De la visul Untold al Moldovei, la faliment: festivalul Afterhills și 13 milioane de lei pierduți
Festivalul ieșean Afterhills, lansat în 2017 ca o alternativă regională la marile evenimente muzicale din România, a fost declarat oficial în faliment după ani de dificultăți financiare, probleme logistice și impactul devastator al pandemiei. Afterhills, falimentul unui festival ieșean Principalul finanțator, omul de afaceri Bogdan Gheorghiu, a împrumutat compania organizatoare cu 13,5 milioane de lei, însă a recuperat doar o fracțiune infimă din sumă. Citește și: Pentru prima oară în istoria ultimilor 36 de ani, România va avea la Interne un condamnat penal În cadrul procedurii de insolvență, marca „Afterhills” nu și-a găsit cumpărător nici după zeci de licitații, iar activele firmei s-au dovedit aproape lipsite de valoare. Odată cu radierea societății Biberland Victory SRL din Registrul Comerțului, investitorul a rămas cu o pierdere de aproximativ 13 milioane de lei, marcând sfârșitul unuia dintre cele mai ambițioase festivaluri organizate vreodată la Iași. Continuarea, în Ziarul de Iași