sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7354 articole
Ramona Emilian

Internațional

Trump pune presiune pe Ucraina: Să vină repede la masa negocierilor

Președintele american Donald Trump a declarat că Ucraina trebuie să negocieze „rapid” un acord, înaintea noii runde de discuții trilaterale dintre SUA, Rusia și Ucraina, programată la Geneva. Trump presează Ucraina pentru negocieri Liderul de la Casa Albă a făcut afirmațiile luni, la bordul Air Force One, în drum spre Washington, subliniind că Kievul ar trebui „să vină la masa negocierilor cât mai repede”. Citește și: Primarul Ciucu: numărul șefilor din STB este aproximativ egal cu toți angajații Administrației Prezidențiale Întâlnirea de la Geneva reprezintă a treia rundă de contacte din acest an, în încercarea de a identifica o soluție negociată pentru conflictul declanșat de invazia rusă. Atac masiv al Rusiei cu rachete și drone Cu doar câteva ore înaintea negocierilor, Rusia a lansat un nou atac masiv asupra Ucrainei, folosind un număr mai mare decât de obicei de rachete de croazieră și drone. Potrivit forțelor aeriene ucrainene, proiectilele au vizat regiuni din nordul, centrul, sudul și vestul țării, iar operațiunile au continuat până în primele ore ale dimineții. Președintele Volodimir Zelenski avertizase anterior, citând informații ale serviciilor de informații, asupra posibilității unui astfel de bombardament. Odesa, lovită înaintea negocierilor În cursul serii de luni, orașul Odesa a fost atacat, fiind avariată o infrastructură neprecizată și o clădire civilă, iar două persoane au fost rănite, potrivit autorităților regionale. Până în prezent, Kievul nu a comunicat un bilanț complet al atacului masiv declanșat în noaptea de luni spre marți. Rusia anunță distrugerea a peste 150 de drone ucrainene La rândul său, Ministerul rus al Apărării a anunțat că sistemele de apărare aeriană au distrus și interceptat 151 de drone ucrainene în noaptea de 17 februarie. Potrivit Moscovei, 38 de drone au fost doborâte deasupra Peninsulei Crimeea, 50 deasupra Mării Negre și 29 deasupra Mării Azov. Mihail Razvoiadiev, guvernatorul Sevastopolului, a declarat că a fost „unul dintre cele mai lungi atacuri din ultima perioadă”, raportând mai mulți răniți, inclusiv un copil.

Trump presează Ucraina pentru negocieri (sursa: Facebook/The White House)
Tablourile lui Vâlcov, scoase la licitație (sursa: Inquam Photos/Octav Ganea)
Eveniment

Colecția de artă a lui Vâlcov, scoasă la licitație de ANAF: Picasso, Grigorescu, Brauner

O parte dintre tablourile confiscate de la fostul ministru al Finanțelor Darius Vâlcov, inclusiv un desen unic semnat de Pablo Picasso și două lucrări importante de Nicolae Grigorescu, vor fi scoase la licitație marți, anunță Artmark. Valorificarea are loc în cadrul executării silite demarate de ANAF Craiova pentru recuperarea prejudiciilor stabilite prin hotărâre penală definitivă. Potrivit casei de licitații, operele au fost achiziționate anterior din licitații naționale și internaționale, inclusiv prin case celebre precum Sotheby's și Christie's. Desen unic de Picasso, în premieră pe piața din România Piesa centrală a licitației este lucrarea „Scenă de coridă” (1959), realizată în tuș pe hârtie de Pablo Picasso, cu preț de pornire de 8.000 de euro. Citește și: Primarul Ciucu: numărul șefilor din STB este aproximativ egal cu toți angajații Administrației Prezidențiale Opera este semnată, datată și dedicată „para el amigo Chaprate”, unul dintre fotografii artistului, și reprezintă prima lucrare unică a lui Picasso, care nu este multiplu grafic, scoasă vreodată la licitație în România. Victor Brauner și rarități inspirate de Jean Cocteau Licitația include și tabloul „La relation” (1952), semnat de Victor Brauner, un ulei din perioada de maturitate a artistului, cu preț de pornire de 50.000 de euro, provenit din colecții europene și americane și cu un solid parcurs expozițional. De asemenea, sunt scoase la vânzare două schițe rare inspirate de Trilogia Orfică a lui Jean Cocteau – „Femeia-leu” și „Studiu pentru Orfeu” (1956) – fiecare cu preț de pornire de 500 de euro. Două „Care cu boi” de Grigorescu, printre loturile vedetă Printre cele mai valoroase lucrări se numără două pânze semnate de Nicolae Grigorescu: „Car cu boi, pe cale de dimineață”, cu preț de pornire de 40.000 de euro, și „Car cu boi, la asfințit”, evaluată de la 50.000 de euro. Cea din urmă este considerată extrem de rară prin abordarea nocturnă a temei predilecte a artistului. Procedura legală și contextul condamnării Artmark precizează că, potrivit legislației fiscale și a normelor privind patrimoniul cultural, bunurile culturale mobile confiscate nu pot fi valorificate direct de ANAF, ci exclusiv printr-un operator cultural autorizat de Ministerul Culturii, în cadrul unei licitații publice. Publicul poate viziona expoziția dedicată și poate participa la licitație în sală sau online, în condiții de transparență. În prezent, Darius Vâlcov execută o pedeapsă cu închisoarea în Dosarul „Tablourilor”, în urma unei condamnări definitive.

ApaVital investește în comunicare, pentru spălarea imaginii (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Furnizorul de apă plătește sute de mii de euro să-și spele imaginea după avarii

Furnizorul de apă ApaVital a alocat sute de mii de lei pentru servicii de comunicare, în încercarea de a-și reface imaginea afectată de avarii și controverse publice. ApaVital investește în comunicare, pentru spălarea imaginii Cel mai recent contract, în valoare de 215.000 de lei, a fost atribuit direct firmei Beepublic SRL din Ilfov, într-un interval de doar două minute, într-o procedură descrisă drept „ping-pong”. Citește și: Primarul Ciucu: numărul șefilor din STB este aproximativ egal cu toți angajații Administrației Prezidențiale Anunțul de achiziție a fost publicat la ora 14:12, oferta a fost depusă la 14:13, iar acceptarea și finalizarea contractului au avut loc la 14:14, în aceeași zi. Este al patrulea contract de comunicare încheiat de ApaVital într-o perioadă scurtă, investiția fiind justificată oficial prin necesitatea combaterii știrilor false și a crizei de imagine. Continuarea, în Ziarul de Iași

Bătaie cu zăpadă între elevi, proces între părinți (sursa: Pexels/liathyrax)
Eveniment

O bulgăreală între doi elevi a dus la un proces în care s-au cerut daune de sute de mii de lei

Un conflict izbucnit în urma unei bătăi cu zăpadă între doi elevi de clasa a VI-a din Târgu Frumos s-a transformat într-un proces de lungă durată între părinți, cu pretenții financiare uriașe. Bătaie cu zăpadă între elevi, proces între părinți După ce unul dintre copii a fost rănit în timpul încăierării, familia acestuia a cerut despăgubiri de sute de mii de euro și rente viagere de la părinții colegului implicat. Citește și: Primarul Ciucu: numărul șefilor din STB este aproximativ egal cu toți angajații Administrației Prezidențiale Instanța a analizat cazul și a stabilit că responsabilitatea pentru incident a fost împărțită, apreciind că și victima a avut o contribuție la conflict. Dosarul a fost închis, însă decizia poate fi atacată cu apel, iar cauza ar putea fi rejudecată de o instanță superioară. Continuarea, în Ziarul de Iași

Preotul Calistrat, amendat de CNCD (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Preotul Calistrat, amendat cu 5.000 de lei de CNCD după ce a agresat două femei la mănăstire

Preotul Calistrat de la Mănăstirea Vlădiceni, pe numele său real Constantin Chifan, a fost amendat de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării cu 5.000 de lei, după ce a agresat două femei și le-a jignit public, numindu-le „isterice nemăritate”. Preotul Calistrat, amendat de CNCD CNCD a stabilit că declarațiile acestuia au fost discriminatorii pe criterii de sex, vârstă și stare civilă, încălcând demnitatea persoanelor vizate în scandalul izbucnit la Vlădiceni, județul Iași. Citește și: Primarul Ciucu: numărul șefilor din STB este aproximativ egal cu toți angajații Administrației Prezidențiale Decizia a fost adoptată prin hotărârea din 2 iulie 2025 și comunicată oficial părților pe 3 februarie 2026. Instituția a dispus, pe lângă amenda contravențională, și publicarea hotărârii în mass-media, în timp ce preotul s-a apărat susținând că afirmațiile sale au reprezentat o „dojană arhierească”. Continuarea, în Ziarul de Iași

Instructori ucraineni vor pregăti armata germană (sursa: Facebook/Bundeswehr)
Internațional

Instructori ucraineni vor pregăti armata germană: Kievul și Berlinul semnează un acord militar

Miniștrii Apărării din Germania și Ucraina au semnat un acord care prevede trimiterea unor instructori ucraineni pentru pregătirea militarilor germani. Inițiativa marchează un pas important în cooperarea militară bilaterală și reflectă dorința Berlinului de a integra lecțiile învățate de armata ucraineană în războiul împotriva Rusiei. Experiența ucraineană, integrată în școlile militare germane Un purtător de cuvânt al Bundeswehr a declarat că obiectivul principal este includerea experienței soldaților ucraineni în programele de instruire ale armatei germane, în special în cadrul școlilor militare. Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD Oficialul nu a oferit detalii suplimentare privind calendarul sau structura exactă a programului, însă a subliniat că expertiza dobândită de Ucraina pe câmpul de luptă este considerată extrem de valoroasă. Lecții din războiul modern: drone și tehnologie de comandă Armata germană își adaptează strategiile de pregătire în contextul schimbărilor majore produse pe frontul din Ucraina de la începutul invaziei ruse, în urmă cu aproape patru ani. Printre elementele considerate esențiale se numără: utilizarea intensivă a dronelor în operațiuni de luptă; integrarea rapidă a tehnologiilor moderne de comandă și control; capacitatea de adaptare la un război de uzură și la amenințări asimetrice. Forțele ucrainene au acumulat o experiență extinsă în aceste domenii, iar Berlinul dorește să o valorifice în procesul de modernizare a Bundeswehr. Exercițiu NATO: performanțe notabile ale militarilor ucraineni Potrivit unui articol publicat de The Wall Street Journal, o echipă de aproximativ zece invitați ucraineni a demonstrat eficiență ridicată într-un exercițiu militar al NATO desfășurat anul trecut în statele baltice. Conform relatărilor, o unitate „inamică” condusă de estonieni, cu participarea militarilor ucraineni, ar fi neutralizat două batalioane într-o singură zi, în timp ce forțele NATO nu au reușit să elimine echipele adverse de drone. Alianța Nord-Atlantică nu a comentat în detaliu aceste informații, însă o purtătoare de cuvânt a precizat că scenariile exercițiilor pot fi concepute pentru a oferi avantaje deliberate unei părți, în scopuri de instruire.

Rapperul Naps, judecat pentru viol (sursa: Facebook/Naps)
Internațional

Rapper celebru, judecat pentru viol. Infracțiunea ar fi avut loc după o noapte în club

Procesul rapperului francez Naps a început luni la Tribunalul Penal din Paris, într-un dosar în care artistul este acuzat că ar fi violat o tânără într-un hotel din capitala Franței, în 2021. Rapperul, născut la Marsilia și cunoscut pentru hitul „La Kiffance”, este sub control judiciar. El a declarat în fața instanței: „Neg acuzațiile”. Acuzații din 2021 Dosarul are la bază o plângere depusă în octombrie 2021 de o tânără care avea atunci 20 de ani. Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD Potrivit anchetei, aceasta și-a petrecut seara într-un club de noapte din Paris, „The Key”, fiind invitată de un promoter alături de două prietene. În aceeași seară, Naps se afla în club împreună cu apropiați din anturajul său. Tinerele au fost invitate la masa rapperului, susținând ulterior că îl întâlneau pentru prima dată. În jurul orei 4:30 dimineața, grupul s-ar fi deplasat la hotelul artistului, situat în apropierea gării Gare de Lyon. Potrivit declarațiilor, în timpul deplasării și ulterior în cameră s-ar fi consumat alcool, canabis și protoxid de azot. Acuzații de agresiune versus invocarea consimțământului Reclamanta, identificată în dosar cu un nume schimbat, a declarat că în acea noapte se simțea amețită și „între a fi trează și adormită” atunci când ar fi simțit că i se trage lenjeria intimă în jos. Ea a susținut că s-a trezit din cauza durerii provocate de penetrare și că a încercat să îl îndepărteze pe artist. Ulterior, în urma examinării, anchetatorii au constatat prezența ADN-ului rapperului pe hainele tinerei, precum și o leziune la nivelul himenului. De cealaltă parte, Naps a declarat în fața anchetatorilor că actul sexual a fost consensual, susținând că tânăra „gemea de plăcere”. Instanța a apreciat însă că reclamanta „probabil nu era în stare să-și dea consimțământul liber și informat”, invocând mărturiile a doi martori care au afirmat că aceasta era amețită și aproape adormită. Alte acuzații în sud-estul Franței În iulie 2024, artistul a fost pus sub acuzare într-un alt dosar în sud-estul Franței pentru viol și agresiune sexuală, în urma plângerilor depuse de trei tinere. Și în acest caz, Naps a negat acuzațiile. În noiembrie 2024, rapperul a publicat pe rețelele sociale un mesaj, ulterior șters, în care afirma că este „foarte calm” în fața acestor acuzații. Avocatul reclamantei, Jean-Baptiste Boue-Diacquenod, a declarat înaintea audierii că clienta sa este pregătită să își susțină acuzațiile „cu aceeași determinare” manifestată de la depunerea plângerii. La rândul său, echipa de avocați a artistului a transmis că va încerca să demonstreze nevinovăția acestuia. Un artist de succes în fața instanței Ninho, Gims, JuL și Damso se numără printre colaboratorii frecvenți ai lui Naps, unul dintre cei mai prolifici artiști ai scenei rap francofone. În iunie 2024, acesta a lansat al zecelea album al său, „Mec de cite simple”, consolidându-și popularitatea, inclusiv pe platformele online unde are milioane de abonați.

Alegerile din România, senatoarea Shaheen demontează raportul SUA (sursa: Facebook/Radu Miruţă)
Eveniment

Senatoarea americană Jeanne Shaheen demontează raportul SUA despre alegerile din România: Document partizan, fără bază factuală

Raportul publicat de Comisia juridică a Camerei Reprezentanților din SUA privind presupuse interferențe în alegerile din România este „eronat” și „profund partizan”, a declarat luni, la București, senatoarea democrată Jeanne Shaheen. Oficialul american a transmis că documentul nu este luat în serios în zona de apărare a Statelor Unite și că românii nu ar trebui să îi acorde importanță. „Un document ideologic care nu duce nicăieri” Potrivit senatoarei, raportul reprezintă o abordare politică internă a majorității republicane din Camera Reprezentanților a Statelor Unite. Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD „Este un document ideologic, partizan, care nu este bazat pe fapte. Nimeni din zona de apărare a SUA nu îi acordă atenție. Românii ar trebui să îl ignore”, a declarat Jeanne Shaheen. Ea a subliniat că în Congresul american există două Camere și două partide, iar abordarea Camerei Reprezentanților reflectă o decizie a majorității republicane pe mai multe subiecte, inclusiv acesta. România, „un aliat loial și esențial” al Statelor Unite Jeanne Shaheen a reafirmat importanța parteneriatului strategic dintre România și SUA, descriind România drept „unul dintre cei mai puternici și loiali aliați ai Statelor Unite”. Senatoarea a precizat că s-a întâlnit la București cu președintele Nicuşor Dan, precum și cu miniștrii Afacerilor Externe și Apărării. „Guvernele și liderii se pot schimba, dar relația dintre poporul american și cel român va continua. Datorită acestui parteneriat, NATO este mai puternică, România este mai puternică și SUA sunt mai puternice”, a afirmat ea, trimițând un mesaj indirect către Vladimir Putin. Ce susține raportul Comisiei juridice din Camera Reprezentanților Raportul publicat de Comisia juridică a Camerei Reprezentanților a Statelor Unite susține că Comisia Europeană ar interveni „în mod regulat” în alegerile naționale ale statelor membre ale Uniunii Europene, inclusiv în România. Documentul afirmă că, după intrarea în vigoare a Digital Services Act în 2023, Comisia Europeană ar fi exercitat presiuni asupra platformelor online pentru a elimina sau limita conținutul înaintea alegerilor din Slovacia, Țările de Jos, Franța, Republica Moldova, România și Irlanda, precum și înaintea alegerilor europene din iunie 2024. Potrivit raportului, aceste intervenții ar fi afectat în special partide conservatoare sau populiste din statele membre. Referiri la alegerile prezidențiale din România din 2024 Documentul menționează că cele „mai agresive” măsuri de cenzură ar fi fost adoptate în timpul alegerilor prezidențiale din România din 2024, când Curtea Constituțională a României a anulat rezultatul primului tur. Primul tur fusese câștigat de candidatul independent Călin Georgescu, iar decizia anulării a fost luată după ce serviciile de informații românești au susținut că Rusia ar fi sprijinit în mod discret candidatura acestuia printr-o campanie coordonată pe platforma TikTok.

Hărțuirea la locul de muncă, redefinită prin lege (sursa: Pexels/Sora Shimazaki)
Eveniment

Hărțuirea la locul de muncă, redefinită prin lege: Senatul extinde protecția angajaților și în mediul online

Senatul a adoptat, în plen, două proiecte de lege inițiate de Guvern care vizează combaterea hărțuirii și violenței la locul de muncă. Modificările aduc clarificări importante în Codul muncii și întăresc atribuțiile Inspecției Muncii, extinzând protecția angajaților inclusiv în mediul online și în spațiile conexe activității profesionale. Un al treilea proiect, care modifica legislația privind securitatea și sănătatea în muncă, a fost respins la limită. Modificarea Codului muncii: definiții clare pentru hărțuire și violență Primul proiect adoptat de Senat vizează modificarea Codul muncii și introduce definiții explicite pentru conceptele de violență și hărțuire în raporturile de muncă. Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD Actul normativ extinde aria de aplicare a măsurilor de protecție a angajaților, astfel încât acestea nu se mai limitează strict la sediul angajatorului. Noile prevederi includ: spațiile publice sau private care constituie loc de muncă; locurile unde salariatul este plătit, se odihnește, mănâncă sau utilizează grupurile sanitare și vestiarele puse la dispoziție de angajator; deplasările în interes de serviciu; perioadele de instruire, formare profesională, evenimente sau activități sociale legate de muncă; comunicările online care au legătură cu activitatea profesională. Prin aceste modificări, legislația recunoaște oficial faptul că hărțuirea poate avea loc și în afara biroului, inclusiv în mediul digital. Inspecția Muncii primește atribuții suplimentare în cazurile de hărțuire Al doilea proiect adoptat modifică Legea 108/1999 privind înființarea și organizarea Inspecția Muncii. Conform amendamentului introdus de Senat, în situațiile în care sunt sesizate fapte de hărțuire la locul de muncă, inspectorii de muncă pot anunța angajatorul cu privire la efectuarea controlului, dar au obligația de a proteja identitatea persoanei care a formulat sesizarea. Măsura urmărește să încurajeze raportarea abuzurilor și să ofere un cadru mai sigur pentru victimele care decid să reclame comportamentele abuzive. Proiectul privind securitatea și sănătatea în muncă, respins la limită Senatul a respins însă proiectul de modificare a Legea 319/2006 privind securitatea și sănătatea în muncă. Actul normativ, cu caracter organic, a obținut 66 de voturi „pentru”, unul „împotrivă” și 28 de abțineri, lipsind un singur vot pentru a fi adoptat. În forma propusă de Guvern, proiectul stabilea obligații suplimentare pentru angajatori în prevenirea violenței și hărțuirii la locul de muncă. De asemenea, introducea sancțiuni contravenționale cuprinse între 3.500 și 7.000 de lei pentru nerespectarea acestor obligații. În raportul Comisiei de muncă a Senatului, limitele amenzilor fuseseră majorate. Cele trei proiecte legislative vor fi transmise către Camera Deputaților, care este forul decizional în acest caz.

MOL solicită activarea rezervelor strategice ale Ungariei (sursa: Facebook/MOL)
Internațional

Criza petrolului în Europa de Est: MOL solicită activarea rezervelor strategice ale Ungariei

Compania energetică ungară MOL Group a anunțat că a contactat Guvernul de la Budapesta pentru a iniția punerea în circulație a rezervelor strategice de țiței, în contextul întreruperii livrărilor din Est. Măsura este considerată esențială pentru menținerea securității aprovizionării în regiune. Livrări alternative prin Marea Adriatică: petrol transportat la Omisalj Potrivit companiei, dacă fluxul de petrol nu va fi reluat în următoarele zile, Ungaria ar putea elibera, într-o primă etapă, aproximativ 250.000 de tone de țiței din rezervele sale strategice. Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD Pentru a compensa deficitul, rafinăriile vor fi alimentate cu țiței transportat pe cale maritimă. Primele livrări sunt așteptate la începutul lunii martie în portul croat Omisalj, un punct-cheie pentru infrastructura energetică regională. Ulterior, petrolul va fi transportat către rafinării prin oleoductul Adria, proces care poate dura între 5 și 12 zile, conform estimărilor MOL. Atacul asupra conductei Drujba a declanșat blocajul Criza actuală a fost declanșată după un atac rusesc asupra conductei Drujba, produs pe 27 ianuarie pe teritoriul Ucrainei. Incidentul a dus la întreruperea livrărilor de petrol rusesc către mai multe state din Europa de Est. Un purtător de cuvânt al Comisia Europeană a confirmat că Uniunea Europeană este în contact permanent cu Ungaria, Slovacia și Croația pentru a gestiona situația și a preveni o criză regională a combustibililor. Ungaria și Slovacia, dependente de energia rusească Ungaria și Slovacia continuă să se bazeze în mare măsură pe petrolul și gazele naturale din Rusia. Ambele state au respins inițiativele Bruxelles-ului de a elimina complet importurile energetice rusești, în cadrul strategiei UE de a reduce veniturile Moscovei utilizate pentru finanțarea războiului din Ucraina. Budapesta cere sprijinul Croației Ministrul ungar de Externe, Péter Szijjártó, a solicitat Croației să permită transportul petrolului rusesc către Ungaria și Slovacia prin oleoductul Adria, pornind de la terminalul maritim Omisalj. Oficialul ungar a argumentat că exceptarea Ungariei de la anumite sancțiuni europene permite importul de petrol rusesc pe mare, în cazul în care livrările prin conducte sunt blocate. Răspunsul Croației: ajutor, dar fără justificare pentru dependența de Rusia Ministrul croat al Economiei, Davor Filipović (menționat în declarații oficiale), a transmis că Zagrebul este dispus să sprijine Ungaria și Slovacia pentru a depăși această criză, cu respectarea legislației UE și a reglementărilor impuse de OFAC. Totuși, oficialul croat a subliniat că nu există motive tehnice pentru ca un stat membru al Uniunii Europene să rămână dependent de petrolul rusesc. El a avertizat că fiecare baril cumpărat din Rusia contribuie indirect la finanțarea războiului împotriva Ucrainei și a cerut stoparea a ceea ce a numit „speculație de război”.

Șeful pompierilor din Crans-Montana, audiat (sursa: Facebook/David Vocat)
Internațional

Incendiul din Crans-Montana care a ucis 41 de oameni: șeful pompierilor, audiat după dezvăluirile despre grave lacune de securitate

Șeful pompierilor din stațiunea elvețiană Crans-Montana a fost audiat de poliție în calitate de martor, în cadrul anchetei privind incendiul din noaptea de Anul Nou care a provocat moartea a 41 de persoane și rănirea altor 115. Tragedia, una dintre cele mai grave din ultimii ani în Elveția, a declanșat o amplă investigație penală și controverse legate de respectarea normelor de securitate. O tragedie fără precedent Stațiunea montană Crans-Montana, situată în cantonul Valais, este cunoscută pentru pârtiile sale de schi și pentru turismul de lux. Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD În noaptea de Anul Nou, însă, atmosfera festivă s-a transformat într-un coșmar, după ce un incendiu izbucnit într-un bar aglomerat a cuprins rapid întreaga încăpere. Ancheta se concentrează pe stabilirea circumstanțelor exacte ale producerii incendiului, dar și pe eventualele responsabilități legate de respectarea normelor de securitate la incendiu. David Vocat, audiat la Sion în calitate de martor David Vocat, șeful pompierilor din Crans-Montana, s-a prezentat luni la comisariatul central al poliției din Sion, unde a fost audiat în calitate de martor. Acesta a intrat în sediul poliției pe o ușă secundară, însă a fost surprins ulterior discutând cu avocatul său, Jean-Marie Rothlisberger. La ieșirea temporară din comisariat, Vocat a evitat întrebările jurnaliștilor, limitându-se la consultări cu echipa sa juridică. Audierea sa era intens așteptată, în contextul în care televiziunea publică elvețiană RTS a dezvăluit recent existența unui audit realizat în 2023, care ar fi semnalat lacune grave în sistemul de securitate la incendiu al comunei. Semne de întrebare privind securitatea la incendiu Potrivit informațiilor făcute publice, raportul de audit ar fi indicat deficiențe serioase în gestionarea riscurilor de incendiu la nivel local. Dezvăluirea documentului, la aproximativ o lună și jumătate de la producerea tragediei, a stârnit reacții critice din partea avocaților victimelor. Alain Viscolo, avocat al părților civile, a declarat că este surprins de momentul apariției raportului, mai ales în condițiile în care autoritățile locale ar fi promis cooperare deplină cu justiția. Potrivit acestuia, numeroase persoane au fost deja audiate în ultimele săptămâni, însă există încă multe întrebări fără răspuns. Ancheta penală: omucidere și incendiere prin neglijență Autoritățile elvețiene au deschis o anchetă pentru omucidere prin neglijență, leziuni corporale prin neglijență și incendiere prin neglijență. În vizorul procurorilor se află cuplul francez care deține barul Le Constellation – Jacques Moretti și Jessica Moretti – precum și fostul responsabil al serviciului de securitate din Crans-Montana și predecesorul său, care a demisionat în 2024. Ancheta urmărește să stabilească dacă normele de securitate au fost respectate și dacă au existat deficiențe sistemice care au contribuit la amploarea dezastrului. Cauza preliminară a incendiului: artificii și materiale inflamabile Conform datelor preliminare, incendiul ar fi fost declanșat de artificii montate pe dopurile sticlelor de șampanie. Acestea au fost aprinse și ridicate către tavan de către tineri aflați în local, iar contactul cu spuma antifonică din plafon ar fi generat rapid un incendiu violent. Flăcările s-au propagat cu viteză în interiorul barului, iar panica instalată în spațiul închis a contribuit la numărul ridicat de victime.

Grindeanu respinge tăierea salariilor pentru „milițieni” (sursa: Facebook/Sorin Grindeanu)
Politică

Grindeanu a vorbit despre „milițieni” în contextul unei dispute cu USR pe salarizarea Poliției

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni că partidul pe care îl conduce nu susține reducerea salariilor pentru medici, profesori și „milițieni”. Declarația a fost făcută la Palatul Parlamentului, înaintea ședinței coaliției de guvernare, în contextul discuțiilor privind reforma administrației publice și măsurile economice. Grindeanu respinge tăierea salariilor pentru „milițieni” Sorin Grindeanu a reacționat la scenariile privind posibile ajustări bugetare care ar putea include tăieri salariale în sectorul public. Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD „Dacă cei de la USR vor să taie salariile la medici, salariile la profesori, la milițieni, la jandarmi, la toată lumea, noi nu suntem de acord. Le urăm succes”, a declarat liderul PSD. Ședință decisivă a coaliției de guvernare Liderii coaliției de guvernare s-au reunit luni pentru a stabili forma finală a proiectului privind reforma administrației publice, precum și a pachetului de măsuri pentru relansarea economică. Pe agenda discuțiilor figurează: Conținutul exact al reformei administrative Modalitatea de adoptare a pachetului legislativ Liniile directoare ale legii bugetului de stat

Postul intermitent, ineficient pentru slăbire (sursa: Pexels/Jakub Zerdzicki)
Eveniment

Postul intermitent nu este eficient pentru slăbit, arată cel mai recent studiu pe subiect

Postul intermitent a devenit, în ultimii ani, una dintre cele mai promovate metode de slăbit, susținută de celebrități și politicieni care afirmă că l-au folosit pentru a-și menține silueta. Totuși, potrivit unei analize recente, dovezile științifice disponibile nu confirmă beneficiile spectaculoase promovate în spațiul public. Experții atrag atenția că entuziasmul din jurul acestei diete nu este susținut solid de rezultatele studiilor clinice. Ce este postul intermitent și ce variante există Postul intermitent include mai multe metode de organizare a meselor și a perioadelor de abstinență alimentară: Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD Postul în zile alternative – presupune un post de 24 de ore la fiecare două zile; Dieta 16:8 – implică 16 ore de post urmate de un interval de opt ore în care este permisă alimentația; Regimul 5:2 – cinci zile de alimentație normală și două zile cu restricții calorice sau post. Aceste forme de post au câștigat popularitate în ultimii ani, fiind promovate intens pe rețelele de socializare și în mediul online. Analiza Cochrane: 22 de studii, aproape 2.000 de participanți Cochrane, organizație caritabilă recunoscută pentru evaluarea riguroasă a dovezilor medicale, a analizat 22 de studii clinice care au inclus 1.995 de adulți din America de Nord, Europa, China, Australia și America de Sud. Cercetările au comparat diferite forme de post intermitent – inclusiv postul alternativ și alimentația restricționată în anumite intervale – cu recomandările dietetice tradiționale. Echipa internațională de cercetători, coordonată de specialiști din Argentina, a evaluat impactul acestor metode asupra pierderii în greutate. Efecte minime asupra pierderii în greutate Autorii au constatat că postul intermitent produce „o diferență mică sau nicio diferență” în ceea ce privește scăderea în greutate, comparativ cu metodele clasice de dietă. Luis Garegnani, autorul principal al studiului din cadrul centrului asociat Cochrane Universidad Hospital Italiano din Buenos Aires, a declarat că postul intermitent nu pare să aibă un efect semnificativ în cazul adulților supraponderali sau obezi care încearcă să slăbească. Potrivit acestuia, deși postul intermitent poate reprezenta o opțiune rezonabilă pentru anumite persoane, dovezile actuale nu justifică nivelul de entuziasm întâlnit pe rețelele de socializare. Obezitatea, o problemă cronică ce necesită soluții pe termen lung Cercetătorii subliniază că obezitatea este o afecțiune cronică, iar studiile clinice pe termen scurt fac dificilă formularea unor recomandări ferme pentru strategii de lungă durată. Eva Madrid, autor principal din cadrul Cochrane Evidence Synthesis Unit Iberoamerica, a precizat că, în contextul actual al dovezilor, este dificil să se facă o recomandare generală privind postul intermitent. Specialiștii recomandă o abordare personalizată: medicii ar trebui să analizeze fiecare caz individual atunci când oferă sfaturi persoanelor supraponderale care doresc să piardă în greutate. Dietă populară, dar fără dovezi solide Deși postul intermitent rămâne o tendință populară în domeniul nutriției și al stilului de viață, analiza actuală arată că beneficiile sale în ceea ce privește pierderea în greutate sunt limitate. În lipsa unor dovezi solide pe termen lung, experții recomandă prudență și consult medical înainte de adoptarea oricărei diete restrictive.

Candidații la șefia parchetelor, departajați la interviu (sursa: Facebook/Ministerul Justiției)
Justiție

Candidații la șefia parchetelor vor fi departajați la interviu, toți îndeplinesc condițiile necesare

Toți cei 19 procurori înscriși în procedura de selecție pentru funcțiile de conducere din cadrul Parchetului General, DNA și DIICOT îndeplinesc condițiile legale și vor participa la interviul organizat de Ministerul Justiției, potrivit unor surse din instituție. Selecția vizează funcțiile de procuror general al României, adjuncți ai procurorului general, procuror-șef și adjuncți la DNA, precum și procuror-șef și adjuncți la DIICOT. Funcțiile scoase la concurs și miza instituțională Procedura de selecție, desfășurată în perioada 8 ianuarie – 2 martie, urmărește formularea propunerilor de numire pentru: Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD Procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție Adjunct al procurorului general Procuror-șef și procurori-șefi adjuncți ai DNA Procuror-șef și procurori-șefi adjuncți ai DIICOT Funcțiile de procuror general și procuror-șef al DNA devin vacante începând cu 31 martie, iar cea de procuror-șef al DIICOT din 14 aprilie. Candidații pentru funcția de procuror general al României Pentru conducerea Parchetului General s-au înscris: Cristina Chiriac – procuror-șef serviciu în cadrul DNA – Serviciul Teritorial Iași Bogdan-Ciprian Pîrlog – procuror militar în cadrul Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar București Pentru funcția de adjunct al procurorului general candidează: Marius I. Voineag – actual procuror-șef al DNA Candidații pentru conducerea DNA Pentru funcția de procuror-șef al Direcţia Naţională Anticorupţie s-au înscris: Tatiana Toader – procuror-șef adjunct DNA Vlad Grigorescu – procuror DIICOT Ioan-Viorel Cerbu – procuror DNA, delegat ca adjunct Pentru funcția de procuror-șef adjunct al DNA: Mihai Prună – procuror în cadrul Parchetului General Marinela Mincă – procuror-șef al Secției judiciare DNA Marius-Ionel Ștefan – procuror-șef serviciu DNA – Serviciul Teritorial Pitești Candidații pentru șefia DIICOT Pentru conducerea Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism s-au înscris: Ioana-Bogdana Albani Antonia Diaconu Alina Albu – actual procuror-șef DIICOT Codrin-Horațiu Miron Bogdan-Ciprian Pîrlog Pentru funcția de procuror-șef adjunct al DIICOT candidează: Aurel-Cristian Lazăr Alex-Florin Florența – actual procuror general Claudia-Ionela Curelaru Gill-Julien Grigore-Iacobici Mihai-Răzvan Negulescu Calendarul interviurilor și evaluarea candidaților Potrivit Ministerului Justiției, în perioada 23–26 februarie, candidații vor susține interviuri în fața ministrului Justiției și a comisiei de evaluare. Interviul va include: Prezentarea proiectului managerial pentru funcția vizată Evaluarea aptitudinilor manageriale și de comunicare Analiza modului în care candidatul se raportează la valorile profesiei și ale funcției Rezultatele finale vor fi publicate la 2 martie. Propunerile motivate ale ministrului Justiției vor fi transmise Secției pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii pentru aviz consultativ. Condiții legale pentru numirea în funcțiile de conducere Potrivit legislației, pot fi numiți în aceste funcții procurorii sau judecătorii cu o vechime minimă de 15 ani în magistratură. Nu pot ocupa funcții de conducere: Procurorii care au făcut parte din serviciile de informații sau au colaborat cu acestea Cei care au un interes personal ce ar putea afecta obiectivitatea și imparțialitatea exercitării atribuțiilor

Dana Eden, găsită moartă la Atena (sursa: israelhayom.com)
Eveniment

Producătoarea celebrului serial TV israelian de spionaj „Teheran”, găsită moartă la Atena

Producătoarea israeliană Dana Eden, producătoare a serialului „Teheran”, a fost găsită decedată duminică într-o cameră de hotel din Atena. Informația a fost confirmată de oficiali ai poliției elene, care au deschis o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte ale decesului. Dana Eden avea 52 de ani și se afla în Grecia pentru filmările celui de-al patrulea sezon al producției israeliene. Descoperirea trupului și primele concluzii ale anchetei Trupul neînsuflețit al producătoarei a fost descoperit după ce o rudă a încercat în repetate rânduri să o contacteze, fără succes. Citește și: De ce îl atacă Ciolacu pe Bolojan: premierul a vorbit despre „băieții deștepți din energie”, unul dintre aceștia fiind nepotul liderului PSD Potrivit autorităților elene, cazul este considerat, în acest stadiu al investigației, o sinucidere, pe baza probelor și a mărturiilor adunate la fața locului. Anchetatorii au găsit pastile în camera de hotel, iar medicul legist a constatat prezența unor vânătăi la nivelul gâtului victimei. Investigația este în continuare în desfășurare, pentru clarificarea tuturor detaliilor. Reacția companiei de producție Donna and Shula Productions Compania internațională Donna and Shula Productions a transmis un mesaj public în care a exprimat profunda tristețe provocată de dispariția Danei Eden. „Este un moment de mare tristețe pentru familie, prieteni și colegi”, se arată în comunicat. Totodată, compania a respins categoric speculațiile apărute în spațiul public privind o posibilă moarte de natură criminală sau naționalistă, calificând aceste informații drept nefondate. Reprezentanții producției au făcut apel la mass-media și la public să evite răspândirea unor afirmații neverificate. Dana Eden, implicată în filmările sezonului 4 al serialului „Teheran” Potrivit publicației israeliene Kan, Dana Eden se afla în Grecia pentru filmările noului sezon al serialului „Teheran”, o producție apreciată la nivel internațional, centrată pe tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu. Moartea producătoarei survine într-un moment important pentru echipa serialului, care lucra la continuarea proiectului. Ancheta autorităților grecești urmează să stabilească în mod oficial toate circumstanțele acestui deces care a șocat industria de televiziune din Israel și nu numai.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră