luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro
Politică 22 iunie 2026

George Simion îi transmite lui Veștea că îl așteaptă la discuții, la sediul AUR

George Simion vrea să fie rugat să-i dea voturile lui Veștea Foto: captură video
George Simion vrea să fie rugat să-i dea voturile lui Veștea Foto: captură video

Președintele AUR, George Simion, a spus că AUR nu va vota în această seară guvernul Veștea, dar îl așteaptă pe premierul desemnat la discuții, până la ora 20.00. Simion a insistat pe faptul că AUR vrea să construiască.

Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD

Simion așteaptă să i se prezinte omagii, dacă Veștea vrea voturi de la AUR

„Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. Îl așteptăm la sediul partidului pe dl Veștea, îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună Nicușor Dan dacă parlamentarii AUR sunt extremiști. În AUR nu există trădători. Fac apel la Veștea să-și depună mandatul sau să amâne votul și să vină să discutăm”, a afirmat președintele AUR. 

Liderul AUR a afirmat că, așa cum toți cei 90 de parlamentari ai partidului au votat moțiunea de cenzură, formațiunea nu va acorda sprijin unei guvernări care, susține el, "nu a venit să ceară susținerea AUR".

„Diseară, dacă va exista un vot pentru această guvernare, pentru un guvern care nu a venit să ceară susținerea, nu va beneficia de susținerea AUR", a declarat George Simion.

„Ţara trece printr-un moment foarte, foarte complicat, prin cea mai mare criză - în primul rând economică şi politică - în ultimii 35 de ani. Este nevoie de reconciliere naţională. Şi, din câte am tot ascultat posturile de televiziune în ultimele zile, este nevoie de AUR. (....) Programul politic al acelei guvernări nu mai trebuie repetat.

Și, din acest motiv, AUR, prin toţi cei 90 de parlamentari, a votat împotriva guvernării Bolojan şi guvernarea Bolojan nu mai este la putere. Nu ştiu de ce nu a avut decenţa domnul Bolojan să plece din Palatul Victoria. Îi solicit ca astăzi să dea dovadă de decenţă, să respecte democraţia din România şi să părăsească Palatul Victoriei, pe care începând cu data de 5 mai îl ocupă abuziv", a mai susţinut George Simion.

Google News
Urmărește-ne pe Google News
Google
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

DeFapt.ro este un proiect jurnalistic fără apartenență politică, ideologică sau comercială care nu se finanțează cu fonduri ale statului român și nici cu sume provenite de la partidele politice, dar poate fi sprijinit prin donații pentru susținerea jurnalismului independent.

PayPal
Transfer bancar
RO48BRDE445SV97760644450
Patreon
Donează

Alte articole din categoria Politică

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!
DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră