luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: guvern

498 articole
Economie

Guvernul taie de la cultură: cheltuielile autorităților locale nu pot depăși 2,5% din venituri. Plafonul nu există la sport, dar salariile sportivilor sunt limitate

Guvernul taie hotărât de la cultură: cheltuielile autorităților locale la capitolul „Cultură, Recreere și Religie” nu pot depăși 2,5% din venituri, prevede proiectul de lege privind unele măsuri fiscal bugetare pentru asigurarea sustenabilității financiare a României pe termen lung, pentru care Executivul își va asuma răspunderea. Citește și: STENOGRAME Planul mamei șoferului drogat ucigaș: „O să pleci vreun an de zile din România cu siguranță, oriunde”. Deocamdată, și mama a fost arestată, pentru șantaj Guvernul taie de la cultură „Începând cu exercițiul bugetar al anului 2024, la elaborarea și aprobarea bugetelor locale, cheltuielile efectuate de autoritățile publice locale aferente capitolului bugetar ”Cultură, Recreere și Religie” nu pot depăși 2,5% din veniturile proprii realizate în exercițiul bugetar precedent”. Președintele UDMR Kelemen Hunor a criticat această prevedere. „Nu poți să spui de la nivel central cât trebuie să cheltuiască pe cultură, sport, religie. Acel procent de 2,5% pentru cultură trebuie să dispară din proiect (…) Nu poți să spui ce procent pentru un domeniu”, a susținut Kelemen Hunor. Liderul UDMR a mai precizat că „nu pot fi stabilite criterii de performanță de la Ministerul Finanțelor pentru autoritățile locale”. În ceea ce privește sportul, acest plafon nu există în proiect: „La determinarea procentului de 2,5% aplicat asupra veniturile proprii nu se includ cheltuielile destinate activităților sportive, recreative precum și instituțiile publice de cultură indiferent de natura acestora și forma lor de organizare. Echipa lui Pandele, lovită de limitarea cheltuielilor bugetare Însă Guvernul impune un plafon al salariilor acordate sportivilor de la cluburile controlate de autoritățile locale: „Începând cu anul 2024 contractele de activitate sportivă încheiate potrivit legii, nu pot depăși onorariul/remunerația alocată din fonduri publice indiferent de natura și denumirea acestora echivalentul a două indemnizații acordate pentru funcția de demnitate publică de președinte al consiliului județean”. Aceasta înseamnă că salariul maxim pe care îl poate plăti o autoritate locală unui sportiv sau antrenor de un club finanțat din bani publici nu poate depăși 30.000 de lei net Citește și: Ciolacu a mințit din nou: creșterile de taxe și impozite, de cinci ori mai mari decât tăierile de cheltuieli ale statului. În iulie spunea: „Greul trebuie să îl ducă statul, nu mediul privat” „Cluburile care ar fi cel mai puternic afectate sunt cele finanțate puternic de către primării: Poli Iași, Oțelul, U Cluj, FC Voluntari. Nu e clar cum ar fi aplicată noua lege în cazul lui Sepsi. Formația din Sfântu Gheorghe primește bani publici, dar din Ungaria”, explică Gazeta Sporturilor.

Guvernul taie mai mult de la cultură, mai puțin de la sport Foto: Antena Sport
Guvernul îi lasă pe Isărescu și șefii ASF să-și cumpere mașini de 35.000 de euro Foto: Inquam/ Sabin Cirstoveanu
Eveniment

Guvernul îi lasă pe Isărescu și pe șefii ASF să-și cumpere mașini de 35.000 de euro, dacă reduc poluarea

Guvernul îi lasă pe Isărescu și pe șefii ASF să-ș cumpere mașini de 35.000 de euro, dacă reduc poluarea, se prevede în proiectul de lege privind unele măsuri fiscal bugetare pentru asigurarea sustenabilității financiare a României pe termen lung. Citește și: Ciolacu a mințit din nou: creșterile de taxe și impozite, de cinci ori mai mari decât tăierile de cheltuieli ale statului. În iulie spunea: „Greul trebuie să îl ducă statul, nu mediul privat” Guvernul îi lasă pe Isărescu și șefii ASF să-și cumpere mașini de 35.000 de euro „Agențiile/autoritățile/instituțiile autonome care se află în coordonarea/ subordonarea/ autoritatea/ controlul Parlamentului României pot achiziționa, în condițiile legii, autoturisme al căror preț nu poate depăși contravaloarea în lei a sumei de 35.000 euro, inclusiv TVA, cu condiția ca achiziția acestora să fie realizată în cadrul Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante din punct de vedere energetic, finanțat din Fondul pentru mediu”, se arată în proiect. Printre instituțiile subordonate Legislativului se află cele cu salariile cele mai scandaloase, iar unele din ele sunt marcate de scandaluri publice și ineficiență: BNR, ASF, ANRE - care controlează sectorul energetic - sau CNA. Dacă mașinile achiziționate nu reduc poluarea, valoarea lor poate fi de 30.000 de euro, în cazul acestor instituții. De această excepție pot beneficia și societățile, societățile naționale și companiile naționale precum și regiile autonome cu capital integral sau majoritar de stat. Restul instituțiilor de stat trebuie să cumpere mașini care costă cel mult 23.000 de euro, cu tot cu TVA, dar și aici apare o excepție, dacă autoturismele sunt cumpărate din fonduri europene. Citește și: Avalanșă de minciuni: de la „nu vine nimeni cu taxe noi” la „greul trebuie să-l ducă mai întâi statul”. În realitate, reducerile de cheltuieli sunt de 5-6 ori mai mici decât creșterile de taxe „Autoturismele noi achiziționate trebuie să aibă o capacitate cilindrică de cel mult 1.600 cm^3 iar prețul nu poate depăși contravaloarea în lei a sumei de 23.000 de euro inclusiv T.V.A., calculată la cursul BNR din data inițierii procedurii de atribuire a contractului de achiziție. Normativul privind valoarea de achiziție a autoturismelor nu se aplică în cazul autoturismelor achiziționate din fonduri externe nerambursabile”.

România a împrumutat o sumă colosală de pe piețele externe Foto: Facebook
Economie

România a împrumutat o sumă colosală de pe piețele externe. Noul împrumut, dezvăluit de Bloomberg, în timp ce ministerul de Finanțe și Guvernul nu comunică nimic oficial

România a împrumutat o sumă colosală de pe piețele externe, mai exact trei miliarde de euro prin două emisiuni de eurobonduri, pe cinci și 10 ani. Citește și: Salarii imense pentru medicii de la Brașov care se plâng că nu sunt plătiți suficient pentru gărzi și își dau demisiile în bloc Informația a fost publicată de agenția Bloomberg, nu de ministerul de Finanțe și Guvern. România a împrumutat o sumă colosală de pe piețele externe „România a lansat luni vânzarea de obligațiuni în euro, aceasta fiind cea de a treia oară când apelează la piețele internaționale pentru finanțare. Națiunea balcanică oferă obligațiuni cu scadența în 2028 și 2033 la (...) 255 de puncte de bază peste swapurile medii pentru datoria cu scadență mai scurtă și în zona de 360 de puncte de bază pentru obligațiunile cu scadență mai lungă, potrivit unei persoane familiarizate cu această chestiune, care a cerut să nu fie identificată deoarece nu este autorizată să vorbească despre acest subiect (...) Emisiunea are loc în contextul în care țara se apropie de atingerea obiectivului de a strânge până la 8,5 miliarde de euro (9,1 miliarde de dolari) de pe piața internațională în acest an. România a strâns deja aproximativ șase miliarde de euro în obligațiuni în euro și dolari”, a scris Bloomberg, azi dimineață. Profit explică faptul că titlurile pe cinci ani au un cost de împrumut de midswap (3,26% pentru 5 ani)+225 puncte de bază, față de midswap+255 puncte bază în deschidere, iar cele pe 10 ani la midswap (3,18% pe 10 ani)+330 puncte de bază, comparativ cu midswap+360 puncte de bază în deschidere. Citește și: Fabrica de avioane Craiova, condusă de un fost muncitor de la linia de montaj, cu facultate după 40 de ani. Circa 300 de angajați nu au reușit să modernizeze nici un avion IAR Bloomberg amintește că Guvernul vrea să convingă UE să-i crească deficitul „Guvernul a estimat că necesarul brut de finanțare al țării pentru 2023 va ajunge la 160 de miliarde de lei (34,6 miliarde de dolari). În ultima lună, Bucureștiul a purtat discuții intense cu Comisia Europeană pentru a crește ținta de deficit bugetar impusă de Uniunea Europeană, de la 4,4% din PIB, la 5,5%, în condițiile în care cheltuielile cresc, iar răcirea economiei afectează colectarea taxelor. Ministrul de Finanțe avertizează asupra riscului unui deficit bugetar de 7% din PIB. UE are ca obiectiv aducerea țintei de deficit pentru țara est-europeană la 3% din PIB și nu a acceptat încă propunerea României”, a mai arătat Bloomberg.

Guvernul care se laudă că asigură stabilitatea, blocat Foto: Facebook
Eveniment

ANALIZĂ Guvernul care se laudă că asigură stabilitatea, blocat: reformele PNRR, abandonate, reducerea cheltuielilor - inexistentă, măsurile de majorare a fiscalității se schimbă zilnic

Guvernul care se laudă că asigură stabilitatea României este complet blocat, de mai multe luni: reformele PNRR sunt abandonate, reducerea cheltuielilor - inexistentă, iar măsurile de majorare a fiscalității se schimbă zilnic, în funcție de diferite interese punctuale. Oficial, nu există nici un proiect pe care Executivul să-și asume răspunderea, deși Marcel Ciolacu îl anunța încă din august. Citește și: Pensionar special din SRI, la bază „mecanic agricol”, pus de Grindeanu la conducerea inutilei societăți care administrează Palatul CFR. Societatea, zeci de angajați, sporuri peste sporuri În plus, fără adoptarea așa-numitului pachet de „echilibrare fiscală”, Finanțele nu pot prezenta un proiect de ordonanță de urgență privind rectificarea bugetară, rectificare care, de obicei, se realiza în august. La început de septembrie trebuia aprobată, la Bruxelles, noua variantă a PNRR, dar, acum, termenul a fost împins la final de octombrie. Guvernul care se laudă că asigură stabilitatea, blocat Iată o listă a proiectelor complet blocate, deși Guvernul se bucură de o majoritate solidă: Legea pensiilor speciale trebuia modificată, conform obiecțiilor CCR, din august. Președintele PSD, Marcel Ciolacu, declarase chiar că va convoca o sesiune specială a Parlamentului. De circa o lună, nu s-a mai discutat despre acest proiect. Neîndeplinirea acestui jalon ar duce la pierderea a 1,4 miliarde euro din PNRR Noua lege a pensiilor trebuia să fie gata, conform PNRR, din trimestrul I al anului 2023. Premierul Ciolacu spune acum că va fi gata la finalul lui 2023, dar un proiect al ei n-a fost făcut public. Noua lege a salarizării unitare a bugetarilor avea termen 15 iulie. Nu se știe situația ei. „Pachetul de măsuri fiscale” este, oficial, secret, deși mai sunt trei săptămâni până când Guvernul vrea să-l trimită la promulgare, după ce își asumă răspunderea. Legea transparenței prevede o perioadă de o lună pentru dezbaterea publică a proiectelor de lege. Codul Fiscal prevede o perioadă de un an între momentul adoptării unei modificări de legislație și punerea sa în aplicare, pntru ca firmele să se poată adapta. Între timp, în așteptarea tăierilor de cheltuieli, instituțiile de stat se grăbesc să facă angajări. Citește și: Lidl a dat vina pe clienți după ce a fost prins cu marfă expirată și improprie consumului. Instanța a respins argumentele puerile În consecință, până în acest moment, în 2023, România nu a primit nici un euro din PNRR. Potrivit estimărilor ministerului de Finanțe, doar tranșa II, de 3,6 miliarde va fi încasată în acest an.

Guvernul Ciolacu pare că protejează evazioniștii  Foto: Inquam/ Ilona Andrei
Politică

Guvernul Ciolacu pare că protejează evazioniștii și-i impozitează pe cei care fac afaceri oneste: consilierul BNR Croitoru desființează pachetul fiscal. „Întreține visul socialist”, scrie Croitoru

Guvernul Ciolacu pare că protejează evazioniștii și-i impozitează pe cei care fac afaceri oneste: Lucian Croitoru, consilierul pe probleme de politică monetară al guvernatorului BNR, desființează pachetul fiscal pregătit de Executiv. Citește și: EXCLUSIV Ultima variantă a „ordonanței austerității” favorizează instituțiile militare și promovează mascat șefi de birouri. Proiectul este neconstituțional, spun specialiștii Într-un comentariu publicat, azi, pe blogul său, Croitoru apreciază că mesajul acestor măsuri fiscale este „disprețul față de libera întreprindere”. El a scris că un alt mesaj pare a fi adresat electoratului care se bucură când „moare capra vecinului”. Guvernul Ciolacu pare că protejează evazioniștii Iată principalele remarci făcute de Croitoru, în articolul „Șoaptele unor măsuri fiscale”: „Când vezi că veniturile pe care le-ar aduce unele măsuri sunt neglijabile, ajungi la întrebările de mai sus referitoare la dezaprobarea, disprețul sau agresivitatea pe care le conțin măsurile fiscale față de afacerile private” „Percepția referitoare la ceea ce ghidează elita conducătoare în elaborarea lor este/ar putea fi dezaprobarea și, uneori, disprețul sau agresivitatea față de libera întreprindere.” „Impozitarea suplimentară a celor care dețin imobile a căror valoare cumulată este mai mare de 500 de mii de euro (...) mesajul ar lua forma «îi vom impozita suplimentar pe cei ce dețin acele imobile pentru că, deși nu vom avea prea multe venituri în plus, vom câștiga electoral, pentru că știm că proverbul „să moară și capra vecinului” funcționează în România»”. „Ceea ce contează este faptul că evazioniștii care câștigă lupta nu pierd atunci când se aplică impozitarea ghidată de dezaprobarea menționată mai sus față de afacerile oneste prin impozitarea proprietăților care cumulat depășesc 500 de mii euro, a mașinilor mai scumpe de 75 de mii de euro etc., pentru a da exemplele ce par că vor deveni realitate în curând. Pare că, pentru cea mai mare parte, evazioniștii sunt protejați”. „Nu știu dacă evazioniștii sunt sistematic protejați și de aceea nu afirm acest lucru”. „Ceea ce face elita conducătoare prin tipul de măsuri de genul celor descrise mai sus cu referire la cele două mesaje – un fapt evident pentru oricine dorește să observe – este să întrețină, conștient sau nu, visul socialist. Acest vis este ca toți să fie egali” Citește și: EXCLUSIV Generalul SRI la care este conectată gruparea GPL Caracal-Crevedia, scandaluri cu Coldea, Sebastian Ghiță și procurorul Negulescu. Generalul Iancu, în anturajul LOV Lucian Croitoru amintește, aparent tangențial, faptul că corupția pare să fi crescut în România: „ În România, oricâtă satisfacție ar aduce moartea caprei vecinului, ea nu poate să-i împiedice pe cei mai mulți să vadă că evaziunea încă este relativ mare și, poate, tolerată, ceea face ca în societate să se acumuleze mult dispreț față de cei care beneficiază de ea, iar experții și conducătorii afacerilor să aibă percepția că nivelul corupției în sectorul public este înalt (așa cum se menționează în „2023 Rule of Law Report”, Commission Staff Working Document, European Commission)”.

Guvernul oferă vouchere de vacanță angajaților din sănătate Foto: PSD
Eveniment

După dezastrele de la Urziceni și Botoșani, Guvernul oferă vouchere de vacanță angajaților din sistemul public de sănătate. Sporuri mai mari pentru medicii care dorm în gardă

UPDATE 16.30 Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila a oferit câteva detalii despre noile măsuri: „se renunță la includerea în plafonul de 30% pentru sporuri a tuturor acestor indemnizaţii care sunt acordate în acest moment”, se acordă „indemnizaţii pentru asistenţii medicali, moaşe şi alte categorii de personal”, „se vor acorda indemnizaţii la jumătate din valoarea pentru un medic specialist, adică între 250 şi 500 lei, pentru efectuarea de gărzi de către medicii rezidenţi”. ȘTIREA INIȚIALĂ După dezastrele de la Urziceni și Botoșani, Guvernul oferă vouchere de vacanță angajaților din sistemul public de sănătate. Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, azi, adoptarea, în ședința de guvern, a unei ordonanțe convenite cu sindicatele din domeniul sanitar privind unele drepturi salariale, în special plata gărzii şi plata voucherelor de vacanţă. Citește și: Salarii uriașe la un obscur spital de provincie, cu circa 6 internări/zi: medic cu peste 26.000 de lei/lună. Pacienții se plâng că sunt expediați la alte spitale La Urziceni, de exemplu, s-a aflat că medicii de gardă dormeau în timp ce o asistentă refuza internarea unei gravide, așa că aceasta a născut pe trotuar. La Botoșani, medicii au fost acuzați că au refuzat să ajute o gravidă care s-a chinuit timp de mai multe ore, până când a murit. Guvernul oferă vouchere de vacanță angajaților din sănătate Ordonanța nu apare pe ordinea de zi a ședinței de guvern și nu se știe care va fi impactul ei asupra bugetului, în condițiile în care deficitul a explodat, iar Guvernul se pregătește să majoreze substanțial taxele și impozitele. Pe ordinea de zi se afla un document intitulat „ANALIZA referitoare la PROIECTUL DE ORDONANȚĂ DE GUVERN pentru modificarea şi completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii şi pentru modificarea si completarea altor acte normative în domeniul sănătătii”, însă analiza nu a fost făcută publică. „Adoptăm ordonanţa de urgenţă convenită cu sindicatele din domeniul sanitar privind unele drepturi salariale, în special plata gărzii şi plata voucherelor de vacanţă. Este o promisiune pe care Guvernul României şi-o respectă. Mă aştept ca şi cadrele sanitare să răspundă pe măsură, aşa cum au făcut medicii care au venit de acasă în noaptea tragediei de la Crevedia, să opereze urgent pacienţii ajunşi la spital", a spus premierul, în debutul şedinţei de Guvern. Citește și: Medicii de la spitalul unde o gravidă a fost operată de hernie, salarii consistente, de 13-20.000 lei/ lună, net. Medic TBC: 48.530 lei. Managerul, garantat de PSD, câștigă la pariuri El nu a făcut nici o referire la dramele recente din spitalele de stat. La finele lunii iunie, reprezentanţii Sanitas anunţau că au obţinut creşteri de venit pentru toate categoriile de salariaţi pe care îi reprezintă, în urma negocierilor cu reprezentanţii Guvernului.

Numărul turiştilor din Deltă a scăzut cu 20% Foto: Facebook
Mediu

Numărul turiştilor din Deltă a scăzut cu 20% în acest sezon. „Să facă membrii Guvernului concediile în Deltă, ar fi un exemplu”, spune președintele unei asociații patronale

Numărul turiştilor din Deltă a scăzut cu circa 20% în acest sezon, a arătat Daniel Iluşcă, preşedintele Asociaţiei Patronale în Turism Delta Dunării (APTDD). Citește și: Caz la indigo, în Botoșani: gravidă disperată, cu dureri cumplite, apeluri zadarnice către medici. Mama și copilul au supraviețuit, dar fetița era să moară la naștere și a rămas cu afecțiuni serioase El a propus ca membrii Guvernului să-și facă vacanțele aici, pentru a promova această destinație. Ultimul concediu, mediatizat de presă, al premierului Ciolacu a fost în Dubai, alături de Sorin Grindeanu și Laura Vicol, la 1 decembrie, de Ziua Națională a României. Numărul turiştilor din Deltă a scăzut cu 20% „Gradul de ocupare nu e cel dorit. August şi septembrie sunt luni bune pentru Deltă, indiferent de situaţie, dar pot spune că e o scădere cu până la 20% faţă de anii precedenţi. Dacă vorbim de rezultatul financiar, trebuie să ţinem cont că au crescut costurile cu energia, alimentele, combustibilul, cu salariile, dar am păstrat tarifele de anul trecut, iar profitul nici nu mai există. Suntem însă optimişti că am putea prelungi acest sezon turistic", a afirmat preşedintele APTDD. Iluşcă a remarcat şi faptul că vizitatorii Deltei sunt mai atenţi cu banii cheltuiţi în destinaţiile de vacanţă. "Turiştii nu mai cheltuie la fel de mult ca în anii trecuţi. Dacă într-un sejur făceau zilnic câte o excursie, acum fac în tot sejurul o singură excursie. Dacă înainte luau mic dejun, prânz, cină, acum iau doar cina, să spunem, sau mănâncă un fel la prânz şi unul, la cină. Dacă înainte, la complex, opreau 20 de rapide, acum opresc cinci. Lucrurile s-au diminuat mult şi se vede din fluxul de ambarcaţiuni pe care le întâlneşti pe canale şi lacuri", a mai spus preşedintele APTDD, Daniel Iluşcă. În opinia lui, una dintre soluţiile pentru a salva turismul din Deltă ar fi ca guvernanţii să-şi petreacă vacanţa în Rezervaţie. "Să facă membrii Guvernului concediile în Deltă, ar fi un exemplu. Decât să-l facă undeva în extern, să vină cu familiile, să guste şi să simtă frumuseţile Deltei şi posibilităţile care există aici de petrecere a timpului liber. E un exemplu poate simplu, dar e o formă de a încuraja turismul. E cea mai bună publicitate", a menţionat preşedintele Daniel Iluşcă.

Ciolacu își asumă răspunderea pe un pachet fiscal ținut la secret Foto: Guvernul României
Eveniment

Fără precedent: Ciolacu își asumă răspunderea pe un pachet fiscal ținut la secret. Mediul de afaceri cere o perioadă de minimum șase luni pentru a se adapta unui regim fiscal nou

Fără precedent: Ciolacu își asumă răspunderea pe un pachet fiscal ținut la secret, care, oficial, nu a fost făcut public. Citește și: Tatăl tânărului șofer drogat ucigaș, rechin imobiliar care a amenințat-o cu moartea pentru un teren, spune Monica Tatoiu, care susține că a avut un proces cu Pascu senior Din declarațiile lui Ciolacu reiese că proiectul de lege pe care își va asuma răspunderea va conține atât măsuri fiscale, cât și de „reformă a aparatului de stat”. Ciolacu își asumă răspunderea pe un pachet fiscal ținut la secret „Acest Guvern este Guvernul României şi în această logică vom pune România pe primul loc. (... ) Trebuie să oprim debandada bugetară, trebuie să facem un sistem fiscal echitabil pentru toată lumea şi trebuie să luptăm în mod real cu evaziunea. (...) Miliarde de euro ajung în buzunarele unor şmecheri sau sunt risipite în instituţii care se calcă în picioare. (...) Avem nevoie de reforme profunde. Nu voi ceda un milimetru, indiferent de presiunile celor din sistem, voi merge până la capăt cu echipa guvernamentală pentru a opri risipa şi pentru ca toţi să plătească ceea ce se cuvine în această ţară. (...) Vreau să anunţ că Guvernul îşi va asuma răspunderea în faţa Parlamentului pe pachetul legislativ care vizează reforma aparatului de stat, măsurile de echilibrare fiscală şi cele pentru combaterea evaziunii. Îmi voi pune mandatul pe masă în Parlament pentru reforme şi dreptate socială", a spus Ciolacu, la începutul şedinţei de Guvern. Citește și: Varianta telefonului salvator pentru tânărul șofer drogat, susținută și de fostul ministru de Externe Baconschi: „Altfel nu-mi explic. Doar îi găsiseră și în bolidul tunat o întreagă «farmacie»” El a adăugat că reforma statului trebuie să fie "profundă şi ireversibilă".

Ciolacu l-a numit consilier pe Victor Ponta
Politică

Ciolacu l-a numit consilier pe Victor Ponta. Premierul PSD are deja 20 de consilieri de stat, cu rang de ministru adjunct

Premierul PSD Marcel Ciolacu l-a numit consilier onorific pe fostul premier și lider social-democrat Victor Ponta. Potrivit deciziei publicate în această seară în Monitorul Oficial, Ponta este consilier în domeniul relațiilor economice internaționale. Citește și: DOCUMENT Bătăușii de la Costinești, tratați după „Ghidul de intervenție profesională” al Jandarmeriei. Unii aplaudă snopirea turiștilor agresivi, alții îl critică pe jandarmul full contact Activitatea consilierilor onorifici este nerenumerată. Ciolacu l-a numit consilier pe Victor Ponta Este fără precedent ca un actual premier să-și ia drept consilier un fost premier și fost lider al partidului pe care-l conduce. Ponta a demsionat de la conducerea Guvernului după incendiul de la Colectiv. Ulterior a demisionat și din PSD și a format partidul Pro România. În iulie, Ponta și Ciolacu au fost văzuți la o terasă din Tulcea. Victor Ponta l-a însoțit pe actualul premier, Marcel Ciolacu, la o plimbare pe malul Dunării, după care s-au așezat la masa unei terase și au stat de vorbă. Foto: captură video Premierul Marcel Ciolacu și-a angajat la cabinet 20 de secretari de stat sau consilieri de stat, cu rang de ministru adjunct, care însă sunt plătiți. În perioada în care Florin Cîțu era premier, acesta avea 16 consilieri. Nici unul dintre cei 20 nu este specializat în finanțe sau în chestiuni bugetare. În plus, Ciolacu are cinci consilieri onorifici, printre care fostul fotbalist Gheorghe Popescu, care a ispășit o condamnare penală.

Guvernul începe tăierile cu înființarea unei noi structuri Foto: Inquam/ Octav Ganea
Eveniment

Guvernul începe tăierile de cheltuieli cu înființarea unei noi structuri: „Direcția Generală Strategie și Revizuire Cheltuieli Publice”

Guvernul începe tăierile de cheltuieli cu înființarea unei noi structuri: „Direcția Generală Strategie și Revizuire Cheltuieli Publice”. Înființarea ei este prevăzută în proiectul, neasumat oficial, de ordonanță de urgență privind reducerea cheltuielilor bugetare. Citește și: VIDEO Jandarmul care a bătut cu mâinile goale pe plajă la Costinești trei bărbați agresivi, propus pentru avansare de către public Guvernul începe tăierile cu înființarea unei noi structuri „Începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență se înființează în cadrul Ministerului Finanțelor Direcția Generală Strategie și Revizuire Cheltuieli Publice care are drept obiect de activitate monitorizarea indicatorilor de performanță ai principalilor ordonatori de credite”, se arată la Capitolul VIII din proiectul de ordonanță. Direcția va monitoriza tăierile de cheltuieli în ministerele Educației, Muncii și Sănătății, precum și cele efectuate de autoritățile locale. Autoritățile monitorizate vor trebui să raporteze o serie de indicatori de performanță sau va fi amendat cu până în 10.000 de lei. Prevederea privind reducerea cheltuielilor bugetare prin înființarea unei noi structuri birocratice conține și o greșeală de ortografie În ordonanță nu este prevăzută structura, respectiv numărul de angajați ai acestei direcții. Ea urmează să fie aprobată în 30 de zile de la publicarea ordonanței. Nu există un calcul al impactului bugetar al înființării noii structuri. Guvernul va aproba concomitent, până la sfârşitul lunii august, ordonanţa privind reducerea cheltuielilor bugetare şi pe cea referitoare la măsurile fiscale, a declarat prim-ministrul Marcel Ciolacu. Citește și: Ciolacu s-a separat de soția sa, femeia cu care a făcut celebru un chioșc din Piața Centrală din Buzău: i-a cedat părțile sociale în martie a.c. „România, în acest moment, fără nicio măsură luată, va ajunge la un deficit mai mare decât deficitul de anul trecut. Deci, un deficit mai mare de 6,2%, dacă Guvernul României nu ia în acest moment nicio măsură. Ce înseamnă acest lucru? Automat va duce la blocarea fondurilor europene, la costuri mult mai mari pentru acoperirea deficitului şi, cum e şi normal, va duce mult mai devreme decât alegerile din 2024 la o instabilitate politică", a afirmat Ciolacu.

Primarul din Oradea, Florin Birta, explică Guvernului cum să facă economii Foto: Facebook
Politică

Primarul din Oradea, Florin Birta, explică Guvernului cum să facă economii: „Primarii să nu mai stea cu mâna intinsă, să colecteze taxele și impozitele”

Primarul din Oradea, Florin Birta (PNL), explică Guvernului cum să facă economii la cheltuielile bugetare: „Pe primari, ca să nu mai stea cu mâna întinsă la stat, i-aş obliga să colecteze taxele şi impozitele, pentru că mulţi au un grad de colectare de 30%, ca să fie populari şi să-i voteze oamenii”. Citește și: Cum arată vila cât un hangar pe care Ciolacu ar trebui să o împartă cu nevasta la divorț. Premierul deja s-a separat de soție în privința părților sociale Birta a spus că Oradea are un grad de colectare a taxelor de 95%. Primarul din Oradea explică Guvernului cum să facă economii „Eu, dacă eram prim-ministru, impuneam măsurile instituţiilor deconcentrate, companiilor de stat, unde sunt salarii de zeci de mii de euro, şi primăriilor care cer bani de la bugetul naţional. În plus, pe primari, ca să nu mai stea cu mâna întinsă la stat, i-aş obliga să colecteze taxele şi impozitele, pentru că mulţi au un grad de colectare de 30%, ca să fie populari şi să-i voteze oamenii. Oradea are 95%", a arătat edilul-șef, care este și vicepreședinte al PNL. El a arătat că această primărie a redus deja numărul de angajați. Birta a explicat, pentru Bihoreanul, că primăria Oradea ar avea dreptul la 972 angajaţi, dar are doar 565, pentru că "mereu am vrut să ţinem cheltuielile de personal sub 15%". Acum, însă, trebuie să taie toate cele 11 funcţii de şef Birou, ceea ce aduce economii de 12.000 lei/lună, dar nu bugetului de stat, ci celui local. Citește și: Cum arată vila cât un hangar pe care Ciolacu ar trebui să o împartă cu nevasta la divorț. Premierul deja s-a separat de soție în privința părților sociale „Ca să «salveze» totuşi câteva posturi de şef Serviciu, a recurs la un artificiu: săptămâna trecută, cu aprobarea Consiliului Local, organigrama a fost modificată prin transformarea unor funcţii inferioare de consilier în posturi de consilier superior şi a mutat angajaţi, aşa încât Serviciile să aibă dimensiunea de minimum 10 angajaţi, cum cere OUG. «La o chestie românească am găsit o soluţie tot românească», recunoaşte primarul”, mai scrie Bihoreanul.

Guvernul și ministerele, pline de „comunicatori” Foto: Guvernul României
Politică

Guvernul și ministerele, pline de „comunicatori”: la Palatul Victoria sunt 24 de angajați, fonduri europene - 22, Transporturi - 21, iar la Finanțe - 17, inclusiv trei bufetiere - date ZF

Guvernul și ministerele, pline de „comunicatori”, unele birouri de presă având mai mulți angajați decât redacții ale unor publicații on-line fparte puternice: la Palatul Victoria sunt 24 de angajați, fonduri europene - 22, Transporturi - 21, iar la Finanțe - 17, inclusiv trei bufetiere, arată datele colectate de Ziarul Financiar. Citește și: Salarii uriașe în ministerul de Finanțe, unde angajații protestează „spontan” pentru că pierd 700 de lei. Liderul sindical Marica, salarii peste președintele României Guvernul și ministerele, pline de „comunicatori” La ministerul de Finanțe, datele sunt publice și arată că la Serviciul de comunicare, mass-media, transparență și relații publice sunt 17 angajați, dintre care trei bufetiere. Șeful de serviciu primește 9.247 de lei, net, consilierii și experții, între șase și șapte mii de lei, iar bufetierele 2.500-3.000 de lei. La ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, la direcția de „informare, transparentizare și dialog social” sunt 22 de angajați, schema fiind de 29 de posturi. Ziarul Financiar arată că, într-o săptămână, ministerul a emis un singur comunicat. La compania de drumuri, CNAIR, serviciul de presă și comunicare on-line are șapte angajați, potrivit organigramei publicate pe site. Ziarul Financiar arată că ministerul de Interne a refuzat să spună câți angajați lucrează la presă, datele fiind clasificate. „Companii mari din România au 1-3 angajaţi la departamentul de comunicare, în relaţia cu presa”, mai arată această publicație.

Guvernul s-a predat în fața protestatarilor de la Finanțe Foto: Facebook
Politică

Guvernul s-a predat în fața protestatarilor de la Finanțe: „Nu vor exista disponibilizări”, iar salariile vor fi „egalizate la nivelul maxim în plată”

Guvernul s-a predat în fața protestatarilor de la Finanțe: „Nu vor exista disponibilizări”, iar salariile vor fi „egalizate la nivelul maxim în plată”, se arată într-un proces verbal al întâlnirii dintre ministrul Marcel Boloș și reprezentanții sindicatelor din ministerul pe care-l conduce. Citește și: Salarii uriașe în ministerul de Finanțe, unde angajații protestează „spontan” pentru că pierd 700 de lei. Liderul sindical Marica, salarii peste președintele României „Nu va fi dat nimeni afară şi nu vor fi puşi să dea concurs. Am semnat şi un proces-verbal în acest sens. Toate plăţile au fost făcute, pentru ca oamenii să îşi primească banii la timp. Recunosc eforturile şi dedicarea de care este nevoie zi de zi şi sunt hotărât să mă asigur că munca celor responsabili este apreciată corespunzător”, a arătat Boloș. Guvernul s-a predat în fața protestatarilor de la Finanțe Principalele măsuri convenite de ministru cu sindicatele sunt: Nu vor exista disponibilizări la nivelul aparatului propriu MF şi unităţi subordonate. Pentru funcţiile de conducere afectate de proiectul privind reducerea cheltuielilor se va asigura transformare/înfiinţare în situaţia în care nu există posturi vacante necesare. Elaborarea proiectului de ordonanţă de urgenţă până la data de 21 august 2023 pentru egalizarea salariilor de bază la nivelul maxim aflat în plată, luând în calcul sentinţele judecătoreşti. Sindicatele vor înainta Ministerului Finanţelor jurisprudenţa relevantă până în data de 17 august 2023. Întreprinderea tuturor măsurilor legale necesare pentru cuprinderea în viitoare lege a salarizării familiei ocupaţionale distincte „finanţe” datorită specificităţii, complexităţii şi importanţei angajaţilor din domeniul finanţelor publice. Înfiinţarea, prin reorganizarea structurilor existente din ANAF şi aparatul central, a unui Institut Naţional de Fiscalitate, cu rol în formarea continuă şi perfecţionarea angajaţilor din domeniul finanţelor publice. Zeci de angajaţi din Ministerul Finanţelor Publice au întrerupt spontan lucrul, joi, şi au ieşit pe holurile instituţiei, pentru a protesta faţă de unele prevederi ale proiectului de Ordonanţă privind măsuri fiscal-bugetare, dar şi faţă de unele probleme mai vechi privind salarizarea angajaţilor din acest sistem.

Guvern Ciolacu ar putea ajunge la mâna FMI, avertizează Daniel Fenechiu Foto: Facebook
Eveniment

Guvern Ciolacu ar putea ajunge la mâna FMI, avertizează liberalul Daniel Fenechiu: „Situația nu este deloc plăcută”

Guvern Ciolacu ar putea ajunge la mâna FMI, avertizează liberalul Daniel Fenechiu, liderul senatorilor PNL: „Înțelegem că situația bugetar-fiscală a României nu este una deloc plăcută și că este cât se poate de evident că având în față spectrul pierderii fondurilor europene și riscul să fim obligați să reluăm colaborarea cu Fondul Monetar Internațional, cred că este bine să facem tot ce depinde de noi, ca să nu ajungem acolo”. Guvern Ciolacu ar putea ajunge la mâna FMI Fenechiu a afirmat, într-un interviu la RFI, că nu poate spune că nu va exista nici o modificare de taxe. „Între dorința de a nu accepta și o realitate crudă, de multe ori funcționează ideea de compromis. Deci din punctul ăsta de vedere, eu nu pot să vă asigur pe dvs. că nu va exista nici o modificare în ceea ce privește taxele, dar pot să vă asigur că în ceea ce mă privește și pe alți colegi de-ai mei, vom încerca ca acestea să fie cât mai puține și să nu bulverseze mediul de afaceri. O spun onest, mă cunoașteți, nu pot să spun că nu va exista nici o modificare de taxe”, a afirmat liderul senatorilor PNL. El a mai arătat că prim-vicepreședintele PNL Rareș Bogdan a vorbit în numele PNL când a anunțat că se opne supraimpozitării proprietăților imobiliare de peste 500.000 euro. „A ieșit Rareș Bogdan, care a vorbit în numele PNL despre poziția partidului pe impozitul de 1% la proprietățile de peste 500.000, de schimbarea regulilor la impozitul microîntreprinderilor. Eu am ieșit cu contribuția de asigurări sociale a liber-profesioniștilor, practic, toate profesiile din România care plăteau CAS-ul și până astăzi 10%, dar era plafonat la 24 de salarii minime pe economie. Ne-am trezit în situația în care practic, prin introducerea unui CASS calculat în sistem real, dar neplafonat, ne dublează sarcina fiscală (...) Eu ce pot să vă spun pe zona de creșteri este că PNL își susține punctul de vedere, acela că nu putem schimba regulile jocului în mijlocul anului și că nu ne dorim creșteri de taxe și impozite”, a declarat Fenechiu. Citește și: Guvernul Ciolacu va lăsa Asociația „Dăruiește Viața”, care construiește un spital pentru copiii bolnavi de cancer, fără 50% din venituri: „Sponsorizările sunt șterse”

Adi Hădean, șocat de măsurile fiscale pregătite de Guvern Foto: Facebook
Eveniment

Chef Adi Hădean, care a gătit și pentru un președinte al Franței, șocat de măsurile fiscale pregătite de Guvern: „O să sfârșim cu toții angajați sau emigranți”

Chef Adi Hădean, care a gătit și pentru un președinte al Franței, șocat de măsurile fiscale pregătite de Guvern: „O să sfârșim cu toții angajați (dacă ne-o mai vrea cineva) sau emigranți”. În septembrie 2016, Hădean și Nicolai Tand au pregătit prânzul pentru președintele Franței, Francois Holland, și premierul României, Dacian Cioloş. „M-am uitat în farfurii, când se întorceau, şi nu mai era nimic în ele. Şi, gândiţi-vă că au fost patru feluri de mâncare gătită, servite în doar o oră şi zece minute”, a relatat, atunci, Hădean. Adi Hădean, șocat de măsurile fiscale pregătite de Guvern Acum, după ce presa a publicat proiectul de ordonanță de urgență prin care majorează fiscalitatea, el a scris, pe Facebook: „De unde stau eu, se vede că nu există cale mai sigură spre falimentul unei țări decât să te împrumuți (123 de miliarde de lei a luat Statul împrumut de la începutul anului) în timp ce-i strângi de gât pe cei care plătesc ratele la împrumuturile făcute de tine”. Iată postarea integrală a lui Hădean: „O să sfârșim cu toții angajați (dacă ne-o mai vrea cineva) sau emigranți. Statul român nu știe să țină vaca vie, o vrea și mâncată, și în grajd, da’ să mai dea și lapte. Doar că asta nu se poate. Ne frigem mațele de 12 ani încercând să construim ceva durabil și sustenabil, și dacă am reușit ceva, am reușit nu pentru că ne-a ajutat Statul, ci în ciuda mediului ostil pentru antreprenoriat. Am reușit muncind 14-16 ore pe zi, dar reușita asta e în realitate un echilibru fragil, pe care-l menținem jonglând cu facturile, creditele și taxele. Câteva sute de mii de antreprenori mici țin niște milioane de locuri de muncă în sectorul privat, ba mai țin în spate și un număr semnificativ de locuri de muncă din sectorul public. De unde stau eu, se vede că nu există cale mai sigură spre falimentul unei țări decât să te împrumuți (123 de miliarde de lei a luat Statul împrumut de la începutul anului) în timp ce-i strângi de gât pe cei care plătesc ratele la împrumuturile făcute de tine”. La peste o zi de la publicare, postarea sa fusese redistribuită de peste 200 de ori. Citește și: Valentina Saygo, fost secretar de stat și consultant fiscal, desființează proiectul lui Ciolacu de a majora birurile: „60 de pagini pline de ură viscerală, nu rămâi decât cu greață!”

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră