Guvernul Veștea a fost respins. AUR nu l-a votat, deși Veștea s-a umilit negociind cu Simion
Guvernul Veștea nu a obținut numărul necesar de voturi, 233, pentru a fi validat. Doar 212 deputați și senatori au votat. Un numar de 189 au votat pentru, 23 impotriva.
Parlamentarii AUR au părăsit sala în bloc, deși premierul desemnat s-a dus la sediul AUR și a negociat cu George Simion.
Citește și: Lucian Bode justifică prezența unor secretari de stat de la AUR în guvernul Veștea
Teoretic, președintele Nicușor Dan ar trebui să convoace noi consultări cu partidele parlamentare, în următoarele zile.
Kelemen Hunor: „Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat”
„Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală. AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează”, a spus Simion, în plenul Parlamentului. După acest discurs, parlamentarii AUR au părăsit sala.
„Sub această cupolă a Parlamentului există un singur câștigător, nu e în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat”, a comentat Kelemen Hunor, la discuțiile din plenul Parlamentului.
„PSD a greșit când a zis că nu vrea cu AUR”, a spus însă Paul Stănescu, fostul secretar general al PSD.
„Eu vreau să-l felicit pe Adrian Veștea că a intrat în această bătălie, e un responsabil, un om care a dorit binele, un om care a dorit și dorește binele pentru români. (...) E treaba românilor să-i judece pe fiecare dintre cei care pun mai presus funcțiile lor personale decât binele românilor”, a spus Grindeanu.