luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: cristian diaconescu

9 articole
Politică

VIDEO De ce Trump nu-l primește pe Nicușor Dan: România nu are nici un proiect concret pentru SUA (Cristian Diaconescu, la podcastul „Cum e, de fapt?”)

Cristian Diaconescu, diplomat și fost ministru de Externe, susține că lipsa unei întâlniri bilaterale între președintele Nicușor Dan și Donald Trump nu ține neapărat de absența disponibilității americane, ci de faptul că România nu vine cu proiecte concrete și o agendă clară în relația cu Statele Unite. Declarațiile au fost făcute în cadrul podcastului „Cum e, de fapt?”, realizat de DeFapt.ro. „Semnalul de disponibilitate americană există” Întrebat de ce nu a avut loc până acum o întâlnire la Washington între Nicușor Dan și Donald Trump, Cristian Diaconescu a afirmat că partea americană este deschisă dialogului, însă abordarea Washingtonului este una pragmatică. Citește și: Bolojan povestește că a aflat adevărata dimensiune a deficitului abia după două săptămâni la Guvern „Semnalul de disponibilitate americană există, dar și ei se uită concret, adică se uită într-o zonă mult mai pragmatică”, a declarat fostul ministru de Externe. Acesta a explicat că simpla dorință de a avea o întâlnire politică nu este suficientă în relația cu administrația americană, unde accentul cade pe interese strategice, proiecte și rezultate. „Nu neapărat în ideea că ne-am dori și doar ca să dați un semnal. Desigur, și semnalul este important”, a spus Diaconescu. Exemplul Poloniei în relația cu SUA Cristian Diaconescu a oferit și exemplul Poloniei pentru a explica modul concret în care Statele Unite își construiesc parteneriatele strategice. „În urmă cu câteva săptămâni, din Polonia, într-o zi plecau 5.000 de oameni și după o săptămână au venit 4.000 de americani. Ce s-a întâmplat în săptămâna aceea?”, a afirmat acesta, sugerând existența unor negocieri și proiecte bine definite între cele două state. Fostul diplomat a lăsat să se înțeleagă că relația cu Washingtonul trebuie construită prin inițiative clare și printr-o strategie coerentă, nu doar prin contacte politice simbolice. Ce spune Diaconescu despre contractul de consultanță Întrebat dacă a fost util contractul de consultanță semnat pentru facilitarea relației cu administrația americană, Cristian Diaconescu a declarat că astfel de acorduri pot deschide uși, dar nu pot înlocui munca diplomatică și proiectele concrete. „Contractul de consultanță îți asigură, ca să vorbesc mai simplu, un coridor, dar în cameră tot tu intri, cu proiecte, cu agendă”, a explicat el. În opinia sa, responsabilitatea pentru consolidarea relației cu SUA aparține în continuare instituțiilor românești și diplomației oficiale. „Nu exonerează nici externele, nici pe toți ceilalți”, a concluzionat Cristian Diaconescu.

Întâlnirea Dan-Trump depinde de proiecte concrete (sursa: Facebook/Nicușor Dan)
Cristian Diaconescu avertizează că România ar putea rata summit-ul NATO de la Ankara, din 7-9 iulie Foto: Captură video
Politică

VIDEO Cristian Diaconescu cere, la podcastul „Cum e, de fapt?”, o strategie pentru Marea Neagră

La finalul discuției de la podcastul „Cum e, de fapt?”, Cristian Diaconescu a părut să oasă din prudența diplomatică și a criticat lipsa unei strategii românești la Marea Neagră, strategie care să fie convenită cu statele riverane până la summit-ul NATO, de la Ankara, din 7-9 iulie. „Dacă, după modesta mea părere, de la Ankara privind Marea Neagră, o să ieșim doar cu o frază prin care se recunoaște că acolo e o zonă care trebuie să fie securitară și atât, am ratat tot”, a spus el. Citește și: O eternă bugetară cu venituri uriașe, apropiata Elenei Udrea, viitor ministru la Proiecte Europene. Soțul ei a candidat pentru PNL în 2020 și 2024 Diaconescu a vorbit și despre relația cu SUA, excluzând speculațiile că ar exista o antiteză între relația cu Washington-ul și cea cu Uniunea Europeană. „...și atunci îmi mut interesele și banii în altă parte” Transcrierea începe la minutul 18.06: „Diaconescu: Se poate lucra, repet, cu un partener de la egal la egal. Nu exagerez când spun, sunt interese americane ce privesc direct, imediat și pozitiv România. Și, pe acest fundal, dacă vrei să ai o bilaterală care într-adevăr să aibă conținut și nu numai poză faci o agendă pe care o pregătești din timp, faci un efort în așa fel încât bilaterala să fie de fapt o confirmare generică a tot ce s-a stabilit pe verticală. Deci, dacă faci acest lucru atunci relația cu Statele Unite e una de profunzime. Și un singur lucru, iartă-mă, un singur lucru vreau să mai spun, nu există elemente de contrapondere...nu știu, mi s-a părut la un moment...cu europenii - exclus! Q: Spuneți că e o falsă discuție. Diaconescu: Este o falsă discuție. Este total neproductivă în ceea ce ne privește și dacă ne luăm doar de pe niște postări în legătură cu lideri europeni, într-un sens sau în altul, aflați că în profunzime se lucrează cât se poate de eficient cu partenerii. Deci nu trebuie să te disociezi pentru a deveni simpatic într-un sens sau în altul. Q: De ce nu am văzut încă o întâlnire bilaterală la Washington, Nicușor Dan-Donald Trump? Diaconescu: Nu știu să vă răspund la această întrebare. Ceea ce știu sigur este că semnalul de disponibilitate american există, dar și ei se uită concret, adică se uită într o zonă mult mai pragmatică, nu neapărat în ideea că ne-am dori și doar ca să dați un semnal. Sigur și semnalul este important. Dar apropo de cum se lucrează, vă dau exemplul pe care o să îl tot anunț din diverse perspective. În acest moment, mă rog, în urmă câteva săptămâni din Polonia, într-o zi plecau 5.000 de oameni și după o săptămână au venit 4.000 de americani. Ce s-a întâmplat în săptămâna aceea? Q: Spuneți trebuie să pregătim relația cu SUA. A fost bună ideea contractului de consultanță? Diaconescu: Nu știu exact ce au urmărit contractul de consultanță. Îți asigură, ca să vorbesc mai simplu, îți asigură, să zicem, în coridor, dar în cameră tot tu intri cu proiecte, cu agendă etc. Deci nu exonerează de nici externele, nici toți ceilalți. Q: Și pentru final, pentru că ați pomenit de interesele americane în România, care sunt acelea și de ce sunt atât de importante încât să garanteze o relație solidă? Diaconescu: Sunt de natură strategică din perspectiva americană. Se înțelege cât se poate de clar ce înseamnă România în frontieră, ce înseamnă cu frontiera cu proximitatea estică, la fel cum se înțelege ce înseamnă statele baltice, ce înseamnă Finlanda. Ceea ce se așteaptă din perspectiva americană, pentru ca ei să supraliciteze, este o strategie la Marea Neagră. Cum o stabilești, cu Turcia, cu statele riverane? Aici nu americanii vin să comande. Dar în momentul în care va exista o strategie la Marea Neagră care să se concretizeze până la Ankara - acuma legat de cum fac guvern și când lor face - adică până la summitul NATO, care se în 7-9 iulie și se lucrează enorm. Dacă, după modesta mea părere, de la Ankara privind Marea Neagră, o să ieșim doar cu o frază prin care se recunoaște că acolo e o zonă care trebuie să fie securitară și atât, am ratat tot. Q: Păi, avem o lună până atunci. Credeți dumneavoastră că într o lună de zile...Cine trebuie să vină cu strategia asta? Diaconescu: Nu. Aici e vorba de mai multe instituții care trebuie să lucreze, trebuie să identifice, trebuie să se acomodeze cu partenerul american. Q: Dar știți să fie ceva, o bază deja? Diaconescu: O bază v-am spus, există, dar este datoria noastră să lucrăm pe această bază. Uite, de exemplu, polonezii. Iarăși că-i dau exemplu, uite și de două ori să dau exemplu pe Polonez și pe Sikorski. Dau eu numărul de telefon lui Sikorski, dacă vreți să-l sunați. Sikorski spune să facem o zonă de excludere aeriană la frontiera spre est. Hai să vedem ce ar însemna asta. Hai să vedem, să lucrăm cu el. Hai să lucrăm cu Ungaria și cu Polonia. Vor să facă grupul de la Vișegrad din nou.Hai să vedem... Q: Versus B9 de la București, înțeleg. Diaconescu: Nu știu. Hai să facem în așa fel încât să nu fie versus B9. Iartă-mă. Până la urmă dacă noi nu ne upgradăm în acest demers, asta e. Sunt elemente de gândire ca în Marea Neagră platformele de exploatare pe care le au ucrainenii, rușii, românii, turcii să fie oarecum ferite de acțiuni militare. Este o idee poate cinică, nu știu. Hai să vedem să dacă se poate lucra pe ea. Avem coridorul pentru gazul Azer și gazul lichefiat plecând din Grecia, Bulgaria în România. România e pivotală. Dacă avem acest coridor, plus exploatarea de la Neptun Deep, unde nu ne nu ne deranjează vreo dronă care plutește sau care apare... Q: Deocamdată!  Diaconescu:....hai să lucrăm de așa manieră, dar măcar să am pe un ministru la București care să aibă mandat să semneze altfel. Mă uit la voi, văd că totul e relativ și fluid, văd că nu există o majoritate care să confirme o strategie pe termen lung și atunci îmi mut interesele și banii în altă parte. E atât de simplu”. 

Cristian Diaconesc îndeamnă PNL să nu se mai gândească la viitorul partidului Foto: Facebook
Politică

VIDEO Diaconescu arată, la podcastul „Cum e, de fapt?”, de ce PNL ar trebui să guverneze cu PSD

Invitat la podcastul „Cum e, de fapt?”, fostul ministru de Externe Cristian Diaconescu a reproșat PNL faptul că acum refuză să guverneze cu PSD, dar în 2024 nu a avut probleme să depună liste comune, la alegerile pentru Parlamentul European. Pe de altă parte, el a spus că este „intolerabil” faptul că PSD a încercat să-l schimbe pe liderul PNL.  Citește și: VIDEO Alfred Simonis, care poartă pantofi italienești de 1.500 USD, scârbit de faptul că useriștii au „galoși” „Să facă un compromis în ceea ce privește această țară” Transcrierea începe la minutul 1.40:  „Diaconescu: Este o problemă, nu relativ la Eugen Tomac, ci relativ, iarăși o spun, la partidele politice. Nu se poate totuși să nu ai o negociere de compromis din partea partidelor politice. Și de ce spun acest lucru? Liderii partidelor politice sunt în egală măsură oameni cu responsabilități în această țară. Oameni cu responsabilități au toate informațiile. Și atunci haideți să privim la un anume tip de tablou. Nu avem capacitatea să transmitem un mesaj solidar, cu o asumare, care va fi aceea, știind care sunt mizele în ceea ce privește România. De ce mi se pare încă o dată... Q: Stați să să vă întreb dacă am înțeles bine. Dumneavoastră spuneți că ar trebui ca partidele zis pro-occidentale să se înțeleagă? Diaconescu: Da, să facă un compromis, așa așa cum o spun în ceea ce privește această țară. Q: Prima problemă e la PNL, adică ei sunt cei care spun: nu mai intrăm cu PSD-ul.  Diaconescu: Bun. Și care este soluția? Nu vreau să fac politică într-o anumită direcție. Bun, pot s-o accept. Care este soluția în condițiile în care ai un război la frontieră? Care este soluția în condițiile în care ai o critică generală în ceea ce privește acea lege a salarizării. Care ar putea trece prin Parlament doar cu două treimi! Q: Vreau să fiu Ilie Bolojan și să spun: Nu e problema mea, e problema PSD-ului care m a dat jos. Diaconescu: Ei sunt votați. Sunt votați ca să găsească soluții. Este problema tuturor. Este problema PSD-ului. Ok. Acesta este un element de comunicare publică. Dar nu relativ la Bolojan cu care am lucrat foarte bine în Administrația Prezidențială într o perioadă cumplită, dar asta este o altă problemă. Dar n-au avut o problemă când și-au făcut lista la europarlamentare PSD și PNL, venind din zone ideologice total diferite și știind că doamnele și domnii care vor accede în Parlamentul European pe niște salarii foarte frumoase vor merge în familii total opuse. Q: Siegfried Mureșan a fost aici acum câteva zile și ne-a spus că a fost cea mai mare durere a lui. Diaconescu: N-am discutat cu dânsul, dar iertați-mă. Deci atunci s-a putut face un compromis. Q: Și nu numai atunci, au mai făcut și în alte rânduri. Q: Acum însă spun mai mulți, inclusiv cei care au fost aici, nu mai vrem să repetăm greșelile trecutului. Diaconescu: Perfect. Dar legat de viitor, ce facem? Observați ceva. Iartă-mă, observați ceva. De elefantul din cameră numit AUR, nu discută nimeni. Q: Dintre ei... Diaconescu: Dintre ei, evident... Q: PSD-ul e foarte bine. Votează pe bandă rulantă cu AUR. Diaconescu: Și de ce să nu-și asume? Să-și asume și vedem ce se întâmplă.  Q: Spuneți mi dacă greșesc. Nu că aș apăra poziția PNL ului, dar spun așa: dacă se reface coaliția PSD, PNL, PSD-ul se cheamă că a câștigat, l-a putut da jos pe premier, nu discutăm acuma motivele, și trage concluzia că poate să facă asta oricând fără să fie sancționat. Reluăm coaliția 2021-2024 bis care s-a terminat așa cum s-a terminat. Țara în faliment, AUR-ul dublu la scor și apariția magnifică a lui Călin Georgescu pe care l-am oprit ca în ultima țară bananieră. Păi, riscăm asta în 2028. Asta-i temerea mea. Diaconescu: Ok. Dacă reiau o coaliție în condițiile în care dumneavoastră le menționați, în acel moment, și nu sunt în stare să ofere un alt produs pentru că este vorba aici și de compromisul din partea PSD-ului...Nu poți să mergi pe ideea că tu vei schimba șeful unui alt partid. Așa ceva intolerabil în politică. Este cât se poate de clar. Dar repet, care este ordinea de priorități? Ideea de a-ți apăra partidul. Ok, atunci asta-i situația, nu ai răspunsuri pe probleme de politică externă, dobânzi pe piețe, etc... Q: La ce partid vă referiți? Diaconescu: La toate. Că toate de fapt sunt defensive, deci vor să și apere propria identitate.”  

Donald Trump i-a transmis lui Nicușor Dan o invitație „formală” de a vizita Casa Albă Foto: Inquam/Rduard Vinatoru
Politică

Donald Trump i-a transmis lui Nicușor Dan o invitație „formală” de a vizita Casa Albă, anunță șeful Cancelariei Prezidențiale

Donald Trump i-a transmis lui Nicușor Dan o invitație „formală” de a vizita Casa Albă, anunță șeful Cancelariei Prezidențiale, Cristian Diaconescu. Citește și: Cel mai influent cotidian din Germania, de orientare conservatoare, îl laudă pe Nicușor Dan și critică dur fosta guvernare Donald Trump i-a transmis lui Nicușor Dan o invitație de a vizita Casa Albă „Există o invitație oficială din partea președintelui Donald Trump, adresată președintelui Nicușor Dan. Cei doi au avut un dialog foarte bun în urmă cu o lună (n.r.: la summitul NATO de la Haga.). Invitația a fost transmisă formal”, a spus Diaconescu. El a apreciat că „trebuie să concretizăm o astfel de bilaterală cât mai curând posibil”. Cristian Diaconescu a salutat implicarea Ministerului de Externe în pregătirea acestei vizite, precizând că deocamdată nu se știe care va fi data exactă a vizitei. Întrebat cât ar dura pregătirea unei astfel de vizite, Diaconescu a spus că „depinde de rapiditatea cu care se stabilește agenda vizitei”. „Depinde de rapiditatea cu care se reușește a se stabili agenda vizitei, care să recunoască interesele rapide ale ambelor părți, și în egală măsură nivelul de acces, având în vedere că discutăm despre o putere globală. Desigur, interesele privind contactele bilaterale sunt specifice. Dacă se poate stabili această agendă rapid, pe cale diplomatică, și nivelul de contact, după părerea mea, președintele Trump va fi extrem de interesat de un astfel de dialog. Până la urmă, discutăm cu o putere care privește cu foarte mare preocupare tot ce se se întâmplă în flancul estic. Iar România este unul dintre jucătorii semnificativi”, a adăugat consilierul prezidențial.

Cristian Diaconescu, consilier prezidențial pentru apărare (sursa: Inquam Photos/Octav Ganea)
Eveniment

Nicușor Dan a păstrat mai mulți consilieri prezidențiali și de stat, printre care Cristian Diaconescu, Luminița Odobescu, Delia Dinu

Cristian Diaconescu, consilier prezidențial pentru apărare. Cristian Diaconescu a fost numit în funcția de consilier prezidențial pentru apărare și siguranță națională, începând cu data de 30 iunie 2025. Cristian Diaconescu, consilier prezidențial pentru apărare Decretul a fost semnat de președintele României, Nicușor Dan, și publicat marți în Monitorul Oficial. Citește și: Magistrații, noi amenințări voalate către Guvern: vor să fie consultați când se decid măsurile pentru reducerea deficitului bugetar Diaconescu revine astfel într-o funcție pe care a mai deținut-o în perioada mandatului interimar al fostului președinte Ilie Bolojan. Alte patru consiliere prezidențiale numite prin decret Tot prin decrete semnate de președintele Nicușor Dan și publicate marți în Monitorul Oficial, au fost numite în funcția de consilier prezidențial, cu începere de la 30 iunie 2025, următoarele persoane: Mariana Costea, Delia Dinu, Luminița Teodora Odobescu și Simona-Livia Maftei. Acestea au activat anterior în cadrul Administrației Prezidențiale, în funcții similare. Noi consilieri de stat în echipa prezidențială În funcții de consilier de stat au fost numiți, începând cu aceeași dată, Lenuța Cobuz, Gabriel-Cristian Pîșcociu și Cătălina Galer. Decretele de numire au fost de asemenea publicate în Monitorul Oficial, consolidând echipa prezidențială în structura sa executivă. Experiența anterioară a noilor consilieri Mariana Costea a ocupat anterior funcția de consilier de stat și, din aprilie 2025, a fost consilier prezidențial în cadrul Secretariatului General al Administrației Prezidențiale. Delia Dinu a fost consilier prezidențial la Departamentul Protocol, Luminița Odobescu a activat la Afaceri Europene, iar Simona-Livia Maftei a fost consilier în cadrul Cabinetului președintelui.

Cristian Diaconescu revine asupra afirmației că Rusia a cerut o nouă Ialta Foto: Facebook
Politică

După ce a speriat România, consilierul prezidențial Cristian Diaconescu revine asupra afirmației că Rusia a cerut o nouă Ialta

După ce a speriat România, consilierul prezidențial Cristian Diaconescu revine asupra afirmației că Rusia a cerut o nouă Ialta. El a mai spus: „Am toate argumentele să afirm că SUA a refuzat în acest moment un astfel de moment”. Citește și: VIDEO Andrew Tate, prieten în viața reală cu Donald Trump Jr, cu care se întâlnea când putea călători. Acum, cei doi mențin legătura online Diaconescu revine asupra afirmației că Rusia a cerut o nouă Ialta Ce a spus Diaconescu inițial, la Antena 3: „E un moment dramatic, nu vreau să generez niciun fel de emoție, dar problema e extrem de complicată. În primul rând, întâlnirea între reprezentanții Rusiei și cei americani – ce și-a dorit Rusia? Două aspecte – să știe dacă va obține un ascendent pentru a-și face din SUA un aliat pentru proiecte strategice, politice, de tip Ialta. Al doilea aspect, în condițiile în care nu s-ar realiza așa ceva, să convingă partea americană pentru divizări în relația transatlantică. Situația se poate schimba de la o oră la alta sau de la zi la zi. Nu au reușit să-i convingă pe americani (...) Așteptările lor (N.Red: ale Rusiei) țin de faptul că la un moment dat SUA ar determina înăuntrul NATO partenerilor europeni să retragă garanțiile de securitate ale NATO pe aliniamentul din 1997. Deci ca noi, cei intrați după 1997, să nu mai beneficiem de aceste garanții, urmând ca, privind situația din aceste zone să intrăm într-un context de negociere în care nu am fi implicați, ca la Yalta, și care în mod evident ar duce la recunoașterea unei zone de influență a Rusiei. Nu e interpretarea mea, e declarația lor”.  Diaconescu și-a reconfirmat afirmațiile la insistența moderatorului, Mihai Gâdea. Un pas înapoi Însă, azi, el a revenit asupra declarațiilor sale. „Nu am afirmat că, în aceste zile, la negocierile dintre SUA și Rusia, ar fi existat pe masă această cerere. Sub nicio formă! Dar în 2022 a fost această cerință din pachetul de negociere, negociere care nu a ajuns la finalitate. Și pentru Țările Baltice, Bulgaria, Ungaria exista această solicitare”, a declarat consilierul prezidențial, la Realitatea Plus, citat de RFI.  „Aceasta solicitare - din 2022 - nu a fost acceptată sub nicio formă nici de americani, nici de europeni. Nici atunci, nici acum. Acest fapt este o știre bună”, a subliniat Cristian Diaconescu, șeful Cancelariei Prezidențiale.

Diaconescu ar fi acceptat victoria lui Tomac Foto: Facebook Eugen Tomac
Politică

Surse PMP: Cristian Diaconescu ar fi acceptat victoria lui Tomac. Acesta neagă și anunță că se va duce în instanță

Surse din PMP susțin că Cristian Diaconescu ar fi părăsit sediul partidului și ar fi renunțat la ștampilă, care acum s-ar afla la secretariat. Acesta a negat însă informația: „În pofida tuturor dezinformărilor, demersul nestatutar care a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute se află în continuare pe rolul instanţelor şi prin urmare orice acţiune triumfalistă nu are bază legală”. Diaconescu ar fi acceptat victoria lui Tomac Până acum, Cristian Diaconescu nu a comentat public noua situație din PMP. Tomac s-a aflat azi la Iași, de unde l-a criticat pe Diaconescu. El a declarat, într-o conferinţă de presă, că fostul lider al partidului Cristian Diaconescu ar trebui să spună care sunt cele cinci filiale care ar dori fuziunea cu AUR. Tomac l-a îndemnat pe Diaconescu să se înscrie în AUR. "Este o mare minciună că ar exista filiale ce vor fuziunea cu AUR. Cel care a făcut acest enunţ ar trebui să spună care sunt filialele la care face referire. Nu mai tolerăm din acest moment nici o abatere de la disciplina de partid", a afirmat Tomac. Citește și: Putin joacă pe cartea independenței republicilor separatiste Donețk și Lugansk: i-a cerut-o Duma, acum o cer liderii teritoriilor Totodată, Eugen Tomac l-a acuzat pe Cristian Diaconescu că a convocat un Colegiu Naţional PMP cu o zi înainte de congres şi că la reuniunea respectivă l-a adus pe "asociatul" Simion pentru a şantaja partidul. "Este inacceptabil un asemenea comportament. Crede în AUR? Să-şi ia lucrurile şi să se ducă în AUR, nu este nici o tragedie. Aşa a spus: Doar cu mine mergeţi şi doar eu negociez cu AUR. Ori ne respectăm, ori fiecare mergem pe drumul lui", a adăugat noul lider PMP, Eugen Tomac. Diaconescu neagă că ar fi cedat bătălia cu Tomac Cristian Diaconescu a anunțat însă, pe Facebook, că nu va ceda. „În contextul în care se doreşte distrugerea Partidului Mişcarea Populară şi eliminarea mea de pe scena politică fac următoarele precizări: Nu renunţăm la proiectul “România Respectată”.Vom continua, împreună, să îl punem în aplicare şi sperăm că în acest demers ni se vor alătura tot mai mulţi susţinători şi forţe politice responsabile care iubesc această ţară şi care doresc să construiască o societate demnă în care cu toţii să avem o viaţă mai bună.Nu renunţăm şi nu vom fi de acord cu distrugerea din interior a PMP, în folosul unor forţe din afara acestuia şi nici cu vreo formulă de fuziune cu un alt partid.Nu există fundament juridic ca vreunul dintre colegii noştri care nu au fost de acord cu recentele decizii nestatutare să fie exclus din partid sau să suporte sancţiuni nedrepte.Nu există fundament juridic care să dea dreptul cuiva să încerce să retragă sprijinul politic al vreunui ales local PMP. Orice acţiune în acest sens este nulă de drept şi vom face front comun în apărarea colegilor noştri.În pofida tuturor dezinformărilor, demersul nestatutar care a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute se află în continuare pe rolul instanţelor şi prin urmare orice acţiune triumfalistă nu are bază legală”, a scris Cristian Diaconescu pe Facebook. Defapt.ro poate fi sprijinit prin donații pentru susținerea jurnalismului independent:

Simion recunoaște că negociază din noiembrie Foto: News.ro
Politică

Simion recunoaște că a negociat cu Cristian Diaconescu încă din noiembrie 2021. Liderul AUR îl atacă pe Tomac

Co-președintele AUR, George Simion, afirmă că negociază cu președintele PMP, Cristian Diaconescu, din noiembrie 2021. Într-o nouă intervenție la Antena 3, Simion l-a criticat pe Eugen Tomac, arătând că nu vrea să aibă de-a face cu acesta. Simion recunoaște că negociază din noiembrie ”Am purtat o discuţie, cred eu, de onoare, cu domnul Cristian Diaconescu care este foarte bun om pe Externe şi colaborarea este făcută din noiembrie. E o ştire reîncălzită înainte de Congresul, nu ştiu dacă statutar sau nu, pe care încearcă să îl facă domnul Eugen Tomac. Eu vorbesc cu domnul Diaconescu, care este preşedintele partidului. Dacă revine acest om (Eugen Tomac - n.r.) (...) nu vreau să am de-a face, ar fi o trădare faţă de electorat”, a declarat Simion. Liderul AUR a mai declarat că este interesat de colaborarea cu ”specialiştii”. Traseiștii, bineveniți în AUR ”Domnul Cristian Diaconescu, cu toate că din punct de vedere politic nu a făcut nişte decizii inspirate, este un bun specialist. Pe mină mă interesează să colaborez cu buni specialişti ai acestei ţări pentru că e foarte greu ca noi, AUR, să luăm 50 la sută şi încercăm să identificăm în interiorul formaţiunilor actuale, oameni buni. Vor de la PSD şi PNL să vină la noi, sunt bineveniţi atâta timp cât respectă deciziile noastre”, a declarat George Simion, citat de news.ro. Întrebat dacă a avut o discuţie cu Călin Georgescu despre suspendarea discuţiei privind preşedinţia de onoare a AUR, George Simion a declarat că ”este decizia lui Călin Georgescu”. Citește și: Putin a dat semnalul începerii operațiunii „Ucraina”: tiruri de artilerie în regiunile separatiste Doneţk şi Lugansk ”Eu sunt un om de onoare, mă ţin de cuvântul dat şi în faţa lui Călin Georgescu, şi în faţa lui Claudiu Târziu, şi în faţa lui Cristi Diaconescu şi a altor oameni. Este decizia lui Călin Georgescu pe care o respect. Eu am colaborat bine cu dumnealui şi cred că pe viitor vom colabora la fel de bine. Domnul Călin Georgescu a văzut că noi creştem în sondaje şi că putem deveni prima forţă politică a ţării şi a spus că nu vrea să facă rău în perioada asta şi să nu complicăm lucrurile. Noi avem un protest săptămâna viitoare la care vor veni mulţi oameni, avem mâine la Parlament o întâlnire cu 20 de parlamentari din 20 de state. Noi ne concentrăm şi vrem să facem lucruri bune”, a declarat Simion.

Târziu îl atacă deschis pe Simion Foto: Inquam/ Ilona Andrei
Politică

Se ascut disputele în AUR: Târziu îl atacă deschis pe Simion pentru combinația cu partidul lui Băsescu

Claudiu Târziu, co-președinte al AUR, îl critică pe omologul său din partid, co-președintele George Simion. Târziu îi reproșează alăturarea AUR cu partidul lui Băsescu, PMP. Târziu îl atacă deschis pe Simion Târziu a susținut că nu știa că George Simion va fi prezent la o ședință a PMP joi seară, deși cei doi ar fi trebuit să ia deciziile împreună, dat fiind faptul că ambii sunt co-președinți ai formațiunii politice. „Este nefericită alăturarea AUR cu partidul lui Băsescu. Ea ar fi putut să funcționeze doar în condițiile în care PMP s-ar fi scuturat de Băsescu și ar fi devenit un partid de dreapta autentic. Asta însemnând să se despartă de anumiți oameni ai lui Băsescu, care s-au aflat o vreme în structurile de conducere și care au rămas, totuși, influenți în PMP. Noi am propus, acum câteva săptămâni sau luni, un pol conservator cu mai multe partide și am expus ca posibilitate și PMP, dar doar pentru a purta discuții, să vedem dacă găsim un numitor comun. Nu s-au pornit aceste discuții, oamenii noștri nu i-au dat curs, cei de la PMP au dat curs cu alții de la alte partide. Vom vedea dacă se va întâmpla, când se va întâmpla, cu care dintre partidele extraparlamentare vom reuși să facem așa ceva. Ce vreau să dezmint în mod categoric este posibilitatea ca AUR să transfere un număr de parlamentari la PMP. Nu există așa ceva, nu o să plece niciun parlamentar la PMP, toată lumea să fie liniștită. AUR a fost votat pentru ceea ce a spus și ce a făcut. Nu poți să înșeli votanții ducând un număr de parlamentari la un partid care a fost exact la 180 de grade ca atitudine și declarații publice, față de AUR. Nu există așa ceva. Nu știam că George Simion va fi prezent la o ședință a PMP joi seară”, a declarat Claudiu Târziu pentru PSNews. Recrutarea lui Teodorovici și Dan Diaconescu, exclusă El a vorbit și despre atragerea lui Dan Diaconescu în AUR. Citește și: Putin a dat semnalul începerii operațiunii „Ucraina”: tiruri de artilerie în regiunile separatiste Doneţk şi Lugansk „Nu am fost informat despre o eventuală aducere în partid a lui Dan Diaconescu sau a lui Eugen Orlando Teodorovici. Nu se pune problema ca acești oameni să ajungă în AUR. Nu s-a discutat în forurile de conducere și cunosc opinia majoritară în forurile de conducere privind aceste persoane sau altele din aceeași zonă. Știam că este într-o relație de amiciție cu Dan Diaconescu, ne-am mai văzut la niște momente festive, de relaxare, la ziua lui George, de pildă. De aici și până la a face o acțiune politică împreună e drum lung și nu cred că se potrivesc lucrurile din niciun punct de vedere. George Simion o fi adoptat pentru sine însuși movul, nu are cum, chiar președinte fiind, să hotărască schimbarea culorilor partidului, asta o face doar Congresul, adică oamenii care au făcut acest partid și au muncit pentru el. Asta cu cravata mov și nu știu ce este o glumă făcută de George, unii o pot gusta, alții nu. Mie nu îmi place culoarea mov”, a arătat Târziu. O diferență de viziune Co-președintele AUR a sugerat că, oadtă cu ascensiunea AUR, colegul său Simion a renunțat la principii. „Este o diferență de viziune la vârful AUR, între mine și George Simion, în mod cert. Această viziune diferită corespunde și firilor noastre diferite. Până acum, am reușit să coabităm și să fim complementari, dar se pare că în momentele în care succesul devine mai mare e mai ușor să renunți la anumite repere”, a mai precizat co-președintele AUR.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră