vineri 26 iunie
Login Contact
DeFapt.ro
Politică 26 iunie 2026

George Simion cere României să se umilească în fața Iranului și să-i ofere explicații

George Simion se crede urmașul lui Mihai Viteazul, dar cere să plecăm capul în fața Iranului Foto: Facebook
George Simion se crede urmașul lui Mihai Viteazul, dar cere să plecăm capul în fața Iranului Foto: Facebook

Președintele AUR, George Simion, a criticat guvernul României pentru că a permis folosirea, de către SUA, a bazei aeriene de la Kogălniceanu și i-a reproșat ministrului de Externe, Oana Țoiu, că nu l-a sunat pe ministrul de Externe al Iranului, Abbas Araghchi. AUR s-a abținut la votul din Parlament prin care s-a permis avioanelor SUA să folosească baza de la Kogălniceanu.

Citește și: FOTO EXCLUSIV Cuscrul lui Călin Georgescu, la braț cu colonelul Albăceanu din gruparea procurorilor arestați din Constanța

Rutte a lăudat România și a oferit-o ca exemplu

“Mark Rutte, secretarul general al NATO, a afirmat că 500 de avioane americane au decolat de la baze din Italia pentru a sprijini operațiunea militară împotriva Iranului. Iar despre România a menționat că a redus numărul zborurilor comerciale întrucât a trebuit să folosească aeroporturile pentru facilitățile destinate avioanelor-cisternă. 

Grav, foarte grav. Iranul se înfurie cumplit și proferează amenințări la adresa Italiei și a României. 

Ministrul de Externe italian, Antonio Tajani, a dezmințit public imediat: „Nu am participat niciodată la nicio inițiativă militară”. Apoi l-a sunat pe ministrul de Externe, Araghchi, căruia i-a transmis personal că „Italia nu a participat niciodată la nicio inițiativă militară și nu a autorizat niciodată utilizarea bazelor pentru război împotriva Iranului”.

Oana Țoiu, mai comodă, nu a sunat pe nimeni, doar le-a cerut subalternilor să scrie trei rânduri către presă în care a mormăit ceva privind Carta ONU, menționând moale: „Reiterăm că România nu a fost parte a acestui conflict, prioritatea țării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice”, bla-bla-bla... E limpede, ăștia nu se lasă până nu ne împing într-un război”, a scris Simion, pe X. 

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marţi că este de acord cu criticile preşedintelui american Donald Trump la adresa NATO, dar a insistat că, în ciuda unor frustrări din cadrul alianţei, membrii europeni ai acesteia au oferit sprijin operaţiunilor militare conduse de SUA şi, în acest sens, a dat drept exemplu România, potrivit Fox News, preluată de Agerpres.

„O ţară precum România - în capitala sa, Bucureşti - a trebuit să reducă traficul aerian comercial, deoarece aeroportul era folosit pentru instalaţiile destinate avioanelor-cisternă. Aşadar, toate acestea se întâmplă”, a subliniat secretarul general al NATO.

Google News
Urmărește-ne pe Google News
Google
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

DeFapt.ro este un proiect jurnalistic fără apartenență politică, ideologică sau comercială care nu se finanțează cu fonduri ale statului român și nici cu sume provenite de la partidele politice, dar poate fi sprijinit prin donații pentru susținerea jurnalismului independent.

PayPal
Transfer bancar
RO48BRDE445SV97760644450
Patreon
Donează

Alte articole din categoria Politică

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!
DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră