luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: adolescenți

18 articole
Eveniment

Nu s-au înmulțit adolescenții agresivi, dar a crescut gradul de agresivitate al celor cu astfel de comportamente

Adolescenții, mai agresivi și mai conectați. Miercuri, 12 iulie, un tânăr de 14 ani a fost înjunghiat pe stradă de un coleg mai mare, de 17 ani, care a fost prins ulterior de procurori. Adolescenții, mai agresivi și mai conectați Am apelat la specialiştii de la Institutul de Psihiatrie "Socola" pentru a înţelege de ce sunt în creştere cazurile de violenţă în rândul adolescenţilor. Aceştia au explicat că numărul în sine al cazurilor violente raportate nu a crescut în mod deosebit, dar se remarcă o amplificare a gradului de violenţă şi a distribuirii acestora în mediul online. Citește și: Firea și-a dat demisia din Guvern. Admite că Godei a însoțit-o peste tot, dar dă vina pe „sora” Ligia: Pe unde a venit Ligia cu mine, a venit și acel bărbat acuzat, să o ajute pe ea Dr. Bianca Augusta Oroian a încercat să explice care sunt semnele unui adolescent violent şi cum putem să prevenim din timp unele deviaţii de comportament în familiile noastre. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Adolescenții, mai agresivi și mai conectați (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Violență juvenilă extremă la Bihor (sursa:
Eveniment

Un minor de 15 ani a fost arestat după ce l-a tăiat în zona gâtului cu un briceag pe un alt adolescent

Violență juvenilă extremă la Bihor. Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a anunţat, joi, că a dispus reţinerea unui tânăr de 15 ani după ce l-a tăiat în zona gâtului cu un briceag pe un alt adolescent, de aceeaşi vârstă, care a necesitat o intervenţie chirurgicală de urgenţă. Potrivit unui comunicat al Parchetului, victima a fost internată la Spitalul Judeţean şi a fost supus unei intervenţii chirugicale, leziune care necesită 20 - 25 de zile de îngrijiri medicale dacă nu vor surveni complicaţii. Violență juvenilă extremă la Bihor Din mijloacele de probă administrate în cauză reiese că evenimentul a avut loc miercuri seară, în jurul orei 20,10, în parcul situat la intersecţia străzii Agricultorilor cu strada Francisc Hubic din Oradea. Inculpatul M.V.A. de 15 ani şi persoana vătămată S.D.I., de aceaşi vârstă, au avut un schimb de replici, în timpul cărora inculpatul i-a cerut imperativ persoanei vătămate să se pună în genunchi în faţa lui şi să-şi ceară scuze pentru că l-ar fi jignit anterior. Citește și: Ucraina va căpăta un statut foarte important, deși neoficial, de partener al NATO. În limbaj diplomatic, Stoltenberg se referă la „un pachet exhaustiv de asistenţă” Întrucât persoana vătămată nu s-a conformat şi a rămas în picioare, inculpatul a pus mâna stângă pe umărul persoanei vătămate, iar cu dreapta, în care avea un cuţit tip briceag, i-a aplicat o lovitură în zona gâtului, respectiv în zona antero-laterală cervicală provocându-i o plagă tăiată de 10 centimetri, cu intersectare vasculară. În urma agresiunii, băiatul rănit a fost transportat de un echipaj SMURD la Spitalul Clinic Judeţean din Oradea, unde a fost supus unei intervenţii chirurgicale de urgenţă, potrivit Agerpres. Prin ordonanţa Parchetului din 23 iunie, inculpatul a fost reţinut pentru 24 de ore, iar procurorul de caz a formulat referat cu propunere de arestare preventivă a inculpatului pe o perioadă de 30 de zile.

Fricile, depresia duc elevii la psihiatrie (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Justiție

Fricile şi depresia duc elevii la psihiatrie: 600 de copii pe județ sunt internaţi în fiecare an

Fricile, depresia duc elevii la psihiatrie. În fiecare an, la Institutul de Psihiatrie „Socola” din Iaşi ajung în medie 600 de copii şi adolescenţi cu afecţiuni psihiatrice, numărul fiind unul în continuă creştere. Fricile, depresia duc elevii la psihiatrie Datele unităţii medicale arată că cei mai mulţi sunt copii şi adolescenţi care au tulburări de comportament sau de ataşament, tulburări de anxietate, depresie şi ADHD. Conform psihiatrilor, tot mai mulţi copii se autoizolează sau recurg la consumul de alcool şi droguri, acestea fiind comportamente care ascund o suferinţă. Citește și: EXCLUSIV Uriașa țeapă a măștilor din Vietnam: în 2020, Ministerul Economiei a cumpărat 100 de milioane de bucăți pentru 31 de milioane USD. După doi ani, mai avea 90 de milioane în stoc „Este un număr mare de copii care ajung la noi, însă acesta este doar vârful aisbergului”, crede dr. Raluca Prepeliţă, medic primar psihiatru. Continuarea, în Ziarul de Iași.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră