VIDEO De ce stă Pahonțu la masă cu Nicușor Dan când președintele are întâlniri. Explicațiile lui Eugen Tomac, invitat la podcastul „Cum e, de fapt?”
Eugen Tomac, europarlamentar, consilier onorific al președintelui Nicușor Dan și fost premier desemnat, a explicat contextul în care a fost realizată fotografia în care șeful statului apare la aceeași masă cu directorul SPP, Lucian Pahonțu, europarlamentarul Rareș Bogdan și alți politicieni români.
Invitat la podcastul „Cum e, de fapt?” realizat de DeFapt.ro, Tomac a susținut că întâlnirea nu a fost planificată și că a avut loc spontan, în timpul unei pauze din programul președintelui, la Bruxelles.
Întâlnire improvizată în pauza dintre reuniuni
Potrivit lui Eugen Tomac, fotografia a fost făcută în incinta hotelului aflat în apropierea Parlamentului European, unde președintele României avea programate întâlniri în marja reuniunilor europene.
Citește și: Olguța Vasilescu, atac xenofob la Siegfried Mureșan, dar se roagă de UDMR să vină lângă PSD
Tomac a explicat că Rareș Bogdan s-a alăturat grupului în calitate de lider al delegației române din Partidul Popular European, iar eurodeputatul Victor Negrescu a fost invitat de el, având în vedere funcția acestuia de vicepreședinte al Parlamentului European.
„Rareș Bogdan a venit înainte de a avea loc această întâlnire, pentru că este liderul delegației române la PPE, iar pe domnul Negrescu eu l-am invitat pentru că este vicepreședinte al Parlamentului European.
De asemenea, au mai fost întâlniri și cu alți parlamentari români. Nu le voi da numele pentru că nu am acordul lor.”
El a precizat că șeful statului avea la dispoziție aproximativ 30 de minute între două activități oficiale și a propus ca grupul să ia loc la o masă din hotel.
„Președintele a spus că ne invită să luăm loc la o masă în incinta hotelului respectiv, unde erau foarte mulți oameni și, evident, foarte mulți români.
Probabil, unul dintre ei a și făcut această poză care a ajuns în presă. Nu a fost nimic programat, a fost totul absolut spontan.”
De ce era prezent directorul SPP
Întrebat despre prezența directorului Serviciului de Protecție și Pază, Lucian Pahonțu, la aceeași masă cu președintele și politicienii români, Tomac a afirmat că acesta îl însoțește pe șeful statului în toate deplasările externe, aspect pe care l-a considerat firesc.
„Directorul SPP îl însoțește pe președintele României în toate deplasările externe.
Poate că, în acel context, nimeni nu și-a pus problema că noi ne întâlnim.
A fost totul absolut spontan. Pe principiul: mai avem puțin timp, stăm la o cafea.”
În opinia sa, nu a existat nicio discuție privind cine trebuie sau nu să participe la întâlnire.
„Nu s-a pus problema ca cineva din delegația domnului președinte să stea sau nu la masă, ci pur și simplu a fost totul absolut spontan, fără niciun fel de regie.”
„Înțeleg legitimitatea întrebărilor”
Consilierul onorific al președintelui a spus că înțelege interesul public generat de fotografie, însă a respins ideea că întâlnirea ar fi fost organizată sau regizată.
„Înțeleg legitimitatea opiniei publice de a pune întrebări, de a discuta, dar o spun cât se poate de deschis și de sincer că nu a existat niciun fel de regie în organizarea acestei întâlniri spontane.”
Tomac: Șeful SPP nu a intervenit în discuții
Referindu-se la rolul directorului SPP în timpul conversației, Eugen Tomac a declarat că Lucian Pahonțu nu a participat la dezbaterile dintre politicieni.
Potrivit europarlamentarului, discuțiile au vizat exclusiv teme aflate pe agenda Consiliului European.
„Voi fi foarte sincer, nu cred că a intervenit domnul director în discuțiile pe care le-am avut, care, repet, au fost absolut deschise, focusate strict pe câteva teme care țin de agenda Consiliului.”