveze informațiile esențiale direct pe telefon. „Un smartphone fără internet nu este inutil”, a declarat marți, pentru TASS, Ruslan Permiakov adjunctul directorului Centrului de Competențe al Inițiativei Tehnologice Naționale. Potrivit acestuia, hărțile, traducătorul, serviciile de muzică și cărți pentru smartphone pot funcționa pe dispozitiv fără internet, cu condiția unei configurări prealabile „Inutil este telefonul în care tot ce este important se află doar în cloud, în mesagerii sau în ideea de «voi descărca mai târziu». De aceea, în condițiile unor restricții temporare ale comunicațiilor mobile, este important să activați din timp accesul offline acolo unde acesta există”, a declarat expertul. El a recomandat, de asemenea, întocmirea unei liste cu numere de telefon importante, adrese și rute, și salvarea acesteia într-o notiță disponibilă fără conexiune la internet. Cum poți comanda un taxi fără internet Reprezentanții companiei de taxi Yandex au explicat, tot pentru TASS, că cetățenii pot comanda foarte simplu o mașină prin apel telefonic și că nu este nici o tragedie că nu funcționează internetul. „Plata pentru comenzile telefonice se face în numerar, iar dacă rezervarea a fost făcută prin Wi-Fi, cursa poate fi verificată ulterior în aplicație”, au explicat oficialii companiei. Viața fără internet, sfaturi practice Pe alte site-uri au apărut sfaturi practice și liste de aplicații esențiale. În primul rând, au fost recomandați banii cash, plățile cu cardul putând deveni imposibile în lipsa conexiunii la internet, iar bancomatele pot funcționa cu dificultate. În paralel, pentru rețele Wi-Fi publice, utilizarea unui serviciu VPN a fost recomandată, nu doar pentru acces, ci mai ales pentru protecția datelor personale în fața unor posibile atacuri cibernetice. Pentru orientare, hărțile pe hârtie sau cele offline sunt o soluție esențială, mai ales pentru cei obișnuiți să se deplaseze folosind aplicații online. Se maintește că, în ceea ce privește comunicarea, există alternative precum aplicațiile care funcționează prin Bluetooth sau Wi-Fi direct, utile mai ales în proximitate. Biserica recomandă prioritatea spirituală Tot marți, când mii de oameni și-au văzut viața dată peste cap, Biserica Ortodoxă Rusă le-a amintit cetățenilor într-un comunicat că prioritatea spirituală trebuie păstrată, chiar și în epoca digitalizării. Potrivit Bisericii Ortodoxe Ruse, întreruperile de internet ar trebui să-i determine pe ruși să reflecteze mai mult asupra unor întrebări fundamentale ale existenței umane: „Atunci când internetul mobil este oprit, acest lucru ar trebui să ne facă să ne gândim la fragilitatea civilizației tehnologice, care ne promite aproape totul în această viață, până și nemurirea digitală”, au transmis reprezentanții Bisericii.

Guvernul Bolojan, demis cu 281 de voturi (sursa: Facebook/Ilie Bolojan)
Politică

Guvernul Bolojan, demis cu 281 de voturi. Ce urmează după moțiunea PSD–AUR

Guvernul condus de liderul liberal Ilie Bolojan a fost demis marți, după ce moțiunea de cenzură inițiată de parlamentarii Partidul Social Democrat, Alianța pentru Unirea Românilor și PACE – Întâi România a fost adoptată de Parlament. Rezultatul votului Rezultatul votului a fost clar: 281 de voturi „pentru”, doar patru „împotrivă” și trei voturi anulate, ceea ce a dus la căderea Executivului. Citește și: Apropiata lui Thuma, Pauliuc, mesaj în care sugerează continuarea guvernării cu PSD, post-Bolojan Moțiunea de cenzură, intitulată „STOP ‘Planului Bolojan’ de distrugere a economiei, de sărăcire a populației și de vânzare frauduloasă a averii statului”, a fost semnată de 254 de parlamentari. Documentul a criticat politicile economice ale Guvernului, acuzând Executivul de măsuri care ar fi afectat nivelul de trai și gestionarea resurselor statului. Votul din Parlament a confirmat sprijinul majorității pentru demiterea Cabinetului. Bolojan, al șaptelea premier demis prin moțiune de cenzură Prin acest vot, Ilie Bolojan devine al șaptelea prim-ministru din România care își pierde funcția în urma unei moțiuni de cenzură adoptate de Parlament. Demiterea Guvernului marchează un nou episod de instabilitate politică, într-un context deja tensionat pe scena politică internă. Ce urmează după căderea Guvernului Următorul pas constituțional îi revine președintelui Nicușor Dan, care trebuie să convoace consultări cu partidele parlamentare. După aceste discuții, șeful statului va desemna un candidat pentru funcția de prim-ministru, care va trebui ulterior să obțină votul de încredere al Parlamentului pentru formarea unui nou Guvern. Fără premier AUR și fără schimbarea orientării externe Președintele Nicușor Dan a declarat anterior că, în cazul căderii Guvernului, va iniția rapid consultări cu partidele care au format fosta coaliție. Totodată, acesta a subliniat că România își va menține direcția pro-occidentală și a exclus posibilitatea desemnării unui premier din partea Alianța pentru Unirea Românilor. În același timp, o eventuală nominalizare a lui Călin Georgescu pentru funcția de prim-ministru a fost categoric respinsă. Un nou moment de cotitură pe scena politică Adoptarea moțiunii de cenzură deschide o nouă etapă de negocieri și repoziționări politice. În perioada următoare, miza principală va fi formarea unei majorități parlamentare capabile să susțină un nou Executiv.

Declarații-cheie înaintea moțiunii de cenzură (sursa: Facebook/Claudiu Manda)
Politică

Moțiunea de cenzură zguduie scena politică: declarații-cheie înainte de vot

Cu doar câteva ore înainte de votul decisiv asupra moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, scena politică din România este marcată de declarații tensionate, mesaje contradictorii și apeluri la stabilitate. De la asigurări privind direcția pro-occidentală a țării până la acuzații dure privind „dezastrul” guvernării, liderii politici își poziționează discursul într-un moment cu miză majoră. În timp ce puterea cere echilibru și negocieri, opoziția transmite un mesaj clar: schimbarea este inevitabilă. Nicușor Dan, mesaj de calm Președintele Nicușor Dan a transmis un mesaj de calm și continuitate, indiferent de rezultatul votului din Parlament: Citește și: VIDEO Oana Gheorghiu, la podcastul „Cum e, de fapt?”, despre ce ar fi așteptat de la Nicușor Dan: „A nu lăsa societatea să se ducă după o minciună” „Vreau să îi asigur pe români că, indiferent ce se întâmplă într-un sens sau în celălalt, România va continua să păstreze direcția occidentală, statul va continua să funcționeze și există acord politic pe obiectivele fundamentale imediate care sunt SAFE și PNRR”, a declarat Nicușor Dan. Totodată, șeful statului a exclus categoric scenariul unei eventuale nominalizări a lui Călin Georgescu pentru funcția de premier: „Acest scenariu este exclus. El e bun de titlu de ziar”, a declarat Nicușor Dan. Președintele a precizat că nu a vorbit despre partide „extremiste”, ci a făcut distincție doar între partidele pro-occidentale și partidele anti-occidentale, printre care a inclus și AUR, dând exemplu poziția partidului la cererea SUA de a folosi bazele aeriene militare din România, la care AUR s-a împotrivit. Mesaje din tabăra guvernamentală: apeluri la responsabilitate Înainte de vot, ministrul Educației, Mihai Dimian, a transmis un mesaj personal pe Facebook: „Deși sunt un copil în ce privește politica, mă simt deseori ca singurul adult din cameră. Dumnezeu să binecuvânteze România!”. La rândul său, primarul din Cluj-Napoca, Emil Boc, a făcut un apel la dialog și compromis politic: „Încă mai este timp pentru a opri acest demers. Politicienii să negocieze până cad sub masă". „Moţiunea de cenzură nu se poate transforma într-un instrument care să şubrezească stabilitatea unei ţări. Astăzi, în România, demolăm fără să punem ceva în loc.  În Germania nu se adoptă o moţiune de cenzură fără să ai numele viitorului prim-ministru şi programul de guvernare al viitorului guvern, iar ţara merge mai departe şi este stabilă. Nu plătesc cetăţenii răfuielile politicienilor", a afirmat Boc. Opoziția: „Moțiunea va trece” Din tabăra susținătorilor moțiunii, liderul AUR, George Simion, a transmis un mesaj scurt: „Nu vă temeți, AUR nu trădează poporul român” Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, este convins că votul va duce la schimbarea guvernului: „Parlamentarii care au semnat pentru moțiune vor vota. (…) Moțiunea va trece pentru că și parlamentarii exprimă până la urmă ceea ce vor oamenii. Oamenii sunt nemulțumiți de Guvernul Bolojan. 80% din populația României consideră că România merge pe un drum greșit. Ori parlamentarii nu fac altceva decât, prin votul lor în Parlament, să exprime ceea ceea vor oamenii. Oamenii vor să plece Bolojan și va pleca. Cel mai important lucru care trebuie făcut este că atunci când constați că țara, că guvernarea merge pe un drum greșit, să schimbi lucrurile. Eu sunt convins că după consultările de la Cotroceni se va degaja o soluție care va permite guvernarea în continuare a țării cu această majoritate pro-occidentală”, a afirmat Zamfir. Totodată Deputatul PSD Marian Mina a lansat un atac direct la adresa premierului: „NU, Bolojan nu a greşit, Bolojan a făcut DEZASTRU! Şi este o realitate pe care o simt în buzunare milioane de români.” Și Claudiu Manda a transmis un mesaj amplu despre necesitatea schimbării: „România a ajuns într-un punct în care actuala formulă de guvernare nu mai răspunde nevoilor reale ale oamenilor. (...) Partidul Social Democrat face un pas necesar pentru a închide această etapă și pentru a crea premisele unei guvernări funcționale, care să oprească deteriorarea nivelului de trai.  Avem nevoie de decizii rapide și asumate din partea tuturor liderilor pentru a construi o majoritate pro-europeană, capabilă să guverneze stabil și predictibil, cu rezultate concrete pentru oameni. Nu este despre un partid sau un lider, ci despre corectarea unei direcții care nu mai funcționează. România are nevoie de un guvern care protejează veniturile oamenilor, accelerează investițiile și oferă o direcție clară economiei, corectând dezechilibrele fără a pune presiune suplimentară pe oameni. PS: Moțiunea trece cu mai multe voturi decât numărul de semnături.” Becali, despre Călin Georgescu premier Și George Becali a respins posibilitatea ca fostul candidat la prezidențiale Călin Georgescu să ajungă premier. „Oamenii în toată firea văd la televizor: Georgescu premier. Ăla săracul nu știe, e cu un picior în partea ailaltă și voi îl faceți premier”, a spus deputatul. Becali a anunțat că va vota moțiunea de cenzură pentru a opri, în opinia sa, vânzarea companiilor de stat. Voturi decisive și acuzații dure Liderul Grupului PACE – Întâi România, Adrian Peiu, a anunțat că parlamentarii formațiunii vor vota la vedere pentru moțiune: „Ziua de 5 mai va rămâne în istoria României ca data eliberării ţării de politicile anti-româneşti ale Guvernului Bolojan şi momentul unui nou început în evoluţia statului român, iar Grupul PACE – Întâi România va fi o parte importantă atât în oprirea dezastrului numit Bolojan, cât şi în construcţia care va urma”, a transmis Adrian Peiu. Acesta a susținut și că „s-ar fi format o nouă majoritate parlamentară dedicată suveranităţii statului român”, criticând dur partidele aflate la guvernare. Un vot cu miză majoră pentru direcția României Moțiunea de cenzură împotriva guvernului condus de Ilie Bolojan se conturează drept unul dintre cele mai tensionate momente politice recente. Dincolo de calculele parlamentare, discursurile liderilor relevă o ruptură profundă între viziuni: stabilitate versus schimbare, continuitate occidentală versus reconfigurare politică internă. Rezultatul votului va defini nu doar viitorul guvernării, ci și echilibrul de putere din perioada următoare.

Târgul de Carte LIBREX revine la Iași (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Târgul de Carte LIBREX revine la Iași: peste 80 de expozanți, lansări și întâlniri cu autori

Târgul de Carte LIBREX revine la Iași între 6 și 10 mai, reunind peste 80 de expozanți și zeci de evenimente dedicate iubitorilor de lectură. Târgul de Carte LIBREX revine la Iași Organizat în Atrium Palas Mall, evenimentul aduce laolaltă edituri din România și Republica Moldova, sub motto-ul „Cuvântul care naște cuvinte”. Citește și: VIDEO Oana Gheorghiu, la podcastul „Cum e, de fapt?”, despre ce ar fi așteptat de la Nicușor Dan: „A nu lăsa societatea să se ducă după o minciună” Agenda include peste 50 de manifestări culturale, de la lansări de carte și sesiuni de autografe până la conferințe și dezbateri cu invitați din mediul academic și artistic. Accesul este gratuit, iar vizitatorii pot participa zilnic la activități și întâlniri cu autori, într-un program extins între orele 10:00 și 22:00. Continuarea, în Ziarul de Iași

Referendum împotriva blocurilor între case (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Referendum împotriva blocurilor între case: revolta locuitorilor din Rediu blochează un proiect imobiliar

Locuitorii din Rediu, comuna de lângă Iași, se revoltă împotriva construirii blocurilor între case și cer organizarea unui referendum local. Referendum împotriva blocurilor între case După ce au blocat în ultimul moment un proiect imobiliar din satul Breazu, oamenii vor să decidă prin vot regulile de urbanism din comunitate. Citește și: VIDEO Oana Gheorghiu, la podcastul „Cum e, de fapt?”, despre ce ar fi așteptat de la Nicușor Dan: „A nu lăsa societatea să se ducă după o minciună” Inițiativa, lansată de consilierul local Ion Constantinescu, propune limitarea construcțiilor la maximum un etaj în zonele de case, fiind necesare 500 de semnături pentru declanșarea referendumului. Demersul vine pe fondul nemulțumirilor legate de dezvoltarea imobiliară accelerată și de deciziile autorităților locale percepute ca favorabile investitorilor. Continuarea, în Ziarul de Iași

Cartier nou, canalizare înfundată (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Dezvoltări imobiliare cu probleme: canalizarea înfundată, conflict între dezvoltator și ApaVital

Locatarii dintr-un cartier nou din Valea Lupului (Iași) trăiesc de câteva zile cu teama că sistemul de canalizare înfundat ar putea provoca refularea dejecțiilor în apartamente. Cartier nou, canalizare înfundată Situația este amplificată de un conflict între dezvoltatorul Sorin Irinel Bădărău și operatorul ApaVital privind responsabilitatea rețelei de utilități. Citește și: Oana Gheorghiu, la podcastul „Cum e, de fapt?”, despre ce ar fi așteptat de la Nicușor Dan: „A nu lăsa societatea să se ducă după o minciună” Dezvoltatorul susține că infrastructura a fost predată, în timp ce compania de apă afirmă că rețeaua nu a fost preluată oficial în exploatare. În lipsa unei soluții rapide, locatarii sunt nevoiți să plătească din propriul buzunar vidanjarea și să reducă consumul de apă pentru a evita riscurile sanitare. Continuarea, în Ziarul de Iași

Coșmarul de pe plajele românești: construcții clandestine, deversări de apă netratată în mare, fose și rezervoare ilegale de gaz îngropate în plaje (sursa: Pexels/Czapp Árpád)
Eveniment

Coșmarul de pe plajele românești: construcții clandestine, deversări de apă netratată în mare, fose și rezervoare ilegale de gaz îngropate în plaje

În doar câteva luni, controalele declanșate de ministra Mediului, Diana Buzoianu, au scos la iveală probleme grave pe litoral și în Delta Dunării: construcții ilegale pe plaje, fose septice îngropate în nisip, deversări de apă netratată în mare, șezlonguri amplasate ilegal, terenuri reclasificate suspect și disfuncționalități profunde în administrare. Mii de construcții ilegale în zona costieră La finalul anului 2025, în luna noiembrie, ministra Diana Buzoianu anunța, într-un comunicat de presă, că „peste 4000 de construcții au fost identificate pe terenuri aparținând zonei costiere”. Citește și: Oana Gheorghiu, la podcastul „Cum e, de fapt?”, despre ce ar fi așteptat de la Nicușor Dan: „A nu lăsa societatea să se ducă după o minciună” Diana Buzoianu făcea atunci declarații privind situația întabulărilor frauduloase și a construcțiilor ilegale de pe plajele litoralului românesc. „Timp de 25 de ani, prin complicitatea instituțiilor de la toate nivelurile, am ajuns în situația în care astăzi nu avem PUZ-uri pentru plaje, se construiește pe plajă, se vând bucăți de faleză. Situația nu mai poate continua așa. Am aprobat săptămâna trecută raportul oficial privind limitele zonei costiere și imobilele care se regăsesc în zona costieră, care arată un derapaj generalizat în acest domeniu. Sfera penală va fi de competența altor autorități, iar concluziile vor trebui luate în instanță”, a precizat ministra mediului, apelor și pădurilor. Întabulări frauduloase, construcții ilegale Raportul arăta că, din totalul de 2.131 de imobile, respectiv terenuri identificate la nivelul UAT-urilor din zona costieră, 1.033 de imobile sunt în proprietate privată a persoanelor fizice sau juridice. Pe 900 dintre cele 2.131 de imobile identificate ca aparținând zonei costiere, conform extraselor de carte funciară, există peste 4.000 de construcții, unele dintre ele blocuri. „Toate aceste transferuri s-au făcut pur și simplu în baza unor hotărâri ale consiliilor locale. Au stabilit de pe o zi pe alta că acele terenuri nu erau proprietate publică a statului, ci ale primăriilor respective. Asta s-a întâmplat și pentru că Apele Române nu au întabulat acele zone, de-a lungul anilor, așa cum aveau atribuții și obligația să facă”, a declata Buzoianu. Controale pe plaja din Năvodari În martie 2026, ministra Diana Buzoianu a făcut verificări la Năvodari, unde au fost descoperite deversări de apă netratată, rezervoare de gaz îngropate ilegal, fose septice ascunse în nisip și șezlonguri amplasate ilegal. Ministra a anunțat și deschiderea licitațiilor pentru operatorii care nu se putuseră înscrie până atunci la procedurile de închiriere a plajelor. Pe 15 martie, ministra Mediului a descoperit, la un control pe plaja de la Năvodari, că de la unul dintre blocurile construite lângă plajă se deversa apă netratată direct în mare, în timp ce autoritățile locale păreau să nu aibă un răspuns clar. „Am descoperit, într-o vizită pe teren pe plaja de la Năvodari, cum se deversează apă netratată direct în mare! Vor continua controalele pe plajele din România pentru ca astfel de cazuri să fie istorie”, a declarat aceasta. Sezlonguri amplasate ilegal Pe 15 aprilie, ministra Diana Buzoianu a declarat că în acest an vor fi ridicate toate șezlongurile puse ilegal pe litoralul românesc. „Ştiţi că şi anul trecut a fost o întreagă discuţie despre cum, pur şi simplu, s-au trezit firme că îşi pun şezlonguri pe plaje pe care nu le închiriaseră şi nu s-a acţionat în momentul respectiv pentru a fi ridicate acele şezlonguri, pentru a fi date amenzi. Anul acesta deja am început şi au fost deja eliberate zonele unde nu exista niciun fel de autorizaţie. Avem oameni care au investit bani în chestia asta, operatori care au fost cinstiţi, au respectat regulile şi au investit bani în a închiria o plajă. Ei nu vor avea o competiţie ilegală, care nu a plătit, cu zero costuri, care se aşează fix lângă ei, cu şezlonguri puse ilegal. Deci, anul acesta, toate şezlongurile puse ilegal vor fi ridicate”, a spus Diana Buzoianu. Rezervor ilegal de gaz Tot în aprilie 2026, Diana Buzoianu a continuat controalele pe litoral, după descoperirea unui rezervorul ilegal de gaz. Verificările au scos la iveală fose septice îngropate în nisip, țevi care deversau ape netratate în mare și sectoare de plajă transformate, "din pix", în teren argilos, pentru a se putea construi pe ele. De asemenea, ministra a constatat că de la unul dintre blocurile construite lângă plajă se deversa apă netratată direct în mare. Cum autoritățile locale nu au putut furniza explicații, Diana Buzoianu a cerut ca întreaga plajă să fie inspectată, pentru a fi identificate și alte posibile țevi prin care se deversează ape netratate în mare. Totodată, ministra Mediului a cerut autorităților locale să ia măsuri împotriva funcționarilor care au semnat, în fals, acte prin care „nisipul” a fost transformat în „argilă”, astfel încât să se poată construi în acele zone. Ministrul Mediului a dispus controale pe toate plajele eliberate de construcții în 2025, după ce ABA Dobrogea-Litoral a descoperit, în zona fostei terase Lujo din Năvodari, un rezervor de gaz îngropat ilegal de operatorul economic care administrase terasa. „Anul 2026 poate să fie anul în care turismul să fie mână în mână cu respectarea legislației. Da, putem să avem plaje civilizate și este treaba noastră să ne asigurăm că toate autoritățile din subordinea Ministerului Mediului își fac treaba, astfel încât turiștii să se bucure de plajele din România”, a precizat Diana Buzoianu. Primele rezultate pe litoral Pe 25 aprilie, Diana Buzoianu a susținut că intervențiile sale în teritoriu au început să producă efecte vizibile, oferind exemplul situației de pe litoral. „Un exemplu foarte bun este la ABA Dobrogea Litoral. După ce am văzut ilegalitățile și am dat un semnal foarte clar că nu vom mai întoarce privirea, reprezentanții de la nivel local chiar au schimbat cu totul politica”, a declarat aceasta. Potrivit ministrului, schimbările au fost concrete: „Au dărâmat construcțiile ilegale, au dat amenzi, au scos țevile”, a susținut aceasta. Nereguli grave în Delta Dunării În aprilie 2026, după un control amplu care a scos la iveală nereguli grave, premierul Ilie Bolojan a semnat revocarea lui Bogdan-Ioachim Bulete din fruntea Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării. Decizia a venit la propunerea ministrei Mediului, Diana Buzoianu, și a deschis calea unor anchete care ar putea avea consecințe penale. Rezervația, „la marginea dezastrului” Potrivit datelor prezentate de ministrul Mediului pe 18 aprilie situația instituției se afla „la marginea dezastrului”. Raportul urma să fie transmis către Direcția Națională Anticorupție și Agenția Națională de Integritate, pe fondul suspiciunilor de abuzuri administrative și conflicte de interese. Printre cele mai grave acuzații se numără modul în care controlul operatorilor economici din Delta Dunării ar fi fost utilizat ca instrument de presiune. Conform raportului, unele firme erau verificate excesiv, în timp ce altele nu au fost controlate niciodată, ceea ce ridică semne de întrebare privind imparțialitatea și legalitatea acțiunilor instituției. Suspiciunile de conflict de interese În centrul scandalului se află o reorganizare realizată în 2024, prin care fostul guvernator ar fi concentrat puterea decizională într-o singură structură internă. Această „direcție mamut”, cum a numit-o Diana Buzoianu într-o conferință de presă, ar fi ajuns să includă activități-cheie, de la control și avizare până la reglementare, și să reunească peste jumătate din personalul instituției. Mai mult, potrivit declarațiilor oficiale, Bogdan-Ioachim Bulete, din poziția de guvernator al Deltei Dunării, s-ar fi numit singur la conducerea acestei direcții, un posibil conflict de interese. Cazul urmează să fie analizat de ANI. Proiect european de 28 de milioane de lei, blocat Pe 18 aprilie 2026, ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că va sesiza Direcția Națională Anticorupție cu privire la proiectul de 28 de milioane de lei din fonduri europene, destinat digitalizării gestionării permiselor și proceselor-verbale din ARBDD, proiect care ar fi fost blocat după parcurgerea tuturor etapelor administrative. Aceasta a prezentat raportul Corpului de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor privind activitatea ARBDD, concluziile raportului, precum și sancțiunile și măsurile dispuse. „Raportul Corpului de Control al Ministerului Mediului menţionează şi lucruri legate de bani, de fondurile europene care au fost pierdute. (...) Vorbim despre proiectul care ar fi trebuit să digitalizeze gestionarea permiselor şi a proceselor-verbale din administraţia Deltei Dunării, adică un proiect care avea ca scop, pe hârtie, să elimine corupţia din sistem. Existau banii necesari, 28 de milioane de lei plus TVA, care ar fi trebuit să fie obţinuţi din Fondul European pentru Dezvoltare Regională", a declarat Buzoianu. Potrivit ministrei, proiectul de digitalizare a fost blocat în etapa finală de depunere, deși toate avizele și documentațiile necesare fuseseră deja obținute. Buzoianu a precizat că, în urma unei analize, s-a invocat faptul că menținerea unei platforme de digitalizare a avizelor ar implica costuri prea mari pentru a putea fi susținute în anii următori. „După ce a dat nişte bani pentru realizarea unui SF (studiu de fezabilitate, n.r.), după ce a dat nişte bani pentru toate etapele necesare astfel încât să poată fi depus acest proiect, a decis unilateral să nu mai fie depus acest proiect. Şi asta va fi trimis la DNA şi, cu siguranţă, va fi trimisă mai departe spre anchetare toată această situaţie", a adăugat ministra Mediului. Problemele identificate de Corpul de Control în Delta Dunării Raportul Corpului de Control a scos la iveală inclusiv faptul că au fost create, prin regulamente locale, cerințe de permise care nu există în legislație, a mai spus ministra Mediului. De asemenea, au fost identificate probleme privind termenele în care au fost publicate permisele respective și procedurile care au fost urmate. Buzoianu a spus că au existat și operatori la care s-au găsit „anumite nereguli şi au fost sancţionaţi, dar şi operatori care nu au fost niciodată verificaţi în toţi aceşti ani". Ministra Mediului susține că sunt operatori care „au fost verificaţi o singură dată, li s-au găsit lucruri destul de grave, au primit un avertisment sau li s-a consemnat o contravenţie, însă Corpului de Control nu i-au mai fost prezentate ulterior şi deciziile prin care au fost aplicate amenzile". Totodată, ministra Mediului a făcut referire și la modul în care a fost realizată reorganizarea din Delta Dunării, susținând că toate aceste aspecte vor fi sesizate autorităților competente. Conducerea ARBDD, schimbată Pe 19 aprilie, ministra Diana Buzoianu a schimbat conducerea ARBDD și a anunțat sesizarea DNA și ANI. Corpul de Control a descoperit că, în anul 2024, guvernatorul Deltei, Bogdan-Ioachim Bulete, a propus o reorganizare a ARBDD prin care a creat o direcție mamut, unde s-a pus pe sine însuși director. Practic, a fost creată o direcție internă care a comasat servicii și compartimente cu rol de control și avizare, iar decizia a fost ca această direcție să fie condusă chiar de Bulete. Raportul a mai indicat că au fost pierdute fonduri europene pentru proiecte de digitalizare care ar fi permis scoaterea corupției din procesul de emitere de avize și permise. Suma de 28 de milioane de lei nu a fost accesată, deși dosarul proiectului era pregătit. De asemenea, controlul pe teren ar fi fost folosit ca instrument de presiune. An după an, au fost realizate controale repetate la unii operatori economici, în timp ce alții nu au fost verificați niciodată. Au fost găsite cazuri cu operatori verificați de cinci ori la câteva zile distanță. În alte situații, deși au fost constatate probleme, nu au fost prezentate documente care să arate că au fost aplicate amenzi sau că s-a urmărit aplicarea măsurilor impuse în urma controlului. Au fost descoperite și cazuri în care funcționari publici au fost trimiși în comisii disciplinare, iar după ce comisiile au propus clasarea cauzei, pentru că nu existau fapte sancționabile, guvernatorul Deltei a propus sancționarea pentru „divergențe de opinie” sau a propus direct aplicarea unor sancțiuni fără nicio justificare. Noul guvernator, la propunerea PSD La propunerea PSD, noul guvernator a fost numit Florin Stăneață. „Este un mandat în care toate aceste concluzii ale raportului Corpului de control trebuie să fie rectificate, măsuri care trebuie să fie aplicate instant, în perioada imediat următoare” a precizat Diana Buzoianu. Noul plan pentru Delta Dunării Ministra Mediului a mai anunțat că noul plan de management al Deltei Dunării, pus în dezbatere publică, a fost revizuit semnificativ, cu corectarea erorilor și introducerea unor măsuri suplimentare de conservare și monitorizare. Pe 24 aprilie, Diana Buzoianu a cerut de urgență reorganizarea Rezervației Deltei Dunării, după problemele descoperite de Corpul de Control al Ministerului Mediului. Ministra Diana Buzoianu a subliniat că reforma trebuie să elimine practicile discreționare și să restabilească un sistem transparent și funcțional. În emisiunea „Inspiră România”, de la TVR Info, Diana Buzoianu a vorbit și despre problemele grave descoperite în Delta Dunării, unde au fost luate măsuri dure. „A venit Corpul de Control, am demis conducerea”, a spus ea, adăugând că urmează o reorganizare profundă: „ Vă garantez că va fi o reorganizare făcută în perioada imediat următoare”. O plajă din Deltă, închisă cu gard Pe 4 mai 2026, ministrul Mediului a cerut un control după ce un proprietar privat a închis cu gard o plajă din Deltă. „Ziua şi situaţiile halucinante. Astăzi este despre plaja Jurilovca din Deltă unde un proprietar privat a pus gard, pe sute de metri, astfel ajungând să fie blocat, în realitate, accesul pentru mii de români la una din cele mai cunoscute plaje din România”, a scris pe Facebook ministrul Mediului, Diana Buzoianu. Aceasta a precizat că a cerut de urgență un control realizat de Administrația Deltei Dunării.

Alimentare peste Prut, sancțiune în vamă (sursa: Pexels/Erik Mclean)
Eveniment

A alimentat mai ieftin în Republica Moldova și a fost sancționat în vamă: mașină confiscată și amendă de 10.000 de lei

Un bărbat din Iași a rămas fără mașină după ce a alimentat cu motorină mai ieftină din Republica Moldova, fiind acuzat de contrabandă la întoarcerea în țară. Alimentare peste Prut, sancțiune în vamă Autoutilitara a fost confiscată în vamă, iar șoferul a primit o amendă de 10.000 de lei pentru presupusa sustragere de la controlul vamal a unor bunuri accizabile. Citește și: VIDEO Oana Gheorghiu, la podcastul „Cum e, de fapt?”: criterii ridicole de evaluare a șefilor Transelectrica Situația a apărut după ce acesta a montat un rezervor second-hand, mai mare, și a alimentat suplimentar, ajungând la o cantitate totală semnificativă de combustibil. Șoferul a contestat măsura în instanță, solicitând recuperarea temporară a vehiculului pentru a-și putea continua activitatea, însă până în prezent nu a obținut o decizie favorabilă. Continuarea, în Ziarul de Iași

România digitală, instituțiile nu acceptă e-mail (sursa: Facebook/Compania Naţională Poşta Română)
Eveniment

România digitală, doar pe hârtie: amendă de mii lei pentru că răspunsul a fost trimis prin e-mail, nu prin Poștă

Un caz din Iași ridică semne de întrebare asupra digitalizării instituțiilor publice, după ce o doctoriță a fost amendată cu 3.465 de lei pentru că a răspuns unei solicitări a Poliției prin e-mail, nu prin poșta clasică. România digitală, instituțiile nu acceptă e-mail Deși cabinetul medical a transmis în termen informațiile cerute, folosind adresa electronică oficială a Poliția Municipiului Iași, autoritățile au considerat răspunsul neconform și au aplicat sancțiunea. Citește și: VIDEO Oana Gheorghiu, la podcastul „Cum e, de fapt?”: criterii ridicole de evaluare a șefilor Transelectrica Cazul vizează o solicitare legată de un presupus accident rutier, în care autoturismul cabinetului ar fi fost implicat, însă medicul a precizat că vehiculul nu a fost folosit și nu prezenta avarii. După primirea procesului-verbal, doctorița a contestat amenda în instanță, iar situația a devenit un exemplu relevant despre blocajele birocratice și lipsa unei digitalizări reale în sistemul public din România. Continuarea, în Ziarul de Iași

Efectele uleiului de gătit asupra motorului (sursa: Pexels/Kampus Production)
Eveniment

Șoferii, tentați să caute soluții la scumpirea carburantului: efectele uleiului de gătit asupra motorului

Creșterea prețurilor la benzină și motorină, dar și presiunea tot mai mare asupra resurselor de petrol, aduc în prim-plan alternativele la combustibilii clasici, inclusiv ideea utilizării uleiului de gătit uzat ca soluție pentru alimentarea mașinilor. Efectele uleiului de gătit asupra motorului Mulți șoferi se întreabă dacă uleiul alimentar folosit poate fi turnat direct în rezervor, însă specialiștii atrag atenția asupra limitărilor și riscurilor acestei practici. Citește și: VIDEO Oana Gheorghiu, la podcastul „Cum e, de fapt?”: criterii ridicole de evaluare a șefilor Transelectrica Conferențiarul Radu Drosescu, de la Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, explică faptul că uleiul uzat nu poate înlocui motorina în mod direct în motoarele convenționale. Acesta poate fi transformat, în schimb, în biocombustibil utilizabil, dar doar prin procese speciale și în condiții tehnice controlate, pentru a evita problemele grave la motor. Continuarea, în Ziarul de Iași

Tensiuni politice înaintea moțiunii de cenzură (sursa: Facebook/Ilie Bolojan)
Politică

Tensiuni politice înaintea votului moțiunii de cenzură: acuzații, mitinguri și război în sondaje

Climatul politic din România se tensionează pe măsură ce se apropie votul asupra moțiunii de cenzură inițiate de PSD și AUR împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan. Schimburile de acuzații între principalele tabere se intensifică, iar dezbaterea publică este alimentată de declarații politice, mobilizări în stradă și interpretări contradictorii ale sondajelor de opinie. Moțiunea urmează să fie dezbătută și votată marți în Parlament, fiind necesare 233 de voturi pentru ca Executivul să fie demis. Documentul a fost semnat de 253 de parlamentari. Mitinguri de susținere pentru Ilie Bolojan În acest context tensionat, câteva sute de persoane s-au adunat duminică în Piața Victoriei din București pentru a-și exprima susținerea față de premierul Ilie Bolojan. Citește și: Susținere șocant de mare pentru Bolojan, într-un sondaj realizat de apropiatul PSD Participanții s-au mobilizat în principal prin intermediul rețelelor sociale, unde au promovat mesaje în favoarea continuării reformelor și a responsabilității în guvernare. Manifestanții au afișat steaguri ale României și ale Uniunii Europene și au scandat atât numele premierului, cât și lozinci critice la adresa PSD. Acțiuni similare au fost organizate și în alte orașe din țară. PNL își reafirmă poziția: sprijin pentru Bolojan, respingerea PSD Ciprian Ciucu, primarul general al Bucureștiului și unul dintre cei mai importanți aliați ai prim-ministrului Ilie Bolojan, a declarat, duminică, la Antena 3 CNN, că PNL „ar deveni penibil” dacă ar mai accepta să facă guvern cu PSD după episodul moțiunii de cenzură pe care PSD-iștii au agreat-o cu AUR. „PNL și-a regăsit demnitatea și refuzăm să mai fim bătaia de joc a PSD”, a spus Ciucu. Tot din tabăra PNL, Raluca Turcan a transmis: „AMR: 2 zile. Două zile în care PSD poate decide dacă respectă direcția de care #România are nevoie. Dacă respectă regulile interesului public, nu pe cele ale interesului politic imediat. Dacă înțelege că #PNL nu mai este manevrabil și că am ales ferm drumul demnității și al respectării deciziilor asumate. Relația PNL–PSD din timpul guvernărilor comune din ultimii ani a fost o succesiune de compromisuri costisitoare. Am făcut concesii care ne-au îndepărtat de oameni — în special de cei din mediul urban, de antreprenori, de cei activi, care țin economia în picioare. Am lăsat impresia că suntem la cheremul PSD, iar acest lucru s-a văzut și s-a simțit până la firul ierbii. Am ajuns să avem o imagine publică de „breloc” al PSD. (...) Putem fi un partid de 30%. #România are nevoie de un partid liberal puternic.” La rândul său, Gheorghe Falcă și-a declarat susținerea totală pentru premierul Bolojan „PNL nu se răzgândește. România are nevoie de stabilitate, dar nu de compromisuri care blochează reformele.” Mesaje similare au fost transmise și de alți lideri liberali, care avertizează asupra riscurilor unei crize politice prelungite. AUR lansează acuzații grave: „un jaf de proporții gigantice” Liderul AUR, George Simion, a lansat acuzații dure la adresa Guvernului și a coaliției, inclusiv PSD. „Un tun financiar este dat românilor în aceste zile, mult mai mare decât celebrul scandal al celor 100 de milioane de doze de vaccin. Acum vorbim de mai bine de 10 miliarde de euro luaţi împrumut de români pentru înarmarea ţării", afirmă preşedintele AUR, George Simion, într-un mesaj video postat pe Facebook. „Nu vor să ne prezinte contractele, la fel cum au făcut şi în cazul Pfizer. Vom face tot ce ne stă în putere să se afle adevărul despre acest tun şi desigur şi să îl oprim. Asta a făcut coaliţia PSD-PNL-UDMR-USR. A jefuit România!” Războiul sondajelor: între estimări și acuzații de manipulare Tema sondajelor a devenit un nou front de confruntare politică. Sociologul Remus Ștefureac atrage atenția asupra unui moment critic în evoluția opiniei publice și a scenei politice. Sociologul consideră că moțiunea de cenzură care urmează să fie votată reprezintă un posibil punct de inflexiune major în politica românească, cu efecte ce ar putea influența evoluțiile din următorul deceniu. Ștefureac subliniază că, pe fondul polarizării accentuate și al neîncrederii publice, opinia electoratului este extrem de volatilă, iar direcția acesteia depinde de deciziile politice din perioada imediat următoare. În acest context, partidele principale ar putea înregistra schimbări semnificative de trend, în funcție de modul în care gestionează criza actuală. În paralel, deputatul AUR, Sorin-Titus Muncaciu, contestă modul în care sunt prezentate sondajele de opinie. „Globaliștii și neo-marxiștii sunt în cădere liberă! Cum încearcă să manipuleze, confundând sondajele cu simplele chestionare on-line. Nu fac parte din categoria care a putut studia în liceu sociologia. Dar, ajungând în SUA după 1990, studiind acolo în diverse specializări medicale, am avut ocazia să văd și studiile acestei științe extraordinare, numită sociologia. (...) Globaliștii plasează o declarație a șefului INSCOP, neutră de altfel, care spune că schimbările politice și crizele produc modificări de opțiuni politice, în contextul unor chestionare on-line pro Bolojan, pe care le consideră sondaje. De aici, un narativ că AUR pierde sprijinul populației. Nimic mai fals și tipic sorosist! Dacă te uiți pe internet și cauți „cel mai recent sondaj de opinie”, nu apare nimic legat de INSCOP, în afara interviului lui Remus Ștefureac, directorul INSCOP. Însă apare sondajul CURS, care arată indubitabil că AUR conduce în opțiunile electorale. (...) Globaliștii, manipulând opinia lui Remus Ștefureac, susțin că e vorba de o prăbușire a AUR. Apeluri din partea politicienilor Europarlamentara AUR, Ramona Lovin, a transmis: „Eu voi vota așa cum îmi votează conștiința, nu din presiune, nu din frică, nu pentru aplauze, ci pentru oamenii care m-au trimis în Parlament.” În paralel, parlamentari USR din diaspora au făcut apel la responsabilitate: „Parlamentarii nu au fost trimiși acolo să execute ordine de partid, ci să reprezinte oamenii. (...) Dacă ești român în Diaspora, vocea ta contează!” PSD contraatacă: „Bolojan a îngropat economia” De cealaltă parte, Sorin Grindeanu continuă să justifice moțiunea: „Noi luptăm pentru echitate fiscală și vrem să punem punct poverii nedrepte aruncate pe umerii românilor care muncesc din greu. Este timpul să vorbim aplicat de o reducere a taxării pe muncă, o reformă pe care o considerăm necesară pentru a diminua presiunea pe salariați.” Dacă liderul PSD evită numirea lui Bolojan, Daniel Cătălin Zamfir, PSD Dolj, îl atacă direct pe premier. „Salvatorul Bolojan a îngropat economia. Dincolo de propagandă și de previziunile veșnice ale celor care propavaduiesc întotdeauna apocalipsa când e PSD la guvernare, avem realitatea confirmată de INS și Ministerul Finanțelor. Salvatorul Ilie Bolojan a îngropat economia.”

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră