luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: tomac

27 articole
Politică

Angajatul lui Pieleanu, sociologul Vladimir Ionaș, ex-consilier al lui Grindeanu, posibil ministru al Dezvoltării în guvernul Tomac - presă

Vladimir Ionaș, un sociolog care a lucrat pentru Viorel Hrebenciuc și a fost consilierul fostului premier Sorin Grindeanu, ar putea fi ministru al Dezvoltării, arată Libertatea. Ionaș lucrează acum la institutul Avangarde, controlat de controversatul Marius Pieleanu.  Citește și: Bogdan Despescu, șeful Poliției, suspectat de plagiat, posibil ministru de Interne în guvernul Tomac - surse Bugetul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) pe anul 2026 prevede credite bugetare de 22,83 miliarde de lei (o scădere de circa 21% față de anul trecut) și credite de angajament de 39,23 miliarde de lei. Acest minister controlează Compania Națională de Investiții (CNI) și gestionează criticatul program Anghel Saligny.  Omul lui Pieleanu și al PSD va controla banii pentru primari Ionaş este căsătorit cu Claudia-Elena Ionaş, fostă purtătoare de cuvânt a preşedintelui Traian Băsescu, numită în februarie 2012 după demisia lui Valeriu Turcan. Ionaş a lucrat din 2008 până în 2014 la Departamentul de Comunicare al Preşedinţiei. Naşul de cununie al celor doi este Marius Pieleanu. Vladimir Ionaș a fost consilier al premierului Sorin Grindeanu, fiind dat afară în octombrie 2017 de premierul Mihai Tudose. În mai 2026, sociologul spunea: „Uitându-mă la președintele Nicușor,va fi un guvern condus de un premier tehnocrat și, cred eu, și foarte mulți miniștri tehnocrați.Cel puțin la ministerele cheie”.  „Epentru prima dată în istorie când toate partidele parlamentare vor să fie în opoziție. Eu nu știu dacă mai există undeva în lumea asta partide care să nu urmărească principalul obiectiv al unui partid natural. Și anume de a ajunge la putere. Ăsta e obiectivul partidului, să ajungă la putere, să distribuie și să redistribuie resursele. În România toți vor în opoziție. De ce? Pentru că n-au știut să guverneze”,mai spunea Ionaș, într-un interviu pentru Gândul.   

Tehnocratul de PSD Vladimir Ionaș va gestiona banii Dezvoltării Foto: Facebook Realitatea
Bogdan Despescu, posibil viitor șef la Interne Foto: Facebook
Politică

Bogdan Despescu, șeful Poliției, suspectat de plagiat, posibil ministru de Interne în guvernul Tomac - surse

Actualul secretar de stat în ministerul de Interne, Bogdan Despescu, ar putea fi ministru de Interne în guvernul Tomac, afirmă surse politice. Despescu, fost polițist din Buzău, este secretar de stat pentru ordine și siguranță publică din 2019. Din 2015 în 2018 a fost Inspector general al Poliției Române.  Citește și: Medicul Busnatu, posibil ministru al Sănătății, un apărător al plăților informale către medici: „Un gest uman, care reflectă aprecierea sinceră” În iunie 2020, presa l-a acuzat că și-a plagiat doctoratul. „În teza sa de doctorat, susținută acum un deceniu, Despescu a copiat din diverși autori - cuvânt cu cuvânt - peste 150 de pagini. Recordul cantitativ personal al chestorului șef de poliție Bogdan Despescu: peste o cincime din teză - 77 de pagini - sunt plagiate dintr-o singură carte. Despescu, protejat de Mihai Tudose în conflictul cu Carmen Dan Recordul calitativ personal al lui Despescu este cvadruplul plagiat: fostul șef al polițiștilor din România a stabilit performanța academică de a plagia de patru ori, în pagini diferite ale tezei sale, același segment de text dintr-un studiu al Societății Academice din România”, a scris pressone.  Aceeași publicație arăta că, în 2018, Despescu a dat în judecată statul român pe motiv că nu i-a acordat sporul de doctorat eliminat în 2010, în plină criză economică, prin lege. Despescu a negat acuzațiile de plagiat. În ianuarie 2018, premierul PSD Mihai Tudose a refuzat să-l demită pe Despescu de la conducerea Poliției Române, așa cum îi ceruse ministrul de Interne, Carmen Dan. Ministrul de Interne, Carmen Dan a anunţat că i-a propus premierului Mihai Tudose demiterea lui Bogdan Despescu, şeful Poliţiei Române, pe fondul scandalului poliţistului pedofil. „Considerând că Poliția are nevoie de o recâștigare a încrederii cetățenilor și de o rezolvare rapidă a acestor probleme, am transmis mai devreme premierului propunerea de schimbare din funcție a șefului Poliției Române, Bogdan Despescu. Am cerut împuternicirea pe șase lui a chestorului principal Cătălin Ioniță, șeful DGA, acesta având un mandat explicit de a finaliza diagnoza de sistem cerută ieri”, spunea Carmen Dan. 

Nicolae Istudor, membru în Adunarea Nationala Bisericeasca, posibil viitor ministru al Agriculturii Foto: Facebook
Politică

Rectorul ASE, fost secretar de stat în guvernul Năstase, posibil ministru al Agriculturii - presa

Nicolae Istudor, rectorul ASE și secretar de stat în 2004, în guvernarea Adrian Năstase, ar putea fi viitorul ministru al Agriculturii în guvernul Tomac, anunță Agrointeligența. El este originar din Buzău. Citește și: EXCLUSIV DeFapt.ro a vorbit cu un martor prezent lângă drona ucraineană din Portul Constanța: „Reprezentanții MApN ne-au spus să stăm liniștiți, că e o dronă de bruiaj” Istudor este membru al controversatei Academii a Oamenilor de Știință din România: „Prof. univ. dr. Nicolae Istudor, Rectorul Academiei de Studii Economice din București, membru al Academiei Oamenilor de Știință din România, a primit demnitatea de Membru de Onoare, însoțită de privilegiile gradului de Comandor al Ordinului Militar de România, în cadrul unei ceremonii de aleasă apreciere academică și recunoaștere a contribuției sale remarcabile în domeniul științelor economice”.  Istudor scoate din CV funcția de manager la Tutunul românesc, în controversatul regim Adrian Năstase În ultima declarație de avere de pe site-ul ANI, Istudor consemna un salariu de aproape 410.000 de lei, anual, net, în 2023, de la ASE, alți 86.000 de lei de la Fondul de Garantare al Asiguratilor, dar și 3.641 de lei de la ceea ce el numește „Unitate Militara Bucuresti”, tot venituri salariale.  Într-un discurs consemnat pe site-ul AOSR el spunea: „Considerăm că noi, universitățile trebuie să pregătim oameni cu caracter, cu credință în Dumnezeu și iubitori de țară (...) Pe oameni sănătoși, cu caracter și iubitori de țară poți construi cei mai buni specialiști pentru economia țării noastre”.  „Totodată, Biserica, prin întreaga sa lucrare, încearcă să ofere un cadru cât mai propice pentru formarea spirituală și morală a tinerilor, prin următoarele acțiuni: a. Citirea, repetată, a rugăciunilor în Bisericile ortodoxe pentru luminarea minții și inimilor tinerilor studioși pentru a reuși în viață și pentru a nu pica în ispite”, mai afirma el.  „Nicolae Istudor a fost director general al SNTR în perioada aprilie 2001-31 martie 2002, perioada în care Tutunul Românesc a continuat să înregistreze datorii, dar și în care, pe de altă parte, Cabinetul Năstase a scutit SNTR de datorii de peste 3.000 miliarde de lei și i-a oferit pe tava accize cu 40% mai mici, decizie ce a stârnit nemulțumirea forurilor europene. Până la numirea în funcția de secretar de stat, Istudor a ocupat funcția de director general al Direcției Evaluare, Inspecție și Monitorizare din minister”, scria Adevărul, în 2004.  Din CV-ul lui Istudor lipsește vreo mențiune la conducerea Tutunului Românesc.  În CV-ul de pe site-ul ASE scrie doar că, din 2001 în 20023, a fost director general în ministerul Agriculturii și a „manageriat unităţi agroalimentare, evaluare, monitorizare şi control”. 

Medicul Ștefan Busnatu, pregătit să fie ministru în guvernul Tomac Foto: Facebook
Politică

Medicul Ștefan Busnatu, propus la Sănătate în guvernul Tomac: lucrează și la stat, și la privat

Medicul cardiolog Ștefan Busnatu a confirmat, azi, că este una din variantele de ministru al Sănătății în guvernul Tomac. „Mă onorează faptul că numele meu este menţionat în presă ca o posibilă opţiune pentru funcţia de Ministru la Ministerul Sănătăţii - România în guvernul dlui Prim-ministru Eugen Tomac”, a scris el, pe Facebook. Citește și: Surse: doi consilieri ai lui Nicușor Dan și un ex-consilier prezidențial, în viitorul guvern Tomac Busnatu a arătat că o altă variantă este Cătălin Cârstoiu, fostul candidat la primăria Capitalei din partea PSD-PNL, în 2024. Busnatu, acționar la trei firme Busnatu este prorector al Universității de Medicină Și Farmacie Carol Davila din București. El este medic la spitalul de stat Bagdasar Arseni, dar are și propriul cabinet, Dr. Heart, unde mai lucrează alături de trei medici rezidenți. Pe site-ul stefan-busnatu.ro el scrie că poate fi găsit la Prevent Institute - unde „consultațiile se desfășoară în regim privat, fără decontare prin Casa de Asigurări de Sănătate” - și la spitalul Arseni. Dr Heart SRL a avut o cifră de afaceri de peste 500.000 de lei în 2025, doi angajați și un porofit de 116.000 de lei.  În ultima declarație de avere, din 2024, Busnatu arată că este acționar la trei firme. El deține un apartament de 76 mp în București și un Audi. Câștiga, în anul fiscal 2023, net, anual, 187.000 de la UMF Carol Davila și 117.000 de lei de la spitalul Arseni. El nu menționa nici un fel de dividende de la firmele sale, deși doar Dr. Heart a avut un profit de aproape 280.000 de lei.  „Sunt convins că viitorul medicinei în România trebuie construit prin investiţii în educaţie pentru sănătate, diagnostic precoce, acces echitabil la servicii medicale şi utilizarea inteligentă a tehnologiei pentru a creşte eficienţa şi calitatea îngrijirilor oferite pacienţilor. În acelaşi timp, consider că chiar dacă nu voi fi eu, alegerea domnului Prof. Univ. Dr. Cătălin Cârstoiu ar reprezenta, de asemenea, o opţiune extrem de valoroasă pentru sistemul medical românesc, având în vedere experienţa managerială şi profesională pe care o deţine. Dincolo de nume şi funcţii, cel mai important lucru este ca sănătatea să rămână o prioritate strategică, iar deciziile viitoare să contribuie la construirea unui sistem medical mai performant, mai modern şi mai aproape de nevoile românilor. Pentru că toţi suntem oameni şi toţi vom avea nevoie la un moment dat de îngrijiri de sănătate. Şi e bine să fie făcute cu umanitate în primul rând şi orientate către prevenţie”, a scris, el, azi, pe Facebook.   

Ilie Bolojan arată că PSD va boicota orice guvern care depinde de voturile sale Foto: Inquam/Octav Ganea
Politică

Bolojan avertizează că PSD va abandona guvernul Tomac dacă va lua „măsuri care nu sună bine”

Ilie Bolojan a spus că PNL va discuta cu premierul desemnat Eugen Tomac, dar a arătat că acesta, chiar dacă va fi compus din „oameni de bună calitate”, riscă să nu aibă „rezultate” pentru că va fi sabotat de PSD. Liderul liberal a dat ca exemplu inițiativa parlamentară prin care se reduce din nou norma profesorilor.  Citește și: Surse: doi consilieri ai lui Nicușor Dan și un ex-consilier prezidențial, în viitorul guvern Tomac „PSD fugea de responsabilitate” „Avem rezerve față de posibilitatea ca un guvern tehnocrat să aibă o guvernare cu rezultate în perioada următoare. Pe de o parte, pentru că nu este suficient ca un guvern să fie format din oameni de bună calitate, care să fie bine intenționați. E nevoie ca el să aibă o susținere fără echivoc în Parlament, pentru că, vrei, nu vrei, ajungi la o susținere parlamentară. Or ce se va întâmpla, așa cum am văzut că s-a întâmplat în ultimele 11 luni? ​Atunci când Guvernul va fi pus în situația inevitabilă de a lua măsuri care nu sună bine, nimeni nu va mai fi lângă Guvern pentru a-i susține aceste măsuri și proiecte de lege pe care le va iniția, ordonanțe care vor trebui aprobate vor risca să nu fie susținute, să fie măcelărite. Și, având o negociere cu Comisia Europeană pe o speță sau alta, să te trezești că vii cu o ordonanță care este total demontată în Parlament și să iasă la final un act normativ care, pe de o parte, nu respectă înțelegerile și care îți generează lucruri care îți creează probleme, costuri suplimentare, cheltuieli suplimentare pe buget, venituri mai mici etc. ​Am trăit această experiență cu PSD, care fugea de responsabilitate, deși era în guvern, deși se luau deciziile în prezența lor. Gândiți-vă că, în perioada următoare, când un guvern tehnocrat nu mai are o susținere explicită din partea unei coaliții, riscul să nu aibă susținere în Parlament este foarte mare. Vă rog să vă gândiți că vor fi propuneri în comisii care sună bine, ceva care acordă niște reduceri. Anul trecut, am fost puși în situația în care să creștem norma de predare la profesori, de la 16-18 ore la 20 de ore. În Germania este 24. Acum o săptămână-două, pe fondul nefuncționării coaliției, am avut o propunere prin care, la una din comisiile din Parlament, s-a redus din nou la 18 ore. În general, ceea ce sună bine parlamentarii trans-politic votează. Ne vom trezi deci cu niște voturi care vor suna bine, cu abordări de tip populist și lucrurile nu au cum să funcționeze. E o problemă de responsabilitate. Dar vom avea discuții, vom vedea care este agenda pe care o propune premierul desemnat și vom lua o decizie după aceste consultări”, a spus Bolojan, la Euronews Romania.   

Radu Burnete, posibil vicepremier într-un posibil guvern Tomac Foto: Facebook
Politică

Surse: doi consilieri ai lui Nicușor Dan și un ex-consilier prezidențial, în viitorul guvern Tomac

Președintele Nicușor Dan ar urma să anunțe, în seara aceasta, la ora 18.00, că l-a desemnat pe Eugen Tomac premier, cu misiunea de a forma viitorul guvern. Acesta va fi format din tehnocrați - personalități care nu aparțin de nici un partid - dar secretarii de stat ar putea fi desemnați politic. Citește și: „Nu a ieșit puciul din PNL”, explică primarul PSD Constantin Toma blocajul de acum Guvern dominat de foști și actuali consilieri prezidențiali Pe surse, au început să apară numele celor care ar urma să facă parte din viitorul Guvern: Sorin Costreie ar urma să ocupe portofoliul Educației. El este acum consilier prezidențial. Costreie  este conferențiar universitar la Facultatea de Filosofie a Universității din București specializat în filosofia matematicii și filosofia limbajului. A mai fost secretar de stat la Educație, în guvernarea Cioloș. Radu Burnete, acum consilier prezidențial, ar putea fi vicepremier în cabinetul Tomac. Între 2013 și 2020, a coordonat afacerile publice pentru Consiliul Investitorilor Străini (Foreign Investors Council) - FIC. A absolvit Facultatea de Științe Politice a Universității București în 2008 și este Master of Advanced International Studies al Academiei Diplomatice de la Viena (2011). Bogdan Drăgoi, fost consilier al președintelui Traian Băsescu și ex-ministru de Finanțe în guvernul Ungureanu, ar putea prelua Finanțele. Bogdan Drăgoi a urmat cursurile Facultății Fletcher din cadrul Universității Tufts (Boston, Massachusetts) și are dublă specializare, atât în Relații Internaționale, cât și în Economie. A absolvit ambele specializări Magna cum laude. Luca Niculescu, acum secretar de stat în MAE, responsabil de integrarea în OECD, ar putea prelua Externele. El a fost director RFI România și ambasador în Franța. Mihnea Moțoc, acum director în MAE, la Apărare. El a mai fost ministru al Apărării în guvernul Cioloș.  Nu este încă clar pe ce voturi se va baza viitorul guvern Tomac. De exemplu, abia vineri conducerea UDMR se reuneşte în şedinţă pentru a lua decizia privind susţinerea unui nou Executiv, liderul Uniunii, Kelemen Hunor, având joi o discuţie informală cu preşedintele Nicuşor Dan, la Palatul Cotroceni.

Senatorul PSD Marius Dunca arată că PSD este disperat să iasă din criza pe care a generat-0 Foto: Facebook
Politică

PSD, disperat să iasă din criza pe care a generat-o: va sprijini orice guvern „care funcționează”

Un lider PSD din Brașov, senatorul Marius Dunca, anunță că partidul său vrea doar un guvern „care funcționează” și nu are „condiții imposibile”. Dunca a susținut că PSD și-ar asuma conducerea Executivului, dacă „se adună o majoritate în Parlament”.  Citește și: „Nu a ieșit puciul din PNL”, explică primarul PSD Constantin Toma blocajul de acum Anunțul lui Dunca vine în ziua în care președintele Nicușor Dan s-ar pregăti să anunțe că l-a desemnat pe Eugen Tomac premier. El are 44 de ani și este în prezent europarlamentar și consilier onorific al președintelui Nicușor Dan. A mai fost membru al PDL, din care a demisionat în anul 2013 pentru a se alătura Mișcării Populare, înființate de Traian Băsescu. PSD, gata să accepte orice: cere doar premier care să „știe să stea de vorbă” „Suntem singurul partid care nu vine cu condiţii imposibile şi care a spus limpede că sprijină orice formulă prin care România poate avea, cât mai repede, un guvern care chiar funcţionează. Ba mai mult, suntem gata să ne asumăm conducerea acestui guvern, dacă se adună o majoritate în Parlament. Dar pentru noi nu contează, în primul rând, ca premierul să fie de la PSD. Contează ca ţara să aibă un guvern care merge, condus de un om care ştie să stea de vorbă, cu adevărat, cu cei care îl ţin în Parlament. Iresponsabili sunt cei care flutură formule minoritare, care oricum nu au cum să funcţioneze, şi care îşi pun orgoliul de partid înaintea interesului României", a declarat Marius Dunca într-un comunicat de presă.El mai susţine că „PNL face acum exact ce a făcut USR în trecut".„Atunci când ţara avea nevoie de un guvern, şeful de la acea vreme al USR, Dan Barna, spunea că «ieşirea din criză nu este mandatul USR» şi se spăla pe mâini de orice responsabilitate. Ce a urmat se ştie: au pierdut masiv din încrederea oamenilor", se arată în comunicatul citat de Agerpres. 

Câciu spune ceea ce, probabil, Olguța Vasilescu încă ezită să declare public Foto: Facebook
Politică

Clientul Olguței Vasilescu, Câciu, respinge guvernul Tomac. Presa scrie despre un conflict în PSD

Fostul ministru de finanțe Adrian Câciu, ales deputat PSD în Dolj, fieful Olguței Vasilescu, a respins, într-o intervenție la RTV, posibilitatea ca PSD să voteze un guvern condus de Eugen Tomac. Declarația sa vine în contradicție cu multe alte afirmații ale liderilor PSD, care anunțau că sunt de acord ca Tomac să fie premier. Citește și: PSD și-a pus omul, ex-CEO la Complexul Oltenia, șef peste cea mai profitabilă companie de stat. Recent, Bolojan a criticat dur Complexul Energetic Oltenia Câciu, cel mai dur atac dinspre PSD spre Tomac „Mie mi se pare că premierul trebuie să fie din zona care a câștigat alegerile, din zona parlamentară. Altfel golește de conținut democrația parlamentară. Noi nu suntem într-o republică prezidențială, unde președintele numește miniștri și ce vrea el. (...) La Liga Campionilor ați văzut vreunu să ridice trofeul dacă nu a jucat pe teren? A scăzut încrederea în politică, în Parlament. Asta ne mai trebuie, să duci un lider să conducă o țară care a demonstrat că nu are încredere să ajungă în Parlament. De trei săptămâni toată lumea discută de mitul lui Făt-frumos. Toată lumea trebuie să înțeleagă că premierul nu e un Mesia”, a spus Adrian Câciu la RTv, citat de știripesurse.ro, un site controlat de soțul unei deputate PSD. „Domnul Tomac mi se pare o alegere potrivită. Domnul Sorin Grindeanu mi se pare o soluție și mai potrivită. Înainte de toate, am prefera un guvern cât mai repede”, spunea însă, ieri, fostul vicepremier Marian Neacșu, întrebat dacă Tomac ar fi potrivit pentru funcția de premier.  Presa a scris că în PSD ar avea loc o dispută între primarul Craiovei, Olguța Vasilescu, care ar dori ca președintele partidului, Sorin Grindeanu, să fie premier, și liderul formațiunii, care nu vrea această slujbă.  Vasilescu a negat conflictul. „România are nevoie urgent de un guvern, după eșecul lamentabil al lui Bolojan. Dar guvernele nu se fac cu fake news-uri de doi bani băgate de liberali pe surse, ci cu responsabilitate și soluții concrete. În PSD nu împinge nimeni pe nimeni în față, iar deciziile se iau prin consultarea și votul tuturor colegilor. Dacă la PNL s-a instaurat dictatura useristă de tip Bolojan este problema lor. Speculațiile pe surse anonime doar întrețin tensiunea publică. Din punctul meu de vedere, PSD va lua o decizie după ce președintele va face o nominalizare, iar premierul desemnat își va prezenta echipa guvernamentală și programul”, a afirmat ea.  Presa a scris că președintele Nicușor Dan va anunța un premier marți, 2 iunie. Dar ziua a trecut fără nici un anunț. Însă, tot mai mulți lideri, precum Kelemen Hunor, au început să se opună public acestei variante. 

Băsescu nu-l critică pe Tomac, dar spune că va conduce un guvern slab Foto: Moldova.org
Politică

Traian Băsescu se opune numirii lui Tomac: „Nu merge cu «premier surogat!»”

Fostul președinte Traian Băsescu a criticat surprinzător de dur posibila desemnare a lui Eugen Tomac în funcția de premier. Tomac a fost consilier de stat la Administrația Prezidențială, când Traian Băsescu era președinte, iar ulterior i-a succedat lui Băsescu la conducerea Partidului Mișcarea Populară. Citește și: PSD și-a pus omul, ex-CEO la Complexul Oltenia, șef peste cea mai profitabilă companie de stat. Recent, Bolojan a criticat dur Complexul Energetic Oltenia Acum, Băsescu nu-l critică pe Tomac, dar arată că acesta va conduce un guvern slab, care ar putea lăsa România într-o situație economică proastă. Băsescu cere „guvern solid” cu susținere „certă” „Nu merge cu «premier surogat»! Tergiversarea desemnării unui premier și a formării unui guvern solid, cu o susținere certă în Parlament, deteriorează rapid situația politică, economică, socială şi de securitate a țării, agravate şi de faptul că şeful armatei este pus sub urmărire penală.   Din păcate, pentru partidele parlamentare orgoliile, interesele de partid şi ale clientelei politice sunt mai presus de interesul ca ţara să beneficieze de un guvern solid într-o perioadă de criză.   Partidele Alianţei trebuie să ştie că prin «linii roşii» şi acuzaţii reciproce nu pot justifica nici sustragerea de la asumarea răspunderii şi nici sabotarea intereselor legitime ale ţării într-un moment de criză.   Singura soluție credibilă și utilă pentru țară este menținerea Protocolului Alianței și desemnarea unui premier din partea PNL, altul decât Bolojan sau, dacă liberalii nu își mai asumă această responsabilitate, desemnarea unui premier din partea PSD, altul decât Grindeanu.   Ideea unui «guvern al meu», prin desemnarea unui candidat fără partid parlamentar, este o eroare. Dacă «guvernul meu» va fi investit de Parlament, va fi un guvern slab cu un «premier surogat» dar şi cu un preşedinte care devine «preşedinte surogat».   Iar după un timp, noi toţi vom afla că «tandemul surogat» a devalizat bugetul ţării, a tăiat alocaţia pentru mame, a mărit tva-ul, a mărit datoria ţării şi că nu poate face nimic. Asta e!”, a scris Băsescu. 

Cine câștigă de pe urma epurării lui Lasconi: senatorul Radu Mihail este acum mai aproape de un salariu de 7.000 de euro pe lună Foto: Facebook
Politică

Cine câștigă de pe urma epurării lui Lasconi: senatorul USR Radu Mihail prinde un loc eligibil pe listele pentru Parlamentul European

Cine câștigă de pe urma epurării lui Lasconi: senatorul USR Radu Mihail prinde un loc eligibil pe listele pentru Parlamentul European (PE). Acesta era pe locul VI pe listele de candidați USR la PE, dar o alianță cu PMP și Forța Dreptei - care ar fi dorit locuri eligibile pentru Eugen Tomac și, cel mai probabil, pentru Violeta Alexandru - l-ar fi împins mai jos, pe o poziție neeligibilă. Citește și: Judecătoarea Pivniceru, primă de pensionare de 30.000 de euro. Pensia anuală, aproape 400.000 de lei. Alți judecători cer aceeași primă în instanță Salariul de europarlamentar este de peste 7.000 de euro pe lună, dar la acesta se adaugă beneficii uriașe - cazare, diurnă, transport la clasa business și un staff consistent, plus multe alte cheltuieli acoperite de Bruxelles. Cine câștigă de pe urma epurării lui Lasconi Retragerea Elenei Lasconi din fruntea pentru candidați pentru Parlamentul European a fost cerută de liderul USR, Cătălin Drulă, după ce ea a afirmat că a votat „DA” la referendumul pentru familie. În consecință, acum, Radu Mihail - care este un protejat al lui Cătălin Drulă, președintele USR - are șanse să ajungă în legislativul de la Bruxelles. Mihail a apărut pe liste urmare a alegerilor interne din partid, fiind ales pe locul II, după Cristina Prună. Alegerile interne s-au desfăşurat online, pe parcursul unei săptămâni, în perioada 9-16 septembrie. Şi-au exprimat opţiunile un număr de 12.336 de membri USR. În ordine, lista USR era deschisă de următorii candidaţi: Elena Lasconi, Dan Barna, Vlad Voiculescu, Vlad Botoş, Cristina Prună și Radu Mihail. Acum, prin retragerea lui Lasconi, Barna ocupă locul I. Citește și: Meniu cu 27 de opțiuni, la un spital de stat: pacienții pot alege între friptură de vită cu ciuperci, somon, pui tikka masala sau opțiuni vegetariene. La un spital din Londra Biroul Național al Uniunii Salvați România a luat act, duminică seară, de retragerea Elenei Lasconi de pe lista candidaților la alegerile europarlamentare, a anunțat formațiunea într-un comunicat.

Diaconescu ar fi acceptat victoria lui Tomac Foto: Facebook Eugen Tomac
Politică

Surse PMP: Cristian Diaconescu ar fi acceptat victoria lui Tomac. Acesta neagă și anunță că se va duce în instanță

Surse din PMP susțin că Cristian Diaconescu ar fi părăsit sediul partidului și ar fi renunțat la ștampilă, care acum s-ar afla la secretariat. Acesta a negat însă informația: „În pofida tuturor dezinformărilor, demersul nestatutar care a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute se află în continuare pe rolul instanţelor şi prin urmare orice acţiune triumfalistă nu are bază legală”. Diaconescu ar fi acceptat victoria lui Tomac Până acum, Cristian Diaconescu nu a comentat public noua situație din PMP. Tomac s-a aflat azi la Iași, de unde l-a criticat pe Diaconescu. El a declarat, într-o conferinţă de presă, că fostul lider al partidului Cristian Diaconescu ar trebui să spună care sunt cele cinci filiale care ar dori fuziunea cu AUR. Tomac l-a îndemnat pe Diaconescu să se înscrie în AUR. "Este o mare minciună că ar exista filiale ce vor fuziunea cu AUR. Cel care a făcut acest enunţ ar trebui să spună care sunt filialele la care face referire. Nu mai tolerăm din acest moment nici o abatere de la disciplina de partid", a afirmat Tomac. Citește și: Putin joacă pe cartea independenței republicilor separatiste Donețk și Lugansk: i-a cerut-o Duma, acum o cer liderii teritoriilor Totodată, Eugen Tomac l-a acuzat pe Cristian Diaconescu că a convocat un Colegiu Naţional PMP cu o zi înainte de congres şi că la reuniunea respectivă l-a adus pe "asociatul" Simion pentru a şantaja partidul. "Este inacceptabil un asemenea comportament. Crede în AUR? Să-şi ia lucrurile şi să se ducă în AUR, nu este nici o tragedie. Aşa a spus: Doar cu mine mergeţi şi doar eu negociez cu AUR. Ori ne respectăm, ori fiecare mergem pe drumul lui", a adăugat noul lider PMP, Eugen Tomac. Diaconescu neagă că ar fi cedat bătălia cu Tomac Cristian Diaconescu a anunțat însă, pe Facebook, că nu va ceda. „În contextul în care se doreşte distrugerea Partidului Mişcarea Populară şi eliminarea mea de pe scena politică fac următoarele precizări: Nu renunţăm la proiectul “România Respectată”.Vom continua, împreună, să îl punem în aplicare şi sperăm că în acest demers ni se vor alătura tot mai mulţi susţinători şi forţe politice responsabile care iubesc această ţară şi care doresc să construiască o societate demnă în care cu toţii să avem o viaţă mai bună.Nu renunţăm şi nu vom fi de acord cu distrugerea din interior a PMP, în folosul unor forţe din afara acestuia şi nici cu vreo formulă de fuziune cu un alt partid.Nu există fundament juridic ca vreunul dintre colegii noştri care nu au fost de acord cu recentele decizii nestatutare să fie exclus din partid sau să suporte sancţiuni nedrepte.Nu există fundament juridic care să dea dreptul cuiva să încerce să retragă sprijinul politic al vreunui ales local PMP. Orice acţiune în acest sens este nulă de drept şi vom face front comun în apărarea colegilor noştri.În pofida tuturor dezinformărilor, demersul nestatutar care a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute se află în continuare pe rolul instanţelor şi prin urmare orice acţiune triumfalistă nu are bază legală”, a scris Cristian Diaconescu pe Facebook. Defapt.ro poate fi sprijinit prin donații pentru susținerea jurnalismului independent:

Simion recunoaște că negociază din noiembrie Foto: News.ro
Politică

Simion recunoaște că a negociat cu Cristian Diaconescu încă din noiembrie 2021. Liderul AUR îl atacă pe Tomac

Co-președintele AUR, George Simion, afirmă că negociază cu președintele PMP, Cristian Diaconescu, din noiembrie 2021. Într-o nouă intervenție la Antena 3, Simion l-a criticat pe Eugen Tomac, arătând că nu vrea să aibă de-a face cu acesta. Simion recunoaște că negociază din noiembrie ”Am purtat o discuţie, cred eu, de onoare, cu domnul Cristian Diaconescu care este foarte bun om pe Externe şi colaborarea este făcută din noiembrie. E o ştire reîncălzită înainte de Congresul, nu ştiu dacă statutar sau nu, pe care încearcă să îl facă domnul Eugen Tomac. Eu vorbesc cu domnul Diaconescu, care este preşedintele partidului. Dacă revine acest om (Eugen Tomac - n.r.) (...) nu vreau să am de-a face, ar fi o trădare faţă de electorat”, a declarat Simion. Liderul AUR a mai declarat că este interesat de colaborarea cu ”specialiştii”. Traseiștii, bineveniți în AUR ”Domnul Cristian Diaconescu, cu toate că din punct de vedere politic nu a făcut nişte decizii inspirate, este un bun specialist. Pe mină mă interesează să colaborez cu buni specialişti ai acestei ţări pentru că e foarte greu ca noi, AUR, să luăm 50 la sută şi încercăm să identificăm în interiorul formaţiunilor actuale, oameni buni. Vor de la PSD şi PNL să vină la noi, sunt bineveniţi atâta timp cât respectă deciziile noastre”, a declarat George Simion, citat de news.ro. Întrebat dacă a avut o discuţie cu Călin Georgescu despre suspendarea discuţiei privind preşedinţia de onoare a AUR, George Simion a declarat că ”este decizia lui Călin Georgescu”. Citește și: Putin a dat semnalul începerii operațiunii „Ucraina”: tiruri de artilerie în regiunile separatiste Doneţk şi Lugansk ”Eu sunt un om de onoare, mă ţin de cuvântul dat şi în faţa lui Călin Georgescu, şi în faţa lui Claudiu Târziu, şi în faţa lui Cristi Diaconescu şi a altor oameni. Este decizia lui Călin Georgescu pe care o respect. Eu am colaborat bine cu dumnealui şi cred că pe viitor vom colabora la fel de bine. Domnul Călin Georgescu a văzut că noi creştem în sondaje şi că putem deveni prima forţă politică a ţării şi a spus că nu vrea să facă rău în perioada asta şi să nu complicăm lucrurile. Noi avem un protest săptămâna viitoare la care vor veni mulţi oameni, avem mâine la Parlament o întâlnire cu 20 de parlamentari din 20 de state. Noi ne concentrăm şi vrem să facem lucruri bune”, a declarat Simion.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră