vineri 26 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7354 articole
Ramona Emilian

Eveniment

Un doctor al Universității din Iași, foarte apropiat de Epstein, contestat în România

Organizații civice cer retragerea titlului Doctor Honoris Causa acordat de UAIC profesorului Martin Andreas Nowak, invocând legături cu dosarele Epstein. Șapte organizații civice au solicitat Universității „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iași retragerea titlului de Doctor Honoris Causa acordat profesorului Martin Andreas Nowak, matematician și biolog la Universitatea Harvard. Solicitarea vine după ce numele cercetătorului ar fi fost menționat de peste 4.000 de ori în documentele legate de dosarele Jeffrey Epstein publicate de Departamentul de Justiție al Statelor Unite. Organizațiile cer universității ieșene să inițieze o procedură oficială de analiză și să adopte o poziție publică clară în acest caz. Scrisoare oficială către conducerea Universității „Alexandru Ioan Cuza” Potrivit unui comunicat transmis presei, Grupul de Inițiativă Civică „În Stradă”, alături de Corupția Ucide, Inițiativa România, Reset, Activism Civic Craiova, Rezistența Civică Galați și Asociația Civică Tineri Liberi din Timișoara au adresat o solicitare oficială conducerii UAIC. Citește și: Jurnalista Anne Applebaum, o critică a lui Trump, apără decizia lui Nicușor Dan de a participa la Consiliul pentru Pace Documentul a fost transmis rectorului universității, Liviu-George Maha, precum și Biroului Executiv al Consiliului de Administrație și Senatului universitar. Organizațiile cer inițierea procedurii de retragere a titlului de Doctor Honoris Causa acordat profesorului Martin Andreas Nowak pe 9 iunie 2010. Referiri la numele UAIC în documentele Epstein În comunicatul organizațiilor civice se arată că documentele publicate de Departamentul de Justiție al SUA ar include o conversație din noiembrie 2009 între asistenta lui Jeffrey Epstein, Lesley Groff, și Martin Andreas Nowak. Potrivit acestora, Groff i-ar fi cerut lui Nowak „numele universității din România de unde ați luat oamenii”. Răspunsul ar fi fost transmis de doctoranda sa de la acea vreme, Corina Tarniță, în prezent profesoară la Universitatea Princeton, care ar fi precizat că cele două tinere menționate proveneau de la Universitatea din Iași. Legătura dintre Nowak și Jeffrey Epstein Conform informațiilor citate de organizațiile civice, relația dintre Martin Andreas Nowak și Jeffrey Epstein ar fi început în 2003, când Epstein a donat 6,5 milioane de dolari Universității Harvard pentru crearea laboratorului Program for Evolutionary Dynamics (PED). Laboratorul a fost fondat și condus de Nowak, iar donația ar fi reprezentat cea mai mare parte din totalul de 9,1 milioane de dolari oferite Harvard în acea perioadă. Potrivit unui raport intern al Universității Harvard din 2020, Epstein ar fi avut un birou personal în cadrul laboratorului și ar fi folosit spațiul de cel puțin 40 de ori după condamnarea sa din 2008, fiind însoțit de tinere femei care lucrau ca asistente. Anchete disciplinare la Harvard Organizațiile civice mai susțin că, după publicarea unor noi documente în cadrul Epstein Files Transparency Act, Universitatea Harvard l-a plasat din nou pe Martin Andreas Nowak în concediu administrativ plătit. În plus, un panel al Comitetului de Conduită al Facultății ar fi recomandat deschiderea unei anchete disciplinare formale. Potrivit informațiilor citate, profesorul Nowak se află în prezent sub a doua investigație disciplinară la Harvard. Poziția Universității „Alexandru Ioan Cuza” Într-un răspuns transmis la o solicitare de informații publice depusă de Grupul de Inițiativă Civică „În Stradă”, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a precizat că nu a existat o colaborare instituțională cu Program for Evolutionary Dynamics de la Harvard în perioada 2008–2012. Totuși, organizațiile civice afirmă că profesoara Corina Tarniță a declarat anterior, pentru publicația The Daily Princetonian, că în acea perioadă programul de cercetare de la Harvard ar fi început să dezvolte o colaborare științifică cu Universitatea din Iași, inclusiv prin vizita unui grup de cercetători. UAIC a mai transmis că nu ar fi putut primi sponsorizări de la un „donator anonim”, fie persoană fizică, fie juridică. Apel pentru retragerea titlului onorific Organizațiile civice invocă articolul 4 din Regulamentul privind acordarea titlurilor onorifice al UAIC, care permite retragerea unui titlu în situații excepționale de încălcare a eticii sau a valorilor instituției. Acestea solicită inițierea procedurii oficiale de retragere a titlului, adoptarea unei hotărâri în Senatul universitar și comunicarea publică a deciziei, însoțită de o motivare clară. De asemenea, organizațiile cer universității să își exprime oficial poziția în cazul în care Senatul decide menținerea titlului acordat profesorului Nowak. „Profesorul Nowak, având titlul de Doctor Honoris Causa al UAIC Iași, are posibilitatea de a desfășura activități didactice și de cercetare în cadrul universității. Distincția i-a fost acordată la doar șapte luni după ce numele universității și două tinere din cadrul UAIC au fost menționate în dosarele Epstein”, a declarat Petre-Daniel Tîrziu, cofondator al Grupului de Inițiativă Civică „În Stradă”.

Doctor al Universității din Iași, legături cu Epstein (sursa: martinnowak.com)
Avocatul Cuculis, plângere penală împotriva Oanei Țoiu (sursa: Facebook/Avocat Cuculis - C.A Cuculis Si Asociatii)
Eveniment

Avocatul Cuculis, cultivat de Antena 3, i-a făcut denunț penal Oanei Țoiu în cazul Irina Ponta

Avocatul Adrian Cuculis a anunțat miercuri că a depus un denunț penal la Direcția Națională Anticorupție (DNA) împotriva ministrului Afacerilor Externe, Oana Țoiu. Acesta o acuză de abuz în serviciu, susținând că ar fi intervenit pentru ca Irina Ponta, fiica fostului premier Victor Ponta, să nu fie inclusă într-un zbor de repatriere din Dubai. Plângerea vine în contextul scandalului apărut după ce părinții adolescentei, Victor Ponta și Daciana Sârbu, au afirmat că fiica lor a fost scoasă de pe lista pasagerilor unui avion care urma să aducă în România un grup de copii aflați într-o excursie în Emiratele Arabe Unite. Denunț la DNA după controversa repatrierii copiilor din Dubai Potrivit avocatului Adrian Cuculis, statul român ar fi trebuit să activeze toate mecanismele de protecție pentru cetățenii români aflați în Emiratele Arabe Unite, în contextul tensiunilor din regiune. Citește și: Jurnalista Anne Applebaum, o critică a lui Trump, apără decizia lui Nicușor Dan de a participa la Consiliul pentru Pace Avocatul susține că, după atacurile cu rachete balistice atribuite Iranului asupra unor zone din Dubai și Abu Dhabi, autoritățile române aveau obligația de a organiza repatrierea urgentă a cetățenilor români aflați în zonă. În denunțul depus la DNA, Cuculis afirmă că Ministerul Afacerilor Externe, prin celula de criză și rețeaua consulară, ar fi trebuit să stabilească modul de evacuare a românilor în funcție de criterii clare de vulnerabilitate. Avocatul invocă protecția minorilor în operațiunile de evacuare Adrian Cuculis susține că prioritizarea persoanelor evacuate ar fi trebuit să țină cont de legislația privind protecția minorilor și a persoanelor vulnerabile. În denunț sunt invocate prevederi din Legea 272/2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului, precum și din Legea 448/2006 privind protecția persoanelor cu handicap. Avocatul afirmă că procedurile aplicate de celula de criză a Ministerului Afacerilor Externe ar fi fost „netransparente”, iar criteriile de selecție pentru evacuarea din zona de risc nu ar fi fost comunicate clar. Acuzații privind refuzul îmbarcării Irinei Ponta Potrivit avocatului, Irina Ponta, în vârstă de 17 ani, s-ar fi aflat în consulatul României din Dubai în momentul organizării zborului de repatriere. El susține că, odată ajunsă în sediul consulatului, adolescenta ar fi trebuit să intre automat sub protecția statului român. Cuculis afirmă că explicația oferită public de Ministerul Afacerilor Externe – potrivit căreia Irina Ponta nu figura înregistrată în sistemul e-Consulat – nu ar justifica neîmbărcarea acesteia în avionul de repatriere. „Autoritățile române din Dubai au abandonat practic un copil de 17 ani”, susține avocatul în denunțul depus la DNA. Acuzații de intervenție directă a ministrului de Externe În plângerea penală, Adrian Cuculis susține că ministrul Oana Țoiu ar fi cerut explicit ca Irina Ponta să nu fie inclusă în zborul de repatriere. Potrivit avocatului, atunci când i-a fost prezentată lista persoanelor care urmau să fie îmbarcate pe ruta Dubai – București, ministrul i-ar fi solicitat consulului Viorel Richard Badea să nu o includă pe adolescentă, pe motiv că aceasta nu figura în sistemul e-Consulat. Avocatul susține însă că, în ciuda acestei situații administrative, Irina Ponta ar fi trebuit tratată drept persoană vulnerabilă și inclusă în operațiunea de evacuare. Cazul urmează să fie analizat de procurorii DNA, care vor decide dacă există temei pentru deschiderea unei anchete.

Oana Țoiu explică scandalul fiicei lui Ponta (sursa: Facebook/Oana Țoiu)
Politică

Țoiu confirmă că Ponta și/sau Daciana au vrut să-și bage fiica „pe pile” în avionul spre România

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a oferit explicații privind cazul intens mediatizat al Irinei Ponta, care nu a fost inclusă într-un zbor de evacuare către România. Oficialul a declarat, înaintea audierilor din Comisia pentru politică externă a Camerei Deputaților, că situația a fost generată de o „comunicare paralelă” față de canalele oficiale ale Ministerului Afacerilor Externe (MAE). Potrivit ministrului, în bazele de date ale instituției nu exista înregistrată nicio solicitare oficială pentru un minor neînsoțit, adică pentru Irina Ponta. MAE gestionează „cea mai importantă criză din ultimele decenii” Oana Țoiu a subliniat că Ministerul Afacerilor Externe se confruntă cu una dintre cele mai dificile situații consulare din ultimele decenii, în contextul crizei internaționale care implică mai multe state și un număr mare de cetățeni aflați în zone cu risc. Citește și: Jurnalista Anne Applebaum, o critică a lui Trump, apără decizia lui Nicușor Dan de a participa la Consiliul pentru Pace „În acest moment MAE, ca și ministerele de externe ale altor țări, gestionează cea mai importantă criză din ultimele decenii, dacă ne gândim la numărul de țări implicate, gradul de risc și numărul redus de personal din acele zone”, a declarat ministrul. Ea a precizat că presiunea asupra serviciilor consulare este foarte mare, având în vedere solicitările numeroase de sprijin venite din partea cetățenilor români. Niciun minor neînsoțit nu figura în evidențele oficiale Referindu-se la cazul minorei intens discutat în spațiul public, Oana Țoiu a afirmat că, potrivit datelor din sistemele oficiale ale MAE, nu exista nicio solicitare înregistrată pentru un minor neînsoțit. „În bazele de date centrale ale Ministerului Afacerilor Externe, pe canalele oficiale anunțate de MAE, nu aveam și nu avem în gestiune cazul niciunui minor neînsoțit”, a explicat ministrul. Potrivit acesteia, fiecare consulat a raportat către celula centrală de criză categoriile de persoane vulnerabile incluse în planurile de evacuare. În aceste liste nu apărea categoria minorilor neînsoțiți. Propunere de întoarcere în țară prin zboruri directe În cazul minorei despre care s-a discutat public, autoritățile consulare ar fi propus o alternativă de repatriere. Ministrul a precizat că, din informațiile primite de la consulat, a fost sugerată varianta revenirii în România prin zboruri directe, în afara planului inițial de evacuare. Ea a subliniat că orice minor care solicită sprijin are dreptul la ajutor consular din partea statului român. „Eroare regretabilă” cauzată de o comunicare paralelă Potrivit ministrului de Externe, situația ar fi apărut din cauza unei comunicări informale între personal consular și persoanele implicate, care nu a fost înregistrată în sistemele oficiale. „A existat o comunicare paralelă față de canalele oficiale, în care un membru al personalului consular a purtat o conversație separată de înregistrările formale”, a declarat Oana Țoiu. Această situație a dus la prezența minorei la consulat în afara programărilor și a listelor oficiale raportate către celula centrală de criză. Ministrul a admis că procedurile pot fi îmbunătățite și a anunțat că, după încheierea crizei, va avea loc o evaluare detaliată a modului în care au funcționat mecanismele consulare. Prioritate pentru respectarea regulilor oficiale Șefa diplomației române a insistat asupra faptului că, într-o situație de criză, este esențial ca statul să respecte regulile și procedurile stabilite. Potrivit acesteia, accesul la informații și sprijin trebuie să fie acordat în funcție de înscrierile oficiale și de gradul de vulnerabilitate al persoanelor aflate în dificultate. „Este extrem de important ca statul român să respecte regulile pe care le-a comunicat public și să nu existe un ‘fir scurt’ prin care cineva să aibă acces privilegiat la informații”, a subliniat ministrul. Evaluare internă la consulat Oana Țoiu a precizat că va exista o analiză pentru a stabili cine a purtat discuțiile informale care au generat confuzia. Totuși, ea a subliniat că într-o situație de criză responsabilitatea este atât individuală, cât și colectivă, deoarece mai multe structuri funcționează simultan. Ministrul a explicat că, în momentul în care consulul a solicitat instrucțiuni privind acest caz, i s-a reamintit că lista persoanelor vulnerabile fusese deja finalizată și că locurile disponibile în zborul respectiv erau ocupate. Ministrul respinge acuzațiile de intervenție politică În final, Oana Țoiu a respins ferm speculațiile potrivit cărora ar fi intervenit personal pentru anumite persoane. Ea a declarat că nu a contactat niciun consul pentru a cere informații despre persoane cu nume și prenume și nici despre familiile acestora. „Niciodată nu am sunat niciun consul al României pentru a întreba de o persoană anume. A presupune că un ministru de externe ar verifica ce fac copiii parlamentarilor într-o situație de urgență este la fel ca și cum ați presupune că un ministru al educației ar suna directorii de școli pentru a verifica situația copiilor parlamentarilor”, a afirmat ministrul de Externe.

Laszlo Tokes îl susține pe Viktor Orban (sursa: Inquam Photos/Tudor Pană)
Politică

Laszlo Tokes îl susține pe Viktor Orban și crede că 80% din maghiarii din România, la fel

Președintele Consiliului Național Maghiar din Transilvania, Laszlo Tokes, a comentat situația politică din Ungaria înaintea alegerilor parlamentare programate pentru 12 aprilie, pe care o consideră îngrijorătoare. Acesta a criticat ascensiunea unor noi forțe politice și și-a exprimat public sprijinul pentru premierul Viktor Orbán și partidul său, FIDESZ. Declarațiile au fost făcute într-un interviu acordat agenției AGERPRES. Laszlo Tokes: apariția lui Peter Magyar „duce în eroare” alegătorii Laszlo Tokes a afirmat că este îngrijorat de evoluțiile politice din Ungaria, referindu-se în special la ascensiunea lui Peter Magyar, care câștigă tot mai multă vizibilitate în politica maghiară. Citește și: Jurnalista Anne Applebaum, o critică a lui Trump, apără decizia lui Nicușor Dan de a participa la Consiliul pentru Pace Potrivit acestuia, noua mișcare politică ar putea crea confuzie în rândul electoratului. „Suntem foarte îngrijorați de ceea ce se întâmplă în Ungaria. Aripa nou crescută, întrupată prin Peter Magyar, duce în eroare tot publicul și pe votanții maghiari din Ungaria”, a declarat Laszlo Tokes „Interesul național”, criteriul principal în alegeri Liderul Consiliului Național Maghiar din Transilvania a subliniat că principalul criteriu după care evaluează competiția electorală este apărarea interesului național. El a făcut referire și la dezbaterea privind suveranitatea statelor membre ale Uniunii Europene și la tensiunile dintre guvernele naționale și instituțiile europene. „Pentru mine, prioritatea și criteriul principal este interesul național, care dintre pretendenții la alegeri reprezintă mai mult interesul național. Astfel de tendințe se află și în România de azi: interesul național și suveranitatea statelor membre ale UE, în raport cu tendințele imperiale ale Uniunii Europene”, a afirmat Laszlo Tokes. Sprijin declarat pentru Viktor Orbán și partidul FIDESZ Laszlo Tokes și-a exprimat deschis susținerea pentru actualul premier al Ungariei, Viktor Orbán, pe care îl consideră un actor central al schimbărilor politice de după căderea comunismului. Potrivit acestuia, Orbán și partidul FIDESZ au demonstrat că pot conduce Ungaria și că au avut un rol important în consolidarea sistemului politic după perioada de tranziție. „Noi ținem cu Viktor Orbán. El este eroul schimbărilor de regim de după 1989. După 2010, a reușit să redreseze schimbările de regim, după perioada de tranziție din comunism în democrație”, a declarat liderul maghiar. Maghiarii din România ar putea vota masiv pentru Orbán Tokes Laszlo consideră că o mare parte dintre cetățenii maghiari care trăiesc în afara Ungariei, inclusiv în România, îl vor sprijini pe Viktor Orbán la alegerile parlamentare. În opinia sa, realizările guvernului FIDESZ sunt apreciate de comunitățile maghiare din țările vecine. „Maghiarii din țările vecine apreciază aceste merite și cred că aproximativ 80% dintre alegătorii maghiari din România îl vor susține pe Viktor Orbán și partidul condus de el”, a mai spus Tokes Laszlo.

Nicușor Dan apreciază rezultatele MAE (sursa: Inquam Photos/Octav Ganea)
Eveniment

Nicușor Dan o susține pe Oana Țoiu: Oamenii din MAE au muncit să repatrieze 3.700 de români

Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT) a analizat, în ședința de miercuri, evoluțiile din Orientul Mijlociu, atât din perspectivă militară, cât și politică. Potrivit președintelui Nicușor Dan, discuțiile s-au concentrat în special asupra impactului conflictului asupra cetățenilor români aflați în regiune și asupra măsurilor diplomatice pentru limitarea escaladării tensiunilor. Declarațiile au fost făcute la Palatul Cotroceni, după reuniunea CSAT. Analiza militară a conflictului din Orientul Mijlociu În cadrul ședinței, instituțiile responsabile au prezentat o evaluare a situației de securitate din regiune, precum și scenarii privind evoluția conflictului pe termen scurt, mediu și lung. Citește și: Jurnalista Anne Applebaum, o critică a lui Trump, apără decizia lui Nicușor Dan de a participa la Consiliul pentru Pace „Am discutat de situația din Orientul Mijlociu, dintr-o perspectivă militară, cu o expunere din partea instituțiilor responsabile despre situația exactă și previziuni pe termen scurt, mediu și lung”, a declarat președintele Nicușor Dan. Analiza militară a inclus evaluări privind riscurile de securitate, stabilitatea regională și posibilele efecte ale conflictului asupra Europei. Situația românilor din regiune, prioritate pentru autorități Un punct central al discuțiilor a fost situația cetățenilor români aflați în zonele afectate de conflict. Ministrul Afacerilor Externe a prezentat membrilor CSAT o informare detaliată privind românii care se află în Orientul Mijlociu și măsurile luate pentru protejarea acestora. „Am discutat, foarte important, despre situația românilor din zonă. Am avut o expunere a doamnei ministru de Externe cu privire la situația românilor de acolo”, a precizat șeful statului. Potrivit datelor prezentate, până în prezent aproximativ 5.700 de persoane s-au întors în România din zonele afectate de conflict. Mii de români repatriați cu sprijinul autorităților Președintele a subliniat că autoritățile române au sprijinit activ repatrierea cetățenilor aflați în regiune. Din totalul celor reveniți în țară, aproximativ 3.700 de persoane au fost ajutate direct de instituțiile statului, în special de Ministerul Afacerilor Externe. „Până la acest moment au revenit în România aproximativ 5.700 de oameni, din care cam 3.700 au fost ajutați într-un fel sau altul de autorități, printr-o muncă pe care trebuie să o salut a oamenilor din Ministerul Afacerilor Externe”, a declarat Nicușor Dan. România susține soluțiile diplomatice pentru oprirea conflictului Din punct de vedere politic, România participă la eforturile diplomatice europene pentru reducerea tensiunilor și oprirea conflictului din Orientul Mijlociu. Președintele a subliniat că războiul din regiune are consecințe nu doar asupra stabilității internaționale, ci și asupra economiei și asupra comunităților de români din zonă. „România, împreună cu țările europene, încearcă prin mijloace diplomatice și politice să oprească acest război, care are consecințe asupra economiei noastre și asupra românilor care trăiesc în zonă”, a afirmat șeful statului. În acest context, Nicușor Dan a amintit și recentele discuții dintre reprezentanții Uniunii Europene și cei ai Consiliului de Cooperare al Golfului, în cadrul cărora au fost condamnate atacurile iraniene asupra statelor din Golf.

Prezența avioanelor SUA la Kogălniceanu, decisă de Parlament (sursa: Inquam Photos/Octav Ganea)
Eveniment

Prezența avioanelor SUA la Kogălniceanu va fi decisă de Parlament, a anunțat Nicușor Dan

Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT) a analizat miercuri posibilitatea dislocării temporare în România a unor echipamente și forțe militare ale Statelor Unite, în contextul tensiunilor din Orientul Mijlociu. Pentru implementarea acestei decizii este însă necesară aprobarea Parlamentului, care urmează să dezbată solicitarea transmisă de autorități. Președintele României, Nicușor Dan, a explicat că măsura face parte din cooperarea strategică dintre România și SUA și are un caracter exclusiv defensiv. Ședința CSAT Potrivit declarațiilor făcute de președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni, unul dintre subiectele principale ale ședinței CSAT a fost analiza solicitării privind aducerea temporară în România a unor echipamente și forțe militare americane. Citește și: Jurnalista Anne Applebaum, o critică a lui Trump, apără decizia lui Nicușor Dan de a participa la Consiliul pentru Pace Acestea includ avioane de realimentare, echipamente de monitorizare și sisteme de comunicații satelitare. Ultimele sunt corelate cu infrastructura militară existentă la baza de la Deveselu. „Punctul al treilea al discuției de azi în CSAT a fost dislocarea temporară a unor echipamente și forțe militare americane în România. E vorba de avioane de realimentare, echipamente de monitorizare și echipamente de comunicații satelitare”, a declarat șeful statului. Echipamente „non-cinetice”, fără armament Președintele a subliniat că echipamentele propuse pentru dislocare nu sunt dotate cu armament și au un rol strict defensiv. „Aceste echipamente sunt defensive și nu sunt înzestrate cu armament propriu-zis. În termeni tehnici se spune că sunt echipamente non-cinetice”, a precizat Nicușor Dan. Autoritățile au insistat asupra faptului că aceste sisteme nu sunt destinate operațiunilor de atac, ci monitorizării și consolidării capacităților de apărare. Decizia finală aparține Parlamentului Pentru ca echipamentele și forțele militare americane să fie dislocate pe teritoriul României, este necesar votul Parlamentului. După ședința CSAT, administrația prezidențială a transmis o scrisoare către legislativ, solicitând aprobarea acestei măsuri. „Pentru ca aceste echipamente și aceste forțe militare să ajungă în România este nevoie de votul Parlamentului. În urma ședinței CSAT am trimis o scrisoare Parlamentului și vom avea o dezbatere în această după-amiază”, a explicat președintele. Dislocarea ar urma să se facă în baza Acordului de parteneriat strategic dintre România și Statele Unite. Colaborare similară cu cea din alte state NATO Nicușor Dan a subliniat că această formă de cooperare militară cu Statele Unite nu este una neobișnuită și se regăsește și în alte state membre NATO. Președintele a arătat că astfel de aranjamente sunt parte a mecanismelor de securitate colectivă ale Alianței Nord-Atlantice și contribuie la stabilitatea regională. Președintele dă asigurări: „România este o țară sigură” Potrivit președintelui, prezența temporară a echipamentelor americane nu reprezintă un motiv de îngrijorare, ci dimpotrivă, contribuie la creșterea securității. „Îi asigur pe români că nu au motive de îngrijorare. Țara lor este o țară sigură, ba chiar mai sigură”, a declarat Nicușor Dan.

Noi reguli pentru bagajul de mână (sursa: Pexels/Victor Freitas)
Eveniment

S-a terminat cu regula celor 100 ml pe avion: liber la recipiente de doi litri în bagajul de mână

Pasagerii care pleacă de pe aeroporturile Aeroportul Internațional Henri Coandă și Aeroportul Internațional Aurel Vlaicu Băneasa pot transporta, începând de miercuri, lichide în recipiente de până la doi litri în bagajul de mână. Anunțul a fost făcut de Compania Națională Aeroporturi București, care precizează că noua regulă înlocuiește limita anterioară de 100 ml pentru fiecare recipient. Limită crescută pentru lichide, aerosoli și geluri Potrivit companiei, noile reguli privind transportul lichidelor, aerosolilor și gelurilor (LAGs) au intrat în vigoare începând cu 11 martie, ora 00:00. Citește și: Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48% Astfel, pasagerii care pleacă de pe cele două aeroporturi din București pot avea în bagajul de cabină recipiente individuale de până la doi litri, o schimbare semnificativă față de restricțiile aplicate până acum. Investiții în tehnologii moderne de securitate Directorul general al CNAB, Bogdan Mîndrescu, a explicat că relaxarea restricțiilor este posibilă datorită investițiilor în tehnologii moderne de control al bagajelor de cabină. Noile echipamente permit verificarea mai eficientă a conținutului bagajelor și aliniază aeroporturile administrate de CNAB la standardele internaționale din domeniul securității aeroportuare. Potrivit oficialului, aceste investiții urmăresc îmbunătățirea experienței pasagerilor, fără a compromite nivelul ridicat de securitate. Măsura se aplică doar pentru zborurile cu plecare Compania Națională Aeroporturi București precizează că noile reguli se aplică exclusiv pasagerilor care își încep călătoria pe aeroporturile „Henri Coandă” și Băneasa. Restricțiile nu se modifică pentru pasagerii aflați în tranzit sau în transfer prin aceste aeroporturi.

Accesul SUA la Kogălniceanu costă, susține Băsescu (sursa: Facebook/Traian Băsescu)
Eveniment

Băsescu îi cere lui Nicușor Dan să-l taxeze scump pe Trump pentru baza Mihail Kogălniceanu

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, consideră că autoritățile române trebuie să reacționeze prompt în contextul evoluțiilor din Orientul Mijlociu. Într-un mesaj public, acesta a transmis că președintele Nicuşor Dan și instituțiile statului trebuie să ia decizii rapide, fără amânări sau ezitări, mai ales în condițiile în care Statele Unite ar putea avea nevoie de baza militară de la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu. Baza de la Kogălniceanu, posibil punct strategic pentru SUA Traian Băsescu a afirmat că administrația americană își caută aliați în actualul context geopolitic și că Washingtonul ar putea solicita din nou sprijinul României. Citește și: Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48% Potrivit fostului șef al statului, accesul forțelor americane la baza de la Kogălniceanu este deja reglementat prin acordul bilateral semnat la București în 2005 și intrat în vigoare în 2006. Băsescu a subliniat că, în baza acestui acord, armata Statelor Unite poate utiliza infrastructura militară din România atunci când situația o impune. El a adăugat că sprijinul oferit trebuie privit în logica alianței strategice dintre România și Statele Unite, nu ca o concesie făcută unui lider politic. Critici la adresa lui Donald Trump În același mesaj, fostul președinte l-a criticat pe Donald Trump, afirmând că acesta ar fi ajuns într-o situație complicată după deciziile luate în relația cu Iranul și cu aliații europeni. Băsescu a susținut că liderul american ar fi retras demonstrativ o mare parte din militarii staționați la Kogălniceanu în 2025, decizie care, în opinia sa, ar fi fost salutată de Vladimir Putin. Totodată, fostul președinte a făcut referire și la declarațiile critice la adresa României venite de la JD Vance, pe care l-a numit „trompeta lui Trump”. În opinia lui Băsescu, dacă Statele Unite vor avea nevoie de baza militară românească pentru operațiuni în Orientul Mijlociu, acest lucru va avea și un cost. CSAT se reunește la Cotroceni Declarațiile lui Traian Băsescu vin în contextul reuniunii Consiliul Suprem de Apărare a Țării, convocată de președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni. Ședința este programată miercuri, de la ora 9:30. Pe agenda discuțiilor se află mai multe teme legate de situația din Orientul Mijlociu, inclusiv implicațiile pentru securitatea României și impactul asupra pieței petroliere. De asemenea, membrii CSAT vor analiza posibilitatea dislocării temporare pe teritoriul României a unor capabilități militare aliate, potrivit informațiilor transmise de Administrația Prezidențială.

Case și apartamente executate silit, chilipiruri imobiliare (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Apartamentele și casele executate silit, chilipiruri imobiliare. Lista licitațiilor

Tot mai multe apartamente și case executate silit ajung la licitație în județul Iași, unele fiind vândute la prețuri considerabil reduse. Case și apartamente executate silit, chilipiruri imobiliare Proprietățile provin din credite ipotecare neplătite, iar multe dintre ele rămân ani întregi în circuitul licitațiilor, prețul scăzând de la o procedură la alta. Citește și: Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48% În lunile martie și aprilie, mai multe apartamente, case și terenuri sunt scoase din nou la vânzare de către executorii judecătorești. Procedura începe, de regulă, după ce banca epuizează toate soluțiile de renegociere a creditului și apelează la executare silită pentru recuperarea datoriei. Continuarea, în Ziarul de Iași

Mașini second-hand, kilometraj masiv modificat (sursa: Pexels/Clem Onojeghuo)
Eveniment

Mașinile la mâna a doua, bombe pe roți: vânzătorii șterg sute de mii de kilometri

Un raport carVertical scoate la iveală istorii surprinzătoare ale unor mașini second-hand vândute în România, inclusiv un Jaguar XJ care a trecut prin șapte țări și un vehicul cu peste 320.000 de kilometri șterși din bord. Mașini second-hand, kilometraj masiv modificat Analiza arată că unele modele, precum BMW Seria 3 sau Volkswagen Passat, au fost înmatriculate succesiv în mai multe state europene înainte de a ajunge pe piața românească. Citește și: Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48% În privința numărului de proprietari, recordul este deținut de un Mercedes-Benz E 63 AMG, care a avut 22 de proprietari, urmat de alte modele BMW cu peste 19 proprietari. Experții avertizează că schimbarea frecventă a proprietarilor sau a țărilor de înmatriculare poate ascunde probleme tehnice sau istorii complicate, motiv pentru care verificarea atentă a istoricului este esențială înainte de achiziția unei mașini second-hand. Continuarea, în Ziarul de Iași

Autostrăzile A7 și A8, investiții masive în nord-est (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Economie

Autostrăzile A7 și A8 cresc masiv investițiile în nord-estul României

Autostrăzile A7 și A8 stimulează puternic investițiile în nord-estul României, schimbând dinamica logistică a regiunii. Autostrăzile A7 și A8, investiții masive în nord-est Potrivit unei analize realizate de construct-intelligence.ro, piața națională a depozitelor a atins în 2025 un nivel record, cu 1,27 milioane de metri pătrați închiriați. Citește și: Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48% Iașiul și regiunea Nord-Est devin tot mai atractive pentru investitori, susținute de dezvoltarea infrastructurii rutiere, integrarea în spațiul Schengen și cererea crescută din retail și e-commerce. În acest context, Iașiul, alături de Bacău, se conturează ca un hub logistic emergent, pe fondul redistribuirii fluxurilor de marfă la nivel național. Continuarea, în Ziarul de Iași

Controversă în UE după discursul Ursulei von der Leyen (sursa: X/Ursula von der Leyen)
Internațional

Declarațiile Ursulei von der Leyen despre ordinea mondială provoacă un val de critici în UE

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, s-a confruntat cu critici din partea mai multor oficiali de rang înalt din Uniunea Europeană după declarațiile făcute luni, potrivit cărora Europa „nu mai poate fi gardianul vechii ordini mondiale”. Afirmațiile liderului executivului european au generat reacții atât din partea unor reprezentanți ai instituțiilor UE, cât și din partea unor guverne naționale și a unor membri ai Parlamentului European. Antonio Costa: UE trebuie să apere ordinea internațională bazată pe reguli Una dintre cele mai ferme reacții a venit din partea președintelui Consiliului European, António Costa, care a transmis că misiunea Uniunii Europene rămâne apărarea ordinii internaționale bazate pe reguli. Citește și: Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48% „Într-o realitate în care Rusia încalcă pacea, China perturbă comerțul și Statele Unite sfidează ordinea internațională bazată pe norme, întrebarea este care ar trebui să fie misiunea Uniunii Europene. În primul rând, trebuie să apărăm această ordine bazată pe reguli”, a declarat Costa. Critici și din interiorul Comisiei Europene Și vicepreședinta Comisiei Europene, Teresa Ribera, a sugerat că declarațiile Ursulei von der Leyen nu au fost formulate în modul cel mai potrivit. Potrivit acesteia, lidera executivului european este în continuare angajată în apărarea ordinii internaționale. „Poate că nu s-a exprimat în modul cel mai adecvat”, a declarat Ribera, subliniind că dreptul internațional rămâne un element central al securității europene. „Trebuie să apărăm, să evidențiem și să subliniem faptul că legislația internațională este un pilon fundamental al proiectului european”, a adăugat ea. Declarațiile lui von der Leyen despre „vechea ordine mondială” Controversa a pornit de la discursul susținut luni de Ursula von der Leyen la conferința anuală a ambasadorilor Uniunii Europene. În intervenția sa, lidera Comisiei Europene a afirmat că lumea se află într-o perioadă de transformare profundă, iar Europa trebuie să își redefinească rolul. „Europa nu mai poate fi gardianul vechii ordini mondiale, al unei lumi care a dispărut și care nu se va mai întoarce”, a spus von der Leyen. Ea a subliniat însă că Uniunea Europeană va continua să apere un sistem internațional bazat pe reguli, dar nu se poate baza exclusiv pe această structură pentru a-și proteja interesele. „Trebuie să construim propriul nostru drum european și să găsim noi modalități de a coopera cu partenerii noștri”, a declarat președinta Comisiei. Reacții critice din Parlamentul European și din Spania Declarațiile Ursulei von der Leyen au stârnit îngrijorări și în Parlamentul European. Iratxe García, lidera grupului social-democrat din legislativul european, a afirmat că afirmațiile președintei Comisiei pot pune sub semnul întrebării multilateralismul și diplomația. „Aceste cuvinte ridică îngrijorări deoarece pot sugera o punere la îndoială a multilateralismului fără o reflecție adecvată”, a declarat ea. Critici au venit și din partea guvernului spaniol. Ministrul de externe José Manuel Albares a declarat că executivul de la Madrid susține poziția exprimată de António Costa. Potrivit acestuia, dezbaterea nu este despre o „veche ordine” și o „nouă ordine mondială”, ci despre alegerea între o ordine internațională bazată pe reguli și haos. La rândul său, vicepremiera spaniolă Yolanda Díaz a calificat declarațiile Ursulei von der Leyen drept „mai mult decât nefericite”. Ea a afirmat că, în loc să susțină legalitatea internațională, poziția exprimată de lidera Comisiei Europene riscă să fie percepută ca o poziționare „de partea barbariei”. Bruxellesul încearcă să clarifice sensul declarațiilor Surse din instituțiile europene au precizat ulterior că discursul Ursulei von der Leyen nu a avut ca scop contestarea sistemului internațional bazat pe reguli. Mesajul ar fi fost acela că, într-o lume tot mai instabilă și conflictuală, Uniunea Europeană nu poate depinde exclusiv de mecanismele tradiționale ale ordinii internaționale pentru a-și apăra interesele. În acest context, lidera Comisiei Europene ar fi dorit să sublinieze necesitatea ca Uniunea Europeană să își construiască o autonomie strategică mai puternică, bazată pe valorile și capacitățile proprii ale blocului comunitar.

Merz critică lipsa strategiei în războiul din Iran (sursa: Facebook/Friedrich Merz)
Internațional

Cancelarul german critică lipsa unui plan pentru încheierea războiului cu Iranul: Nu avem nevoie de un război fără sfârșit

Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, a criticat lipsa unei strategii clare pentru încheierea rapidă a conflictului dintre Israel, Statele Unite și Iran. Declarația a fost făcută în cadrul unei conferințe de presă susținute la Berlin alături de premierul ceh Andrej Babiš, în contextul intensificării tensiunilor din Orientul Mijlociu. Potrivit liderului german, războiul se prelungește deja de mai bine de o săptămână, iar pe măsură ce conflictul continuă apar tot mai multe incertitudini privind modul în care acesta ar putea fi încheiat. Germania, îngrijorată de lipsa unui plan comun Friedrich Merz a declarat că Berlinul este preocupat de faptul că nu există, în prezent, o strategie comună între principalii actori implicați în conflict. Citește și: Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48% „Statele Unite și Israelul duc acest război de peste o săptămână, iar cu fiecare zi apar tot mai multe întrebări”, a afirmat cancelarul german. El a subliniat că una dintre cele mai mari îngrijorări ale Germaniei este absența unui plan clar care să conducă la o încheiere rapidă și convingătoare a războiului. „Ne preocupă în mod deosebit faptul că, în mod evident, nu există un plan comun pentru a aduce acest război rapid la un final convingător”, a spus Merz. În același timp, cancelarul a atras atenția asupra unei „escaladări periculoase”, făcând referire la contraatacurile lansate de Iran. Merz avertizează asupra riscului unui scenariu precum în Irak sau Libia Cancelarul german a avertizat în mod explicit asupra riscului repetării unor scenarii similare celor din Irak sau Libia, unde intervențiile militare externe au fost urmate de instabilitate profundă. Potrivit lui Merz, în ambele cazuri rezultatul a fost haosul și izbucnirea unor conflicte interne. „Un astfel de scenariu ar afecta pe toată lumea”, a declarat liderul german. El a subliniat că Germania nu are niciun interes într-un conflict prelungit sau într-o destabilizare a Iranului. „Nu avem niciun interes într-un război fără sfârșit. Nu avem niciun interes în destrămarea integrității teritoriale, a statalității sau a viabilității economice a Iranului”, a afirmat cancelarul. Impact direct asupra Germaniei Friedrich Merz a explicat că evoluția conflictului din Orientul Mijlociu are consecințe directe asupra Germaniei. Potrivit acestuia, Berlinul este afectat în mod direct în mai multe domenii sensibile, precum securitatea, aprovizionarea cu energie și fluxurile migratorii. Germania caută o soluție diplomatică împreună cu partenerii occidentali Cancelarul german a precizat că lucrează împreună cu partenerii europeni pentru a identifica o perspectivă politică și diplomatică privind viitorul Iranului. „Suntem în dialog cu Israelul și cu Statele Unite, cu partenerii noștri din Uniunea Europeană și NATO, precum și cu partenerii din regiune”, a declarat Merz.

140 de militari americani răniți în războiului cu Iranul (sursa: Facebook/U.S. Central Command)
Internațional

140 de militari americani răniți de la începutul războiului cu Iranul. Opt sunt în stare gravă

Aproximativ 140 de militari americani au fost răniți de la începutul conflictului cu Iranul, declanșat pe 28 februarie, potrivit unui anunț făcut de Pentagon. Majoritatea rănilor sunt considerate minore, iar o parte dintre militari au revenit deja la serviciu. Informația a fost transmisă într-un comunicat oficial al Departamentului Apărării, publicat în paralel cu briefingul de presă susținut la Casa Albă. Aproximativ 140 de militari americani răniți în conflict Potrivit Pentagonului, în total aproximativ 140 de membri ai forțelor armate americane au fost răniți de la începutul operațiunilor militare legate de războiul cu Iranul. Citește și: Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48% Sean Parnell, purtător de cuvânt al Pentagonului, a precizat într-o declarație oficială că majoritatea acestor răni sunt de gravitate redusă. „Marea majoritate a acestor răni au fost minore”, a transmis reprezentantul Departamentului Apărării. Peste 100 de militari s-au întors deja la serviciu Potrivit datelor prezentate de Pentagon, 108 militari americani răniți au revenit deja la unitățile lor și și-au reluat activitatea. În același timp, Pentagonul a confirmat că opt membri ai forțelor armate americane sunt în continuare în stare gravă. „Opt militari rămân înregistrați ca fiind grav răniți și primesc cel mai înalt nivel de îngrijire medicală”, a precizat Sean Parnell. Autoritățile americane nu au oferit deocamdată detalii suplimentare despre circumstanțele în care au avut loc aceste răniri sau despre locațiile unde au fost implicați militarii.

Criză de personal la ANAF (sursa: Facebook/Agenția Națională de Administrare Fiscală)
Eveniment

ANAF rămâne fără oameni: peste 4.000 de posturi vacante, iar plecările din sistem continuă

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) se confruntă cu o criză majoră de personal, provocată de salariile necompetitive și de un val constant de plecări din instituție. Președintele ANAF, Adrian Nica, a declarat marți că resursa umană a Fiscului este tot mai limitată, iar lipsa specialiștilor afectează inclusiv structurile strategice ale instituției. Declarațiile au fost făcute în cadrul celei de-a 22-a ediții a Conferinței Anuale de Taxe organizate de PwC România. ANAF are peste 4.100 de posturi vacante Potrivit șefului ANAF, instituția funcționează în prezent cu un deficit semnificativ de personal. Citește și: Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48% „Cred că principala problemă este partea de resursă umană, unde resursa este limitată, iar salarizarea noastră este proastă și foarte proastă. Modul în care plătim serviciile colegilor noștri este mult sub nivelul pieței”, a declarat Adrian Nica. În prezent, aproximativ 4.100 de posturi sunt vacante în cadrul instituției, ceea ce reprezintă peste 20% din schema totală de personal. Nica a precizat că această situație nu este rezultatul unor reduceri deliberate de personal, ci al plecărilor constante din sistem. Val de plecări din instituție Șeful Fiscului a subliniat că ANAF se confruntă cu un „ritm înfiorător de plecări”, ceea ce pune presiune pe funcționarea instituției pe termen mediu. „Nu e nevoie de nicio reducere de personal, oamenii pleacă natural. Pe termen scurt e ușor să spui, ca manager, că nu dai oameni afară. Nu știm însă ce vom face peste șapte luni sau un an, ce oameni vom reuși să atragem și ce vom pune în loc”, a explicat Nica. Potrivit acestuia, lipsa unei strategii de recrutare eficiente ar putea crea probleme serioase pentru instituție în viitorul apropiat. Structuri strategice rămân fără personal Deficitul de personal afectează în special zonele considerate critice pentru funcționarea Fiscului. Printre domeniile unde lipsa angajaților este cea mai acută se numără: structurile de control al prețurilor de transfer verificările din comerțul electronic direcția de mari contribuabili administrațiile fiscale din Capitală Potrivit șefului ANAF, riscurile profesionale ridicate și expunerea publică îi determină pe mulți angajați să evite aceste structuri sau să prefere posturi mai puțin solicitante. Salariile mici descurajează specialiștii Un alt obstacol major în recrutarea de personal este nivelul salarial. Adrian Nica a explicat că un angajat tânăr poate câștiga aproximativ 3.500 de lei, în timp ce un specialist cu 20 de ani de experiență ajunge la circa 7.000 de lei. „Este foarte greu să atragem resursă umană de calitate în aceste condiții”, a subliniat președintele ANAF. Salariile necompetitive fac aproape imposibilă recrutarea specialiștilor din domenii noi, în special din zona competențelor digitale. Vârsta ridicată a personalului complică digitalizarea Un alt obstacol în modernizarea instituției este vârsta medie ridicată a angajaților. Potrivit datelor prezentate de Adrian Nica, media de vârstă în cadrul ANAF este de aproximativ 53 de ani. Această realitate face mai dificilă implementarea noilor instrumente digitale utilizate în analiza fiscală. „Este destul de greu să le spui să nu mai terorizeze contribuabilul cu balanțe și stocuri, ci să se uite în SAF-T și să facă profilări pe baza datelor”, a explicat șeful Fiscului.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră