Pasivul cu care Grindeanu revine la Palatul Victoria: de la OUG 13 la Nordis
PSD l-a desemnat pe Sorin Grindeanu să revendice poziția de premier într-un guvern monocolor, minoritar, susținut în Parlament de PNL și UDMR. Grindeanu a spus că PSD i-a acordat “libertate totală“ să-și facă guvernul.
Citește și: EXCLUSIV Șeful SMAp, generalul Vlad, bănuit și de alte cazuri de trafic de influență la angajări în MApN
“PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare. Dacă va fi un Guvern PSD, va fi un Guvern care nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui. PSD va juca exclusiv pe mâna sa“, a spus președintele PSD.
Grindeanu: Dragnea, Nordis, clientelă politică, avere, tinere consiliere
Însă Sorin Grindeanu a mai fost premier, în 2017. El este cel care a emis controversata ordonanță de urgență 13/2017, care a scos în stradă sute de mii de protestatari. Grindeanu a retras ordonanță, după mai multe săptămâni de proteste.
În iunie 2017, la inițiativa lui Liviu Dragnea, PSD l-a dat jos din poziția de premier. În pofida acestui conflict, în octombrie 2017, tot PSD l-a plasat în funcția de președinte al ANCOM, un post excelent plătit.
Câteva probleme nelămurite din trecutul lui Grindeanu, trecând peste episoade penibile, precum vizita în SUA, alături de Dragnea, pentru a se întâlni cu Donald Trump:
- nici acum nu a prezentat chitanțe care să arate dacă și-a achitat deplasările cu charterele Nordis. Grindeanu participa frecvent la petreceri alături de familia Vicol, proprietara Nordis.
- din 2017 până acum, presa îi cere să-și prezinte cartea, “Integrala Lebesgue-Radon în raport cu o măsură complexă”
- averea suspectă: DeFapt.ro a scris că Sorin Grindeanu și-a vândut vila din Giroc, localitate lângă Timișoara, în septembrie 2022. A încasat 350.000 de euro pe imobil, dar locuiește și azi, la mai bine de trei ani de la tranzacție, în aceeași casă.
- Vila de 650.000 de euro a ministrului Grindeanu a fost proiectată de o firmă care a făcut parte din grupul Nordis, cu Vladimir Ciorbă acționar, arată Insider Timișoara.
- Averea afișată - haine, ceasuri - depășește cu mult posibilitățile sale materiale
- În perioada în care era șeful ANCOM, a plecat într-o deplasare în Azore cu Cătălina Miriță, fostă Miss Buzău, pe care o angajase consilieră
- O altă apropiată, Monica Hunyadi, a primit funcții de conducere importante în companii subordonate ministerului. Ea a fost numită prin ordin de ministru în consiliile de administrație la companii precum Electrificare CFR și Autoritatea de Siguranță Feroviară Română (ASFR), ocupând ulterior și poziția de manager de servicii suport la Exploatare Sistem Zonal Prahova (companie din subordinea Apelor Române)
- Fostul șef de cabinet al lui Grindeanu, Cristian Anton, a fost prins cu sute de mii de euro în cutii de pantofi.
- A plasat o vastă rețea de clienți în companiile de stat. În 2023, DeFapt.ro scria: “Grindeanu a plasat o beizadea de lux, vice la TSD, ca viitor adjunct la Poșta Română Timiș“.
“Personal, resping orice pact pe funcții, ci vom merge doar pe idei. Acum vom vedea cine este îngrjorat de situația României", a spus azi Sorin Grindeanu, după ce PSD l-a desemnat premier.