Olguța Vasilescu, atac xenofob la Siegfried Mureșan, dar se roagă de UDMR să vină lângă PSD
Primarul PSD al Craiovei, Olguța Vasilescu, a făcut ceea ce ea consideră, probabil, o ironie la adresa lui Siegfried Mureșan: “Românii o să-și scrântească limba până o să-i pronunțe numele”, a spus ea, potrivit Mediafax. „Domnul Bolojan vrea să ne propună un prim-ministru care habar n-are cum se trăiește în România“, a mai afirmat ea.
Problema Olguței Vasilescu cu Siegfried Mureșan este că nu-i poate pronunța numele
Însă, deși a ironizat numele de “Siegfried“, Olguța Vasilescu a cerut UDMR să vină alături de PSD la guvernare.
“Dacă am avea voturile de la UDMR, un guvern Grindeanu ar trece fără probleme“, a spus ea.
“UDMR este un partid serios. Atunci când spune ceva, se ține de cuvânt, spre deosebire de alte partide românești. Domnul Hunor a declarat că prima variantă pentru ei ar fi refacerea coaliției cu toate partidele, dar că ar vota și un guvern monocolor PSD. Dacă am avea voturile de la UDMR, un guvern Grindeanu ar trece fără probleme.
Am înțeles că vor susține și un guvern de dreapta, dar, dacă desemnarea ar fi pentru Grindeanu, cu un guvern PSD monocolor, am înțeles că l-ar susține (...) Dacă UDMR nu vine, am spus că nu vom vota un guvern din care nu facem parte", a afirmat aceasta, potrivit Antenei 3.
Întrebată dacă PSD mai are ușa deschisă pentru voturi din zona suveranistă, inclusiv de la AUR, Olguța Vasilescu a răspuns: "S-a dovedit la Veștea că a obținut un număr de voturi". "Pornim de la un număr de voturi care au ajutat guvernul Veștea în Parlament, cele 189 de voturi. Dacă UDMR ar veni alături, nu ar fi probleme să trecem guvernul în Parlament", a spus aceasta.
Antena 3 mai consemnează că Olguța Vasilescu a mai spus că PSD nu se teme de alegeri anticipate.