Ilie Bolojan ar trebui nominalizat din nou ca premier, susține fostul lider al PNL, Relu Fenechiu
După o lungă perioadă de absență din spațiul public, fostul ministru al Transporturilor, Relu Fenechiu, a revenit cu declarații despre criza politică și negocierile pentru formarea noului Guvern.
Fenechiu cere revenirea lui Bolojan
Fost lider influent al PNL, Fenechiu susține că responsabilitatea deblocării situației politice îi revine în principal președintelui României, care ar trebui să aibă o intervenție mai fermă în actualul context.
Citește și: Tribunalul Ilfov, care l-a judecat pe Bolojan într-o zi, amână cauza Thuma vs DeFapt pentru 6 luni
În opinia sa, partidele care au votat moțiunea de cenzură trebuie să demonstreze că dețin o majoritate parlamentară capabilă să susțină un nou Executiv și să își asume guvernarea.
Fenechiu afirmă că, în cazul în care aceste formațiuni nu reușesc să formeze un guvern, președintele ar avea argumente solide pentru a-l desemna din nou pe Ilie Bolojan pentru funcția de prim-ministru.
Continuarea, în Ziarul de Iași