VIDEO: Trebuia să-mi dau seama că nu le pot lua tot cașcavalul, că rămân flămânzi toți (Dragoș Anastasiu, invitat la podcastul "Cum e, de fapt?”)
În cadrul podcastului „Cum e, de fapt?”, realizat de DeFapt.ro, antreprenorul și fostul vicepremier pentru reformă, Dragoș Anastasiu, a vorbit deschis despre dificultățile pe care le-a întâmpinat în încercarea de a promova reforme în administrația publică.
Acesta a recunoscut că a subestimat rezistența sistemului la schimbare și că a încercat să impună transformări prea rapide, fără a ține cont de interesele politice și administrative existente.
„Semnalul a fost: terminați cu prostiile!”
Fostul vicepremier a povestit că primele semnale de opoziție au apărut imediat după constituirea grupului de lucru însărcinat să pregătească reformele.
„Când am strâns grupul de lucru ca să începem să dezbatem cum să facem, deja apăruse la televizor ideea că ce fac ăștia la guvern.
Deci de a doua zi, pentru că acolo la guvern se uita lumea cine intră, cine iese și așa mai departe. Deci semnalul a fost: terminați cu prostiile!”, a declarat Anastasiu.
Întrebat dacă presiunile veneau doar prin mesaje indirecte sau au existat și confruntări directe cu colegii din Guvern, acesta a confirmat că astfel de situații au existat, fără însă a dori să ofere exemple concrete.
„Au fost și ciocniri directe. Dar aș dori să nu intru în astfel de exemple. Unele sunt înregistrate și în ședinția de guvern, dar, încă o dată, poate că am greșit și eu, neștiind cum să comunic politic.”
„Am vrut să lase tot cașcavalul”
În dialogul din podcast, discuția a ajuns și la metafora „cașcavalului”.
Întrebat dacă ar fi fost posibil ca oamenii implicați să fie convinși să renunțe voluntar la aceste avantaje, Anastasiu a admis că strategia sa a fost prea radicală.
„Cred că ar fi trebuit să-i conving să lase o parte, și încă o parte și încă o parte.
Eu am vrut să lase tot. Și când am vrut să lase tot, nu le-a prea convenit.
Aici cred că e și greșeala mea. Trebuia să-mi dau seama că nu se poate schimba ca la mine la firmă, așa, pe logică și că sunt foarte mari interese și că bucata aia de cașcaval nu pot să o iau cu totul și repede, că rămân flămânzi toți.”
Fostul vicepremier a sugerat că o reformă etapizată ar fi avut șanse mai mari de succes decât o încercare de restructurare radicală.
Reformele, între urgența economică și realitatea politică
Anastasiu a explicat că atât el, cât și premierul Ilie Bolojan, și-au dorit implementarea rapidă a reformelor, însă contextul economic și lipsa timpului au influențat ritmul deciziilor.
„Și atunci cred că soluția este să începem cumva: anul ăsta, 10–15%, anul viitor 10-15%.
Deși și asta, discutasem cu premierul Bolojan, și eu, și dânsul am vrut foarte repede cumva, dar și constrânși de ce se întâmplă cu economia României și cum se uită finanțatorii noștri la noi și, constrânși de asta, în lipsa timpului și, poate, a lipsei experienței politice din partea mea, am vrut prea mult.”