Deficit de doar 1,75% la cinci luni. Reacție excelentă a piețelor: statul se împrumută mai ieftin
Deficitul bugetar al României a ajuns la 1,75% din PIB după primele cinci luni din 2026, potrivit declarației ministrului de Finanțe, Alexandru Nazare pentru Profit. Presa economică arată că, după apariția acestei informații, costurile la care se împrumută statul român scad abrupt, iar Bursa de Valori este în drum spre cea mai bună şedinţă din 2026.
Costurile cu împrumuturile statului român se reduc puternic
“Deficitul bugetar s-a redus de la 3,35% din PIB la 1,75% din PIB, respectiv cu 28,3 miliarde lei față de aceeași perioadă a anului trecut. În același timp, investițiile publice au crescut de la 40,57 miliarde lei la 44,73 miliarde lei, iar ponderea investițiilor finanțate din fonduri europene și PNRR (inclusiv împrumut) a urcat de la aproximativ 54% la peste 71%. Asta arată că ajustarea fiscală nu s-a făcut prin blocarea investițiilor", a declarat ministrul Finanțelor pentru Profit.ro.
În 2024, deficitul bugetar la cinci luni era 3,41%, în 2023 - 2,32%, iar în 2022 - 1,48% din PIB.
“Pieţele financiare româneşti – Bursa de Valori, cea a titlurilor de stat şi cea valutară - au joi una dintre cele mai bune şedinţe din 2026: randamentul obligaţiunilor de stat pe zece ani a coborât la 6,79% de la 6,95%, indicele BET se apreciază cu 2,3% până la 31.800 de puncte, iar leul a rămas stabil la 5,2317 lei/euro - totul pe fondul unui deficit bugetar aproape înjumătăţit faţă de acum un an şi al unei zile de plată a dividendelor de la Hidroelectrica şi Electrica“, a arătat Ziarul Financiar.
Pe un an, costul de finanţare al statului român s-a redus de la aproape 7,4% cât era acum douăsprezece luni.
Practic, statul se împrumută acum mai ieftin decât în orice moment din ultimul an şi jumătate, iar tendinţa s-a accelerat în ultima lună: minus aproape 2% faţă de sfârşitul lui mai, mai scrie ZF.