Adrian Papahagi critică, pe Facebook, faptul că PNL și-a dorit un guvern PSD: “Hai cu PSD singur la guvernare! Ce contează că nenorocesc țara? Important e să aibă PNL ce înjura, ca să crească în opoziție. Cea mai proastă soluție“. El spune că guvernul Tomac - în care urma să fie ministru al Culturii - era “plin de oameni ok“.
Citește și: EXCLUSIV Șeful SMAp, generalul Vlad, bănuit și de alte cazuri de trafic de influență la angajări în MApN
Papahagi împarte vina între Bolojan și Băsescu
“Carevasăzică nu era bun guvernul Tomac, plin de oameni ok, fără carnet de partid, unii prieteni cu liberalii și ostili pesediștilor (ca mine), alții mai pesedistoizi, dar nu pesediști. Nu era bun fiindcă PNL nu-l putea înjura ca pesedist, iar PSD nu-l putea controla.
Era o soluție de compromis: guvern tehnic, nepesedist, AUR exclus. Tomac era mai degrabă penelisto-userist decât pesedist, și le-a oferit PNL și USR și UDMR să-și numească simpatizanți în guvern. Sunt destui oameni cu simpatii partinice, dar fără carnet de partid. PNL și PSD se puteau reface în opoziție, în timp ce înjurau împreună guvernul tehnocrat al lui "Pesedan". Aici Bolojan a greșit, nu Nicușor.
S-a ajuns la soluția neinspirată, la nervi și la rupere, cu Veștea (aici a greșit ND, iar IB a punctat). Rezultatul: fracturi în PNL, 70% pesediști în guvern și cerșit votul AUR. A căzut. Mai bine pentru toată lumea. Dar soluția era vizibil mai proastă decât guvernul Tomac.
Era destul ca PNL și USR și UDMR să fie mai puțin căpoși și ostili președintelui, și azi aveam un guvern Tomac, de dreapta, deși nepartinic, decent și reformist. Probabil că PNL s-a speriat că-și face Nicușor partid și le ia voturi. PSD s-a enervat că nu are controlul asupra partidului. Neamțu spumegă și acum că n-a avut ocazia să mă batjocorească în comisia de cultură pe care cu dezonoare o prezidează, secondat de preafrumoasa fată a poetastrului ceaușist care i-a înjurat o viață pe marii intelectuali ai națiunii.
Acum se pare că vom avea un guvern Grindeanu. 100% PSD, votat de PNL pe un acord politic, cum a promis Bolojan. Nu asta tot striga PNL din start? "PSD e responsabil, să-și asume". Hai cu PSD singur la guvernare! Ce contează că nenorocesc țara? Important e să aibă PNL ce înjura, ca să crească în opoziție. Cea mai proastă soluție.
Nu, există una și mai proastă: AUR la 35%, PSD la 15%, guvern 100% ceaușist. Asta va veni în 2028. După încă 2 ani de Grindeanu.
Sigur, vina va fi exclusiv a lui "Pesedan". El e de vină că avem un parlament mizerabil, plin de ciurucuri, și că PNL și USR au subperformat în 2024 – primii pentru că au stat lipiți de PSD, cu care au candidat chiar pe liste comune, iar ceilalți fiindcă în loc de politici liberale ne propuneau revoluția woke-lgbt. "Pesedan" e de vină pentru că din partidul lui Băsescu (33%) și al "Brătienilor" (18%) puse împreună abia a ieșit un partid breloc al PSD de 13-14%.
Totuși, o vină reală are și "Pesedan". El e de vină că nu avem azi un minunat președinte uselist, în persoana lui Crin Antonescu. Ce tandem minunat ar fi făcut el cu Rareș Bogdan sau Thuma sau Helvig, președintele PNL, și cu premierul Grindeanu! Iar marele gânditor moral Kelemen Hunor ne explica de ce aceasta e cea mai bună soluție.
Să nu credeți că am ceva cu dl. Bolojan! Nu e dânsul vinovat pentru starea în care a găsit PNL. Dimpotrivă, acum face tot ce poate să redreseze PNL. Îmi place mult, îl respect. E tot ce se găsește mai bun în politica de la noi. Îi doresc să facă din PNL un partid de 40%. Chiar și useriștilor le doresc succes, căci au destui oameni vrednici și au lăsat-o mai moale cu hipstereala lgbt etc. Mi-aș dori ca AUR și PSD să nu mai existe, și în România să se înfrunte conservatorii de la PNL cu progresiștii de la USR. Dar ăstea sunt vise.
Realitatea e cea care e, și ea nu e cu salvatorii Muraru, Petrache și Burduja, și cu principialul Kelemen vs. sinistrul "Pesedan", ci cu un președinte și un premier de calitate care nu au știut să colaboreze, și un parlament care arată cum arată.
Hai, că iarăși mă înjură dreptgândimea“, a scris Papahagi, pe Facebook.