joi 18 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: criza

74 articole
Internațional

Criză majoră în Madagascar: armata se alătură protestatarilor, zborurile internaționale sunt suspendate. MAE avertizează românii să evite călătoriile

Republica Madagascar traversează cea mai gravă criză politică din ultimii ani, după ce o parte din armată s-a alăturat protestatarilor din capitala Antananarivo. Nemulțumiri sociale transformate în revoltă politică Demonstrațiile, care au început la sfârșitul lunii septembrie, s-au transformat rapid într-o revoltă împotriva președintelui Andry Rajoelina, reales în 2023. Citește și: Șeful Armatei Române, generalul Gheorghiță Vlad, spune că și-ar dori ca fiecare cetățean să știe să tragă cu arma, ca în Israel sau Elveția Pentru prima dată de la debutul manifestațiilor, soldați au escortat protestatarii până în Piața 13 Mai, simbol al mișcărilor populare malgașe, cerând camarazilor lor „să nu mai asculte ordinele” și „să nu tragă asupra civililor”. "Madagscar Gen Z" Protestele au fost inițiate de colectivul „Madagascar Gen Z”, care denunță penuriile de apă, electricitate și corupția endemică. Mișcarea s-a extins rapid, iar revendicările au devenit politice: demisia președintelui, dizolvarea Senatului și formarea unei comisii electorale independente. Președintele Rajoelina, ajuns la putere în 2009 printr-o mișcare populară, a încercat să calmeze spiritele prin remanierea guvernului și numirea generalului Ruphin Fortunat Zafisambo ca premier, însă măsura nu a avut efect. Implicarea armatei și apeluri la nesupunere Un moment decisiv l-a reprezentat intervenția unității CAPSAT, care l-a sprijinit pe Rajoelina în 2009, dar care acum îl contestă. Militarii au cerut colegilor să se alăture protestatarilor și au îndemnat la oprirea traficului aerian, inclusiv prin blocarea aeroportului internațional Ivato. Potrivit Națiunilor Unite, bilanțul confruntărilor a ajuns la cel puțin 22 de morți și peste 100 de răniți, în timp ce autoritățile malgașe admit doar 12 victime. Zborurile internaționale, suspendate pe termen nedeterminat Pe fondul violențelor, traficul aerian spre și dinspre Madagascar a fost suspendat, inclusiv cursele operate de Air France. Ministerul Afacerilor Externe al României a transmis sâmbătă un avertisment de călătorie de nivel 6 din 9 – „Evitați călătoriile neesențiale”, menționând că nu există o perspectivă clară pentru reluarea zborurilor. Recomandările MAE pentru cetățenii români aflați în Madagascar MAE îi sfătuiește pe românii care se află în Madagascar să: respecte cu strictețe instrucțiunile autorităților locale, evite zonele cu proteste și adunările publice, manifeste vigilență sporită, contacteze companiile aeriene pentru informații actualizate privind programul zborurilor. Asistență consulară și informații utile Pentru asistență consulară, cetățenii români pot contacta Ambasada României la Pretoria (acreditată pentru Republica Madagascar) la numărul +27 012 346 4231 – apelurile sunt preluate de Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS), disponibil permanent. În cazuri de urgență, este disponibil și numărul de urgență al misiunii diplomatice: +27 82 819 1765. Informații actualizate pot fi consultate pe paginile oficiale: https://pretoria.mae.ro/ https://www.mae.ro/

Proteste violente în Madagascar (sursa: X/Jon Elliot#FreeMadagascar)
Seceta oprește recoltarea măceșelor în Olt (sursa: Facebook/Romsilva - Direcția Silvică Olt)
Eveniment

Va fi criză de măceșe: pădurarii din Olt nu au mai cules fructele, care au fost afectate de secetă

Seceta oprește recoltarea măceșelor în Olt. Seceta prelungită din acest an a afectat grav calitatea măceșelor, iar Direcția Silvică Olt a anunțat că nu va mai recolta aceste fructe de pădure în 2025, deoarece niciun cumpărător nu a oferit prețul minim solicitat. Seceta oprește recoltarea măceșelor în Olt Declarația a fost făcută de purtătorul de cuvânt al instituției, George Vîle, care a precizat totodată că pentru plantele medicinale s-au încheiat contracte și s-au realizat livrări conform planului. Citește și: EXCLUSIV Cum a primit ministrul Nazare două apartamente nedeclarate de la soția unui fost client al DNA. Schema creditării firmei de către acționarul insignifiant „Pentru fructele de pădure, respectiv măceșe, am scos la licitație o cantitate de 80 de tone, însă niciun operator economic nu a oferit prețul minim solicitat de Direcția Silvică Olt”, a explicat George Vîle. Din acest motiv, instituția nu va mai achiziționa sau livra măceșe în anul 2025. Seceta, a subliniat el, a afectat semnificativ calitatea fructelor, reducând interesul cumpărătorilor. Plantele medicinale, în schimb, au depășit planul de colectare Spre deosebire de măceșe, plantele medicinale au înregistrat rezultate foarte bune. Direcția Silvică Olt a reușit să depășească planul de colectare cu peste 1.500 de kilograme de plante uscate. Cele mai solicitate specii au fost urzicile, păducelul și coada-șoricelului. „Am avut planificate două tone, dar am colectat 1.763 kg de urzici și 3.287 kg de păducel. La coada-șoricelului, am depășit programul cu peste 700 de kilograme, ajungând la 2.267 kg”, a detaliat purtătorul de cuvânt. Alte plante recoltate și prețurile obținute Pe lângă acestea, silvicultorii au mai colectat și livrat: 1.274 kg de sunătoare, 628 kg de flori de soc, 248 kg de flori de salcâm, 141 kg de flori de tei. Cea mai profitabilă plantă a fost teiul, vândut cu 44,26 lei/kg, în timp ce urzicile au avut cel mai mic preț, de 7,15 lei/kg. Aceste plante sunt utilizate în special în industria alimentară și farmaceutică, datorită proprietăților lor terapeutice. Contracte de peste 130.000 de lei Întreaga cantitate de plante medicinale a fost adjudecată de trei operatori economici, în urma licitațiilor organizate de Direcția Silvică Olt. Valoarea totală a contractelor de vânzare-cumpărare a ajuns la 131.368 de lei, potrivit reprezentantului instituției. „Plantele medicinale sunt culese de personalul silvic din tot județul Olt și sunt folosite în special în industriile alimentară și farmaceutică”, a adăugat George Vîle. 2025, un an fără măceșe în Olt Astfel, anul viitor va fi primul an în care Direcția Silvică Olt nu va recolta măceșe, din cauza combinației dintre secetă și lipsa cererii. Autoritățile speră ca, odată cu revenirea condițiilor climatice favorabile, calitatea fructelor să se refacă, iar licitațiile viitoare să atragă din nou cumpărători.

Crimeea, criză de combustibil, benzina raționalizată (sursa: TASS)
Internațional

Criză gravă de benzină la pompă în Rusia după loviturile ucrainene asupra rafinăriilor

Crimeea, criză de combustibil, benzina raționalizată. Autoritățile din Crimeea, peninsulă anexată de Rusia în 2014, au decis miercuri reducerea cantității maxime de benzină care poate fi cumpărată de la 30 la 20 de litri pentru fiecare autoturism. Crimeea, criză de combustibil, benzina raționalizată Măsura vine pe fondul crizei de combustibil generate de atacurile ucrainene asupra rafinăriilor rusești și de problemele de transport din Federația Rusă. Citește și: EXCLUSIV Apartamentul din Dubai al lui Traian Preoteasa, șeful CFR Călători, închiriat de Ministerul Muncii cu 30.000 de euro „A fost luată decizia de a limita vânzarea de combustibil la cel mult 20 de litri de persoană”, a anunțat Serghei Aksionov, liderul susținut de Moscova în Crimeea. Măsura anterioară nu a fost suficientă La începutul săptămânii, autoritățile locale limitaseră alimentarea la 30 de litri, însă restricția nu a reușit să stabilizeze piața. „Măsurile adoptate anterior nu permit, la ora actuală, o normalizare deplină a situației privind volumul necesar de combustibil auto la benzinăriile din Crimeea”, a precizat Aksionov. Atacurile ucrainene lovesc industria energetică rusă În ultimele luni, Ucraina a intensificat atacurile cu drone asupra rafinăriilor rusești, determinând reducerea producției și creșterea prețurilor la combustibili. Aceste acțiuni au contribuit direct la deficitul de carburant din Crimeea. Situația s-a agravat în ultimele zile și din cauza dificultăților logistice prin strâmtoarea Kerci, unde condițiile meteo nefavorabile au îngreunat transportul de combustibil.

Germania, criză politică privind Curtea Constituțională (sursa: Facebook/Bundespräsident Frank-Walter Steinmeier)
Internațional

Criză politică în Germania legată de numirea judecătorilor constituționali. Pretexte: avort, COVID

Germania, criză politică privind Curtea Constituțională. Președintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, a făcut duminică un apel ferm către partidele din coaliția de guvernare, solicitând rezolvarea rapidă a blocajului privind numirea a trei noi judecători la Curtea Constituțională. Votul de confirmare, programat pentru vineri, a fost amânat în urma unei dispute politice interne. Germania, criză politică privind Curtea Constituțională Într-un interviu acordat postului public ZDF, Steinmeier a subliniat gravitatea situației: Citește și: Sever Voinescu: „PNL, PSD, USR sunt complet epuizate. Singurul lucru mai rău decât ele e AUR” „Sper foarte mult că vor reuși, pentru că este vorba despre autoritatea și funcționarea Curții Constituționale, pe care trebuie să le păstrăm.” Criza a fost declanșată de refuzul blocului conservator CDU/CSU de a susține numirea unei candidate propuse de Partidul Social-Democrat (SPD), partener de coaliție. Disputa politică: o candidatură controversată Profesoara de drept Frauke Brosius-Gersdorf, propusă de SPD pentru Curtea Constituțională, a stârnit controverse din partea conservatorilor. Aceștia au criticat poziția sa favorabilă avortului și sprijinul acordat obligativității vaccinării în timpul pandemiei de Covid-19. Deși cancelarul german și-a exprimat anterior sprijinul pentru numirea ei, grupul parlamentar CDU/CSU a anunțat vineri, în mod neașteptat, că se va abține de la vot. În lipsa majorității de două treimi necesare, confirmarea candidaturii a eșuat. Alegații de plagiat și reacții în lanț Potrivit unor surse din blocul conservator, o presupusă acuzație de plagiat la adresa candidatei a apărut cu o zi înainte de vot. Această informație a fost invocată drept unul dintre motivele pentru care CDU/CSU a refuzat sprijinul. Ca reacție, SPD a anunțat că se va opune voturilor de confirmare pentru toți cei trei candidați, determinând amânarea întregului proces. Ultima zi de lucru a parlamentului înainte de vacanță Vineri a fost ultima zi de activitate a Bundestagului înainte de pauza parlamentară de vară. Criza survine într-un moment sensibil, oferind partidelor ocazia fie să tempereze tensiunile pe timpul verii, fie să adâncească neîncrederea în interiorul coaliției. Merz încearcă să calmeze spiritele Friedrich Merz, liderul CDU, a încercat să transmită un mesaj de unitate, în ciuda tensiunilor recente. În cadrul unei vizite la un festival local în Arnsberg, acesta a declarat: „Chiar lucrăm bine împreună cu social-democrații în această coaliție. Este o dovadă că centrul politic poate guverna stabil și eficient.” Steinmeier avertizează asupra riscului extremismului Președintele federal a avertizat că această criză afectează imaginea guvernului și încrederea în instituțiile democratice: „Evenimentele de vineri au subminat autoritatea parlamentului. Dacă partidele centrului democratic eșuează, vor profita partidele distructive de la extreme.”

Criză financiară la Filarmonica din Sibiu (sursa: Facebook/SAIFS Sindicatul Artiștilor Instrumentiști din Filarmonica de Stat Sibiu)
Eveniment

Filarmonica din Sibiu concediază nouă muzicieni, inclusiv o pianistă lider sindical: nu mai sunt bani de salarii

Criză financiară la Filarmonica din Sibiu: instituția va concedia nouă muzicieni, ca parte a unui plan de reorganizare aprobat luni de Consiliul Județean Sibiu, în cadrul unei ședințe extraordinare. Măsura vine pe fondul lipsei fondurilor necesare pentru plata salariilor. Criză financiară la Filarmonica din Sibiu Potrivit hotărârii adoptate, reorganizarea presupune reducerea numărului total de posturi de la 103 la 86. Citește și: EXCLUSIV „Bomba” pusă de Tîlvăr sub scaunul lui Moșteanu: sistemul de rachete SHORAD-VSHORAD de 2,2 miliarde de euro care nu respectă cerințele de licitație Dintre acestea, 3 sunt funcții de conducere, iar 83 sunt posturi de execuție, inclusiv cele ocupate de instrumentiști ai orchestrei. Sindicatele critică decizia de reorganizare Filiala sibiană a Blocului Național Sindical a criticat public pe rețelele sociale decizia de concediere a muzicienilor. În schimb, Sindicatul Salariaților Filarmonicii Sibiu a transmis, printr-un comunicat, că înțelege măsura, considerând că este singura soluție pentru a asigura plata salariilor până la sfârșitul anului. „Luăm act de această decizie, convinși fiind că va asigura, cel puțin până la sfârșitul anului, bugetarea activităților instituției, inclusiv plata salariilor angajaților – între care se numără și cei 54 de instrumentiști ai orchestrei”, se arată în comunicatul sindicatului. Managerul avertizează: fără concedieri, nu sunt bani de salarii Cristian Lupeș, managerul Filarmonicii și dirijor, a declarat că din luna august instituția nu va mai putea plăti integral salariile, dacă nu se aplică măsura de concediere. „Ascunzându-se în spatele jocurilor politice sub falsul pretext al protejării unor angajați, consilierii județeni pun în pericol contractele de muncă ale tuturor celor 92 de salariați ai Filarmonicii”, a avertizat Lupeș în cadrul unei conferințe de presă organizate pe 23 iunie. 10 iulie – termen limită pentru salarii integrale Potrivit managerului, 10 iulie este ultima zi în care angajații Filarmonicii din Sibiu vor mai încasa salarii întregi, dacă nu se aprobă restructurarea. Printre cei vizați de concedieri se numără și lidera sindicatului artiștilor instrumentiști, o pianistă pe care Lupeș o consideră mai puțin esențială pentru activitatea orchestrei, comparativ cu ceilalți muzicieni.

Criza Israel–Iran, Putin vorbește cu Trump (sursa: TASS)
Internațional

Putin a renunțat la aroganță și l-a sunat pe Trump, căruia i s-a plâns de acțiunile Israelului în Iran

Criza Israel–Iran, Putin vorbește cu Trump. Președintele Rusiei și liderul american au discutat despre riscul escaladării conflictului Israel–Iran, în contextul ofensivei militare recente. Criza Israel–Iran, Putin vorbește cu Trump Potrivit Kremlinului, Vladimir Putin l-a contactat telefonic sâmbătă pe Donald Trump, exprimându-și îngrijorarea profundă față de acțiunile Israelului împotriva Iranului. Citește și: Cea mai nerușinată sinecură: comitetul secret de unde 17 penali și politruci de top iau, fiecare, câte 21.000 de lei pe lună Consilierul prezidențial rus, Iuri Ușakov, a declarat că președintele Putin a condamnat operațiunea militară israeliană, avertizând asupra unui potențial pericol de escaladare regională cu consecințe imprevizibile pentru întregul Orient Mijlociu. În cadrul conversației, Vladimir Putin i-a relatat lui Donald Trump despre apelurile telefonice avute cu liderii Iranului și Israelului. Vineri, președintele rus a vorbit cu premierul Benjamin Netanyahu și cu președintele iranian Masud Pezeshkian, încercând să încurajeze o revenire la dialog și să evite un conflict militar deschis. Conversație de 50 de minute între cei doi lideri Discuția dintre Putin și Trump a durat aproximativ 50 de minute, potrivit consilierului Ușakov. Cu această ocazie, liderul rus i-a transmis și urări de ziua de naștere fostului președinte american. Rusia își oferă rolul de mediator Kremlinul a reiterat disponibilitatea Rusiei de a media o soluție diplomatică în conflictul Israel–Iran. Ușakov a descris conversația ca fiind „sinceră și foarte utilă” pentru clarificarea pozițiilor ambelor părți. Rusia condamnă atacurile asupra Iranului Anterior discuției dintre cei doi lideri, ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a avut o convorbire telefonică cu omologul său iranian, Abbas Araqchi. Lavrov a reafirmat condamnarea Rusiei față de atacurile israeliene, susținând că acestea pun în pericol stabilitatea regională. Vineri, în discuțiile separate cu liderii regionali, Putin a pledat pentru revenirea la negocieri și rezolvarea disputelor privind programul nuclear iranian prin mijloace exclusiv politico-diplomatice.

Premierul Ciolacu, într-o nouă vacanță prelungită Foto: Captură video
Politică

Premierul Ciolacu, într-o nouă vacanță prelungită: zero activități la Guvern timp de șase zile, deși criza economică se adâncește

Premierul Ciolacu, într-o nouă vacanță prelungită: el a avut zero activități la Guvern timp de șase zile - potrivit informațiilor de pe site-ul Executivului - deși criza economică se adâncește, iar PNRR este blocat.  DeFapt.ro a arătat că și la început de an, între 17 și 24 ianuarie, premierul pare să fi chiulit de la serviciu.  Citește și: Preot român misionar critică aducerea Luminii de la Ierusalim: „O improvizație făcută doar pentru impresia maselor” În anii în care era, de facto, în campanie electorală, președintele PSD posta pe Facebook imagini de la vizitele sale la biserică, în zilele de Paște, dar în 2025 nici măcar acest lucru nu l-a făcut.  În campania electorală, presa a scris că Sorina Docuz, cu care Ciolacu ar avea o relație, a fost trimisă în Dubai, pentru a fi protejată de presă. Premierul Ciolacu, într-o nouă vacanță prelungită Ultima apariție publică a lui Ciolacu, în calitate de premier, a avut loc la 16 aprilie, miercuri, când, printre altele a condus ședința de guvern. Joi, vineri și marți, 22 aprilie, pe site-ul Guvernului este consemnat: „Nu există evenimente publice programate în această zi”.  Nici pentru 23 aprilie nu au fost anunțate activități.  După ce a pierdut alegerile prezidențiale, Marcel Ciolacu a mai avut, aparent, minivacanțe de vineri până luni, în care nu consemna nici o activitate publică în calitate de șef al Executivului.  În acest timp, PNRR-ul este înghețat urmare a modificărilor aduse la legea pensiilor speciale, iar deficitul la primele două luni a ajuns la 1,58% din PIB. Guvernul a promis că va îngheța cheltuielile cu salariile bugetarilor, dar acestea au crescut cu 16,2% în primele două luni din 2025, față de perioada similară din 2024.  Singurul spațiu în care liderul PSD este activ în mod constant este TikTok. Luni, după Paște, el a postat un videoclip cu Crin Antonescu. 

Obezitatea, o criză globală în expansiune (sursa: Pexels/Towfiqu barbhuiya)
Eveniment

O criză globală în creștere: peste jumătate dintre adulți vor fi supraponderali sau obezi până în 2050

Obezitatea, o criză globală în expansiune. Mai mult de jumătate dintre adulți și o treime dintre copii, adolescenți și tineri vor fi supraponderali sau obezi până în anul 2050, potrivit unui nou studiu publicat în prestigioasa revistă The Lancet. Studiul analizează date din peste 200 de țări și trage un semnal de alarmă cu privire la ritmul accelerat al acestei epidemii mondiale. Obezitatea, o criză globală în expansiune Cercetătorii avertizează că nivelurile de obezitate vor crește rapid în până în 2030, mai ales în regiunile cu venituri reduse. Citește și: CSM protestează vehement împotriva tăierii pensiilor speciale, chiar dacă România va pierde 231 milioane euro din PNRR Nigeria este un exemplu grăitor: numărul adulților supraponderali sau obezi ar putea crește de la 36,6 milioane în 2021 la 141 de milioane în 2050, situând țara pe locul patru în lume după numărul de persoane afectate. Dublarea cazurilor în ultimele trei decenii În 2021, aproape jumătate dintre adulții din întreaga lume – un miliard de bărbați și 1,11 miliarde de femei – erau supraponderali sau obezi. Proporțiile s-au dublat față de anul 1990, iar dacă tendințele continuă, până în 2050, aproximativ 57,4% dintre bărbați și 60,3% dintre femei vor fi afectați. Cele mai mari populații de adulți supraponderali sau obezi vor fi în China (627 milioane), India (450 milioane) și SUA (214 milioane). Copiii și adolescenții, tot mai afectați Creșterea alarmantă se observă și în rândul celor tineri. Între 1990 și 2021, rata obezității la copiii și adolescenții tineri (sub 25 de ani) s-a dublat. De la 8,8% la 18,1% în rândul copiilor și adolescenților; De la 9,9% la 20,3% în rândul tinerilor adulți. Potrivit specialiștilor, în lipsa unor măsuri rapide, până în 2050 unul din trei tineri va fi afectat de excesul ponderal. Impactul obezității asupra sănătății Potrivit studiilor, obezitatea crește semnificativ riscul apariției unor probleme grave de sănătate, inclusiv diabet de tip 2, hipertensiune arterială, boli cardiovasculare, accident vascular cerebral și anumite tipuri de cancer. De asemenea, poate contribui la afecțiuni precum sindromul metabolic, boli hepatice, tulburări respiratorii, osteoartrită, gută și complicații în timpul sarcinii. Sănătatea publică și costurile sociale Autoarea principală a studiului, prof. Emmanuela Gakidou de la Institute for Health Metrics and Evaluation (Universitatea din Washington), avertizează că ne aflăm în fața unei „tragedii profunde și a unui eșec societal monumental”. Totuși, există speranță: „Guvernele pot folosi estimările noastre specifice pe țări pentru a identifica populațiile prioritare – acele grupuri care au nevoie urgentă de intervenții și tratamente sau de strategii de prevenire”, afirmă aceasta. Coautoarea raportului, dr. Jessica Kerr, de la Murdoch Children’s Research Institute din Australia, subliniază că „acționând acum, putem preveni o tranziție completă către obezitate la copii și adolescenți”. Cercetătorii avertizează că, dacă nu se intervine urgent, sistemele de sănătate deja fragile vor fi copleșite. În plus, riscul transmiterii intergeneraționale a obezității și al apariției unor boli grave (precum diabetul sau afecțiunile cardiovasculare) va aduce nu doar suferință, ci și costuri uriașe pentru societate.

PSD, profeții apocaliptice dacă nu câștigă Antonescu Foto: Obiectiv Suceava
Politică

PSD, profeții apocaliptice dacă nu câștigă Antonescu: România, în criză, Ciolacu - alungat

PSD face profeții apocaliptice, dacă nu câștigă Antonescu: România va intra în criză, Marcel Ciolacu va fi alungat de la Palatul Victoria, iar ratingul de țară va fi retrogradat la categoria junk. Citește și: Guvernarea PSD-PNL a ratat fonduri UE de 90 milioane de euro pentru aeroporturile locale, așa că banii pentru finalizare se scot din buget PSD, profeții apocaliptice dacă nu câștigă Antonescu În plus, într-o încercare de a-și mobiliza primarii și președinții de consiliu județean, secretarul general al PSD, Paul Stănescu a spus că o nouă putere va decide ca administratorii locali vor fi aleși în două tururi, în loc de unul. „Nu o să îl laud pe Crin (Antonescu - n.r.), dar în schimb o să vă spun ce o să se întâmple dacă nu o să fie Crin. Toţi ceilalţi, dar toţi ceilalţi, toţi - principalul punct pe ordinea de zi a lor este schimbarea Guvernului. Ce înseamnă asta? O aruncare în criză a ţării. Aţi văzut săptămâna trecută ce s-a întâmplat cu ratingul de ţară pe fondul instabilităţii. Încă un şoc de genul ăsta aruncă economia României şi România la categoria junk şi de aici încolo ne ducem pe drumul acela unde nu este nici durere, nici întristare, nici suspin, la loc cu verdeaţă cu toţii”, a declarat Mihai Tudose, în cadrul Conferinţei Judeţene a PSD Suceava. La aceeași conferință, Paul Stănescu a explicat ce vor păți primarii, dacă Antonescu nu ajunge președinte. „Ce se întâmplă dacă pierdem alegerile, dacă Crin Antonescu nu e preşedinte? Vă spun eu, se întâmplă două lucruri grave de tot: nu mai avem prim-ministru şi Şoldan nu o să facă mare lucru cu echipa lui şi nici la Suceava, nici la Olt, nici unde vreţi dumneavoastră. Şi doi, doi, domnilor primari, ştiţi că vă iubesc, sigur vom avea alegeri în două tururi şi la primărie şi la Consiliul Judeţean”, a susținut Stănescu. 

România, complet nepregătită în cel mai prost moment internațional Foto: presidency.ro
Politică

ANALIZĂ România, complet nepregătită în cel mai prost moment internațional din 1938

România este complet nepregătită în cel mai prost moment internațional din 1938, începând de la faptul că este condusă de un președinte interimar fără experiență internațională și terminând cu lipsa de resurse financiare și corupția din Armată.  Citește și: Dacă Ucraina cade, rușii vor fi la Sulina într-o zi iar Trump va negocia cu Putin la fel ca pentru Ucraina Mai grav este faptul că, politic, nu se poate anticipa o schimbare de direcție, respectiv o guvernare care să pregătească țara de război. În sfârșit, nu este clar dacă România are vreun plan pentru varianta în care Republica Moldova este preluată, într-o formă sau alta, de Rusia.  România, complet nepregătită în cel mai prost moment internațional În ce situație se află România, pe fondul conflictului dintre Statele Unite și Uniunea Europeană/Ucraina: România a cheltuit, în 2024, circa 2,2% din PIB pentru Apărare, dar ar fi aproape imposibil să ajungă la o țintă de 3% pe fondul deficitului bugetar uriaș - aprecierea Consiliului Fiscal Ultimele date disponibile, în raportul pe 2023 al secretarului general NATO, arătau că România cheltuie 59,7% din bugetul Apărării cu personalul. Doar Italia și Muntenegru alocă un procent mai mare. Pe de altă parte, doar 21,9% din acest buget se ducea către achiziții majore de armament. Premierul PSD, Marcel Ciolacu, nu vorbește limba engleză și nu este clar ce limbă străină știe Președintele interimar, Ilie Bolojan, nu are experiență internațională La alegerile din mai, candidatul pro-Rusia Călin Georgescu este cotat cu prima șansă - dacă Biroul Electoral Central îi va valida candidatura Încep să apară tot mai multe informații despre corupția la vârf din Armată, după ce șeful  Logisticii Armatei, generalul Cătălin Zisu, a fost acuzat de corupție Un fost secretar de stat din ministerul Externe a apreciat că doar 25% din personalul acestui minister este dedicat și inteligent.  În plus, PSD - principalul partid parlamentar, care domină Guvernul - este tot mai tentat de o politică „suveranistă”, după catastrofa de la alegerile parlamentare și prezidențiale din 2024. Electoratul său, în mod evident, ar prefera să voteze cu un candidat suveranist, în locul unuia perceput ca fiind de dreapta.  În sfârșit, pe fondul unui DNA tot mai ineficient, se poate presupune că corupția afectează toate achizițiile statului român, inclusiv cele militare. 

CNAS, criza resursei umane în IT (sursa: Inquam Photos/Saul Pop)
Eveniment

Catastrofă totală la Casa Națională de Asigurări de Sănătate: sistemul informatic are peste 20 de ani, e cârpit, specialiștii IT nu vin pe salariile de la stat

CNAS, criza resursei umane în IT. Resursa umană din domeniul IT la Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) este insuficientă, deoarece specialiștii nu sunt motivați de salariile oferite, a declarat președinta CNAS, Valeria Herdea, în cadrul Comisiei de specialitate din Camera Deputaților. CNAS, criza resursei umane în IT „Avem oameni, dar specialiștii IT nu vin la salariile pe care le putem oferi. Citește și: Susținătorul lui Georgescu, săltat de Poliție după ce a amenințat cu moartea familia lui Bolojan În acest moment, un expert IT poate câștiga de 10 ori mai mult în sectorul privat decât la CNAS”, a subliniat Herdea. Din cele cinci posturi disponibile, doar două au fost ocupate, iar unul dintre specialiști a demisionat după o săptămână din cauza volumului imens de muncă. Platforma PIAS funcționează cu dificultate Platforma informatică a asigurărilor de sănătate – PIAS 1 – a fost lansată în 2002 și, conform președintei CNAS, funcționează acum „cu intermitențe”. Disfuncționalitățile au devenit mai evidente în 2024, afectând furnizorii și pacienții. „Am anunțat perioadele de indisponibilitate, iar echipele lucrează la remedierea problemelor. Se fac intervenții și testări, dar sistemul este vechi și depășit”, a explicat Herdea. Bugetul insuficient și obstacolele legislative Resursa materială este direct dependentă de alocările bugetare, însă fondurile sunt adesea insuficiente. În plus, legislația actuală împiedică o achiziție rapidă și eficientă a soluțiilor IT. „Șase luni durează o simplă solicitare în SEAP, iar după aceea poate apărea o ordonanță care ne împiedică să mai facem achiziția. Acesta este un obstacol major în modernizarea sistemului”, a explicat președinta CNAS. Soluția: Implementarea platformei PIAS 2 Pentru a evita repetarea problemelor, CNAS lucrează la implementarea platformei PIAS 2, care va fi pregătită pentru 70.000 de furnizori de servicii medicale. „Sistemul actual a fost proiectat pentru 10.000 - 15.000 de furnizori, dar astăzi avem 42.000. Trebuie să supraviețuim cu ce avem, până când PIAS 2 va fi operațională”, a adăugat Herdea. CNAS caută specialiști IT, dar oferta nu este atractivă Deși CNAS a organizat concursuri repetate pentru ocuparea posturilor IT, specialiștii care s-au prezentat fie nu au trecut probele, fie au renunțat rapid, din cauza condițiilor de muncă. „Încercăm să găsim cele mai bune soluții, dar realitatea este că nu suntem competitivi pe piața IT”, a concluzionat Valeria Herdea.

Președintele interimar Bolojan, avertisment dramatic Foto: Administratia Prezidentiala
Politică

Președintele interimar Bolojan, avertisment dramatic: „Riscul de a ne confrunta cu o criză majoră este real”

Președintele interimar Ilie Bolojan a lansat un avertisment dramatic în primul său mesaj public după instalarea la Cotroceni: „Riscul de a ne confrunta cu o criză majoră este real”, a spus el. Totuși, aproape imediat el a susținut că „avem o țară sigură, stabilă și puternic ancorată pe drumul său european”. Bolojan a mai promis alegeri corecte și transparente. Iată mesajul lui Bolojan, integral, așa cum a fost el postat pe site-ul Administrației Prezidențiale: Președintele interimar Bolojan, avertisment dramatic „Dragi români, Vă adresez acest prim mesaj, pe deplin conștient de momentul extrem de important în care se află România. Îmi asum cu demnitate această funcție, cu toată responsabilitatea față de români și față de viitorul nostru, al tuturor. De ieri până astăzi am purtat discuții cu responsabilii și m-am familiarizat cu problemele și nevoile stringente din domeniile Apărării, Afacerilor Externe și Securității Naționale. Aceste aspecte necesită soluții adecvate și trebuie abordate cu seriozitate și echilibru. De-a lungul întregii mele activități publice, am fost ghidat de convingerea fermă că instituțiile trebuie să lucreze pentru oameni. Chiar dacă mandatul meu este unul limitat și bine definit de Constituție, vă garantez că acest principiu va rămâne valabil. Voi exercita această poziție cu toată demnitatea și responsabilitatea, înțelegând întru totul oportunitățile și limitele pe care le implică funcția de Președinte. Prioritățile și obiectivele mandatului meu sunt clare: În primul rând - asigurarea stabilității economice, sociale și politice a țării. Nu avem timp de pierdut, iar riscul de a ne confrunta cu o criză majoră este real. Tocmai de aceea, este nevoie de colaborarea întregii administrații publice centrale și locale, astfel încât să existe o bună guvernare, iar cetățenii să aibă încredere că statul funcționează pentru îndeplinirea așteptărilor legitime pe care le au. Vreau să îi asigur pe toți românii că avem o țară sigură, stabilă și puternic ancorată pe drumul său european. Un alt palier major este cel al politicii externe. Țara noastră va fi bine reprezentată pe plan extern, cu demnitate și seriozitate. Ceea ce va prima va fi interesul națiunii noastre, astfel încât fiecare cetățean să simtă că este protejat și apărat. România a demonstrat permanent aliaților săi externi că este un partener stabil și de încredere și este extrem de important să continuăm în aceeași direcție. O temă importantă este și scrutinul prezidențial care va urma. Transmit tuturor românilor un mesaj fără echivoc. Vom avea alegeri corecte și transparente! Votul este fundamentul democrației și asigurarea unor alegeri care să nu fie puse sub semnul întrebării reprezintă un pas major pentru ca românii să-și recapete încrederea în instituții. De aceea, voi face toate demersurile către toți cei responsabili să contribuie cu profesionalism și bună credință la organizarea unor alegeri libere și corecte. Aici, în fața dumneavoastră, a românilor, vă spun că îmi asum cu toată responsabilitatea poziția de Președinte interimar al României pentru a face tot ce ține de mine pentru ca fiecare cetățean să simtă că poate să aibă încredere în cei care îi reprezintă. Pentru toți cei care suntem în serviciile publice, indiferent unde ne desfășurăm activitatea, nu există alternativă decât să fim în slujba oamenilor și am așteptarea ca fiecare instituție și fiecare angajat să lucreze pentru cetățeni. Scopul meu, în calitate de Președinte interimar, este să redau încrederea în instituțiile publice, iar la finalul acestei perioade să vă pot privi în ochi, știind că am lucrat în interesul dumneavoastră și convins de faptul că am acționat cu integritate, demnitate și grijă față de români. Dumnezeu să aibă în pază țara noastră și pe toți românii, oriunde s-ar afla!”.

Criza din Transnistria, UE acuză Moscova (sursa: Facebook/Kaja Kallas)
Internațional

Liderii separatiști din Transnistria refuză ajutorul Chișinăului și condamnă locuitorii la frig după ce Gazprom a sistat furnizarea gazului. UE denunță un război hibrid al Moscovei

Criza din Transnistria, UE acuză Moscova. Republica Moldova se confruntă cu o criză energetică severă, după ce Rusia a suspendat livrările de gaze către regiunea separatistă Transnistria. Înaltul Reprezentant al UE, Kaja Kallas, a acuzat Moscova de utilizarea gazului ca armă și de destabilizare a regiunii printr-un „război hibrid”. Criza din Transnistria, UE acuză Moscova La 1 ianuarie, Gazprom a oprit livrările de gaze către Transnistria, invocând o datorie de peste 700 milioane de dolari. Citește și: VIDEO Ciolacu și aliații lui politici vor să predea România rușilor fără luptă, Călin Georgescu e doar bizarul scos în față, spune istoricul Cosmin Popa Totuși, un audit internațional realizat la cererea Chișinăului a confirmat că datoria reală este de doar 9 milioane de dolari. Suspendarea vine în contextul încetării tranzitului gazelor prin Ucraina, determinată de războiul din regiune. Premierul moldovean Dorin Recean a denunțat această măsură, afirmând că Rusia urmărește să provoace o criză umanitară în Transnistria pentru a destabiliza întreaga țară și a influența alegerile legislative din toamnă. Transnistria, în pragul colapsului energetic Regiunea separatistă Transnistria se confruntă cu o criză severă. Centrala termică de la Cuciurgan, care asigura până la 80% din producția de energie electrică a Republicii Moldova, funcționează acum pe bază de cărbune. Rezervele sunt pe cale să se epuizeze, iar deconectările zilnice de curent au devenit o realitate. Potrivit autorităților locale nerecunoscute, 72.000 de gospodării din Transnistria au rămas fără gaze, iar 1.500 de blocuri de locuit nu au încălzire și apă caldă. Ajutorul oferit de Chișinău, respins de Tiraspol Chișinăul a propus sprijin regiunii transnistrene, inclusiv prin modalități de cooperare energetică. Cu toate acestea, administrația nerecunoscută din Transnistria a respins oferta, conform liniilor dictate de Moscova. Această atitudine agravează situația locuitorilor, condamnați la suferință în plină iarnă. Republica Moldova, susținută de Uniunea Europeană În ciuda crizei, Chișinăul reușește să-și mențină stabilitatea energetică datorită importurilor din România și sprijinului oferit de Uniunea Europeană. Kaja Kallas a reafirmat solidaritatea UE, subliniind că Moldova rămâne bine conectată la rețelele energetice europene, ceea ce îi permite să reziste presiunilor Moscovei. Manipularea Rusiei Premierul Dorin Recean a declarat că scopul Kremlinului este instalarea unui guvern prorus la Chișinău, ceea ce ar permite Moscovei să își consolideze prezența militară în regiunea transnistreană. În prezent, Rusia are 1.500 de soldați în Transnistria, dintre care unii acționează sub pretextul „pacificării”. România, partener cheie în criza energetică Deficitul de energie electrică al Republicii Moldova, cu excepția Transnistriei, este acoperit în mare parte din importuri, predominant din România. Această colaborare subliniază importanța parteneriatului regional în fața presiunilor externe. criză cu implicații geopolitice majore Criza energetică din Republica Moldova nu este doar o problemă economică, ci și o strategie geopolitică menită să destabilizeze regiunea. Cu sprijinul UE și al României, Chișinăul își păstrează reziliența, dar provocările rămân semnificative, mai ales în contextul alegerilor din toamnă. Autoritățile moldovene își reafirmă obiectivul de a obține retragerea trupelor rusești și de a administra eficient regiunea transnistreană.

Criză de personal în sectorul construcțiilor (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Firmele românești de construcții caută ingineri și muncitori de șantier și nu prea găsesc

Criză de personal în sectorul construcțiilor. La final de an, sectorul construcțiilor din județul Iași se confruntă cu cea mai mare criză de personal. Criză de personal în sectorul construcțiilor Din totalul de 412 locuri de muncă disponibile prin AJOFM Iași, 200 sunt în construcții, indicând o nevoie acută de angajați. Citește și: Andra și Măruță, cel mai puternic cuplu din showbiz-ul românesc, încă un an cu profituri fabuloase, inclusiv din bani publici: milioanele, pe firme și cu 80% profit. Dar și datoriile sunt enorme Alte domenii cu posturi vacante includ serviciile (133 locuri), confecțiile (44 locuri), industria (33 locuri) și sănătatea și asistența socială (2 locuri). Aceste date reflectă provocările pieței muncii și cererea crescută pentru profesioniști în construcții. Continuarea, în Ziarul de Iași

Coreea de Sud decretează legea marțială (sursa: khan.co.kr)
Internațional

Scene incredibile la Seul, unde președintele a decretat legea marțială: elicoptere pe clădirea Parlamentului, demonstrații în stradă

Coreea de Sud decretează legea marțială. Marți seară, forțe ale poliției sud-coreene au pătruns în sediul Parlamentului de la Seul, utilizând elicoptere care au aterizat direct pe acoperișul clădirii. Intervenția vine după ce președintele Coreei de Sud, Yoon Suk Yeol, a decretat legea marțială, măsură ce a șocat atât scena politică locală, cât și comunitatea internațională. Coreea de Sud decretează legea marțială Conform declarațiilor președintelui Yoon, legea marțială are scopul de a proteja țara împotriva "forțelor comuniste nord-coreene". Citește și: Premieră în Parlamentul României: susținătorii lui Călin Georgescu, de la POT, ar fi făcut senatoare o videochatistă Cu toate acestea, decizia pare să fie îndreptată împotriva opoziției majoritare din Parlament, acuzată de președinte de "activități antistatale". Ce a declanșat conflictul? Tensiunile dintre guvern și opoziție au escaladat după ce Partidul Democrat (PD), care deține majoritatea în Parlament, a adoptat fără sprijinul partidului prezidențial, Partidul Puterii Populare (PPP), un buget pentru 2025 cu reduceri semnificative de cheltuieli. În plus, PD a aprobat moțiuni pentru destituirea procurorului general și a șefului Curții de Conturi, instituții-cheie pentru monitorizarea fondurilor publice. Restricții drastice impuse Legea marțială, implementată sub conducerea generalului Park An Su, șeful Statului Major, suspendă activitatea Parlamentului și a partidelor politice. De asemenea, interzice demonstrațiile, grevele și mitingurile care ar putea "incita la dezordine socială". Mass-media a trecut integral sub controlul Comandamentului Legii Marțiale, iar orice încercare de a contesta sistemul democratic liberal poate atrage arestări fără mandat. Liderul opoziției contestă măsura Lee Jae-Myung, liderul Partidului Democrat, a calificat legea marțială drept "ilegală" și a îndemnat populația să protesteze în fața Parlamentului. În timp ce mii de manifestanți s-au adunat deja, parlamentarii au votat o moțiune de invalidare a legii marțiale. SUA monitorizează situația Statele Unite au emis un comunicat prin intermediul Consiliului de Securitate Națională. Potrivit acestuia, SUA urmăresc îndeaproape evoluțiile din Coreea de Sud și mențin contactul cu guvernul de la Seul. Această situație reprezintă una dintre cele mai grave crize politice din Coreea de Sud, cu implicații majore pentru stabilitatea democratică a țării și pentru relațiile internaționale.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră