sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7354 articole
Ramona Emilian

Internațional

Trump, campanie electorală pentru Orbán: SUA vă susține, avem un viitor de aur împreună

Secretarul de stat american, Marco Rubio, a declarat luni, la Budapesta, că președintele SUA, Donald Trump, își dorește ca aliatul său ungar, premierul naționalist Viktor Orbán, să obțină un nou mandat la alegerile parlamentare programate pentru 12 aprilie. Declarațiile au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă comune, într-un moment în care sondajele indică o competiție dificilă pentru liderul ungar, aflat la putere din 2010. „Epocă de aur” în relațiile SUA–Ungaria Marco Rubio a subliniat că relația personală dintre Donald Trump și Viktor Orbán reprezintă un avantaj major pentru cooperarea bilaterală. Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD „Vă pot spune cu certitudine că președintele Trump este profund atașat succesului dumneavoastră, pentru că succesul dumneavoastră este succesul nostru, datorită relației pe care o avem”, a afirmat oficialul american. Potrivit acestuia, Statele Unite și Ungaria intră într-o „epocă de aur” a relațiilor bilaterale. Rubio a insistat că prosperitatea Ungariei este în interesul național al SUA, în special atât timp cât Viktor Orbán se află la conducerea guvernului. Secretarul de stat american a adăugat că relația personală foarte strânsă dintre Trump și Orbán a adus „beneficii incredibile” legăturilor dintre Washington și Budapesta. Alegerile parlamentare din 12 aprilie: miza pentru Viktor Orban În contextul scrutinului legislativ din aprilie, Marco Rubio a precizat că viitorul politic al Ungariei depinde exclusiv de alegători. Viktor Orbán, la rândul său, a declarat că nu are motive de teamă privind rezultatul alegerilor. „Guvernul va fi format pe baza voinței ungurilor. Uneori pierd, alteori câștig”, a afirmat premierul ungar, aflat la putere de 16 ani. El a transmis că alternanța la guvernare face parte din logica democratică și că nu există motive de panică în cazul unei eventuale înfrângeri. Poziția Ungariei privind războiul din Ucraina și relația cu China Viktor Orbán a afirmat că l-a asigurat pe Marco Rubio că Ungaria continuă să sprijine eforturile de pace ale Statelor Unite în Ucraina și că Budapesta rămâne deschisă organizării unui summit „pentru pace”. Premierul ungar a susținut că nu există puncte de conflict în relațiile bilaterale cu SUA și că Washingtonul și Budapesta pot discuta deschis inclusiv despre relațiile Ungariei cu China. Vizita lui Marco Rubio la Budapesta: întâlniri și simboluri Ajuns duminică seara la Budapesta, Marco Rubio a participat, în mod discret, la o slujbă religioasă la Bazilica Sfântul Ștefan, potrivit unor surse din Departamentul de Stat american. Luni dimineață, oficialul american a avut o întrevedere bilaterală cu Viktor Orbán, înainte de a pleca spre Washington. Vizita la Budapesta a făcut parte dintr-un turneu regional. Rubio a sosit în capitala ungară de la Bratislava, unde s-a întâlnit duminică cu premierul slovac Robert Fico, un alt lider naționalist considerat apropiat de Donald Trump. Viktor Orban și-a exprimat intenția de a se deplasa la Washington pentru a participa la reuniunea inaugurală a Consiliului pentru pace inițiat de președintele american.

Trump, mesaj de susținere pentru Orbán Viktor (sursa: Facebook/Orbán Viktor)
Vreme rece și ninsori în București (sursa: Pexels/Laurentiu Eduard)
Eveniment

Primăvara nu a durat mult în București: cod galben de zăpadă și vânt

Vremea se răcește accentuat în București în următoarele zile, potrivit prognozei publicate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Capitala va avea parte de cer noros, precipitații mixte și depuneri consistente de zăpadă, pe fondul unei informări meteo valabile până pe 19 februarie, ora 10:00. Meteorologii avertizează că temperaturile vor scădea treptat, iar vântul va avea intensificări semnificative. Luni: cer noros și temperaturi în scădere În intervalul 16 februarie, ora 10:00 – 17 februarie, ora 8:00, cerul va fi mai mult noros, iar vântul va sufla slab și moderat. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Temperatura maximă va ajunge la aproximativ 7 grade Celsius, în timp ce minima va coborî între -2 și 0 grade. Răcirea vremii va continua începând de marți dimineață. Marți și miercuri: ninsori, strat de zăpadă și viscol De marți dimineață până miercuri, ora 8:00, vremea va deveni rece, cu precipitații mixte – ploaie, lapoviță și ninsoare. Seara și noaptea vor predomina ninsorile, iar stratul de zăpadă va ajunge, în medie, la 8–15 cm. Cantitățile de apă pot atinge 15–25 l/mp, iar vântul va sufla cu rafale de 50–70 km/h, provocând viscol și reducerea vizibilității sub 100 de metri. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 2 și 3 grade, iar minima se va situa în jurul valorii de -1 grad. Cod galben de ninsori și viscol În perioada 18 februarie, ora 8:00 – 19 februarie, ora 10:00, cerul va deveni variabil, cu înnorări temporare și ninsori slabe (1–3 cm). Vântul va rămâne moderat, cu rafale de 45–55 km/h, viscolind zăpada, iar temperaturile vor varia între 2 grade maxima și -4 grade minima. ANM a emis și un Cod galben valabil între 17 februarie, ora 10:00 – 18 februarie, ora 14:00, pentru precipitații însemnate cantitativ, strat de zăpadă și viscol în Capitală.

Februarie, lapoviță, ninsoare și vânt (sursa: Pexels/Mario Cuadros)
Eveniment

Ploaie, lapoviță, ninsoare și vânt până pe 20 februarie în mare parte din țară

Meteorologii au emis luni o informare de vreme rece valabilă la nivel național până joi dimineața, anunțând precipitații moderate cantitativ, strat de zăpadă, polei, ghețuș, intensificări ale vântului și episoade de viscol. Potrivit avertizării, temperaturile vor scădea treptat, iar condițiile meteo se vor înrăutăți în majoritatea regiunilor. Valul de frig începe în Moldova și se va extinde spre sudul țării, aducând maxime negative în mai multe zone. Temperaturile scad sub zero în majoritatea regiunilor Luni, vremea devine rece în Moldova, iar marți și în regiunile sudice, unde temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între -4 și 4 grade Celsius. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Miercuri, frigul persistă în Moldova, estul Munteniei și Dobrogea, cu maxime între -6 și 0 grade. Minimele vor fi preponderent negative la nivel național, coborând până la -9 grade în estul Transilvaniei și nordul Moldovei, în timp ce în sudul Banatului și pe litoral valorile pot ajunge la 4 grade. Ninsori, strat consistent de zăpadă și polei Începând de marți, aria precipitațiilor se va extinde dinspre sud-vest, afectând sudul, estul și local centrul țării. Inițial, în Oltenia și Muntenia vor fi precipitații mixte, în Dobrogea va ploua, iar în Transilvania, Moldova și la munte vor predomina ninsorile. Din noaptea de marți spre miercuri, ninsorile vor deveni dominante, iar stratul de zăpadă va ajunge, în medie, la 5–15 cm, cu valori locale de 20–30 cm. Cantitățile de apă pot atinge 10–20 l/mp și izolat peste 25 l/mp, existând și condiții de polei și ghețuș. Vânt puternic și viscol în sud și sud-est Vântul va avea intensificări în noaptea de luni spre marți și pe parcursul zilei de marți în estul Olteniei, Muntenia, Dobrogea și sudul Moldovei. Din seara de marți, rafalele vor atinge în general 45–65 km/h în cea mai mare parte a țării. În sud și sud-est sunt așteptate episoade de viscol și reducerea vizibilității, ceea ce poate afecta traficul rutier și condițiile de deplasare.

Membrii grupului Wagner, acte de sabotaj în Europa (sursa: Telegram/concordgroup)
Internațional

Membrii grupului Wagner, folosiți de Moscova pentru acte de sabotaj în Europa

Recrutorii grupului rus Wagner au devenit un instrument-cheie în campania de sabotaj orchestratată de Kremlin în Europa, potrivit unor oficiali ai serviciilor secrete occidentale citați de Financial Times. Conform sursei, specialiștii Wagner în recrutare ar fi fost redirecționați pentru a identifica persoane vulnerabile din statele europene și a le implica în acte de violență pe teritoriul țărilor membre NATO. Statutul organizației rămâne incert după revolta eșuată din iunie 2023 și moartea fondatorului Evgheni Prigojin, însă rețeaua ar continua să fie utilizată în operațiuni externe. Rolul GRU și FSB în Europa Potrivit oficialilor occidentali, agenția rusă de informații militare GRU „folosește talentul disponibil” din rețeaua Wagner pentru a desfășura acțiuni de destabilizare. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Atât GRU, cât și FSB și-ar fi intensificat activitatea în Europa, căutând să recruteze agenți capabili să provoace haos și tensiuni sociale. În ultimii doi ani, Kremlinul ar fi extins o campanie de sabotaj menită să slăbească sprijinul occidental pentru Ucraina și să genereze instabilitate internă în statele europene. Atacuri incendiare și recrutarea persoanelor vulnerabile Conform informațiilor publicate de Financial Times, persoanele recrutate de Wagner ar fi fost implicate în atacuri incendiare împotriva vehiculelor unor politicieni sau asupra depozitelor care conțineau ajutoare destinate Ucrainei. Cei vizați pentru recrutare sunt, în general, indivizi marginalizați sau aflați în dificultăți financiare, motivați în principal de recompense materiale. Oficiali europeni susțin că rețeaua Wagner s-a dovedit un instrument eficient, chiar dacă rudimentar, pentru operațiuni de sabotaj. Rețele sociale și diferențe de strategie În timp ce FSB s-a bazat mai ales pe rețele criminale și pe diaspora rusă din străinătate, această strategie ar fi fost mai puțin eficientă în recrutarea la scară largă. În schimb, Wagner ar fi beneficiat de o prezență solidă pe rețelele sociale, ceea ce i-a permis să identifice și să atragă mai rapid potențiali recruți.

Kim Jong Un, apartamente pentru familiile soldaților uciși în Ucraina (sursa: KCNA)
Internațional

Familiile unor soldați nord-coreeni morți în Ucraina au primit apartamente noi de la Kim Jong Un

Liderul nord-coreean Kim Jong Un, însoțit de fiica sa, Kim Ju Ae, a inaugurat o nouă stradă cu locuințe destinate familiilor militarilor nord-coreeni uciși în timp ce luptau alături de Rusia împotriva Ucrainei. Evenimentul a fost relatat de agenția oficială de presă a regimului de la Phenian, Korean Central News Agency (KCNA). Gestul are loc într-un context geopolitic tensionat și în apropierea congresului Partidului Muncitorilor din Coreea, cel mai important eveniment politic al regimului. Coreea de Nord, implicată în războiul Rusia–Ucraina Potrivit serviciilor de informații sud-coreene și occidentale, Coreea de Nord a trimis mii de soldați să lupte alături de Moscova în invazia asupra Ucrainei, declanșată în urmă cu aproape patru ani. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Autoritățile de la Seul estimează că cel puțin 2.000 de militari nord-coreeni și-au pierdut viața pe front. În discursul susținut duminică la inaugurarea noii străzi, Kim Jong Un a afirmat că „martirii eroici trebuie să-și fi imaginat, înainte de moartea lor, familiile trăind într-o țară mereu prosperă”, potrivit KCNA. Fotografiile publicate de presa oficială îl arată pe liderul nord-coreean inspectând noile apartamente alături de fiica sa, Ju Ae, care în ultimii ani a fost tot mai prezentă la evenimente de anvergură. Serviciile de informații sud-coreene au apreciat recent că adolescenta a fost „desemnată în mod clar drept succesoare”, invocând frecvența aparițiilor sale publice și poziționarea sa simbolică în cadrul ceremoniilor oficiale. Prezența ei la inaugurarea noii străzi alimentează speculațiile privind consolidarea unei succesiuni dinastice în regimul nord-coreean. Congresul Partidului Muncitorilor, moment-cheie pentru regim Evenimentul precede congresul Partidului Muncitorilor din Coreea, programat pentru sfârșitul lunii, deși data exactă nu a fost comunicată oficial. Toate privirile sunt îndreptate către direcțiile de politică externă și internă pe care Kim Jong Un le va anunța, dar și către posibilitatea acordării unui titlu oficial de partid pentru Ju Ae — un pas care ar oficializa statutul ei în arhitectura puterii de la Phenian. Analiză: un gest simbolic cu miză politică majoră Potrivit analistului Hong Min, de la Institutul Coreean pentru Unificare Națională din Seul, inaugurarea noii străzi reprezintă „o manevră politică extrem de calculată” înaintea congresului partidului. Gestul are rolul de a justifica trimiterea de trupe nord-coreene în sprijinul Rusiei și de a demonstra că statul oferă compensații concrete familiilor soldaților căzuți. Mesajul este unul dublu: loialitatea față de alianța cu Moscova este răsplătită, iar sacrificiul este recunoscut oficial. Ce primește Phenianul în schimbul sprijinului militar Analiștii susțin că, în schimbul implicării militare, Rusia oferă Coreei de Nord sprijin financiar, tehnologii militare avansate, precum și provizii alimentare și energetice. Această cooperare întărește legătura strategică dintre Phenian și Moscova și marchează o etapă nouă în consolidarea alianței dintre cele două regimuri, pe fondul izolării internaționale și al sancțiunilor occidentale.

Strategia ANSVSA după scandalul Suraia (sursa: Facebook/Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor)
Eveniment

ANSVSA se face că muncește: după dezvăluirile despre lagărul câinilor de la Suraia, vrea strategie

Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) anunță inițierea unei consultări la nivel național pentru elaborarea unei strategii integrate privind gestionarea câinilor fără stăpân. Decizia vine în contextul unor situații recente semnalate public, instituția subliniind că soluțiile nu pot fi exclusiv reactive, ci trebuie construite printr-un efort coordonat, cu implicarea autorităților locale, specialiștilor și societății civile. Președintele ANSVSA, Alexandru Bociu, a declarat că este nevoie de o strategie coerentă și aplicabilă, axată pe prevenție, sterilizare, responsabilizarea deținătorilor și mecanisme clare de monitorizare, cu respectarea normelor de bunăstare a animalelor. Măsuri propuse: sterilizare, microcipare și educație publică În perioada următoare, ANSVSA va organiza întâlniri de lucru cu organizații de protecție a animalelor, reprezentanți ai administrației publice locale, Colegiul Medicilor Veterinari din România și specialiști în sănătate publică. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Obiectivul este conturarea unei strategii naționale care să includă prevenția și sterilizarea sistematică, identificarea și microciparea corectă a animalelor, educație și conștientizare publică, precum și mecanisme eficiente de control. La nivel teritorial, direcțiile sanitar-veterinare vor intensifica verificările privind capturarea, transportul și condițiile din adăposturi, în colaborare cu structurile Poliției pentru Protecția Animalelor. Controale sporite și transparență în adăposturi ANSVSA anunță consolidarea controalelor pe întreg lanțul de gestionare a câinilor fără stăpân, de la activitatea de capturare până la utilizarea produselor medicinale veterinare și trasabilitatea animalelor. Instituția va continua publicarea datelor privind adăposturile pe platforma dedicată www.registru-caini.ro, pentru a asigura transparență asupra situației la nivel național. Autoritățile avertizează că suspendarea sau interzicerea activității unui adăpost implică blocarea serviciilor de capturare și adăpostire, cu impact direct asupra contractelor de gestionare. Adăpostul din Suraia, suspendat după apariția imaginilor Cazul adăpostului privat din localitatea Suraia, județul Vrancea, a generat reacții puternice în spațiul public după publicarea unor imagini cu presupuse acte de maltratare și eutanasiere a câinilor. Activitatea adăpostului a fost suspendată de Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Vrancea, iar ancheta este în desfășurare.

Barack Obama, declarație virală despre extratereștri (sursa: YouTube/Brian Tyler Cohen)
Internațional

VIDEO Obama glumește că „există extratereștri”, dar mai toată presa ia gluma de bună

Fostul președinte american Barack Obama a stârnit reacții după ce, într-un interviu acordat podcastului realizat de Brian Tyler Cohen, a afirmat că extratereștrii „sunt reali”, precizând însă că nu i-a văzut personal. Răspunsul a venit în cadrul unei runde rapide de întrebări, când jurnalistul l-a provocat să spună dacă există viață extraterestră, iar Obama a confirmat din cap și a adăugat: „Sunt reali, dar eu nu i-am văzut”. Zona 51 și teoriile conspirației Întrebat dacă extratereștrii ar fi ascunși în celebra Zona 51 din statul Nevada, Obama a respins ideea existenței unor facilități secrete care ar ascunde astfel de dovezi. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Obama a ironizat posibilitatea unei conspirații uriașe care ar fi fost ținută secretă chiar și față de președintele SUA. De altfel, misterul care a înconjurat această bază militară a alimentat, de-a lungul deceniilor, numeroase teorii privind OZN-uri și tehnologie de origine extraterestră. Clarificări pe Instagram: „Nu am văzut dovezi” În urma valului de reacții apărute online, Barack Obama a revenit cu explicații pe Instagram, subliniind că nu a văzut „dovezi” privind un contact între extratereștri și omenire în timpul mandatului său. El a precizat însă că, având în vedere cât de vast este universul, consideră probabilă existența vieții în alte colțuri ale cosmosului. Totodată, fostul lider de la Casa Albă a glumit că prima întrebare pe care și-a pus-o la începutul mandatului din 2009 a fost: „Unde sunt extratereștrii?”. Documente CIA și originile bazei secrete În 2013, CIA a declasificat documente care confirmă existența bazei Zona 51, înființată în anii ’50 prin ordinul președintelui Dwight D. Eisenhower. Baza a fost creată pentru testarea avionului de spionaj U-2, capabil să zboare la mare altitudine și pe distanțe foarte lungi. Secretomania din jurul acestei facilități a contribuit decisiv la apariția unor speculații persistente privind OZN-uri și presupuse contacte extraterestre.

Motanul Zeppelin, reînviat prin tehnologie AI (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Motanul Otiliei Cazimir, Zeppelin, a fost readus la viață după 100 de ani. Cu AI

Motanul Zeppelin, celebrul companion al poetei ieșene Otilia Cazimir, „miaună” din nou după 100 de ani, grație unei animații realizate cu ajutorul inteligenței artificiale. Motanul Zeppelin, reînviat prin tehnologie AI Cu ocazia aniversării scriitoarei, născută pe 12 februarie 1894, Muzeul Național al Literaturii Române Iași a publicat un clip emoționant inspirat dintr-o fotografie de epocă. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare În imaginile readuse la viață digital, poeta îl ține în brațe pe motanul său Zeppelin, îl sărută și îi zâmbește tandru. Filmulețul creat cu tehnologie AI transformă o fotografie istorică într-o secvență vie, care readuce în atenție patrimoniul cultural al Iașului. Continuarea, în Ziarul de Iași

Măturător obligat să restituie 96 lei (sursa: Facebook/Salubris Iași)
Eveniment

Ca să recupereze 96 de lei de la un măturător, compania de salubritate a cheltuit mii de lei

Salubris a câștigat, după un proces de un an și jumătate în instanță, recuperarea unei sume de 96 de lei de la un fost angajat, reprezentând contravaloarea analizelor medicale plătite la angajare. Măturător obligat să restituie 96 lei Dorel G., încadrat în mai 2021 ca lucrător pentru salubrizarea căilor publice, a părăsit societatea în octombrie, prin acordul părților, la mai puțin de un an de la semnarea contractului. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Deși a recunoscut printr-un angajament de plată că datorează suma către Salubris, fostul măturător nu a achitat cei 96 de lei în termenul stabilit, motiv pentru care societatea aflată în subordinea Primăriei a deschis acțiune în instanță. În apel, compania a invocat prevederile contractului colectiv de muncă privind recuperarea cheltuielilor cu analizele medicale, reușind să obțină o hotărâre favorabilă. Continuarea, în Ziarul de Iași

Sute de certificate de handicap anulate (sursa: Pexels/SHVETS production)
Eveniment

Sute de certificate de handicap, anulate în fiecare județ după reevaluare

Sute de persoane din Iași și-au pierdut încadrarea în grad de handicap sau au fost trecute într-o categorie inferioară, în urma reevaluărilor realizate de autorități, pe fondul avertismentelor transmise de Ministerul Muncii și Ministerul Sănătății privind posibile neconcordanțe la nivel național. Sute de certificate de handicap anulate Potrivit raportului oficial pentru 2025 al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Iași, aproximativ 14.000 de dosare au fost analizate și finalizate anul trecut, fiind formulate propuneri de încadrare în grad și tip de handicap. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Din cele 1.670 de persoane pentru care s-a dispus reevaluarea, doar 548 de dosare au fost efectiv soluționate, ceea ce evidențiază presiunea crescută asupra sistemului local de evaluare. Rezultatele arată că 289 de persoane și-au menținut gradul de handicap, 18 au fost încadrate într-un grad superior, 122 au fost retrogradate, iar 117 au primit decizie de neîncadrare, semnalând schimbări semnificative în statisticile privind handicapul în Iași. Continuarea, în Ziarul de Iași

Netanyahu impune condiții pentru acordul SUA-Iran (sursa: Facebook/Benjamin Netanyahu)
Internațional

Netanyahu impune condiții dure pentru acordul SUA-Iran: eliminarea completă a programului nuclear

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a detaliat duminică condițiile pe care Israelul le consideră esențiale pentru a accepta un eventual acord între Statele Unite și Iran. Principalele cerințe vizează eliminarea completă a programului nuclear iranian și limitarea drastică a capacității balistice a Teheranului. Declarațiile au fost făcute în cadrul unui eveniment organizat la Ierusalim. Israelul cere demontarea totală a infrastructurii nucleare iraniene Potrivit lui Netanyahu, un acord credibil trebuie să includă: Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare retragerea integrală a materialului de îmbogățire a uraniului din Iran; demontarea și neutralizarea infrastructurii de îmbogățire; limitarea razei de acțiune a rachetelor balistice iraniene la maximum 300 de kilometri, astfel încât acestea să nu mai poată lovi teritoriul israelian; încetarea finanțării așa-numitei „axe a terorii”. Prin această expresie, premierul israelian s-a referit la grupări precum Hezbollah, rebelii houthi din Yemen și diverse miliții palestiniene susținute de Teheran. „Acestea sunt elementele pe care le considerăm importante pentru a ajunge la un acord. Și am prezentat poziția noastră foarte clar”, a afirmat Netanyahu, făcând referire la întâlnirea recentă avută la Washington cu președintele american Donald Trump. Inspecții surpriză AIEA, condiție esențială pentru Israel Premierul israelian a subliniat că orice acord trebuie să prevadă și posibilitatea efectuării de inspecții surpriză de către Agenția Internațională pentru Energie Atomică în Iran, pentru a garanta respectarea angajamentelor asumate. Israelul susține că doar un mecanism de verificare strict și permanent poate preveni reluarea activităților nucleare sensibile. Negocieri reluate între SUA și Iran Statele Unite și Iranul au reluat negocierile pe 6 februarie, în Oman. Ambele părți au descris discuțiile drept constructive, iar tratativele urmează să continue la Geneva. Ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, a plecat duminică spre Elveția pentru noua rundă de dialog. Potrivit unor surse, Teheranul urmărește un acord care să includă beneficii economice concrete, precum cooperare în sectorul petrolului și gazelor naturale, investiții în exploatarea resurselor minerale și chiar achiziționarea de avioane civile americane. Presiuni militare și tensiuni regionale Înainte de reluarea negocierilor, Donald Trump a trimis o grupare navală în zona Golfului și a avertizat Iranul că riscă o acțiune militară dacă nu acceptă neutralizarea programelor nuclear și balistic. În iunie anul trecut, Israelul a lansat o campanie de bombardamente asupra unor obiective iraniene, iar Washingtonul s-a implicat cu un atac asupra instalațiilor nucleare subterane folosind bombe penetrante. Cu toate acestea, operațiunile nu ar fi reușit să elimine complet programul nuclear iranian sau stocurile de uraniu îmbogățit, despre care se crede că au fost puse la adăpost de autoritățile de la Teheran.

Netanyahu atacă teoriile despre Epstein și Mossad (sursa: Facebook/Benjamin Netanyahu)
Internațional

Scandal politic în Israel: relația dintre Ehud Barak și Epstein reaprinde teorii despre Mossad

O serie de documente și relatări privind relația dintre fostul premier israelian Ehud Barak și finanțatorul american Jeffrey Epstein au reaprins speculațiile potrivit cărora Epstein ar fi colaborat cu serviciul secret israelian Mossad. Surse din fostele structuri de informații israeliene au declarat pentru Fox News Digital că Epstein nu a lucrat niciodată pentru Mossad, calificând acuzațiile drept nefondate și incompatibile cu modul de operare al agenției. Netanyahu: „Acuzațiile dovedesc contrariul” Premierul israelian Benjamin Netanyahu a respins public teoria, susținând că apropierea dintre Epstein și Ehud Barak nu indică o colaborare cu Israelul, „ci demonstrează exact contrariul”. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare Într-un mesaj publicat pe platforma X, Netanyahu l-a criticat dur pe Barak, acuzându-l că încearcă de ani de zile să submineze democrația israeliană și că ar acționa din resentimente politice legate de pierderea alegerilor din trecut. Naftali Bennett și Yossi Cohen neagă categoric Fostul premier Naftali Bennett a respins, la rândul său, acuzațiile, afirmând că poate spune „cu 100% certitudine” că Jeffrey Epstein nu a lucrat pentru Mossad și nu a coordonat nicio rețea de șantaj în numele statului israelian. De asemenea, fostul director al Mossad, Yossi Cohen, a declarat într-un interviu că Epstein nu a avut „absolut nicio legătură” cu agenția – „nici agent, nici colaborator, nimic”. Documentele publicate nu indică legături cu serviciile israeliene Noile materiale analizate – inclusiv e-mailuri, documente financiare și comunicări incluse în dosare ale Departamentului de Justiție al SUA – nu ar conține indicii că Epstein ar fi cooperat cu serviciile de informații israeliene. Totuși, documentele detaliază relațiile personale și profesionale dintre Ehud Barak și Epstein, inclusiv vizite la apartamentul acestuia din New York și întâlniri facilitate de finanțator cu diverse personalități din mediul de afaceri. În unele e-mailuri sunt menționate aspecte logistice legate de șederile lui Barak în SUA, precum coordonarea între personalul lui Epstein și fostul premier israelian. Replica lui Ehud Barak: „Regret asocierea cu Epstein” Ehud Barak, care a fost premier al Israelului între 1999 și 2001 și ulterior ministru al Apărării, a devenit unul dintre cei mai vocali critici ai lui Benjamin Netanyahu. Biroul său a transmis că afirmațiile actualului premier sunt motivate politic și a reiterat faptul că Barak regretă că l-a cunoscut pe Jeffrey Epstein, dar neagă orice comportament ilegal sau nepotrivit. „Nu există nicio acuzație credibilă că Barak ar fi fost implicat în activități ilegale sau inadecvate”, se arată în poziția oficială transmisă presei. Barak a recunoscut că s-a întâlnit de mai multe ori cu Epstein și că a participat la mese organizate la reședința acestuia din New York, alături de alte personalități publice americane. El a susținut însă că nu a fost martor la comportamente improprii și că nu a participat la nicio activitate ilegală.

München , acord trilateral România, Ucraina, Moldova (sursa: Facebook/Oana Țoiu)
Eveniment

Decizie strategică la München: acord trilateral România, Ucraina, Moldova pentru securitate cibernetică și infrastructură

O declarație privind consolidarea rezilienței României, Republicii Moldova și Ucrainei în domenii esențiale – securitate energetică, securitate cibernetică și conectivitate terestră – a fost adoptată în cadrul reuniunii ministeriale a formatului trilateral „Triunghiul Odesa”. Evenimentul a avut loc în marja Conferința de Securitate de la München. Potrivit unui comunicat al Ministerul Afacerilor Externe al României, la reuniune au participat ministrul român de Externe, Oana Țoiu, alături de omologii săi din Ucraina și Republica Moldova. Tripla Alianță Cibernetică: acord trilateral pentru combaterea amenințărilor online Un punct central al discuțiilor l-a reprezentat lansarea unui acord trilateral în domeniul securității cibernetice, denumit Tripla Alianță Cibernetică. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare „Prin formatul Triunghiul Odesa accelerăm proiectele comune de infrastructură, întărim vocea regională pe scena globală și adresăm nevoile concrete ale comunităților noastre istorice”, a declarat Oana Țoiu. Memorandumul de înțelegere pentru Tripla Alianță Cibernetică, care vizează o cooperare mai strânsă în combaterea amenințărilor informatice, este dezvoltat la nivelul Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică și al instituțiilor omoloage din Ucraina și Republica Moldova. Documentul urmează să intre în vigoare după semnarea planificată în această lună. Ministrul român a subliniat că atât instituțiile publice, cât și mediul privat din cele trei țări dispun de expertiză solidă în domeniu, iar obiectivul comun este consolidarea poziției internaționale ca parteneri și furnizori de securitate cibernetică. Conectivitate energetică și infrastructură regională, priorități comune Cei trei miniștri au discutat și despre extinderea conectivității regionale în domeniul energiei, în contextul problemelor generate de atacurile Rusiei asupra infrastructurii ucrainene. Obiectivul este consolidarea interconectării energetice pentru a susține dezvoltarea economică regională și pentru a proteja industriile strategice ale celor trei state. Totodată, a fost apreciată solidaritatea societății civile, inclusiv campaniile de donații pentru generatoare electrice destinate Ucrainei, inițiative care au fost bine primite de populația și autoritățile de la Kiev. România, rol strategic în integrarea europeană a Ucrainei și Republicii Moldova Declarația comună reafirmă rolul strategic al României în sprijinirea parcursului european al Ucrainei și Republicii Moldova, atât la nivel politic și instituțional, cât și prin contribuția activă a societății civile. Finanțarea europeană pentru proiectele de conectare regională reprezintă o prioritate comună în negocierile viitoare la nivelul Uniunii Europene. Accesarea fondurilor europene este esențială pentru implementarea proiectelor strategice în domeniul rutier, feroviar și energetic. Educația în limba română din Ucraina, pe agenda discuțiilor În cadrul reuniunii, ministrul român de Externe a adus în atenție și situația comunităților vorbitoare de limbă română din Ucraina, subiect abordat constant în dialogul bilateral la nivel înalt. Oana Țoiu a subliniat importanța garantării educației în limba maternă, inclusiv în contextul reformei sistemului educațional ucrainean. Potrivit comunicatului MAE, discuțiile dintre ministerele educației trebuie să continue pentru identificarea unei soluții comune, înainte de implementarea noilor reforme prevăzute pentru 2027.

Consiliul pentru Pace, finanțare masivă pentru Gaza (sursa: Facebook/The White House)
Internațional

Consiliul pentru Pace al lui Trump lansează plan de finanțare masiv pentru Gaza: peste 5 miliarde de dolari

Președintele american Donald Trump a anunțat că statele membre ale așa-numitului „Consiliu pentru Pace”, organizație creată și prezidată de el, vor aloca peste 5 miliarde de dolari pentru inițiative umanitare și proiecte de reconstrucție în Fâșia Gaza. Anunțul oficial urmează să fie făcut săptămâna viitoare, în cadrul primei reuniuni a Consiliului, programată la Washington. Reuniune la Institutul pentru Pace din Washington Potrivit mesajului publicat de liderul de la Casa Albă pe platforma Truth Social, întâlnirea va avea loc pe 19 februarie 2026, la Institutul pentru Pace Donald J. Trump din Washington D.C., instituție redenumită recent pentru a include numele președintelui republican. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare „Statele membre au promis peste 5 miliarde de dolari pentru inițiative umanitare și de reconstrucție în Fâșia Gaza”, a transmis Trump, precizând că reuniunea va marca un moment esențial pentru activitatea organizației. Forță internațională de stabilizare pentru Gaza În același mesaj, Donald Trump a afirmat că participanții la inițiativă au promis și mii de membri pentru constituirea unei Forțe Internaționale de Stabilizare și Poliție Locală, menită să asigure securitatea și menținerea păcii în Fâșia Gaza. Președintele american a subliniat că este „foarte important” ca gruparea Hamas să respecte angajamentul privind demilitarizarea totală și imediată a teritoriului. Rol extins al Consiliului pentru Pace Consiliul pentru Pace a fost inițial conceput pentru a monitoriza aplicarea unui plan de pace în Fâșia Gaza după încheierea conflictului dintre Israel și Hamas. Ulterior, rolul acestuia a fost extins, urmând să contribuie la soluționarea altor conflicte internaționale. Trump a descris organizația drept un organism cu „potențial nelimitat”, susținând că aceasta ar putea deveni „cel mai important organism internațional din istorie”. Reuniunea fondatoare la Davos Prima reuniune a Consiliului pentru Pace a avut loc în ianuarie, în Elveția, în marja World Economic Forum de la Davos. Cel puțin 35 de șefi de stat și de guvern, inclusiv liderii din Israel, Argentina, Arabia Saudită și Egipt, au acceptat să se alăture inițiativei. Țările care doresc să devină membre permanente pentru o perioadă mai mare de trei ani trebuie să achite, din primul an, o contribuție de un miliard de dolari. Rezerve internaționale și poziția Uniunii Europene Majoritatea membrilor fondatori sunt considerați aliați ai lui Donald Trump. În schimb, marile puteri și aproape toate statele europene și-au exprimat rezervele față de această structură, pe motiv că ar putea slăbi rolul Organizației Națiunilor Unite în gestionarea conflictelor globale. Comisia Europeană va participa la reuniunea din 19 februarie în calitate de observator, fiind reprezentată de comisara europeană pentru Mediterana, Dubravka Šuica.

SUA nu contestă otrăvirea lui Navalnîi (sursa: Facebook/Robert Fico)
Internațional

SUA nu contestă concluzia europeană privind moartea lui Alexei Navalnîi, afirmă Marco Rubio

Secretarul de stat american, Marco Rubio, a declarat duminică, la Bratislava, că Washingtonul nu are niciun motiv să pună la îndoială concluzia formulată de cinci state europene potrivit căreia opozantul rus Alexei Navalnîi a fost ucis prin otrăvire în timp ce se afla în detenție într-o închisoare din Rusia. Declarația a fost făcută în cadrul unei conferințe de presă comune cu premierul slovac, Robert Fico. „Nu avem niciun motiv să punem la îndoială acest lucru” Șeful diplomației americane a subliniat că Statele Unite nu contestă rezultatele prezentate de Regatul Unit, Franța, Germania, Olanda și Suedia. Citește și: Cancelaria premierului și ministrul Mediului propun o reducere majoră a birocrației și termene clare pentru digitalizare „Desigur, nu avem niciun motiv să punem la îndoială acest lucru, nu îl contestăm”, a declarat Marco Rubio. Acesta a precizat că, deși SUA nu au participat la elaborarea raportului susținut de cele cinci țări europene, acest fapt nu înseamnă că Washingtonul se distanțează de concluziile prezentate. „Nu avem niciun motiv să-l punem la îndoială, nu-l contestăm și nu intrăm în conflict cu aceste țări pe acest subiect”, a adăugat oficialul american, calificând situația drept „o chestiune foarte serioasă”. Cinci state europene indică o toxină rară: epibatidina Potrivit declarațiilor făcute sâmbătă de cele cinci state europene, analizele de laborator efectuate asupra probelor prelevate din corpul lui Alexei Navalnîi ar fi identificat prezența unei toxine mortale numite epibatidină. Substanța este cunoscută pentru originea sa neobișnuită, fiind regăsită în pielea unei specii de broască din Ecuador, și este considerată extrem de toxică. Anunțul a amplificat tensiunile diplomatice și a redeschis dezbaterea internațională privind responsabilitatea Moscovei în moartea opozantului rus. Reacția Londrei: posibile noi sancțiuni împotriva Rusiei La rândul său, ministra britanică de interne, Yvette Cooper, a anunțat că guvernul de la Londra analizează posibilitatea impunerii unor noi sancțiuni împotriva „regimului rus”, în contextul concluziilor prezentate. Declarația oficialului britanic vine pe fondul unei presiuni internaționale crescute asupra Kremlinului. Moartea lui Navalnîi și precedentul Noviciok Alexei Navalnîi, unul dintre cei mai vocali critici ai președintelui rus Vladimir Putin, a murit pe 16 februarie 2024, în detenție, în timp ce executa o pedeapsă de 19 ani de închisoare. Circumstanțele exacte ale decesului nu au fost făcute publice de autoritățile ruse. În august 2020, Navalnîi a fost victima unei tentative de otrăvire cu agentul neurotoxic Noviciok. Opozantul l-a acuzat direct pe Vladimir Putin că ar fi ordonat serviciului federal de securitate al Rusiei, FSB, să îl elimine. După ce a fost transferat în Germania pentru tratament, Navalnîi s-a întors la Moscova în ianuarie 2021, deși era conștient că riscă arestarea. La scurt timp după revenire, a fost reținut și ulterior condamnat în mai multe dosare pe care le-a catalogat drept motivate politic. Problemele de sănătate și acuzațiile la adresa Kremlinului În momentul morții sale, opozantul rus se confrunta cu multiple probleme de sănătate, agravate de o grevă a foamei și de efectele otrăvirii din 2020, din care supraviețuise. Kremlinul a respins constant acuzațiile formulate de Navalnîi, susținând inclusiv că acesta ar fi colaborat cu CIA, acuzație negată de susținătorii săi.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră