luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro
Economie 22 iunie 2026

De ce România nu reușește să scape de sărăcie: Vrem mult, dar plătim puțin, susține consilierul BNR Eugen Rădulescu

România vrea nivel occidental, fără taxe mari (sursa: Pexels/Pixabay)
România vrea nivel occidental, fără taxe mari (sursa: Pexels/Pixabay)

România se confruntă nu doar cu decalaje importante între bogați și săraci, ci și cu o problemă de mentalitate, susține economistul Eugen Rădulescu, consilier al guvernatorului BNR.

Nivel occidental, dar cu taxe mici

Acesta afirmă că românii își doresc servicii publice de calitate occidentală, însă refuză să accepte nivelul de taxare necesar pentru finanțarea acestora.

Citește și: Pentru prima oară în istoria ultimilor 36 de ani, România va avea la Interne un condamnat penal

În opinia sa, modelul Chinei nu reprezintă o sursă de inspirație pentru România, deoarece realitățile economice, sociale și culturale ale celor două state sunt complet diferite.

Rădulescu atrage atenția că, în pofida dezvoltării spectaculoase a marilor orașe chineze, vaste regiuni din interiorul țării au rămas la un nivel de trai comparabil cu cel de acum câteva decenii.

Continuarea, în Ziarul de Iași

Google News
Urmărește-ne pe Google News
Google
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

DeFapt.ro este un proiect jurnalistic fără apartenență politică, ideologică sau comercială care nu se finanțează cu fonduri ale statului român și nici cu sume provenite de la partidele politice, dar poate fi sprijinit prin donații pentru susținerea jurnalismului independent.

PayPal
Transfer bancar
RO48BRDE445SV97760644450
Patreon
Donează

Alte articole din categoria Economie

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!
DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră