joi 25 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: vami

7 articole
Investigații

EXCLUSIV Mama copilului deputatului Chiriță, numită șefă la Vămi. Chiriță este liderul grupului parlamentar Uniți pentru România

Ioana Bădescu, fosta concubină a deputatului Răzvan Mirel Chiriță (liderul grupului parlamentar Uniți pentru România), a fost numită în funcția de președinte al Autorității Vamale Române de actualul premier Ilie Bolojan, la propunerea ministrului de Finanțe, Alexandru Nazare, în toiul negocierilor pentru formarea noului guvern.   Contactat de către DeFapt.ro, deputatul Răzvan Mirel Chiriță a declarat că nu are nici o implicare în această numire politică. Și a adăugat că, dacă vrem să aflăm cine a susținut-o politic pe Ioana Bădescu, să îl întrebăm pe ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, „pentru că în subordinea dânsului a lucrat. Cu sprijin politic din partea mea, și să fi vrut, nu aveam cum să i-l ofer, pentru că noi nu suntem zona guvernamentală.” Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD Deputatul Răzvan Mirel Chiriță a fost trimis în judecată de procurorii DNA pentru complicitate la abuz în serviciu după ce firma sa, Solutions Line SRL, ar fi vândut Primăriei Slatina, în pandemie, materiale sanitare la prețuri supraevaluate. Prejudiciul stabilit de procurorii DNA este de peste 2,5 milioane lei. Ioana Bădescu, numită la Vamă de tandemul Bolojan - Nazare Premierul Ilie Bolojan a numit-o (printr-o decizie semnată pe 16 iunie a.c.) pe Ioana Bădescu, fosta șefă a corpului de control a ministrului Finanțelor, în funcția de președinte, cu rang de secretar de stat, al Autorității Vamale Române.  Decizia de numire a Ioanei Bădescu a fost semnată de premierul Bolojan pe 16 iunie a.c. (sursa: Monitorul Oficial) Conform legii, numirea politică s-a făcut la propunerea ministrului Finanțelor, controversatul Alexandru Nazare. Ioana Bădescu a preluat funcția de președinte al Autorității Vamale Române de la Mihai Savin, care a fost reținut de procurori, apoi a fost pus sub control judiciar pentru 60 de zile. Savin este urmărit penal pentru fals intelectual și complicitate la uz de fals după ce a emis retroactiv un ordin de misiune pentru a justifica o deplasare oficială a consilierului său căruia i-a fost suspendat permisul de conducere pentru viteză și folosirea ilegală a girofarului. Fosta concubină a deputatului Chiriță, subalterna lui Nazare Ioana Bădescu este fosta concubină a deputatului Răzvan Mirel Chiriță, actualul lider al grupului parlamentar Uniți pentru România. Cei doi au un copil împreună. Întrebat dacă și-a susținut politic fosta concubină pentru a fi numită de tandemul Alexandru Nazare – Ilie Bolojan la conducerea Autorității Vamale Române, deputatul Răzvan Mirel Chiriță a declarat că nu are nici o legătură cu această numire politică.   „Nu v-ați uitat de unde a fost numită doamna Bădescu? Doamna Bădescu nu a venit din vânzător la Mega Image sau lucrător comercial și s-a trezit numită în funcția de președinte al Autorității Vamale cu rang de secretar de stat. Dânsa știu că în ultima perioadă a activat tot în cadrul Ministerului Finanțelor, pe o funcție publică. Trebuie să îl întrebați pe domnul Nazare, pentru că în subordinea dânsului a lucrat. Cu sprijin politic din partea mea și să fi vrut nu aveam cum să il ofer pentru că noi nu suntem zona guvernamentală”, a declarat deputatul Răzvan Mirel Chiriță. Grupul parlamentar Uniți pentru România își negociază voturile Deputatul Chiriță nu a vrut să dezvăluie cum a votat la moțiunea de cenzură care a dus la căderea Guvernului Bolojan. „Eu mi-am exprimat dreptul la vot la moțiunea respectivă. Opțiunea pe care am avut-o este una secretă, așa cum am declarat și la momentul respectiv, așa cum prevede și regulamentul Camerei. Și n-am susținut niciodată ieșirea din acel cadru al regulamentului printr-un vot cu bile la vedere”, a spus deputatul. Cât despre votarea Guvernului Veștea, Chiriță a spus că mai întâi așteaptă depunerea programului de guvernare și lista de minștri. Apoi va decide împreună cu parlamentarii din grupul Uniți pentru România, care are în prezent 18 parlamentari, dacă vor vota sau nu noul guvern. „Nu am promis cuiva că îl susținem, nici măcar domnului Tomac”, a menționat deputatul. Deputatul Chiriță, judecat pentru un prejudiciu de 2,55 milioane lei Până se va decide dacă va vota sau nu Guvernul Veștea, deputatul Răzvan Mirel Chiriță trebuie să răspundă în fața judecătorilor de la Înalte Curte de Casație și Justiție, acolo unde judecat pentru complicitate la abuz în serviciu. Procurorii DNA susțin că firma deputatului Chiriță, Solutions Line SRL, a vândut materiale sanitare la suprapreț Direcției Administrarea Patrimoniu, din subordinea Primăriei Slatina. Paguba constatată de procurori a fost de 2,55 milioane lei, dar Primăria municipiului Slatina nu s-a constituit parte civilă. Întrebat de către DeFapt.ro în ce stadiu se află dosarul său de corupție, deputatul Răzvan Mirel Chiriță a spus că „acuzația care este adusă asupra mea este de complicitate la abuz în serviciu legat de o anumită procedură de achiziții publice în perioada pandemiei.  Complicitatea asta la abuz în serviciu, trebuie să vedem în ce măsură se va constata sau nu. În primul rând pentru a se constata complicitatea la abuz în serviciu trebuie să existe abuzul în serviciu. Or, abuzul în serviciu nu îl pot săvârși eu ca persoana juridică sau ca reprezentant al persoanei juridice la momentul respectiv.”

Mama copilului deputatului UpR Răzvan Chiriță, numită șefă la Vămi la propunerea ministrului Nazare (sursa: Aspen Institute, Facebook/Răzvan Chiriță)
Grindeanu a blocat guvernul Bolojan exact când trebuia salvat PNRR-ul. România riscă sancțiuni devastatoare Foto: Inquam/Octav Ganea
Politică

Pîslaru: România riscă o penalizare de 15 miliarde euro fiindcă reformele din PNRR merg foarte greu. ANAF și Vama, semafor roșu

„La acest moment, un număr de 38 de ținte și jaloane aferente reformelor sunt neîndeplinite și au asociată o penalizare potențială totală de peste 15 mld. Euro, sumă care depășește valoarea rămasă de încasat la nivelul întregului PNRR”, arată o notă aflată, azi, pe ordinea de zi a ședinței de guvern. Nota este semnată de ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru.  Citește și: VIDEO Pîslaru explică, la podcastul „Cum e, de fapt?”, dezastrul lăsat de PSD la legea salarizării și ce se întâmplă cu salariile bugetarilor PNRR, la limita unui dezastru fără precedent: sancțiuni de 15 miliarde euro Doar două din aceste jaloane pot fi rezolvate prin hotărâri de guvern. Acestea se referă la instituirea unui sistem permanent de elaborare, punere în aplicare, monitorizare și evaluare a politicii CDI și restructurarea a trei companii de stat și contribuie la evitarea unei penalizări cumulate de 0,33 mld. Euro.  Executivul Bolojan fiind demis nu poate emite ordonanțe și nici nu poate iniția proiecte de lege. Alte 24 de ținte și jaloane, cu o valoare a penalizărilor de cca. 7,3 mld. Euro, sunt în sarcina ministerelor de linie și se află în diverse stadii de implementare. „Ritmul de implementare a reformelor este unul greoi, fiind înregistrat progres foarte scăzut, iar în unele cazuri inexistent. Această situație generează riscuri semnificative în ceea ce privește respectarea termenelor asumate prin PNRR. În acest context, atragem atenția asupra penalităților substanțiale aplicabile în cazul neîndeplinirii reformelor la termenele stabilite, subliniind necesitatea accelerării măsurilor și a unei implicări sporite din partea coordonatorilor responsabili”, cere Pîslaru.  Nota are o anexă care marchează cu roșu reformele cele mai dificile. În cazul ANAF, de exemplu, Comisia Europeană așteaptă „instituirea unui sistem de testare a integrității pentru personalul ANAF, inclusiv utilizarea camerelor purtate pe corp în cel puțin trei zone de operare (controlul mărfurilor, transport, HoReCa/comerț cu amănuntul)”. Un ordin al președintelui ANAF ar trebui emis până la 30 iunie.  Este în testare „includerea unei aplicații mobile dedicate care să le permită cetățenilor să verifice chitanțele fiscale, sporind transparența, cultura conformității și integrarea datelor privind dispozitivele fiscale”.  Un jalon de a cărei îndeplinire depind 770 milioane de euro din PNRR se referă la declarațiile de avere și presupune emiterea unei ordonanțe de urgență care să prevadă „lista persoanelor deponente și a persoanelor cu privire la care se va face publicarea declarațiilor de avere”. Și acest jalon este marcat cu roșu. Cu roșu este marcată și reforma salarizării unice, unde impactul bugetar ar trebui să fie de 7,3% din PIB - față de 8,8% în 2025 și 9,4% în 2026.   

Nazare, replică dură după ce Grindeanu a spus că în vămi „au fost puşi şefi capii unor carteluri” Foto: Inquam/Octav Ganea
Politică

Nazare, replică dură după ce Grindeanu a spus că în vămi „au fost puşi şefi capii unor carteluri”

Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a avut replică dură după ce Sorin Grindeanu a spus că în vămi „au fost puşi şefi capii unor carteluri”. La congresul PSD la care a fost ales președinte al acestui partid, Grindeanu l-a atacat și pe șeful ANAF: „Am ajuns în situaţia absurdă în care ni se spune că zacusca sau gemul făcute de bunica sunt cauza deficitului”. Citește și: Oana Gheorghiu le spune magistraților că iau banii de la gura copiilor flămânzi Însă Nazare a acuzat, fără să menționeze PSD-ul sau pe Grindeanu, că sunt îngrijorați că ANAF și Vama își fac datoria. Nazare, replică dură după ce Grindeanu a spus că în vămi „au fost puşi şefi capii unor carteluri” „Observ unele îngrijorǎri cu privire la ANAF şi Vamǎ. E foarte bine, înseamnǎ cǎ ambele instituții au început sǎ îşi facǎ treaba mai bine decât se aşteptau cei îngrijorați”, a scris ministrul de Finanțe.  Ce a afirmat, vineri, Grindeanu: „Am ajuns în situaţia absurdă în care ni se spune că zacusca sau gemul făcute de bunica sunt cauza deficitului. Eu cred că duşmanul statului nu este ţăranul care vinde fructe şi legume la poarta casei. Nu mamele. Nu pensionarii. Nu veteranii de război. Şi nici măcar ospătarii şi apa minerală de la Guvern. Ci faptul că în vămi au fost puşi şefi chiar capii unor carteluri ai crimei organizate. Sau că se dă şpagă de milioane de euro pentru audienţe la nivel înalt. Adică o adaptare modernă a şpăgii de supravieţuire”. 

Ministerul de Finanțe este falit: nu mai are bani pentru contractele de curățenie în vămi Foto: Facebook
Eveniment

Ministerul de Finanțe este falit: nu mai are bani pentru contractele de curățenie în vămi - presă

Ministerul de Finanțe este atât de falit încât nu mai are bani pentru contractele de curățenie în vămi, arată o circulară publicată de Antena 3. Nu este clar cine va face curat în vămi. Citește și: Cumnatul Olguței Vasilescu, șef peste un aeroport bine subvenționat, responsabil de ratarea finanțării UE, salariu cu 40% peste Bolojan În plus, potrivit acestui post de televiziune, o altă circulară anunță direcțiile vamale regionale că nu mai sunt bani nici pentru serviciile de pază, deci vameșii vor trebui să-și păzească birourile.  Ministerul de Finanțe este falit: nu mai are bani pentru contractele de curățenie în vămi „Având în vedere contextul economic actual marcat de constrângeri bugetare la nivel național, precum si prevederile legale în vigoare privind disciplina financiarã si prioritizarea cheltuielilor publice, vă aducem la cunostintă faptul că instituția noastrã se află, temporar, în imposibilitatea alocării de credite de angajament si credite bugetare necesare încheierii contractelor privind serviciile de curățenie. Menționăm faptul că această măsură este una temporară, determinatã de lipsa disponibilităților financiare aprobate în bugetul institutiei, urmând a fi reevaluată în funcție de evolutia execuției bugetare și de eventualele rectificări bugetare”, arată una din circulare, transmisă de Autoritatea Vamală către Direcțiile Regionale Vamale.  Contractele de pază vor fi suspendate de la 1 august. „Solicităm ca până la data de 21 iulie 2025, fiecare Direcție Regionala Vamală să transmită propuneri scrise privind o formă de organizare internă a activității de supraveghere și monitorizare a patrimoniulul, adaptată specificulul propriu, în conformitate cu următoarele prevederi legale: Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor. Art. 2: Instituțiile publice, precum și celelalte unități deținătoare de bunuri, au obligația să asigure paza obiectivelor, bunurilor și valorilor pe care le dețin, le administrează sau le gestionează, precum și protecția personalului”, se arată în a doua circulară.     

Benzile UE din vămi, aproape inutile (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Economie

Benzile UE din vămi, anunțate de Ciolacu, desființate de transportatori: s-au făcut acolo unde oricum nu prea era aglomerat

Benzile UE din vămi, aproape inutile. Se schimbă configuraţia vămilor. Apar benzi speciale pentru vehiculele înmatriculate în Uniunea Europeană. Benzile UE din vămi, aproape inutile Totul, în urma semnalelor venite din partea transportatorilor români, care s-au plâns în repetate rânduri Guvernului de controlul ilegal din vămi. Citește și: VIDEO „Macarena” feministă, „dansată” și de Marian Godină, care și-a exprimat părerea lui „misogină”. Dezbaterea a împărțit online-ul în două tabere În timp ce premierul se laudă deja că au devenit funcţionale câteva astfel de benzi de acces, unii antreprenori, cu afaceri în domeniul transporturilor, se îndoiesc. Aceștia nu cred că Marcel Ciolacu va reuşi să ducă la bun sfârşit acest plan, din cauza "mafiei puternice". Continuarea, în Ziarul de Iași.

DNA, asalt asupra corupției din vămile românești Foto: Politia de Frontiera
Eveniment

DNA, asalt asupra corupției din vămile românești: rețea transfrontalieră, care ducea din Republica Moldova la vama Borș, în Bihor. Presa locală scrie despre percheziții la „vilele” polițiștilor

DNA, asalt asupra corupției din vămile românești: parchetul anticorupție a dezmembrat o rețea transfrontalieră, care ducea din Republica Moldova la vama Borș, în Bihor. Astfel, în Republica Moldova au statut de „bănuiți” nu mai puțin de 25 de angajați ai poliției de frontieră și ai vămii. În România, opt persoane au fost reținute, iar 18 au fost puse sub control judiciar. DNA, asalt asupra corupției din vămile românești În octombrie 2022, șefa parchetului european, Codruța Kovesi, spunea că în opt luni de activitate a instituției pe care o conduce, autoritățile românești au raportat zero cazuri de fraudă cu TVA și contrabandă, deși România este frontieră externă. „În perioada 2021-2022, inculpații menționați mai sus, lucrători vamali și polițiști de frontieră, în mod repetat, ar fi pretins și primit sume de bani cuprinse între 20 și 250 euro, de la persoane care efectuau activități de transport călători sau de mărfuri dinspre Republica Moldova în țări ale Uniunii Europene și invers. În schimbul banilor primiți cu titlu de mită, inculpații și-ar fi încălcat atribuțiile de serviciu în sensul că ar fi favorizat trecerea persoanelor și/sau coletelor respective fără a dispune măsurile legale pentru nerespectarea dispozițiilor referitoare la transportul anumitor cantități de mărfuri/produse accizabile sau pentru nerespectarea perioadelor de ședere în Uniunea Europeană de către cetățeni extra-comunitari”, arată DNA. Presa din Moldova scrie însă că șpăgile erau între 100 și 900 de euro. Persoane fără documente conforme treceau prin două granițe Publicația locală ebihoreanul arată că patru polițiști de la vama Borș au fost reținuți, după ce DNA le-a percheziționat „vilele”: „Cei patru poliţişti de frontieră din Bihor - Gelu Sereş, Mădălin Ţărău, Daniel Moş și Cosmin Măduţa - toţi agenţi operativi în cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Borş, au fost ridicaţi marţi după ce vilele lor au fost percheziţionate de ofiţerii DGA, fiind bănuiţi că luau mită de la cetăţeni moldoveni care tranzitau România şi ieşeau prin PTF Borş, în drum spre Germania”. „Nu se pune problema ca cetăţenii moldoveni să fi comis infracţiuni (n.r. - în sensul că moldovenii nu fuseseră urmăriți pentru fapte penale). Dar, pentru că unii nu aveau documentele conforme ori pentru ca microbuzele cu care călătoreau să nu fie controlate temeinic, poliţiştii de frontieră şi vameşii percepeau anumite sume. La intrarea în România, mita era de 50 euro, la ieşirea din ţară, în Borş, se ajungea şi la 250 euro”, a explicat o sursă a ebihoreanul.ro. Citește și: Putin a trecut de la planul de blitzkrieg inițial la faza staționară de război de uzură de tip Afganistan în Ucraina, chiar cu riscul ca economia Rusiei să lucreze doar pentru front

PSD preia controlul vămilor Foto: Facebook
Eveniment

PSD preia oficial controlul Vămilor. ANAF-ul, controlat de PNL, jumulit de atribuții

PSD preia oficial controlul Vămilor: azi, în ședința de guvern, urma să fie aprobată hotărârea de guvern privind organizarea şi funcţionarea Autorității Vamale Române (AVR). Până acum, instituția aceasta era în subordinea ANAF. Acum ea se separă, va fi condusă de un președinte și un vicepreședinte numiți de premier și va avea în subordine peste 3.000 de angajați, cu circa 300 peste numărul anterior. PSD preia controlul vămilor Încă din decembrie, premierul Ciucă l-a numit la conducerea AVR pe Bogdan Lari Mihei, considerat a fi omul lui Liviu Dragnea. Însă funcția acestuia era golită de putere, de vreme ce instituția pe care o conducea nu era înființată legal, prin hotărâre care să-i stabilească atribuțiile. Citește și: Putin toarnă gaz pe focul crizei ucrainene: ar putea recunoaște independența teritoriilor separatiste din Ucraina. Efectul imediat: conflict armat Mihei a fost șeful Vămii Otopeni în trecut și e considerat un apropiat al lui Bogdan Stan, fostul şef al ANAF, acum consilier al Curții de Conturi, promovat în septembrie 2017 de Liviu Dragnea. Soția lui Mihei, Mădălina, era consilier la cabinetul lui Stan, la Curtea de Conturi, în 2017, însă ulterior numele ei nu mai apare în declarațiile de avere ale instituției. Mihei a fost vicepreședinte al ANAF, în 2018, având în sarcină coordonarea vămilor. În 2019 a fost schimbat din funcție de către Dăncilă. Presa a scris că schimbarea sa a fost cerută de Darius Vâlcov, pe atunci consilier al lui Dăncilă. Din 1991 până în 1998, Bogdan Mihei a urmat cursurile Universității Tehnice de Construcții București, unde a făcut Facultatea de Construcții Civile, Agricole și Industriale. Și-a luat licența și în Drept la Universitatea Biotera Facultatea de Drept / Universitatea Transilvania Brașov. ANAF-ul controlat de PNL, jumulit de atribuții Prin HG-ul care va fi aprobat azi de către Executiv, AVR preia de la ANAF peste 3.000 de posturi. Numărul autovehiculelor AVR va crește cu 130, adică cu circa 50%. Printr-o altă hotărâre de guvern, ministerul de Finanțe preia de la ANAF încă 220 posturi aferente structurilor de soluționare contestații, ocupate și vacante - cu tot cu atribuțiile pe care le îndeplinea acest personal. Șefa ANAF, Mirela Călugăreanu, este, oficial, susținută de PNL; dar și ea provine din regimul Dragnea, când a fost numită la conducerea instituției, demisă și renumită, în guvernarea Dăncilă.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră