miercuri 24 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Mircea Marian

8501 articole
Mircea Marian

Mircea Marian este jurnalist din 1990, când a lucrat la UniFan Radio, primul post de radio independent din București. A fost reporter politic la Mediafax, Adevărul și Evenimentul Zilei și a moderat emisiuni la TVR Info și B1 TV. A fost șef al Departamentului Politic&Economic la România Liberă, între 2016 și 2017, și senior editor la Newsweek România din 2017 în ianuarie 2021.

Politică

Lăzăroiu: președintele trebuie să stea alături de Bolojan, “singurul rămas în picioare“

Sociologul Sebastian Lăzăroiu, fost consilier prezidențial în mandatul lui Traian Băsescu, consideră că președintele Nicușor Dan “are o carte mai valoroasă de jucat față de ieri, pentru că a doua nominalizare dă fiori de alegeri anticipate“. Potrivit lui Lăzăroiu, șeful statului “acum trebuie să stea alături de Bolojan, că el e singurul rămas în picioare“. Citește și: Ștefureac, INSCOP: În caz de anticipate, AUR ar dubla scorul din 2024, PNL ar câștiga, dar nu mult Lăzăroiu mai explică și faptul că Nicușor Dan nu are nici un interes să aducă AUR la guvernare pentru că “AUR e partidul de la care ar putea porni suspendarea“. “A doua nominalizare dă fiori de alegeri anticipate“ “Președintele încă mai avea ieri o carte de jucat. PSD și gruparea Veștea, nu. Așa se explică de ce mandatul lui Veștea a scăpat cumva de sub control, împingându-l spre o guvernare cu orice preț, inclusiv prețul susținerii AUR. Pentru președinte ultima legătură (altfel, sever deteriorată) cu propriul electorat e mandatul din turul al doilea anti-AUR/Georgescu/Simion. Dacă ar fi încurajat un guvern cu orice preț, s-ar fi rupt și legătura asta. Dar ar fi fost chiar mai rău. AUR e partidul de la care ar putea porni suspendarea. Președintele nu are niciun interes să-l aducă în joc. Și ar fi putut fi chiar și mai rău. Relațiile cu partenerii europeni s-ar fi stricat văzând cu ochii.   De asta cred că Becali e sincer când spune că i-a zis Grindeanu că Simion i-ar fi promis președintelui ca votează guvernul. Doar că Grindeanu l-a intoxicat pe Becali, încercând să-l tragă pe președinte cu el, sub roțile autobuzului.   De fapt, la finalul zilei, Nicușor are o carte mai valoroasă de jucat față de ieri, pentru că a doua nominalizare dă fiori de alegeri anticipate. Așadar, Veștea era dispensabil, chiar mai util căzut. Cum își joacă această carte valoroasă depinde numai de el. Însă, vrea-nu vrea, acum trebuie să stea alături de Bolojan, că el e singurul rămas în picioare“, a scris Lăzăroiu. 

Lazaroiu crede că Nicușor Dan ar trebui să stea alături de Bolojan Foto: presidency.ro
Simion ar fi “regele anticipatelor“ Foto: Captură video
Politică

Ștefureac, INSCOP: În caz de anticipate, AUR ar dubla scorul din 2024, PNL ar câștiga, dar nu mult

Sociologul Remus Ștefureac, directorul INSCOP, a scris, pe Facebook, că în caz de alegeri anticipate AUR și-ar dubla scorul electoral din 2024 (peste 18%) și ar fi “rege“, președintele fiind obligat să-i încredințeze formarea guvernului. PNL ar obține un scor mai bun decât în 2024 (13-14%), dar nu mult mai mult decât are acum.  Citește și: EXCLUSIV Șeful SMAp, generalul Vlad, bănuit și de alte cazuri de trafic de influență la angajări în MApN Fără să ofere exemple concrete, Ștefureac a afirmat că restul partidelor ar lua scoruri mai mici sau similare. Anticipatele ar fi o catastrofă, crede Ștefureac “Doar spun, nu dau cu parul. Oricare ar fi discursul politic al partidelor, și oricât de exaltate ar fi unele comentarii mai emoționale, alegerile anticipate organizate acum, în vremuri de criză economică și maximă expandare a populismului politic radical, ar fi o catastrofă. Una care face parte din jocul legitim democratic, dar o catastrofă pentru țara, pentru economie, pentru firme, pentru veniturile populației. Niciun partid, repet, niciun partid, cu excepția AUR, nu ar fi avantajat de anticipate. Nici chiar PNL, care ar putea lua ceva mai mult acum decât în decembrie 2024 (dar nu mult mai mult acum) nu ar fi avantajat. Și nici celelalte partide care ar putea lua scoruri similare sau mai mici decât cele din 2024.   În schimb, daca am avea acum alegeri anticipate, țara ar fi predată pentru 4 ani în mâinile unui AUR care are posibilitatea reală de a-și dubla scorul și de a trece de la statutul de fauritor de regi (king maker), la rege propriu-zis. Cu o reprezentare în Parlament de 40%, președintele va fi nevoit atunci să le acorde dreptul de a forma guvernul. Pentru 4 ani. Până în 2030.   Sigur, pot fi și alte interpretări ale efectelor unor alegeri anticipate. Unii spun ca viața noastră politică are nevoie de un cutremur. Alții, mai înțelepți, spun însă ca răul nu trebuie banalizat…“, a scris Ștefureac.   

Vestea nu l-a convins pe Simion să-l voteze Foto: Inquam/Octav Ganea
Politică

Guvernul Veștea a fost respins. AUR nu l-a votat, deși Veștea s-a umilit negociind cu Simion

Guvernul Veștea nu a obținut numărul necesar de voturi, 233, pentru a fi validat. Doar 212 deputați și senatori au votat. Un numar de 189 au votat pentru, 23 impotriva.  Parlamentarii AUR au părăsit sala în bloc, deși premierul desemnat s-a dus la sediul AUR și a negociat cu George Simion.  Citește și: Lucian Bode justifică prezența unor secretari de stat de la AUR în guvernul Veștea Teoretic, președintele Nicușor Dan ar trebui să convoace noi consultări cu partidele parlamentare, în următoarele zile.  Kelemen Hunor: „Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat” „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală. AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează”, a spus Simion, în plenul Parlamentului. După acest discurs, parlamentarii AUR au părăsit sala.  „Sub această cupolă a Parlamentului există un singur câștigător, nu e în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat”, a comentat Kelemen Hunor, la discuțiile din plenul Parlamentului. „PSD a greșit când a zis că nu vrea cu AUR”, a spus însă Paul Stănescu, fostul secretar general al PSD.  „Eu vreau să-l felicit pe Adrian Veștea că a intrat în această bătălie, e un responsabil, un om care a dorit binele, un om care a dorit și dorește binele pentru români. (...) E treaba românilor să-i judece pe fiecare dintre cei care pun mai presus funcțiile lor personale decât binele românilor”, a spus Grindeanu.

Peiu s-a supărat pe Simion Foto: Senatul României
Politică

Rebeliune majoră în AUR: Peiu spune că se retrage dacă Simion susține guvernul Veștea

George Simion se confruntă cu o rebeliune majoră în AUR: Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a amenințat că se retrage dacă partidul său va vota guvernul Veștea. „Dacă George Simion va veni și ne va spune că trebuie să îl votăm pe Adrian Veștea, mă voi retrage”, a spus Peiu, pentru Gândul.  Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD Însă, ulterior, la Antena 3, el și-a nuanțat poziția, arătând că nu se retrage din partid, ci din „prim planul vieții publice”. Peiu nu știe de ce Simion și-a schimbat direcția „Q: Dacă Simion va decide ca AUR să susțină Guvernul Veștea, care va fi poziția dvs.? Petrișor Peiu: Să mă retrag din prim-planul vieții publice, să stau la cutie, în banca mea.  Q: Veți pleca din AUR? Petrișor Peiu: Nu am spus asta, că am avut o înțelegere și o respect, dar nu mai e bine să fiu în față. Q: Simt așa o ușoară dezamăgire. Petrișor Peiu: Nu e ușoară, e mare, dar e o decizie normală. Am fost xpus, mi-am spus punctul de vedere și dacă punctul de vedere acum este altul nu cred că mai e cazul să mai reprezint eu, stau liniștit în bancă, votez ce spune partidul și asta e. La încheierea mandatului plec acasă și gata... Q: Vă retrageți și din funcția de lider al senatorilor AUR? Petrișor Peiu: Probabil, dar sigur nu voi mai apărea în public. Q: Ce s-a schimbat în ultimele zile și ore, de ce și-a schimbat Simion părerea? Petrișor Peiu: Eu nu pot să vă răspund, nu știu. Q: Dacă AUR decide să voteze, dvs. personal cum votați? Petrișor Peiu: Eu sunt un om serios, nu mă schimb după cum bate vântul”, a fost discuția de la Antena 3.   

Lucian Bode crede că AUR nu compromite Foto: Facebook
Politică

Lucian Bode justifică prezența unor secretari de stat de la AUR în guvernul Veștea

Fostul secretar general al PNL, ministru de Interne în guvernul Ciucă, Lucian Bode a justificat posibilitatea ca AUR să plaseze secretari de stat în guvernul Veștea, fiindcă este nevoie de compromisuri. Conducerea PNL i-a cerut lui Bode să demisioneze din partid, dar acesta a refuzat. Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD Bode teoretizează compromisurile care nu compromit Întrebat de jurnaliștii Antena 3 CNN dacă aripa Veștea ar fi dispusă să dea 2-3 portofolii celor de la AUR pentru ca guvernul să obțină voturile necesare învestirii, Bode a răspuns: „La nivel de secretar de stat nu cred că aceste discuții au avut loc, nu cunosc acest detaliu. Evident că în etapa a doua se va discuta despre 150-200 de poziții politice care sunt cu numire politică, de la nivel de secretar de stat până la nivel de prefect, dar astea vor fi în etapa a doua. Nu știu care a fost logica negocierilor la nivel de eșalonul doi”. Însă ulterior el a precizat: „Nu exclud, în politică este nevoie să faci compromisuri necompromițătoare”. Discuția a avut loc înainte ca Veștea să se ducă la sediul AUR, pentru discuții cu Simion.  În Congresul Extraordinar de duminică, liberalii au aprobat o rezoluţie care prevede că Lucian Bode, Rareş Bogdan, Adrian Veştea, Hubert Thuma, Alina Gorghiu ”au încălcat în mod repetat obligaţia de a apăra opţiunile politice şi deciziile adoptate de Partidul Naţional Liberal, participând la acţiuni şi demersuri contrare interesului partidului”. Totodată, Congresul reţine responsabilitatea politică a lui Lucian Bode pentru situaţia financiară gravă în care se află Partidul Naţional Liberal la finalul mandatului său de secretar general.

Mircea Marian
Opinii

Veștea îl face pe Simion adevăratul șef al României. Cine acceptă va rămâne pe veci sluga AUR

Adrian Veștea l-a făcut pe George Simion cel mai puternic om din România, acceptând să negocieze public cu liderul AUR. Mai rău, Veștea se umilește în mod penibil, acceptând dictatul lui Simion, care i-a ordona să se prezinte la sediul AUR până la ora 20.00. Chiar dacă cei doi nu o să se înțeleagă, umilința rămâne.  Această poveste nu se va termina aici. Veștea a predat toată guvernarea lui Simion - dacă va trece de Parlament. Pentru început, a pus ștampila „Garantat AUR” pe guvernul său. În aceste condiții, PNL, USR și UDMR nu mai au cum să se apropie, să coopereze. Una era să racoleze 20-30 de disidenți din rândul suveraniștilor, alta este să se umilească în fața unui fost huligan de galerie care acum face jocul Moscovei.  Pentru orice lege organică pe care va dori să o treacă prin Parlament, guvernul Veștea va trebui să ceară aprobare de la Simion. Deocamdată este un subiect marginal, dar merită reținut comportamentul arogant al lui Simion, care nu vrea cooperare, ci supunere, îi umilește public pe cei pe care-i controlează.  În guvernul Veștea ar urma să fie puțini oameni decenți, unul dintre ei fiind Luca Niculescu, la Externe. Cu prietenie îi spun să plece cât mai poate. Nu poți să fii ministrul de Externe al unui guvern care se bazează pe voturile unei agenturi a Moscovei. Tot ce ai construit ca ambasador și secretar de stat pe OECD va dispare sub eticheta „Garantat AUR”.  Și, în general, dacă mai există vreun om decent în guvernul Veștea, acum ar fi momentul să se retragă.  PSD ar trebui să spună clar dacă este de acord să voteze alături de AUR pentru noul Guvern. Așa-zișii liberali care au dezertat din PNL în numele unui presupus interes național trebuie să se decidă dacă vor să fie instrumentele lui Simion.  Președintele Nicușor Dan, chiar dacă nu mai poate retrage mandatul acordat, ar trebui să spună public că nu face parte din această combinație dezastruoasă. România, da, știu, are nevoie de un guvern stabil. Dar un guvern garantat de AUR va îngropa România. După ce că suntem faliți (singuri ne-am făcut-o), ne facem și de râs.   

George Simion vrea să fie rugat să-i dea voturile lui Veștea Foto: captură video
Politică

George Simion îi transmite lui Veștea că îl așteaptă la discuții, la sediul AUR

Președintele AUR, George Simion, a spus că AUR nu va vota în această seară guvernul Veștea, dar îl așteaptă pe premierul desemnat la discuții, până la ora 20.00. Simion a insistat pe faptul că AUR vrea să construiască. Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD Simion așteaptă să i se prezinte omagii, dacă Veștea vrea voturi de la AUR „Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. Îl așteptăm la sediul partidului pe dl Veștea, îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună Nicușor Dan dacă parlamentarii AUR sunt extremiști. În AUR nu există trădători. Fac apel la Veștea să-și depună mandatul sau să amâne votul și să vină să discutăm”, a afirmat președintele AUR.  Liderul AUR a afirmat că, așa cum toți cei 90 de parlamentari ai partidului au votat moțiunea de cenzură, formațiunea nu va acorda sprijin unei guvernări care, susține el, "nu a venit să ceară susținerea AUR". „Diseară, dacă va exista un vot pentru această guvernare, pentru un guvern care nu a venit să ceară susținerea, nu va beneficia de susținerea AUR", a declarat George Simion. „Ţara trece printr-un moment foarte, foarte complicat, prin cea mai mare criză - în primul rând economică şi politică - în ultimii 35 de ani. Este nevoie de reconciliere naţională. Şi, din câte am tot ascultat posturile de televiziune în ultimele zile, este nevoie de AUR. (....) Programul politic al acelei guvernări nu mai trebuie repetat. Și, din acest motiv, AUR, prin toţi cei 90 de parlamentari, a votat împotriva guvernării Bolojan şi guvernarea Bolojan nu mai este la putere. Nu ştiu de ce nu a avut decenţa domnul Bolojan să plece din Palatul Victoria. Îi solicit ca astăzi să dea dovadă de decenţă, să respecte democraţia din România şi să părăsească Palatul Victoriei, pe care începând cu data de 5 mai îl ocupă abuziv", a mai susţinut George Simion.

Procesul Thuma vs DeFapt merge în ritm de melc la Tribunalul Ilfov Foto: Facebook
Politică

Tribunalul Ilfov, care l-a judecat pe Bolojan într-o zi, amână cauza Thuma vs DeFapt pentru 6 luni

Tribunalul Ilfov a amânat, la 19 iunie, judecarea procesului președintelui Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma (PNL), cu DeFapt.ro pentru data de 17 decembrie. Practic, amânarea este de șase luni. Citește și: Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD Amânarea este „în vederea administrării probelor propuse”.  Tribunalul Ilfov judecă la șase luni Precedentul termen a fost la 24 aprilie, când cauza a fost din nou amânată „pentru comunicarea cererea modificatoare depusa la dosar” (sic!).   Președintele CJ Ilfov și liderul PNL Ilfov, Hubert Thuma, a dat în judecată publicația DeFapt.ro și pe jurnalistul Mircea Marian, cerând daune de 200.000 de lei și ștergerea articolelor care menționează condamnarea sa penală din 2014 pentru corupție. Thuma a considerat că articolele i-au afectat imaginea.  DeFapt.ro a relatat faptul că Thuma a fost condamnat definitiv în octombrie 2014 la 6 luni de închisoare cu suspendare (pentru folosirea influenței în scopul obținerii de foloase necuvenite). Ulterior el a fost reabilitat.  Tribunalul Ilfov a devenit celebru săptămâna trecută după ce a judecat cu maximă celeritate o contestație a unui grup de 16 parlamentari PNL împotriva unei decizii a conducerii partidului. Aceștia au atacat la Tribunalul Ilfov deciziile ședinței Biroului Politic Național al partidului din 15 iunie referitoare la mandatarea parlamentarilor de a nu vota pentru învestirea Guvernului Veștea și la impunerea de sancțiuni pentru cei care votează și cei care ar putea fi propuși în acest Cabinet. Tribunalul a dat dreptate contestatarilor la doar o zi de la depunerea contestației.  PNL a acuzat Tribunalul Ilfov că și-a încălcat competența teritorială și a judecat netransparent contestația unui grup de parlamentari PNL împotriva unei decizii a conducerii partidului.   PNL a arătat că nici măcar nu a fost informat de acest proces.

Petrișor Peiu și Marian Neacșu, mai apropiați decât vor să recunoască Foto: captură video
Politică

Primele semne că AUR va ajuta guvernul Veștea: în Birourile Permanente, a ajutat PSD

AUR a ajutat PSD să treacă prin cele două Birouri Permanente ale celor două camere ale Parlamentului calendarul de investire a guvernului Veștea. „Consecvența lui George Simion și credibilitatea lliderilor AUR: în Birourile Permanente Reunite AUR a virat și joaca cu PSD și Guvernul Vestea. Probabil la fel vor face și la votul de învestire!”, a scris, pe Facebook, liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu. Citește și: Noul ministru al Dezvoltării, clientul lui Ciolacu, cu studii superioare la Câmpina. A fost muncitor necalificat, spune primarul Toma În aceste condiții, votul de învestire va avea loc la 21.30, iar în lista miniștrilor se păstrează mențiunea PNL, deși liderii acestui partid au protestat.  AUR se preface că nu susține noul Guvern Liberalii au solicitat ca numele partidului să fie eliminat din lista oficială, în contextul în care conducerea PNL nu susține politic Guvernul Veștea, deși pe lista Executivului se regăsesc mai multe nume asociate formațiunii. În prima fază, ordinea de zi nu a întrunit suficiente voturi „pentru”: USR și PNL au votat împotrivă, iar AUR s-a abținut. După reluarea ședinței, calendarul audierilor a fost însă aprobat. „Cred că mizează pe vreo 30 de voturi de la AUR. Sunt sigur că Veștea și PSD au un acord verbal cu AUR, ca să primească 30 de voturi”, a declarat, la Antena 3, liderul deputaților UDMR, Csoma Botond.  Potrivit lui Csoma Botond, este posibil ca Mohammad Murad și alți parlamentari AUR să rămână în sală pentru a asigura voturile necesare trecerii Guvernului Veștea. "Poate pe Murad îl lasă în sală cu încă 30 de colegi, ca să treacă Guvernul", a afirmat Csoma Botond. „Dacă trece acest guvern, va fi un guvern legat de mâini și de picioare, pentru că va fi la mâna extremiștilor", a mai declarat Csoma Botond.

Dragoș Anastasiu crede că a greșit când a vrut să-i lase flămânzi peste noapte pe cei care controlaui companiile de stat Foto: Inquam/Madalina Norocea
Politică

VIDEO Ex-vicepremierul Dragoș Anastasiu arată, la podcastul „Cum e, de fapt?”, cum trebuia lăsat PSD fără cașcaval

Invitat la podcastul „Cum e, de fapt?”, fostul vicepremier Dragoș Anastasiu a spus că a greșit când a încercat să-i convingă pe cei care controlează companiile de stat să renunțe, brusc, la tot „cașcavalul”. El nu a pronunțat cuvântul PSD, dar discuția s-a referit la tentativa de a reforma aceste companii și la opoziția care a urmat.  Citește și: Noul ministru al Dezvoltării, clientul lui Ciolacu, cu studii superioare la Câmpina. A fost muncitor necalificat, spune primarul Toma Anastasiu a explicat și de ce a fost nevoie de majorarea TVA: finanțatorii României nu mai avea nici o încredere în guvernările României după ani de promisiuni neonorate, iar guvernul Bolojan a avut fix zece zile să treacă prin Parlament un plan de măsuri.  „Bucata aia de cașcaval nu pot s-o iau cu totul și repede că rămân flămânzi toți” Transcrierea începe la minutul 20.19: „Q: Credeți că-i convingeați omenește să renunțe? Ăia aveau așa o bucată mare de cașcaval, așa vizualizez eu, în dinți, și dumneavoastră îi convingeați cu frumosul s-o lase. Anastasiu: Cred că ar fi trebuit să-i conving să lase o parte... Q: Măcar o parte... Anastasiu: ...și încă o parte și încă o parte. Am vrut să lase tot. Q: Și ei n-au vrut să lase nimic. Anastasiu: Și când am vrut să lase tot, nu le-a prea convenit. Eu cred că aici, aici cred că e și greșeala mea.  Q: Adică trebuia să fiți mai flexibili, să-i lăsați măcar un pic.  Anastasiu: Să-mi dau seama că nu se poate schimba ca la mine la firmă, așa, pe logică, și că sunt foarte mari interese și că bucata aia de cașcaval nu pot s-o iau cu totul și repede că rămân flămânzi toți. Și atunci cred că soluția este să începem, nu știu, anul ăsta 10-15%, anul viitor 10-15%. Deși și asta discutasem și cu premierul Bolojan. Și eu, și dânsul, am vrut foarte repede cumva, dar și constrânși de ce se întâmplă cu economia României și cum se uită cei finanțatorii noștri la noi și constrânși de asta în lipsa timpului, și poate a mea cel puțin, a experienței politice am vrut prea mult. Q: Credeți că de la asta i s-a tras și lui Bolojan? Companiile de stat... Anastasiu: Și de asta, dar nu mai asta. Administrația locală, partea de magistrați. Adică noi, și după aia premierul Bolojan, am deranjat foarte multe foarte multe categorii sociale și aud acuma că spune: «Uite, nimeni nu e mulțumit cu cu Bolojan». Ok, asta e un semn bun, că dacă ar mai fi rămas cineva mulțumit, înseamnă că cineva ar fi fost avantajat. (...) Și credeți-mă că trebuiau făcute, trebuiau luate măsuri, că trăiam peste puterile noastre. Da? Deci gândiți vă că, nu știu, aveți o casă și mai cumpărați încă una și încă o mașină și vă trimiteți copiii în Londra, la... Q: Totul pe împrumut... Anastasiu:...și vine banca și spune: «Bă, băiete, te ai întins gata, nu mai merge». Și tu spui doi, trei, ani: «Am înțeles că nu mai merge și o să fac reduceri», că acolo suntem, și n-am făcut reduceri și a venit unul nou, că noi...Eu cu urechile mele și cu ochii mei am auzit chestia asta că noi tot spuneam, dar lăsați-ne puțin timp. că suntem noi și zicea: «Da, sunteți noi, dar în spatele vostru steagul este același și de trei patru ani de zile ne tot spuneți ceva. Deci aveți același steag în spate. Înțelegem că sunteți noi, dar nu mai aveți timp». Și când am ajuns la guvern, am avut 10 zile să trecem un plan de măsuri prin Parlament. 10 zile. Ce puteai să faci în alea 10 zile? Să începi cu evaziunea fiscală, cu reforma companiilor de stat? Puteai să începi cu toate astea în 10 zile? Nu! Te-ai uitat cum poți (...) Ne-am dus să nu mărim TVA-ul. Și la Comisia Europeană ne-au spus: «Bă, băieți, pe bune?» Adică...”. 

Ex-muncitorul Lungu va gestiona miliardele de la Dezvoltare Foto: Facebook
Politică

Noul ministru al Dezvoltării, clientul lui Ciolacu, cu studii superioare la Câmpina. A fost muncitor necalificat, spune primarul Toma

PSD l-a propus ministru al Dezvoltării în guvernul Veștea pe Romeo Lungu, ex-vicepreședinte al Consiliului Județean Buzău, iar acum deputat. Bugetul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) pentru anul 2026 prevede 22,83 miliarde de lei (credite bugetare) și 39,23 miliarde de lei (credite de angajament). Citește și: Bolojan a eliminat membrii ALDE din conducerea PNL, unde îi adusese Ciucă. Vosganian, supărat „Era un muncitor necalificat la Compania de Apă” Potrivit propriului CV, Lungu a terminat la 25 de ani ceea ce el a susținut a fi „Facultatea de Litere și Știinte, specializare Administrație Publică Locală, Colegiul Universitar Cîmpina (sic!)”. El ar fi primit diploma de funcționar superior. Însă, la o căutare pe internet, un astfel de colegiu și o astfel de facultate sunt de negăsit. Acum, Romeo Lungu este președintele PSD Buzău, unde a ajuns cu susținerea lui Marcel Ciolacu.  Ulterior, în 2007, Lungu ar fi ajuns licențiat și la Facultatea de Management și Administrație Publicâ Academia de Studii Economice, București. Însă, între 2003 și 2007 el lucra: a fost șef de cabinet al prefectului de Buzău (Ciolacu a fost prefect în 2004) și consilier senatorial. Însă, în cea mai mare parte a timpului Lungu a lucrat pentru prefectul PSD Ion Vasile.  Între 2010 și 2012, Lungu a fost director sportiv la Gloria Buzău.  „Am făcut echipă şi cu Marcel Ciolacu, şi cu Lucian Romaşcanu, mai puţin cu acest domn Romeo Lungu care, să-mi fie iertat, nu are profesionalismul necesar, pregătirea necesară, background-ul necesar să fie pe o funcţie aşa mare. Şi aici şi la nivel de partid, la nivel central de vicepreşedinte, la nivel de Camera Deputaţilor, unde este chestor (...) Toată viaţa n-a făcut decât să profite de faptul că este membru PSD, altceva nu ştie să facă. Eu l-am prins, am mai spus lucrul ăsta, era un muncitor necalificat la Compania de Apă şi acolo a ajuns pe pile”, a spus despre Lungu primarul PSD din Buzău, Constantin Toma.   

Marian Neacsu si mentorul său, Adrian Năstase Foto: Facebook
Politică

Pentru prima oară în istoria ultimilor 36 de ani, România va avea la Interne un condamnat penal

Marian Neacșu, condamnat definitiv în 2016 de Înalta Curte la șase luni de închisoare cu suspendare pentru conflict de interese, va fi ministru de Interne în guvernul Veștea, susținut de PSD. Chiar dacă Neacșu a fost reabilitat între timp, este pentru prima oară în ultimii 36 de ani când o persoană care a avut o condamnare conduce un minister al cărui principal rol este să impună legea.  Citește și: Bolojan a eliminat membrii ALDE din conducerea PNL, unde îi adusese Ciucă. Vosganian, supărat PSD a votat în unanimitate pentru intrarea la guvernare în cadrul guvernului lui Adrian Veștea Neacșu este specialist în furajare. Penalul specialist în furajare gira creditele date prin EximBank Absolvent al Facultății de Economie al Universității din Craiova, Neacșu a lucrat ca economist la IAS Slobozia, până în 1990. În 2012, el era membru al Uniunii Naţionale a Crescătorilor de Păsări din România. El a urmat cursurile „Tehnici superioare de nutriţie a animalelor” și „Formularea reţetelor de furajare asistată de calculator”. Între 1991 și 2001 a fost membru al PDAR, după care s-a înscris în PSD, unde a fost secretar general, din 2015 în 2018, când Dragnea l-a exclus din partid. Ulterior, în februarie 2019, Neacșu s-a înscris în partidul lui Victor Ponta, Pro România, pentru care a condus campania pentru alegerile europarlamentare. În guvernările PSD-PNL, Marian neacșu a fost secretar general al Guvernului și vicepremier. În pofida condamnării sale penale a fost membru în Comitetul Interministerial de Finantari, Garantii si Asigurari (CIFGA) din cadrul EximBank.  În ultimii 36 de ani, mai mulți foști miniștri de Interne au fost condamnați penal și au ajuns la închisoare, dar este fără precedent ca un penal să ajungă să conducă această instituție. 

Hubert Thuma speră ca aleșii locali ai PNL să se revolte împotriva lui Bolojan Foto: Facebook
Politică

În ziua congresului, Thuma instigă aleșii locali ai PNL împotriva lui Bolojan și Pîslaru

Președintele Consiliului Județen Ilfov, Hubert Thuma (PNL), le transmite aleșilor locali ai PNL că „sunt spectatori” la congresul care are loc azi, în timp ce Dragoș Pîslaru, care s-a înscris sâmbătă în partid este promovat vicepreședinte.  Citește și: Pîslaru, trolling la Veștea pe Facebook. Premierul desemnat îi răspunde dând vina pe Ghinea „Domnul Bolojan a decis că munca voastră de zeci de ani în PNL valorează mai puțin decât o cerere de înscriere depusă săptămâna trecută”, a scris Thuma, pe Facebook. Însă majoritatea zdrobitoare a comentariilor la postarea sa sunt negative: „Sunteți ofticați?Dragoș Pâslaru e mai penelist decât voi toți care-i iubiți pe pesediști. Nu mureați de foame dacă stăteați departe de ei doi ani”, i-a scris Nora Necula.  Thuma reia lozinca userizării PNL de către Bolojan „Azi, la congres, Ilie Bolojan candidează la șefia PNL cu o moțiune intitulată „Modernizare cu Rădăcini”. Rădăcinile, în cazul de față, lipsesc cu desăvârșire. Unii dintre noi au spus-o de luni de zile: USR-izarea PNL nu este o simplǎ acuzație, e un proces. Azi acel proces primește organigramă.   O conducere construită cu oameni care au descoperit că sunt liberali în această săptămână. Printre ei, Dragoș Pîslaru, care în decembrie 2024 obținea 1% ca lider de partid, își asuma eșecul și promitea un pas în spate. Pasul în spate pare cǎ îl aduce direct în conducerea PNL.   Între timp, cei 12 președinți de consilii județene, cei 1.150 de primari, zecile de mii de aleși locali care au construit acest partid județ cu județ, sat cu sat — sunt spectatori. Oameni care au bătut la uși, care au câștigat voturi pentru PNL când nu era ușor, care au ținut partidul în viață în teritoriu, află azi că locul lor în conducere a fost ocupat de cineva care săptămâna trecută era în alt partid. Sau în niciunul.   Domnul Bolojan a decis că munca voastră de zeci de ani în PNL valorează mai puțin decât o cerere de înscriere depusă săptămâna trecută. PNL nu e o platformă de reinserție politică pentru proiecte eșuate în altă parte. E un partid cu 150 de ani de istorie. Iar istoria asta nu se rescrie într-un congres.   PNL a trecut prin lucruri mai grele. Va trece și prin acesta. Rămâne doar o întrebare: când își vor da seama membrii PNL că ceea ce se construiește azi în numele lor nu mai seamănă cu partidul pentru care au votat?”, a scris Thuma.    Însă, deși Thuma a limita posibilitatea de a se comenta la postările sale, majoritatea comentariilor sunt negative. „Hai mars la PSD!”, îi propune Alina Davidescu.   „Domnule Thuma, explicați-mi va rog acest paradox. Chiar așa unanimitate de 100% a fost la organizatiile judetene PNL Ilfov, Giurgiu, Arges, Braila și Botosani încât nimeni nu a dorit să participe la Congres din aceste organizatii? Până și la PSD majoritatea zdrobitoare era de 97,2%. Sau cumva minoritatea s-a supus majoritatii și dacă în organizatia judeteana s-a decis că nu se merge la Congres, s-a respectat disciplina de partid?”, l-a întrebat, retoric, Atilla Marton.   „Abia astept sa fii dat afara. Inca putin! In 2028 nu mai prinzi nimic, la sapat de santuri!”, ii propune Dragoș Dimulescu.   „Corect era Modernizare fără putregaiuri, că văd că putregaiurile lipsesc din sală”, a apreciat Dorel Negru. 

Calin Popescu Tăriceanu, care a fondat ALDE ca să-l ajute pe Ponta Foto: Inquam/George Calin
Politică

Bolojan a eliminat membrii ALDE din conducerea PNL, unde îi adusese Ciucă. Vosganian, supărat

Membrii ALDE care au revenit în PNL în martie 2024 vor boicota congresul organizat de Ilie Bolojan, a anunțat Varujan Vosganian. ALDE a fost format de Călin Popescu Tăriceanu în 2025, când s-a desprins de PNL pentru a susține în continuare guvernul PSD condus de Victor Ponta. Citește și: Pîslaru, trolling la Veștea pe Facebook. Premierul desemnat îi răspunde dând vina pe Ghinea În 2024, când a fuzionat cu PNL, ALDE avea trei co-președinți, pe Varujan Vosganian, Mohammad Murad și Mircea Minea. Vosganian este acum președintele Uniunii Scriitorilor, Murad este parlamentar AUR, iar Minea, amic al familiei Savonea, este primar în Chiajna.  Acum, Varujan Vosganian îl acuză pe Ilie Bolojan că nu respectă protocolul semnat în 2024 de Nicolae Ciucă. Vosganian crede că Bolojan e Lenin „Membrii PNL proveniți din ALDE nu vor participa la Congresul Extraordinar din 21 iunie 2026. ALDE a fuzionat, prin absorbție, cu PNL în anul 2024. Portrivit protocolului, toate prevederile negociate, inclusiv reprezentarea în structurile de decizie, erau valabile până la următorul Congres ordinar care va avea loc, probabil, în anul 2027. Devenit președinte interimar al PNL, Ilie Bolojan ne-a comunicat că nu va respecta înțelegerea cu ALDE, de vreme ce semnătura pe document aparține lui Nicolae Ciucă și nu lui. Așa cum a procedat Lenin când a refuzat să plătească datoriile Rusiei, pe motiv că datoriile le-a făcut țarul și nu el.   Din acest motiv noi am refuzat să participăm la Congresul extraordinar din vara lui 2025 când Ilie Bolojan a fost singurul candidat la funcția de președinte. Nu vom participa nici la acesta și vom păstra aceeași atitudine cât timp Ilie Bolojan va conduce PNL”, a scris Vosganian pe Facebook. 

Dragos Pislaru il trolează pe Vestea Foto: Facebook
Politică

Pîslaru, trolling la Veștea pe Facebook. Premierul desemnat îi răspunde dând vina pe Ghinea

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a trolat o postare a premierului desemnat, Adrian Veștea, care, pe Facebook, i-a reproșat lui Ilie Bolojan că „formula actuală a dus deja la blocaje în demersuri esențiale pentru finalizarea cu succes a PNRR, SAFE și OCDE”.  Citește și: Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru s-ar fi înscris în PNL - presă. Vor face parte din echipa Bolojan Ghinea, vinovat de dezastrul PNRR „Domnul Bolojan știe, la fel de bine ca mine, că formula actuală a dus deja la blocaje în demersuri esențiale pentru finalizarea cu succes a PNRR, SAFE și OCDE. În plus, este cunoscută atenția agențiilor de rating față de instabilitatea politică din România - o instabilitate pe care avem acum șansa să o depășim”, a scris Veștea. „Domnule Veștea, cu toată deferența, blocajele pe PNRR la care faceți referire datează din guvernele anterioare, din care și dumneavoastră ați făcut parte. Guvernul Ilie Bolojan a deblocat, renegociat și transparentizat PNRR-ul. Mai mult, în ciuda haosului politic declanșat de dărâmarea Guvernului, am reușit, cu sprijinul prim-ministrului și al președintelui, să finalizăm negocierile pentru așezarea finală, astfel încât România să poată obține banii pentru investițiile vitale pentru țară.   Când veți fi mai puțin preocupat de ruperea PNL-ului și veți avea mai mult timp liber, dacă doriți să discutăm la nivel tehnic despre dezastrul pe care l-am găsit la preluarea mandatului și unde am reușit să ajungem astăzi, am toată deschiderea să clarific situația pentru dumneavoastră”, i-a răspuns Pîslaru.   „Mă bucur să aflu că, în versiunea dumneavoastră asupra realității, toate reușitele aparțin prezentului, iar toate nerealizările sunt exclusiv moștenirea trecutului.   Există însă un aspect pe care îl treceți cu vederea. O parte importantă din arhitectura PNRR, inclusiv multe dintre jaloanele care generează astăzi dezbateri și renegocieri, a fost construită de reprezentanți ai propriei dumneavoastră familii politice, în speță domnul Cristian Ghinea.   Din acest motiv, cred că o abordare mai echilibrată și mai puțin selectivă asupra responsabilităților ar fi utilă.   În perioada în care am coordonat Ministerul Dezvoltării, obligațiile și țintele asumate de minister au fost îndeplinite conform calendarului stabilit. Acesta este un fapt verificabil. Problemele apărute ulterior țin de etapele de implementare și de capacitatea administrativă a celor care au avut responsabilitatea gestionării lor.   Desigur, este legitim să vorbim despre deblocări, renegocieri și ajustări. Totuși, rezultatul final rămâne criteriul după care românii evaluează performanța unui guvern. Iar dacă, la câțiva ani de la lansarea PNRR, încă discutăm despre întârzieri, modificări succesive și riscuri privind absorbția fondurilor, este evident că explicațiile nu pot fi căutate exclusiv în trecut.   Cât despre discuția tehnică pe care o propuneți, ea poate fi oricând utilă. Cu atât mai mult cu cât ar permite o analiză completă: nu doar a situației găsite la preluarea mandatului, ci și a rezultatelor obținute după ani de guvernare și de gestionare directă a acestor responsabilități.   În politică, la fel ca în administrație, credibilitatea nu este dată de numărul explicațiilor oferite, ci de rezultatele livrate. Iar acestea aparțin întotdeauna atât celor care au construit, cât și celor care au avut obligația să ducă proiectele la bun sfârșit. Gânduri bune!”, a fost replica lui Veștea. 

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră