VIDEO Nu am discutat cu AUR și SOS, dar i-am convins pe parlamentarii neafiliați să mă voteze, spune Eugen Tomac, invitat la podcastul "Cum e, de fapt?"
Eugen Tomac, europarlamentar, consilier onorific al președintelui Nicușor Dan și fost premier desemnat, a declarat că, în perioada în care încerca să obțină susținerea necesară pentru învestirea guvernului său, a refuzat să negocieze cu AUR și SOS România, preferând să poarte discuții cu parlamentarii neafiliați.
Invitat la podcastul „Cum e, de fapt?”, realizat de DeFapt.ro, Tomac a afirmat că strategia sa s-a concentrat pe convingerea aleșilor independenți, despre care spune că, în mare parte, și-au exprimat disponibilitatea de a-l susține.
„Nu am vrut să discut nici cu AUR, nici cu SOS”
Întrebat despre negocierile purtate în perioada în care încerca să obțină majoritatea parlamentară, Eugen Tomac a precizat că a exclus din start dialogul cu AUR și SOS România.
Citește și: Olguța Vasilescu, atac xenofob la Siegfried Mureșan, dar se roagă de UDMR să vină lângă PSD
„Eu nu am vrut să discut nici cu AUR, nici cu SOS. Asta este clar.”
În schimb, el spune că și-a concentrat eforturile asupra parlamentarilor neafiliați, cu care a avut o serie de întâlniri individuale.
Zeci de întâlniri cu parlamentarii neafiliați
Potrivit lui Tomac, într-una dintre zile a avut aproximativ 30 de întâlniri cu parlamentari neafiliați, iar rezultatul discuțiilor a fost favorabil.
„În schimb am discutat cu toți parlamentarii neafiliați și chiar am avut într-una dintre zile cel puțin 30 de întâlniri și dintre toți parlamentarii neafiliați doar doi au spus că nu mă votează, în rest, pe toți ceilalți i-am convins. Deci, deja reușiserăm.”
Tomac: Semnătura de susținere este „un pas important”
Întrebat dacă avea garanția că parlamentarii care își exprimaseră sprijinul îl vor vota și în plen, fostul premier desemnat a spus că semnăturile de susținere reprezentau un indiciu important.
„Când semnează un om că te susține, cred că e deja un pas important. Acesta este un prim aspect.”
„Voi încerca să conving până în ultima clipă”
Eugen Tomac a fost întrebat ce a vrut să spună atunci când a afirmat că obiectivul său era să ajungă în Parlament „cu orice preț”.
Europarlamentarul a explicat că expresia nu făcea referire la compromisuri politice, ci la disponibilitatea de a continua dialogul până în ultimul moment.
„Obiectivul meu a fost să merg în Parlament cu orice preț.”
El a detaliat imediat sensul afirmației:
„Cu orice preț, în sensul că voi încerca să merg să conving până în ultima clipă.”