luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: pensii

191 articole
Politică

Renegocierea prevederilor din PNRR privind pensiile a eșuat: „Romania va insista și va continua discuțiile cu Comisia”. Budăi, acum două zile: „Aproape sigur va fi scos”

Renegocierea prevederilor din PNRR privind pensiile a eșuat, după ce premierul Nicolae Ciucă a discutat această chestiune cu Ursula von der Leyen, la Bruxelles. PSD și ministrul Muncii, Marius Budăi, au insistat ca plafonul privind alocarea pentru pensii - inclusiv cele speciale - a maximum 9,4% din PIB să fie eliminat. Ieri, PSD, prin președintele Marcel Ciolacu, i-a cerut imperativ lui Ciucă să rezolve această problemă: „Suntem convinși că premierul Ciucă se va întoarce de la Bruxelles fără limitarea bugetului de pensii la 9,4% din PIB, limitare introdusă aberant în PNRR-ul României de Guvernarea de dreapta!”. Renegocierea prevederilor din PNRR privind pensiile a eșuat După discuțiile dintre Ciucă și von der Leyen, Guvernul a anunțat: „Premierul României a menționat că sunt importante și ajustări ale unor ținte și jaloane pentru a răspunde nevoilor actuale. A arătat că România va insista și va continua discuțiile cu Comisia asupra jaloanelor legate de reforma sistemului de pensii, inclusiv pe înlocuirea plafonului de 9.4% din PIB cu un alt mecanism de referință, pe menținerea în rezervă a producției de energie bazată pe cărbune și pe ajustări ale unor proiecte de infrastructură de transport”. Ursula von der Leyen a marcat întâlnirea cu Ciucă printr-un mesaj pe Twitter în care nu amintește de vreo discuție despre PNRR. Glad to meet ?? PM @NicolaeCiuca We discussed Romania’s efforts to join Schengen, which @EU_Commission fully supports We also talked about the rollout of #NextGenEU investments And I thanked ?? for its solidarity with Moldova in the energy crisis This is the European way. pic.twitter.com/TcNXyqpYyE— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 26, 2022 Acum două zile, ministrul Muncii, Marius Budăi (PSD), era sigur că plafonul va fi eliminat. „După deplasările pe care le-am avut ca ministru în UE, în urma unor discuții cu domnul comisar pe muncă, în urma discuțiilor lui Marcel Ciolacu le-a avut cu familia social-democrată, aproape sigur acel procent de 9,4%, acea măsura antiromânească din punctul meu de vedere, acel an 2070 ales aleatoriu pe care nici CE nu îl întelege, va fi scos cu siguranță din PNRR. (...) Nu există în niciun PNRR al statelor europene, în nicio legislație. Noi eram singurii care ne condamnam la sărăcie seniorii României”, a declarat luni Marius Budăi. Citește și: Un miliardar rus și-a recuperat iahtul sechestrat de statul francez. Aleksei Kuzmicev a fost sancționat de UE pentru legături cu Putin

Renegocierea prevederilor din PNRR privind pensiile a eșuat Foto: Twitter Ursula von der Leyen
PSD le spune pensionarilor că nici măcar 10% nu vor primi Foto: Captură video
Politică

Discret, PSD le spune pensionarilor că nici măcar o creștere de 10% nu vor primi, la 1.1.2023 (Antena 3)

PSD le spune pensionarilor că nici măcar o creștere de 10% nu vor primi, la 1.1.2022: potrivit Antenei 3 majorarea va fi de doar 6%. Ulterior, în primăvară, pensiile se vor majora până la 10%. PSD le spune pensionarilor că nici măcar 10% nu vor primi „După lungi discuții, coaliția de guvernare ia în calcul să crească pensiile în două tranșe, anul viitor. Așadar, de la 1 ianuarie, o prima creștere, dar doar cea prevazută de lege. Una care să acopere creșterea inflației pe 2021, plus creșterea economică, adică o creștere în jur de 6 procente pentru punctul de pensie. Restul de până la 10 la sută ar putea fi dat la mijlocul primăverii, în luna aprilie”, susține postul controlat de Dan Voiculescu. Acesta citează o declarație ambiguă făcută joi de prepreședintele PSD, Marcel Ciolacu: „Minimum, minimum de la care pornim este legea. Rata inflației de anul trecut, așteptăm construcția bugetului. Este o abordare și asta, să aplici legea, și pe urmă, când închizi anul fiscal în februarie, cel târziu în martie, să vii cu diferența. Vom lua decizia cea mai sustenabilă”. Ciolacu a făcut aceste afirmații la emisiunea lui Ionuț Cristache. Acum câteva săptămâni, tot el susținea că „ar fi inuman” ca pensiile să crească sub 10%: „Repet, am părerea că va fi o creştere economică mai mare, ne încadrăm, este inuman să vorbim de o decizie de a avea sub 10% o mărire a pensiilor”. Citește și: Putin dă semne că se sufocă fără banii europeni pentru gazul rusesc: insistă pe lângă Erdoğan să creeze un hub gazier în locul Nord Stream „Impactul ar fi de 11 miliarde de lei pentru o majorare, aşa cum propus în primă fază, cu cel puţin 10%. Este o sumă sustenabilă, identificată din calculele noastre. Discutăm în coaliţie şi luăm decizia finală în termenul cel mai scurt, dar sigur va fi o majorare de la 1 ianuarie, aşa cum a precizat şi preşedintele PSD Marcel Ciolacu şi premierul Nicolae Ciucă”, afirma, la 10 octombrie, ministrul Muncii, Marius Budăi.

Pensiile Apărării și Internelor: costuri de 800 de milioane de lei/ lună Foto: Facebook Lucian Bode
Politică

Pensiile Apărării și Internelor: costuri de 800 de milioane de lei/ lună. Cea mai mare pensie MApN: 40.176 lei. Cea mai mare pensie plătită de Interne: 19.955 de lei

Pensiile Apărării și Internelor presupun costuri de 800 de milioane de lei/ lună, se arată într-o serie de răspunsuri oficiale ale acestor ministere la interpelări parlamentare. Cea mai mare pensie plătită de M.Ap.N este de 40.176 lei, pentru un magistrat militar. La Interne, cea mai mare pensie aflată în plată este de 19.955 de lei. Pensiile Apărării și Internelor: 800 de milioane de lei/ lună Pensia medie plătită de ministerul Apărării este de 4.353 de lei, la Interne ea fiind de 4.443 de lei. Apărarea are în plată 82.135 de pensionari și plătește, lunar, circa 340 de milioane de lei. Datele au fost furnizate Parlamentului la 6 iunie 2022. Internele plătesc pensiile pentru 99.391 de persoane și, lunar, în medie achită, din bugetul de stat, circa 465 de milioane de lei. Datele au fost furnizate la finalul lunii mai 2022. Un calcul simplu arată că, în 2022, pensiile M.Ap.N. și MAI vor consuma, de la buget, puțin sub două miliarde de euro. Deputatul USR Claudiu Năsui a întrebat, în aprilie, SRI, care este situația pensiilor speciale plătite de această intsituție, dar pe site-ul Camerei Deputaților nu figurează vreun răspuns. Bugetul pe 2022 al SRI prevede cheltuieli cu asistența socială - care cuprind și pensiile acordate foștilor angajați - de 836 de milioane de lei. Citește și: Zelenski, ținta numărul unu a lui Putin. Lavrov a confirmat, public, că Rusia vrea să schimbe regimul „absolut antipopular şi antiistoric” din Ucraina În iulie, ministrul de Interne Lucian Bode spunea: „Când vorbim de MAI, ieri aveam 100.222 de pensionari și am arătat că aproape jumătate dintre aceștia au pensie sub 4.000 de lei iar peste 13.000 de pensionari au pensie sub 2.000 de lei. Eu nu cred că putem vorbi despre pensii speciale pensii sub 2.000 de lei”. „Pensiile militare nu pot fi definite ca pensii speciale după niciun criteriu", a spus ministrul Apărării, Vasile Dîncu, pentru DC News.

Pensiile speciale parlamentare, conflict USR - PNL (sursa: Inquam Photos/George Călin)
Politică

Bătaie între USR și PNL pe pensiile speciale ale parlamentarilor: primii vor o lege nouă, ultimii - să o schimbe pe cea în vigoare

Pensiile speciale parlamentare, conflict USR - PNL. Partidul Naţional Liberal susţine că nu este necesară o nouă lege de desfiinţare a pensiilor speciale pentru parlamentari. Pensiile speciale parlamentare, conflict USR - PNL "Poziţia Partidului Naţional Liberal este fermă: susţinem revenirea pensiilor la principiul contributivităţii. Pensiile speciale pentru parlamentari nu sunt reinstituite, pentru că decizia CCR nu repune în vigoare textul abrogat prin legea declarată neconstituţională. Este necesară procedura de reexaminare a legii prin Parlament, legea trebuie pusă în acord cu decizia CCR", precizează liberalii, într-o postare pe pagina oficială de Facebook a partidului. PNL consideră că nimeni nu trebuie să fie mai presus de lege şi să aibă parte de beneficii acordate preferenţial, arată sursa citată. "În februarie 2021, PNL a votat desfiinţarea pensiilor speciale pentru parlamentari", reamintesc liberalii. USR acuză CCR de minciună USR a depus un nou proiect de lege pentru desfiinţarea pensiilor speciale ale parlamentarilor şi invită PSD, PNL şi "orice altă formaţiune care pretinde că doreşte echitate între pensionarii români" să susţină iniţiativa. "Decizia de ieri a Curţii Constituţionale se bazează pe un neadevăr, cum că legea ar fi fost adoptată în 2021 într-o singură zi, când, de fapt, a existat o diferenţă de 8 zile între depunere şi adoptare. Redepunem astăzi propunerea legislativă de abrogare a pensiilor speciale ale parlamentarilor pentru ca, după adoptare, să vedem ce motive vor mai inventa unii judecători ai CCR, eventual foşti parlamentari afectaţi personal de eliminarea acestor pensii speciale, pentru a declara legea neconstituţională. Citește și: Putin refuză să ofere scuze publice după declarația lui Lavrov conform căreia Hitler avea origini evreiești. Kremlinul consideră Polonia „o sursă de amenințare” Suntem dispuşi să redepunem acest proiect de lege şi altele referitoare la celelalte categorii de pensii speciale până se vor epuiza toate pretextele din lume", declară deputatul USR Cristian Seidler. Potrivit unui comunicat al USR, decizia adoptată joi de judecătorii CCR şi motivarea acesteia nu au apărut încă în Monitorul Oficial, "ceea ce înseamnă că, în acest moment, Legea 7/2021 prin care au fost desfiinţate pensiile speciale ale parlamentarilor este încă în vigoare". Două miliarde de euro anual pe pensii speciale USR menţionează că depune un nou proiect de lege în acest moment tocmai pentru a permite un timp mai larg pentru dezbateri, urmând însă ca raportul comisiei sesizate în fond şi, mai apoi, votul în plenul Parlamentului să fie realizate după ce este publicată în Monitorul Oficial decizia CCR. "Proiectul depus astăzi prevede desfiinţarea pentru viitor a pensiilor speciale ale parlamentarilor, dar stabileşte şi că, de la data intrării ei în vigoare, încetează plata pensiilor speciale în plată. Pensiile speciale - ale parlamentarilor, în primul rând, dar şi ale altor categorii privilegiate - reprezintă o sfidare pentru românii care au muncit cinstit şi au contribuit o viaţă întreagă la fondul de pensii, dar şi o sursă de profund dezechilibru în sistem", menţionează sursa citată. Conform USR, pensiile speciale totalizează anual circa două miliarde de euro, iar dacă se vor plăti pensii speciale pentru aleşii locali, suma va creşte şi mai mult.

Rețeaua pensiilor de orbi pentru văzători (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Reţea: pensii de orbi pentru zeci de români sănătoşi. Cum se termină o escrocherie

Rețeaua pensiilor de orbi pentru văzători a fost destructurată. Dar cazul "orbilor" care îşi conduceau liniştiţi maşina s-ar putea încheia cu o condamnare de tot râsul. Rețeaua pensiilor de orbi pentru văzători O ieşeancă ce îşi făcuse o meserie din intermedierea obţinerii de certificate de handicap a fost condamnată de magistraţii Tribunalului la doar doi ani de închisoare cu suspendare. Citește și: Antena 3 și România TV au indus și stimulat panica de la benzinării. A3 a pomenit obsesiv frica de război, RTV a invocat scenarii neprobate Deşi procurorii documentaseră zeci de cazuri în care femeia luase bani contra unor certificate de handicap grav sau accentuat. Ieşeanca şi-a desfăşurat lucrativa activitate inclusiv în paralel cu ancheta procurorilor şi a autorităţilor. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Pensiile românilor, investite parțial în ALRO (sursa: eximbank.ro)
Investigații

Fondurile de pensii private din România au investit în compania ALRO, controlată de oligarhul rus Vitali Machitski. La fel, frații Pavăl (Dedeman)

Pensiile românilor, investite parțial în ALRO. Fondurile de pensii private din România dețin peste 8% din compania ALRO, controlată de oligarhul rus Vitali Machitski. Un alt acționar important al companiei din Slatina este societatea Paval Holding, controlată de frații Adrian și Dragoș Pavăl, patronii Dedeman. Primii doi: Machitski și frații Pavăl La finalul anului 2021, acționarul majoritar al ALRO era compania Vimetco PLC Cipru, controlată de oligarhul rus Vitali Machitski. Acesta a fost făcut cetățean de onoare al orașului Slatina în 2010 de Darius Vâlcov, atunci primar al urbei. Între timp, Vâlcov a fost trimis în judecată în două dosare de corupție. Pe locul secund, cu peste 23,21% din numărul total de acțiuni, se află firma Paval Holding SRL Bacău, controlată de frații Adrian Pavăl și Dragoș Pavăl, patronii lanțului de bricolaj Dedeman. Fondul Proprietatea deține peste 10,21% din acțiuni. Pensiile românilor, investite parțial în ALRO Pe lista acționarilor se află și fondurile private de pensii din România care administrează pilonul II de pensii private obligatorii și pilonul III de pensii facultative. Cele mai multe acțiuni sunt deținute de Fondul de Pensii Administrat Privat NN Pensii S.A.F. P.A.P. SA, desprins din grupul olandez ING. Acesta deține o cotă de 4,4131% din numărul total de acțiuni. Citește și: Trei ruși din conducerea ALRO și-au dat demisia, inclusiv fiul oligarhului Machitski Tot olandezii, prin Fondul de Pensii Facultative NN Activ/Asigurări de Viață SA, mai dețin 0,2122% din acțiunile ALRO. Totodată, prin Fondul de Pensii Facultative NN Optim/ Asiguări de Viață SA, aceștia mai dețin 0,2872% din acțiunile producătorului de aluminiu. Fondul de Pensii Administrat Privat AZT Viitorul Tău deține 3,0929% din numărul total de acțiuni. Acest fond este administrat de Allianz – Țiriac Asigurări. Tot Allianz -Țiriac, prin fondurile de pensii facultative AZT Vivace și AZT Moderato, mai deține 0,0514%, respectiv 0,0113% din compania controlată de oligarhul rus Vitali Machitski.

PNL nu vrea să crească pensiile, susține PSD Foto: Inquam/ Octav Ganea
Politică

EXCLUSIV Cum își îndeamnă PSD activul de partid să arate că PNL nu vrea să crească pensiile

PSD își îndeamnă activul de partid să arate că PNL nu vrea să crească pensiile. În așa numita „Sinteza Agenda Zilei 21 februarie 2022”, membrilor partidului li se cere să arate că PNL nu lasă PSD să renegocieze PNRR pentru a putea crește pensiile. PSD arată că PNL nu vrea să crească pensiile Potrivit unui document primit de DeFapt.ro, activul formațiunii conduse de Marcel Ciolacu este îndemnat să arate și că PNL ar vrea ca vârsta de pensionare să fie de 70 de ani. Recomandările au fostr trimise pe whatsapp către comunicatorii PSD, nefiind semnate sau parafate. Iată ce sfaturi dă PSD membrilor săi: „Despre faptul că PSD renegociază PNRR ca să crească pensiille și PNL nu-l lasă. Nu este fake-news. Chiar președintele PNL dar și purtătorul de cuvânt al PNL au asumat public faptul că NU sunt de acord cu rediscutarea PNRR în privința procentului de 9,4% din PIB alocat pentru pensii, ceea ce ar însemna înghețarea pensiilor pentru foarte mulți ani. PSD a insistat și a reuși să-și convingă partenerii de guvernare și pe premierul Nicolae Ciucă pentru deschiderea discuțiilor cu Bruxelles pe acest subiect.Despre imposibilitatea respectării jalonului cu 9,4% din PIB. Nu este niciun fake-news, că dacă în acest procent intră și pensiile militare nu se poate respecta, pentru că asta ar însemna înghețarea pensiilor pentru mulți ani și scăderea abruptă a puterii de cumpărare a pensionarilor. Cei care au negociat PNRR nu au fost în stare să formuleze clar dacă e vorba și de pensiile militare sau nu. Au folosit un termen generic de „pensii speciale”, care nu există în legislația românească, iar cei de la Comisia Europeană au înțeles că e vorba și de pensiile militare. De aici toate problemele, care impun rediscutarea acestor chestiuni cu cei de la Comisia Europeană”. Liberalii ar vrea pensionarea la 70 de ani În document, PSD arată și cum trebuie atacat PNL pe tema vârstei de pensie: „PSD a spus că nu se poate vorbi de creșterea vârstei de pensionare cât timp nu crește și speranța de viață - mai ales că speranța de viață a scăzut cu 1,4 ani în România. Cei de la PNL spun că e vorba de o creștere OPȚIONALĂ, ceea ce este inconsistent pentru că și acum fiecare persoană poată opta să muncească oricât de mult poate după vârsta de pensionare. Termenul de OPȚIONAL a fost folosit în contextul în care oamenii care vor să lucreze peste această vârstă sunt OBLIGAȚI să aleagă între pensie și salariu”. Citește și: Dan Dungaciu, angajatul Academiei, apără poziția Moscovei la Europa FM și Pro TV. În 2021, el făcea propagandă pentru AUR Moldova Defapt.ro poate fi sprijinit prin donații pentru susținerea jurnalismului independent:

Nu vreau să vând iluzii pensionarilor, spune premierul Ciucă Foto: Facebook Nicolae Ciucă
Politică

Ciucă: Nu vreau să vând iluzii pensionarilor

Nu vreau să vând iluzii pensionarilor, a spus premierul Nicolae Ciucă într-un interviu pentru Antena 3. El s-a referit la dorința ministrului PSD al Muncii, Marius Budăi, de a renegocia procentul din PIB alocat pensiilor, procent limitat prin PNRR la 9,4% din PIB. Citește și: Cu ce l-a servit Putin pe Macron: cină cu șase feluri de mâncare și vinuri din podgorii rusești Nu vreau să vând iluzii pensionarilor „Am avut discuții cu dl ministru Budăi, am avut discuții la nivelul coaliției cu liderii partidelor, am căzut de comun acord să prezentăm discuțiile pe care le-am avut la Comisia Europeană. Este foarte corect că în interiorul documentelor de referință nu este trecută o dată anume pentru a renegocia anumite capitole sau puncte în PNRR. În schimb, discuția a fost de următoarea manieră: 'Haideți să vedem în primii doi, concret ce s-a realizat și pe urmă putem să discutăm'. Îl înțeleg foarte bine pe dl ministru, am pus în centrul programului de guvernare cetățeanul român, vom face tot ce este posibili că prin deciziile pe care le luăm să putem asigura acel venit pe care cetățeanul român îl merită când a ieșit la pensie, asigurarea unui trăi decent. Personal, i-a zis dlui ministru (Budai) că merg cu domnia să la Bruxelles și negociem tot ce este de negociat în condițiile în care trebuie să avem modificări la legea pensiior, la legea salarizării, și să punem pe masă concret ce dorim”, a afirmat Ciucă, la Antena 3. Întrebat dacă anul acesta pensionarii ar putea primi bani în plus, premierul a fost rezervat: „Eu sunt foarte optimist dar și realist în același timp și nu vreau să vând iluzii nimănui. În funcție de bugetul pe care îl avem la dispoziție, în funcție de colectări”.

Împotriva eliminării pensiilor speciale pentru aleșii locali au votat PSD, UDMR și AUR Foto: News.ro
Politică

PSD, UDMR și AUR, împotriva eliminării pensiilor speciale pentru aleșii locali

Împotriva eliminării pensiilor speciale pentru aleșii locali: PSD, UDMR și AUR au votat, în comisia de muncă din Senat, contra unui proiect în acest sens inițat de USR. PNL s-a abținut. Comisia de Muncă din Senat a respins, miercuri, iniţiativa USR de eliminare a pensiilor speciale ale aleşilor locali. Senatorii USR au fost singurii care au votat în favoarea eliminării pensiilor speciale ale aleşilor locali, arată news.ro. Pensiile pentru aleșii locali, 120 milioane euro Deputatul Simona Spătaru, de la USR, a cerut în comisia de muncă eliminarea din Codul Administrativ a pensiilor speciale pentru aleşii locali, primari, viceprimari, preşedinţi de Consilii Judeţene. Ea a arătat că în fiecare an, s-a prorogat acest articol din Codul Administrativ şi revine acest subiect, fiind folosit politic. ”Vorbim foarte clar de pensii speciale care, dacă ar intra în plată, ar produce o pagubă de peste 600 de milioane de lei, pe an, asta înseamnă 120 de milioane de euro pe an. Aleşii locali nu fac parte dintr-o categorie socială vulnerabilă, sau defavorizată, astfel încât să beneficieze de nişte venituri suplimentare”, a spus Spătaru în şedinţa comisiei. Citește și: Biden, de acord ca trupe americane să fie trimis în România (CNN) Ea a menţionat că, în acelaşi timp, peste 1 milion de români trăiesc din pensii mici şi foarte mici: „Guvernul ar putea creşte imediat pensiile mici dacă ar renunţa la pensiile speciale, numai că acestea sunt folosite ca metodă de recompensă şi şantaj politic pentru cei care, mai ales în comunităţie rurale, aduc oamenii la vot, să pună ştampila pe cine trebuie”. În timpul dezbaterilor din Comisie, Simona Spătaru a argumentat că pensiile speciale pentru aleşii locali reprezintă o derogare de la principiul contributivităţii la bugetul asigurărilor sociale de stat, o sinecură pe care toţi românii o plătesc primarilor, vice-primarilor precum şi preşedinţilor de consilii judeţene. Şi deputatul USR Ştefan Pălărie a arătat că aceste pensii au fost folosite politic, după ce au trecut prin Parlament exact în perioada în care PSD ataca justiţia şi şef la Camera Deputaţilor era ”celebru domn Dragnea”. Împotriva eliminării pensiilor speciale pentru aleșii locali Deputatul Ion Rotaru (PSD), preşedintele comisiei de muncă, a ţinut să precizeze că subiectul pensiilor speciale ale primarilor şi a preşedinţilor de CJ reprezintă ”este o chestiune delicată, şi trebuie tratată ca atare”. ”Pe de o parte, este o posibilitate ca aceşti oameni să încaseze o indemnizaţie, o pensie, cum am vrea să îi spunem, este reglementată, este suspendată până în ianuarie 2023. Este la fel de adevărat că sunt situaţii în care, primari care au avut mandate multe şi salarii mici şi contribuţii mici, ies cu nişte pensii destul de reduse ca şi cuantum, uneori mai reduse decât salariaţii pe care i-au avut în subordine ani în şir. Este la fel de adevărat că ne dorim cu toţii ca pensionarii să primească venituri mai multe din pensii, să aibă penaii mai mari şi acest lucru trebuie să fie un deziderat pentru toate partidele”, a spus Rotaru.

PSD a alocat pensiilor doar circa 8% din PIB, arată Raluca Turcan Foto: Facebook Raluca Turcan
Politică

Turcan, atac la PSD: A alocat pensiilor doar 8% din PIB. Electoratul lor, "amăgit cu promisiuni cinice"

PSD a locat pensiilor circa 8% din PIB, iar renegocierea PNRR este o perdea de fum, scrie fostul ministru al Muncii, Raluca Turcan (PNL). Liderul PNL critică PSD, fără însă a menționa, în postarea pe Facebook, numele acestui partid. De altfel, ea a criticat, în noiembrie 2021, modul în care PNL a negociat cu PSD formarea guvernului Ciucă. PSD a locat pensiilor circa 8% din PIB Turcan arată ce procent din PIB a fost alocat pensiilor, din 2013 până acum, în funcție de ministrul care a ocupat portofoliul Muncii: • 2012 și 2013, ministrul Muncii Mariana Câmpeanu (PNL), alocare pensii 8,7 și 8,3% din PIB;• 2014 și 2015 ministrul Muncii Rovana Plumb (PSD), alocare pensii 8,2% și 8,1% din PIB;• 2016 ministrul Muncii Dragoș Pîslaru (tehnocrat, ulterior PLUS/ USR), alocare pensii 7,9% din PIB;• 2017, 2018 ministrul Muncii Olguța Vasilescu (PSD), alocare pensii 8% și 7,9% din PIB;• 2020 ministrul Muncii Violeta Alexandru (PNL, acum Forța Dreptei), alocare pensii 7,5% din PIB;• 2021 ministrul Muncii Raluca Turcan (PNL), alocare pensii 8,1% din PIB. Renegocierea, perdea de fum În consecință, Raluca Turcan apreciază că “mult vehiculata “renegociere” a PNRR este doar o perdea de fum, o justificare pentru unii în fața electoratului lor pe care ani la rând l-au amăgit cu promisiuni cinice despre care știau bine că nu pot fi niciodată realizate“. “Faptul că acum unii spun că nu pot crește pensiile pentru că în PNRR este un plafon de 9,4% din PIB pentru pensii este un joc politic nedemn făcut pe seama pensionarilor“, mai scrie ea. Citește și: Cinci ani de la „Noaptea, ca hoții”: cei care au emis OUG 13/2017 sunt la putere Turcan respinge și criticile aduse contractului de consultanță cu Banca Mondială. Guvernul a aprobat, în decembrie, un memorandum care prevede că Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale va contracta serviciile de asistenţă tehnică de la Banca Mondială pentru a implementa reforma sistemului public de pensii. “Mai nou, unii reprezentanți ai coaliției critică contractul de consultanță cu Banca Mondială, în timp ce chiar ministrul Muncii deja atribuie contractul cu Banca Mondială. Ce să mai înțeleagă oamenii?“, a arătat fostul ministru.

PSD relansează ideea majorării pensiilor Foto: Facebook Olguta Vasilescu
Politică

După ce a eșuat în criza facturilor, PSD relansează ideea majorării pensiilor

PSD relansează ideea majorării pensiilor. Vicepreședintele PSD Lia Olguța Vasilescu a declarat că din mai vor avea loc negocieri cu Comisia Europeană pentru creșterea procentului din PIB care poate fi alocat pentru plata pensiilor. Ghinea e vinovat „Nu va fi o nouă lege a pensiilor, se va merge pe legea 127. Că vor suferi modificări unele articole, este altceva. Nu renunțăm sub nicio formă la lege, dacă se punea această problema noi nu intrăm la guvernare, s-a acceptat să fie doar anumite modificări. Noi am venit cu 40% (majorare a pensiilor) să se dea de la 1 ianuarie 2022, dar din păcate nu s-a putut aplică până nu se fac niște calcule. Pentru că dl Ghinea a pus în PNRR fără dezbatere publică că procentul din PIB (pentru pensii) nu poate depăși 9,4% cu tot cu pensiile speciale. Și atunci am zis 'Hai să dăm 10% acum să acoperim măcar rată inflației și să ne luăm un termen de 120 de zile să discutăm cu Comisia Europeană'. Să explicăm că nu poate rămâne România cu 9,4% din PIB cu tot cu pensii speciale”, a susținut Vasilescu, fost ministru al Muncii în regimul Dragnea. Citește și: Primarul din Câmpulung acuză PSD că a blocat spitalul PSD relansează ideea majorării pensiilor „Media UE (a cheltuielilor cu pensiile) este 13% din PIB, noi acum suntem la 8%. Pe nouă lege ar fi de 11,7%. Portugalia are 16% și are o economie similară cu a noastră. Foarte important, nu se modifică formulă de calcul a pensiei. Vreu să știe toți românii că legea 127 nu s-a aplicat până acum în România, în afară unor majorări de pensii”, a declarat Lia Olguța Vasilescu, la Antena 3. Potrivit OUG 125/ 2021, cei aprox cinci milioane de pensionari din sistemul public vor beneficia de o majorare de 10%, adică valoarea punctului de pensie a crescut de la 1.442 la 1.586 de lei. În luna ianuarie, pe lângă majorarea de 10% mai există şi un ajutor financiar prevăzut în OUG 132, care se adresează pensionarilor cu pensii de până la 1600 de lei.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră