miercuri 24 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: ucraina

2420 articole
Internațional

Frustrare la Kremlin după ce Ucraina a început să primească avioane de vânătoare de la Slovacia și Polonia: Le vom distruge pe toate

Ucraina primește avioane, frustrare la Kremlin. Rusia a amenințat vineri că toate avioanele de luptă furnizate Ucrainei de statele occidentale vor fi distruse, după ce statele membre NATO Polonia şi Slovacia s-au angajat să trimită avioane de luptă MiG-29 Kievului. Ucraina primește avioane, frustrare la Kremlin De la declanşarea invaziei ruse în Ucraina în urmă cu peste un an, ţările NATO au trimis miliarde de dolari în ajutor militar Ucrainei, în contextul în care Kievul solicită arme despre care susţine că sunt vitale pentru respingerea avansului rus. Defapt.ro este un proiect independent, ne poți sprijini direcționând 3,5% din impozitul tău pe venit. Durează un minut, online Moscova a acuzat Occidentul că participă direct la conflict furnizând arme Ucrainei şi a avertizat şi anterior că armele NATO sunt ţinte legitime pentru forţele sale. "În cursul operaţiunii militare speciale tot acest echipament va fi distrus", a declarat presei purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov. "Pare că toate aceste ţări sunt astfel angajate în eliminarea unui echipament vechi care nu le este necesar", a adăugat el. Citește și: Marea întrebare după retragerea autorizației Euroins: vor fi sau nu plafonate prețurile RCA? În caz negativ, cea mai ieftină poliță RCA poate depăși 1.000 de lei Slovacia a comandat avioane de luptă F-16 din SUA în 2018 pentru a înlocui avioanele MiG-29 învechite. Flota sa de 11 avioane MiG-29 a fost scoasă din funcţiune vara trecută.

Ucraina primește avioane, frustrare la Kremlin (sursa: BBC)
Motreanu, dezamăgit de Ministerul Agriculturii Foto: Facebook Ministerul Agriculturii
Eveniment

Motreanu: Sunt dezamăgit de modul în care Ministerul Agriculturii a negociat acordarea compensațiilor pentru fermierii afectați de importurile de grâne din Ucraina

„Sunt dezamăgit de modul în care Ministerul Agriculturii a negociat acordarea compensațiilor pentru fermierii români afectați de importurile de grâne din Ucraina”, a scris, azi, pe Facebook, europarlamentarul PNL Man Motreanu. Ministerul Agriculturii este condus de pesedistul Petre Daea. Citește și: Republica Moldova face o reformă administrativă pentru care România nu are curaj: nici o comună fără măcar 3.000 de locuitori și să poată acoperi cheltuieli pentru măcar 12 angajați Potrivit lui Motreanu, România va primi cea mai mică sumă, de 10 milioane de euro, comparativ cu Polonia, care primește 30 de milioane de euro și Bulgaria, care primește 16 milioane de euro. Motreanu, dezamăgit de Ministerul Agriculturii „Toată responsabilitatea pentru modul în care s-au purtat negocierile revine Ministerului Agriculturii. Aceste sume se bazează pe documentele pe care le-au prezentat ministerele agriculturii din cele trei țări. România este în mod clar dezavantajată, având în vedere că prin țara noastră a trecut cea mai mare cantitate de grâne din Ucraina. Încă sper că lucrurile pot fi schimbate, pe baza argumentelor. Fermierii români sunt dezavantajați de concurența cerealelor provenite din Ucraina. Vom continua demersurile pentru a suplimenta sumele pentru fermierii români. Recent, am solicitat Comisiei Europene, împreună cu colegul meu Daniel Buda, măsuri pentru sprijinirea producătorilor români de cereale. Ni s-au alăturat colegii din grupul PPE România și o serie de eurodeputați din statele învecintate. Chiar zilele acestea, am obținut promisiunea sprijinului pentru femierii români, din partea președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la întâlnirea de la grupul PPE. Susținerea politică pentru țara noastră este fără echivoc. Însă, negocierea, prezentarea datelor, partea tehnică sunt atribuții care revin Ministerului Agriculturii. Cerealele din Ucraina se vând la prețuri mai mici în Uniunea Europeană, beneficiind de scutiri de taxe vamale. Nu există suficiente capacități de stocare în statele membre iar cantitatea de cereale blocată în regiunile de graniță provoacă o competiție neloială. Exporturile fermierilor români au scăzut cu aproximativ 1,5 milioane de tone de grâu, iar prețul unei tone de grâu a scăzut cu peste 100 de euro. Fermierii din România, Polonia, Ungaria, Republica Cehă, Slovacia, Bulgaria și Republica Moldova nu pot valorifica producția lor la prețuri care să acopere costul de producție, cu atât mai puțin să genereze profitul minim necesar pentru asigurarea traiului zilnic. În aceste condiții, fermierii nu își mai pot continua munca. România a ajutat și ajută poporul ucrainean greu încercat, inclusiv prin facilitarea tranzitului grânelor ucrainene pe teritoriul țării noastre. În același timp, trebuie să apărăm interesele fermierilor români”, a scris Motreanu, pe Facebook.

Armata rusă racolează femei din coloniile penitenciare Foto: Moscow Times
Eveniment

Schimbare de strategie a Moscovei: întrucât nu mai sunt bărbați de recrutat din pușcării, acum armata rusă racolează femei din coloniile penitenciare pentru frontul din Ucraina

Întrucât nu mai sunt bărbați de recrutat din pușcării, armata rusă racolează acum femei din coloniile penitenciare pentru frontul din Ucraina, scriu mai multe publicații, citând o organizație pentru drepturile omului din Rusia. Armata rusă racolează femei din coloniile penitenciare Olga Romanova, șefa organizației "Russia Behind Bars", care militează pentru drepturile deținuților, a declarat că Moscova a început să recruteze deținuți de sex feminin la sfârșitul anului trecut. Ea a spus că aproximativ o sută au fost luate din închisorile din regiunea Krasnodar din sudul Rusiei și trimise în Ucraina. Nu este clar unde anume au fost trimise femeile. „Au fost luați din coloniile penitenciare din sudul Rusiei. Nu le știu exact, dar lucrau în Kushchevka [în sudul regiunii Krasnodar]", a declarat Romanova pentru iStories, citată de Moscow Times. Potrivit apărătorului drepturilor omului, până în prezent, până la 100 de femei prizoniere ar fi fost transferate pentru a lupta în Ucraina, deși rămâne neclar dacă recrutarea a fost efectuată în mod voluntar sau dacă deținutele au fost recrutate cu forța în armata rusă. În februarie, oficialii militari ucraineni au declarat că Rusia a recrutat până la 50 de femei prizoniere dintr-o colonie penală din orașul Snizhne, ocupat de Rusia, din regiunea ucraineană Donețk. Recrutele au fost trimise pentru "antrenament" în Rusia înainte de a fi trimise în Ucraina pentru a lupta, au spus aceștia. Evgheni Prigojin, șeful Wagner a declarat luna trecută că a încetat să le mai ofere prizonierilor libertatea în schimbul unei misiuni în Ucraina. El nu a explicat de ce, dar comentariile sale au venit pe fondul unor lupte interne acerbe cu șefii ministerului Apărării de la Moscova. Citește și: O pesedistă din Călărași, care a lucrat la un salon de masaj, propusă la șefia Șantierului Naval 2 Mai. CV-ul, de negăsit Institutul pentru Studiul Războiului, un think tank american, a declarat săptămâna aceasta că ministerul rus al apărării a preluat inițiativa lui Prigozhin și că acesta este acum principalul recrutor al prizonierilor ruși. Kremlinul a ordonat, de asemenea, companiilor energetice de stat rusești să își creeze propriile miliții ca înlocuitori pentru mercenarii Wagner, a susținut institutul.

Ucraina invadată, mai digitalizată decât România (sursa: switzerlandtimes.ch/)
Internațional

Cum a ajuns Ucraina o țară mai digitalizată decât România, în ciuda invaziei rusești sălbatice. Un ucrainean din doi este conectat online la sistemul public

Ucraina invadată, mai digitalizată decât România. Războiul din Ucraina este perceput mai ales prin prisma confruntărilor fizice din teren – relatările despre bombardamente, victime și despre înfruntările directe dintre cele două armate ținând prima pagină a mass media. Defapt.ro este un proiect independent, ne poți sprijini direcționând 3,5% din impozitul tău pe venit. Durează un minut, online Deși este etichetat ca fiind "primul război cibernetic din lume", se vorbește destul de puțin despre armele digitale folosite. Și se cunosc și mai puține despre infrastructura digitală a Ucrainei, care a permis nu doar crearea "primului serviciu de informații civil", prin aplicația guvernamentală eVorog (eInamicul), ci și mobilizarea unei uriașe armate cibernetice de hackeri ucraineni (care a ajuns în prezent să numere peste 300 de mii de "soldați" digitali). Ucraina invadată, mai digitalizată decât România În campania sa electorală, Volodimir Zelenski a marșat puternic pentru digitalizarea țării, un slogan des repetat fiind "Să avem Statul în telefon". Drept urmare, a înființat, în 2019, Ministerul Transformării Digitale. Și, în doar trei ani, Ucraina a ajuns să fie una dintre cele mai digitalizate țări din Europa. În prezent, ai nevoie doar de 1 minut și 34 de secunde pentru a deschide un cont bancar, fără a părăsi casa, iar pentru a-ți reînnoi permisul de conducere, nu mai trebuie să mergi la ghișeu, ci e suficient să dai câteva clickuri. Și, în general, cam orice, de la depunerea taxelor până la înființarea unei afaceri și chiar la actele de căsătorie, totul se poate rezolva azi în Ucraina, online. Cum a fost posibilă o asemenea evoluție, într-o perioadă atât de scurtă? Prin comparație, în România, Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării a fost înființat în 2020, iar în prezent, potrivit DESI, Indicele economiei și societății digitale, la capitolul digitalizare România se situează pe ultimul loc în Uniunea Europeană. Hârtia, interzisă în unele ministere Slava Banik (foto), creatorul aplicației Diia (un soi mai avansat de ghișeul.ro), omul despre care presa internațională vorbește în ultima perioadă ca despre un om-cheie în războiul digital din Ucraina, a povestit recent pentru Der Standard ce a trebuit făcut pentru reușită. Astfel, deși inițiative au existat de prin 2014, abia din 2019, o dată cu înființarea Ministerului Transformării Digitale, lucrurile au început să se lege. Iar asta pentru că în fiecare minister s-au înființat departamente destinate digitalizării. "Ministerul Digitalizării nu are o echipă foarte mare, însă avem reprezentanți în toate celelalte ministere. Astfel, strategia este implementată de acei reprezentanți, iar noi nu trebuie să mergem din ușă în ușă, pe la celelalte ministere, să ne rugăm de ei să dezvolte noi sisteme.", a spus Banik. De unde atâta deschidere și dorință de a se moderniza? "În Ucraina, toate autoritățile și-au dorit brusc să fie iubite de oameni", afirmă, râzând, Banik. Care a arătat că, deși au existat obstacole (administrația multor instituții fiind depășită și neputând fi digitalizate peste noapte), ideile, pe cît de radicale, pe atât de originale nu le-au lipsit. De exemplu, Ministerului Afacerilor Sociale a fost reorganizat într-un ritm alert, începând prin... interzicerea hârtiei în instituție. Mesaje de la autorități direct în telefon Procesul de digitalizare nu a fost întrerupt de război, din contră. Potrivit lui Mihail Fedorov, ministrul ucrainean al Digitalizării, o dată cu 24 februarie 2022, când a început războiul, acesta a fost reconfigurat, fiind o prioritate pentru a-i ajuta atât pe civili, cât și pe militari. De exemplu, Diia, aplicația folosită inițial pentru accesarea serviciilor publice, a fost folosită ca prim contraatac la ofensiva hackerilor ruși. Slava Banik a povestit episodul într-un interviu pentru Le Point. "Rușii au vizat mass-media noastre încă din primele zile ale ofensivei. Soldații lor ne-au atacat turnurile de televiziune, iar hackerii lor au deturnat semnalele posturilor noastre de televiziune și radio pentru a-și difuza conținutul propagandistic. În acest caz, programe în care evocau capitularea fictivă a Ucrainei, pentru a demotiva populația. 19 milioane de utilizatori Am contracarat prin «Diia», care avea atunci 14 milioane de utilizatori (în prezent cifra fiind de 19 milioane, 44% din populație), prin care am început să difuzăm programele nealterate ale mass media ucrainene și astfel să asigurăm o transmisie fiabilă a informațiilor către compatrioții noștri.", a explicat Banik. În scurt timp, aplicația Diia a dezvoltat zeci de funcții noi. De exemplu, poți trimite, printr-un click, o donație armatei sau poți declara distrugerea locuințelor cauzată de război, pentru a obține despăgubiri (în prezent s-au înregistrat online peste 300.000 de dosare). Și se mai poate raporta, în mod anonim, orice activitate rusă depistată (mai ales în teritoriile ocupate), prin intermediul unui chatbot numit eVorog („eInamicul”), chatbot legat direct de Ministerul Apărării. eVorog "Vedeți ocupanții sau echipamentele lor? Scrieți imediat despre asta folosind chatbot-ul Ministerului Digital. Împreună vom aduna dovezi ale atacului și vom răspunde rapid." Acesta este mesajul introductiv al „eVorog” („eInamic”), chatbot-ul lansat în martie 2022, de către Ministerul ucrainean al Transformării Digitale, pentru civilii aflați în teritoriile ocupate, prin care să raporteze guvernului ucrainean mișcările trupelor ruse din jurul lor. "Am văzut chiar de la începutul conflictului că mulți ucraineni au început să posteze fotografii și videoclipuri pe rețelele de socializare despre trupele inamice, armele și pozițiile lor. Ceea ce era periculos pentru ei", a explicat, tot pentru Le Point, Oleksander Prohorovici, șeful serviciului pentru clienți și implementarea chatbot-ului eInamic la Ministerul Transformării Digitale. Pentru a se asigura că doar civilii ucraineni accesează acest instrument, guvernul a decis ca autentificarea utilizatorilor să treacă prin Diia. "Asta ne diferențiază de alți chatboți care circulă în Ucraina și ne permite să fim siguri de identitatea informatorilor noștri", continuă Prohorovici. Chatbot militar de informații civile "De asemenea, evităm intruziunea spam-ului și a altor roboți ruși", adaugă Yegor Aushev, doctor în fizică și director al Cyber Unit Technologies, o companie de securitate cibernetică cu sediul la Kiev. La un an de la lansare, această aplicație are forța unei arme digitale, căci pare a fi un succes pentru Ucraina. Potrivit lui Banik, "Prin această funcție s-au înregistrat deja aproape 500.000 de rapoarte și, fără a putea intra în detalii, pot confirma că este o funcție extrem de utilă.". "Ucrainenii vor să fie cât mai utili în efortul de a câștiga acest război. 463.000 de ucraineni folosesc chatbot-ul nostru, iar această cifră este în continuă creștere, mai ales în zonele ocupate", a precizat și Oleksander Prohorovici, care a adăugat: "Practic, prin acest chatbot, cetățenii ajută la crearea unei forme de serviciu de informații civil, căci informațiile pe care ni le pun la dispoziție au aceeași valoare ca și celelalte surse de informații ale noastre.". 300.000 de IT-iști ajută Ucraina "Atacatorul nostru a avut proasta idee să atace o țară de experți în informatică", a mai spus a declarat Slava Banik. Adăugând că, deși oficial trupele rusești au invadat Ucraina oficial pe 24 februarie 2022, hackerii ruși atacaseră cu mult înainte întregul sistem al serviciilor de stat ucrainean: "Războiul ni se declarase mai demult, pe Internet. Nu pot intra în detalii, dar pot să vă spun că pe web, la fel ca în orașele noastre, Rusia nu s-a lăsat intimidată de vreo regulă. Cu toate acestea, am rezistat bine și încă rezistăm atacurilor sale repetate.". La scurt timp după declararea războiului, un număr impresionant de voluntari ucraineni, hackeri anonimi, s-a mobilizat, ajungând să formeze o reală armată cibernetică care în prezent este formată din mai bine de 300 de mii de specialiști IT - potrivit lui Banik, aceștia lucrează, în ture, 24 de ore din 24. Deși există grupuri similare și în Rusia, tactica ucrainenilor diferă: pe cînd hackerii ruși atacă în primul rînd serviciile publice, ucrainenii vizează și sectorul privat. "Majoritatea rușilor susțin războiul, pentru că nu simt în mod real efectele acestuia, așa că este la latitudinea hackerilor ucraineni să-i facă să simtă ce înseamnă cu adevărat un război, invitându-se în viața lor de zi cu zi.", potrivit lui Banik. "Nimic nu este ferit de atac" Pentru aceasta, membrii "armatei" IT a Ucrainei țintesc site-urile bancare (paralizând plățile cu cardul), sau platforme precum RuTube (YouTube-ul rusesc), dar și site-ul oficial al lui Vladimir Putin sau canalele de știri de televiziune pentru a difuza imagini cu ceea ce fac compatrioţii lor pe pământ ucrainean. Citește și: ANALIZĂ Experții militari din China comunistă estimează că războiul din Ucraina se va termina în vară: acesta este motivul pentru care Beijingul se grăbește să pară mediatorul păcii De la metodele clasice (inundarea unui site web cu solicitări masive de acces până când sistemul este supraîncărcat și se prăbușește) la seducerea soldaților ruși cu profiluri false de femei frumoase (ca cazul relatat de Financial Times în care niște soldații ruși de la o bază din Melitopol au fost astfel tentați să trimită poze cu ei înșiși, dezvăluind detalii suficiente pentru a-i localiza, baza fiind ulterior atacată de armata ucraineană), imaginația hackerilor nu are limite. "Nimic nu este ferit de atac", comentează Banic. Totuși, despre relația guvernului ucrainean cu armata de hackeri, Slava Banik este mai degrabă evaziv: "Ei rămân anonimi pentru noi, deși schimbăm informații în mod regulat (...), și ni s-a întâmplat să sincronizăm anumite acțiuni între hackeri și autoritățile ucrainene. În ceea ce mă privește, știu că pentru unii dintre ei am devenit un soi de «simbol» - datorită aplicației Diia pe care am creat-o, dar, spre deosebire de ceea ce se poate citi pe Internet, nu sunt nici la originea acestui colectiv de hackeri şi nici liderul lor.".

Experții din China: războiul din Ucraina se va termina în vară Foto: Kremlin.ru
Internațional

ANALIZĂ Experții militari din China comunistă estimează că războiul din Ucraina se va termina în vară: acesta este motivul pentru care Beijingul se grăbește să pară mediatorul păcii

Experții militari din China comunistă estimează că războiul din Ucraina se va termina în vară, scrie Asia Nikkei, care citează un studiu al Academiei de Științe Militare de la Beijing. Potrivit Asia Nikkei, acesta este motivul pentru care, la 24 februarie, China a avansat un plan de pace - care însă a fost respins de Kiev și aliații săi vestici. Experții din China: războiul din Ucraina se va termina în vară „În decembrie 2022, Academia de Științe Militare a finalizat o simulare privind conflictul din Ucraina, care a dus la o constatare uimitoare, potrivit unor surse apropiate guvernului chinez. Războiul se va încheia în jurul verii anului 2023, a indicat simularea, cu Rusia în avantaj. Atât economia rusă, cât și cea ucraineană vor fi prea epuizate pentru a susține războiul dincolo de vară, se arată în raport. Este posibil ca rezultatele să fi fost distorsionate în favoarea Rusiei pentru a mulțumi conducerea Chinei, care înclină spre Moscova. Dar, întâmplător, pachetul de ajutor de 45 de miliarde de dolari adoptat în decembrie anul trecut în SUA urmează să expire și el în această vară. Republicanii dețin acum majoritatea în Camera Reprezentanților din SUA, iar unii membri ai partidului sunt sceptici cu privire la ajutorul generos acordat Ucrainei. «Nu știu ce se va întâmpla cu ajutorul american din toamnă», a declarat un oficial de rang înalt de la cabinetul premierului japonez. Statele Unite furnizează jumătate din ajutorul pe care îl primește Ucraina. Argumentul că discuțiile de încetare a focului vor fi demarate înainte ca acest ajutor să înceteze nu este lipsit de temei. După ce a auzit predicția Academiei de Științe Militare, Beijingul a elaborat o propunere de pace la timp pentru aniversarea de un an a războiului”, arată această agenție. Beijingul vrea să se împace cu Europa de Vest și Ucraina Implicarea regimului comunist chinez are drept scop îmbunătățirea relațiilor cu Europa. Beijingul crede că în Europa sunt persoanlități deschise la investițiile chinezești și la transferul de tehnologie. Un al doilea motiv al implicării Beijingului în procesul de pace este restabilirea bunelor relații cu Ucraina, iar în al treilea rând dorința a juca rolul determinant în negocierile de încetare a focului. De aceea, președintele Xi Jinping ia în considerare o vizită la Moscova. „Cel mai bun scenariu pentru Xi ar fi ca Rusia și Ucraina să înceapă negocierile după ce liderul chinez îi va prezenta lui Putin planul de pace. Acest lucru ar înfățișa China ca un interlocutor adevărat pentru o încetare a focului și ar pune-o într-o poziție avantajoasă pentru a atrage de partea sa țările din Sudul Global, în special pe cele care țin la distanță atât SUA, cât și China. Dacă China nu reușește să devină un pacificator, ramificațiile ar submina autoritatea și prestigiul lui Xi. Rămâne de văzut dacă actuala conducere plină de loialiști lui Xi va fi capabilă de o performanță care necesită abilități complexe de negociere și o tărie de caracter tenace”, explică Asia Nikkei, care amintește că președintele Zelenski nu este de acord să cedeze teritorii în schimbul păcii. Citește și: Panică în Australia: țara ar putea intra în război cu China comunistă în trei ani și nu este pregătită – deschidere în principalele cotidiene, după discuții cu experții Traficul comercial între China şi Rusia a atins un nivel record în decembrie, după o perioadă de adaptare imediat după invazie: China – principalul furnizor de semiconductori al Rusiei – a fost întotdeauna foarte critică faţă de aceste sancţiuni.

Britanicii au ajuns să mânânce veverițe, anunță propaganda Kremlinului Foto: Twitter
Eveniment

VIDEO Propaganda Kremlinului, dezlănțuită: britanicii au ajuns să mânânce veverițe și fac foametea fiindcă ajută Ucraina

Britanicii au ajuns să mânânce veverițe și fac foametea fiindcă ajută Ucraina: propaganda Kremlinului, dezlănțuită în emisiunea Olgăi Skabeyeva. Ea este supranumită „păpușa de oțel a lui Putin”. În septembrie, când Rusia a pierdut suprafețe importante din zona Harkov, Skabeyeva amenința cu folosirea armei nucleare. Citește și: VIDEO Panică la propaganda Kremlinului, după victoriile Kievului: comentatori triști, nervoși și șocați. Noi amenințări cu arma nucleară Britanicii au ajuns să mânânce veverițe „Astăzi s-a aflat că unele restaurante din fosta Mare Britanie vor servi veverițe", a declarat Olga Skabeyeva la emisiunea "60 de minute", conform traducerii făcute de consilierul ministrului ucrainean de interne Anton Gerașcenko. With #Russia ?? revealing the #UK secret, we are finally able to announce that selected restaurants in #London ?? will now be serving the illusive and delicious king of squirrels - the giant rainbow #squirrel ? pic.twitter.com/u5Pucc6pul— Leyline ???? (@Toddy_xgp) March 7, 2023 „Având în vedere că în parcuri sunt o mulțime de animale, de ce să nu le mâncăm, ținând cont de lipsa de alimente [în Marea Britanie]", a spus Skabeyeva în imaginile prezentate de Gerașcenko. Ea a adăugat: "Ei [Marea Britanie] nu dau înapoi de la decizia de a-l ajuta pe [președintele ucrainean Volodymyr] Zelenski, de a-i furniza arme. Adică, vor mânca veverițe, dar vor furniza în continuare obuziere". Russian propagandist Skabeyeva says that some restaurants in Great Britain started serving squirrels because of the food shortage in the country.She implies that all the money went towards weapons for Ukraine, and now Britons must eat squirrels. pic.twitter.com/CW9TKgPrm4— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) March 7, 2023 Britanicii au probleme cu legumele importate din nordul Africii Ajutoarele britanice către Ucraina totalizau circa 2,7 miliarde de dolari, la finalul lunii februarie. Marea Britanie se confruntă cu o penurie de legume, în special de roșii, după ce aprovizionarea supermarketurilor a fost afectată de recoltele perturbate din sudul Europei și din nordul Africii, ceea ce a determinat două mari magazine alimentare să limiteze achizițiile clienților, potrivit AFP. Lanțul alimentar Asda din Marea Britanie a declarat marți că a introdus o limită temporară pentru achizițiile de roșii, ardei, castraveți, salată verde, pungi de salată, broccoli, conopidă și, de asemenea, zmeură. „La fel ca și alte supermarketuri, ne confruntăm cu probleme de aprovizionare pentru unele produse care sunt cultivate în sudul Spaniei și în nordul Africii”, a declarat un purtător de cuvânt al Asda. Rivalul Morrisons a declarat că va impune un plafon de două pungi per client pentru roșii, castraveți, salată și ardei începând de miercuri.

Financial Times scrie despre scandalul Bâstroe, sugerând că este mâna Rusiei Foto: Twitter
Politică

Financial Times scrie despre scandalul Bâstroe, sugerând că este mâna Rusiei, cu scopul de a diminua susținerea României pentru Ucraina

Financial Times (FT) scrie, azi, despre scandalul Bâstroe, sugerând că este mâna Rusiei, cu scopul de a diminua susținerea României pentru Ucraina. Publicația britanică nu menționează originea scandalului, dar el a fost inflamat în România de ministrul PSD al Transporturilor, Sorin Grindeanu, și de Antena 3. Citește și: Surse: PSD a ajuns la 28% și cade pe măsură ce se apropie momentul preluării Guvernului. AUR – 20%. Ascensiunea AUR, explicația atacurilor PSD împotriva Ucrainei, pe tema Bâstroe Financial Times scrie despre scandalul Bâstroe, sugerând că este mâna Rusiei „Un mic canal de la gura de vărsare a Dunării a devenit un subiect geopolitic fierbinte între Ucraina și România, stârnind temeri ale unui amestec propagandistic rusesc și că va duce la diminuarea sprijinului din partea Bucureștiului pentru vecinul său devastat de război”, arată FT. „În contextul în care această dispută amenință să afecteze legăturile bilaterale, ambasada Ucrainei a făcut un apel la români să «nu facă jocul propagandei rusești», care urmărește să submineze sprijinul lor pentru Kiev în timp ce războiul se prelungește. Ambasada Ucrainei la București a încercat rapid să clarifice faptul că lucrările erau de o «de natură operațională» pentru a îndepărta aluviunile care au redus adâncimea cursului de apă. Dar subiectul a devenit foarte politizat în România, stat membru al UE și al NATO care a sprijinit puternic Ucraina de la invazia Rusiei, inclusiv prin găzduirea a mii de refugiați (...) Un deputat român de extremă dreapta, George Simion, a postat un video cu o ambarcațiune pe ceea ce el a spus că este canalul Bystre. În videoclip, Simion și-a criticat adversarii politici pentru că nu le pasă de Delta Dunării”, mai arată publicația britanică. Financial Times îl citează pe Adrain Stănică, cercetător la institutul Național de Geologie Marină, din București, care a spus că ar fi costisitor pentru Kiev să dezvolte și să întrețină ruta Bâstroe-Chilia. Stănică a apreciat că lucrările de întreținere regulate au avut efecte neglijabile asupra biosferei. Defapt.ro este un proiect independent, ne poți sprijini direcționând 3,5% din impozitul tău pe venit. Durează un minut, online „Având în vedere că sunt în joc legăturile bilaterale, el a adăugat că în România discursul pe această temă a fost «intoxicat» de știri false și, posibil, alimentat de o țară terță, fără a numi însă Rusia”, relatează FT.

Asalt al unei unități a armatei ucrainene asupra pozițiilor rusești Foto: Twitter
Eveniment

VIDEO Filmare virală: asalt al unei unități de elită a armatei ucrainene asupra pozițiilor rusești. Filmare cu camera de pe cască

O filmare virală pe rețelele sociale: asalt al unei unități de elită a armatei ucrainene asupra pozițiilor rusești. Camerele de pe căștile purtate de soldații ucraineni prezintă condițiile feroce de luptă din estul Ucrainei. Asalt al unei unități a armatei ucrainene asupra pozițiilor rusești Imaginile publicate arată soldați care iau cu asalt tranșeele rusești și forțează doi luptători inamici să se predea. Luptătorii ucraineni încep atacul ghemuiți printre copacii distruși din „no mans land” și trag cu arme automate în timp ce se grăbesc să traverseze câmpul. Ei intră în pozițiile ruse, detonează o grenadă în tranșee și trag asupra inamicului. Citiți și: Rusia a pierdut 200.000 de oameni în războiul din Ucraina, uciși sau răniți – New York Times. Luptele din jurul Bakhmut au majorat substanțial pierderile Kremlinului Un alt soldat ucrainean trimite o a doua grenadă în tranșee, pentru a se asigura că nu mai există nicio amenințare. În cele din urmă, doi soldați ruși ies la suprafață pentru a se preda. Привіт Друзі!Пропонуємо Вашій увазі відео штурму, зняте камерою закріпленою на шоломі одного з наших героїчних штурмовиків, в ході якого було знищено декілька рашистів та взято в полон двох чмонь.Підписуйтесь на наш ТГканал, тут буде багато дохлої русні?? pic.twitter.com/jVFEQnG27p— 108-й окремий гірсько-штурмовий батальйон (@108_OGHB) March 7, 2023 „Bună prieteni! Vă prezentăm o înregistrare video a asaltului, filmată de o cameră montată pe casca unuia dintre eroii noștri din trupele de asalt, în timpul căruia au fost eliminați mai multe ruși și au fost capturați doi. Abonați-vă la canalul nostru TG, vor fi o mulțime de ruși morți”, scrie în mesajul de pe Twitter al acestei unități. Bakhmut a devenit cimitirul mercenarilor Wagner: New York Times scrie că Evgheni Prigojin nu mai are resurse umane, iar Moscow Times anunță că așa-numitul „bucătar al lui Putin” face recrutări din spitale de psihiatrie. BBC aprecia, în această dimineață, citând surse vestice, că Rusia a pierdut între 20 și 30.000 de oameni la Bakhmut, uciși sau răniți. Pe de altă parte, ministrul rus al Apărării, Serghei Șoigu, aprecia că Ucraina a pierdut 11.000 de oameni, la Bakhmut, doar în februarie.

Uniunea Europeană trece, oficial, la „economia de război” Foto: Twitter
Eveniment

Uniunea Europeană trece, oficial, la "economia de război": începe achiziția centralizată de proiectile pentru Ucraina. Dezbateri despre valoarea achizițiilor și țara care le va livra

Uniunea Europeană trece, oficial, la „economia de război”: Comisia Europeană începe achiziția centralizată de proiectile pentru Ucraina. Însă foarte multe detalii, precum bugetul achizițiilor și din ce țări va fi cumpărată muniția, trebuie lămurite în scurt timp. Defapt.ro este un proiect independent, ne poți sprijini direcționând 3,5% din impozitul tău pe venit. Durează un minut, online Uniunea Europeană trece, oficial, la „economia de război” „Planurile de «achiziție comună de muniție» pentru Ucraina și statele membre ale UE au fost discutate de miniștrii apărării din blocul comunitar la un dineu informal organizat luni seara la Stockholm. Thierry Breton, comisarul pentru piața internă, va prezenta planurile de achiziții comune pe fondul îngrijorărilor că el va crea diviziuni în cadrul NATO prin excluderea livrărilor de muniție din Marea Britanie, Statele Unite și alți furnizori din afara UE”, scrie The Times. În speranța de a rezolva aceste probleme, miniștrii apărării din Uniunea Europeană se vor reuni miercuri la Stockholm pentru a analiza propunerile de a utiliza bugetul UE pentru a comanda și achiziționa până la un milion de obuze pentru Ucraina, la un cost estimat de patru miliarde de euro. Propunerea privind bugetul de patru miliarde de euro vine de la Kaja Kallas, premierul Estoniei. Josep Borrell, șeful diplomației europene ar dori un buget limitat la un miliard de euro. Pal Jonson, ministrul suedez al apărării, care găzduiește discuțiile, a declarat: "Obiectivul principal este de a achiziționa de la baza industrială europeană, dar dacă există și alte livrări de la alte state, nu ar trebui să excludem această posibilitate. Accentul ar trebui să fie pus pe ajutorarea Ucrainei". Potrivit unui document confidențial consultat de The Times, Comisia Europeană a elaborat un plan în trei puncte, începând cu o propunere de „transfer imediat de muniție, în special de 155 mm, din stocurile existente sau din comenzile în curs" către Ucraina. The European Union is looking at how to boost ammunition supplies to Ukraine in both the short and long term at a meeting in Stockholm. A top EU official has called for "a war economy." https://t.co/bivWxNZYo0— DW News (@dwnews) March 8, 2023 Germania și Polonia vor să cumpere de oriunde, dar de cea mai bună calitate În timp ce Germania și Polonia susțin achiziționarea celor mai bune muniții disponibile, indiferent dacă acestea sunt fabricate în America, Marea Britanie, Norvegia, Canada sau Coreea de Sud, alte țări doresc să canalizeze banii pentru a-și susține industriile naționale. Franța, Italia și Spania susțin utilizarea planului de achiziții pentru a favoriza industriile din țările lor și din UE, în special pentru investiții și construirea de fabrici. Ucraina susține o cerere estoniană de finanțare din partea UE în valoare de 4 miliarde de euro pentru obuze de 155 mm și 150 mm - propunerea Bruxelles-ului este de 1 miliard de euro. Hanno Pevkur, ministrul estonian al apărării, a declarat că achizițiile UE nu ar trebui să se limiteze la furnizorii din UE. "Nu vreau să ne vedem săpând în birocrație și să nu găsim muniția", a spus el. UE ar mai putea schimba statutul Băncii Europene de Investiții, astfel încât această bancă să poată finanța achiziția de armament. Thierry Breton: EU had to shift to a wartime footing.https://t.co/WAhy6mIehLInflation will worsen. Competition for raw materials, production of military assets supersedes the production of goods, rationing, etc. BTW, what's the cost of funding a war economy?— pcwong (@wpooichee) March 6, 2023 Ministrul ucrainean al apărării, Oleksii Reznikov, le-a spus omologilor din UE, într-o scrisoare recentă obținută de Financial Times, că Kievul are nevoie de cel puțin 250.000 de proiectile de artilerie pe lună. El a mai spus că forțele sale trag doar aproximativ 120.000 pe lună, o cincime din proiectilele pe care le-ar folosi în mod normal. Citește și: Bakhmut, cimitirul mercenarilor Wagner: N. Y. Times scrie că Prigojin nu mai are resurse umane, Moscow Times anunță că face recrutări din spitale de psihiatrie

Bakhmut, cimitirul mercenarilor Wagner Foto: Twitter
Politică

Bakhmut, cimitirul mercenarilor Wagner: N. Y. Times scrie că Prigojin nu mai are resurse umane, Moscow Times anunță că face recrutări din spitale de psihiatrie

Bakhmut a devenit cimitirul mercenarilor Wagner: New York Times scrie că Evgheni Prigojin nu mai are resurse umane, iar Moscow Times anunță că așa-numitul „bucătar al lui Putin” face recrutări din spitale de psihiatrie. BBC aprecia, în această dimineață, citând surse vestice, că Rusia a pierdut între 20 și 30.000 de oameni la Bakhmut, uciși sau răniți. Pe de altă parte, ministrul rus al Apărării, Serghei Șoigu, aprecia că Ucraina a pierdut 11.000 de oameni, la Bakhmut, doar în februarie. Citește și: Rusia pierde 500 de oameni pe zi la Bahmut, dar nu renunță la a ataca orașul devenit o obsesie pentru Putin Bakhmut, cimitirul mercenarilor Wagner „Grupul de mercenari Wagner al Rusiei a fost nevoit să folosească mai mulți dintre recruții săi profesioniști în Bakhmut pentru a înlocui rezervele sale epuizate de prizonieri înrolați, care pier cu miile în cea mai lungă bătălie din război, a declarat marți un oficial ucrainean. Afirmația a sugerat că Ucraina vede o oportunitate, în ciuda pierderilor grele pe care le-a suferit în orașul din est, de a epuiza atacurile aproape sinucigașe ale prizonierilor lui Wagner, pe care comandanții ucraineni le consideră una dintre cele mai eficiente tactici ale Rusiei”, arată New York Times, azi. Unii analiști spun că, dacă Ucraina poate elimina soldații prizonieri ai Rusiei în Bakhmut, nu va trebui să se confrunte cu valurile de atac ale acestora în alte părți. Numărul de "recruți condamnați ruși apți pentru luptă nu este nelimitat", a apreciat Institutul pentru Studiul Războiului (ISW), un think-tank din Washington, într-un comunicat din această săptămână. Spitalele de psihiatrie, teren de recrutare „Aflat în conflict cu Ministerul Apărării și lipsit de posibilitatea de a recruta prizonieri, șeful PMC "Wagner" Evgheni Prigojin a trecut la spitalele de psihiatrie. Un anunț potrivit căruia acum nu mai are nevoie de un certificat de la un psihiatru și un narcolog, precum și de o fluorogramă pentru a se alătura "Wagner", a fost postat într-unul din grupurile de mercenari de pe rețelele de socializare. Informația despre dorința acestora de a angaja persoane care au fost tratate în spitalul de neuropsihiatrie a fost confirmată de recrutorii mercenarilor”, scrie Moscow Times. Jurnaliștii de la publicația The Moscow Times, care s-au prezentat drept voluntari, au contactat linia fierbinte a "Wagner" și au susținut că au fost tratați într-un spital neuropsihiatric pentru o cădere nervoasă. Drept răspuns, aceștia au trimis o instrucțiune oficială cu cerințele pentru recruți și s-au oferit să se autoevalueze în conformitate cu aceasta. "Citiți instrucțiunile, dacă totul este în regulă, vă așteptăm", a spus recrutorul mercenarilor. PMC "Wagner" began to recruit patients of psychiatric hospitalsEngaged in conflict with the Defense Ministry and cut off from the possibility of recruiting prisoners, the head of the PMC "Wagner" Evgeny Prigozhin has switched to the psychiatric hospitals.An announcement that… https://t.co/gx5CoQvVH0 pic.twitter.com/2hCMnSNaOQ— NEXTA (@nexta_tv) March 7, 2023 Potrivit instrucțiunilor, mercenarii Wagner nu acceptă persoane „care suferă de boli grave, care împiedică îndeplinirea sarcinilor, care suferă de dependență de droguri, precum și cele cu hepatită B și C". Cu toate acestea, nu se cer certificate, după cum rezultă din aceleași instrucțiuni, nu se efectuează un examen medical serios la sosirea la fața locului: se face doar un test rapid de sânge și un test de urină pentru droguri, mai arată Moscow Times.

Pentru fiecare soldat ucrainean ucis, rușii au pierdut cinci (sursa: Facebook/Volodimir Zelenski)
Eveniment

La Bahmut, pentru fiecare soldat ucrainean ucis, rușii au pierdut cinci, apreciază NATO - CNN

La Bahmut, pentru fiecare soldat ucrainean ucis, rușii au pierdut cinci, apreciază surse din NATO, citate de CNN. Pentru fiecare soldat ucrainean ucis, rușii au pierdut cinci „Oficialul a avertizat că raportul de cinci la unu este o estimare bazată pe informații. Oficialul a vorbit cu CNN cu condiția de a rămâne anonim, deoarece nu are voie să discute despre aceste informații. În ciuda raportului favorabil Kievului, el a apreciat că Ucraina a suferit pierderi semnificative în apărarea orașului. În ianuarie, Der Spiegel cita surse din serviciile germane de informații care apreciau că ucrainenii pierd zilnic sute de militari, la Bahmut. Oficialii ucraineni au susținut în repetate rânduri că au provocat pierderi grele Rusiei în timp ce Moscova încerca să cucerească Bahmut”, arată acest post de televiziune. Lupta Ucrainei pentru Bahmut a devenit importantă din punct de vedere strategic din cauza componenței actuale a forțelor rusești staționate în zonă, se arată în evaluarea de luni noapte spre marți dimineață a Institutului pentru Studiul Războiului din Washington (ISW). Unele rapoarte occidentale au sugerat recent că Ucraina își consumă trupe de elită și echipamente în mare parte pentru a-i combate pe recruții grupului de mercenari Wagner, care sunt doar simplă carne de tun. NEW: #Ukraine will continue to defend #Bakhmut for now. While Bakhmut itself isn't intrinsically important operationally or strategically, Ukraine’s fight for it has become strategically significant due to the current composition of Russian forces there.? https://t.co/MKpVxSLnlI pic.twitter.com/tDKUJTCTRn— ISW (@TheStudyofWar) March 7, 2023 Această observație este în general corectă, notează experții ISW, subliniind în același timp că rezerva de prizonieri ruși apți pentru operațiuni de luptă nu este nelimitată, iar lichidarea a zeci de mii dintre ei în Bahmut înseamnă că aceștia nu vor fi folosiți pentru lupte mai importante. Citește și: VIDEO Prizonier de război ucrainean, împușcat după ce a strigat „Slava Ukraini!”. Președintele Zelenski declară că criminali vor fi găsiți

VIDEO Prizonier de război ucrainean, împușcat după ce a strigat „Slava Ukraini!” Grafica: Twitter
Eveniment

VIDEO Prizonier de război ucrainean, împușcat după ce a strigat „Slava Ukraini!”. Președintele Zelenski declară că criminalii vor fi găsiți

Prizonier de război ucrainean, împușcat după ce a strigat „Slava Ukraini!”: filmarea a devenit virală pe rețelele sociale, iar Ucraina a cerut pedepsirea criminalilor de război. Defapt.ro este un proiect independent, ne poți sprijini direcționând 3,5% din impozitul tău pe venit. Durează un minut, online Prizonier de război ucrainean, împușcat după ce a strigat „Slava Ukraini!” Autoritățile ucrainene au cerut o anchetă privind crimele de război după ce o înregistrare video apărută pe rețelele de socializare pare să arate cum forțele rusești ucid un prizonier de război ucrainean. „Împușcarea unui militar ucrainean capturat este o încălcare a Convențiilor de la Geneva", a scris pe Telegram Dmytro Lubinets, comisarul pentru drepturile omului din parlamentul ucrainean. „Aceasta este o manifestare a josniciei și răutății", a mai afirmat el. Videoclipul pare să arate un soldat ucrainean neidentificat, deținut și aflat într-un tranșeu, care este împușcat mortal cu arme automate după ce spune "Glorie Ucrainei". Záběry neozbrojeného zajatce, který byl zastřelen poté, co řekl "Sláva Ukrajině" kundy jedny zasraný russácký... pic.twitter.com/zAecKj4tFL— Lazz Lazz (@Lazikkkk) March 6, 2023 „Astăzi, a apărut o înregistrare video în care ocupanții ucid cu brutalitate un luptător care le-a spus cu curaj în față: «Glorie Ucrainei!». Vreau să răspundem cu toții la cuvintele sale împreună, în unitate: «Glorie eroului! Glorie eroilor! Glorie Ucrainei!» Și îi vom găsi pe criminali”, a spus președintele Zelenski, pe canalul său de Telegram. Several internet bloggers and social media channels posted videos of the execution of an unarmed Ukrainian prisoner of war by the Russian invaders, after he said "Glory to Ukraine".Hear President Zelensky’s reaction. pic.twitter.com/382qjssJp9— Yasmina (@yasminalombaert) March 6, 2023 Ministrul ucrainean al Afacerilor Externe, Dmitro Kuleba, a cerut la rândul său o anchetă internațională. „Este imperativ ca [procurorul] Karim Khan QC să lanseze și o anchetă imediată [a Curții Penale Internaționale] asupra acestei crime de război odioase. Autorii trebuie să se confrunte cu justiția”, a scris el luni pe Twitter. Citește și: Justiția din România l-a ucis iar pe polițistul Bogdan Gigină, care-i deschidea calea în trafic ministrului de Interne: l-a achitat pe Gabriel Oprea. Dosarul se prescrie, oricum, în toamnă

Alegeri în Estonia: jumătate din voturi, online. Premierul Kallas, un puternic susținător al Ucrainei, a câștigat alegerile cu un scor peste așteptări Foto: Twitter
Eveniment

Alegeri în Estonia: jumătate din voturi, online. Premierul Kallas, un puternic susținător al Ucrainei, a câștigat alegerile cu un scor peste așteptări

Alegeri în Estonia: jumătate din cele peste 615.000 de voturi exprimate au fost online, respectiv peste 313.000 de voturi. Estonia este singura țară din Europa care folosește acest sistem. Alegeri în Estonia: jumătate din voturi, online Premierul Estoniei, Kaja Kallas, a votat on-line încă de vineri. Partidul Reformei (centru-dreapta) al premierului Kaja Kallas a câştigat alegerile legislative desfăşurate duminică în Estonia cu 31,2% din voturi, înaintea partidului de extremă dreapta EKRE (16,1%). Pentru a guverna, Partidul Reformei va trebui să formeze, la fel ca în legislatura care se încheie, o coaliţie cu unul sau mai multe partide din parlamentul care are 101 locuri. Partidul de Centru (centru-stânga) a obţinut 15,3% din voturi, Estonia 200 (liberal) 13,3%, Partidul Social Democrat 9,3% şi Isamaa (conservator) 8,2%. Premierul Kallas a primit 31.821 de „mandate personale”, un record. Partidul pe care-l codnuce, al Reformei, a câștigat trei mandate, având un plus de peste 28.000 de voturi, față de alegerile din 2019. Una din cele mai influente publicații din Germania, Der Spiegel, a scris, acum câteva zile, „cum a devenit premierul Estoniei, Kaja Kallas, unul din liderii europeni”, titrând „O stea în devenire”. Citește și: Estonia, Lituania și Danemarca, sprijin militar masiv pentru Ucraina. Danemarca a donat toate sistemele de tunuri autopropulsate tip Caesar. Ajutorul militar estonian a depășit 1% din PIB „Premierul estonian Kaja Kallas a avertizat de timpuriu asupra pericolelor prezentate de Vladimir Putin. Ea a ridicat profilul micii sale țări și în alte moduri”, scria Der Spiegel. Spoke to @FinancialTimes' @rmilneNordic.The key to deterring #Russia in the future is accountability – without holding Russia’s leaders accountable for the war against #Ukraine, we will see aggression happening again and again.https://t.co/8pmakgzlGZ— Kaja Kallas (@kajakallas) March 3, 2023

Unii soldați ruși, "înarmați" cu lopeți
Ukraina (sursa: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine)
2023 01 26
Internațional

Unii soldați ruși sunt trimiși să lupte cu lopeți pentru săpat tranșee din cauza lipsei de muniție și pentru că s-au intensificat luptele corp la corp

Unii soldați ruși, "înarmați" cu lopeți. Rezerviştii ruşi ar fi înarmaţi cu lopeţi din cauza lipsei de muniţie, a scris pe Twitter Ministerul britanic al Apărării în cele mai recente actualizări de informaţii. Unii soldați ruși, "înarmați" cu lopeți Luna trecută, rezerviştii ruşi mobilizaţi au afirmat că au primit ordin să atace un avanpost ucrainean din beton înarmaţi doar cu "arme de foc şi lopeţi", potrivit Ministerului Apărării. Defapt.ro este un proiect independent, ne poți sprijini direcționând 3,5% din impozitul tău pe venit. Durează un minut, online "Letalitatea instrumentului MPL-50 este mitologizată în special în Rusia", notează sursa citată. "Puţin modificată de când a fost proiectată în 1869, continuarea folosirii sale ca armă evidenţiază luptele brutale şi low-tech care caracterizează o mare parte a războiului", menţionează ministerul, potrivit căruia dovezi recente sugerează că a existat o creştere a luptei corp la corp în Ucraina şi că probabil a existat "mai puţin sprijin din partea focului de artilerie pentru că Rusia nu are muniţie". Citește și: EXCLUSIV Ucraina nu ne-a furat apa din Dunăre, prin canalul Bâstroe: măsurătorile făcute de Apele Române, la 22 februarie, indicau debite normale pe Chilia Ministerul britanic a publicat zilnic actualizări cu privire la evoluţia războiului împotriva Ucrainei de când a început, în februarie anul trecut, în încercarea de a contracara versiunea rusă. Actualizările britanice sunt respinse de Kremlin şi considerate drept propagandă

Ucraina nu ne-a furat apa din Dunăre Foto: PSD
Politică

EXCLUSIV Ucraina nu ne-a furat apa din Dunăre, prin canalul Bâstroe: măsurătorile făcute de Apele Române, la 22 februarie, indicau debite normale pe Chilia

Ucraina nu ne-a furat apa din Dunăre, prin canalul Bâstroe, arată măsurătorile făcute de Apele Române, la 22 februarie, care indicau debite normale pe Chilia. Defapt.ro este un proiect independent, ne poți sprijini direcționând 3,5% din impozitul tău pe venit. Durează un minut, online Potrivit unui document consultat de DeFapt.ro, din măsurătorile făcute la 22 februarie de Apele Române reieșea că „repartiția debitelor pe brațul Chilia (aval de Periprava) și brațele secundare Oceakov și Bâstroe poate fi încadrată ca o situație normală”. Ucraina nu ne-a furat apa din Dunăre Măsurătorile au fost făcute după ce scandalul Bâstroe izbucnise. „Pe Bâstroe sunt informat că au început lucrări, tocmai de aceea am provocat această întâlnire, tocmai de aceea am încercat să venim cu date, deşi nu e responsabilitatea Ministerului Transporturilor”, a declarat şeful de la Transporturi într-o conferință de presă din 15 februarie. Apele Române, prin Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (IHGA) au efectuat măsurători batimetrice între stația hidrologică Chilia Veche și brațul Stambul Vechi, între 21 și 22 februarie. Obiectivul a fost măsurarea debitelor pe brațele Dunării. Măsurătorile s-au efectuat cu o navă a stației hidrologice Tulcea folosind echipament Acoustic Doppler Current Profile. „Nu au fost identificate modificări majore între măsurătorile din 2017 și cele din 2023, mai ales în zona talvegului, la adâncimi maxime”, este concluzia măsurătorilor. În plus, IHGA a făcut o comparație cu datele colectate în anii anteriori și a apreciat că „debitele pe brațul Chilia, între sh Chilia Veche și sh Periprava, se mențin la valori aproximativ egale, cu toate că, o serie de brațe secundare modifică, pe anumite subsectoare, volumele de apă ale Dunării”. După ce a lansat scandalul, Grindeanu fuge de măsurători De altfel, vineri, ministerul Transporturilor, care inițial susținea că dorește să înceapă imediat măsurătorile pe Bâstroe, a tergiversat acest proces și a cerut ca ele să demareze abia pe 15 martie. De fapt, la 23 februarie, când Grindeanu scria pe Facebook „Noi suntem pregătiți”, Apele Române făcuseră deja o analiză a debitelor și constataseră că nu sunt modificări majore. Citește și: Un secretar de stat de la Mediu demontează propaganda lui Grindeanu: Administrația Dunării de Jos a propus începerea măsurătorilor pe Bâstroe abia pe 15 martie Un secretar de stat de la Mediu, Sorin Baciu, a explicat, la Antena 3, că Administrația Fluvială a Dunării de Jos (AFDJ), subordonată ministerului Transporturilor, a propus începerea măsurătorilor pe Bâstroe abia pe 15 martie. Baciu a refuzat să comenteze faptul că Grindeanu s-a lăudat acum zece zile că navele sunt deja pregătite.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră