joi 25 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7354 articole
Ramona Emilian

Internațional

Ucrainenii au produs distrugeri masive la importantul port rusesc Ust-Luga

Portul Ust-Luga, situat în Golful Finlandei, a fost afectat de un atac masiv cu drone lansat de Ucraina în noaptea de sâmbătă spre duminică, potrivit autorităților ruse. Incendiu la terminalul portuar după atac Guvernatorul regiunii Leningrad, Aleksandr Drozdenko, a confirmat existența pagubelor, precizând că nu au fost înregistrate victime. Citește și: Neînfricata Șoșoacă se teme de medicul psihiatru: refuză „expertiza medico-legală psihiatrică” cerută de procurori "Există pagube în portul Ust-Luga. Nicio victimă", a scris guvernatorul pe Telegram. În urma atacului, un incendiu a izbucnit la terminalul portuar din Ust-Luga, intervenția fiind în desfășurare. Ulterior, Drozdenko a revenit cu informații suplimentare, anunțând că flăcările sunt stinse de echipele de pompieri. Apărarea rusă: zeci de drone doborâte Autoritățile ruse susțin că sistemele de apărare aeriană au reușit să limiteze impactul atacului. Potrivit guvernatorului, forțele ruse au doborât 36 de drone deasupra regiunii Leningrad în cursul nopții. În paralel, Ministerul Apărării al Rusiei a raportat interceptarea unui număr total de 203 drone inamice la nivel național. Al doilea atac asupra portului Ust-Luga în această săptămână Acesta este al doilea atac ucrainean asupra portului Ust-Luga în decurs de câteva zile, ceea ce sugerează o intensificare a operațiunilor asupra infrastructurii strategice din Rusia. Portul reprezintă un punct logistic important pentru exporturi și transport maritim, fiind considerat o țintă de interes în contextul conflictului.

Atac ucrainean, portul rusesc Ust-Luga avariat (sursa: svoboda.org)
Mașinile electrice, taxe mai multe (sursa: Pexels/Kindel Media)
Economie

Mașinile electrice vor fi taxate din ce în ce mai mult, vor dispărea facilitățile fiscale

Mașinile electrice, considerate până de curând o soluție fiscală avantajoasă și prietenoasă cu mediul, riscă să devină o nouă sursă de venit pentru bugetele statelor. Tendința este deja vizibilă în mai multe țări occidentale, unde autoritățile pregătesc introducerea unor taxe rutiere dedicate acestor vehicule. În România, primul semnal a fost deja dat: începând cu 2026, proprietarii de mașini electrice vor plăti un impozit anual, după ani în care au beneficiat de scutiri. România introduce impozit pentru mașinile electrice Potrivit Legii 239/2025, de la 1 ianuarie 2026, proprietarii de autoturisme 100% electrice vor plăti un impozit fix de 40 de lei pe an. Citește și: Neînfricata Șoșoacă se teme de medicul psihiatru: refuză „expertiza medico-legală psihiatrică” cerută de procurori Măsura marchează o schimbare de paradigmă în politica fiscală privind mobilitatea verde. Raul Cazan, președintele Asociației 2Celsius, atrage atenția că această decizie este doar începutul unui trend mai amplu: "Guvernul Bolojan a introdus impozitul fix pentru autovehicule electrice: 40 lei pe an. Măsura a creat puţină rumoare acoperită, însă, de gălăgia generală legată de taxarea maşinilor convenţionale pe baza capacităţii cilindrice. În viitorul apropiat, însă, în multe ţări occidentale (diverse state nord-americane, Marea Britanie) şoferii de vehicule electrice vor fi supuşi unei forme de taxare rutieră." Taxe rutiere pentru mașinile electrice în Occident Modelul de taxare este deja conturat în unele state. În Marea Britanie, de exemplu, autoritățile pregătesc introducerea unei taxe calculate în funcție de distanța parcursă. "În Marea Britanie se va percepe o taxă de trei pence pe milă (undeva la 2 bani pe milă) pentru maşinile complet electrice şi jumătate din această sumă pentru vehiculele hibride plug-in. Un şofer care ar parcurge 8.000 de mile pe an va plăti 240 de lire sterline. Vehiculele electrice vor rămâne totuşi mai atractive decât cele alimentate cu benzină şi motorină, care costă şoferii aproximativ 480 de lire sterline pe an în special în acciza la combustibil." În același timp, impactul bugetar este semnificativ: "Taxa va strânge 1,9 miliarde de lire sterline la buget până la sfârşitul deceniului, conform estimărilor guvernamentale. Maşinile electrice ar urma să devină o problemă fiscală." De ce devin mașinile electrice o problemă fiscală Creșterea numărului de vehicule electrice reduce veniturile din accizele pe combustibil, ceea ce obligă guvernele să regândească sistemul de taxare. "Ani de zile, experţii financiari au avertizat că sporirea numărului de maşini electrice şi dispariţia motorului cu ardere internă vor face o gaură în finanţele publice. Taxele rutiere reprezintă o mare parte din veniturile guvernamentale, doar în UK generând 24,4 miliarde de lire sterline pe an (2025)." Estimările sunt îngrijorătoare: "Analiştii se aşteaptă ca veniturile să scadă de la 0,7% din PIB în prezent la doar 0,1% până în 2050-2051. Noua schemă va acoperi aproximativ un sfert din acest deficit." Principiul care schimbă regulile jocului: toți șoferii plătesc Noua abordare fiscală introduce un principiu esențial: toți participanții la trafic trebuie să contribuie, indiferent de tipul de motorizare. "Acest lucru se va schimba în anii următori; rata şi domeniul de aplicare al taxei vor creşte cu siguranţă. Ceea ce contează în acest moment este că a fost stabilit principiul conform căruia toţi participanţii la trafic ar trebui să contribuie." Inclusiv publicații influente susțin această direcție: "The Economist opinează că cel mai bine este să se introducă un nou regim fiscal din timp, cât timp maşinile electrice sunt încă o minoritate pe drumuri, iar deţinătorii lor nu reprezintă un lobby prea puternic." Ce cred șoferii despre taxarea mașinilor electrice Percepția publică începe să se alinieze acestei idei. Un sondaj realizat de Stonehaven arată că majoritatea britanicilor susțin introducerea taxelor pentru vehiculele electrice. "71% din publicul britanic consideră că şoferii de maşini electrice ar trebui să plătească anumite taxe, în timp ce doar 14% afirmă că nu ar trebui să plătească deloc." Diferențele de opinie sunt însă vizibile: "Alegătorii de stânga tind să creadă că maşinile mai ecologice ar trebui să beneficieze de un tratament fiscal preferenţial, în timp ce cei de dreapta cred că ar trebui să plătească acelaşi lucru ca cele pe benzină şi motorină." Cum ar putea funcționa noul sistem de taxare Modelul propus presupune un sistem flexibil, bazat pe estimarea și verificarea kilometrajului. "Dar cum s-ar plăti această taxă? Şoferii ar plăti în avans pentru un an estimat de condus şi ar achita soldul la sfârşitul anului. Declaraţiile şoferilor privind kilometrajul ar fi verificate în raport cu înregistrările inspecţiilor tehnice ale vehiculelor auto, aşa cum se întâmplă în Noua Zeelandă." Riscuri: scăderea vânzărilor de mașini electrice Introducerea taxelor ar putea avea și efecte negative asupra pieței auto. "Marele risc este ca taxa să afecteze vânzările de maşini. În UK vehiculele electrice ar trebui să reprezinte 80% din vânzările totale până în 2030. Se estimează că noua taxă ar duce la 440.000 de vânzări mai puţine în următorii cinci ani, deşi acest lucru va fi compensat în mare parte de stimulente mai generoase pentru achiziţiile de maşini." Pe termen lung, însă, beneficiile ar putea depăși riscurile: "Dar dacă va funcţiona, va fi o victorie rară: o reformă fiscală radicală, populară, care creează stimulente bune şi este probabil să îmbunătăţească sănătatea finanţelor publice pentru deceniile următoare." Asociația 2Celsius este o organizație independentă de mediu care promovează politici publice și inițiative pentru reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și îmbunătățirea calității aerului în România.

Generația Z, competențe IT limitate (sursa: Pexels/Михаил Крамор)
Eveniment

Generația Z și piața IT: de ce nu găsesc angajatorii tineri bine pregătiți în România

Generația Z din România se percepe drept una dintre cele mai adaptate generații la era digitală. Crescuți într-un ecosistem dominat de tehnologie, tinerii au dezvoltat o relație organică cu mediul online, iar această familiaritate se traduce, adesea, într-o încredere ridicată în propriile abilități. Totuși, datele statistice și realitatea pieței muncii conturează o imagine diferită: una în care încrederea depășește competența, iar percepția nu se aliniază cu cerințele reale ale economiei digitale. IT-ul, ideal profesional și iluzie colectivă Sectorul IT rămâne, de departe, cel mai atractiv pentru tinerii români. Citește și: Neînfricata Șoșoacă se teme de medicul psihiatru: refuză „expertiza medico-legală psihiatrică” cerută de procurori Conform studiului „Student în România. Tânăr în România”, aproape 87,7% dintre respondenți au o părere bună sau foarte bună despre companiile din acest domeniu. Această atracție este dublată de o autoevaluare optimistă: aproape un sfert dintre tineri afirmă că dețin competențe de programator. În rândul studenților, procentul este și mai ridicat. În realitate, însă, datele europene arată că mai puțin de 7% dintre tinerii cu studii postliceale au competențe IT recunoscute de specialiști. Mai mult, România se află sub media Uniunii Europene în ceea ce privește ponderea angajaților din IT, cu doar 3,8% din totalul forței de muncă, față de media europeană de 5%. Piața muncii: nu lipsa tinerilor, ci lipsa competenței Discursul angajatorilor din IT s-a schimbat vizibil în ultimii ani. Dacă în trecut piața absorbea rapid absolvenți sau persoane cu pregătire minimală, astăzi criteriile s-au înăsprit. Un studiu ANIS arată că 31% dintre companii au redus rolurile de juniori și se concentrează pe competențe avansate și specializate. În același timp, tot mai multe analize din industrie indică faptul că „epoca juniorilor” s-a încheiat, iar angajatorii caută specialiști deja formați, cu experiență practică și abilități solide. Această schimbare scoate la iveală un paradox: nu există o criză de candidați, ci o criză de competență reală. România digitală: infrastructură de top, competențe la coadă România este unul dintre liderii europeni în ceea ce privește internetul de mare viteză și acoperirea cu fibră optică. Cu toate acestea, conform Indicelui Economiei și Societății Digitale (DESI), doar 27,73% din populație are competențe digitale de bază. În rândul tinerilor, procentul ajunge la 47,19%, dar rămâne mult sub media europeană, de aproximativ 70%. Această discrepanță arată că accesul la tehnologie nu este suficient pentru dezvoltarea unor abilități reale. Autoevaluare vs. realitate: diferența de 25 de procente Una dintre cele mai relevante concluzii ale datelor analizate este diferența majoră dintre percepție și realitate. Aproximativ 74,33% dintre tineri se consideră avansați din punct de vedere digital. În același timp, România ocupă ultimul loc în Uniunea Europeană la competențele digitale de bază. Această diferență de peste 25 de puncte procentuale sugerează o eroare sistematică de autoevaluare. Explicația este relativ simplă: tinerii își raportează competențele la generațiile mai în vârstă și confundă utilizarea frecventă a tehnologiei cu o înțelegere profundă a acesteia. Generația conectată: consum intens, competență limitată Pentru Generația Z, internetul este un mediu natural. Aproape 95% dintre tineri folosesc zilnic rețelele de socializare, iar la nivel european, procentul ajunge la 97%. Însă această expunere nu este dublată de educație digitală. Potrivit OMS, România se află pe primul loc la nivel mondial în ceea ce privește utilizarea problematică a rețelelor sociale în rândul adolescenților. Deși majoritatea tinerilor consideră că pot identifica ușor fraudele online sau știrile false, realitatea contrazice această percepție: numărul fraudelor informatice a crescut semnificativ, iar atacurile de tip malware au explodat. Potrivit unui raport al Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC) numărul fraudelor informatice raportate a crescut cu 40,2% față de anul precedent, în timp ce atacurile de tip malware au explodat, înregistrând o creștere de 286,8%. Iluzia controlului într-un mediu riscant Comportamentele financiare digitale oferă un alt indiciu al acestei discrepanțe. Tinerii adoptă rapid aplicațiile de e-banking și semnătura digitală, însă o parte semnificativă se implică în activități riscante, precum investițiile speculative sau jocurile de noroc online. Acest tip de comportament reflectă o încredere crescută în propriile abilități, dar și o subestimare a riscurilor reale. O generație între familiaritate și competență În esență, datele conturează portretul unei generații care confundă familiaritatea cu competența. Utilizarea zilnică a tehnologiei creează impresia unei stăpâniri reale, însă piața muncii și indicatorii europeni arată contrariul. Pentru Generația Z din România, provocarea nu mai este accesul la tehnologie, ci transformarea utilizării acesteia într-o competență reală, relevantă economic.

Războiul din Iran lovește economia Europei (sursa: Pexels/www.kaboompics.com)
Economie

Războiul din Iran lovește economia Europei: inflație în creștere și riscuri de stagnare (Bloomberg)

Impactul economic al conflictului din Iran începe să se resimtă puternic în Europa, unde creșterea economică fragilă și accelerarea inflației riscă să amplifice presiunile industriale, fiscale și politice. Potrivit Bloomberg, statele europene își revizuiesc deja prognozele economice în jos. Energie mai scumpă și prognoze revizuite Campania militară lansată de Donald Trump generează incertitudine majoră, determinând creșteri ale prețurilor la gaze și petrol. Citește și: PSD a înființat grupul de whatsapp „Jos Guvernul”. Grindeanu se jenează să spună dacă e activ În acest context, mai multe state europene analizează măsuri pentru a limita impactul inflației. Țări precum Germania și Italia iau în calcul reducerea estimărilor economice, după ce Banca Centrală Europeană a avertizat asupra deteriorării perspectivelor. BCE avertizează: criza ar putea fi mai gravă decât pare Președintele BCE, Christine Lagarde, a transmis un mesaj îngrijorător: "Actualul şoc este probabil dincolo de ce ne imaginăm în acest moment, şi duce la un fel de evaluare întârziată a nivelului gravităţii crizei" Industria europeană, în prima linie a impactului Sectoarele mari consumatoare de energie sunt cele mai expuse. Analistul Christian Keller, de la Barclays, avertizează: "Este foarte clar că primele şi cele mai afectate sunt sectoarele mari consumatoare de energie. Dar cu cât durează mai mult, efectul se va resimţi în fiecare sector" În Germania, industria chimică resimte deja presiuni majore. Companii precum SKW Piesteritz GmbH și Evonik Industries reduc producția sau evaluează impactul. Directorul general al Evonik, Christian Kullmann, a declarat: "Este încă prea devreme să cuantificăm exact efectele. Dar Evonik nu va putea scăpa de consecinţele indirecte ale conflictului" Costuri uriașe pentru transport și lanțuri de aprovizionare Criza afectează și transportul maritim. Grupul Hapag-Lloyd AG înregistrează costuri suplimentare de până la 50 de milioane de dolari pe săptămână. Directorul general Rolf Habben Jansen a precizat că aceste costuri sunt parțial transferate către clienți prin „taxe de urgență”. Consumatorii resimt deja efectele Creșterea prețurilor începe să afecteze direct populația. În Franța, datele publicate de Insee arată o creștere „extrem de puternică” a așteptărilor privind inflația. Marile companii avertizează deja asupra scumpirilor. Next Plc estimează majorări de prețuri de până la 2%. H&M avertizează asupra scăderii consumului. Europa, în fața riscului de stagflație Comisarul european pentru economie, Valdis Dombrovskis, avertizează asupra unui scenariu periculos: "Perspectivele sunt umbrite de incertitudinile profunde, dar este clar că ne confruntăm cu riscul şocului stagflaţiei, cu alte cuvinte, o situaţie în care creşterea economică mai lentă coincide cu o inflaţie mai ridicată" El a adăugat: "Acesta este cazul şi dacă perturbările în aprovizionarea cu energie vor fi de scurtă durată. Într-un astfel de scenariu, analizele noastre sugerează că avansul economiei UE în 2026 ar putea fi cu aproximativ 0,4 puncte procentuale mai scăzut decât nivelul din previziunile de toamnă, iar inflaţia ar putea fi cu până la un punct procentual mai ridicată" Presiune pe bugete și posibile creșteri de dobânzi Spațiul fiscal limitat al majorității statelor UE îngreunează adoptarea de măsuri de sprijin economic. În același timp, o creștere accelerată a inflației ar putea determina Banca Centrală Europeană să majoreze dobânzile. Piețele financiare anticipează deja o astfel de decizie în cursul acestui an, ceea ce ar putea pune presiune suplimentară pe economiile europene.

ANM, cod galben de ploi abundente (sursa: Pexels/Andrei)
Eveniment

Cod galben de ploi abundente și ninsori la munte: avertizare meteo în aproape jumătate din țară

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de precipitații însemnate cantitativ și ninsori la munte, valabilă până luni dimineață. Aproape jumătate din țară este vizată de fenomene meteo instabile, inclusiv 19 județe și municipiul București. Zonele afectate: ploi consistente și vreme instabilă Conform meteorologilor, precipitațiile vor fi semnificative în Dobrogea, cea mai mare parte a Moldova, Muntenia și sud-estul Transilvaniei. Citește și: PSD a înființat grupul de whatsapp „Jos Guvernul”. Grindeanu se jenează să spună dacă e activ În aceste regiuni sunt așteptate ploi abundente, cu acumulări de apă de 25–30 l/mp și, pe alocuri, chiar peste 30–40 l/mp. Ninsori și viscol la munte: strat de zăpadă consistent La altitudini mai mari de 1.600 de metri, în Carpații Meridionali și Carpații Orientali, precipitațiile vor fi predominant sub formă de ninsoare. Se va depune un strat de zăpadă consistent, estimat între 10 și 20 cm, iar vântul va sufla puternic, cu rafale de 60–70 km/h, determinând condiții de viscol. Intensificări ale vântului în mai multe regiuni Meteorologii avertizează că vântul va avea intensificări temporare în estul și sud-vestul țării Vitezele vor atinge, în general, 40–50 km/h, amplificând disconfortul termic și riscul de fenomene periculoase. Vremea în București: ploi și temperaturi scăzute Pentru București, prognoza indică ploi însemnate cantitativ (20–30 l/mp), cer predominant noros, vânt slab și moderat. Temperatura maximă va ajunge la aproximativ 11 grade Celsius, iar minima va coborî la 6–7 grade. Atenționarea Cod galben este valabilă în Capitală în intervalul 29 martie, ora 10:00 – 30 martie, ora 10:00. Cod galben în 19 județe: avertisment de instabilitate meteo În total, 19 județe din România sunt vizate de această avertizare, care semnalează un episod de vreme severă, caracterizat prin ploi abundente, ninsori la munte și intensificări ale vântului. Autoritățile recomandă populației să fie atentă la evoluția vremii și să evite deplasările în zonele afectate de condiții meteo extreme.

Iran permite nave pakistaneze prin Ormuz (sursa: Facebook/Ministry of Foreign Affairs, Islamabad)
Internațional

Iranul permite tranzitul navelor pakistaneze prin Strâmtoarea Ormuz: posibil pas către pace

Guvernul Iran a acceptat să permită trecerea a 20 de nave comerciale sub pavilion pakistanez prin Strâmtoarea Ormuz, într-o decizie anunțată de Pakistan drept „un pas către pace”. Acordul prevede tranzit zilnic pentru nave comerciale Vicepremierul și ministrul de externe pakistanez, Ishaq Dar, a confirmat că acordul permite trecerea a două nave pe zi prin această rută maritimă esențială pentru comerțul global. Citește și: PSD a înființat grupul de whatsapp „Jos Guvernul”. Grindeanu se jenează să spună dacă e activ Strâmtoarea Ormuz, unul dintre cele mai importante puncte strategice pentru transportul de petrol și mărfuri, a fost afectată de restricții severe încă de la debutul ostilităților, la sfârșitul lunii februarie. Islamabad salută gestul Iranului: „un vestitor al păcii” Oficialii pakistanezi au descris decizia Teheranului drept un semnal pozitiv pentru stabilitatea regională. Ishaq Dar a subliniat că această concesie este „constructivă și binevenită”. Ministrul a afirmat că decizia Iranului poate contribui la stabilizarea regiunii și reprezintă un pas concret în direcția reluării dialogului. Ishaq Dar a insistat că diplomația și măsurile de consolidare a încrederii rămân singura soluție viabilă pentru detensionarea situației. Discuții la nivel înalt între liderii Iranului și Pakistanului Decizia vine la scurt timp după o convorbire telefonică între premierul pakistanez Shehbaz Sharif și președintele iranian Masud Pezeshkian. În cadrul discuției, Teheranul a subliniat necesitatea „construirii încrederii” ca etapă esențială pentru avansarea negocierilor de pace, inițiate cu sprijinul Statele Unite și facilitate prin intermediul Islamabadului. Consultări regionale pentru evitarea escaladării conflictului Capitala pakistaneză găzduiește o serie de întâlniri diplomatice la nivel înalt, reunind miniștrii de externe ai Arabiei Saudite, Turciei și Egiptului. Scopul acestor consultări este identificarea unei soluții comune care să prevină extinderea conflictului din Golf și să susțină inițiativele de pace în regiune.

Proteste masive anti-Trump, 8 milioane de oameni (sursa: nokings.org)
Internațional

Val uriaș de proteste anti-Trump: peste 8 milioane de oameni au participat la protestele „No Kings”

Cel puțin opt milioane de persoane au participat sâmbătă la protestele „No Kings”, organizate împotriva lui Donald Trump, potrivit estimărilor organizatorilor. Manifestațiile au avut loc simultan în toate cele 50 de state americane, marcând una dintre cele mai ample mobilizări civice din ultimii ani. Peste 3.300 de proteste împotriva „autoritarismului” Mișcarea „No Kings”, susținută de zeci de organizații și activiști democrați, a organizat peste 3.300 de marșuri pentru a denunța ceea ce protestatarii consideră a fi tendințe autoritare ale președintelui american. Citește și: PSD a înființat grupul de whatsapp „Jos Guvernul”. Grindeanu se jenează să spună dacă e activ Comparativ cu protestul din octombrie anul trecut, participarea a crescut semnificativ, cu aproximativ un milion de persoane în plus și 600 de manifestații suplimentare, consolidând această mișcare drept cel mai mare val de proteste de la revenirea lui Trump la Casa Albă. Critici dure: Iran, inflație și politicile de imigrație Participanții au condamnat ferm politica externă și internă a administrației Trump. Printre principalele nemulțumiri s-au numărat: „războiul ilegal” împotriva Iran, creșterea prețurilor la combustibili, inflația și presupusele abuzuri ale Immigration and Customs Enforcement. Protestatarii au acuzat administrația de derapaje grave de la principiile democratice și de afectarea nivelului de trai al populației. Minneapolis, epicentrul mobilizării anti-Trump Cea mai mare manifestație a avut loc în Minneapolis, unde zeci de mii de persoane s-au adunat pentru a protesta împotriva politicilor de imigrație și a intervențiilor forțelor federale. Orașul a devenit simbolul indignării naționale după moartea a doi cetățeni americani în urma unor intervenții ale agenților federali la începutul anului. Alături de Minneapolis, orașul înfrățit Saint Paul a găzduit, de asemenea, aproximativ 200.000 de protestatari. Mesaje politice și susținere din partea personalităților Guvernatorul statului Minnesota, Tim Walz, a transmis un mesaj puternic împotriva președintelui Trump, pe care l-a descris drept un „războinic în devenire”. La rândul său, senatorul Bernie Sanders a lansat un atac direct: „Nu vom accepta niciodată un președinte care subminează Constituția și statul de drept.” În New York City, actorul Robert De Niro a condus un marș de amploare și a avertizat asupra pericolului pe care îl reprezintă actuala administrație pentru libertățile fundamentale. Proteste și în Europa: reacții internaționale Valul de nemulțumire a depășit granițele SUA. Demonstrații similare au fost organizate în mai multe capitale europene, inclusiv Roma, Amsterdam, Madrid, Atena. Reacția Casei Albe: „ședințe de terapie” Casa Albă a respins criticile și a catalogat protestele drept „ședințe de terapie” pentru ceea ce susținătorii lui Trump numesc „tulburarea Trump”, un termen folosit pentru a ironiza opoziția. Protestele au loc într-un moment delicat pentru administrația americană. Potrivit unui sondaj realizat de Fox News, rata de dezaprobare a președintelui a ajuns la 59%, cel mai ridicat nivel din cele două mandate ale sale.

SUA ar trimite trupe terestre în Iran (sursa: Facebook/U.S. Central Command)
Internațional

SUA ar putea trimite trupe terestre în Iran: Pentagonul mobilizează mii de militari

Pentagonul pregătește posibile operațiuni militare de teren în Iran, care s-ar putea întinde pe parcursul mai multor săptămâni, potrivit unei investigații publicate de The Washington Post, care citează oficiali americani. Operațiuni punctuale, nu invazie totală Surse din administrația americană susțin că planurile nu vizează o invazie militară de amploare a Iran. Citește și: PSD a înființat grupul de whatsapp „Jos Guvernul”. Grindeanu se jenează să spună dacă e activ În schimb, strategia ar include intervenții limitate, precum raiduri desfășurate de forțe speciale și alte unități militare pe teritoriul iranian. Aceste operațiuni ar avea un caracter tactic și ar urmări obiective specifice, evitând angajarea într-un conflict deschis de lungă durată. Decizia finală, în mâinile lui Donald Trump Potrivit acelorași surse, nu este încă clar dacă președintele Donald Trump va aproba aceste planuri în totalitate, parțial sau le va respinge complet. Liderul american a menținut în ultimele săptămâni o poziție ambiguă privind implicarea directă a trupelor americane în Iran. Consolidare militară în Orientul Mijlociu Nava de asalt amfibie USS Tripoli (LHA-7) a ajuns recent în zonă, conducând un grup naval format din aproximativ 3.500 de militari, inclusiv marinari și pușcași marini. Desfășurarea a fost confirmată de United States Central Command, semnalând o mobilizare strategică semnificativă. Mesaje contradictorii În paralel, secretarul de stat Marco Rubio a declarat că obiectivele Washingtonului în raport cu Iranul ar putea fi atinse fără desfășurarea de trupe terestre. Cu toate acestea, mai multe instituții media americane au relatat recent că administrația Trump analizează posibilitatea trimiterii a cel puțin 10.000 de soldați în Orientul Mijlociu, ceea ce ar marca o escaladare semnificativă a implicării militare americane.

Nava de asalt USS Tripoli, în Orientul Mijlociu (sursa: Facebook/U.S. Central Command)
Internațional

Nava americană de asalt USS Tripoli ajunge în Orientul Mijlociu: desfășurare strategică majoră

Nava americană de asalt amfibie USS Tripoli a sosit în Orientul Mijlociu, potrivit unui anunț făcut sâmbătă de United States Central Command. Desfășurare militară: 3.500 de militari și un grup naval complet Nava Tripoli, care este în mod obișnuit staționată în Japonia, a ajuns în regiune vineri, conform comunicatului oficial. Citește și: Locuința, un lux pentru tineri: de ce este greu pentru generația Z să își cumpere o casă în România Aceasta conduce un grup naval amplu, format din aproximativ 3.500 de soldați și pușcași marini americani. Capabilități militare: elicoptere Seahawk și aeronave Osprey Grupul naval condus de USS Tripoli include aeronave de transport și de luptă și echipamente specializate pentru operațiuni de asalt amfibiu. Pe puntea navei staționează elicoptere Sikorsky SH-60 Seahawk, dar și aeronave Bell Boeing V-22 Osprey, utilizate în principal pentru transportul rapid al trupelor. Dotările navei de asalt permit desfășurarea unor operațiuni complexe, atât pe mare, cât și pe uscat. Potrivit secretarului de stat american, Marco Rubio, Statele Unite își pot atinge obiectivele în raport cu Iranul fără a desfășura trupe terestre.

Schimbarea orei, risc pentru sănătate (sursa: Pexels/Tima Miroshnichenko)
Eveniment

Schimbarea orei, un risc ignorat: cum afectează sănătatea inimii, somnul și siguranța zilnică

Schimbarea orei de două ori pe an ar trebui să înceteze, avertizează tot mai mulți specialiști, care susțin că această practică are efecte negative, atât asupra sănătății cât și siguranței publice. Pe măsură ce ceasurile sunt date înainte în ultima duminică din martie, pierderea unei ore de somn devine o rutină anuală pentru milioane de oameni. Însă, potrivit cercetătorilor, această ajustare aparent minoră poate avea consecințe semnificative. „Nu mai aduce beneficii, dar implică riscuri reale” John O'Neill, specialist în ritmuri celulare la Laboratorul de Biologie Moleculară din Cambridge, atrage atenția asupra efectelor schimbării orei. Citește și: Locuința, un lux pentru tineri: de ce este greu pentru generația Z să își cumpere o casă în România „Nu mai aduce cu adevărat beneficii nimănui în prezent, dar ne expune la o serie de riscuri mici, dar semnificative”, a declarat acesta. El compară impactul schimbării orei cu un fenomen de „jet lag” colectiv: „Este ca și cum toată populația ar suferi un decalaj de fus orar de o oră, în același timp.” Creșteri ale riscului de infarct, AVC și accidente rutiere Potrivit expertului, schimbarea orei este asociată cu o creștere temporară a unor riscuri majore pentru sănătate și siguranță. „Se observă o creștere a numărului de infarcte și accidente vasculare cerebrale și, de asemenea, o creștere a accidentelor rutiere în zilele care urmează schimbării orei”, a explicat John O'Neill. Unele studii indică o creștere de aproximativ 6% a riscului de accidente rutiere fatale după trecerea la ora de vară. O practică veche de peste 100 de ani Schimbarea orei a fost introdusă în 1916, cu scopul de a eficientiza utilizarea luminii naturale și de a crește productivitatea în lunile de vară. În prezent, ceasurile sunt date înainte cu o oră în ultima duminică din martie și înapoi în ultima duminică din octombrie. Argumentul tradițional este că astfel oamenii beneficiază de mai multă lumină naturală în timpul zilei de lucru. Corpul nu este pregătit pentru schimbare Specialiștii atrag însă atenția că organismul uman nu este adaptat pentru aceste modificări bruște. „Dacă impui toate aceste solicitări, de exemplu asupra sistemului cardiovascular, cu o oră mai devreme, acesta nu este pregătit să facă față cererii”, a explicat John O'Neill. „În cazul persoanelor mai în vârstă sau cu probleme de sănătate, crește riscul unor evenimente adverse, precum infarctul sau accidentul vascular cerebral.” Efecte psihologice: oboseală, scăderea atenției și decizii mai slabe Și din perspectivă psihologică, schimbarea orei are efecte negative. Katie Barge subliniază impactul asupra funcționării cognitive. „Chiar și mici modificări ale somnului și ritmului circadian pot avea un impact măsurabil asupra funcțiilor cognitive”, a explicat aceasta. „Atunci când se schimbă ora, ceasul intern al organismului devine temporar nealiniat cu cerințele externe, ceea ce duce la scăderea vigilenței, timpi de reacție mai lenți și o diminuare a capacității de concentrare și luare a deciziilor.” Riscuri crescute pentru anumite categorii profesionale Efectele sunt resimțite mai intens în primele zile după schimbarea orei, iar unele persoane sunt mai vulnerabile decât altele. „Acest fenomen este asociat cu o creștere a presiunii de somn și o activitate redusă în cortexul prefrontal, zona responsabilă de controlul impulsurilor, evaluarea riscurilor și funcțiile executive”, a mai spus Katie Barge. „Ca urmare, oamenii pot deveni mai predispuși la erori, pierderi de concentrare și comportamente ușor mai riscante.” Persoanele care lucrează în domenii critice, precum șoferii, lucrătorii în schimburi sau cei din medii operaționale, sunt cele mai expuse. „Pentru aceste categorii, chiar și o oboseală ușoară poate crește semnificativ riscul de greșeli sau accidente”, avertizează psihologul.

Ucraina, acord de apărare cu Qatar (sursa: president.gov.ua)
Internațional

Ucraina își consolidează alianțele în Golf: acorduri de apărare cu Qatar, Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite

Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare în domeniul apărării, care vizează consolidarea capacităților de răspuns la amenințările generate de rachete și drone. Cu o zi înainte, președintele Volodimir Zelenski a efectuat o vizită în Arabia Saudită, unde a obținut un parteneriat similar cu autoritățile de la Riad. Un al treilea acord, cu Emiratele Arabe Unite, urmează să fie semnat în perioada imediat următoare. Prioritatea: armamentul, producția și schimbul de resurse În cadrul unei conferințe de presă susținute la Doha, liderul ucrainean a explicat principalele obiective ale acestor acorduri strategice. Citește și: Locuința, un lux pentru tineri: de ce este greu pentru generația Z să își cumpere o casă în România „Prima prioritate este armamentul — producția acestuia, schimbul de experiență și schimbul de resurse rare pe care o țară le poate avea și alta nu le are”, a declarat Volodimir Zelenski. Aceste parteneriate vizează crearea unor mecanisme de cooperare care să permită dezvoltarea comună a industriei de apărare și optimizarea resurselor disponibile. Ce prevede acordul Ucraina–Qatar în domeniul apărării Potrivit comunicatului oficial, acordul include cooperare în mai multe domenii-cheie: - dezvoltare tehnologică în sectorul apărării - investiții comune în proiecte strategice - schimb de expertiză în combaterea rachetelor și dronelor - colaborare în domeniul sistemelor aeriene fără pilot Parteneriatul pune accent pe integrarea tehnologiilor moderne și pe transferul de know-how, într-un context global marcat de intensificarea conflictelor și a amenințărilor hibride. Producție militară comună și investiții industriale Un element central al acordurilor îl reprezintă dezvoltarea unei capacități industriale comune în domeniul apărării. „În acești 10 ani, ne vom implica în producție comună. Vom construi fabrici atât în Ucraina, cât și în aceste țări”, a precizat președintele ucrainean. Acest model de colaborare urmărește nu doar transferul de tehnologie, ci și crearea unor lanțuri de producție integrate între Ucraina și statele din Golf. Cooperare energetică pe termen lung, în contextul crizei regionale Pe lângă dimensiunea militară, Ucraina a discutat cu partenerii din Golf și despre cooperarea în sectorul energetic. Sistemul energetic ucrainean este supus constant atacurilor din partea Rusiei, iar tensiunile din Orientul Mijlociu — inclusiv blocarea Strâmtorii Hormuz de către Iran — au dus la creșteri semnificative ale prețurilor la combustibili. După o iarnă dificilă, care a evidențiat vulnerabilități majore în infrastructura energetică, Kievul a început deja pregătirile pentru următorul sezon rece. Expertiza Ucrainei, dincolo de drone Volodimir Zelenski a subliniat că Ucraina oferă mai mult decât tehnologie de producție a dronelor. Experiența acumulată în cei patru ani de război cu Rusia include apărare împotriva atacurilor aeriene complexe, utilizarea sistemelor de război electronic, tactici avansate de contracarare a dronelor și rachetelor Sprijin militar pentru statele din Golf Interesul țărilor din Golf pentru colaborarea cu Ucraina a crescut după atacurile cu rachete și drone lansate de Iran asupra vecinilor săi, în urma loviturilor americane și israeliene asupra Teheranului. În acest context, Ucraina își valorifică experiența în apărarea aeriană pentru a-și consolida poziția pe plan internațional, într-un moment în care Statele Unite își redirecționează resursele către conflictul cu Iranul. Militarii ucraineni, implicați direct în apărarea regiunii Președintele ucrainean a confirmat că militari din Ucraina au fost deja implicați în apărarea Emiratele Arabe Unite împotriva atacurilor aeriene iraniene din ultimele săptămâni. În plus, acordurile pe 10 ani includ și programe de instruire militară pentru statele partenere. „Dacă vreți o relație de nivel înalt cu Ucraina, nu este vorba doar despre drone. Este vorba despre specialiștii noștri. Iar specialiștii sunt soldații noștri”, a declarat Volodimir Zelenski.

Ora de vară 2026, orarul CFR (sursa: Facebook/CFR Infrastructura)
Eveniment

CFR Călători trece la ora de vară 2026: cum circulă trenurile în noaptea de 28 spre 29 martie

Activitatea de transport feroviar din România va trece la ora oficială de vară începând cu 29 martie 2026, când ora 03:00 devine ora 04:00. Anunțul a fost făcut de CFR Călători, care precizează că schimbarea orei nu afectează orarul trenurilor. Mersul trenurilor rămâne neschimbat Reprezentanții CFR Călători subliniază că circulația trenurilor se va desfășura conform programului deja stabilit. Citește și: Locuința, un lux pentru tineri: de ce este greu pentru generația Z să își cumpere o casă în România „Trecerea la ora de vară nu modifică mersul trenurilor în vigoare, circulaţia se va efectua conform orarului prevăzut în mersul trenurilor”, se arată în comunicatul oficial al companiei. Astfel, pasagerii nu trebuie să își facă griji privind modificări de orar, ci doar să țină cont de schimbarea orei oficiale. Cum circulă trenurile în noaptea schimbării orei Potrivit companiei feroviare, trenurile vor circula după ora de iarnă până în noaptea de 28 spre 29 martie, la ora 03:00, moment în care ceasurile vor fi date înainte cu o oră. După această schimbare: ora 03:00 devine ora 04:00 trenurile vor respecta în continuare mersul de tren în vigoare plecările vor avea loc conform orei oficiale de vară Trenurile aflate deja în circulație în momentul schimbării orei își vor continua traseul până la destinație fără modificări. Reguli speciale pentru intervalul 04:00 – 05:00 În situațiile în care apar suprapuneri între trenurile aflate deja în circulație și cele programate să plece în intervalul 04:00 – 05:00, CFR Călători va aplica reguli specifice. Mai exact, trenurile vor pleca în funcție de rang, prioritatea fiind stabilită în conformitate cu regulile de exploatare feroviară. Circulația trenurilor internaționale nu este afectată Schimbarea orei nu va crea probleme nici în traficul feroviar internațional. „Având în vedere că şi în ţările vecine trecerea la ora de vară se face în aceeaşi zi de duminică, 29 martie 2026, între staţiile de frontieră cu ţările vecine, trenurile vor circula după graficele din mersul de tren în vigoare”, precizează reprezentanţii CFR Călători. Ce trebuie să știe călătorii Pentru pasageri, trecerea la ora de vară presupune doar ajustarea orei de plecare și sosire în funcție de noul fus orar. În rest, programul trenurilor rămâne neschimbat, iar circulația se desfășoară conform orarelor deja anunțate.

Explozie într-un bloc din Caracal (sursa: Facebook/ISU Olt - www.isuolt.ro)
Eveniment

Explozie într-un bloc din Caracal: o femeie rănită și 25 de persoane evacuate

O explozie s-a produs într-un apartament situat la primul etaj al unui bloc din Caracal, soldată cu rănirea unei femei și evacuarea mai multor locatari. Incidentul a fost confirmat de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Olt. Femeie cu arsuri, transportată la spital În urma deflagrației, proprietara locuinței, în vârstă de 57 de ani a suferit arsuri pe aproximativ 10% din suprafața corpului și a fost transportată de urgență la spital. Citește și: Locuința, un lux pentru tineri: de ce este greu pentru generația Z să își cumpere o casă în România „Până în acest moment, din imobilul cu regim de înălţime parter + 4 etaje, au fost evacuate 25 de persoane. Proprietara apartamentului în care s-a produs explozia prezintă arsuri pe aproximativ 10% din suprafaţa corporală şi a fost transportată la Spitalul Caracal”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Olt, Alin Băsăşteanu. Patru apartamente afectate de deflagrație Potrivit autorităților, explozia nu a fost urmată de incendiu, însă a provocat pagube materiale semnificative. În total, patru apartamente din imobil au fost afectate în urma deflagrației. Intervenție de amploare a echipajelor de urgență La fața locului au intervenit echipaje de pompieri din Caracal și Slatina, cu mai multe autospeciale: autospecială de stingere autospecială pentru intervenții la înălțime autospecială CBRN (chimică, biologică, radiologică, nucleară) autospecială pentru primă intervenție microbuz de intervenție De asemenea, la intervenție au participat și două echipaje ale Serviciului Județean de Ambulanță Olt. Structura de rezistență, neafectată La locul exploziei s-a deplasat şi o echipă de la Inspectoratul de Stat în Construcţii pentru a stabili dacă a fost sau nu afectată structura de rezistenţă a clădirii. „Din datele preliminare puse la dispoziţie de echipa Inspectoratului de Stat în Construcţii, structura de rezistenţă a blocului nu a fost afectată. Locatarii de pot întoarce în locuinţe", a declarat Alin Băsăşteanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Olt.

Cuba este următoarea, afirmă Trump (sursa: Facebook/The White House)
Internațional

„Cuba este următoarea”, spune Trump, într-un discurs bizar

Președintele american Donald Trump a amplificat retorica la adresa Cuba, sugerând o posibilă acțiune viitoare, în cadrul unui discurs susținut la Miami, la un forum de investiții. Cuba este următoarea, amenință Trump „Am construit această armată minunată. Am spus că «niciodată nu va trebui să o folosim». Citește și: Locuința, un lux pentru tineri: de ce este greu pentru generația Z să își cumpere o casă în România Dar uneori trebuie să o foloseşti. Iar Cuba este următoarea, apropo", a declarat Trump la Miami, fără a explica ce înseamnă acest lucru. Succese militare în regiune Afirmațiile liderului american au fost făcute în timp ce acesta lăuda acțiunile militare recente ale SUA, inclusiv operațiuni desfășurate în Venezuela. Lipsa unor clarificări privind intențiile concrete ale Washingtonului a alimentat speculațiile privind o posibilă escaladare a tensiunilor în regiune. Trump evocă posibilitatea „preluării” Cubei Nu este pentru prima dată când Donald Trump face referire la o intervenție în Cuba. În ultimele săptămâni, acesta a sugerat chiar ideea unei acțiuni directe asupra insulei. Săptămâna trecută, Trump a făcut aluzii la o posibilă cucerire a insulei guvernate de comunişti, spunându-le jurnaliştilor că el este cel va avea „onoarea de a lua Cuba”. În paralel, liderul american a afirmat în mod repetat că regimul de la Havana se află în pragul prăbușirii. Relații tensionate între Washington și Havana Relațiile dintre Statele Unite și Cuba sunt tensionate încă din 1959, după revoluția condusă de Fidel Castro. Situația s-a deteriorat și mai mult în timpul celui de-al doilea mandat al lui Donald Trump, marcat de o politică externă mai agresivă față de regimul cubanez. Presiuni economice și pierderea unui aliat strategic Administrația de la Washington a intensificat presiunea economică asupra Cubei, urmărind să reducă fluxurile de valută și petrol către insulă. Presiunea a crescut semnificativ după operațiunea din ianuarie, în urma căreia președintele venezuelean Nicolás Maduro a fost reținut la Caracas și transportat în SUA. Această evoluție a privat Cuba de unul dintre principalii săi aliați, care a susținut insula prin livrări de petrol în contextul embargoului economic impus de SUA. În ciuda declarațiilor dure și a contextului tensionat, Statele Unite și Cuba continuă să poarte discuții oficiale, confirmate de ambele părți.

JD Vance crede că OZN-urile sunt „demoni” (sursa: Facebook/Vice President JD Vance)
Internațional

Vicepreședintele SUA, JD Vance, „obsedat” de OZN-uri, pe care le consideră „demoni”

Vicepreședintele Statelor Unite, JD Vance, a declarat că intenționează să analizeze în detaliu informațiile deținute de autorități despre OZN-uri, subiect care, potrivit propriilor afirmații, îl „obsedează”. JD Vance crede că OZN-urile sunt demoni "Nu am putut încă să dedic suficient timp pentru a înţelege cu adevărat subiectul, dar o voi face, credeţi-mă. Mă obsedează", a declarat Vance în podcast-ul conservatorului Benny Johnson. Citește și: Locuința, un lux pentru tineri: de ce este greu pentru generația Z să își cumpere o casă în România Întrebat direct despre natura acestor fenomene, JD Vance a oferit o interpretare neobișnuită, cu o componentă religioasă. "Nu mă gândesc că sunt extratereştri. Mă gândesc că sunt demoni". Vicepreședintele, convertit la catolicism în 2019, a explicat că folosește termenul în sens creștin, referindu-se la „fiinţe celeste care zboară peste tot şi care le fac oamenilor lucruri bizare”. Vicepreședintele american a subliniat că își va folosi mandatul pentru a explora mai profund informațiile controversate. "Îmi rămân încă trei ani ca vicepreşedinte. Voi merge în profunzimea dosarelor privind OZN-urile", a adăugat el. Donald Trump cere transparență Subiectul OZN-urilor a revenit recent în atenția publică după declarațiile lui Donald Trump, care a invocat interesul ridicat al americanilor pentru transparență. Președintele SUA a afirmat că dorește să ordone agențiilor federale „să identifice şi să publice” dosarele legate de extratereștri și OZN-uri, cerere exprimată de public de mai multe decenii. Barack Obama: „Sunt reali, dar nu i-am văzut” Declarațiile lui Trump au venit ca reacție la afirmațiile fostului președinte Barack Obama, care a abordat subiectul într-un mod ambiguu. "Sunt reali, dar nu i-am văzut", a spus Obama, alimentând astfel dezbaterea publică. La rândul său, Trump a reacționat sceptic: "Nu ştiu dacă sunt reali sau nu", a comentat Donald Trump, criticând dezvăluirea unor „informaţii clasificate”. Poziția oficială: fără dovezi privind existența extratereștrilor În ciuda interesului public și a declarațiilor politice, nu există dovezi științifice care să confirme originea extraterestră a OZN-urilor. În 2024, biroul specializat al Pentagon, cunoscut sub numele de AARO, a anunțat că nu a identificat „nicio probă empirică” care să susțină existența unor fenomene aeriene de origine extraterestră sau că guvernul american ar ascunde astfel de informații.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră