marți 23 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: salarii

300 articole
Politică

ANALIZĂ Localitățile care există doar pentru a asigura slujbe clientelei politice: în Bihor, 25% din primării nu pot asigura nici salariile angajaților

În Bihor, 25% din primării nu pot asigura nici salariile angajaților, arată o analiză publică a Consiliului Județean, publicată de Bihoreanul. Analiza arată că sunt comune care trăiesc doar din subvenția de la Consiliul Județean, dar salariile sunt la plafonul maxim, iar cheltuielile salariale raportate la populație le depășesc pe cele din Oradea. Parlamentul a stabilit anul trecut majorarea cu 25%, de la 1 noiembrie, a indemnizațiilor pentru primari și viceprimari, iar în acest mod au fost majorate și salariile personalului din primării, care sunt calculate în funcție de limita salarizării viceprimarului. În Bihor, 25% din primării nu pot asigura nici salariile angajaților În Bihor sunt 101 unități administrativ teritoriale (UAT), iar distribuția politică a primarilor este: 49 sunt de la PNL, 28 - PSD, 21-UDMR, câte unul PPMT, Pro România și Uniunea Slovacilor. Defapt.ro este un proiect independent, ne poți sprijini direcționând 3,5% din impozitul tău pe venit. Durează un minut, online Analiza Consiliului Județean arată că sunt câteva comune unde lefurile angajaților depășesc de aproape două ori veniturile proprii: Derna 199,07% (salarii de 1,282 milioane lei la venituri de 644.000 lei), Cherechiu 196,44%, Petreu 196,08%, Pietroasa 193,46%. „La polul opus, cu o pondere mică a salariilor raportat la veniturile proprii, se remarcă Sânmartin, unde doar 22,24% din taxe și impozite reprezintă lefurile, Borș - 26,41%, Salonta - 26,48%, Țețchea - 28,95%, Cociuba Mare - 32,69%, Aștileu - 33,25%”, arată Bihoreanul. La Sînmartin, de exemplu, primarul este membru PSD, dar este în conflict cu conducerea locală a partidului și, recent, s-a retras din Biroul Județean. „În 45 de UAT-uri, cheltuielile salariale raportate la populație le depășesc pe cele din Oradea. Dacă un funcționar îl costă pe un orădean 320 lei, la Holod un locuitor plătește 371 lei pentru un angajat din primărie, la Lăzăreni 413, la Chișlaz 442, la Balc 460, la Abram 497 lei etc”, mai scrie Bihoreanul. Citește și: ȘOCANT Președintele Colegiului Medicilor estimează că jumătate dintre medicii din România sunt „foarte onești”. El ceartă presa pentru că „distruge încrederea” în breaslă Unele comune trec și de 500 lei/locuitor pentru lefurile din primării: Cherechiu - 569, Pietroasa - 549, Husasău de Tinca - 545, Derna - 538, Sălacea - 529, Viișoara – 527, Sâniob - 517.

În Bihor, 25% din primării nu pot asigura nici salariile angajaților Foto: Facebook CJ Bihor
Salariile în învățământ întârzie câteva zile (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Plata salariilor la timp în învăţământ, pusă în pericol dintr-o neglijență birocratică a ministerului. Lefurile vor întârzia

Salariile în învățământ întârzie câteva zile. Ministerul Educaţiei a transmis cu întârziere noua versiune a aplicaţiei EDUSAL şi pune în pericol plata la timp a salariilor cadrelor didactice, nedidactice şi auxiliare. Salariile în învățământ întârzie câteva zile Se fac eforturi pentru ca salariile pe luna ianuarie să intre la timp în contul salariaţilor, în condiţiile unei întârzieri de câteva zile din partea Ministerului. În mod normal, funcţie de unitate de învăţământ din ţară, plata salariilor şi virarea acestora pe carduri se făcea într-una din zilele perioadei 10-14 ale fiecărei luni. Citește și: Protestatarii ar putea fi interceptați și arestați preventiv ca efect al schimbării legislative propuse de Ciucă și Bode Practic, angajaţii din unele şcoli ar fi trebuit să primească salariile chiar de azi. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Șeful DNA spune că procurorii n-au salarii mari Foto: Inquam/ Octav Ganea
Eveniment

Șeful DNA spune că procurorii din subordinea sa n-au salarii mari: vedeţi la deconcentrate, consilii judeţene, primăriile mari, în companiile naţionale, în agenţiile de reglementare

Șeful DNA, Crin Bologa, spune că procurorii din subordinea sa n-au salarii mari și susține că sunt instituții de stat unde „trei-patru oameni care au cât toţi procurorii DNA”. Șeful DNA spune că procurorii n-au salarii mari „Asta iar e o poveste cam de mult spusă în spaţiul public. Eu v-aş indica să vedeţi salariile tuturor celor care lucrează la stat pe diferite poziţii, să le vedeţi pe ale magistraţilor şi să vedeţi cam pe unde ne situăm acum. Pentru că a fost o lege unică de salarizare, noi am rămas acolo, restul toţi au trecut pe lângă şi la acea lege au fost excepţii, după excepţii, după excepţii. Vedeţi la instituţiile deconcentrate, câteva Consilii Judeţene, la primăriile mari, vedeţi în companiile naţionale, vedeţi în agenţiile de reglementare. Sunt acolo trei-patru oameni care au cât toţi procurorii DNA. Deci este poveste, aşa ce salarii mari... da, au fost, la un moment dat, dar am rămas cu acelea. Dar nici nu suntem săraci”, a declarat Crin Bologa, joi după-amiază, în conferinţa de presă susţinută cu ocazia prezentării bilanţului activităţii DNA pentru anul 2022 și citat de news.ro. Conform acestuia, 23 de procurori au plecat din DNA anul trecut, cei mai mulţi dintre ei prin pensionare. Citește și: Îngrijorare în Ucraina: Rusia pregătește o ofensivă masivă. Putin are 320.000 de soldați pe front, dublu față de forța inițială. „Cred că a început”, spune un comandant ucrainean

Primarul Marcel Adăscăliții vrea să-l oprească pe viceprimar să crească salariile Foto: Facebook
Politică

Caz unic în administrație: primarul vrea să-l oprească pe viceprimar să crească salariile. „Suntem prea săraci să ne permitem salarii atât de mari”, susține primarul

Caz unic în administrație: în Marghita, primarul independent Marcel Sas-Adăscăliții vrea să-l oprească pe viceprimar, Demian Zsolt, de la UDMR, să crească salariile funcționarilor locali. Într-un mesaj pe Facebook, primarul a spus: „Suntem prea săraci să ne permitem salarii atât de mari”. Primarul vrea să-l oprească pe viceprimar să crească salariile În 2021, la inițiativa primarului, salariile angajaților primăriei au fost reduse cu 10%. În acel an, salariile funcționarilor din Marghita erau mai mari decât ale celor de la Primăria Oradea sau din Salonta. Viceprimarul UDMR s-a opus și atunci reducerii salariilor și a rămas singurul funcționar care și-a păstrat veniturile. „Domnul viceprimar acum militează pentru restabilirea coeficienților, adică ridicarea salariului cu 10%, dar dânsul acum doi ani nu și-a completat cerere pentru diminuarea salariului și este singura persoană din Primărie care a primit salariul integral. Îi aduc la cunoștință că datorează comunității pe care o reprezentăm 5.000 euro”, a spus primarul, care a calculat cât ar însemna 10% din salariul viceprimarului. Primarul arată de ce nu vrea să crească salariile nici în 2022: orașul are 70% populație în vârstă, 23% din locuințe sunt goale, impozitele și taxele sunt mici, iar înainte de 2021 doar 32% din bugetul orașului se cheltuia pentru dezvoltare, în timp ce restul banilor susțineau funcționarea Primăriei. În 2021, 50% din buget a fost alocat pentru investiții, a precizat primarul. Majorarea salariului minim golește bugetul de 100.000 euro Pe de altă parte, edilul din Marghita arată și că bugetul orașului este deja afectat de majorările salariale dictate de HG 1447/2022, prin care salariul minim pe economie a ajuns la 3.000 lei. Calculele arată că orașul va pierde anual circa 100.000 euro din acest motiv, iar dacă salariile ar fi majorate cu 10%, așa cum vicele Demian Zsolt propune, Primăria va avea mai puțini bani pentru investiții. „Faptul că domnul viceprimar a propus majorarea salariului cu 10%, pe lângă această majorare (n.r. a salariului minim), ne va aduce o gaură în bugetul local de 709.920 lei, adică 144.000 euro pe an. Sunt bani foarte mulți prin această majorare, nu este oportună absolut deloc”, a declarat Sas-Adăscăliții, adăugând și acești bani ar acoperi „4-5 studii de fezabilitate” pentru proiecte. Viceprimarul UDMR a răspuns, arătând că nu și-a diminuat propria indemnizație cu 10%, întrucât banii respectiv îi folosește pentru susținerea „activităților și organizațiilor sportive și culturale, respectiv, caritative”, cărora Primăria Marghita nu le-a alocat fonduri - dar nu a precizat exact către ce organizații a donat. Citește și: Detalii cumplite în dosarul șefei secției de oncologie din Suceava: a amânat un tratament luni de zile, până când pacientul a dat șpaga. Medicamentul a venit, dar pacientul murise

Fond dublu de salarii la Cluj (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Economie

O altă faţă a decalajelor est-vest: fondul total de salarii din Cluj sau Timiş, dublu faţă de cel al Iaşiului. Bucureștiul, de șase ori cât Clujul

Fond dublu de salarii la Cluj. Firmele cu sediul social în Iaşi plătesc circa 1 miliard de lei lunar pe salarii. Fond dublu de salarii la Cluj Deşi pare o sumă uriaşă, în realitate nu este: angajatorii din judeţe precum Cluj sau Timiş plătesc valori şi aproape duble faţă de Iași. Acestea sunt, de altfel, judeţele cu cel mai mare fond de salarii, după Bucureşti. Citește și: Patriarhia română, reacție după ce Antena 3 CNN a vrut să-i manipuleze pe credincioșii din Ucraina împotriva lui Zelenski: românii au datoria să se adapteze la realitatea tragică a Ucrainei invadate În Bucureşti, fondul de salarii a fost de 10,6 miliarde de lei, bani plătiţi de 92.898 de angajatori pentru 1.576.431 de asiguraţi. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Cresc soldele și salariile de grad (sursa: Inquam Photos/Octav Ganea)
Eveniment

Cresc soldele (cu peste 200%) și salariile de grad ale militarilor și polițiștilor, inclusiv cei de penitenciare

Cresc soldele și salariile de grad. Soldele și salariile de grad ale personalului militar, polițiștilor și polițiștilor de penitenciare urmează să fie actualizate proporțional cu evoluția salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată. Generalii din armată, servicii secrete și poliție vor ajunge la o soldă de 1.000 lei, agenții de poliție, la 625 lei, iar soldații, la 500 lei. Mărirea soldelor de grad este prevăzută într-un proiect de HG care urmează să fie adoptat miercuri de Guvernul României. Creșterea soldelor și salariilor de grad va fi asigurată din bugetele de cheltuieli aprobate pentru fiecare instituție din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională. Cresc soldele și salariile de grad Soldele și salariile de grad ale militarilor și polițiștilor au fost reglementate prin Legea 153/2017. Actul normativ prevedea cuantumul soldelor de grad și salariile de grad pentru angajații din armată, servicii secrete și poliție. De exemplu, pentru generali, amirali și chestori generali de poliție, adică generalii cu patru stele, soldele era de 410 lei. La polul opus se aflau agenții de poliție, agenții de penitenciare și sergenții majori, pentru care era prevăzută o soldă de 250 lei. Cea mai mică soldă o primeau soldații și gradații profesioniști. Caporalul clasa I primea 235 lei, iar solda unui soldat era de doar 200 lei. Însă, în Nota de Fundamentare a Ordonanței de Urgență care urmează să fie adoptată de Guvern se menționează că „în prezent, cuantumul soldelor de grad/salariilor gradelor profesionale ale personalului militar, polițiștilor și polițiștilor de penitenciare sunt mai mari decât cele prevăzute la art.7 alin. (2) din anexa nr. VI la Legea – cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare”. Ce soldă va primi fiecare militar și polițist Ordonanța de Urgență aflată pe masa premierului Nicolae Ciucă prevede creșterea cuantumului soldei de grad/salariului gradului profesional proporțional cu evoluția salariului de bază minim brut pe țară. Astfel, generalii, amiralii și chestorii generali de poliție vor primi o soldă de 1.000 lei. Pentru gradele de general-locotenent, viceamiral, chestor-şef de poliţie s-a stabilit o soldă de 975 lei. Generalii cu două stele, adică ofițerii cu gradul de general-maior, contraamiral, chestor principal de poliţie vor primi 950 lei. Ofițerii cu gradul de general de brigadă, general de flotilă aeriană, contraamiral de flotilă, chestor de poliţie/penitenciare au prevăzută o soldă de 925 lei. Citește și: Marele dosar al șpăgilor din vama Albița: frontiera e șvaițer, dar vameșii fie au fost achitați, fie au primit pedepse mici, cu suspendare Cei cu gradul de colonel, comandor, comisar-şef de poliţie/penitenciare vor primi 900 lei. Pentru gradele de locotenent-colonel, căpitan-comandor, comisar de poliţie/penitenciare majorarea va ajunge la 850 lei. Maior, locotenent-comandor, subcomisar de poliţie/penitenciare - 825 lei. Căpitan, inspector principal de poliţie/penitenciare – 800 lei. Locotenent, inspector de poliţie/penitenciare - 775 lei. Sublocotenent, aspirant, subinspector de poliţie/penitenciare – 750 lei. Maiștri militari şi agenţi de poliţie/penitenciare Conform proiectului de act normativ, un maistru militar principal va primi o soldă de 725 lei. În timp ce un maistru militar clasa I 700 lei. Pentru maistru militar clasa II este prevăzută o soldă de 675 lei. În timp ce maiștrii militari clasa III, IV și V vor primi 650 lei, 625 lei, respectiv 600 lei. Plutonier adjutant principal/şef, agent-şef principal de poliţie/ penitenciare – 725 lei. Plutonier adjutant, agent-şef de poliţie/penitenciare – 700 lei. Plutonier major, agent-şef adjunct de poliţie/penitenciare - 675 lei. Plutonier, agent principal de poliţie/penitenciare – 650 lei. Sergent major, agent de poliţie/penitenciare – 625 lei. Sergent – 600 lei. Soldaţi şi gradaţi profesionişti Caporal clasa I – 590 lei. Caporal clasa a II-a – 565 lei. Caporal clasa a III-a – 550 lei. Fruntaş – 525 lei. Soldat – 500 lei.

Guvernul majorează, pe șest, salariile funcționarilor din prefecturi - surse Antena 3 Foto: Prefectura București
Politică

Guvernul majorează, pe șest, salariile funcționarilor din prefecturi - surse Antena 3

Guvernul majorează, pe șest, salariile funcționarilor din prefecturi, susțin surse Antena 3. Potrivit acestui post de televiziune, Guvernul a aprobat un proiect de lege prin care modifică Codul Administrativ. În proiect se propune ca funcțiile publice din cadrul instituției prefectului să devină funcții publice de stat în loc de funcții publice teritoriale. Guvernul majorează salariile funcționarilor din prefecturi Aceasta modificare a încadrării ar aduce și la o majorare salarială. „Astfel, un director general de prefectură va avea un salariu de bază de 9.283 de lei, un director general adjunct de 8.678 iar un simplu referent, de 3.950 de lei. Impactul bugetar este de 4.300.000 de lei pe an”, scrie Antena 3. Însă postul nu oferă nici o sursă a acestei informații. Sindicatul din cadrul Prefecturii Covasna a anunţat că va organiza miercuri o grevă de avertisment, solicitând majorarea salariilor. „Salarizarea personalului din cadrul instituţiilor prefectului trebuie să fie la nivelul funcţiilor publice de stat, având în vedere că Instituţia Prefectului este un organ de control al activităţii autorităţilor publice locale şi de conducere a serviciilor publice deconcentrate. În prezent, un angajat al Instituţiei Prefectului are un salariu mult mai mic decât un angajat din Consiliul Judeţean, primării şi servicii publice deconcentrate (...) Pentru plata salariilor angajaţilor de la consilii judeţene şi primării se alocă bani din Fondul de rezervă al Guvernului, în timp ce proiectul de lege care ar reda demnitatea angajaţilor din instituţiile prefectului este abandonat în sertarele Camerei Deputaţilor, abandon pe care îl resimţim şi noi”, se arată într-un comunicat de presă al Sindicatului „Egalitatea”. Citește și: Rusia își asumă victoria Argentinei la Campionatul Mondial: meritul ar fi al vaccinului Sputnik V, folosit pe scară largă în această țară

București, Cluj, cele mai mari salarii (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Bucureștiul și Clujul dau salarii cu sute de euro mai mari decât restul țării pentru aceeași muncă

București, Cluj, cele mai mari salarii. Angajaţii din domeniul IT şi Telecomunicaţii din Iaşi sunt plătiţi cu aproximativ 800 de euro mai puţin decât cei din Cluj. București, Cluj, cele mai mari salarii Judeţul Iaşi se situează pe locul secund în topul celor mai mari salarii din acest domeniu de activitate. În construcţii, Clujul oferă salarii cu peste 700 de euro mai mari decât salariul mediu oferit în alte mari centre ale ţării. Citește și: Republicanii, majoritari în Cameră, vor ca SUA să trimită Ucrainei rachete cu rază lungă: Pot ajunge rachete în Crimeea? Așa e cinstit, Crimeea nu e Rusia, potrivit legii internaționale Diferenţe salariale mari apar şi la domeniul marketing, acolo unde Bucureştiul oferă un salariu mediu de 1.356 de euro. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Primarul Astrid Fodor propune o creştere cu 15% a salariilor angajaţilor din Primărie Foto: Facebook
Politică

Sibiu: Primarul Astrid Fodor propune o creştere cu 15% a salariilor angajaţilor din Primărie

Primarul Sibiului, Astrid Fodor (Forumul Democrat al Germanilor din România, FDGR) propune o creştere cu 15% a salariilor angajaţilor din Primărie, arată publicația locală Turnul Sfatului. Primăria are 1.400 de angajați, iar majorarea va intra în vigoare de la 1 decembrie. Impactul bugetar va fi, potrivit Turnul Sfatului, de aproape trei milioane de euro, ceea ce va duce fondul de salarii la 23,6 milioane de euro. Creştere cu 15% a salariilor angajaţilor din Primărie Cel mai mare salariu de bază, aferent gradației II, ar urma să fie cel alocat secretarului Primăriei (16.640 de lei lunar), în timp ce un director cu aceeași gradație va primi 13.476 de lei, lunar, salariu de bază. Un șef de birou sau oficiu, cu grad I, va avea un salariu de bază de 8.768 de lei, în timp ce un referent debutant cu studii medii va primi un salariu de bază de 3.890 de lei. Cel mai mic salariu din Primăria Sibiu ar urma să fie cel al unui muncitor necalificat cu gradația II – 2.908 lei, lunar. Procentul de 15% este propus ca urmare a faptului că rata anuală a inflației în octombrie 2022, raportat la octombrie 2021 este de 15,32%. ”Potrivit Institutului Naţional de Statistică, ritmul lunar de creştere a preţurilor rămâne constant, cele mai mari scumpiri au avut loc la zahăr (62%), ulei (43%), gaze (40%). Proiecţia inflaţiei anuală a preţurilor IPC, prognozată de BNR pe trimestrul IV este de 16,3%, în contextul în care creşterea preţurilor pentru mărfurile alimentare este de 20,58%, a mărfurilor nealimentare 14,37% iar serviciile s-au scumpit cu 8,31% în septembrie 2022, raportat la septembrie 2021”, se arată în raportul care însoțește proiectul de hotărâre elaborat. Citește și: Elon Musk a restabilit contul de pe Twitter al lui Donald Trump. Peste 51% dintre utilizatorii rețelei au votat pentru deblocarea contului fostului președinte Ultima majorare salarială a avut loc în urmă cu un an. În decembrie 2021, salariile de bază angajaților administrației locale au crescut cu 10,9%.

Angajații băncii naționale a Cehiei renunță la creșterile salariale Foto: Twitter
Eveniment

Cehia: angajații băncii naționale renunță la creșterile salariale planificate, pentru a lupta cu inflația

În Cehia, angajații băncii naționale, CNB, renunță la creșterile salariale planificate, pentru a lupta cu inflația. Ei au convenit să anuleze precedentele contracte. Din iunie, CNB a menţinut stabile ratele dobânzilor, după ce din 2021 a început o campanie agresivă de majorare a dobânzilor, pentru a contracara inflaţia, care a atins în septembrie 18%, dar s-a atenuat la 15,1% luna trecută. @MICHLiq_ | #mzdy #inflace | V době vysoké inflace je největším nebezpečím rozpoutání mzdově-inflační spirály. Navázání růstu mezd na inflaci je z makroekonomického pohledu nevhodné, a proto jsme ho zrušili.— Česká národní banka (@CNB_cz) November 11, 2022 Angajații băncii naționale a Cehiei renunță la creșterile salariale Angajaţii de la Banca Centrală a Cehiei, conform condiţiilor din contractul de muncă precedent, ar fi fost îndreptăţiţi să beneficieze de o majorare a salariilor în linie cu inflaţia, plus 2,5 puncte procentuale, ceea ce ar fi însemnat o creştere de 18,3% în 2022 şi de 11,6% în 2023. Conform noului acord, salariile medii nominale vor creşte cu 4,5% anul viitor şi cu 8% anul acesta, a informat CNB. Într-o perioadă cu o inflaţie ridicată, cel mai mare risc este o spirală preţuri-salarii. „O legătură între creşterea salariilor şi inflaţie este inadecvată din punct de vedere macroeconomic, de aceea am anulat contractele”, a declarat guvernatorul Băncii Cehiei, Ales Michl. #Breaking - Czech National Bank employees agreed to cancel previous contracts.Read more: https://t.co/1FYYNp2Vek This article was fact checked by #Oigetit ✅ #Czech #central #bank #workers #give #up #faster #pay #raises #inflation #battle pic.twitter.com/6SqOsu4ucB— Oigetit Middle East (@OigetitME) November 11, 2022 Şeful sindicatului de la CNB, Jitka Svobodova, a explicat că sindicatul vrea să acţioneze în mod responsabil şi are o abordare pragmatică privind salariile. Michl a anunţat că salariile membrilor Board-ului vor fi îngheţate până când inflaţia scade. Citește și: VIDEO Primii soldați ucraineni au ajuns în Hersonul eliberat: scene de bucurie pe străzi. Forțele Kievului caută soldați ruși rămași în oraș și îmbrăcați în haine civile Obiectivul CNB este de a avea o rată a inflaţiei de 2% iar guvernatorul speră că va atinsă această ţintă în 2024.

Topul salariilor din România, pe județe (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Topul salariilor din România, pe județe, de la cel mai mare în jos: București, Cluj, Timiș, Sibiu, Ilfov, Iași

Topul salariilor din România, pe județe. Datele furnizate de Direcția Județeană de Statistică arată că o singură regiune de dezvoltare, București-Ilfov, asigură angajaților salarii peste media la nivel național. Topul salariilor din România, pe județe Iar județele-nucleu ale regiunilor de dezvoltare acaparează activitatea economică din zonele în care se află și se distanțează puternic de restul județelor din jurul lor. Potrivit ultimelor date centralizate și distribuite de Direcția de Statistică Iași, salariul mediu net în județ a fost în luna august de 3.852 de lei, plasând Iașiul pe locul șase în țară, după București, Cluj, Timiș, Sibiu și Ilfov. Citește și: Amenințări de o gravitate fără precedent de la Moscova: „Doar victoria Rusiei garantează evitarea conflictului nuclear mondial”. Suedia și Finlanda acceptă instalații nucleare NATO Capitala a fost singurul loc din țară în care salariul mediu net a depășit pragul de 5.000 de lei (cu o medie salarială de 5.119 lei), în condițiile în care salariul mediu net în România a fost de 3.933 de lei. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Explicații pentru dezastrul rusesc: moralul, la pământ Foto: Twitter
Eveniment

Explicații pentru dezastrul rusesc: moralul este la pământ. Echipamente din al doilea război mondial, hrana proastă, salariile întârzie, degerături - iarna, iar vara îi atacă țânțarii

Explicații pentru dezastrul rusesc: moralul este la pământ, explică mai mulți analiști militari. De cealaltă parte, forțele ucrainene sunt extrem de motivate să lupte. Peste 75% din populația Ucrainei susține până la capăt, cu riscul oricăror pierderi, bătălia pentru independență și integritate teritorială - arată un studiu al Universității Oxford publicat azi de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Explicații pentru dezastrul rusesc: moralul, la pământ Pe lunga listă a motivelor pentru care soldații ruși nu mai vor să se lupte se află: voluntarii din armata rusă sunt din regiuni sărace, care s-au înrolat pentru bani, dar nu se așteptau să lupte într-un război atât de brutal. Mulți vor să plece - ceea ce legea le permite, câtă vreme nu a fost declarată starea de război - dar sunt blocați de ofițerii ruși. În plus, apar informații că salariile încep să vină tot mai târziu. Încă din 4 septembrie, ministerul britanic al Apărării scria: „Forțele ruse din Ucraina ontinuă să sufere din cauza problemelor de moral și de disciplină. Pe lângă oboseala generată de lupte și de pierderile mari, problemele cu salariile reprezintă una dintre principalele nemulțumiri ale soldaților ruși”. Institul de Studii ale Războiului a punctat în această dimineață persistența acestei probleme. #Russian Mobilization & Force Generation Update:#Rostov Oblast outlet Rostov Tsargrad reported that Russian BARS-4 volunteers who served in #Ukraine and returned to Russia are facing issues receiving their salaries and health benefits. /2https://t.co/c0t0qKlltX— ISW (@TheStudyofWar) September 12, 2022 Hrana, proastă și puțină Problema hranei, semnalată la începutul invaziei, a rămas. În plus, rușii sunt nevoiți să-și cumpere singuri echipamente, de la stații de radio la veste antiglonț. echipamentul scos din depozite era într-o stare jalnică: trusele medicale erau vechi și prost dotate, iar unele tancuri au sosit făr motor. Fostul parașutist Pavel Filatiev, care a fugit din Rusia, relata că nu a avut vestă antiglonț, și-a procurat-o singur. pierderile de chipamente sunt imense, mai ales datorită loviturilor HIMARS asupra depozitelor de armamament. Însă dotarea este de cea mai proastă calitate: bocancii soldaților ruși se destramă. hrana este proastă și, pe deasupra, soldații de la aprovizonare o fură și o revând.iarna, rușii au degerat, iar vara au suferit de pe urma atacurilor țânțarilor. 1/ What are the reasons for Russia's Blyatskrieg – its rapid collapse east of Kharkiv – and why might Napoleon Bonaparte have known some of the answers? Here's a ? exploring some possible deeper reasons for Ukraine's stunning successes in recent days. pic.twitter.com/GdDEIC30ge— ChrisO (@ChrisO_wiki) September 11, 2022 antrenament prost: unele trupe au avut dreptul să tragă doar șase cartușe, la pregătirea inițială. Un fost luptător din trupele SEAL, care monitorizează situația din Ucraina, Chuck Pgarrer, scrie că imaginile cu blindatele rusești abandonate într-un râu arată că trupele Kremlinului au decis că este mai sigur să fugă pe jos, decât să fie atacați de rachete Javelin. Citește și: Ofensiva ucraineană a ajuns la marginea aeroportului din Donețk, la 10 km de centrul unei republici separatiste Și alți comentatori remarcă faptul că rușii au părăsit pe câmpul de luptă echipamente de milioane de dolari, ceea ce arată moralul acestor unități. Pe rețelele sociale au apărut ironii care susțin că numărul dezertorilor este atât de mare că forțele Kremlinului folosesc elicoptere ca să-i găsească.

Fotbaliști plătiți regește din bani publici (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Echipa de liga a doua finanțată de Primăria Iași, salarii și prime peste liga întâi

Fotbaliști plătiți regește din bani publici. Salariile oferite jucătorilor sunt foarte mari, chiar peste unele de la Liga I (şapte jucători au retribuţii de peste 4 000 de euro!). Fotbaliști plătiți regește din bani publici Iar în vară au fost efectuate două cantonamente. Asta, după ce în ultimele două campionate, unul în prima ligă, nu a avut loc niciun stagiu de pregătire centralizată, nici vara, nici iarna. Citește și: Sistemele americane de rachete HIMARS de mare precizie și rază medie de acțiune schimbă jocul în Ucraina: o bază rusească din Herson a fost făcută una cu pământul. Panică în Crimeea Iar lista poate continua la o echipă care a început campionatul cu un lot complet, de peste 30 de jucători, şi nu are nicio contracandidată puternică la promovarea în elită. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Directorii Primăriei, venituri peste președintele Iohannis (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Lista directorilor societăţilor Primăriei care câştigă mai mult decât președintele Iohannis

Directorii Primăriei, venituri peste președintele Iohannis. Unii dintre oamenii de încredere ai primarului câştigă şi de două ori cât preşedintele României. Directorii Primăriei, venituri peste președintele Iohannis Sumele sunt ameţitoare şi pentru directorii din mediul privat care lucrează 10-12 ore pe zi. Culmea, la salarii de mii de euro, în unele cazuri, se adaugă şi pensii consistente. Citește și: Romgaz a semnat pe un miliard de dolari pentru Exxon România, dar va plăti peste două miliarde de dolari: companie are datorii de aproape cinci miliarde de lei Veniturile din pensii sau din consilii de administraţie rotunjesc, în cazul unor directori, remuneraţiile lunare. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Salariile primarilor urmează să fie mărite Foto: Asociația comunelor
Politică

Salariile primarilor urmează să fie mărite cu aproape 20% (presă)

Salariile primarilor urmează să fie mărite cu aproape 20%, potrivit unui proiect de lege aflat acum pe ordinea de zi a Camerei Deputaților, anunță Antena 3. Parlamentarii au dorit să adopte acest proiect de lege săptămâna trecută, dar, urmare a unei „erori materiale”, el a ajuns pe ordinea de zi din această săptămână. România are 3.180 de primari și peste 40.000 de consilieri locali. Peste 100 de comune au sub 1.000 de locuitori. Salariile primarilor urmează să fie mărite Prevederea privind majorarea salariilor primarilor a fost strecurată într-un amendament al deputatului Adrian Solomon. Astfel, valoarea de referință în funcție de care sunt calculate salariile primarilor crește de la 2.080 de lei - salariul minim în 2019 - la 2.300 de lei, salariul minim în 2021. Urmare a acestei modificări, aceste salarii se vor majora, brut, cu 15-20%. De exemplu, un primar de oraş cu peste 100.001 de locuitori are acum 15.600 lei și va sări, dacă aceste modificări se adoptă, la 17.250 lei. Primarul unei comune de până în 3.000 de locuitori va avea 9.200 de lei. Săptămâna trecută, Camera Deputaților a votat majorări până în 50% a salariilor angajaților unor ministere. Aceste majorări sunt: Până în 25% pentru personalul din cadrul aparatului propriu al Ministerului Sănătății15% pentru funcționarii publici din cadrul aparatului Ministerului Culturii, Ministerului Transporturilor și Infrastructurii. Motivare: „complexitatea muncii”15% pentru personalul contractual din cadrul aparatului Ministerului Culturii, Ministerului Transporturilor și Infrastructurii15% pentru funcționarii publici din serviciile publice deconcentrate ale instituțiilor din subordinea, coordonarea sau sub autoritatea Ministerului Culturii, Ministerului Transporturilor și Infrastructurii15% pentru personalul contractual din serviciile publice deconcentrate ale instituțiilor din subordinea, coordonarea sau sub autoritatea Ministerului Culturii, Ministerului Transporturilor și Infrastructurii50% pentru personalul din instituţiile şi/sau autorităţile publice nominalizat în echipele de proiecte finanţate din fonduri externe rambursabile15% pentru personalul din Ministerul Antreprenoriatului și Turismului și din Ministerul Sportului Citește și: Deputații au votat o avalanșă de majorări salariale pentru funcționarii din ministere. Aparatul central a crescut cu 14.800 de oameni în șase luni, spune deputata USR Țoiu

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră