vineri 26 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7354 articole
Ramona Emilian

Eveniment

Guvernul organizează curse charter contra cost pentru românii care se mai află în Orientul Mijlociu

Premierul Ilie Bolojan a transmis sâmbătă seară că autoritățile române depun toate eforturile pentru a facilita revenirea în siguranță a românilor aflați în zonele afectate de conflictul din Orientul Mijlociu. Potrivit șefului Guvernului, procesul de repatriere continuă, iar noi zboruri sunt pregătite în perioada următoare. Mesajul a fost publicat pe pagina de Facebook a premierului, care a subliniat că autoritățile sunt conștiente de îngrijorarea familiilor și de dorința cetățenilor români de a reveni cât mai rapid în țară. „Facem tot ce este posibil pentru ca românii să ajungă acasă în siguranță” Ilie Bolojan a declarat că înțelege nerăbdarea românilor aflați în regiune și a familiilor acestora din țară. Citește și: Costurile astronomice ale școlarizării fetei lui Ponta la New York University of Abu Dhabi. Universitatea, plasată între locurile 1116 și 2807 în lume „Înțeleg nerăbdarea și îngrijorarea celor care doresc să revină în țară, precum și neliniștea familiilor lor. Facem tot ce este posibil pentru ca românii să ajungă acasă în siguranță, cât mai curând”, a scris premierul. Peste 1.000 de români au fost deja evacuați Potrivit șefului Executivului, până în prezent peste 1.000 de cetățeni români au fost repatriați prin intermediul zborurilor de repatriere asistată și prin Mecanismul European de Protecție Civilă. Autoritățile române continuă să organizeze acțiuni de evacuare pentru românii care se află încă în zonele afectate de conflict, în funcție de evoluția situației de securitate. Noi zboruri de evacuare sunt pregătite Premierul a anunțat că alte zboruri de repatriere sunt în pregătire și ar putea fi operate în zilele următoare. Acestea vor fi organizate fie în cooperare cu partenerii europeni, fie sub forma unor zboruri charter de repatriere asistată, contra cost. De asemenea, două curse prin Oman sunt programate la începutul săptămânii viitoare. În paralel, România colaborează cu alte state membre ale Uniunii Europene pentru a facilita îmbarcarea cetățenilor români pe zborurile organizate de acestea pentru propriii cetățeni. Zborurile finanțate din fonduri publice vizează în special cazurile vulnerabile Ilie Bolojan a precizat că zborurile de evacuare finanțate din bugetul public sau din fonduri europene sunt destinate în principal persoanelor vulnerabile și nu pot acoperi întreaga cerere de repatriere. Din acest motiv, autoritățile lucrează și la creșterea numărului de curse comerciale sigure prin care românii să poată reveni în țară. Mai multe zboruri comerciale din Emiratele Arabe Unite către București Premierul a mai anunțat că autoritățile din Emiratele Arabe Unite au confirmat creșterea numărului de zboruri comerciale zilnice către București începând de săptămâna viitoare. Totodată, autoritățile române încearcă să obțină culoare de zbor pe aeroportul din Dubai pentru companiile care au transportat turiști români prin intermediul agențiilor de turism. Echipele consulare au fost suplimentate Pentru a sprijini cetățenii români aflați în regiune, autoritățile au suplimentat echipele de asistență consulară. La finalul mesajului său, premierul a mulțumit instituțiilor implicate în gestionarea operațiunilor de repatriere. „Mulțumesc Ministerului Afacerilor Externe, personalului consular, ambasadelor și tuturor celor implicați în sprijinirea și repatrierea românilor”, a transmis Ilie Bolojan.

Curse contra cost pentru românii din Orientul Mijlociu (sursa: Facebook/Dubai International)
SUA folosesc baze militare britanice împotriva Iranului (sursa: X/Sky News)
Internațional

SUA folosesc baze militare britanice pentru operațiuni împotriva Iranului. Bombardiere B-1 au sosit la RAF Fairford

Forțele armate ale Statelor Unite au început să utilizeze baze militare din Regatul Unit pentru desfășurarea unor operațiuni defensive menite să împiedice Iranul să lanseze rachete în regiune, acțiuni care ar putea pune în pericol viețile cetățenilor britanici. Anunțul a fost făcut sâmbătă de Ministerul Apărării de la Londra, printr-un mesaj publicat pe platforma X. Bombardiere americane B-1 au sosit la baza RAF Fairford Începând de vineri, bombardiere strategice americane B-1 au început să sosească la baza aeriană RAF Fairford, situată în sud-vestul Angliei, în comitatul Gloucestershire. Citește și: Costurile astronomice ale școlarizării fetei lui Ponta la New York University of Abu Dhabi. Universitatea, plasată între locurile 1116 și 2807 în lume Potrivit informațiilor apărute în presa britanică, activitatea militară din zonă s-a intensificat rapid. Conform Sky News, un avion militar de transport Lockheed C-5 a aterizat recent la RAF Fairford, devenind al cincilea aparat militar american sosit pe aerodromul britanic în ultimele ore. Baza RAF Fairford este una dintre principalele facilități aeriene folosite de SUA în Europa pentru desfășurarea bombardierelor strategice. Londra a aprobat utilizarea bazelor după criticile lui Donald Trump Guvernul britanic a aprobat utilizarea unor baze militare de către armata americană, inclusiv RAF Fairford din Gloucestershire și baza Diego Garcia din Oceanul Indian, abia după ce președintele american Donald Trump l-a criticat public pe premierul britanic Keir Starmer. Trump i-a reproșat liderului de la Londra că nu a permis folosirea acestor facilități pentru primele lovituri americane asupra Iranului, în contextul escaladării tensiunilor din regiune. Ulterior, Londra a acceptat utilizarea bazelor pentru ceea ce oficialii britanici descriu drept operațiuni defensive specifice, menite să prevină atacuri iraniene. Keir Starmer: Regatul Unit nu era pregătit să intre într-un război Premierul britanic Keir Starmer a explicat miercuri motivele pentru care inițial a refuzat implicarea directă a Regatului Unit în operațiunile militare. El a afirmat că, sâmbăta trecută, guvernul britanic „nu era pregătit să riște intrarea țării într-un război fără o bază legală și fără un plan viabil”. Majoritatea britanicilor susțin prudența guvernului Un sondaj de opinie publicat vineri de institutul Survation arată că majoritatea britanicilor susțin poziția inițială prudentă a premierului Keir Starmer. Potrivit sondajului, 56% dintre britanici consideră corectă poziția inițială a guvernului. 27% cred că decizia a fost greșită. 49% doresc ca Regatul Unit să rămână în afara conflictului din Orientul Mijlociu, limitându-se la protejarea propriilor interese. 17% ar prefera implicarea activă alături de SUA și Israel. 20% cred că Londra ar trebui să se opună clar războiului.

SUA avertizează Rusia pentru sprijinul dat Iranului (sursa: CBS News)
Internațional

Rușii vor plăti pentru că-i ajută pe iranieni, sugerează secretarul american de război

Statele Unite nu exclud informațiile potrivit cărora Rusia ar fi transmis Iranului date de intelligence despre obiective militare americane, într-un moment de tensiune majoră în Orientul Mijlociu. Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a declarat sâmbătă pentru CBS News că Washingtonul urmărește atent situația și are capacitatea de a evalua orice colaborare între Moscova și Teheran. Declarațiile vin după ce presa americană a relatat că Kremlinul ar furniza informații sensibile despre mișcările forțelor americane. Pentagonul: „Avem cele mai bune servicii de intelligence din lume” Pete Hegseth a subliniat că serviciile americane de informații sunt conștiente de contactele dintre Rusia și Iran și analizează constant fluxul de informații. Citește și: Ministrul Nazare a făcut accident la volanul unui autoturism pe care nu l-a menționat în declarația de avere. Nazare, mare beneficiar de împrumuturi de la oameni de afaceri „Comandanții noștri sunt la curent cu totul. Avem cele mai bune servicii de intelligence din lume”, a afirmat secretarul american al Apărării. Potrivit acestuia, Washingtonul monitorizează îndeaproape schimburile de informații dintre cele două state. „Știm cine vorbește cu cine, de ce vorbesc cu ei, cât de exacte ar putea fi acele informații și cum să integrăm aceste elemente în planurile noastre de luptă”, a adăugat Hegseth. Oficialul american a mai spus că președintele Donald Trump are „un talent incredibil” în a gestiona astfel de riscuri și în a menține echilibrul strategic. Rusia ar furniza Iranului informații despre forțele SUA Informațiile privind cooperarea militară dintre Moscova și Teheran au fost publicate de mai multe publicații americane. CNN și The Washington Post, citând surse apropiate serviciilor de informații americane, au relatat că Rusia ar transmite Iranului date despre amplasarea și mișcările trupelor, navelor și aeronavelor americane. The New York Times a publicat informații similare, citând oficiali americani care susțin că Kremlinul ar fi oferit Teheranului acces la date sensibile privind pozițiile forțelor SUA. Reacția lui Donald Trump: „Ce întrebare prostească!” Președintele Donald Trump a fost întrebat despre aceste relatări vineri, în timpul unui eveniment organizat la Casa Albă dedicat sporturilor universitare. Liderul american a respins întrebarea unui reporter Fox News. „Ce întrebare prostească! Vorbim despre altceva aici”, a răspuns Trump. Casa Albă a transmis ulterior că aceste informații nu schimbă semnificativ situația conflictului. Casa Albă: informațiile nu schimbă cursul războiului Secretara de presă a Casei Albe, Karoline Leavitt, a declarat că, chiar dacă Rusia ar furniza Iranului informații, acest lucru nu ar modifica „în mod clar” situația militară. Declarația a fost făcută în contextul escaladării tensiunilor dintre Statele Unite, Israel și Iran. Parteneriat strategic între Rusia și Iran Rusia și Iranul au semnat anul trecut un acord de „parteneriat strategic”, care include cooperare militară și tehnologică. Cu toate acestea, acordul nu obligă cele două state să intervină militar dacă unul dintre ele este atacat. Oficial, Rusia nu este implicată în actualul conflict din Orientul Mijlociu. Totuși, relația militară dintre cele două țări este bine documentată. Rusia este unul dintre principalii furnizori de arme pentru Iran, în timp ce Teheranul a livrat drone și rachete utilizate de armata rusă în războiul din Ucraina. Experți: Iranul ar avea un avantaj major dacă primește date spațiale rusești Moscova a condamnat atacurile Statelor Unite și ale Israelului asupra Iranului, dar a evitat să îl critice direct pe Donald Trump. Mulți analiști consideră că această poziție reflectă dorința Kremlinului de a menține o relație funcțională cu Washingtonul în contextul negocierilor privind războiul din Ucraina. Experții citați de The Washington Post subliniază că Iranul dispune de doar câțiva sateliți militari și nu are o constelație spațială capabilă să ofere informații detaliate în timp real. În aceste condiții, accesul la capacitățile de supraveghere spațială ale Rusiei ar reprezenta un avantaj major pentru Teheran. Analiștii au remarcat, de asemenea, că primele atacuri ale Iranului din actualul conflict au fost extrem de precise și sofisticate, ceea ce ar putea indica utilizarea unor informații avansate de intelligence.

Aeroportul din Dubai reia parțial zborurile (sursa: Al Jazeera)
Internațional

Aeroportul din Dubai își reia parțial operațiunile după o suspendare cauzată de o dronă

Aeroportul din Dubai a anunțat sâmbătă reluarea parțială a operațiunilor aeriene, după ce activitatea a fost suspendată temporar în cursul dimineții, în urma unei interceptări în spațiul aerian din apropierea aeroportului. Decizia de suspendare a zborurilor a fost luată din motive de siguranță, pe fondul unor amenințări cu rachete și drone provenite din Iran, potrivit Ministerului Apărării din Emiratele Arabe Unite. Operațiunile aeriene, reluate parțial pe aeroporturile din Dubai Autoritățile aeroportuare au transmis că, începând cu 7 martie, o parte dintre zboruri au fost reluate atât pe Aeroportul Internațional Dubai (DXB), cât și pe Aeroportul Internațional Dubai World Central – Al Maktoum (DWC). Citește și: Ministrul Nazare a făcut accident la volanul unui autoturism pe care nu l-a menționat în declarația de avere. Nazare, mare beneficiar de împrumuturi de la oameni de afaceri „Ne-am reluat parțial activitatea începând de astăzi, 7 martie, cu unele zboruri operate de pe Aeroportul Internațional Dubai (DXB) și Aeroportul Internațional Dubai World Central – Al Maktoum (DWC)”, se arată într-un comunicat publicat de aeroportul din Dubai pe platforma X. Totodată, oficialii aeroportului au avertizat că programul zborurilor poate suferi modificări. „Vă recomandăm insistent să nu mergeți la aeroport decât dacă compania aeriană v-a contactat pentru a vă confirma zborul, întrucât orarele pot fi modificate”, au transmis reprezentanții aeroportului pasagerilor. Suspendare temporară a zborurilor din motive de siguranță Anterior, Biroul de presă al aeroportului din Dubai anunțase suspendarea temporară a operațiunilor pe Aeroportul Internațional Dubai (DXB). „Pentru siguranța pasagerilor, a personalului aeroportuar și a echipajelor companiilor aeriene, operațiunile de pe Aeroportul Internațional Dubai (DXB) au fost suspendate temporar”, se arată într-un mesaj publicat pe platforma X. Măsura a fost adoptată după interceptarea unor amenințări aeriene în apropierea aeroportului. Emiratele Arabe Unite: amenințări cu rachete și drone din partea Iranului Ministerul Apărării din Emiratele Arabe Unite a confirmat că sistemele de apărare antiaeriană ale țării se confruntă cu amenințări aeriene. „Apărarea antiaeriană a Emiratelor Arabe Unite se confruntă în prezent cu amenințări cu rachete și drone din partea Iranului”, au transmis oficialii ministerului. Autoritățile nu au oferit, însă, detalii suplimentare privind posibilele ținte ale acestor atacuri sau amploarea amenințărilor.

Trump amenință Iranul cu lovituri „foarte dure” (sursa: Facebook/The White House)
Internațional

Iranul va fi lovit foarte dur chiar azi, sunt vizate noi zone și populații, amenință Trump

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a transmis sâmbătă un mesaj violent la adresa Iranului, afirmând că regimul de la Teheran va fi lovit „foarte dur”. Liderul american a sugerat, de asemenea, că Washingtonul ar putea extinde lista țintelor, incluzând zone și grupuri de persoane care până acum nu au fost considerate obiective militare. Declarațiile au fost publicate pe rețeaua sa de socializare, Truth Social, într-un mesaj în care Trump a susținut că Iranul ar fi deja învins și ar fi fost obligat să își ceară scuze statelor vecine din Orientul Mijlociu. Donald Trump: „Iranul va fi lovit foarte dur” În mesajul publicat sâmbătă, președintele american a afirmat că Iranul va suporta consecințe severe pentru comportamentul său. Citește și: Ministrul Nazare a făcut accident la volanul unui autoturism pe care nu l-a menționat în declarația de avere. Nazare, mare beneficiar de împrumuturi de la oameni de afaceri „Astăzi, Iranul va fi lovit foarte dur!”, a scris Donald Trump. El a avertizat că administrația americană ia în calcul extinderea operațiunilor militare către noi ținte. „Sunt de acum luate în considerare pentru distrugere totală și o moarte sigură, din cauza comportamentului rău al Iranului, zone și grupuri de persoane care nu au mai fost socotite până acum ținte”, a adăugat liderul de la Casa Albă. Trump interpretează scuzele Iranului drept un semn de capitulare Donald Trump a făcut referire și la informațiile potrivit cărora Iranul ar fi prezentat scuze unor state vecine din Orientul Mijlociu. Liderul american a interpretat acest gest ca pe o capitulare a Teheranului. Potrivit lui Trump, aceste scuze ar fi fost determinate de presiunea militară exercitată de Statele Unite și de Israel. Mesajul integral publicat de Donald Trump În postarea sa de pe Truth Social, președintele american a transmis următorul mesaj: „Iranul, care este zdrobit, și-a cerut scuze și s-a predat vecinilor săi din Orientul Mijlociu și a promis că nu va mai trage asupra lor. Această promisiune a fost făcută doar din cauza atacurilor neîncetate ale Statelor Unite și Israelului. Ei căutau să preia controlul și să conducă Orientul Mijlociu. Este pentru prima dată când Iranul a pierdut, în mii de ani, în fața țărilor din jurul său din Orientul Mijlociu. Au spus: „Mulțumim, președinte Trump.” Eu am spus: „Cu plăcere!” Iranul nu mai este „bătăușul Orientului Mijlociu”, ci este, în schimb, „PIERZĂTORUL ORIENTULUI MIJLOCIU” și va rămâne astfel pentru multe decenii, până când se va preda sau, mai probabil, va colapsa complet! Astăzi Iranul va fi lovit foarte dur! Sunt luate în calcul pentru distrugere completă și moarte sigură, din cauza comportamentului rău al Iranului, zone și grupuri de persoane care până în acest moment nu au fost considerate ținte. Vă mulțumesc pentru atenția acordată acestei chestiuni!”

Iranul promite că nu va mai ataca statele din Golf (sursa: iranintl.com)
Internațional

Iranul promite că nu va mai lovi statele din Golf: președintele Masoud Pezeshkian anunță oprirea atacurilor, cu o singură condiție

Președintele iranian Masoud Pezeshkian a prezentat scuze publice țărilor vecine afectate de loviturile iraniene de la începutul conflictului izbucnit pe 28 februarie între Iran, SUA și Israel. Într-un discurs difuzat de televiziunea de stat, liderul de la Teheran a declarat că Iranul nu intenționează să vizeze statele din regiune, decât în situația în care atacuri asupra teritoriului iranian ar fi lansate din aceste țări. Iranul promite că nu va mai ataca statele din Golf Masoud Pezeshkian a anunțat că autoritățile iraniene au decis să înceteze atacurile asupra țărilor vecine, cu excepția cazurilor în care acestea ar deveni puncte de lansare pentru acțiuni militare împotriva Iranului. Citește și: Distrugătorul britanic care trebuia să apere bazele din Cipru, întârziat de programul de lucru de la 9 la 17 și week-enduri libere obligatorii Potrivit președintelui, decizia a fost adoptată de Consiliul de conducere provizoriu al Iranului. Oficialul a precizat că rachetele iraniene nu vor mai fi lansate spre statele din regiune dacă acestea nu sunt implicate direct în atacuri împotriva Teheranului. Baze militare americane, în centrul tensiunilor regionale Mai multe state din Golf găzduiesc baze militare americane, ceea ce le-a plasat în centrul tensiunilor generate de conflict. De la începutul războiului, aceste țări au fost lovite de rachete și drone, Iranul susținând că a vizat exclusiv interese și instalații militare ale Statelor Unite. Guvernele statelor afectate au contestat însă această afirmație, spunând că atacurile au afectat și zone civile. Victime în statele din Golf după atacurile din conflict Potrivit bilanțului anunțat până în prezent, cel puțin 13 persoane au fost ucise în statele din Golf de la începutul conflictului. Printre victime se numără și o fetiță de 11 ani, care a murit după ce fragmentele unei drone au căzut într-o zonă rezidențială din Kuweit.

Arabia Saudită avertizează Iranul (sursa: X/Khalid bin Salman)
Internațional

Arabia Saudită avertizează Iranul după atacuri cu rachete și drone: Evitați orice eroare de apreciere

Ministrul saudit al apărării, Khalid bin Salman, a lansat un apel public către Iran, cerând „înțelepciune” și avertizând asupra riscului unor „erori de apreciere”, într-un context tensionat în care Arabia Saudită a devenit ținta unor atacuri cu rachete și drone. Mesajul a fost transmis pe platforma X după o întâlnire cu șeful armatei pakistaneze, generalul Asim Munir. Oficialul saudit a subliniat că astfel de acțiuni amenință securitatea și stabilitatea regională și pot provoca o escaladare periculoasă a conflictului. Rachete interceptate în apropierea unei baze militare cu trupe americane Ministerul saudit al Apărării a anunțat că sistemele de apărare au interceptat sâmbătă dimineață o rachetă balistică îndreptată spre baza aeriană Prințul Sultan, unde sunt staționați și militari americani. Citește și: Distrugătorul britanic care trebuia să apere bazele din Cipru, întârziat de programul de lucru de la 9 la 17 și week-enduri libere obligatorii Cu o zi înainte, armata saudită a distrus alte trei rachete lansate către aceeași instalație militară situată la sud-est de capitala Riad. Autoritățile consideră aceste atacuri parte a unei serii de acțiuni coordonate care vizează infrastructuri strategice. Tentativă de atac asupra unui important zăcământ petrolier Arabia Saudită a anunțat, de asemenea, că a fost dejucată o tentativă de atac asupra zăcământului petrolier Shaybah, situat în sud-estul țării. Potrivit agenției oficiale SPA, șase drone au fost interceptate și distruse în zona deșertică înainte de a-și atinge ținta. Atacul a fost considerat de autorități o amenințare directă la adresa infrastructurii energetice a celui mai mare exportator de petrol din lume. Infrastructura petrolieră, în centrul tensiunilor regionale Majoritatea câmpurilor petroliere și a infrastructurii energetice saudite sunt amplasate de-a lungul coastei estice a Golfului, în apropierea Iranului, ceea ce le face vulnerabile în contextul actualelor tensiuni. În ultimele zile, armata saudită a interceptat și o dronă care viza rafinăria Ras Tanura, una dintre cele mai importante din țară. Surse apropiate guvernului de la Riad au avertizat că un atac iranian coordonat asupra instalațiilor petroliere ar putea declanșa o ripostă militară împotriva infrastructurii energetice a Iranului. Relații fragile după acordul de reconciliere din 2023 Iranul și Arabia Saudită au avut ani întregi relații tensionate, alimentate și de rivalitatea religioasă dintre majoritatea șiită din Iran și majoritatea sunnită din Arabia Saudită. În 2023, cele două state au reluat relațiile diplomatice în urma unui acord surpriză mediat de China. 

Incident aerian deasupra aeroportului din Dubai (sursa: Facebook/Dubai Airports)
Internațional

Incident aerian deasupra aeroportului din Dubai. Operațiune de interceptare confirmată de autorități

O operațiune de interceptare aeriană a avut loc sâmbătă dimineață deasupra aeroportului din Dubai, în Emiratele Arabe Unite (EAU), în contextul tensiunilor tot mai mari din Orientul Mijlociu. Autoritățile locale au confirmat ulterior că incidentul a fost unul minor și că nu s-au înregistrat victime. Avioane în circuit de așteptare deasupra aeroportului Potrivit platformei de monitorizare a traficului aerian Flightradar24, mai multe aeronave au fost observate rotindu-se deasupra aeroportului din Dubai, aflate aparent într-un circuit de așteptare. Citește și: Distrugătorul britanic care trebuia să apere bazele din Cipru, întârziat de programul de lucru de la 9 la 17 și week-enduri libere obligatorii Situația a fost provocată de intervenția sistemelor de apărare aeriană, care au interceptat un obiect aflat în spațiul aerian. Traficul aerian a fost temporar perturbat, aeronavele fiind nevoite să își prelungească zborul până la clarificarea situației. Autoritățile din Dubai: incident minor, fără răniți Guvernul din Dubai a transmis, într-un mesaj publicat pe platforma X, că incidentul a fost cauzat de căderea unor fragmente rezultate în urma unei interceptări. Oficialii au precizat că nu au existat persoane rănite și au respins informațiile apărute pe rețelele sociale potrivit cărora aeroportul internațional din Dubai ar fi fost afectat direct de atac. Zborurile au fost reluate parțial În pofida incidentului, zborurile au fost reluate în mod limitat luni pe aeroportul internațional din Dubai, unul dintre cele mai aglomerate hub-uri aeriene din lume. Reluarea traficului aerian are loc într-un climat de securitate tensionat, pe fondul unor atacuri repetate cu drone care vizează infrastructuri din Emiratele Arabe Unite. Atacuri recente asupra infrastructurii din Emiratele Arabe Unite Săptămâna trecută, patru angajați au fost răniți, iar un hol al aeroportului din Dubai a fost avariat, în contextul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu după loviturile americano-israeliene împotriva Iranului. Atacuri atribuite Iranului au vizat și alte obiective importante din Emiratele Arabe Unite, inclusiv aeroportul din Abu Dhabi, complexul rezidențial Palm Jumeirah și celebrul hotel de lux Burj Al Arab. De asemenea, fragmente provenite din drone interceptate au provocat marți un incendiu la consulatul Statelor Unite din Dubai, incident care a alimentat îngrijorările privind securitatea regională.

Indemnizațiile pentru handicap în România (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Indemnizațiile pentru persoanele cu handicap în România: câți beneficiari sunt și cât plătește statul

Județul Iași se numără printre zonele din România cu cel mai mare număr de beneficiari ai indemnizațiilor pentru handicap grav și accentuat. Indemnizațiile pentru handicap în România Potrivit datelor Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială, în ianuarie 2026 nu mai puțin de 27.296 de persoane din județ primeau aceste drepturi, iar statul alocă lunar peste 12,1 milioane de lei pentru plata indemnizațiilor. Citește și: Distrugătorul britanic care trebuia să apere bazele din Cipru, întârziat de programul de lucru de la 9 la 17 și week-enduri libere obligatorii La categoria handicap grav, Iașul are 14.381 de beneficiari, fiind depășit doar de câteva județe, precum București, Prahova și Olt. Raportat la populația județului, aproape 3% dintre ieșeni beneficiază de indemnizații pentru handicap grav sau accentuat, ceea ce înseamnă peste 140 de milioane de lei plătiți anual de la bugetul de stat. Continuarea, în Ziarul de Iași

Condamnare la închisoare pentru agresivitate în trafic (sursa: Facebook/Poliția Română)
Eveniment

Condamnare la închisoare după un conflict în trafic: a șicanat un șofer și a fugit de poliție

Administratorul unui service auto a fost condamnat la închisoare cu executare după ce a provocat un incident în trafic în satul Breazu, județul Iași, și a refuzat prelevarea de probe biologice. Condamnare la închisoare pentru agresivitate în trafic Incidentul a avut loc pe 28 februarie 2024, când bărbatul a șicanat un alt șofer pe DJ 282, efectuând depășiri periculoase, frânând brusc în fața acestuia și lovind ulterior autoturismul victimei. Citește și: Distrugătorul britanic care trebuia să apere bazele din Cipru, întârziat de programul de lucru de la 9 la 17 și week-enduri libere obligatorii La intervenția polițiștilor de la Secția 8 Poliție Rurală Lețcani, agresorul a încercat să fugă, fiind oprit abia după o urmărire de aproximativ doi kilometri. Deși emana halenă alcoolică, a refuzat atât testarea cu aparatul Dräger, cât și recoltarea de probe biologice la Institutul de Medicină Legală, motiv pentru care a fost trimis în judecată și condamnat la închisoare, având și antecedente rutiere. Continuarea, în Ziarul de Iași

Conflict între doi filosofi ieșeni, tranșat în instanță (sursa: Facebook/Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași)
Eveniment

Cum se insultă public doi universitari la Filosofie: acuzații de corupție și cuvinte grele

  Un conflict academic între doi filosofi de la Facultatea de Filosofie a Universității „A.I. Cuza” din Iași a ajuns în instanță după ce unul dintre ei l-a acuzat pe celălalt că i-ar fi sabotat cariera și l-a insultat public pe rețelele sociale. Conflict între filosofi, tranșat în instanță Disputa a pornit de la un concurs organizat în 2018 pentru ocuparea unui post de cercetător științific, în urma căruia unul dintre candidați a fost respins, obținând nota 7,72, insuficientă pentru câștigarea postului. Citește și: Distrugătorul britanic care trebuia să apere bazele din Cipru, întârziat de programul de lucru de la 9 la 17 și week-enduri libere obligatorii Tensiunile au reizbucnit câțiva ani mai târziu, când ambii au candidat pentru un post de lector universitar, câștigat de același profesor, în timp ce rivalul său nu a îndeplinit condițiile de participare. Conflictul s-a încheiat printr-un acord de mediere, partea jignită solicitând doar daune morale simbolice de un leu și scuze publice. Continuarea, în Ziarul de Iași

Conflict SUA–Spania privind sancțiunile comerciale (sursa: Facebook/Pedro Sánchez)
Internațional

Premierul Spaniei îl sfidează pe Trump privind sancțiunile comerciale: „Spunem nu războiului”

Premierul Spaniei, Pedro Sánchez, a reacționat ferm la amenințările președintelui american Donald Trump privind întreruperea relațiilor comerciale cu Spania. Într-un discurs televizat de aproximativ zece minute, liderul socialist a reafirmat poziția guvernului său împotriva războiului și a ceea ce a numit „prăbușirea dreptului internațional”. Discursul a abordat conflictele din Ucraina și Gaza, dar și precedentul războiului din Irak, iar mesajul central a fost clar: „nu războiului”. Donald Trump amenință cu embargo comercial împotriva Spaniei Tensiunile dintre Washington și Madrid au escaladat după ce Spania a refuzat să permită Statelor Unite să utilizeze bazele militare comune de la Morón și Rota pentru eventuale lovituri împotriva Iranului. Citește și: BREAKING Tribunalul București a admis cererea lui Dan Voiculescu de rejudecare a dosarului ICA Într-o întâlnire cu cancelarul german Friedrich Merz, Donald Trump a criticat dur Spania și a anunțat posibile măsuri economice drastice. „Spania a fost teribilă. Vom întrerupe complet comerțul cu Spania. Nu vrem să mai avem nimic de-a face cu Spania”, a declarat liderul american. La rândul său, Friedrich Merz a afirmat ulterior că i-a explicat lui Trump că nu este posibilă încheierea unui acord comercial separat cu Germania sau cu întreaga Europă, dar fără Spania. Solidaritate europeană pentru Spania După amenințările venite de la Washington, liderii europeni au transmis mesaje de susținere pentru Madrid. Palatul Élysée a anunțat că președintele Franței, Emmanuel Macron, i-a transmis lui Pedro Sánchez „solidaritatea” Franței într-o convorbire telefonică. De asemenea, președintele Consiliului European, António Costa, a declarat că a discutat cu premierul spaniol pentru a-i transmite „solidaritatea deplină a Uniunii Europene”. Disputa privind cheltuielile pentru apărare în NATO Donald Trump a acuzat Spania că este un „partener teribil” în cadrul NATO deoarece nu a crescut bugetul pentru apărare la nivelul de 5% din PIB, așa cum solicită Washingtonul. Relațiile dintre cei doi lideri au fost deja tensionate în trecut. La începutul anului, Sánchez l-a criticat pe Trump pentru intervenția militară americană în Venezuela, ceea ce a amplificat fricțiunile diplomatice. Mesajul lui Sánchez: pace și respectarea dreptului internațional În discursul susținut de la reședința oficială din Madrid, Pedro Sánchez a evitat să răspundă direct amenințărilor comerciale, dar a subliniat poziția guvernului său în fața conflictelor internaționale. „Întrebarea nu este dacă suntem de partea ayatollahilor. Nimeni nu este. Întrebarea este dacă suntem de partea păcii și a legalității internaționale”, a spus premierul. El a avertizat că răspunsul la o ilegalitate printr-o altă ilegalitate poate declanșa tragedii istorice. „Nu poți răspunde unei ilegalități cu alta, pentru că așa încep marile catastrofe ale umanității”, a adăugat liderul spaniol. Poziția Spaniei privind Gaza și Orientul Mijlociu Guvernul condus de Pedro Sánchez a adoptat una dintre cele mai ferme poziții din Europa privind conflictul din Gaza. Premierul spaniol a criticat puternic operațiunile militare ale Israelului după atacurile Hamas din 2023 și a descris acțiunile israeliene drept „genocid”. Spania s-a numărat, de asemenea, printre primele state europene care au recunoscut statul palestinian. Această poziție este susținută atât de partenerii săi de coaliție din zona stângii, cât și de o parte semnificativă a opiniei publice spaniole. Lecția războiului din Irak Pedro Sánchez a făcut și o paralelă cu invazia Irakului din 2003, pe care a descris-o drept un eșec care a înrăutățit viața oamenilor obișnuiți. El a avertizat că atacurile asupra Iranului ar putea produce consecințe economice similare pentru milioane de oameni. Premierul a amintit de celebrul „trio din Azore” – George W. Bush, Tony Blair și fostul premier spaniol José María Aznar – care s-au întâlnit într-o bază militară portugheză cu puțin timp înaintea invaziei Irakului. Potrivit lui Sánchez, decizia lor a oferit Europei „cadoul” unui „lume mai nesigure și al unei vieți mai grele”. Spre deosebire de alți aliați NATO, precum Marea Britanie, Franța sau Grecia, Spania nu s-a angajat până acum în nicio implicare militară în conflict. Presiuni politice interne pentru Pedro Sánchez Pe plan intern, guvernul de coaliție condus de Pedro Sánchez se confruntă cu o perioadă extrem de dificilă. Executivul depinde de o majoritate parlamentară fragilă, formată din partide de stânga și formațiuni regionaliste. În plus, acuzațiile de corupție care vizează mai mulți aliați și apropiați ai premierului i-au slăbit considerabil poziția. În climatul politic puternic polarizat din Spania, o parte din sprijinul de care se bucură Sánchez este alimentat nu doar de susținerea politicilor sale, ci și de temerile față de ascensiunea dreptei și a extremei drepte. Confruntarea cu Trump ar putea avea impact electoral Atitudinea fermă față de Donald Trump ar putea însă aduce beneficii electorale liderului socialist. Un sondaj recent realizat de institutul CIS arată că 77% dintre spanioli au o opinie „proastă” sau „foarte proastă” despre Trump. Acest lucru sugerează că inclusiv o parte dintre alegătorii de dreapta ar putea susține poziția guvernului spaniol în disputa cu Washingtonul. Cu toate acestea, rămâne incert dacă amenințările lui Trump se vor transforma în sancțiuni economice concrete. În acest context, mulți spanioli urmăresc cu îngrijorare evoluția tensiunilor dintre Madrid și Washington.

Guvernul ar putea plafona prețul la gaze (sursa: Facebook/Ilie Bolojan)
Eveniment

Guvernul ar putea plafona prețul la gaze. Ilie Bolojan: măsura ar putea fi adoptată prin ordonanță

Premierul Ilie Bolojan a anunțat că Guvernul ar putea adopta, în ședința de joi, o ordonanță de urgență pentru plafonarea prețului la gaze, măsură menită să protejeze consumatorii și economia în contextul tensiunilor geopolitice care afectează piețele energetice. Declarația a fost făcută într-o intervenție la B1 TV, unde premierul a explicat că decizia vine pe fondul creșterii prețurilor la combustibili, provocată de conflictul din zona Golfului. Conflictul din Golf influențează prețurile la energie Potrivit lui Ilie Bolojan, războiul din regiunea Golfului a determinat o creștere a prețurilor la combustibili, în special din cauza blocării parțiale a traficului prin Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul petrolului și gazelor. Citește și: BREAKING Tribunalul București a admis cererea lui Dan Voiculescu de rejudecare a dosarului ICA „În ceea ce privește partea de gaz, suntem într-o situație în care România își asigură într-o pondere destul de mare componenta de gaz și sper că mâine vom adopta un act normativ, o ordonanță, care să asigure că prețul la gaz nu va crește în perioada următoare și să ne protejăm, indirect, cel puțin pe această componentă”, a declarat premierul. Măsura ar putea limita presiunile inflaționiste Șeful Guvernului a subliniat că evoluția prețurilor la energie are un impact direct asupra inflației. Creșterea tarifelor la electricitate, gaze sau combustibili se reflectă rapid în costurile suportate de populație și de companii, ceea ce poate amplifica presiunile asupra economiei. În acest context, plafonarea temporară a prețului la gaze ar avea rolul de a evita un nou val inflaționist în perioada următoare. România mizează pe gazele din Marea Neagră Premierul a precizat că această măsură este gândită ca o soluție temporară de tranziție, până când România va putea beneficia de resursele suplimentare de gaze din Marea Neagră. Potrivit lui Ilie Bolojan, odată cu intrarea în exploatare a acestor zăcăminte, România ar putea deveni complet independentă din punct de vedere al aprovizionării cu gaze. „Această măsură are în vedere perioada de tranziție, în care să nu mai avem un puseu inflaționist până anul viitor, când, intrând în exploatare resursele suplimentare din Marea Neagră, cu siguranță România va fi în totalitate independentă pe componenta de gaz”, a explicat premierul. Prețurile din România depind și de bursele europene Chiar dacă România produce o parte importantă din gazul consumat intern, prețurile nu sunt complet izolate de evoluțiile piețelor internaționale. Ilie Bolojan a explicat că multe contracte de export și vânzare sunt raportate la prețurile stabilite pe bursele europene, ceea ce înseamnă că fluctuațiile de pe piața globală se resimt inevitabil și la nivel național. „Toate contractele de export și vânzări se raportează la prețurile de pe bursele europene, iar orice mișcare de pe aceste piețe ne influențează individual”, a concluzionat premierul.

Ofensiva militară a Iranului a scăzut, susțin SUA (sursa: Facebook/U.S. Department of War)
Internațional

Iranul lansează tot mai puține rachete: SUA susțin că ofensiva militară a Teheranului a scăzut drastic

Capacitățile militare ale Iranului par să fie în declin după primele zile ale conflictului declanșat de loviturile americano-israeliene de sâmbătă. Potrivit conducerii militare americane, intensitatea atacurilor iraniene cu rachete și drone a scăzut semnificativ, semn că operațiunile militare ale Statelor Unite și ale aliaților lor au afectat serios infrastructura militară a Teheranului. Declarațiile au fost făcute miercuri de generalul Dan Caine, șeful Statului Major Interarme al SUA, care a prezentat o evaluare a evoluției conflictului. SUA anunță extinderea loviturilor în interiorul Iranului Generalul Dan Caine a afirmat că Statele Unite intenționează să intensifice operațiunile militare și să extindă treptat loviturile asupra unor ținte aflate mai adânc pe teritoriul iranian. Citește și: BREAKING Tribunalul București a admis cererea lui Dan Voiculescu de rejudecare a dosarului ICA „Acum vom începe să ne extindem treptat loviturile în adâncimea teritoriului iranian și să creăm libertate de manevră suplimentară pentru forțele Statelor Unite”, a declarat oficialul american. Potrivit acestuia, obiectivul acestor operațiuni este reducerea capacității Iranului de a continua atacurile și consolidarea poziției militare a SUA în regiune. Scădere drastică a atacurilor cu rachete și drone Datele prezentate de armata americană indică o reducere semnificativă a numărului de arme lansate de Iran. Generalul Caine a precizat că numărul rachetelor balistice lansate de Iran a scăzut cu 86% față de prima zi a conflictului. De asemenea, numărul dronelor kamikaze trimise spre ținte a scăzut cu 73%. Aceste cifre sugerează că infrastructura militară iraniană a fost serios afectată în urma loviturilor efectuate de forțele americane și israeliene. Atacuri asupra bazelor americane din statele Golfului În ciuda scăderii intensității atacurilor, Iranul continuă să lanseze rachete și drone către obiective situate în țările arabe din zona Golfului, unde se află baze militare ale Statelor Unite. Situația tensionată din regiune s-a reflectat și în estul Mării Mediterane. Miercuri, sistemele de apărare antiaeriană ale NATO au interceptat o rachetă care se îndrepta spre Turcia, prevenind astfel un posibil incident major. Marina SUA a scufundat o navă militară iraniană Tot miercuri, secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a confirmat un incident militar major petrecut în Oceanul Indian. Potrivit acestuia, marina militară a Statelor Unite a scufundat o navă militară iraniană în apropiere de Sri Lanka. Oficialul american a subliniat că este prima dată după Al Doilea Război Mondial când o navă inamică este scufundată cu o torpilă, un moment considerat semnificativ în evoluția actualului conflict.

Nivelul mării, mai ridicat decât estimările (sursa: Pexels/Sebastian Voortman)
Mediu

O eroare majoră în studiile despre schimbările climatice: nivelul mării ar fi fost subestimat, milioane de oameni ar putea fi expuși riscului de inundații

Nivelul mării din jurul regiunilor costiere ale lumii ar putea fi semnificativ mai ridicat decât indică multe modele computerizate utilizate până acum. O echipă de cercetători din Țările de Jos avertizează că această subestimare ar putea expune milioane de oameni unui risc mai mare din cauza creșterii nivelului oceanelor, fenomen accelerat de schimbările climatice. Concluziile apar într-un studiu publicat în revista Nature, realizat de specialiști de la Wageningen University & Research. „Punct mort” în studiile despre creșterea nivelului mării Oamenii de știință atrag atenția asupra unui „punct mort” prezent în numeroase cercetări privind riscurile din zonele costiere. Citește și: BREAKING Tribunalul București a admis cererea lui Dan Voiculescu de rejudecare a dosarului ICA Multe dintre aceste studii au estimat nivelul mării pe baza unor metode indirecte, ceea ce a dus frecvent la subestimarea nivelului real al apei. Această eroare ar putea avea consecințe majore: mai multe terenuri și mai multe comunități ar putea fi afectate de creșterea nivelului mării mai devreme decât se credea până acum. Potrivit cercetătorilor olandezi, impactul schimbărilor climatice asupra regiunilor de coastă ar putea fi astfel mai rapid și mai sever decât indicau estimările anterioare. De ce au fost greșite estimările anterioare Studiul arată că aproximativ 90% dintre cercetările privind riscurile din zonele costiere s-au bazat pe măsurători ale altitudinii terenului și pe modele teoretice numite „geoide”. Aceste modele folosesc calcule legate de gravitația Pământului și de rotația planetei pentru a estima nivelul apei. Însă nivelul real al mării este influențat și de alți factori importanți, printre care: curenții oceanici circulația globală a apei vânturile mareele temperatura apei marine salinitatea oceanelor Philip Minderhoud, unul dintre autorii studiului, explică faptul că ignorarea acestor factori a dus la diferențe semnificative între estimările teoretice și realitate. „Rezultatele noastre arată cât de important este să folosim măsurători reale ale nivelului mării, în locul ipotezei frecvent utilizate că înălțimea geoidului este egală cu nivelul mediu actual al mării”, a declarat cercetătorul. Diferențe semnificative între modele și măsurătorile reale În cadrul cercetării, oamenii de știință au calculat diferența dintre altitudinea terenurilor costiere și nivelul real al mării la nivel global. Ulterior, au comparat aceste date cu rezultatele din 385 de studii publicate recent. Analiza a arătat că majoritatea studiilor anterioare au subestimat nivelul mării în zonele de coastă cu aproximativ 30 de centimetri, în medie. În anumite regiuni ale lumii, diferențele sunt și mai mari. Regiunile cele mai vulnerabile Potrivit cercetării, în unele zone – în special în Asia de Sud-Est și în regiunea Indo-Pacifică – nivelul real al mării ar putea fi cu aproximativ un metru mai ridicat decât se estima anterior. Această descoperire este extrem de importantă pentru planificarea măsurilor de protecție împotriva inundațiilor, pentru dezvoltarea infrastructurii și pentru politicile de adaptare la schimbările climatice. Dacă aceste estimări se confirmă, milioane de oameni care trăiesc în regiunile costiere ar putea fi expuși unui risc mai mare decât se credea până acum.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră