Primarul PSD Toma din Buzău: Ciolacu și-a dorit o finală cu candidatul AUR pentru a fi sigur că va câștiga
PSD a decis să-i acorde voturi lui George Simion în turul I al alegerilor prezidențiale din 2024 la sfatul sociologului Marius Pieleanu, relatează primarul din Buzău, Constantin Toma, într-un interviu pentru Recorder. El a susținut că Paul Stănescu și Sorin Grindeanu le-au liderilor locali cerut să se mobilizeze pentru președintele AUR.
Alegerile nu se anulau dacă Ciolacu ajungea în turul II, dar câștiga Georgescu
“S-a făcut separat într-un birou acolo, la Vila Lac, și ne-a luat în ordine alfabetică, de la A până la, nu știu, care era ultimul județ. Și am intrat cu Lucian Romașcanu, era președintele organizației județene, și ni s-a spus: «Bă, trebuie să aduceți voturi», pentru că eu cred că erau vreo trei-patru mii la Buzău”, a spus Toma.
Întrebat dacă alegerile prezidențiale mai erau anulate dacă Ciolacu ajungea în turul II, edilul a spus: “Nu! Cred că ar fi câștigat Călin Georgescu. Era un curent incredibil. Dar nu s-ar fi anulat alegerile“.
În interviu, primarul PSD din Buzău a susținut că familia Vasilescu-Manda conduce, de fapt, PSD.
“Sorin Grindeanu este o curea de transmisie. Olguța și Claudiu practic conduc acest partid. Iar Sorin Grindeanu nu face altceva decât să liniștească treburile, să transmită și spre partid, și spre țară mesajele acestei familii. Din păcate! Nu vreau să o critic pe colega mea, e primar la Craiova, dar eu știu că filosofia economică a doamnei Lia Olguța Vasilescu lasă foarte mult de dorit. Ea spune: «Să mărim salariile până la cer, să mărim pensiile până la cer că va fi bine pentru statul român, că ia impozite mai mari». Problema e că tu te împrumuți din ce în ce mai scump“, a arătat el.