Apa de la robinet îi distruge electrocasnicele: ApaVital susține că analizele confirmă potabilitatea
Un ieșean care locuiește în complexul IRISS din Valea Lupului reclamă calitatea apei furnizate de ApaVital și susține că, deși plătește tarife ridicate, filtrele de bumbac din locuință se înnegresc în doar câteva zile din cauza sedimentelor.
ApaVital, acuzată de calitatea apei furnizate
Bărbatul afirmă că depunerile de calcar și nisip ar fi afectat deja electrocasnicele din apartament și spune că a depus o sesizare la Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC).
Citește și: EXCLUSIV Șeful SMAp, generalul Vlad, bănuit și de alte cazuri de trafic de influență la angajări în MApN
Nemulțumit de răspunsurile primite, acesta intenționează să se adreseze și Direcției de Sănătate Publică, însă susține că a fost informat că analiza unei probe de apă l-ar costa aproape 100 de euro.
În replică, ApaVital precizează că testele de laborator efectuate indică faptul că apa furnizată în zonă este potabilă și respectă toate standardele legale în vigoare.
Continuarea, în Ziarul de Iași