sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7354 articole
Ramona Emilian

Eveniment

Noi stocuri de prezervative vor fi puse la dispoziția sportivilor de la Jocurile Olimpice de la Milano

Organizatorii Jocurilor Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026 au anunțat că vor suplimenta stocurile de prezervative gratuite puse la dispoziția sportivilor, după ce acestea au fost epuizate în satele olimpice. Comitetul de organizare a confirmat că cererea a fost mai mare decât estimările inițiale. Cerere peste așteptări în Satul Olimpic „Putem confirma că furnizarea de stocuri în satele olimpice a fost temporar epuizată pentru că cererea a fost mai mare decât ne-am așteptat”, au transmis oficialii. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Aceștia au precizat că stocurile vor fi completate până la finalul competiției, pentru a asigura disponibilitatea permanentă a produselor. Potrivit cotidianului italian La Stampa, prezervativele s-au epuizat în Satul Olimpic de la Cortina d’Ampezzo, una dintre locațiile-cheie ale competiției. Tradiție olimpică încă din 1998 Distribuirea gratuită de prezervative în cadrul Jocurilor Olimpice a fost introdusă în 1998, ca parte a campaniilor de informare și prevenție. La edițiile recente, aceste produse au devenit inclusiv un suvenir popular pentru sportivi, în special la Jocurile Olimpice de vară. 10.000 de prezervative utilizate la Milano-Cortina 2026 Mark Adams, purtătorul de cuvânt al Comitetului Internațional Olimpic, a oferit câteva date privind consumul din cadrul actualei ediții. Potrivit acestuia, aproximativ 10.000 de prezervative au fost utilizate de cei 2.900 de sportivi prezenți la Milano-Cortina 2026. „Eu cred că au fost folosite 10.000, 2.900 de sportivi, deci puteți calcula”, a declarat Adams, adăugând că situația ar putea avea legătură și cu apropierea Zilei Îndrăgostiților. O atletă a filmat și postat pe TikTok imagini cu prezervativele olimpice.

Noi stocuri de prezervative pentru sportivi, la Jocurile Olimpice (sursa: TikTok/Olivia Smart)
Primarul din Chiajna, protejat de un judecător (sursa: Facebook/Înalta Curte de Casație și Justiție)
Justiție

Cine e judecătorul care îl protejează pe primarul din Chiajna, cu familia căruia Savonea a făcut bani

Presshub a aflat, pe surse, identitatea judecătorului care, de aproape doi ani, nu a motivat o decizie pronunțată în Cameră preliminară în dosarul primarului din Chiajna, Mircea Minea. Potrivit informațiilor obținute, este vorba despre Ioan Constantin Dari. Tribunalul Ilfov a refuzat anterior să facă public numele magistratului, invocând faptul că informațiile privind componența completului de judecată nu ar avea caracter public. Ioan Constantin Dari, delegat la conducerea Secției Penale a Tribunalului Ilfov Ioan Constantin Dari este titular la Judecătoria Buftea, însă a fost delegat într-o funcție de conducere la Tribunalul Ilfov, unde ocupă poziția de președinte al Secției penale. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Conform unei hotărâri adoptate în februarie 2025, Secția pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a decis prelungirea delegării magistratului în funcția de conducere. Hotărârea prevede „prelungirea delegării domnului Dari Constantin Ioan, judecător cu grad profesional de tribunal la Judecătoria Buftea, în funcția de președinte al Secției penale a Tribunalului Ilfov, începând cu data de 08.03.2025, până la ocuparea funcției prin numire, în condițiile legii, dar nu mai mult de șase luni, sub rezerva prelungirii delegării sale în funcția de execuție la Tribunalul Ilfov”. Legături de rudenie în sistemul judiciar Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, Ioan Constantin Dari este rudă cu un alt magistrat, Bogdan Alexandru Dari, judecător la Curtea de Apel București. Dezvăluirea vine în contextul în care dosarul primarului din Chiajna, Mircea Minea, rămâne în impas procedural, din cauza întârzierii motivării deciziei de Cameră preliminară.

Polițist cercetat după amendarea unui pompier (sursa: Facebook/Poliția Română)
Eveniment

Un polițist care a oprit și amendat un pompier care se deplasa spre un incendiu, cercetat

Inspectoratul de Poliție Județean Galați a anunțat declanșarea unei cercetări disciplinare în cazul polițistului care l-a amendat cu peste 3.000 de lei pe un pompier voluntar din Drăgușeni, aflat în deplasare către o intervenție la un incendiu. Cazul a stârnit reacții în spațiul public, după ce informațiile au apărut online. IPJ Galați a dispus verificări interne Potrivit reprezentanților IPJ Galați, conducerea instituției a analizat circumstanțele în care pompierul voluntar a fost sancționat contravențional. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare În urma primelor verificări, raportate la principiile, etica și deontologia profesiei de polițist, a fost dispusă declanșarea cercetării disciplinare prealabile față de polițistul implicat. Reprezentanții IPJ Galați au transmis că instituția regretă contextul creat și reafirmă preocuparea pentru respectarea cadrului legal, responsabilitate profesională și cooperare instituțională, în interesul cetățenilor. Amendă de peste 3.000 de lei și permis suspendat 120 de zile Incidentul a avut loc pe 3 februarie, în jurul orei 15:30, pe DJ 251J. Un echipaj din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Rădești, care se deplasa la un eveniment în satul Căuești, a depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat de 56 de ani din Drăgușeni. Conform IPJ Galați, șoferul nu ar fi respectat semnalele luminoase ale autospecialei de poliție și obligația de a opri sau de a facilita trecerea acesteia. De asemenea, pe partea superioară a autovehiculului ar fi fost montate două dispozitive cu lumini albastre și un dispozitiv sonor, similare celor utilizate de poliție, jandarmerie sau ambulanță, fără a avea dreptul legal de a le folosi. Motivația sancțiunii: utilizarea unor dispozitive neautorizate Inspectoratul de Poliție Județean Galați a precizat că folosirea acestor dispozitive nu ar fi fost conformă cu prevederile legale și cu Criteriile de performanță din 2024 privind constituirea, încadrarea și dotarea serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență. În urma constatărilor, pompierul voluntar a fost sancționat cu o amendă în valoare de 3.037,5 lei și cu suspendarea permisului de conducere pentru 120 de zile. Ancheta internă continuă În contextul controversei generate de acest caz, conducerea IPJ Galați a decis analizarea atentă a tuturor aspectelor pentru a stabili dacă intervenția polițistului a respectat pe deplin normele legale și principiile profesionale. Cercetarea disciplinară va clarifica dacă măsura aplicată a fost proporțională și conformă cu cadrul normativ în vigoare.

Nicușor Dan va participa la Consiliul Păcii (sursa: Facebook/Nicușor Dan)
Eveniment

România va participa la Consiliul Păcii al lui Trump, în calitate de observator

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat că va participa săptămâna viitoare la prima reuniune a Consiliului Păcii organizată la Washington, răspunzând invitației lansate de președintele Statelor Unite, Donald Trump. România va avea statut de observator în cadrul acestei reuniuni internaționale dedicate eforturilor diplomatice privind conflictul din Fâșia Gaza. România, prezentă ca observator la Consiliul Păcii Într-un mesaj publicat pe Facebook, șeful statului a precizat că România va participa în calitate de observator și va reafirma sprijinul ferm pentru eforturile internaționale de pace. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier Potrivit acestuia, decizia de a fi prezent la Washington are la bază susținerea procesului diplomatic consacrat prin rezoluția adoptată în luna noiembrie de Consiliul de Securitate al ONU, inițiată de Statele Unite ale Americii. Președintele a subliniat că România a susținut constant identificarea unei soluții pentru încheierea conflictului și a oferit sprijin populației civile din Fâșia Gaza, inclusiv prin operațiuni de evacuare medicală de urgență. Discuții cu partea americană privind statutul României Anterior anunțului oficial, Nicușor Dan declara că România poartă discuții cu partea americană pentru a clarifica formatul reuniunii și rolul statelor participante cu statut de observator. „Suntem încă în discuții cu partea americană și obiectul discuției este care poate să fie statutul unei țări care, în momentul acesta, cum e România, nu poate să fie decât observator. În funcție de răspunsul părții americane, decidem dacă să mergem sau să nu mergem”, a explicat președintele. Declarațiile au fost făcute înaintea participării sale la reuniunea informală a Consiliului European, desfășurată în Belgia, la Castelul Alden-Biesen. Consultări cu state europene și decizie luată în dinamică Șeful statului a precizat că România a discutat și cu alte state europene pe tema participării la Consiliul pentru Pace și că decizia urma să fie adoptată în cursul săptămânii. Potrivit acestuia, contextul diplomatic este unul dinamic, iar partea americană își reconsideră poziția în funcție de reacțiile primite din partea partenerilor internaționali. „Răspunsul îl dă România. Totul e într-o dinamică”, a afirmat președintele. Importanța participării României, în contextul relațiilor cu Israel și statele arabe Întrebat dacă România ar putea renunța la participare în cazul unui rol secundar pentru statele observatoare, Nicușor Dan a subliniat că prezența la astfel de discuții este importantă pentru țara noastră. El a invocat relațiile tradiționale pe care România le are atât cu Israelul, cât și cu statele arabe din regiune, precum și relevanța situației din Gaza pentru Europa. „Este important pentru noi să fim acolo, dar depinde în ce condiții”, a declarat șeful statului. Clarificări privind compatibilitatea cu Carta ONU Președintele a menționat și necesitatea analizării compatibilității Cartei Consiliului de Pace cu angajamentele internaționale deja asumate de România, inclusiv cele prevăzute în Carta ONU. Pe 8 februarie, Nicușor Dan anunța că a primit invitația oficială de a participa la reuniune și că România salută eforturile Administrației SUA de promovare a păcii. După primirea invitației, autoritățile române au inițiat discuții cu partea americană pentru a clarifica toate aspectele juridice și diplomatice legate de participare.

Profanare de morminte în județul Constanța (sursa: Pexels/KoolShooters)
Eveniment

Morți, îngropați cu bunuri la Constanța. Mormintele au fost profanate de hoți

Mai multe morminte din localitatea Cuza Vodă, județul Constanța, au fost profanate, potrivit unui anunț făcut duminică de reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Constanța. Incidentul a șocat comunitatea locală, iar autorii nu au fost, până în acest moment, identificați. Opt morminte distruse din șase cripte Conform informațiilor transmise de IPJ Constanța, polițiștii s-au deplasat la fața locului pentru verificări, iar cele sesizate s-au confirmat. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier Este vorba despre opt morminte din șase cripte care ar fi fost distruse. Din interiorul acestora ar fi fost sustrase mai multe bunuri, însă autoritățile nu au precizat, deocamdată, natura exactă a obiectelor furate. Ancheta urmează să stabilească atât valoarea prejudiciului, cât și modul în care suspecții au reușit să pătrundă în cripte. Dosar penal pentru profanare de morminte Cazul este instrumentat de Poliția municipiului Medgidia, care a deschis un dosar penal pentru profanare de morminte. Cercetările continuă pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs incidentul, dar și pentru identificarea tuturor persoanelor implicate în acest act de vandalism. Autoritățile fac apel la orice persoană care poate oferi informații relevante să se adreseze celei mai apropiate unități de poliție.

Daniel Băluță îl laudă pe Nicușor Dan (sursa: Facebook/Daniel Băluță)
Politică

Daniel Băluță îl laudă pe Nicușor Dan: Îi mulțumesc pentru rolul de mediator

Liderul PSD București, Daniel Băluță, a susținut că a purtat discuții cu președintele Nicușor Dan pe tema bugetului Capitalei și apreciază implicarea acestuia în găsirea unei soluții de compromis. „Sunt extrem de încântat de acest rol pe care domnul președinte și l-a asumat și chiar îi mulțumesc pentru asta”, a declarat Daniel Băluță, într-o intervenție la Prima TV. Discuții despre bugetul Bucureștiului Primarul Sectorului 4 a precizat că dialogul cu Nicușor Dan a avut loc atât înainte, cât și după alegerile pentru Primăria Capitalei. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier Potrivit acestuia, tema centrală a fost bugetul Bucureștiului, aflat în strânsă legătură cu proiectul bugetului național pentru 2026, pe care Guvernul s-a angajat să îl adopte până la finalul lunii februarie. Daniel Băluță a subliniat că șeful statului își exercită atribuțiile constituționale de mediator și că există un interes comun al tuturor partidelor pentru identificarea unei formule echitabile de finanțare, atât pentru Primăria Generală, cât și pentru sectoarele Capitalei. Rol-cheie al PSD în Consiliul General al Capitalei Contextul politic rămâne tensionat în Consiliul General. Daniel Băluță, în calitate de lider al PSD București, deține un rol esențial în formarea majorităților de vot. În urma alegerilor pentru Primăria Capitalei, actualul primar general, Ciprian Ciucu, susținut de PNL, are o majoritate fragilă, teoretic asigurată la limită. În practică însă, la primele ședințe ale Consiliului General, nu a reușit să coaguleze suficiente voturi pentru adoptarea unor proiecte importante. În campania electorală, Nicușor Dan l-a susținut pe candidatul USR Cătălin Drulă, aflat în competiție directă cu Ciprian Ciucu și Daniel Băluță. Replica lui Ciprian Ciucu: „Aici este parșivenia” Săptămâna trecută, într-un interviu acordat emisiunii Insider politic, Ciprian Ciucu l-a criticat dur pe liderul PSD București, acuzând lipsa de susținere în Consiliul General. Primarul general a transmis că are soluții pentru echilibrarea bugetului, dar susține că inițiativele sale sunt blocate politic. El a calificat drept „parșiv” comportamentul unor consilieri care, potrivit afirmațiilor sale, ar discuta anumite propuneri în privat, pentru ca ulterior să le prezinte public într-o formă defavorabilă. Bugetul Capitalei, miză majoră pentru toate partidele Daniel Băluță a insistat că toate formațiunile politice au interesul de a ajunge la un compromis privind bugetul Bucureștiului, chiar dacă soluția finală va fi una negociată. Potrivit acestuia, prioritatea este asigurarea unei formule echilibrate de finanțare, care să răspundă atât nevoilor municipalității, cât și celor ale sectoarelor.

Pământuri rare din Groenlanda, procesate în România (sursa: Facebook/Bogdan Ivan Gruia)
Eveniment

Ministrul PSD Bogdan Ivan se laudă cu un parteneriat cu controversatul Frank Timiș. Legături cu ruși

România ar putea deveni un jucător strategic pe piața europeană a materiilor prime critice, după ce ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat un posibil parteneriat cu o companie americană pentru procesarea pământurilor rare extrase din Groenlanda. Este vorba despre Critical Metals Corp, o companie controlată de Frank Timiș și în conducerea căreia au fost cooptați foști înalți ofițeri americani, dar și personaje legate de Moscova (detalii, aici).   Potrivit declarațiilor făcute la Digi24, materiile prime ar urma să fie aduse la Feldioara, unde ar fi rafinate în cadrul unui proiect integrat ce vizează extracția, prelucrarea și utilizarea acestora în industrii de vârf. Feldioara, posibil centru de rafinare pentru pământuri rare Ministrul Energiei a explicat că una dintre cele mai mari provocări la nivel global în domeniul pământurilor rare este procesul de rafinare. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier În prezent, Asia controlează peste 80% din capacitatea mondială de rafinare, ceea ce creează o dependență strategică pentru Europa și Statele Unite. În acest context, România ar putea deveni un punct-cheie în emisfera occidentală. Conform lui Bogdan Ivan, un protocol de cooperare a fost deja semnat cu o companie americană listată la bursă, care deține concesiuni miniere în Groenlanda. Pământurile rare extrase acolo ar urma să fie transportate la Feldioara pentru procesare. Materialele rezultate ar putea alimenta industria aerospațială, inclusiv proiecte asociate companiei SpaceX, fondată de Elon Musk. Ministrul a subliniat că România are un avantaj competitiv datorită experienței istorice în procesarea materialelor radioactive și a infrastructurii existente. Investiții de până la 3 miliarde de euro în următorii zece ani Întrebat despre valoarea estimată a parteneriatului, Bogdan Ivan a declarat că proiectul ar putea genera investiții de până la 3 miliarde de euro în următorul deceniu, în funcție de ritmul de implementare. Obiectivul este crearea primei rafinării integrate din emisfera occidentală, care să includă toate etapele – de la extracție la consum industrial. O astfel de capacitate ar putea atrage în România companii high-tech interesate să își asigure accesul direct la materii prime strategice. România deține 16 din cele 32 de minerale critice pentru UE Ministrul Energiei a precizat că România deține 16 dintre cele 32 de elemente considerate critice la nivelul Uniunii Europene. Unele dintre acestea se regăsesc exclusiv în România sau, cel mult, într-un alt stat membru. „Jumătate din ce are nevoie Europa avem aici”, a afirmat Bogdan Ivan, subliniind potențialul uriaș al resurselor de subsol ale țării. Printre materialele menționate se numără grafitul, considerat esențial pentru industriile tehnologice și pentru producția de baterii. Proiecte strategice de 600 de milioane de euro Bogdan Ivan a amintit și trei proiecte majore aprobate anterior de Comisia Europeană, în valoare totală de 600 de milioane de euro, considerate strategice la nivel european: procesarea magneziului Verde Magnesium în județul Bihor, la Băița; prelucrarea și rafinarea cuprului în județul Hunedoara; exploatarea grafitului și producția de grafen în județul Gorj. Potrivit ministrului, aceste inițiative reprezintă baza unei viitoare industrii naționale a materialelor rare și critice. România, obligată să dezvolte o industrie a resurselor strategice Oficialul a subliniat că România are nu doar oportunitatea, ci și obligația de a valorifica aceste resurse prin dezvoltarea unei industrii integrate. În contextul competiției globale pentru materii prime critice și al eforturilor Uniunii Europene de a reduce dependența de Asia, România ar putea deveni un actor-cheie în securitatea economică și tehnologică a Europei.

Salvamont, 130 de persoane salvate în 24 de ore (sursa: Facebook/Salvamont Romania-Dispeceratul National Salvamont)
Eveniment

130 de persoane salvate de Salvamont în doar 24 de ore. 125 de apeluri de urgență într-o singură zi

Salvamontiștii au intervenit de urgență sâmbătă, după ce au fost înregistrate nu mai puțin de 125 de apeluri de ajutor la nivel național. Potrivit informațiilor transmise duminică de Dispeceratul Național Salvamont România, în urma acestor misiuni au fost salvate 130 de persoane. Numărul ridicat de intervenții confirmă încă o dată presiunea tot mai mare asupra echipelor de salvare montană, în plin sezon turistic. Zeci de persoane transportate la spital Dintre cele 130 de persoane salvate: Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier 39 au fost transportate la spital cu ambulanțele SAJ, SMURD sau Salvamont; 2 persoane au fost preluate cu elicopterele SMURD și transportate de urgență la unități medicale; Restul victimelor au primit acordul de a fi transportate la spital cu mașinile aparținătorilor. Intervențiile au vizat în special accidente pe trasee turistice și în stațiuni montane, unde condițiile de teren și aglomerația pot favoriza incidentele. Cele mai multe intervenții, în Straja și Sinaia Cele mai multe solicitări au fost înregistrate în zona Straja, unde echipa Salvamont Lupeni a intervenit în 19 cazuri. Alte intervenții importante au fost raportate de: Salvamont Sinaia – 17 intervenții Salvamont Municipiul Brașov – 13 intervenții Salvamont Suceava – 9 intervenții Salvamont Județul Brașov – 9 intervenții Salvamont Bihor – 7 intervenții Salvamont Neamț, Salvamont Prahova și Salvamont Gorj – câte 6 intervenții fiecare Salvamont Voineasa, Salvamont Cluj și Salvamont Maramureș – câte 5 intervenții De asemenea, au fost înregistrate intervenții și în Caraș-Severin, Alba, Mureș, Harghita, Bacău, Vlădeasa, Vatra Dornei, Semenic și Petroșani. 44 de apeluri pentru informații despre trasee montane Pe lângă urgențele propriu-zise, Dispeceratul Național Salvamont România a primit și 44 de apeluri prin care turiștii solicitau informații și recomandări privind traseele turistice montane. Acest tip de apeluri preventive este încurajat de salvamontiști, deoarece poate reduce riscul accidentelor. Avertisment pentru turiști Salvamont România le reamintește turiștilor importanța prudenței în desfășurarea activităților montane. Reprezentanții instituției recomandă: alegerea traseelor în funcție de nivelul de pregătire; verificarea condițiilor meteo înainte de plecare; echipament adecvat pentru sezon și tipul traseului; informarea prealabilă despre durata și dificultatea drumului.

Video rasist pe Truth Social, reacția lui Obama (sursa: Facebook/Barack Obama)
Internațional

Barack Obama reacționează după videoclipul rasist distribuit de Donald Trump: Un spectacol de clovni

Fostul președinte al SUA, Barack Obama, a denunțat degradarea discursului public din Statele Unite, după ce Donald Trump a distribuit o înregistrare video cu conținut rasist la adresa sa. Totodată, Obama a criticat dur operațiunile anti-imigrație desfășurate de agenții federali în Minneapolis, comparându-le cu practici specifice regimurilor autoritare. Video rasist pe Truth Social, reacția lui Obama În cadrul podcastului realizat de comentatorul politic de stânga Brian Tyler Cohen, fostul lider de la Casa Albă a fost întrebat despre „degradarea discursului” politic american. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier Ca exemplu a fost invocată o înregistrare video distribuită și ulterior ștearsă de pe contul lui Donald Trump de pe rețeaua Truth Social. Clipul îi înfățișa pe Barack Obama și pe soția sa, Michelle Obama, pe corpuri de maimuțe, un montaj considerat rasist și condamnat atât de democrați, cât și de o parte a republicanilor. Fără a menționa explicit videoclipul sau numele lui Trump, Barack Obama a declarat că majoritatea americanilor consideră acest tip de comportament „profund tulburător”. „Există un fel de spectacol de clovni care se desfășoară pe rețelele sociale și la televiziune”, a spus fostul președinte, criticând lipsa de decență și respect față de funcția prezidențială. „Ceea ce este cu adevărat îngrijorător este că nu mai pare să existe rușine.” Trump minimalizează scandalul Donald Trump a respins criticile, afirmând că nu ar fi văzut secvența controversată din videoclip și sugerând că publicarea ar fi fost realizată de un membru al echipei sale. Casa Albă a transmis un mesaj similar. Relația tensionată dintre cei doi lideri nu este o noutate. Trump a manifestat frecvent ostilitate față de Barack Obama, utilizând adesea numele său complet, „Barack Hussein Obama”, și alimentând teorii conspiraționiste privind cetățenia fostului președinte democrat. În campaniile sale, liderul republican a recurs în repetate rânduri la declarații dure împotriva imigranților și a promovat informații false cu accente rasiste. „Comportamente demne de o dictatură” În același podcast, Barack Obama a lansat acuzații severe la adresa Immigration and Customs Enforcement (ICE) și a poliției de frontieră, în urma operațiunilor desfășurate în Minneapolis. „Comportamentul deviat al unor agenți federali este profund îngrijorător și periculos”, a declarat fostul președinte, comparând acțiunile acestora cu ceea ce „am văzut în trecut în țări autoritare și în dictaturi”. Din decembrie, mii de agenți federali, adesea mascați, au efectuat raiduri și arestări în cadrul unei campanii anti-imigrație intensificate. Minneapolis, bastion democrat, a devenit epicentrul opoziției față de politica migratorie a administrației Trump. Tensiuni și victime în Minneapolis Operațiunile ICE au generat proteste masive. Luna trecută, doi cetățeni americani, Renee Good și Alex Pretti, care încercau să se opună intervențiilor agenților federali, au fost împușcați mortal. Barack Obama criticase deja anterior metodele ICE, făcând apel la o „trezire civică” într-un context în care, potrivit lui, valorile fundamentale ale democrației americane sunt „atacate”. În podcast, el a salutat rezistența civică: „Sunt cetățeni care spun, în mod organizat și sistematic: aceasta nu este America în care credem. Vom rezista, vom răspunde cu adevăr, cu camere de filmat și cu proteste pașnice.” Fostul președinte a descris mobilizarea cetățenilor drept „eroică și perseverentă”, afirmând că aceasta ar trebui să ofere speranță societății americane. Reforme cerute pentru ICE și blocaj politic în Congres Joi, Tom Homan, unul dintre principalii colaboratori ai lui Donald Trump în domeniul imigrației, a anunțat încheierea operațiunii din Minnesota. Între timp, opoziția democrată solicită reforme ample ale ICE, inclusiv: - interzicerea patrulelor volante, - obligativitatea ca agenții să nu își mai acopere fețele, - impunerea unui mandat judecătoresc înainte de arestarea migranților. Liderii democrați din Congres au anunțat că nu vor susține proiectul de finanțare pentru anul 2026 al Departamentului pentru Securitate Internă (DHS), blocând astfel inițiativele administrației în domeniul imigrației.

Jocurile Olimpice, stoc de prezervative epuizat de Valentine’s Day (sursa: Facebook/MilanoCortina2026)
Eveniment

Record neașteptat la Jocurile Olimpice de iarnă: Sportivii au epuizat 10.000 de prezervative înainte de Valentine’s Day

În săptămâna Valentine’s Day, sportivii prezenți la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina au golit distribuitoarele de prezervative puse la dispoziție de organizatori. Aproximativ 10.000 de profilactice au fost distribuite în Milano și în zonele montane de cazare, însă până sâmbătă stocurile erau deja epuizate, cu o săptămână înainte de încheierea competiției. O tradiție olimpică: promovarea relațiilor protejate Distribuirea gratuită de prezervative face parte dintr-o practică veche a mișcării olimpice, menită să încurajeze relațiile protejate în rândul sportivilor. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier Satul Olimpic adună mii de tineri sănătoși, energici și cazați în proximitate, iar organizatorii încearcă să prevină riscurile asociate relațiilor neprotejate. Potrivit purtătorului de cuvânt al Comitetul Internaţional Olimpic, Mark Adams, cele 10.000 de prezervative au fost utilizate rapid. „Cu siguranţă acest lucru arată că Valentine's Day este în plină desfăşurare în Satul Olimpic. Zece mii au fost folosite până în prezent, circa 2.800 de sportivi, deci poţi face calculele”, a declarat oficialul CIO într-o conferinţă de presă. „Mai repede, mai sus, mai puternic… împreună” Mark Adams a glumit pe marginea situației, invocând chiar Carta Olimpică. „În Carta Olimpică există regula 62, care ne cere că trebuie să avem măsuri contraceptive pentru bărbaţi. Mai repede, mai sus, mai puternic, împreună”, a spus acesta, adaptând deviza olimpică la contextul festiv. Milano se alătură astfel unei liste lungi de orașe gazdă unde cererea de prezervative a depășit constant livrările, fenomen observat aproape la fiecare ediție a Jocurilor Olimpice. Reacția sportivilor: surpriză și amuzament Viteza cu care s-au epuizat stocurile i-a surprins chiar și pe unii sportivi. Patinatorul mexican Donovan Carrillo a declarat că a fost „aproape șocat” când a văzut că distribuitoarele erau deja goale. La rândul său, Mialitiana Clerc, sportivă din Madagascar, care concurează la schi alpin, a spus că la locația sa de cazare nu mai rămăsese nimic disponibil. „Au fost multe cutii la intrarea fiecărei clădiri unde stăm şi în fiecare zi totul a fost golit din cutie”, a explicat ea. Clerc a menționat și un alt fenomen des întâlnit la Jocuri: unii sportivi iau prezervativele drept suvenir sau le oferă prietenilor din afara competiției, considerându-le un „cadou gratuit”.

Navalnîi, otrăvit cu o toxină rară (sursa: X/Yulia Navalnaya)
Internațional

Aleksei Navalnîi ar fi fost otrăvit cu o „toxină rară”, acuză cinci state europene

Moartea opozantului rus Aleksei Navalnîi, survenită în februarie 2024 într-o colonie penitenciară din Arctica, capătă o nouă dimensiune internațională. Cinci state europene, Regatul Unit, Suedia, Franţa, Germania și Olanda, susțin că liderul opoziției ruse a fost otrăvit cu o „toxină letală”, într-un anunț făcut în marja Conferinţei de Securitate de la München. Declarația comună a celor cinci guverne afirmă că există dovezi de laborator care indică utilizarea unei substanțe extrem de periculoase. Analizele de laborator indică prezența unei toxine rare Potrivit comunicatului transmis de Londra, analizele au confirmat prezența epibatidinei – o toxină mortală regăsită în pielea unei specii de broască din Ecuador – în probe prelevate de pe corpul lui Navalnîi. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier Ministerul britanic de Externe precizează că investigația a fost rezultatul unei „munci colaborative și constante” între mai multe state europene. Cele cinci țări consideră că această substanță „foarte probabil i-a provocat moartea” opozantului rus. Sesizare la Organizația pentru interzicerea armelor chimice Organizaţia pentru Interzicerea Armelor Chimice (OIAC) urmează să fie sesizată de către Regatul Unit, care califică incidentul drept „o încălcare flagrantă” a convenției internaționale privind interzicerea armelor chimice. Autoritățile britanice au cerut Moscovei „să înceteze imediat această activitate periculoasă”, acuzând Kremlinul de utilizarea unei substanțe interzise împotriva unui opozant politic aflat în detenție. Acuzații directe la adresa Kremlinului Ministrul britanic de externe, Yvette Cooper, a declarat că „numai guvernul rus avea mijloacele, mobilul și ocazia de a utiliza această toxină letală împotriva lui Aleksei Navalnîi în timpul încarcerării sale în Rusia”. Ea a adăugat că Regatul Unit, alături de văduva opozantului, Iulia Navalnaia, „scoate la lumină planul barbar al Kremlinului vizând reducerea sa la tăcere”. Iulia Navalnaia susținuse încă din septembrie 2024 că soțul său a fost otrăvit. Moartea lui Navalnîi și suspiciunile internaționale Militant anticorupție și critic vocal al invaziei ruse în Ucraina, Navalnîi a murit la vârsta de 47 de ani într-o colonie penitenciară din regiunea arctică, unde ispășea o condamnare de 19 ani de închisoare pentru acuzații pe care le considera motivate politic. După deces, autoritățile ruse au refuzat timp de mai multe zile să predea trupul familiei, alimentând suspiciunile susținătorilor săi. Aceștia au acuzat Kremlinul că l-a ucis și că a încercat să manipuleze cauza reală a morții. Vladimir Putin și autoritățile ruse au respins în mod repetat aceste acuzații.

Zelenski denunță presiuni înaintea negocierilor pentru pace (sursa: securityconference.org)
Internațional

Zelenski denunță presiuni înaintea negocierilor de la Geneva: Prea des ni se cer doar nouă concesii

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că așteaptă cu speranță discuțiile de pace mediate de SUA, programate săptămâna viitoare la Geneva, însă a atras atenția că presiunile pentru concesii sunt prea des îndreptate exclusiv asupra Ucrainei. Declarațiile au fost făcute în cadrul Conferinţa de Securitate de la München, unde liderul de la Kiev a pledat pentru negocieri „serioase și substanțiale”, capabile să producă rezultate reale. Zelenski: „Uneori pare că discutăm lucruri complet diferite” „Sperăm cu adevărat că întâlnirile trilaterale de săptămâna viitoare vor fi serioase, substanţiale, de ajutor pentru noi, dar, sincer, uneori mi se pare că părţile discută despre lucruri complet diferite”, a declarat Zelenski. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier Președintele ucrainean a sugerat că există diferențe majore de abordare între părțile implicate, ceea ce face dificil progresul către un acord concret. Presiuni pentru pace și tema concesiilor Zelenski a admis că resimte „puțină” presiune din partea președintelui american Donald Trump, care a afirmat recent că liderul ucrainean nu ar trebui să rateze „oportunitatea” de a face pace. Totuși, șeful statului ucrainean a subliniat o problemă recurentă în cadrul negocierilor: „Americanii se întorc adesea la subiectul concesiilor şi prea des aceste concesii sunt discutate numai în contextul Ucrainei, nu al Rusiei.” Rolul SUA și marginalizarea Europei În același timp, Zelenski și-a exprimat speranța că Statele Unite vor rămâne implicate activ în procesul de pace. El a atras însă atenția că Europa este în prezent marginalizată în aceste negocieri și ar trebui să joace un rol mai important în arhitectura de securitate regională. Liderul ucrainean și-a exprimat anterior temerea că alegerile de la jumătatea mandatului pentru Congresul SUA ar putea determina administrația americană să își concentreze atenția asupra politicii interne după vară, reducând implicarea în dosarul ucrainean. Runda de negocieri de la Abu Dhabi și așteptările pentru Geneva Ucraina și Rusia au participat recent la două runde de discuții mediate de SUA la Abu Dhabi. Ambele părți au descris întâlnirile drept constructive, însă acestea nu au generat progrese majore. Pentru noua rundă de negocieri de la Geneva, Moscova a anunțat că delegația rusă va fi condusă de consilierul lui Vladimir Putin, Vladimir Medinski.  Surse ucrainene au criticat anterior modul în care Vladimir Medinski gestionează negocierile, acuzându-l că preferă să susțină lecții de istorie în loc să se angajeze în discuții concrete și pragmatice.

Groenlanda nu este de vânzare, avertizează premierul danez (sursa: Facebook/Mette Frederiksen)
Internațional

Groenlanda nu este de vânzare: premierul danez avertizează că planul lui Trump nu a fost abandonat

Premierul Danemarcei, Mette Frederiksen, a declarat că intenția președintelui american Donald Trump de a dobândi Groenlanda nu s-a diminuat, în ciuda calmării aparente a tensiunilor din ultimele săptămâni. Declarațiile au fost făcute în cadrul Conferinţa de Securitate de la München, unde șefa guvernului de la Copenhaga a subliniat că situația legată de insula arctică nu poate fi considerată încheiată. „Cred că dorinţa preşedintelui american este exact la fel. Este foarte serios în privinţa acestei teme”, a afirmat Frederiksen. Criza Groenlandei: tensiuni în interiorul NATO Deși perspectiva unui conflict deschis între aliați din NATO pare să se fi îndepărtat, premierul danez a avertizat că ambițiile Washingtonului rămân active. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier Groenlanda face parte din Regatul Danemarca, având însă un statut autonom. Insula are o poziție strategică esențială în Arctica și dispune de resurse naturale importante, ceea ce o transformă într-un punct de interes major pentru marile puteri. „Groenlanda nu este de vânzare” În cadrul panelului de la München, Frederiksen a fost întrebată direct dacă există un preț pentru care Danemarca ar fi dispusă să vândă Groenlanda Statelor Unite. Răspunsul său a fost categoric: „Bineînţeles că nu. Poţi pune un preţ pe o parte a Spaniei? Sau o parte a SUA?” Premierul danez a insistat asupra principiilor fundamentale ale dreptului internațional: „Trebuie să protejăm statele suverane. Trebuie să protejăm dreptul oamenilor la autodeterminare. Iar oamenii din Groenlanda au fost foarte clari: nu vor să devină americani.” Autodeterminare și suveranitate în Arctica Poziția Copenhagăi se bazează pe respectarea suveranității și pe voința populației groenlandeze. Autoritățile din Groenlanda au transmis în repetate rânduri că nu susțin integrarea în Statele Unite, menținându-și dreptul la autodeterminare. Frederiksen a arătat că dezbaterea nu este una strict geopolitică, ci una de principiu, legată de respectarea granițelor și a dreptului internațional. Creșterea prezenței NATO în Groenlanda Premierul danez a precizat că susține consolidarea prezenței NATO în Groenlanda, în vederea protejării Arcticii. Această regiune devine tot mai importantă din punct de vedere strategic, în contextul competiției globale pentru resurse și rute maritime. Extinderea implicării Alianței Nord-Atlantice ar putea reprezenta o soluție de echilibru, menținând securitatea regiunii fără a altera statutul politic al insulei. Trump își temperează discursul, dar discuțiile continuă La o reuniune desfășurată la Forumul Economic Mondial de la Davos, Donald Trump a renunțat la amenințările privind utilizarea forței militare pentru a ocupa Groenlanda și a retras, de asemenea, planurile privind taxe vamale punitive împotriva unor state europene care s-au opus inițiativei sale. În prezent, SUA, Danemarca și Groenlanda poartă discuții privind viitorul insulei în mai multe formate diplomatice, inclusiv în marja Conferinței de Securitate de la München.

Boris Pistorius îl avertizează pe Donald Trump (sursa: bmvg.de)
Internațional

Boris Pistorius îl avertizează pe Trump: nici măcar SUA nu pot acționa singure în actuala ordine mondială

Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a transmis un mesaj ferm către Washington în cadrul Conferinţa de Securitate de la München (MSC), avertizând că politicile unilaterale nu pot funcționa într-o lume dominată de competiția marilor puteri. Oficialul german a subliniat că, într-un context geopolitic tensionat, alianțele solide și cooperarea transatlantică sunt esențiale pentru menținerea stabilității globale. SUA au nevoie de aliați într-o lume a puterilor emergente În discursul său, Pistorius a punctat clar că nici măcar Statele Unite nu pot acționa singure în actuala ordine mondială. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier „Nici chiar Statele Unite nu pot acţiona singure în lumea de astăzi a unor mari puteri emergente. Au nevoie de aliaţi”, a declarat ministrul german. Mesajul său vine într-un moment în care relațiile transatlantice sunt puse la încercare de repoziționări strategice și de prioritizarea altor zone de interes, precum regiunea Indo-Pacifică și competiția cu China. Criza din NATO și disputa privind Groenlanda Pistorius a făcut referire directă la tensiunile recente din cadrul NATO, generate de inițiativa președintelui american Donald Trump de a obține controlul asupra Groenlandei, teritoriu autonom aparținând Danemarca. Oficialul german a criticat ferm orice punere sub semnul întrebării a integrității teritoriale a unui stat membru NATO și a avertizat asupra efectelor negative ale excluderii aliaților europeni din negocieri esențiale pentru securitatea continentului. „Punerea sub semnul întrebării a integrităţii teritoriale şi a suveranităţii unui stat membru NATO. Excluderea aliaţilor europeni de la negocieri care sunt cruciale pentru securitatea continentului. Toate acestea afectează alianţa noastră şi ne întăresc adversarii”, a declarat Pistorius. Reforma organizațiilor internaționale, nu abandonarea lor În intervenția sa, ministrul german al Apărării a spus că împărtășește frustrarea exprimată anterior la München de secretarul de stat american Marco Rubio, privind incapacitatea organizațiilor internaționale de a gestiona eficient conflictele și crizele globale. Totuși, soluția nu este retragerea sau abandonarea acestor structuri, ci „reformarea și revigorarea” lor, a subliniat Pistorius, pledând pentru consolidarea mecanismelor multilaterale. Noua strategie de apărare a SUA și repoziționarea Europei Boris Pistorius a descris noua strategie de apărare a Statelor Unite drept „realistă și pragmatică”, în contextul în care Washingtonul reduce importanța Europei pentru a prioritiza securitatea internă, emisfera vestică și competiția strategică cu China. Această schimbare impune însă o recalibrare a parteneriatului transatlantic. Parteneriat transatlantic: o distribuție clară a responsabilităților Pentru următoarea etapă a relației dintre Europa și SUA, ministrul german a insistat asupra unei distribuții corecte a poverii în materie de securitate și apărare. Potrivit acestuia, Europa trebuie să își asume un rol mai important în consolidarea forțelor convenționale și în stabilizarea propriei vecinătăți. „Europa trebuie să preia iniţiativa în asigurarea unor forţe convenţionale robuste şi să-şi asume mai multă responsabilitate pentru propria vecinătate, în timp ce SUA continuă să contribuie cu sprijin strategic şi nuclear pentru viitorul previzibil”, a afirmat Pistorius.

ANM anunță ploi și vânt în București (sursa: Pexels/Radubradu)
Eveniment

Primăvară timpurie în București: temperaturi de până la 15 grade și ploi

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare meteorologică pentru municipiul București, valabilă în intervalul 14 februarie, ora 23:00 – 16 februarie, ora 08:00. Prognoza meteo indică intensificări ale vântului și precipitații temporare, dar și temperaturi peste media normală a perioadei. Prognoza meteo pentru noaptea de 14/15 februarie În noaptea de sâmbătă spre duminică, cerul va fi predominant noros, iar temporar se vor semnala ploi slabe. Citește și: Agenția de rating Fitch spune deschis că este îngrijorată de momentul în care Grindeanu ajunge premier Vântul va sufla slab și moderat, fără rafale semnificative, iar temperatura minimă se va situa între 4 și 6 grade Celsius. Vreme neobișnuit de caldă duminică, 15 februarie Pe parcursul zilei de duminică, 15 februarie, vremea va fi mult mai caldă decât în mod obișnuit pentru această perioadă a anului. Temperatura maximă va atinge 14–15 grade Celsius, valori specifice mai degrabă începutului de primăvară decât mijlocului lunii februarie. Cerul va fi noros, cu ploi temporare, urmând ca ulterior să devină variabil. Intensificări ale vântului și scădere bruscă a temperaturilor ANM anunță că vântul va avea intensificări, cu rafale ce pot ajunge la 40–45 km/h. Pe timpul nopții de duminică spre luni, temperatura minimă va scădea semnificativ, ajungând la valori cuprinse între 0 și 2 grade Celsius. Reprezentanții ANM precizează că, în funcție de evoluția și intensitatea fenomenelor meteorologice, mesajul poate fi actualizat. Autoritățile pot emite inclusiv avertizări pentru fenomene severe imediate (nowcasting), în cazul în care condițiile meteo o vor impune. Bucureștenii sunt sfătuiți să urmărească informațiile oficiale și să fie atenți la posibilele schimbări rapide ale vremii în următoarele zile.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră