luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro
Politică 22 iunie 2026

Veștea caută cu disperare voturile AUR. Va negocia cu George Simion în numele „responsabilității”

Adrian Veștea negociază cu AUR pentru voturi(sursa: Facebook/Adrian Ioan Veștea)
Adrian Veștea negociază cu AUR pentru voturi(sursa: Facebook/Adrian Ioan Veștea)

Tentativa lui Adrian Veștea de a obține voturile necesare pentru învestirea viitorului Guvern a deschis un nou front de controversă pe scena politică.

După ce liderul AUR, George Simion, a anunțat că partidul său nu va susține Executivul propus de Veștea, dar că îl așteaptă pe acesta să negocieze, Adrian Veștea a anunțat că va răspunde invitației la dialog și va merge la sediul AUR pentru negocieri.

Decizia a stârnit reacții critice atât din partea USR, cât și din interiorul PNL, unde unii lideri consideră că apropierea de AUR contrazice mesajul proeuropean susținut în ultimii ani de partidele aflate la guvernare.

Simion: „Îl așteptăm pe Adrian Veștea la sediul partidului”

George Simion a transmis că AUR nu va vota pentru învestirea Guvernului Veștea, dar, în același timp, a lansat o invitație publică la negocieri.

Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD

Liderul AUR a afirmat că îl așteaptă pe Adrian Veștea la sediul formațiunii până la ora 20:00 și a cerut clarificări privind poziția președintelui Nicușor Dan față de parlamentarii AUR.

„Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. Îl așteptăm la sediul partidului pe dl. Veștea, îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu.

Să spună Nicușor Dan dacă parlamentarii AUR sunt extremiști.

În AUR nu există trădători. Fac apel la Veștea să-și depună mandatul sau să amâne votul și să vină să discutăm”, a declarat George Simion.

Veștea invocă „responsabilitatea” și acceptă dialogul cu AUR

La doar câteva ore după apelul lansat de George Simion, Adrian Veștea a anunțat pe Facebook că va participa la o întâlnire cu liderul AUR.

Premierul desemnat și-a justificat decizia prin nevoia de a găsi o soluție la blocajul politic și a susținut că este dispus să discute cu orice formațiune reprezentată în Parlament.

„Sunt un om al dialogului și al consensului.

Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion.

Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români.

Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a transmis Adrian Veștea.

USR: „Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion”

Una dintre cele mai dure reacții a venit din partea liderului USR, Dominic Fritz, care a criticat atât apropierea dintre AUR și PSD, cât și disponibilitatea lui Adrian Veștea de a negocia cu George Simion.

„George Simion tocmai a anunțat că AUR vrea să se «reconcilieze» cu PSD. Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion”, a afirmat Fritz.

Liderul USR a susținut că AUR nu mai poate pretinde că reprezintă o alternativă la sistemul politic tradițional în condițiile în care negociază cu partide pe care le-a criticat constant în trecut.

În același timp, Fritz a reiterat că USR nu va susține un guvern pe care îl consideră „antireformă” și a exclus orice participare la o formulă politică bazată pe compromisuri cu actuala majoritate.

Critici și din interiorul familiei politice europene

Nemulțumiri au apărut și în rândul unor reprezentanți ai PNL.

Europarlamentarul Siegfried Mureșan a criticat public decizia lui Adrian Veștea de a accepta întâlnirea cu liderul AUR.

„În numele «responsabilității» se caută acum sprijinul AUR. Responsabilitatea înseamnă să construiești majorități proeuropene, nu să cauți sprijin la cei care au contestat constant direcția europeană a României”, a transmis Mureșan.

Acesta a avertizat că România are nevoie de un executiv construit în jurul unei majorități prooccidentale și a susținut că negocierile cu AUR riscă să transmită un semnal politic greșit.

„România nu are nevoie de un guvern care își începe mandatul negociind cu prietenii Rusiei”, a mai afirmat europarlamentarul.

Google News
Urmărește-ne pe Google News
Google
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

DeFapt.ro este un proiect jurnalistic fără apartenență politică, ideologică sau comercială care nu se finanțează cu fonduri ale statului român și nici cu sume provenite de la partidele politice, dar poate fi sprijinit prin donații pentru susținerea jurnalismului independent.

PayPal
Transfer bancar
RO48BRDE445SV97760644450
Patreon
Donează

Alte articole din categoria Politică

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!
DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră