sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7354 articole
Ramona Emilian

Eveniment

Consiliul Superior al Magistraturii primește cel mai mare buget din ultimii ani: majorare de 50%, aproape 70% din bani merg pe salarii

Bugetul Consiliului Superior al Magistraturii pentru 2026 ajunge la un nivel record de 413,7 milioane lei, în creștere cu aproape 50% față de anul anterior, potrivit datelor oficiale. Buget record pentru CSM în 2026 Din această sumă, 289,3 milioane lei, adică aproape 70% din bugetul CSM, sunt alocate cheltuielilor de personal, salariile reprezentând principala destinație a fondurilor. Citește și: Dedeman, care preia Carrefour, critici grele de la profesorul Cristian Păun: Un SRL dubios și riscant Restul de 124,4 milioane lei acoperă cheltuieli cu bunuri și servicii, investiții și proiecte finanțate din fonduri externe. Comparativ, în 2024 și 2025, bugetele CSM au fost mai reduse, iar ponderea cheltuielilor salariale a rămas dominantă, depășind constant două treimi din totalul alocărilor. Continuarea, în Ziarul de Iași

Buget record pentru CSM în 2026 (sursa: Facebook/Consiliul Superior al Magistraturii)
Scandal pe TikTok, anchetă penală (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Război între influencerițe transformat în anchetă penală: sicrie la poartă, percheziții și suspiciuni de grup infracțional

Scandalul dintre influencerițele Andreea Bostănică și Iuliana Beregoi a depășit granița unui conflict pe TikTok, după apariția unor acuzații grave de extorcare și amenințări cu sicrie lăsate la poarta victimelor. Scandal pe TikTok, anchetă penală Andreea Bostănică susține că rivala sa, alături de părinți, ar fi implicată într-un grup infracțional care ar fi obținut zeci de mii de euro prin intimidări, solicitând bani, flori sau bijuterii scumpe. Citește și: Dedeman, care preia Carrefour, critici grele de la profesorul Cristian Păun: Un SRL dubios și riscant Situația a escaladat după ce influencerița Daniela Costețchi a declarat public că s-a numărat printre persoanele care s-au trezit cu un sicriu la poartă, confirmând amploarea cazului. Între timp, ancheta coordonată de ofițerii Direcției Investigații „Centru” a INI, împreună cu polițiști și procurori din Căușeni, Republica Moldova, vizează un grup de opt persoane, iar imaginile publicate din timpul perchezițiilor au fost asociate online cu locuința Iulianei Beregoi. Continuarea, în Ziarul de Iași

Iașiul, noul pol IT al României (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Iașiul, noul pol IT al României: sectorul digital a crescut cu peste 100% în cinci ani

Iașiul se conturează drept un veritabil campion al economiei digitale din România, potrivit celor mai recente date privind PIB regional publicate de Institutul Național de Statistică. Iașiul, noul pol IT al României În perioada 2019–2023, sectorul IT și comunicații din Iași a înregistrat o creștere spectaculoasă de peste 100%, devenind principalul motor al dezvoltării economice locale. Citește și: Dedeman, care preia Carrefour, critici grele de la profesorul Cristian Păun: Un SRL dubios și riscant Contribuția domeniului informațiilor și comunicațiilor la PIB-ul județului a urcat de la 3,5 miliarde lei în 2019 la 7,2 miliarde lei în 2023, marcând un avans de 103%. Această evoluție consolidează poziția Iașului ca pol tehnologic regional și confirmă maturizarea ecosistemului IT, cu impact direct asupra pieței muncii și exporturilor de servicii digitale. Continuarea, în Ziarul de Iași

Conexiune strategică România–Ucraina, finanțare SAFE (sursa: Facebook/Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere)
Eveniment

Drum strategic cu rol civil și militar, finanțat prin SAFE: conexiune rapidă România–Ucraina

Opt oferte au fost depuse marți pentru construcția lotului 3 (Bălcăuți–Siret) al Drumului Expres Suceava – Siret, a anunțat directorul general al CNAIR, Cristian Pistol. Potrivit acestuia, interesul pentru acest proiect strategic de infrastructură este ridicat, în condițiile în care drumul expres are o lungime totală de 55,7 kilometri și un rol esențial în conectarea României cu Ucraina. Constructori din România, Bulgaria și Ucraina în competiție Pentru lotul 3 (Bălcăuți–Siret) au fost depuse opt oferte din partea unor asocieri de firme din România, Bulgaria și Ucraina. Citește și: EXCLUSIV Circa 90% din bolile profesionale din București, ale angajaților STB. Unii, depistați la a doua slujbă în timp ce erau în concediu medical Companiile participante includ consorții conduse de Bog’Art, Concelex, Danlin XXL, Dimex 2000 Company, Drum Asfalt, Frasinul, Ness Proiect Europe și Far Foundation, în parteneriat cu firme din România și din statele vecine. Evaluarea ofertelor va fi realizată de Comisia de Evaluare a CNAIR, în conformitate cu legislația privind achizițiile publice și cu termenul prevăzut în Regulamentul UE nr. 1106/2025, respectiv luna mai 2026. Contract de 1,55 miliarde lei pentru 12,65 km de drum expres Valoarea estimată a contractului pentru lotul 3 este de 1,55 miliarde lei (fără TVA). Câștigătorul va avea la dispoziție 42 de luni pentru proiectare și execuție, dintre care: 12 luni pentru proiectare 30 de luni pentru execuția lucrărilor Proiectul vizează: construirea a 12,65 km de drum expres nou modernizarea DN2 pe o lungime de aproximativ 1,45 km, între finalul drumului expres și punctul de trecere a frontierei modernizarea Drumului Național M19, pe teritoriul Ucrainei, pe o lungime de aproximativ 15 km Pod peste râul Siret și Centru de Întreținere Pe traseul lotului 3 vor fi construite 12 structuri, printre care: un pod peste râul Siret, cu o lungime de 967 de metri un Centru de Întreținere și Coordonare (CIC) Investiția este parte a proiectului strategic Suceava – Siret, cu o valoare totală de 5,74 miliarde lei (fără TVA), finanțat prin programul SAFE – Acțiunea pentru securitatea Europei. Drum expres cu rol civil și militar Potrivit directorului CNAIR, noul drum expres va avea atât rol civil, cât și militar, asigurând conexiunea infrastructurii rutiere din România cu cea din Ucraina. Pentru loturile 1 și 2 ale proiectului au fost depuse, în 30 ianuarie 2026, un total de 12 oferte, câte șase pentru fiecare lot. Drumul Expres Suceava – Siret este considerat un proiect strategic de mobilitate și securitate, cu impact major asupra conectivității regionale și a infrastructurii de transport din nord-estul României.

Simion critică statutul de observator României la Washington (sursa: Facebook/George Simion)
Eveniment

George Simion critică statutul de observator al României la Washington: suveranistul vrea alianță cu SUA pentru „normalitate”

Președintele AUR, George Simion, a declarat că participarea României la Consiliul pentru Pace de la Washington este un gest firesc, însă consideră insuficient statutul de observator asumat de țara noastră. Liderul formațiunii susține că România ar trebui să fie prezentă la această reuniune în calitate de membru cu drepturi depline. Declarațiile au fost făcute marți seară, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Parlament. „România trebuie să fie membru în Consiliul pentru Pace” George Simion a afirmat că salută prezența României la reuniune, dar a criticat poziționarea actuală a statului român. Citește și: EXCLUSIV Circa 90% din bolile profesionale din București, ale angajaților STB. Unii, depistați la a doua slujbă în timp ce erau în concediu medical „Eu salut prezenţa României la Consiliul Păcii. Mi se pare un gest normal. Consider că România trebuie să fie membru în Consiliul pentru Pace. Viziunea mişcării suveraniste şi a Partidului AUR este aceea că nu vom putea să revenim la normal, nu putem să îndrăznim să avem o societate normală dacă nu ne aliem cu partenerul nostru strategic. Eu aşa văd, ca pe o normalitate”, a declarat liderul AUR. Acesta a făcut referire la relația României cu partenerul strategic, sugerând că o implicare mai fermă în cadrul Consiliului ar consolida poziția țării pe plan internațional. Critici la adresa președintelui Nicușor Dan În același context, George Simion a criticat decizia președintelui României de a participa la reuniune doar în calitate de observator. „Nu fac istorie postfactuală, dar consider că rolul de observator pe care Nicuşor Dan şi-l asumă este, din păcate, o hotărâre a unui om mic şi a unei ţări fără aspiraţie”, a afirmat liderul AUR. Nicușor Dan, la Consiliul pentru Pace Președintele Nicușor Dan a anunțat duminică faptul că va participa, în această săptămână, la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, răspunzând invitației adresate de președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump. Șeful statului a precizat că participarea României în calitate de observator este în interesul țării, subliniind importanța prezenței la masa discuțiilor, chiar și fără statut de membru.

Suspecți de trafic de droguri uciși în raidurile SUA (sursa: X/SOUTHCOM)
Internațional

Ofensiva antidrog a SUA face noi victime: 11 morți. Legalitatea campaniei militare, tot mai contestată

Unsprezece bărbați acuzați de Washington că transportau droguri au fost uciși luni seară, în cadrul a trei intervenții separate ale forțelor americane asupra ambarcațiunilor pe care se aflau. Două dintre acțiuni au avut loc în Pacific, iar una în Marea Caraibelor, potrivit unui anunț făcut marți de armata SUA. SOUTHCOM: peste 140 de narcotraficanți uciși din septembrie Noile lovituri au fost anunțate pe platforma X de United States Southern Command (SOUTHCOM), comandamentul militar american responsabil pentru America Latină și Caraibe. Citește și: EXCLUSIV Circa 90% din bolile profesionale din București, ale angajaților STB. Unii, depistați la a doua slujbă în timp ce erau în concediu medical Conform datelor oficiale, odată cu aceste operațiuni, numărul persoanelor suspectate de trafic de droguri ucise de forțele americane de la începutul campaniei, lansate în septembrie anul trecut, a depășit 140. Opt morți în Pacific, trei în Caraibe În timpul intervențiilor desfășurate luni, opt bărbați au fost uciși pe două ambarcațiuni interceptate în Pacificul de Est, iar alți trei și-au pierdut viața într-o acțiune similară în Caraibe. Autoritățile americane au precizat că niciun militar al SUA nu a fost rănit în aceste operațiuni. Imagini publicate pe rețelele sociale de armata americană surprind momentele intervențiilor, în care ambarcațiuni de mici dimensiuni sunt distruse de explozii puternice. Lipsa unor dovezi publice privind implicarea în traficul de droguri Administrația președintelui Donald Trump nu a prezentat, până în prezent, dovezi publice solide care să confirme implicarea efectivă a navelor vizate în traficul de droguri. Această situație a alimentat controverse privind legalitatea și proporționalitatea acțiunilor desfășurate în cadrul campaniei militare. Controverse și acuzații de execuții extrajudiciare Campania, prezentată oficial drept parte a luptei împotriva cartelurilor care alimentează piața drogurilor din Statele Unite, generează dezbateri intense atât la nivel internațional, cât și în interiorul clasei politice americane. Experți și oficiali ai ONU au criticat intervențiile, calificându-le drept posibile execuții extrajudiciare. În același context al combaterii cartelurilor, forțele americane i-au capturat la începutul lunii ianuarie, la Caracas, pe președintele venezuelean Nicolás Maduro și pe soția sa.

Franța, val de eliberări pentru teroriști (sursa: Pexels/RDNE Stock project)
Internațional

Îngrijorări în Franța: 35 de deținuți pentru terorism islamist vor fi eliberați în 2026, avertizează Parchetul Antiterorist

Parchetul Național Antiterorist din Franța anticipează un nou val de eliberări în rândul persoanelor condamnate pentru terorism islamist. Potrivit declarațiilor făcute pentru cotidianul francez Le Monde, 35 de deținuți vor ieși din închisoare în 2026. Anunțul a fost făcut de șeful Parquet national antiterroriste (PNAT), Olivier Christen, într-un context în care autoritățile franceze monitorizează atent evoluția riscurilor de securitate internă. Peste 300 de eliberări din 2021 până în prezent Conform datelor oficiale furnizate de PNAT, un total de 339 de persoane condamnate pentru terorism islamist au fost eliberate din penitenciarele franceze începând din 2021. Citește și: EXCLUSIV Circa 90% din bolile profesionale din București, ale angajaților STB. Unii, depistați la a doua slujbă în timp ce erau în concediu medical Numărul este considerabil și ridică provocări majore pentru serviciile de securitate și sistemul judiciar, mai ales în ceea ce privește supravegherea post-penală și prevenirea recidivei. 46 de eliberări în 2025, inclusiv cazul de la Arcul de Triumf În 2025, 46 de deținuți condamnați pentru terorism islamist au fost eliberați. Printre aceștia s-a numărat și Brahim Bahrir, implicat recent într-un incident violent la Arcul de Triumf. Bărbatul a amenințat cu un cuțit mai mulți jandarmi, înainte de a fi împușcat mortal. Bahrir fusese condamnat în 2013 pentru terorism în Belgia, după ce înjunghiase doi polițiști. Ulterior, a fost transferat într-un penitenciar din Franța, de unde a fost eliberat pe 24 decembrie, cu aproximativ o lună și jumătate înainte de incident. Măsuri de supraveghere: program de deradicalizare și control administrativ La momentul eliberării, Bahrir se afla sub supraveghere judiciară. Printre obligațiile impuse se număra participarea la programul de deradicalizare „Pairs”. De asemenea, el era vizat de o măsură individuală de control administrativ și supraveghere (MICAS), utilizată în Franța pentru monitorizarea persoanelor considerate potențial periculoase. Crește proporția condamnaților pentru fapte violente Potrivit procurorului antiterorist, profilul celor eliberați s-a modificat semnificativ în ultimii ani. În 2021, aproximativ 21% dintre cei care au părăsit închisorile fuseseră condamnați pentru acte violente sau pentru proiecte de atentat. În 2026, această proporție ar putea ajunge la 52%, ceea ce indică o creștere importantă a ponderii persoanelor condamnate pentru fapte cu grad ridicat de periculozitate.

Putin poate ordona oprirea internetului în Rusia (sursa: kremlin.ru)
Internațional

Vladimir Putin poate ordona închiderea internetului la nivel național, lege adoptată în Rusia

Parlamentul Rusiei a adoptat, în procedură de urgență, o lege care oferă serviciului de informații interne dreptul de a ordona furnizorilor oprirea conexiunilor de internet și telefonie mobilă. Decizia marchează o nouă extindere a puterilor serviciilor de securitate într-un context tensionat, atât pe plan intern, cât și extern. Procedură accelerată în Duma de Stat Legea a fost aprobată rapid de Duma de Stat, camera inferioară a legislativului Federației Ruse, care a parcurs în regim de urgență a doua și a treia lectură a amendamentului la legea comunicațiilor. Citește și: EXCLUSIV Circa 90% din bolile profesionale din București, ale angajaților STB. Unii, depistați la a doua slujbă în timp ce erau în concediu medical Votul accelerat indică importanța acordată de autorități acestui instrument legislativ, într-un moment în care controlul asupra fluxului de informații devine o prioritate strategică pentru Kremlin. Puteri sporite pentru FSB: fără justificări detaliate Noua lege consolidează atribuțiile FSB, serviciul federal de securitate al Rusiei. Potrivit informațiilor din presa de la Moscova, din forma finală a actului normativ au fost eliminate formulările care precizau că măsura poate fi aplicată pentru protecția cetățenilor și a statului în fața amenințărilor la adresa securității. Astfel, conducerea Rusiei va trebui doar să indice motivele pentru care dispune întreruperea comunicațiilor, fără a mai fi necesară o justificare explicită privind existența unei amenințări concrete. Conform relatărilor din mass-media rusă, președintele Vladimir Putin ar putea dispune închiderea internetului la nivel național sau regional, în baza noilor prevederi. Măsura ar permite autorităților să controleze rapid comunicațiile în situații considerate critice, oferind un instrument suplimentar de gestionare a crizelor sau a unor eventuale amenințări. Furnizorii, exonerați de răspundere Agenția de presă de stat TASS a transmis că operatorii de telecomunicații mobile vor fi exonerați de răspundere în cazul în care utilizatorii depun reclamații privind întreruperea serviciilor. Această prevedere îi protejează juridic pe furnizori în situațiile în care întreruperile sunt ordonate de autorități, transferând integral responsabilitatea deciziei la nivelul statului. Întreruperi deja aplicate în contextul războiului din Ucraina Conexiunile mobile din Rusia au fost deja suspendate temporar în mai multe rânduri, pe fondul amenințărilor legate de drone ucrainene în apropierea aeroporturilor. În paralel, autoritățile au blocat mii de site-uri de internet, în special după declanșarea războiului din Ucraina. Noua lege formalizează și extinde acest tip de intervenții, oferind un cadru legal mai clar pentru decizii rapide și centralizate. Intrare rapidă în vigoare Amendamentul va intra în vigoare la zece zile după promulgarea de către președinte, etapă considerată o formalitate în actualul sistem politic rus. Extinderea atribuțiilor FSB nu este un fenomen nou. Sub conducerea lui Vladimir Putin – fost ofițer al KGB, serviciul sovietic care a precedat FSB, și ulterior director al FSB – instituția și-a consolidat constant influența și prerogativele, devenind un pilon central al puterii de stat.

Banii SAFE pot fi pierduți, avertizează Miruță (sursa: Facebook/Radu Miruță)
Eveniment

Împrumutul SAFE de 16,6 miliarde de euro, în pericol: contractele trebuie semnate până la 31 mai

Ministrul Ministerul Apărării Naționale, Radu Miruță, a avertizat marți că România poate pierde finanțarea prin Programul SAFE dacă programele de achiziție individuale nu sunt semnate până la 31 mai. Oficialul a subliniat că nu va accepta acest scenariu. Declarațiile au fost făcute la Parlament, după audierile din cadrul Comisiei de apărare a Camerei Deputaților. Programul SAFE: „Zero combinații” Ministrul Apărării a transmis un mesaj ferm în ceea ce privește gestionarea fondurilor SAFE, respingând orice suspiciune de aranjamente sau influențe nelegitime. Citește și: EXCLUSIV Trumpistul Bodu, bine plătit la Energie, tranzacție imobiliară fantastică: 164 EUR/mp pentru o fâneață în Prahova. Legăturile cumpărătorilor cu Piedone „Legat de Programul SAFE, răspunsul meu este același – zero combinații”, a afirmat Miruță, susținând că există persoane interesate nu de înzestrarea Armatei Române, ci de accesarea fondurilor alocate acestui program. Întrebat dacă există presiuni sau influențe politice, ministrul a confirmat că au existat solicitări de audiență, însă acestea nu au produs efecte. 21 de contracte pentru înzestrarea Armatei Române Radu Miruță a precizat că România urmărește semnarea a 21 de contracte prin Programul SAFE, considerat în prezent cel mai avantajos mecanism de finanțare pentru modernizarea Armatei Române. El a explicat că planul de înzestrare a fost elaborat de Armată, aprobat în Consiliul Suprem de Apărare a Țării și votat în Parlament, astfel că investițiile nu reprezintă o opțiune facultativă. „Nu era o opțiune dacă sau da sau nu. Opțiunea era dacă din bugetul național, împrumutându-ne scump, sau prin mecanismul SAFE, la un cost de două ori mai ieftin”, a declarat ministrul. Finanțare mai ieftină prin SAFE Ministrul Apărării a argumentat că utilizarea Programului SAFE este o soluție financiară avantajoasă pentru România, întrucât permite achiziția echipamentelor militare la un cost semnificativ mai redus comparativ cu finanțarea exclusivă din bugetul național. „Am ales să le mutăm cât de mult se poate prin SAFE, pentru că e mult mai ieftin pentru România”, a punctat Miruță. Contractul Mistral, deja semnat. Se așteaptă criteriile de localizare Oficialul a anunțat că un contract a fost deja semnat cu firma franceză MBDA pentru sistemele Mistral, iar Ministerul Apărării are pregătită documentația tehnică pentru toate produsele vizate. În prezent, se așteaptă de la Ministerul Economiei stabilirea criteriilor de localizare a producției, respectiv procentul din fiecare program care va fi realizat în România. Ulterior, grupul de lucru de la nivel guvernamental va stabili criteriile de eligibilitate pentru companiile implicate. Termen-limită critic: 31 mai Radu Miruță a transmis un avertisment clar: dacă programele de achiziție individuale din cadrul SAFE nu sunt semnate până la 31 mai, fondurile vor fi pierdute. „Dacă nu se semnează până la 31 mai programele de achiziție individuale din SAFE, vor fi pierduți banii, ceea ce eu nu admit”, a declarat ministrul Apărării.

Președintele critică amânarea deciziei privind pensiile magistraților (sursa: RRA)
Politică

Președintele Nicușor Dan critică CCR pentru amânarea deciziei în cazul pensiilor magistraților

Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, la Radio România Actualități, că tergiversarea subiectului pensiilor magistraților nu a făcut bine nici Curtea Constituțională a României (CCR), nici imaginii statului român. Șeful statului a calificat drept „neplăcută” această întârziere, mai ales în condițiile în care proiectul de lege era în dezbatere încă din vara acestui an și presupunea doar modificări relativ minore. Tergiversarea deciziei, un minus pentru imaginea statului „Faptul că au fost toate aceste amânări succesive nu cred că a făcut bine nici Curții și nici imaginii pe care românii și-o fac despre statul român în general”, a afirmat Nicușor Dan. Citește și: EXCLUSIV Trumpistul Bodu, bine plătit la Energie, tranzacție imobiliară fantastică: 164 EUR/mp pentru o fâneață în Prahova. Legăturile cumpărătorilor cu Piedone Președintele a subliniat că, dincolo de eventualele controverse juridice, decizia ar fi trebuit luată mult mai devreme pentru a evita incertitudinea și percepția de blocaj instituțional. Prevederile privind pensiile magistraților trebuie aplicate Nicușor Dan a precizat că își dorește ca prevederile referitoare la pensiile magistraților să fie puse în practică, indiferent de dezbaterile juridice care pot apărea. În opinia sa, momentul adoptării unei decizii clare era esențial pentru a oferi stabilitate și predictibilitate, atât sistemului judiciar, cât și opiniei publice. Divergențele juridice sunt legitime, dar procesul trebuia finalizat Președintele a arătat că existența unor opinii juridice diferite între CCR, Guvern și coaliția de guvernare este firească și nu trebuie interpretată drept rea-credință instituțională. „Dreptul nu este o știință 100% exactă. Pe chestiuni din viața reală există interpretări care pot să fie diferite”, a explicat șeful statului. El a subliniat că, în cazul în care anumite prevederi din textul propus de Guvern ar fi declarate neconstituționale, acest lucru nu ar însemna automat existența unei intenții negative nici din partea Executivului, nici a Curții Constituționale. Nicușor Dan a concluzionat că întregul proces ar fi trebuit încheiat mai devreme, pentru a elimina incertitudinile și pentru a clarifica cadrul legal privind pensiile magistraților.

Șefii SRI și SIE, anunțați „relativ curând” (sursa: RRA)
Eveniment

Noi șefi la SRI și SIE, „relativ curând”, spune Nicușor Dan, care adaugă că are zece nume

Președintele Nicușor Dan a declarat că numirea noilor directori ai serviciilor secrete a fost amânată din motive obiective, însă o decizie va fi luată „relativ curând”. Șeful statului a precizat, marți, într-o intervenție la Radio România Actualități, că procesul implică atât Președinția, cât și Parlamentul, iar dialogul necesar a fost întârziat de alte evenimente politice și instituționale. Dialog cu Parlamentul pentru evitarea unui vot de respingere „Este o decizie comună a președintelui și a Parlamentului și un dialog care a fost întrerupt tot timpul de multe alte evenimente. Se va întâmpla relativ curând”, a afirmat Nicușor Dan. Citește și: EXCLUSIV Trumpistul Bodu, bine plătit la Energie, tranzacție imobiliară fantastică: 164 EUR/mp pentru o fâneață în Prahova. Legăturile cumpărătorilor cu Piedone Președintele a subliniat că numirea conducerii serviciilor de informații este un subiect sensibil și că este esențial ca România să transmită un semnal de stabilitate. El a explicat că o eventuală respingere în Parlament a unei propuneri prezidențiale nu ar reprezenta un semn de echilibru instituțional, motiv pentru care este necesar un dialog aprofundat înainte de înaintarea oficială a unui nume. „Un eveniment ca o propunere a președintelui care să fie respinsă de Parlament nu e deloc un semn de stabilitate. Tocmai de aceea trebuie să existe un dialog înainte”, a spus șeful statului. Discuțiile nu vizează persoane, ci profilul viitorilor șefi Întrebat dacă intenționează să susțină persoane apropiate anumitor partide politice, Nicușor Dan a precizat că până acum discuțiile nu au vizat nume concrete, ci profilul necesar pentru conducerea Serviciul Român de Informații și Serviciul de Informații Externe. Potrivit președintelui, partidele nu au înaintat până în prezent propuneri oficiale, iar dialogul a fost centrat pe criteriile și competențele necesare pentru aceste funcții. Ce profil trebuie să aibă viitorii directori ai serviciilor secrete Nicușor Dan a explicat că viitorii șefi ai SRI și SIE trebuie să fie persoane mature, capabile să conducă structuri complexe, cu un număr mare de angajați, și să gestioneze poziții de maximă responsabilitate. De asemenea, el a respins speculațiile apărute în spațiul public privind posibili candidați, afirmând că acestea nu au fundament real. Președintele are în vedere câte cinci nume pentru fiecare serviciu Întrebat dacă a identificat deja candidați pentru conducerea celor două servicii, șeful statului a confirmat că are în vedere câte cinci nume pentru fiecare poziție. „Între cei cinci există o ordine, o ierarhie. (…) În momentul în care propunerea mea o să fie trimisă către Parlament, o să vedeți că o să fie votată”, a declarat Nicușor Dan. Președintele a adăugat că pe liste se află „oameni interesanți”, sugerând că procesul de selecție este avansat și că o nominalizare oficială ar putea fi făcută în perioada următoare.

Dosarul 10 August, acuzații la adresa lui Liviu Dragnea (sursa: Facebook/Liviu Dragnea)
Politică

Dragnea a permis măcelul de la protestul din 10 august 2018, declară în instanță fostul viceprimar Bădulescu

Fostul viceprimar PSD Aurelian Bădulescu a făcut declarații cu impact major în instanță, la ultimul termen din dosarul privind intervenția forțelor de ordine la protestul din 10 august 2018 din Piața Victoriei. Dosarul 10 August, acuzații la adresa lui Liviu Dragnea Potrivit informațiilor publicate de Epoch Times România, Bădulescu a afirmat că fostul lider PSD Liviu Dragnea ar fi permis desfășurarea violentă a evenimentelor din seara respectivă. Citește și: EXCLUSIV Trumpistul Bodu, bine plătit la Energie, tranzacție imobiliară fantastică: 164 EUR/mp pentru o fâneață în Prahova. Legăturile cumpărătorilor cu Piedone Dragnea a negat în mod constant orice implicare sau responsabilitate pentru intervenția din Piața Victoriei. „Jandarmeria știa de infiltrați și nu a intervenit” În declarația sa amplă, Aurelian Bădulescu a susținut că factorii de decizie din cadrul Jandarmeria Română ar fi avut informații potrivit cărora înspre Piața Victoriei se îndreptau persoane infiltrate din galerii, care ar fi transportat borduri, țevi, pietre și alte obiecte contondente. Potrivit fostului viceprimar, aceste informații erau cunoscute înainte de escaladarea violențelor, însă nu au fost luate măsuri pentru a preveni situația. Propunerea de oprire a metroului în Piața Victoriei Bădulescu a mai declarat în instanță că, anticipând o intervenție pentru „restabilirea ordinii”, a sugerat oprirea circulației metroului sau cel puțin evitarea opririi trenurilor în stația Piața Victoriei. El a afirmat că i-a transmis această propunere secretarului de stat din cadrul Ministerul Afacerilor Interne, Mihai Dan Chirică – în prezent inculpat în dosar – considerând că măsura ar fi limitat accesul persoanelor în zonă. Întâlnire la solicitarea lui Dragnea: „Nu opriți circulația” Potrivit declarației din instanță, un consilier al lui Liviu Dragnea i-ar fi cerut lui Bădulescu să nu oprească circulația metroului. Fostul viceprimar susține că întâlnirea cu acel consilier ar fi fost solicitată personal de Dragnea. În tot acest timp, liderul PSD de la acea dată a respins constant orice responsabilitate sau implicare în modul în care a fost gestionată intervenția forțelor de ordine la protestul din 10 august 2018.

Preluarea Carrefour de Dedeman, criticată de profesorul Păun (sursa: Facebook/Cristian Paun)
Eveniment

Dedeman, care preia Carrefour, critici grele de la profesorul Cristian Păun: Un SRL dubios și riscant

Profesorul universitar de economie Cristian Păun critică în termeni duri preluarea Carrefour România de către Dedeman. Preluarea Carrefour de Dedeman, criticată de profesorul Păun Argumentul său principal este că „un grup cu capitalizare de circa 10 miliarde euro, listat pe bursă pleacă. Citește și: EXCLUSIV Trumpistul Bodu, bine plătit la Energie, tranzacție imobiliară fantastică: 164 EUR/mp pentru o fâneață în Prahova. Legăturile cumpărătorilor cu Piedone Lasă locul unui SRL dubios și riscant, cu capital infim și răsfirat în multe, de circa 1 miliard de euro diversificat în investiții pe bursă, imobiliare, retail. SRL-ul are răspundere limitată, dacă se întâmplă ceva cu afacerea, acționarii sunt la adăpost. Au răspundere limitată. SRL-ul din spatele noii afaceri nu este listat pe bursă, nu a listat nici măcar obligațiuni pe bursă.” „Pleacă Macron din România!”, narațiunea suveranistă Îm postarea sa, profesorul Cristian Păun afirmă: „Prin plecarea Carrefour din România, o companie românească (cu capital străin) este înlocuită de o altă companie românească (cu capital româneasc). Pleacă "Macron" de la noi, ducă-se, urlă a pagubă suveraniștii noștri. Ai noștri nu sunt progresiști, nu ne vaccinează, nu ne pun mască... SRL "dubios și riscant" De fapt, prin preluare, un grup cu capitalizare de circa 10 miliarde euro, listat pe bursă pleacă. Lasă locul unui SRL dubios și riscant, cu capital infim și răsfirat în multe, de circa 1 miliard de euro diversificat în investiții pe bursă, imobiliare, retail. SRL-ul are răspundere limitată, dacă se întâmplă ceva cu afacerea, acționarii sunt la adăpost. Au răspundere limitată. SRL-ul din spatele noii afaceri nu este listat pe bursă, nu a listat nici măcar obligațiuni pe bursă. Este deținut integral de cei dou frați. Se finanțează preponderent prin credite bancare (scumpe și limitate ca sumă și scadență prin comparație cu piața de capital). Diferența esențială: accesul la piața de capital De cealaltă parte, Carrefour este listat pe Euronext. 41% din acțiunile sale sunt "la liberl". Românii pot deveni în câteva minute "frați pavăl" dacă vor și dacă nu consumă tot ce câștigă, lună de lună. Vor? Nu consumă tot ce au? Sunt la un clic distanță de a deveni și ei mici "pavăli". Ca mulți alții care o fac. Este foarte important acest aspect. Este și unul din motivele pentru care Carrefour pleacă de la noi. Da, este clar că după preluarea de către Dedeman a Carrefour vom vedea mai mult pătrunjel românesc la raft, prețuri apropiate de zero. Produsele franceze sau italiene le vei căuta cu mare greutate printre cele românești care vor îngreuna rafturile noului CarFur. Este clar că vom avea doar români angajați printre cei 17.000 de salariați care vor fi plătiți regește, mult peste salariul maxim din România. Este clar că nu se va închide niciun magazin din lanțul Carrefour, vor fi deschise altele noi. Reflexul românesc: suspiciunea față de lume Abia aștept momentul în care pierderile vehiculului finanaciar cu răspundere limitată, din șuruburi, imobiliare sau piață de capital, vor fi incluse în adaosul comercial de la bananele și avocado de Dăbuleni. Plafonat de ciolaci. Dar așa e românul. El crede că lumea întreagă are ceva cu el. Că soluția nu este să te deschizi față de lume, ci să te descurci cu ce nu ai, pe aici. Că soluția este mai bine să te dai pe mâna unor aventurieri, doar pentru ca sunt "de ai tăi"... Pe principiul, avem de toate: apă, cai și multe paie... Afară cu globaliștii din țară, nu?"

Tablouri dispărute de la sediul PSD (sursa: Facebook/Partidul Social Democrat)
Eveniment

Șocanta dispariție a 59 de tablouri în sediul PSD. Lucrările erau ale Muzeului Național de Artă Contemporană

Pe 13 iulie 2012, la sediul central al Partidul Social Democrat, situat pe Șoseaua Kiseleff din București, a izbucnit un incendiu. Evenimentul a fost catalogat drept minor: nu s-au înregistrat victime și, la prima vedere, nu au existat pagube materiale semnificative. Ulterior însă, conducerea partidului a anunțat că „ceva a ars” în subsolul clădirii. Mai exact, 59 de tablouri împrumutate formațiunii politice au fost declarate distruse în urma incendiului. Tablouri împrumutate de la instituția precursoare a MNAC Lucrările de artă fuseseră împrumutate de la Oficiul Național pentru Documentare și Expoziții de Artă (ONDEA), instituție care a precedat actualul Muzeul Național de Artă Contemporană al României. Citește și: EXCLUSIV Trumpistul Bodu, bine plătit la Energie, tranzacție imobiliară fantastică: 164 EUR/mp pentru o fâneață în Prahova. Legăturile cumpărătorilor cu Piedone Potrivit informațiilor publicate de Epoch Times România, între 1993 și 1995, ONDEA a împrumutat PSD un număr total de 118 tablouri, în baza unui contract de împrumut fără termen limită. Depozitate în subsolul sediului PSD În noiembrie 2012, PSD a informat MNAC că lucrările de artă au fost depozitate în subsolul sediului central din Kiseleff – exact locul în care, pe 13 iulie 2012, izbucnise incendiul. În urma inventarierii, doar 59 dintre tablouri au fost recuperate și predate muzeului. Celelalte 59 au fost considerate distruse în incendiu. Despăgubiri promise și retrase invocând „forța majoră” Pe 21 noiembrie 2012, PSD și-a exprimat intenția de a despăgubi MNAC pentru lucrările declarate „arse”. Ulterior însă, partidul s-a răzgândit și a invocat forța majoră pentru a nu mai acorda despăgubiri.

Polonia vrea arme nucleare, susțin liderii polonezi (sursa: Facebook/Władysław Kosiniak-Kamysz)
Internațional

Polonia vrea arme nucleare, poziție susținută de președinte, premier și ministrul Apărării

Ministrul Apărării din Polonia, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, și-a exprimat la Cracovia sprijinul ferm pentru dezvoltarea capacităților nucleare militare, subliniind că într-o chestiune atât de sensibilă „este mai bine să facem mai mult și să vorbim mai puțin”. Oficialul a declarat că este esențială o abordare bazată pe diligență, hotărâre și acțiune, nu pe dezbateri prelungite, în contextul deteriorării mediului de securitate regional. Program nuclear pentru securitatea națională Declarațiile ministrului vin în linie cu poziția președintelui Karol Nawrocki, care a afirmat că susține aderarea Poloniei la un program nuclear pentru a garanta securitatea națională în fața unei Rusii considerate agresive. Citește și: EXCLUSIV Trumpistul Bodu, bine plătit la Energie, tranzacție imobiliară fantastică: 164 EUR/mp pentru o fâneață în Prahova. Legăturile cumpărătorilor cu Piedone Șeful statului a îndemnat autoritățile să înceapă demersurile pentru dezvoltarea unui potențial nuclear propriu, în conformitate cu reglementările internaționale și în coordonare cu NATO. Polonia este semnatară a Tratatului de neproliferare a armelor nucleare încă din 1968. Donald Tusk își schimbă poziția privind arsenalul nuclear Premierul Donald Tusk a trecut de la o poziție prudentă, exprimată în 2024, când considera deținerea armelor nucleare drept „disproporționată”, la susținerea evaluării celor mai avansate capabilități, inclusiv nucleare. Recent, acesta a sugerat că dezvoltarea unui arsenal nuclear propriu ar putea fi preferabilă dependenței de alte state pentru protecție strategică. Nuclear sharing și contextul european al dezbaterii Armata poloneză și-a exprimat de mai mult timp disponibilitatea de a participa la programul de nuclear sharing din cadrul NATO, care presupune desfășurarea de arme nucleare ale unor aliați pe teritoriul național. Din 2023, autoritățile de securitate analizează inclusiv adaptarea avioanelor F-35 pentru transportul armelor nucleare. Dezbaterea privind un posibil program nuclear polonez a fost relansată după Conferința de Securitate de la Munchen, unde cancelarul german Friedrich Merz a anunțat discuții cu președintele francez Emmanuel Macron privind consolidarea unui factor de descurajare nuclear european.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră