luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: guvern

498 articole
Politică

Guvernul, disperat să taie cheltuielile: nu va mai construi stadioane și săli de sport, desființează Institutul Levantului, comasează regii și departamente

Guvernul Ciolacu pare a fi disperat să taie cheltuielile, pentru a-i convinge pe liberali să accepte majorările de taxe și impozite: promite că nu va mai construi stadioane și săli de sport, desființează Institutul Levantului și comasează regii și departamente. Însă aceste promisiuni nu sunt credibile: de exemplu, au mai existat două tentative de desființare a Institului Levantului, dar ambele au fost respinse. Mai mult, un proiect de lege depus în iunie propune majorarea salariilor celor 36 de angajați ai institului. Guvernul, disperat să taie cheltuielile Ce propuneri de reducere a cheltuielilor are guvernul Ciolacu, potrivit unor surse guvernamentale: Achizițiile de medicamente să se facă centralizat - o recunoaștere a corupției profunde din această zonă - dar astfel de propuneri au mai fost și nu s-au concretizat. Reducerea cu 30% a numărul de secretari de stat/subsecretari de stat - în primăvară, aceeași propunere a avut-o guvernul Ciucă și nu este clar cum a fost transpusă în fapt. Acordarea voucherelor de vacanță numai pentru funcționarii publici cu un venit sub nivelul salariului brut de 10.000 lei - impact bugetar neclar Suspendarea pe o perioadă de un an de zile a programelor de investiții finanțate exclusiv din fonduri ale bugetului de stat de tipul: săli de sport, cămine de cultură, bazine de înot, complex sportiv, săli polivalente etc. pentru proiecte aflate în stadiu de organizare a procedurilor de achiziție publică. probabil că vor urma proteste vehemente ale primarilor aflați în prag de campanie. Desființarea institutelor de cercetare/institutelor autonome care nu sunt relevante în actualul context socioeconomic (exp. INCD Turism, Institut de cercetare în domeniul muncii și protecției sociale, Institutul Levantului) Propunerile vin pe fondul disputei cu PNL, care refuză să accepte majorările de taxe și impozite propuse de PSD. „Exclus”, a spus, azi, prim-vicepreședintele PNL Rareș Bogdan, când a fost întrebat dacă liberalii acceptă suprataxa pe proprietățile imobiliare a căror valoare depășește 500.000 de euro. Citește și: FOTO Imagini de coșmar dintr-un azil de bătrâni din Mureș: vârstnici imobili, cu handicap grav, culcați pe saltele îmbibate cu fecale, urină și sânge, printre materiale de construcții și moloz

Guvernul, disperat să taie cheltuielile Foto: Facebook
Guvernul britanic a forțat Wizz Air să re-examineze cererile de compensații  Foto: Wizz Air
Eveniment

În Marea Britanie, guvernul a forțat Wizz Air să re-examineze cererile de compensații pentru pasagerii abandonați pe aeroporturi. În România, Guvernul nu face nimic și se vaită la Bruxelles

În Marea Britanie, guvernul a forțat Wizz Air să re-examineze cererile de compensații pentru pasagerii abandonați pe aeroporturi. În România, Guvernul nu face nimic și se vaită la Bruxelles. Guvernul britanic a forțat Wizz Air să re-examineze cererile de compensații „Wizz Air ordered to re-examine passengers’ compensation claims over flight delays”, titează The Times, adică „Wizz Air a primit ordin să reanalizeze cererile de despăgubire ale pasagerilor pentru întârzierile de zbor”. „Cererile de despăgubire depuse de pasageri împotriva Wizz Air și care au fost respinse vor fi reexaminate după o intervenție «fără precedent» a autorității britanice de reglementare în domeniul aviației. Autoritatea Aviației Civile (Civil Aviation Authority - CAA) ia măsuri ca urmare a preocupărilor legate de faptul că această companie aeriană nu a plătit pasagerilor ceea ce li se cuvenea pentru zborurile anulate sau întârziate. Acțiunea ar putea duce la redeschiderea reclamațiilor din ultimii șase ani. Wizz Air a declarat că s-au făcut deja îmbunătățiri semnificative”, scrie și BBC. Wizz Air, cea mai proastă companie „Autoritatea de reglementare a declarat că are «îngrijorări semnificative» cu privire la numărul de plângeri depuse la adresa transportatorului din partea pasagerilor care consideră că acesta nu și-a îndeplinit obligațiile legale de a se asigura că au ajuns la destinație atunci când un zbor a fost anulat. Wizz Air a fost cea mai proastă companie aeriană în ceea ce privește întârzierile zborurilor în Marea Britanie în ultimii doi ani. Autoritatea de reglementare a evidențiat furia pasagerilor pentru că nu li s-au oferit opțiuni alternative de zbor atunci când zborul lor a fost anulat, ceea ce reprezintă o obligație legală. Compania aeriană s-a angajat să analizeze din nou cererile de despăgubire pentru costurile zborurilor înlocuitoare, pentru transferuri în cazul în care zborurile înlocuitoare au fost efectuate prin aeroporturi diferite, precum și pentru costuri de îngrijire, cum ar fi cele cu hotelul și mâncarea. «Anul trecut am spus clar companiei Wizz Air că modul în care trata pasagerii era inacceptabil», a declarat Paul Smith, șeful interimar al autorității aeronautice civile”, scrie și The Times. Autoritățile române își plâng neputința la Bruxelles În România, autoritățile se declară neputincioase în fața comportamentului Wizz Air. „Am demarat, împreună cu Ministerul Economiei, o investigație a situației, însă este imposibil să aplicăm sancțiuni. Împreună cu ministrul Economiei am tras concluzia că ar trebui să apelăm la Comisia Europeană, pentru a putea avea și susținerea altor state. Nu suntem singura țară în care se întâmplă astfel de lucruri, dar trăiesc, personal, cu impresia că suntem singura țară în care s-au anulat peste 108 zboruri, iar măsurile de rambursare și de despăgubire a consumatorilor români nu se fac în același ritm ca în cazul altor state”, a spus Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului. „I-am cerut sprijin comisarului Reynders în cazul companiei Wizz Air care în ultima vreme înregistrează numeroase întârzieri şi din păcate şi anulări la zborurile pe care le operează din România. Compania nu răspunde pe liniile de telefon dedicate reclamaţiilor clienţilor, nu are persoane de contact în ţară, ceea ce îngrădeşte posibilităţile de intervenţie ale Agenţiei pentru protecţia consumatorului din România”, a scris Ştefan Radu Oprea, marţi pe Facebook.

Haos și debandadă în cursa disperată pentru a reduce deficitul Foto: Facebook
Eveniment

ANALIZĂ Haos și debandadă în cursa disperată pentru a reduce deficitul: de la suprataxarea IMM-urilor și bonurilor de masă la tăierea a 200.000 de posturi neocupate

Haos și debandadă în cursa disperată a Guvernului pentru a reduce deficitul bugetar, care a explodat: de la suprataxarea IMM-urilor și bonurilor de masă la tăierea a 200.000 de posturi neocupate. Deși, oficial, Executivul sau ministerul de Finanțe nu au făcut nici o propunere, pe surse, presa relatează zilnic despre noi propuneri de majorare a fiscalității. Majoritatea acestor idei au fost desființate de economiști sau avocați specializați în fiscalitate. În plus, mediul de afaceri ridică problema predictibilității, de vreme ce unele noi taxer ar urma să intre în vigoare în septembrie. Și Cehia sau Germania se confruntă cu un deficit mare și împrumuturi tot mai numeroase, dar aceste țări au optat pentru reducerea cheltuielilor. Cehia este condusă de un guvern de dreapta, Germania are un executiv de stânga. Haos și debandadă în cursa disperată pentru a reduce deficitul Iată o listă a intențiilor pe care le discută coaliția majoritară, pentru a reduce deficitul bugetar: noi taxe pentru IMM-uri: 1% din cifra de afaceri, pentru prag sub 300.000 de euro și 3% din cifra de afaceri la un prag 300.000 - 500.000 de euro taxă de 1% pentru clădirile rezidențiale mai scumpe de 500.000 de euro firmele care își mută profiturile în altă ţară ar putea fi suprataxate cu 15% taxarea tichetelor de masă cu 10%, adică valoarea contribuției de sănătate – CASS majorarea impozitelor pe dividende de la 8% la 10% creșterea taxelor pentru alcool și tutun plata CASS pentru angajații din construcții, agricultură și industria alimentară TVA 19% pentru restaurante, hotel, produse de lux Aceste măsuri au fost discutate în coaliție, dar publicul nu a fost informat oficial și nici nu există studii asupra impactului acestor măsuri. În ceea ce privește reducerea cheltuielilor, PSD a refuzat tăierea bonurilor de masă și de vacanță pentru bugetari. A fost respinsă și varianta concedierilor sau a desființării ministerului Familiei. Impactul bugetar al desființării a 200.000 de posturi bugetate, dar neocupate, a fost considerat nesemnificativ de către majoritatea economiștilor. Guvernul nu a prezentat un studiu de impact. Citește și: Directorul numit de Firea la Obregia, care a încercat să mușamalizeze starea bătrânilor din azilele groazei, are vilă în Voluntari și patru mașini de lux: Porsche, Lexus, două BMW Guvernul încearcă să explice majorarea fiscalității prin faptul că neîncadrarea în deficitul stabilit cu UE, de 4,4%, va duce la pierderea fondurilor din PNRR.

Nouă taxă discutată în Guvern, pentru a reduce deficitul Foto: Inquam/ George Călin
Economie

Nouă taxă discutată în Guvern, pentru a reduce deficitul: între 1-3% din cifra de afaceri a IMM-urilor. PSD nu renunță nici la  taxă de 1% pentru clădirile rezidențiale mai scumpe de 500.000 euro

O nouă taxă este discutată în Guvern, pentru a reduce deficitul: între 1-3% din cifra de afaceri a IMM-urilor. Potrivit Antenei 3, ar urma să se impună o taxă de 1% din cifra de afaceri a IMM-urilor, pentru cele care sunt sub un prag de 300.000 de euro. Pentru IMM-urile a căror cifră de afaceri sare de 300.000 de euro, taxa va fi de 3% din această cifră. În plus, PSD n-ar fi renunțat la controversata taxă de 1% pentru clădirile rezidențiale mai scumpe de 500.000 de euro. Nouă taxă discutată în Guvern Guvernul ar mai vrea ca firmele care își mută profiturile în altă ţară să fie suprataxate cu 15%. Avocatul Gabriel Biriș, fost secretar de stat la Finanțe, în guvernarea Cioloș, a apreciat că aceatsa este o idee năstrușnică. „Puneți la cos și toate convențiile privind evitarea dublei impuneri și combaterea evaziunii încheiate de România (vreo 95), convenții fără de care România devine no go to pentru orice investitor?? (…) Știu oare domniile voastre că România are legislație state of the art în domeniul combaterii transferului de profit prin prețuri încă din 2010? Că toate multinaționalele au obligația să întocmească și să depună dosarul prețurilor de transfer, ca ANAF are de mulți ani toate informațiile de care are nevoie ca să își facă analiza de risc? Pe oamenii ăia i-ați întrebat ceva când ați venit cu ideea asta?”, a scris Biriș, pe Facebook. Citește și: Directorul numit de Firea la Obregia, care a încercat să mușamalizeze starea bătrânilor din azilele groazei, are vilă în Voluntari și patru mașini de lux: Porsche, Lexus, două BMW El a criticat și intenția Guvernului de a impune o taxă de 1% pentru clădirile rezidențiale mai scumpe de 500.000 de euro. „Înțeleg că vreți să impozitați doar persoanele fizice, nu și proprietățile valoroase cumpărate "pe firmă". Adică vreți să impozitați doar pe fraierii care și-au luat casele din venitul net, impozitat adică? Nu și pe cei care și-au luat casele pe firmă, să evite plata dividendelor, să își reducă impozitul prin deducerea cheltuielilor "punctului de lucru" și mai ales, să scape de TVA la achiziție???”, a scris Biriș, pe Facebook.

Guvernul lasă școlarii fără mâncarea zilnică (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Guvernul lasă zeci de mii de școlari fără mâncare: milioane de lei pentru fiecare județ sunt alocate atât de târziu încât achizițiile de alimente nu mai pot fi făcute

Guvernul lasă școlarii fără mâncarea zilnică. În anul şcolar abia încheiat, guvernul a economisit numai cu elevii ieşeni peste șase milioane de lei: multe produse alimentare din Programul pentru şcoli nu au mai ajuns la copii. Guvernul lasă școlarii fără mâncarea zilnică Alocarea fondurilor a fost decisă târziu, iar atribuirea birocratică a contractelor de furnizare şi distribuţie a durat luni întregi fără să acopere întreg necesarul. Situaţia se va repeta şi anul acesta. Au rămas mai puţin de două luni până să înceapă anul şcolar şi Programul pentru alimente în şcoli – cum se numeşte fostul "Corn şi lapte" – e la coada listei de priorităţi a guvernului. Citește și: Cât de jos a ajuns justiția română: sentință bazată pe părerea judecătorului, fără nici o referire la lege Asta, deşi tot corpul profesoral, de la suplinitori la ministrul Educaţiei, ar răspunde la fel dacă ar fi întrebaţi cât de benefică este livrarea produselor alimentare mai ales acolo unde sărăcia e lucie. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Guvernul ia un miliard de lei ca să majoreze salariile cadrelor medicale Foto: Facebook Alexandru Rafila
Eveniment

Guvernul ia aproape un miliard de lei/an din banii celor care plătesc asigurarea de sănătate ca să majoreze din nou salariile cadrelor medicale

Guvernul ia aproape un miliard de lei/an din banii celor care plătesc asigurarea de sănătate ca să majoreze din nou salariile cadrelor medicale. Potrivit unei ordonanțe de urgență pe care guvernul Ciolacu urmează să o aprobe azi, circa 123.000 de persoane din sistemul medical de stat vor primi vouchere de vacanță. Zeci de mii de angajați din acest sistem vor primi indemnizații suplimentare pentru efectuarea gărzilor sau dacă vor lucra în zile libere. Guvernul ia un miliard de lei ca să majoreze salariile cadrelor medicale Banii pentru aceste majorări vor fi luate din Fondul naţional unic de asigurări sociale, constituit în principal din contribuții ale persoanelor fizice și juridice. Ce majorări se vor acorda prin această ordonanță de urgență: a) 500 lei pentru medicii specialiști și primari care efectuează lunar o gardă în afara normei legale de bază;b) 1000 lei pentru medicii specialiști și primari care efectuează lunar cel puțin 2 gărzi în afara normei legale de bază,c) 500 lei pentru biologii, chimiștii și biochimiștii care efectuează lunar cel puțin 2 gărzi;d) 500 lei pentru asistenții medicali, tehnicieni de radiologie şi imagistică licenţiati, asistenți medicali de laborator clinic licenţiați, licenţiați în balneofiziokinetoterapie şi recuperare, asistenți medicali dentari licenţiati, asistenți medicali de profilaxie dentară licenţiați, asistenți medicali licenţiați în nutriţie şi dietetică, moaşe, asistenți medicali, surori medicale, indiferent de nivelul studiilor;e) 100 lei pentru fiecare zi lucrată în zilele de repaus săptămânal, sărbători legale şi în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările legale în vigoare nu se lucrează, dar nu mai mult de 300 lei lunar, pentru toate categoriile de personal, cu excepția celor prevăzute la lit. a-c)”. Vouchere de vacanță pentru suborodonații lui Rafila În ceea ce privește impactul bugetar, în nota de fundamentare se arată că: „Avȃnd ȋn vedere cele prezentate mai sus, impactul bugetar va fi de 64.270 lei/lună, respectiv 65.716.000 lei/ lună cu contribuṭia asiguratorie de muncă. Din centralizările transmise de direcțiile de sănătate publică Ministerului Sănătății, rezultă un număr de 168.408 persoane beneficiare din care 44.500 au primit de vouchere de vacanță până în acest moment. Așadar, pentru un număr de aproximativ 123.908 urmează a fi acordate vouchere de vacanță pentru anul 2023 în sumă totală de 179.666.600 lei”. „Influenţele financiare determinate de drepturile salariale se asigură prin transferuri din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate”, se mai arată în nota de fundamentare. Un calcul simplu arată că în acest an se vor lua din acest fond, începând cu luna august, circa 500 de milioane de lei, dar anul viitor cheltuielile vor depăși un miliard de lei, mai ales după ce ministerul Sănătății va mai angaja câteva mii de persoane - așa cum își propune.

Lista ridicolă la care Ciolacu va impune prețuri plafonate (sursa: Inquam Photos/Octav Ganea)
Eveniment

Lista ridicolă la care Ciolacu va impune prețuri plafonate. Plus, laptele este mai ieftin în unele magazine decât prețul la care va fi plafonat

Lista ridicolă la care Ciolacu va impune prețuri plafonate: Asociaţia Marilor Reţele Comerciale din România (AMRCR) a trimis Guvernului o listă cu zece produse alimentare care ar urma să fie vândute mai ieftin. De exemplu, litrul de lapte va fi maximum șapte lei, dar el este deja vândut mult mai ieftin, la puțin peste cinci lei, în unele supermarketuri. Lista ridicolă la care Ciolacu va impune prețuri plafonate Lista, publicată de Antena 3 și trimisă Guvernului, conține următoarele produse care, teoretic, se vor ieftini: franzelă, ulei de floarea soarelului la litru, iaurt, ouă - zece bucăți, categoria M, făină de grâu, cartofi, ceapă, lapte - 7 lei/litru, mere și carne proaspătă de pui - un sortiment. "Insistăm pe ideea de voluntariat pentru aplicarea mecanismului de reducere a preţurilor şi nu prin emiterea unui act normativ, marile lanuri de magazine dovedind seriozitate în aplicarea schemei voluntare de diminuare a preţului la lapte, aspect certificat de Ministerului Agriculturii şi de Consiliul Concurenţei, care monitorizează în permanenţă aplicarea acestor reduceri", se arată într-un comunicat de azi al AMRCR. Citește și: Mineriada magistraților: Ce facem cu nesimțiții din Justiție, viitori pensionari speciali, care-și bat joc de o țară întreagă? "AMRCR consideră de maximă importanţă implicarea şi a Consiliului Concurenţei - garantul respectării legislaţiei în acest domeniu în România, cu care Asociaţia este în comunicare permanentă - în aplicarea mecanismului de reducere a preţurilor pe o perioadă limitată la unele sortimente de produse alimentare de bază. Membrii AMRCR apreciază că această măsură este aplicabilă într-o situaţie excepţională, pentru o perioadă limitată de timp, în contracararea unui fenomen extrem de negativ - inflaţia - precum şi pentru păstrarea unui nivel de putere de cumpărare care să asigure accesul tuturor consumatorilor la produsele alimentare de bază", se mai afirmă în comunicat.

Avalanșă de creșteri salariale în sectorul medical de stat Foto: Facebook Solidaritatea Sindicală
Eveniment

Ciolacu își cumpără liniștea: avalanșă de creșteri salariale în sectorul medical de stat, care amenință cu greva. Însă veniturile unei asistente depășesc, adesea, pe cele ale unui conferențiar

Ciolacu își cumpără liniștea: avalanșă de creșteri salariale în sectorul medical de stat, care amenință cu greva. Însă veniturile unei asistente le depășesc, adesea, pe cele ale unui conferențiar universitar. În plus, Federația Solidaritatea Sindicală a anunțat în această dimineață că circa 10% dintre medici și-au anunțat deja intenția de a demisiona din contractele de gărzi suplimentare Potrivit unor surse politice, guvernul Ciolacu pregătește o ordonanță de urgență care ar majora sporurile din sectorul medical de stat. Avalanșă de creșteri salariale în sectorul medical de stat Propunerile Executivului către sindicatele din Sănătate, care se pregătesc de grevă sunt: Pentru asistente, infirmiere și brancardieri: 500 de lei brut și câte 100 de lei pentru fiecare zi lucrată în weekend sau într-o sărbătoare legală Pentru medici: 1.500 lei pentru cel puțin 3 gărzi pe lună, sub formă de primă. Majorările ar putea fi acordate de la 1 iulie. Nu este clar ce impact bugetar vor avea aceste majorări, în condițiile în care recent au crescut și salariile din Educație, iar deficitul bugetar este mai mare decât cel anticipat, după primele patru luni. În plus, PNRR prevede o lege a salarizării unice în sectorul bugetar, nu emiterea unor acte legislative punctuale, în funcție de presiunile sectoriale. DeFapt.ro a arătat că salariile asistentelor medicale nu sunt așa de mici cum susține Federația Solidaritatea Sindicală. Asistente medicale vs. cadre universitare De exemplu, la spitalul județean Gorj, datele din martie arată că, la unul din blocurile operatorii, asistenta șefă are un salariu net de 7.045 de lei. Absolut toate celelalte asistente de la acest bloc au între 5.400 de lei și 6.300 de lei. La compartimentul ATI-COVID, asistenta medicala șefă a luat, în martie, 8.219 lei. La unele secții sunt și salarii de 3.200-3.500 de lei, pentru o asistentă, dar acestea sunt relativ puține. Pe de altă parte, la acest spital un muncitor calificat a primit, în martie 2023, peste 11.000 de lei, ceea ce arată că salariile variază foarte mult în funcție de sporuri neprecizate în tabel. Ziarul de Iași arăta, în februarie anul trecut, cât câștiga cadrele universitare la universitatea Cuza, din Iași. „La UAIC, spre exemplu, din informaţiile obţinute de „Ziarul de Iaşi”, sunt asistenţi abia intraţi în sistem cu un salariu brut de circa 4.000 de lei, ceea ce înseamnă 2.300 de lei net (…) Sporul de doctorat are valoarea netă de 950 de lei. Prin urmare, cele mai mici salarii la nivelul cadrelor didactice, prima treaptă, asistent, sunt de măcar 3.250 de lei net. Lectorii, următoare treaptă didactică, care sunt mai tineri şi nu au vechime, au între 5.000 şi 5.500 de lei brut la UAIC. Asta înseamnă între 2.875 de lei şi şi 3.160 de lei net, la care se adaugă obligatoriu şi sporul de doctorat – 950 de lei net”.

Ciolacu taie din puterea PNL în Executiv Foto: Inquam/ Octav Ganea
Politică

Luna de miere a ținut patru zile: Ciolacu taie din puterea PNL în Executiv, liderii celor două partide se atacă pe Facebook

Luna de miere a ținut patru zile a noii guvernări: Ciolacu taie din puterea PNL în Executiv, liderii celor două partide se atacă pe Facebook. Liderii PNL s-au reunit în ședință în această dimineață pentru a discuta situația. În decembrie 2022, Guvernul a aprobat înfiinţarea unei agenţii aflate în subordinea Secretariatului General al Guvernului, care va evalua performanţa conducerii companiilor de stat - aceasta fiind miza disputei de acum în legătură cu numirea, de către liberali, a viitorului secretar general al Guvernului. Ciolacu taie din puterea PNL în Executiv Care este situația din coaliție, la începutul acestei săptămâni: Marcel Ciolacu refuză să-l numească pe secretarul general al guvernului, Mircea Abrudean, susținut de PNL. În guvernarea Ciucă, pesedistul Marian Neacșu a fost numit șef al SGG, deși fusese condamnat penal. Marian Neacșu, promovat vicepremier, va avea drept de avizare asupra tuturor proiectelor cu impact bugetar - un atac direct la ministrul de Finanțe, Marcel Boloș, de la PNL. Vicepreședintele PNL Pavel Popescu a răspuns, atacându-l pe Adrian Câciu, noul ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene. „Refuzul PSD de a-l numi pe colegul nostru, Mircea Abrudean, în poziţia de secretar general al Guvernului reprezintă o încălcare gravă a protocolului dintre partidele noastre. În condiţiile în care un ministru falimentar ca dl Câciu a putut fi «reciclat» în portofoliul Fondurilor Europene după ce a îngropat Finanţele României, Mircea Abrudean, un profesionist, trebuie numit urgent în funcţia de secretar general al acestui Guvern”, a scris Pavel Popescu, duminică pe Facebook. La Suceava, un parlamentar PSD l-a atacat pe vicepreședintele PNL Gheorghe Flutur pentru situația unor drumuri județene. „Starea acestor drumuri o cunoaşte dl Flutur? După atâţia ani în fruntea CJ Suceava cum poate explica starea deplorabilă a drumurilor respective? Lipsa de interes şi investiţii în aceste drumuri judeţene este cumva o sancţiune aplicată de CJ Suceava primarilor PSD care conduc comunele prin care aceste drumuri trec?”, a scris pe Facebook senatorul Ioan Stan, șeful organizației județene a PSD. „Cât despre centurile pe care dumnealui se lăuda în 2020 că le va face până la sfârşitul mandatului, acestea rămân mai departe pe hârtie după cum tot pe hârtie au rămas aproape toate proiectele anunţate în campania electorală de acum 3 ani”, a mai scris Stan. Conducerea PNL discută primele tensiuni cu premierul Ciolacu Foto: PNL Sighiartău anticipează demisii în PNL Recent, un alt lider PNL, Robert Sighartău, a scris pe Fcaebook că, deși a votat programul de guvernare, îl consideră nerealist. „Programul prezentat de către premierul Ciolacu nu reflectă principiile liberale ale economiei de piață cu care PNL i-a obișnuit pe alegatorii lui (...) Mi se pare un program nerealist, scris de către cineva care nu are legatură cu economia reală”, a arătat Sighiartău. De altfel, acesta a scris că, dacă în decembrie PNL scade sub intenția de vot pe care o are acum va cere demisia „conducerii restrânse” care a negociat guvernul Ciolacu, respectiv Nicolae Ciucă, Lucian Bode, Gheorghe Flutur, Rareș Bogdan, Iulian Dumitrescu și Dan Motreanu. Citește și: Penalul specialist în furaje pus de Ciolacu vicepremier a luat anul trecut peste 250.000 lei de la EximBank. Marian Neacșu nu are nici o legătură profesională cu activitatea bancară

Un condamnat penal, specializat în furajare,  Marian Neacșu, devine oficial nr.2 în Guvern
Politică

Un condamnat penal, specializat în furajare, devine oficial nr. 2 în Guvern și, de facto, va conduce Executivul în timp ce Ciolacu va face campanie electorală

Un condamnat penal, specializat în furajare, devine oficial nr.2 în Guvern și, de facto, va conduce Executivul în timp ce Ciolacu va face campanie electorală. Astfel, azi, guvernul a emis o ordonanță de urgență care modifică structura Executivului și „sunt stabilite atribuţiile viceprim-ministrului fără portofoliu (Marian Neacșu, PSD), care va aviza actele normative cu impact bugetar”. Nici unul din vicepremierii fostului guvern nu avea atribuții atât de puternice. Un condamnat penal, specializat în furajare, devine oficial nr.2 în Guvern Celălalt vicepremier, de la PNL, Cătălin Predoiu, nu pare să fi primit nici un fel de atribuții. Marian Neacșu este un apropiat al lui Ciolacu și, în precedentul Executiv, fusese impus secretar general la Guvernului. În 2016, Marian Neacșu a fost condamnat definitiv de judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie la sase luni inchisoare cu suspendare pentru savarsirea infractiunii de conflict de interese, întrucât și-a angajat fiica la cabinetul parlamentar. Marian Neacșu și Adrian Năstase Foto: Facebook Iubita lui Marian Neacșu a fost numită secretar general al Camerei Deputaților. Absolvent al Facultății de Economie al Universității din Craiova, Neacșu a lucrat ca economist la IAS Slobozia, până în 1990. În 2012, el era membru al Uniunii Naţionale a Crescătorilor de Păsări din România. El a urmat cursurile „Tehnici superioare de nutriţie a animalelor” și „Formularea reţetelor de furajare asistată de calculator”. Între 1991 și 2001 a fost membru al PDAR, după care s-a înscris în PSD, unde a fost secretar general, din 2015 în 2018, când Dragnea l-a exclus din partid. Ulterior, în februarie 2019, Neacșu s-a înscris în partidul lui Victor Ponta, Pro România, pentru care a condus campania pentru alegerile europarlamentare. Citește și: Minciună flagrantă în programul de guvernare al cabinetului Ciolacu: românii nu au „cele mai mici câștiguri din UE”, cum afirmă acest document oficial În iunie 2019, Neacșu a fost votat în Parlament vicepreședinte ANRE, arbitrul pieței Energiei. PSD l-a susținut atunci și votat pentru această funcție, deși nu avea nici o legătură cu acest domeniu.

Un deputat PSD nu va vota un guvern din care face parte Rafila
Politică

Un deputat PSD anunță că nu va vota un guvern din care face parte Rafila. Federația Bolnavilor de Cancer l-a reclamat pe actualul ministru la comisiile de abuzuri: menține 153 decese/ zi

Un deputat PSD, fost ministru al Sănătății în guvernul Cioloș, Patriciu Achimaș-Cadariu, anunță că nu va vota un guvern din care face parte Rafila: „Nu știu dacă domnul Rafila va rămâne membru al guvernului, ministru al Sănătății, nu mă privește. Dar pot să spun că, dacă va fi propus, nu îl voi vota nici în comisie și nu voi vota un guvern cu această atitudine față de pacienții bolnavi de cancer. Voi vota împotriva acestui ministru”. Deputat PSD nu va vota un guvern din care face parte Rafila Federația Bolnavilor de Cancer l-a reclamat pe actualul ministru la comisiile de abuzuri din Parlament, acuzându-l că, prin politicile sale, menține 153 decese/ zi. „Domnul Alexandru Rafila prin neimplementarea Planului Național de Combatere a Cancerului (PNCC) dorește să mențină cifrele și procentele rușinii la nivel european cu peste 20.000 de decese/an evitabile din patologia oncologică și cu 48% mai multe decese/an față de media europeană, din aceiași patologie. Domnul Alexandru Rafila, prin neimplementarea și amânarea PNCC, dorește să mențină/mărească numărul deceselor zilnice din patologia oncologică, aproximativ 153 de pacienți/zi cu diferite forme de cancer, mulți dintre ei cu șanse reale de supraviețuire”, se arată în mesajul Federației Naționale a Bolnavilor de Cancer. Fostul ministru Cadariu a confirmat, potrivit Monitorului de Cluj, aceste acuzații: „Ce s-a întâmplat notabil în Sănătate în ultimii doi ani? Se folosesc tot felul de simulacre, de substitute, pentru a explica că le e mai bine pacienților. A crescut norma de hrană în spitale, adevărat, dar asta nu ține de calitatea actului medical. Cu cât am scăzut mortalitatea evitabilă? Cu cât am crescut speranța de viață? Niște indicatori palpabili. Știm că nu s-au schimbat cu nimic”. Citește și: EXCLUSIV De ce l-a iertat ANAF pe Marcel Ciolacu de o țeapă de 11.000 de euro dată statului

Guvernul Ciolacu vrea să se împrumute cu 10% din PIB Foto: Inquam/ Octav Ganea
Economie

Guvernul Ciolacu anunță oficial că vrea să se împrumute cu 10% din PIB: „Pe termen mediu, datoria publică să nu depășească pragul de 60% din PIB”. Acum, ea este doar 50%

Guvernul Ciolacu anunță oficial, în programul de guvernare, la pagina 26, la capitolul privind politicile fiscal-bugetare, că vrea să se împrumute cu 10% din PIB: „Pe termen mediu, datoria publică să nu depășească pragul de 60% din PIB (indicator de convergență nominală pentru trecerea la euro)”. Guvernul Ciolacu vrea să se împrumute cu 10% din PIB La 15 mai 2023, presa a anunțat că datoria publică a României a trecut de 700 miliarde de lei şi de 50% din PIB, după doar primele două luni din acest an. „Guvernul Ciucă a adăugat încă 40 mld. lei la datoria publică a României în primele două luni din 2022, arată datele publicate luni de Ministerul Finanţelor. Astfel, datoria publică a ajuns la 707 mld. lei, adică peste 50% din PIB-ul realizat de România în ultimul an. Spre comparaţie, la finalul lui 2019, înainte de izbucnirea crizelor, România avea o datorie publică de 373 mld. lei, care însemna o pondere de 35% din PIB de atunci. Între timp, datoria guvernamentală, internă şi externă, s-a dublat”, scria Ziarul Financiar la 15 mai 2023. Citește și: EXCLUSIV De ce l-a iertat ANAF pe Marcel Ciolacu de o țeapă de 11.000 de euro dată statului Necesarul de finanţare al României este de circa 150 mld. lei în 2023, care înseamnă deficitul bugetar din anul curent şi refinanţarea datoriei vechi. Cu cât datoria a crescut, cu atât România a cheltuit mai mult cu dobânzile. La final de aprilie, conform execuției bugetare, Guvernul cheltuise deja 0,8% din PIB pe plata dobânzilor.

Doi penali în viitorul Guvern: unul dintre ei, Marian Neacșu, aici alături de Mihai Tudose Foto: Facebook
Eveniment

„Patriotismul economic” promovat de Ciolacu: doi penali în viitorul Guvern, plus Câciu, care a luat bani ca să atace parteneriatul cu SUA și să laude Huawei

Cum arată, concret, „Patriotismul economic” promovat de viitorul premier Marcel Ciolacu: doi penali se vor afla în viitorul Guvern, Marian Neacșu, deja condamnat, și Radu Oprea, trimis în judecată pentru evaziune. Doi penali în viitorul Guvern, plus Câciu, care a luat bani ca să laude Huawei Fostul secretar general al Guvernului, Marian Neacșu, a fost promovat din funcția de secretar general al Guvernului în cea de vicepremier, în pofida trecutului său controversat. În 2016, Marian Neacșu a fost condamnat definitiv de judecătorii de la Înalta Curte de Casație și Justiție la șase luni închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunii de conflict de interese. Specialist în furaje și fost vicepreședinte la arbitrul pieței energiei, acesta și-a angajat fiica la cabinetul parlamentar în perioada cât a fost deputat de Ialomița. Între timp, Neacșu a fost reabilitat. Marian Neacșu Neacșu e expert contabil și are mai multe specializări în nutriția animalelor, potrivit CV-ului oficial. El a intrat în politică în anii 90 ca membru în Partidul Agrar, iar în 2001 a intrat în PDSR Ialomița (precursorul PSD). A urcat până la poziția de secretar general al PSD în 2015, promovat de Liviu Dragnea. Senatorul PSD de Prahova Radu Oprea, care a fost ministru și în guvernul Dăncilă, va fi ministrul al Economiei. În ianuarie 2023, acesta a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru „săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală sub forma autoratului şi spălare a banilor sub forma complicităţii” – potrivit presei locale, care citează Agerpres. „Procurorii susţin că Radu Oprea şi Mihail Ştefănescu au dispus şi dirijat transferul de sume de bani, ştiind că provin din evaziune fiscală, din conturile firmelor pe care le administrau în conturile unora de tip „fantomă”, cu care doar au simulat operaţiuni comerciale. Prejudiciul adus bugetului de stat se ridică la aproximativ 224.000 lei”, scria Rador, în 2016 Radu Oprea Foto: Facebook În viitorul Guvern, la Investiții și Proiecte Europene, va fi transferat fostul ministru de Finanțe Adrian Câciu. Câciu a atacat, pe bani, parteneriatul cu SUA Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, a primit în trecut zeci de mii de lei pentru articole în care a promovat compania Huawei și a criticat SUA. Într-un articol publicat în septembrie 2020, în Ziarul Financiar, care nu este marcat ca fiind publicitate plătită, ci „Opinia specialistului”, Câciu critica dur acordul încheiat cu SUA în ceea ce privește implementarea tehnologiei 5G: „Mai frustrant însă este servilismul unor state care lasă deoparte interesele lor economice, sacrifică dezvoltări economice ulterioare pentru a fi pe placul politicii economice americane”. În articol, el mai afirma: „Noi trebuie să ieşim de sub mentalitatea «Tătucului». L-am avut pe cel rus, acum îl avem pe cel american”. Câciu a fost membru al CSAT. Rămân în viitorul Guvern: Marius Budăi - Muncă, Gabriela Firea - Familie, Grindeanu - Transporturi și Rafila - Sănătate.

Greva se suspendă Foto: Facebook
Eveniment

BREAKING: Greva se suspendă, anunță sindicatele din educație

Greva se suspendă, anunță sindicatele din educație. Acestea au transmis și Guvernului faptul că sunt de acord cu oferta Executivului și vor înceta greva. Reprezentanții sindicali aveau termen până, astăzi, la ora 10.00 termen pentru a răspunde Guvernului. Greva se suspendă Federația Sindicatelor Libere din Învățământ și Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET”, în urma consultării liderilor organizațiilor sindicale afiliate, în cadrul ședințelor Colegiilor liderilor celor două federații, au luat decizia suspendării grevei generale, condiționată de instituirea, în ordonanța de urgență ce urmează a fi aprobată în ședința de Guvern de astăzi, prin articol distinct, a: – principiului potrivit căruia salariul de bază al profesorului debutant/asistentului universitar va fi stabilit la nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat cunoscut și care reprezintă 23% din maximul grilei de salarizare din sistemul public; – acordării primei tranșe de majorare salarială (50% din creșterea salarială prevăzută de noua lege a salarizării) de la 01.01.2024. În situația în care în textul noii legi a salarizării nu se vor aplica principiile cuprinse în ordonanța de urgență, greva va fi reluată, susțin liderii sindicali. Ce oferă Guvernul Guvernul a publicat, în transparență decizională, OUG prin care vor crește salariile profesorilor. Sindicaliștii din educație au avut termen, până luni la ora 10.00, să dea un răspuns Guvernului dacă acceptă acest act legislativ, iar apoi va avea loc o ședință la Palatul Victoria pentru adoptarea OUG. ”Începând cu data de 01 iunie 2023 se majorează salariile de bază: d) personalului didactic şi personalului didactic auxiliar din cadrul unităţilor de învăţământ preuniversitar şi instituţiilor de învăţământ superior cu suma 1300 de lei brut pe fiecare funcţie; e) personalului didactic auxiliar din cadrul bibliotecilor universitare, precum şi pentru celelalte categorii de funcţii cuprinse în anexele la Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările şi completările ulterioare şi care au calitatea de personal didactic auxiliar, conform Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare şi desfăşoară activitatea în sistemul naţional de învăţământ, cu suma de 1300 de lei fiecare; f) personalului nedidactic din cadrul unităţilor de învăţământ preuniversitar şi instituţiilor de învăţământ superior cu suma 400 de lei brut pe fiecare funcţie”, se arată în nota de fundamentare a proiectului de OUG. Citește și: Investigație The Times: Cercetătorii chinezi din Wuhan au manipulat viruși mortali, proveniți de la lilieci, pentru a-i transforma în arme. China dorea să schimbe echilibrul puterii mondiale Vom reveni.

Guvernul ar fi cedat și a acceptat cererile cadrelor didactice Foto: Facebook Guvern
Politică

BREAKING Guvernul ar fi cedat și a acceptat cererile cadrelor didactice - surse

Guvernul ar fi cedat și a acceptat cererile cadrelor didactice, arată surse care citează un mesaj interne al sindicatelor din educație. Însă Executivul solicită o consultare rapidă cu profesorii și o întâlnire la Palatul Victoria, duminică, la ora 9 a.m., pentru a se anunța încherea conflictului. Potrivit Antenei 3, oferta ar fi condiționată de încheierea, mâine, a grevei. Greva durează de trei săptămâni. Guvernul ar fi cedat și a acceptat cererile cadrelor didactice Acum câteva ore, cadrele didactice au decis să respingă o ofertă prin care angajații ar fi urmat să primească câte 1.500 lei net în luna octombrie și o creștere salarială cu 45% din diferența dintre salariul actual și cel din viitoarea grilă inclusă în viitoarea legea a salarizării. Iată care este oferta de acum, potrivit unui mesaj al liderului FSE, Marius Nistor, pe grupurile de profesori: „Buna seara! Acum 5 min ni s-a transmis din partea Guvernului ca solicitările de mai sus sunt acceptate. Adică 25% creșterea salariala 1500 anual ptr pers did de predare și auxiliar pana in 2027 500 anual ptr pers nedid pana in 20027 50% prima transă din noua grila de la 1 ian 2024. Condiția este de a fi mâine la ora 9 la Guvern ptr a anunța încheierea conflictului. Rog consultați colegii rapid și ne comunicați in aceasta seara". Citește și: Salarii uriașe la agenția pentru dezvoltarea infrastructurii în sănătate, dar care n-a pus piatra de temelie la nici un spital nou. Activitatea agenției, potrivit datelor de pe site: zero Ultima ofertă cunoscută a Guvernului, respinsă de cadrele didactice, era: o primă de 1.500 de lei net, anuală, cu acordare din fonduri europene, în perioada 2023-2027, în luna octombrie o creștere cu 45% din diferența între actualul salariu, mărit și el după ordonanța de urgență 53 adoptată de Guvern cu forța cu câteva sute de lei, și salariul prevăzut în grila care ar urma să se aplice de la 1 ianuarie, cea inclusă în viitoarea lege a salarizării unitare Duminică, la ora 10.00 este prevăzută o ședință de guvern care, oficial, nu are ordine de zi.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră