Buletinul electronic gratuit, disponibil până la finalul verii. Ce costuri vor fi după 29 august
Românii care doresc să obțină gratuit cartea electronică de identitate vor avea la dispoziție încă două luni, după ce autoritățile au decis prelungirea termenului până la 29 august 2026.
Buletinul electronic gratuit până la 29 august
Măsura vine pe fondul creșterii constante a cererii pentru noile buletine cu cip, iar la Iași au fost emise deja peste 40.000 de astfel de documente.
Citește și: EXCLUSIV Șeful SMAp, generalul Vlad, bănuit și de alte cazuri de trafic de influență la angajări în MApN
Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, sistemul de eliberare funcționează în continuare pe baza programărilor online, iar gratuitatea rămâne valabilă până la finalul lunii august.
După expirarea acestui termen, cartea electronică de identitate va costa 70 de lei, în timp ce varianta simplă, fără cip, va avea un tarif de 40 de lei.
Continuarea, în Ziarul de Iași