marți 23 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: ucraina

2420 articole
Eveniment

Dezastrul din spionajul german: o „cârtiță” a vândut Moscovei zeci de pagini de documente secrete. Gruparea Wagner, avertizată că germanii i-au interceptat comunicațiile

Dezastrul din spionajul german: Carsten Linke, o „cârtiță” din interiorul serviciului de spionaj al Berlinului, Bundesnachrichtendinest (BND), a vândut Moscovei zeci de pagini de documente secrete, arată ancheta procuraturii germane. Linke, care avea rang de locotenent-colonel în BND, va fi trimis în judecată săptămâna viitoare sub acuzațiile de spionaj și de înaltă trădare. Este cel mai grav caz de spionaj din Germania din ultimii zeci de ani. Citește și: EXCLUSIV Judecătorii se ceartă între ei de la bani: Corbu, șefa ÎCCJ, acuzată că plătește toate drepturile celor de la Înalta Curte, în timp ce la instanțele inferioare salariile vin tăiate El lucra inițial în departamentul de „recunoaștere tehnică” - spionajul electronic - iar în septembrie 2022 a fost promovat în fruntea departamentului de securitate internă, care verifica angajații Dezastrul din spionajul german Potrivit The Times, Linke a luat legătura cu FSB, serviciul rusesc de spionaj, la mijlocul anului trecut și a transmis Moscovei zeci de pagini de documente secrete, în schimbul a 100.000 de euro. Bruno Kahl, șeful spionajului german, a încercat să minimalizeze dezastrul generat de trădarea lui Linke, arată un reportaj din Der Spiegel. „Der Spiegel susține că cele 73 de pagini de documente pe care Linke le-ar fi înmânat rușilor ar fi inclus dovezi că BND și alte agenții occidentale au reușit să acceseze serviciul intern de mesagerie al Wagner, o companie militară privată rusă care conducea în acel moment un atac asupra orașului Bakhmut din estul Ucrainei. Der Spiegel a afirmat că, după ce Linke a informat FSB, Wagner și-a mutat cele mai sensibile comunicații pe o altă platformă, dincolo de privirea spionilor occidentali. Linke trecuse de verificările de securitate internă efectuate de BND în iulie anul trecut, în ciuda dovezilor că avea un resentiment puternic față de guvernul german, susținea partidul de dreapta Alternativa pentru Germania și avea opinii foarte naționaliste, potrivit știrilor din presa germană”, scrie The Times. FSB l-ar fi rugat pe Linke să obțină amplasamentele sistemelor de rachete occidentale furnizate Ucrainei și, în schimb, ar fi primit încă 100.000 de euro.

Dezastrul din spionajul german: un spion a vândut Moscovei zeci de pagini de secrete Foto: Instagram
Rusia ar putea spulbera Europa de Vest Foto: Kremlin.ru
Internațional

ANALIZĂ Generalii și experții militari din NATO, extrem de îngrijorați: Rusia ar putea spulbera Europa de Vest așa cum Napoleon a zdrobit Sfântul Imperiu Roman, la Austerlitz

Generalii și experții militari din NATO sunt extrem de îngrijorați: Rusia ar putea spulbera Europa de Vest așa cum Napoleon a zdrobit Sfântul Imperiu Roman, la Austerlitz. Discuțiile au avut loc la o conferință de înalt nivel de la Berlin, unde mai mulți generali germani au avertizat că NATO nu va putea proteja Europa de Est în cazul unui atac rusesc. Principala problemă a NATO va fi cea logistică, întrucât îi va fi extrem de greu să aducă pe front un număr uriaș de trupe și logistica aferentă. Acum câteva zile, senatoarea Diana Șoșoacă, președintele AUR, George Simion, și ex-nevasta penalului Dumitru Buzatu, senatoarea Gabriela Crețu, fie au votat împotriva, fie s-au opus înființării unui comandament regional al NATO în România, așa cum a propus președintele Klaus Iohannis. Citește și: Patrioții Șoșoacă, Simion și ex-nevasta penalului Dumitru Buzatu nu vor comandament NATO în România. Simion, care se declară rusofon, n-a avut curaj să voteze contra, s-a abținut Rusia ar putea spulbera Europa de Vest Sönke Neitzel, profesor de istorie militară la Universitatea din Potsdam și, potrivit publicației The Times, „cea mai mare autoritate academică în ceea ce privește forțele armate germane moderne”, a descris logistica ca fiind un „coșmar" și a declarat că ar putea dura cel puțin 15 ani până când Germania va fi pregătită pentru război. El a arătat că numărul de trupe germane este în scădere, fiind cu cel puțin 30.000 mai mic decât ținta de 203.000, iar țara sa are nevoie de încă 60.000 de rezerviști, pe lângă cei 34.000 care sunt înregistrați în prezent. Citește și: Ministrul austriac de Externe față cu Lavrov: șeful diplomației rusești stă cu mâinile în buzunar în fața omologului său. Lavrov, invitat de Austria la reuniunea OSCE, boicotată de România „«Avem nevoie de mai mulți bani. Avem nevoie de mai mult personal. Și există limite în politică. Nu putem exclude faptul că Bundeswehr-ul (N.red: forțele armate germane) va trebui să lupte (...) Este foarte clar: dacă forțele noastre armate vor lupta, vor muri fără drone, fără apărare aeriană, fără suficiente provizii. Suntem acum suficient de clari în ceea ce privește mesajul nostru [către liderii germani]? Vor muri și este responsabilitatea voastră»”, a spus Neitzel, citat de The Times. Finlanda amintește cum a pierdut războiul de uzură, în 1940 Profesorul a spus că, după vizita pe care a avut-o recent la sediul NATO de la Bruxelles și-a amintit cum se certau între ei liderii Sfântului Imperiu Roman pentru ca apoi întregul imperiu să fie spulberat de Napoleon. Sfântul Imperiu Român a dispărut după bătălia de la Austerlitz, din 1806. La conferința de la Berlin, mai mulți generali germani au arătat problemele structurale cu care s-ar confrunta în cazul unei agresiuni rusești: lipsa de trupe, stocurile de muniție epuizate și dificultatea de a deplasa până la 300.000 de soldați NATO pe o distanță de o mie de kilometri, din Germania spre front. Un general finlandez, Vesa Valtonen, a arătat că situația de acum din Ucraina amintește de războiul ruso-finlandez din 1939-1940. Finlanda a rezistat 105 zile, dar după aceea a intrat într-un război de uzură și nu a putut face față Rusiei, care avea rezerve mult mai mari. Generalul finlandez s-a întrebat cum va reuși Ucraina să aducă forțe pe front, cu o populație de doar 40 de milioane de oameni, în timp ce Rusioa are circa 147 de milioane de cetățeni.

SUA și Germania presează Ucraina să încheie pacea cu Rusia Foto: Twitter
Internațional

The Times: SUA și Germania presează Ucraina să încheie pacea cu Rusia. Livrările de armament către Kiev, tergiversate intenționat

SUA și Germania presează Ucraina să încheie pacea cu Rusia, arată, azi, publicația britanică The Times. Potrivit cotidianului britanic, livrările de armament către Kiev sunt tergiversate intenționat pentru a-l determina pe Zelenski să înțeleagă că acest conflict este acum „înghețat”. Citește și: Averea uriașă a mamei primarului Cătălin Cherecheș, care ar fi părăsit România alături de fiul ei. Presa: edilul-șef al Băii-Mari s-ar afla pe o insulă idilică din Mediterana SUA și Germania presează Ucraina să încheie pacea The Times amintește că, la 20 noiembrie, pe Twitter, delegația SUA la NATO a scris despre faptul că va continua să sprijine Ucraina „să fie în cea mai puternică poziție la masa negocierilor când acest moment va veni”. Ukraine has taken back more than half of its territory seized by Russia’s forces since February 2022. In this tough and dynamic battle, Ukraine’s soldiers are fighting bravely every single day, and they continue to inspire the world with their bravery and courage. We will… pic.twitter.com/ELeU4EbVfK— U.S. Mission to NATO (@USNATO) November 20, 2023 „Ucraina a recucerit mai mult de jumătate din teritoriul său confiscat de forțele Rusiei începând cu februarie 2022. În această bătălie dură și dinamică, soldații ucraineni luptă cu curaj în fiecare zi și continuă să inspire lumea cu curajul și îndrăzneala lor. Vom continua să îi sprijinim pentru a fi în cea mai puternică poziție posibilă la masa negocierilor atunci când va veni momentul. Continuăm să rămânem #UnitedWithUkraine în timp ce își apără libertatea”, a afirmat delegația SUA la NATO. „Deși ulterior a precizat că SUA crede că bătălia Ucrainei pentru a-și recupera granițele de la Rusia «poate fi câștigată», mesajul a contribuit la speculațiile potrivit cărora susținătorii Kievului caută o modalitate de a pune capăt luptelor pe fondul «oboselii de război», al îngrijorărilor economice și al preocupărilor legate de epuizarea propriilor stocuri militare. În urmă cu câteva săptămâni, Giorgia Meloni, prim-ministrul italian, a declarat, răspunzând unui apel fals, care era o farsă, că «există multă oboseală din toate părțile» și că «se apropie momentul în care toată lumea va înțelege că există o cale de ieșire»”, explică The Times. Britanicii mai arată că Berlinul refuză să furnizeze Ucrainei rachete nedetectabile de tip Taurus, cu o rază de 300 de mile, iar Uniunea Europeană nu poate livra Kievului cantitatea de obuze promisă. Zelenski trebuie să priceapă singur ce vor aliații de la Berlin și Washington „Cotidianul Bild a declarat că o sursă guvernamentală germană i-a spus că scopul este acum de a pune Ucraina într-o «poziție de negociere bună din punct de vedere strategic», de unde ar putea deschide discuții cu Kremlinul despre «suveranitatea și integritatea sa teritorială». Sursa a fost citată spunând: «Casa Albă și cancelaria [germană] se consultă în acest sens. Zelenski însuși ar trebui să ajungă la concluzia că nu mai poate continua, fără nicio cerere din exterior. Din proprie inițiativă, el ar trebui să se uite la națiunea sa și să explice că trebuie să negocieze … ceea ce Berlinul și Washingtonul caută ca alternativă la negocieri este un conflict înghețat, fără concordie între părțile implicate în conflict». Casa Albă a declarat că reportajul realizat de Bild nu reflectă cu exactitate perspectiva administrației asupra conflictului”, mai arată The Times. Jurnaliștii de la Bild citează un colonel german în rezervă, apropiat formațiunii de opoziție creștin-democrate, CDU, care susține că Berlinul „în mod deliberat, nu furnizează ceea ce Ucraina are nevoie pentru a-și elibera teritoriul ocupat, cum ar fi Taurus”.

Piloții ucraineni F-16, ținta spionajului rusesc (sursa: Inquam Photos/George Călin)
Investigații

VIDEO Prezența piloților ucraineni pentru F-16 în România va duce la creșterea acțiunilor de spionaj și sabotaj rusești, potrivit unor surse militare. Însă Bucureștiul își consolidează rolul în NATO

Piloții ucraineni F-16, ținta spionajului rusesc. European F-16 Training Center (EFTC): acesta este numele inițiativei de la Baza 86 Fetești a Ministerului Apărării Naționale unde ar urma să ajungă piloți ucraineni pentru a se antrena pe aparatele americane. Piloții ucraineni F-16, ținta spionajului rusesc EFTC a fost inaugurat recent la Baza 86 aeriană în prezența a celor trei mari actori ai proiectului: ministrul român al Apărării (instituția care pune la dispoziție baza aeriană), ministrul olandez al Apărării (țara care a furnizat primele aparate F-16 pentru antrenament) și reprezentanți ai Lockheed Martin (compania producătoare a aparatului multirol, care va furniza și instructori). Autoritățile de la București au ținut să precizeze că EFTC este, în primul rând, menit să instruiască piloți români pentru F-16. Și, abia apoi, piloți ucraineni sau piloți ai unor țări membre NATO, dacă acestea din urmă își vor prezenta interesul. Citește și: EXCLUSIV Armata română se dotează mai repede cu avioane F-16 decât cu camioane: vehiculele Iveco vin cu întârzieri mari. Penalizările au ajuns la 29 de milioane de lei Prezența piloților ucraineni în România va intensifica activitățile de spionaj și sabotaj ale rușilor, crede un analist militar, fost cadru activ în intelligence-ul militar, azi comandor în rezervă. Misterul venirii ucrainenilor și al livrării F-16 Momentul venirii ucrainenilor, totuși, este încă neprecizat. Potrivit informațiilor deja publice, o parte din piloții Kievului se pregătesc în mai multe țări europene și în SUA atât pentru a dobândi nivelul necesar de engleză pentru a comunica, cât și pentru a se antrena pe avioane de tip jet, altele decât F-16. Nici momentul în care avioane F-16 vor fi livrate Ucrainei nu este cunoscut (sau, cel puțin, comunicat) în acest moment. Analiștii militari și de securitate consultați de către DeFapt.ro sunt sceptici că escadrilele de F-16 destinate Ucrainei vor fi active mai devreme de un an de acum înainte. Nici rolul F-16 în război nu este considerat a fi neapărat decisiv, câtă vreme cele peste 40 de aparate sunt considerate ca fiind puține pentru nevoile strategice ale Kievului.

Românii luptă în Ucraina din idealism (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

De ce luptă românii în Ucraina: Nu vrem ca Rusia să ajungă la granițele României. Aici luptă doar idealiștii, banii nu merită

Românii luptă în Ucraina din idealism. Un grup de români care luptă în războiul din Ucraina a povestit jurnaliştilor viaţa dură din tranşee. Românii luptă în Ucraina din idealism Românii luptători sunt din toate zonele României, printre ei aflându-se la un moment dat şi un cetăţean din Republica Moldova care avea domiciliul în Iaşi. Citește și: Edi Iordănescu voia să demisioneze de la națională în septembrie, indiferent de soarta calificării. Ce va face acum antrenorul Însă, văzând „iadul” luptelor de la Bahmut, acesta s-a întors acasă, la familie. „Aici luptă doar idealişti. Banii primiţi aici nu merită efortul de a te înrola”, spun cei de pe front. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Cea mai bună lună pentru Putin de când a atacat Ucraina Foto: Kremlin.ru
Eveniment

ANALIZĂ Cea mai bună lună pentru Putin de când a atacat Ucraina: Vestul, concentrat pe conflictul din Israel, ofensiva Kievului - blocată, economia Rusiei crește peste cea a Marii Britanii

Este cea mai bună lună pentru Putin de când a atacat Ucraina, arată în The Times analistul Mark Galeotti: Vestul este concentrat pe conflictul din Israel și a uitat de războiul din estul Europei, ofensiva Kievului a fost blocată de fortificațiile rusești, iar economia Rusiei crește peste cea a Marii Britanii. Citește și: DOCUMENT EXCLUSIV Facturile lui Umbrărescu pentru Autostrada Moldovei, neplătite: nu mai sunt bani la buget. Șeful CNAIR: Nu am avut toată suma Putin are toate motivele să sărbătorească la acest final de an, a apreciat Galeotti, în The Times. 6/ Russian forces continued offensive operations along the Kupyansk-Svatove-Kreminna line, near Bakhmut, near Avdiivka, west and southwest of Donetsk City, in the Donetsk-Zaporizhia Oblast border area, and in western Zaporizhia Oblast and advanced near #Avdiivka and Donetsk City. pic.twitter.com/75QG6N3RrA— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) November 19, 2023 Cea mai bună lună pentru Putin de când a atacat Ucraina Care sunt motivele care l-ar face pe președintele Rusiei să fie foarte mulțumit de situație: Contraofensiva ucraineană pare să se fi oprit, iar noroiul și frigul care vor urma vor face aproape imposibile noi progrese. Pierderile rușilor au fost serioase, mai mult decât duble față de cele ale ucrainenilor, dar apărarea lor a rezistat și s-au dovedit capabili să se adapteze la noile capacități oferite de tehnologia occidentală. Rușii folosesc cu succes drone și capacități electronice avansate împotriva armamentului oferit de Vest. Vestul nu reușește să ofere Ucrainei cantitatea de muniție necesară. De cealaltă parte, complexul militar-industrial rusesc lucrează la capacitate maximă, în 2-3 schimburi, iar șomajul a scăzut la circa 3%. Coreea de Nord a oferit deja Rusiei un milion de proiectile - cantitatea necesară pentru o lună de război. „PIB-ul Rusiei va crește probabil cu 2-3% în acest an, față de 0,5% cât se preconizează că va crește cel al Marii Britanii”, arată Galeotti. Sancțiunile vestice au avut impact limitat, Rusia procură echipamente avansate prin intermediul unor terțe țări și vinde petrol la cel puțin 80 de dolari barilul, deși grupul G7+ a impus în decembrie anul trecut un plafon de 60 de dolari pe baril pentru petrolul rusesc. Armata rusească nu are probleme cu recrutările, rușii se oferă voluntari, datorită salariilor uriașe oferite. „Forțele ucrainene sunt epuizate și, în ciuda eforturilor de a minimiza pierderile, au suferit pierderi mai mari decât rușii, proporțional cu totalul populației. Anul viitor va fi marcat de o mobilizare din ce în ce mai extinsă și mai coercitivă pentru a alimenta războiul”, arată The Times. Livrările SUA către Ucraina, afectate de sprijinul pentru Israel „Evenimentele din Orientul Mijlociu i-au oferit lui Putin criza pe care o aștepta. Aceasta nu este lipsită de costuri politice pentru Putin, în special în ceea ce privește relația sa cu Israelul, dar gradul în care acest eveniment consumă atenția politicienilor occidentali și a mass-media încurajează Kremlinul să creadă că va duce la o diminuare a asistenței și a atenției acordate Ucrainei. Deși este prea devreme pentru a accepta că acest lucru este adevărat, perspectiva livrărilor militare americane - inclusiv a proiectilelor de artilerie de 155 mm de care ucrainenii au nevoie atât de disperată - care sosesc în Israel i-a încurajat pe ruși”, mai arată analistul britanic Mark Galeotti. This is how the life of the Russian invader on the outskirts of Avdiivka came to an inept end pic.twitter.com/yO7AOj9sBs— Cloooud |?? (@GloOouD) November 18, 2023 El arată că sunt și unele vești bune pentru Ucraina: alegerile prezidențiale din Rusia de anul viitor vor fi fraudate masiv, ceea ce ar putea afecta sprijinul rușilor pentru război, iar Kievul va putea folosi în câteva luni avioanele F-16.

Se cere bombardarea României Foto: captură video
Eveniment

VIDEO În direct, la oră de vârf, la Rossia 1, se cere bombardarea României: „Au devenit prea aroganți!”

În direct, la oră de vârf, la Rossia 1, se cere bombardarea României: „Au devenit prea aroganți!”. Propunerea a venit din partea lui Dmitri Evstafiev, profesor de comunicare, media și design la Universitatea HSE din Rusia. El era invitat în emisiunea lui Vladimir Soloviov, unul din cei mai agresivi propagandiști ruși. Citește și: Ce pensie ar trebui să primească un contribuabil de 65 de ani de la care s-au colectat 650.000 lei, dacă banii ar fi investiți. Diferența imensă față de pensia oferită de stat Se cere bombardarea României „Este nevoie să bpmbardăm. Încep să fiu tot mai mult de acord cu Vladimir Rudolfovic (Soloviov). Însă nu aș bombarda Polonia. Trebuie să negociem cu ei. I-aș lovi pe români. De ce? Au devenit prea aroganți. În mod clar au devenit prea aroganți (...) Gaza este bombardată acum. Spre deosebire de Gaza, eu aș lovi țintit câteva baze militare românești prin care sunt trimise arme și muniții”, a spus Evstafiev. Declarația sa vine la o zi după ce Centrul European de Instruire F-16 de la Baza 86 Aeriană Fetești, locul în care piloții din țările NATO, dar și din Ucraina, vor fi instruiți să piloteze avionul de luptă F-16, a fost inaugurat oficial. Prima grupă care va fi instruită la Centrul European este formată din șapte piloți români. Tot aici urmează să fie instruiți și piloții ucraineni, după ce vor dobândi la un nivel operativ abilitățile de limbă engleză necesare pilotării avioanelor de luptă F-16. Ulterior Olanda, Danemarca și Norvegia vor demara procedurile de furnizare a avioanelor F-16 către Ucraina, țară aflată în război cu Rusia.

Centrul F-16 pentru piloți ucraineni, inaugurat (sursa: Inquam Photos/George Călin)
Eveniment

Centrul de antrenament F-16 pentru piloții ucraineni a fost inaugurat în România, dar nu se știe când vor fi instruiți primii piloți ai Kievului

Centrul F-16 pentru piloți ucraineni, inaugurat. Centrul European de Instruire F-16 de la Baza 86 Aeriană Fetești, locul în care piloții din țările NATO, dar și din Ucraina, vor fi instruiți să piloteze avionul de luptă F-16, a fost inaugurat oficial. Prima grupă care va fi instruită la Centrul European este formată din șapte piloți români. Tot aici urmează să fie instruiți și piloții ucraineni, după ce vor dobândi la un nivel operativ abilitățile de limbă engleză necesare pilotării avioanelor de luptă F-16. Ulterior Olanda, Danemarca și Norvegia vor demara procedurile de furnizare a avioanelor F-16 către Ucraina, țară aflată în război cu Rusia. Centrul F-16 pentru piloți ucraineni, inaugurat Baza 86 Aeriană Fetești se află într-un proces amplu de modernizare. Se construiesc clădiri și hangare noi. Câteva containere modulare au fost transformate în săli de curs pentru primul lot de șapte piloți români care a început oficial pregătirea teoretică la Centrul European de Instruire F-16. Citește și: EXCLUSIV Dronele Watchkeeper X de la Elbit pentru Ministerul Apărării nu au autorizație de export de la statul Israel. România a plătit deja un avans de 300 de milioane de lei După câteva săptămâni de pregătire teoretică, vor trece la pregătirea pe simulator. Abia după această fază, pe avioane. Șeful Centrului European de Instruire F-16, comandorul Pișta, a explicat că unicitatea hub-ului internațional de instruire a piloților de F-16 constă în faptul că sunt implicate cel puțin trei țări în acest proiect. Olanda, 18 aparate de luptă „Mă refer la România, SUA (prin Lockheed Martin - n.r.) și partenerul olandez care pune navele la dispoziţie. În acelaşi timp, între instructori este posibil să fie alte naţii, toate membre NATO, foşti piloţi militari care vor fi parte a acestui centru. Este important în contextul actual pentru că dăm un semnal că suntem uniţi”, a declarat comandorul Pişta într-o conferință de presă. Ministrul român al Apărării, Angel Tîlvăr, a declarat că „noi contribuim cu infrastructura de aici, Lockheed Martin va asigura partea de instruire, inclusiv pe partea de mentenanță. Olanda va asigura aparatele”. Până acum, la Centrul European de Instruire F-16 au ajuns instructorii de la compania americană Lockheed Martin, producătorul avionului F-16, și cinci avioane de luptă furnizate de Olanda. Țară care urmează să mai trimită alte 13 avioane F-16. Ministrul olandez al Apărării, declarații complezente Kajsa Ollongren, ministrul olandez al Apărării, prezentă la inaugurarea hub-ului, a declarat că Centrul European de Instruire F-16 de la Baza 86 Aeriană Fetești este important în contextul în care Olanda, Danemarca și Norvegia se pregătesc să livreze avioane F-16 Ucrainei. „Vom începe, bineînţeles, cu antrenamentul piloţilor români, dar vrem de asemenea să antrenăm piloţi ucraineni. (..) E nevoie să urgentăm întărirea forţelor aeriene, iar antrenamentele au început în Danemarca, în SUA şi mă bucur foarte mult că acum avem acest centru european”, a declarat, la finalul inaugurării ministrul Apărării Kajsa Ollongren. Nu e clar când vor veni ucrainenii Aceasta a fost completată de ministrul român Tîlvăr, care a menționat că lucrurile legate de înființarea centrului s-au derulat foarte repede. „Există un tempo, o cadenţă a sosirii echipamentelor, a aparatelor F-16. Totul e planificat. Piloţii ucraineni vor începe de îndată ce au satisfăcute cerinţele de pre-antrenament care se referă la deprinderea elementelor de abilităţi lingvistice şi, în funcţie de fiecare pilot, pregătirea va fi adaptată”, a declarat ministrul Angel Tîlvăr. Prezentă la inaugurarea centrului, Kathleen Kavalec, ambasadoarea SUA în România, a precizat că „este un pas înainte pentru ceea ce vedem în ultima perioadă cu agresiunea Rusiei. Am văzut ce s-a întâmplat în Ucraina. Nu aducem doar antrenamente pentru F-16, dar și sprijin militar de mai multe tipuri”.

F-16 olandeze pentru antrenarea piloților ucraineni (sursa: CNN)
Eveniment

Olanda a trimis la baza de la Fetești primele avioane F-16 destinate hub-ului NATO de antrenament la care pot veni și piloți ucraineni

F-16 olandeze pentru antrenarea piloților ucraineni. Olanda a trimis cinci avioane de luptă F-16, destinate Centrului European de Instruire, la Baza 86 Aeriană „Locotenent Aviator Gheorghe Mociorniță” din Fetești. Centrul European de Instruire de la Fetești va fi un hub internațional de instruire a piloților de F-16, inclusiv pentru piloții din Ucraina. Citește și: Cea mai importantă misiune a României pentru Kiev: antrenarea piloților ucraineni pe F-16, avioanele de vânătoare care pot crește major șansele împotriva trupelor rusești Consiliul Suprem de Apărare a Țării, condus de președintele Klaus Iohannis, și-a dat acordul pentru înființarea acestui hub regional în România la data de 6 iulie 2023. O săptămână mai târziu, la summit-ul NATO de la Vilnius, a fost semnată „declarația comună privind formalizarea Coaliției de antrenare a forțelor aeriene ale Ucrainei, în vederea operării aeronavelor F-16”. Documentul a fost semnat de 11 state NATO, inclusiv de România, și Ucraina. F-16 olandeze pentru antrenarea piloților ucraineni Ministerul Apărării Naționale (MApN) a anunțat că cinci avioane de luptă F-16 ale Forțelor Aeriene Regale Olandeze au aterizat la Baza 86 Aeriană „Locotenent Aviator Gheorghe Mociorniță” din Fetești. „Aeronavele vor deservi Centrul European de Instruire F-16 (European F-16 training center - EFTC), înființat ca urmare a colaborării dintre Ministerul Apărării Naționale, prin Forțele Aeriene Române, și Ministerul Apărării din Țările de Jos, prin Forțele Aeriene Regale, în parteneriat cu compania Lockheed Martin și cu sprijinul Regatului Danemarcei, stat coordonator alături de Țările de Jos, a Coaliției internaționale F-16”, potrivit MApN. Centrul European de Instruire va fi un hub internațional pentru instruirea piloților de aeronave F-16 și va avea rolul de a facilitate creșterea interoperabilității dintre aliați. Instructori de la Lockheed Martin Totodată, acest centru de antrenament va contribui la crearea unor standarde operaționale comune care au ca scop întărirea capacității NATO de a face față provocărilor din regiunea Mării Negre și din Europa de Est. Conform acordului de colaborare, Ministerul român al Apărării pune la dispoziție Baza 86 Aeriană, facilitățile de instruire și sprijinul națiunii-gazdă, Forțele Aeriene Regale ale Țărilor de Jos pun la dispoziție aeronave F-16, iar compania Lockheed Martin asigură instructorii și mentenanța. „Prin înființarea Centrului European de Instruire F-16, România se angajează să ofere un mediu de pregătire de înaltă calitate, cu acces la resurse tehnice și know-how de ultimă generație, nu doar pentru piloții români, ci și pentru cei din statele aliate și partenere, inclusiv Ucraina”, a mai transmis MApN. Hub operaționalizat de urgență Consiliul Suprem de Apărare a Țării, sub conducerea președintelui Klaus Iohannis, s-a reunit la data de 6 iulie 2023. Președintele Klaus Iohannis declara, conform unui comunicat al Administrației Prezidențiale, că „a fost analizată și implicarea României într-un proiect transatlantic nou, și anume crearea în țara noastră a unei facilități de instruire a piloților pentru operarea avioanelor F-16. Împreună cu alți aliați și cu compania care proiectează acest avion de luptă, va fi creat, în România, un hub regional pentru antrenamentul piloților care vor zbura pe aceste avioane. Aici vor fi pregătiți piloții români care operează aeronave F-16, urmând ca facilitatea să fie deschisă ulterior și participării piloților din statele aliate și partenere NATO, inclusiv din Ucraina”. O săptămână mai târziu, la summit-ul NATO de la Vilnius, a fost semnată „declarația comună privind formalizarea Coaliției de antrenare a forțelor aeriene ale Ucrainei, în vederea operării aeronavelor F-16”. Documentul a fost asumat de 11 state NATO: România, Belgia, Canada, Danemarca, Luxemburg, Norvegia, Polonia, Portugalia, Regatul Țărilor de Jos, Suedia și Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, plus Ucraina.

Rusia a beneficiat de atacul Hamas Foto: Twitter
Internațional

VIDEO Lider Hamas: „Rusia a beneficiat de atacul nostru, pentru că am deturnat atenția Statelor Unite de la Ucraina”

Un lider Hamas, Khaled Mashal, care fost până în 2017 președintele Biroului Politic al acestei organizații teroriste, a declarat la MEMRI TV: „Rusia a beneficiat de atacul nostru, pentru că am deturnat atenția Statelor Unite de la Ucraina”. Citește și: VIDEO În Daghestanul lui Putin a început vânătoarea evreilor: avion din Tel Aviv luat cu asalt, cetățeni suspectați că sunt israelieni, atacați de mulțimi furioase Rusia a beneficiat de atacul Hamas Mashal a spus că rușii le-au transmis liderilor Hamas că acțiunea lor va fi studiată în academiile lor militare. „Ne bazăm pe sprijinul marilor puteri - Rusia și China. Rușii au beneficiat de ceea ce am făcut, deoarece am deturnat atenția SUA de la Ucraina, în China au fost uimiți de succesul nostru. Rușii ne-au spus că ceea ce s-a întâmplat 7/10 va fi studiat în academiile militare, chinezii se gândesc să realizeze același plan în Taiwan. Arabii dau o lecție întregii lumi!", a spus liderul Hamas. O delegaţie a Hamas, gruparea teroristă care controlează Gaza, a fost, joi, în vizită la Moscova. Agenţia de stat RIA, care citează o sursă din delegaţia Hams, a declarat că Abu Marzook, membru de rang înalt al Hamas, se afla printre cei care au vizitat capitala Rusiei. Citește și: Contracte cu dedicație: profesorii pot folosi prima de carieră didactică la un număr limitat de magazine! Câțiva retaileri mari, excluși Israelul a criticat Rusia pentru primirea unei delegaţii a grupării teroriste Hamas, considerând situația drept ”deplorabilă”. „Mâinile responsabililor de rang înalt ai Hamas sunt pline de sângele a peste 1.400 de civili israelieni care au fost masacraţi, asasinaţi, executaţi şi arşi, iar ei sunt responsabili de răpirea a peste 220 de israelieni, inclusiv bebeluşi, copii, femei şi bătrâni”, a transmis ministerul israelian de Externe.

Vămile spre Moldova și Ucraina, infernale (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

VIDEO Punctele de trecere ale frontierei cu Moldova și Ucraina, infernale: niște halte fără reguli la bunul plac al polițiștilor

Vămile spre Moldova și Ucraina, infernale. Punctele de Trecere a Frontierei sunt acele locuri unde de obicei statul îi arată cetăţeanului cât de puţină încredere are în el. Vămile spre Moldova și Ucraina, infernale Practic, oricine trece graniţa terestră este suspect. Senzaţia este cu atât mai pronunţată pe drumurile care traversează graniţa de est. Citește și: Contracte cu dedicație: profesorii pot folosi prima de carieră didactică la un număr limitat de magazine! Câțiva retaileri mari, excluși Acolo unde punctele vamale - porţi de intrare în Uniunea Europeană - arată mai degrabă ca haltele prin care azi mai trec două-trei trenuri decât ca instituţii unde cetăţeanul să se simtă confortabil în relaţia cu autorităţile. În comparaţie, în cealaltă parte a ţării, tot la o graniţă cu un stat din afara UE, Serbia, verificările se fac mult mai repede, iar cozile aproape că nu există. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Cum profită Rusia de faptul că Occidentul este cu ochii pe Israel: atac masiv în regiunea Avdiivka Foto: Twitter
Internațional

Cum profită Rusia de faptul că Occidentul este cu ochii pe Israel: ofensivă masivă în Ucraina, în regiunea Avdiivka - oraș strategic, cheia unui avans al Kievului spre Donețk

Cum profită Rusia de faptul că Occidentul este cu ochii pe evoluția situației din Israel: a declanșat o ofensivă masivă în Ucraina, în regiunea Avdiivka, un oraș strategic, cheia unui avans al Kievului spre Donețk. Mulți comentatori compară luptele din regiunea Avdiivka cu cele din Bakhmut, dar diferența este că acest din urmă oraș nu avea o importanță militară prea mare. Citește și: Contracte cu dedicație: profesorii pot folosi prima de carieră didactică la un număr limitat de magazine! Câțiva retaileri mari, excluși Avdiivka Foto: Twitter Însă cea mai mare temere a Ucrainei și a Occidentului este că, acum, în Ucraina s-a intrat în faza unui război uzură. „Războaiele de uzură sunt în cele din urmă câștigate de partea care își poate adapta cel mai bine industria și își poate folosi capacitatea de producție direct pe câmpul de luptă - de la sisteme cibernetice de înaltă tehnologie până la gloanțe, cizme și «mâncăruri gata de consum»”, scrie, azi, The Times. John Kirby, US Navy Rear Admiral (Ret.):- Ukraine repelling Russian offensive in Avdiivka & other fronts- Time is clearly on Russia's side- Authorized support running out. If support ends, Ukraine could be overrun in just 1 week- Congress must approve additional support ASAP pic.twitter.com/642oUxQLvA— Igor Sushko (@igorsushko) October 28, 2023 Cum profită Rusia de faptul că Occidentul este cu ochii pe Israel Această publicație explică și de luptele de la Avdiivka sunt cruciale. Grafica: Twitter Chuck Pfarrer „Sistemul rutier face din Avdiivka poarta de intrare în sudul Donbasului. Ucrainenii l-au menținut în pofida presiunii rusești, încă de anul trecut. Este calea Kievului spre victorie în acest sector. Dacă pierde Avdiivka acum, va fi blocat în sud, iar mare parte din ceea ce a realizat în Donbas, mai la nord, va conta prea puțin. Brigada 1 de tancuri a Ucrainei a fost adusă pentru a apăra Avdiivka, în timp ce părți ale Brigăzii 47 Mecanizate, care luptă din greu, au fost retrase din principala ofensivă din sud, din Zaporojie, și trimise spre est pentru a ajuta la apărarea orașului. Au avut loc lupte aprige pentru controlul uzinei de cocs și produse chimice de pe flancul nordic al Avdiivka și al carierei de nisip din satul Opytne de pe flancul sudic. Aceste două situri industriale mizerabile contează cu adevărat”, explică o analiză din The Times. Harta ISW Citește și: Medicul șpăgar reținut, azi, la Sibiu are trei vile și două Mercedesuri. Lua șpagă 2-500 de lei și mâncare ca să-și facă datoria de psihiatru Pierderi masive ale armatei ruse, cele mai mari din 2023 „Forțele rusești au desfășurat operațiuni ofensive de-a lungul liniei Kupyansk-Svatove-Kreminna, lângă Bakhmut, lângă Avdiivka, la vest și sud-vest de orașul Donețk, în vestul regiunii Donețk, în zona de graniță dintre Donețk și regiunea Zaporizhia și în vestul regiunii Zaporizhia și au avansat în unele zone”, scria, la 28 octombrie Institutul de Studiu a Războiului (ISW), un think-tank britanic. „Forțele rusești au continuat operațiunile ofensive în apropiere de Avdiivka pe 28 octombrie, dar nu au obținut câștiguri teritoriale confirmate. Un agregator de știri rusesc a afirmat, de asemenea, că forțele rusești au avansat în apropiere de Novokalynove (7 km nord de Avdivka) pe 27 octombrie (...) Un alt milblogger rus a afirmat că forțele rusești luptă și își mută atacurile spre uzina de cocs din Avdiivka, chiar la sud de Stepove, controlează halda de deșeuri de lângă uzina de cocs din Avdiivka și sunt implicate în lupte crâncene de-a lungul căii ferate la sud-est de Stepove și la nord-vest de halda de deșeuri. Butusov a declarat pe 26 octombrie că forțele rusești au avansat la 600 de metri de zona industrială din nordul Avdiivka, în speranța de a folosi zona industrială pentru a intra în orașul propriu-zis.[40] O sursă rusă a publicat pe 28 octombrie imagini cu forțele rusești care efectuează lovituri aeriene împotriva pozițiilor ucrainene de la Uzina de Cocs din Avdiivka (...) Surse occidentale și ucrainene continuă să raporteze că forțele rusești suferă pierderi semnificative în jurul Avdiivka. Ministrul ucrainean al apărării Rustem Umerov i-a spus secretarului american al apărării, Lloyd Austin, că pierderile rusești în zona Avdiivka se ridică la aproximativ 4.000 de militari într-un interval de timp nespecificat, probabil în octombrie 2023”, mai susține analiza ISW. Massacre of Orcs Continues in Avdiivka dead bodies littered everywhere pic.twitter.com/iuVf3fAdlW— Getty (@region776) October 29, 2023

Moaștele Sfintei Teodora revin în România (sursa: doxologia.ro)
Eveniment

Cine a fost Sfânta Teodora de la Sihla, ale cărei moaşte ar putea fi aduse în Moldova. Mulţi români i-au vizitat deja peştera

Moaștele Sfintei Teodora revin în România. În Moldova ar putea ajunge moaştele uneia dintre cele mai iubite sfinte: Sfânta Teodora de la Sihla. Moaștele Sfintei Teodora revin în România Discuţia a fost relansată în urma vizitei la Kiev a delegaţiei Guvernului României, conform agenţiei de presă basilica.ro a Patriarhiei Române. Citește și: Viața de lux a șefului CCR, Marian Enache: 9.000 de euro lunar (300 de euro pe zi) – cheltuieli, plus economii de aproape 6.000 de euro pe lună. Totul, din bani publici: salariu, pensii speciale, sporuri Astfel, la finalul discuţiilor s-a făcut o declaraţie publică prin care ambele ţări îşi asumă „importanţa lucrărilor legate de organizarea căutării moaştelor Sfintei Teodora în Ucraina şi a mormintelor hatmanilor Pylyp Orlyk şi Ivan Mazepa din România”. În urma acestui schimb, moaştele Sfintei Teodora ar urma să fie oferite din nou României. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Un nou pod peste Dunăre, spre Ucraina Foto: Facebook Ionel Scrioșteanu
Economie

România ar putea construi un nou pod peste Dunăre, la Isaccea, spre Ucraina. Podul va face legătura Odessa-Constanța

România ar putea construi un nou pod peste Dunăre, la Isaccea, spre Ucraina, a scris, pe Facebook, secretarul de stat din ministerul Transporturilor Ionel Scrioșteanu. Podul ar urma să facă legătura între Odessa și Constanța și ar putea finanțat din fonduri europene. România si Ucraina vor beneficia de o finanțare europeană de 1,2 miliarde euro pentru investiții în punctele de trecere a frontierei de la granița comuna prin modernizarea a șase puncte de trecere a frontierei și amenajarea a altor opt puncte noi. Citește și: Deși are 47.000 lei/ lună și două pensii speciale uriașe, președintele CCR, Marian Enache, încasează și trei sporuri și o indemnzație. Enache a avut dosar de turnător, dar a dispărut Scrioșteanu a participat la ședința comună a guvernelor de la București și Kiev. Un nou pod peste Dunăre, spre Ucraina „?????????? ?? ?????????? ????? ???????? ???????? ?? ???????? ???????? ??????? ???????????? ?????????? ?????? ?????????? ??????????? ?????????? ?????????: (???? ???????) ????? – ????????? ??????? ??????????? ????????? ?? ??????? ? ?????????? ???????-??????? ?? ? ????a?????????? ??????? ?????? Scopul acestui document constă în asigurarea unui tranzit facil și sigur al mărfurilor ucrainene, în dezvoltarea infrastructurii de transport, dar și pentru a crea o platformă eficientă pentru schimbul de experiență și bune practici în proiectele de dezvoltare a infrastructurii de transport din România și Ucraina; România si Ucraina vor beneficia de o finanțare europeană de 1,2 miliarde euro pentru investiții în punctele de trecere a frontierei de la granița comuna prin modernizarea a 6 puncte de trecere a frontierei și amenajarea a altor 8 puncte noi; Aceste investiții vor contribui la creșterea și eficientizarea fluxurilor de mărfuri la trecerea frontierei între România și Ucraina, iar această strategie pune bazele creșterii conectivității, competitivității, dar și a rezilienței României și Ucrainei; Strategia anexată acestui Memorandum prevede inclusiv construirea unui nou pod peste Dunăre la Isaccea - Orlivka, deschizând astfel calea unui coridor de transport european care va face legătura între Odessa și Portul Constanța; Este prima strategie pentru punctele de trecere a frontierei elaborată între un stat membru al Uniunii Europene și Ucraina și a fost realizată pe durata a mai multor luni în cadru trilateral România - Comisia Europeană - Ucraina”, a scris, pe Facebook, secretarul de stat. Citește și: Medicii șpăgari care au fost prinși luând mită de sute de ori scapă pe bandă rulantă, prin prescrierea faptelor El a arătat că, la ședința comună a celor două guverne s-a semnat și una cord pentru un pod feroviar peste Tisa, în zona localităților Sighetu Marmației (RO) și Bila Tservka (UA).

Ucraina face primul pas să interzică biserica ortodoxă subordonată Rusiei Foto: Patriarhia rusă
Internațional

Ucraina face primul pas să interzică biserica ortodoxă subordonată Rusiei. Preoții români din Ucraina, în majoritatea lor, sunt afiliați acestei biserici

Ucraina face primul pas să interzică biserica ortodoxă subordonată Rusiei: parlamentul ucrainean a adoptat joi, în prima lectură, un proiect de lege în acest sens. Însă majoritatea preților ortodocși români din Ucraina fac parte din această biserică. Citește și: Beizadeaua Mario Iorgulescu era beată criță și plină de droguri, la momentul la care a ucis un om. Luase cocaină cu fentanil, una din cele mai dure combinații de droguri Ucraina face primul pas să interzică biserica ortodoxă subordonată Rusiei „Proiectul de lege a fost susținut de 267 de deputați. Cei mai mulți dintre cei care au votat în favoarea inițiativei au fost din partidul președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, Servitorul Poporului - cu 175 de deputați care au susținut inițiativa. Pentru ca proiectul de lege să intre în vigoare, acesta trebuie să fie votat în a doua lectură și semnat de Zelenski. Biserica Ortodoxă din Ucraina subordonată Moscovei este considerată a fi o a cincea coloană a Rusiei. La 7 iunie, Oleksandr Tkachenko, ministrul ucrainean al culturii și informației, a declarat că, în cazul în care legea va fi adoptată, în termen de trei zile, această biserică va trebui să înceteze să mai folosească situl Kiev-Pechersk Lavra, care găzduiește Mănăstirea Peșterilor, unul dintre cele mai importante situri spirituale și istorice din Ucraina”, scrie Kyiv Post. Citește și: Pensia astronomică de care beneficiază cel mai bine răsplătit pensionar special din România: de aproape patru ori salariul net al șefului statului. Este un fost magistrat Putin și patriarhul Chiril Preoții comunităților de etnie română din Ucraina nu aparțin de Patriarhia Română, ci în mod majoritar de Biserica Ortodoxă Ucraineană rămasă în comuniune cu Biserica Ortodoxă Rusă, a explicat, în ianuarie, Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei. Potrivit acestuia, preoții români din Ucraina au datoria „să se adecveze în mod înțelept, onest și realist” la realitatea tragică dintr-o țară „invadată și agresată militar de aproape un an”.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră