Șoșoacă, din nou acasă la Putin, la Congresul Internațional “Lumea are nevoie de un tată“
Europarlamentarul SOS Diana Șoșoacă a transmis, sâmbătă, live, circa 90 de minute, de la Moscova, unde participă la Congresul Internațional „The World Needs a Father” („Lumea are nevoie de un tată”), eveniment dedicat rolului familiei, al tatălui în educația copiilor și promovării valorilor morale și spirituale.
Citește și: Lovitură dură pentru Siegfried Mureșan: Laura Vicol i-a făcut plângere penală pentru o postare
Șoșoacă este însoțită de o delegație SOS România, din care fac parte deputații Sorin George Oltenașu, Elena Laura Toader, Nicolae Mirel Ion și Mihai Adrian Țiu.
Șoșoacă adulează capitala lui Putin
“Bună ziua din Moscova, vă îmbrățișez cu drag. Haideți să vă arăt ce frumoasă este Moscova. Ia uite și Kremlinul, ia uitați-vă ce mișto e Moscova (...) M-am chinuit de cinci minute să găsesc o hârtie pe jos. Oameni civilizați, extrem de educați, extrem de culți“, a perorat europarlamentarul SOS.
Ea l-a atacat pe primarul PNL din Cluj, Emil Boc, pentru că a decis că drapelul și imnul Federației Ruse nu vor putea fi utilizate la Cupa Mondială de gimnastică ritmică, organizată în orașul pe care-l administrează.
„Vezi, mă, Boc, prostule, când o să faci tu așa Clujul și când o să ai atâta cultură? Nu cultură sorosistă. Cum să vorbești tu de Rusia?“, a spus ea. Șoșoacă a susținut și că „în 2009 a desființat spitalele și a sărăcit populația României”, încheind cu afirmația: „ (...) mai bine te avorta”.