George Simion îi transmite lui Veștea că îl așteaptă la discuții, la sediul AUR
Președintele AUR, George Simion, a spus că AUR nu va vota în această seară guvernul Veștea, dar îl așteaptă pe premierul desemnat la discuții, până la ora 20.00. Simion a insistat pe faptul că AUR vrea să construiască.
Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD
Simion așteaptă să i se prezinte omagii, dacă Veștea vrea voturi de la AUR
„Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. Îl așteptăm la sediul partidului pe dl Veștea, îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună Nicușor Dan dacă parlamentarii AUR sunt extremiști. În AUR nu există trădători. Fac apel la Veștea să-și depună mandatul sau să amâne votul și să vină să discutăm”, a afirmat președintele AUR.
Liderul AUR a afirmat că, așa cum toți cei 90 de parlamentari ai partidului au votat moțiunea de cenzură, formațiunea nu va acorda sprijin unei guvernări care, susține el, "nu a venit să ceară susținerea AUR".
„Diseară, dacă va exista un vot pentru această guvernare, pentru un guvern care nu a venit să ceară susținerea, nu va beneficia de susținerea AUR", a declarat George Simion.
„Ţara trece printr-un moment foarte, foarte complicat, prin cea mai mare criză - în primul rând economică şi politică - în ultimii 35 de ani. Este nevoie de reconciliere naţională. Şi, din câte am tot ascultat posturile de televiziune în ultimele zile, este nevoie de AUR. (....) Programul politic al acelei guvernări nu mai trebuie repetat.
Și, din acest motiv, AUR, prin toţi cei 90 de parlamentari, a votat împotriva guvernării Bolojan şi guvernarea Bolojan nu mai este la putere. Nu ştiu de ce nu a avut decenţa domnul Bolojan să plece din Palatul Victoria. Îi solicit ca astăzi să dea dovadă de decenţă, să respecte democraţia din România şi să părăsească Palatul Victoriei, pe care începând cu data de 5 mai îl ocupă abuziv", a mai susţinut George Simion.