Rebeliune majoră în AUR: Peiu spune că se retrage dacă Simion susține guvernul Veștea
George Simion se confruntă cu o rebeliune majoră în AUR: Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a amenințat că se retrage dacă partidul său va vota guvernul Veștea. „Dacă George Simion va veni și ne va spune că trebuie să îl votăm pe Adrian Veștea, mă voi retrage”, a spus Peiu, pentru Gândul.
Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD
Însă, ulterior, la Antena 3, el și-a nuanțat poziția, arătând că nu se retrage din partid, ci din „prim planul vieții publice”.
Peiu nu știe de ce Simion și-a schimbat direcția
„Q: Dacă Simion va decide ca AUR să susțină Guvernul Veștea, care va fi poziția dvs.?
Petrișor Peiu: Să mă retrag din prim-planul vieții publice, să stau la cutie, în banca mea.
Q: Veți pleca din AUR?
Petrișor Peiu: Nu am spus asta, că am avut o înțelegere și o respect, dar nu mai e bine să fiu în față.
Q: Simt așa o ușoară dezamăgire.
Petrișor Peiu: Nu e ușoară, e mare, dar e o decizie normală. Am fost xpus, mi-am spus punctul de vedere și dacă punctul de vedere acum este altul nu cred că mai e cazul să mai reprezint eu, stau liniștit în bancă, votez ce spune partidul și asta e. La încheierea mandatului plec acasă și gata...
Q: Vă retrageți și din funcția de lider al senatorilor AUR?
Petrișor Peiu: Probabil, dar sigur nu voi mai apărea în public.
Q: Ce s-a schimbat în ultimele zile și ore, de ce și-a schimbat Simion părerea?
Petrișor Peiu: Eu nu pot să vă răspund, nu știu.
Q: Dacă AUR decide să voteze, dvs. personal cum votați?
Petrișor Peiu: Eu sunt un om serios, nu mă schimb după cum bate vântul”, a fost discuția de la Antena 3.