Lucian Bode justifică prezența unor secretari de stat de la AUR în guvernul Veștea
Fostul secretar general al PNL, ministru de Interne în guvernul Ciucă, Lucian Bode a justificat posibilitatea ca AUR să plaseze secretari de stat în guvernul Veștea, fiindcă este nevoie de compromisuri. Conducerea PNL i-a cerut lui Bode să demisioneze din partid, dar acesta a refuzat.
Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD
Bode teoretizează compromisurile care nu compromit
Întrebat de jurnaliștii Antena 3 CNN dacă aripa Veștea ar fi dispusă să dea 2-3 portofolii celor de la AUR pentru ca guvernul să obțină voturile necesare învestirii, Bode a răspuns: „La nivel de secretar de stat nu cred că aceste discuții au avut loc, nu cunosc acest detaliu. Evident că în etapa a doua se va discuta despre 150-200 de poziții politice care sunt cu numire politică, de la nivel de secretar de stat până la nivel de prefect, dar astea vor fi în etapa a doua. Nu știu care a fost logica negocierilor la nivel de eșalonul doi”.
Însă ulterior el a precizat: „Nu exclud, în politică este nevoie să faci compromisuri necompromițătoare”.
Discuția a avut loc înainte ca Veștea să se ducă la sediul AUR, pentru discuții cu Simion.
În Congresul Extraordinar de duminică, liberalii au aprobat o rezoluţie care prevede că Lucian Bode, Rareş Bogdan, Adrian Veştea, Hubert Thuma, Alina Gorghiu ”au încălcat în mod repetat obligaţia de a apăra opţiunile politice şi deciziile adoptate de Partidul Naţional Liberal, participând la acţiuni şi demersuri contrare interesului partidului”. Totodată, Congresul reţine responsabilitatea politică a lui Lucian Bode pentru situaţia financiară gravă în care se află Partidul Naţional Liberal la finalul mandatului său de secretar general.