luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: caldura

17 articole
Eveniment

Germania se pregătește să utilizeze mai mult cărbune și umple depozitele de gaze, în cazul în care Rusia întrerupe complet livrările

Germania se pregătește să utilizeze mai mult cărbune și umple depozitele de gaze, în cazul în care Rusia întrerupe complet livrările, arată Reuters. Planul de a folosi mai mult cărbune pentru a obține energie electrică este susținut de Robert Habeck, ministrul german al Economiei, membru al Partidului Verzilor. Germania se pregătește să utilizeze mai mult cărbune "Pentru a reduce consumul de gaz, trebuie folosit mai puţin gaz pentru a genera electricitate. În schimb, centralele pe cărbune vor trebui folosite mai mult", a spus ministerul Economiei într-un comunicat. „Este dureros, dar este o necesitate absolută în această situație să se reducă consumul de gaz”, a spus Habeck, membru al unui partid care a făcut eforturi să elimine producția de energie obținută din cărbune. "Unitățile de stocare a gazelor trebuie să fie umplute spre iarnă. Aceasta este prioritatea principală", a mai cerut el. Obiectivul Germaniei este ca aceste depozite să fie pline în proporție de 90%, până în noiembrie, mai arată Reuters. Potrivit datelor de la Gas Infrastructure Europe, nivelurile din depozitele de stocare a gazelor din Germania au ajuns la 57,03% la 17 iunie, în creștere față de 29,69%, la 24 februarie, ziua în care Rusia a invadat Ucraina. "Consumul de gaze trebuie să continue să scadă şi mai mult gaz trebuie să aterizeze în depozitele cu riscul de a fi cu adevărat strâns pentru iarnă”, adaugă ministrul Economiei Robert Habeck într-un document obţinut de agenţia de presa germană DPA, citată de news.ro. Guvernul plănuieşte fonduri de miliarde de euro pentru finanţarea acestor măsuri, a aflat DPA din cercurile guvernamentale. Germanii ar putea fi obligați să scadă temperatura în casă, la iarnă Habeck a lucrat şi la măsuri pentru reducerea consumului privat de energie, cum ar fi un plafon pentru încălzirea locuinţei. Cu toate acestea, cancelarul german Olaf Scholz a declarat vineri într-un interviu acordat DPA că se opune „măsurilor individuale” fără un plan general. Gigantul rus Gazprom a redus considerabil debitul de gaz injectat prin Nord Stream 1, susţinând că a fost nevoit să oprească echipamentele grupului german Siemens prezente pe conductă. Berlinul a denunţat o decizie motivată politic. Citește și: Rusia susține că a „evacuat” 300.000 de copii din Ucraina. Kievul spune că, de fapt, au fost răpiți Potrivit DPA, guvernul german intenţionează, de asemenea, să introducă un model de licitaţie pentru gaze în această vară. Scopul va fi de a încuraja consumatorii industriali de gaze să economisească această sursă de energie. În esenţă, ideea va fi ca toţi clienţii industriali care îşi reduc consumul să primească compensaţii financiare şi să pună la dispoziţie pentru stocare gazul economisit.

Germania se pregătește să utilizeze mai mult cărbune Foto: ministerul german al Economiei
Giurgiu ar putea rămâne fără căldură Foto: News.ro
Eveniment

Giurgiu ar putea rămâne fără căldură, de marți. Primarul PNL cere, disperat, ajutor

Giurgiu ar putea rămâne fără căldură, de marți. Primarul municipiului, Adrian Anghelescu, a transmis o scrisoare deschisă Guvernului, Ministerului Finanţelor şi parlamentarilor PNL şi PSD în care afirmă că nu mai poate plăti agentul termic. Din lipsa banilor, livrarea agentului termic se va face de către furnizor doar către Spitalul Judeţean şi instituţii sociale. Primarul este membru al PNL. Giurgiu ar putea rămâne fără căldură Primarul explică faptul că, în 2021, a plătit 5,5 milioane de lei pentru subvenţia la încălzire pentru tot sezonul rece, iar acum deja a alocat 16 milioane de lei pentru doar 2 luni. Acesta explică faptul că, deşi a făcut demersuri pentru a obţine ajutor finaniar nu a primit până acum niciun răspuns, scrie news.ro. ”Această scrisoare deschisă pe care o lansez şi o susţin este în primul rând un strigăt disperat de ajutor, dar în acelaşi timp un apel la solidaritate şi la conectarea tuturor parlamentarilor PNL şi PSD pentru acelaşi deziderat, de a sprijini solicitarea administraţiei locale din Giurgiu. Vă aduc la cunoştinţă faptul că, în acest moment Primăria municipiului Giurgiu a epuizat toate resursele financiare disponibile, mai mult decât atât săptămana aceasta am vândut 700 de certificate de CO2, obţinând suma de 350.000 lei, bani care asigură agentul termic, până marţi 8 februarie 2022”, arată primarul în document. Timișoara, într-o situație similară Potrivit primarului, în situaţia în care municipalitatea din Giurgiu nu va primi un ajutor financiar cât mai repede, Uzina Termoelectrica Production Giurgiu va funcţiona în urma unui plan de urgenţă. Acesta a explicat că toate resursele financiare ale administraţiei din Giurgiu au fost epuizate pentru plata gazului în avans şi în curând nu o să mai poată asigura întreţinerea oraşului (plata operatorului de salubritate), dezvoltarea (proiecte noi) şi cofinanţarea pentru proiectele europene ce urmează să fie implementate. Citește și: Gabriela Firea ar dori postul de ministru al Muncii, spun surse din PSD Şi alte administraţii din ţară se confruntă cu probleme, cea mai gravă fiind la Timişoara.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră