marți 23 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: suprataxare

2 articole
Economie

Suprataxarea salariilor mari poate împinge România spre criză: riscul unui scenariu de tip Grecia

Eugen Rădulescu, consilier al guvernatorului BNR, critică dur ideea introducerii impozitului progresiv pe salarii și avertizează că suprataxarea veniturilor mari poate afecta grav economia României. Suprataxarea salariilor, pericol pentru economie Economistul susține că majorarea taxelor pentru salariile de peste 2.000–4.000 de euro ar descuraja munca, investițiile și dorința oamenilor de a câștiga mai mult. Citește și: Generalul în rezervă Dorin Toma, fost comandant al unei structuri NATO, critică dur desemnarea lui Veștea ca premier: îl acuză de dezinteres și management defectuos În contextul unei datorii publice apropiate de 60% din PIB, oficialul BNR atrage atenția că dezechilibrele bugetare se reflectă deja în inflație, dobânzi ridicate și credite mai scumpe pentru populație și firme. Eugen Rădulescu vorbește și despre riscul unui scenariu economic de tip Grecia, critică pensiile speciale și Programul „Anghel Saligny”, analizând totodată impactul politicilor fiscale asupra investițiilor, economiilor populației și dezvoltării unor orașe precum Iașiul. Continuarea, în Ziarul de Iași

Suprataxarea salariilor, pericol pentru economie (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Singura companie care extrage gaze din offshorul românesc nu vrea să crească producția Foto: Exxon Mobile
Eveniment

Singura companie care extrage gaze din offshore-ul românesc spune că ar putea crește producția, dar noile taxe o demotivează

Singura companie care extrage gaze din offshorul românesc, BSOG, spune că ar putea crește extracția, dar noile taxe o demotivează, ba chiar ar justifica o scădere a producției. Black Sea Oil & Gas (BSOG) asigură acum, din gazele din Marea Neagră, 12% din consumul României. Singura companie care extrage gaze din offshorul românesc „Acum producem 12% din con­sumul de gaze al României, lucru care a înlocuit importul rusesc. Este un lucru foarte bun, la momentul ideal, nu se putea un moment mai bun. Credem că putem creşte pro­ducţia cu 20%, să mergem de la 12% la 15%, dar în actualele condiţii de ta­xare eşti motivat să tai producţia, nu să o creşti. Nu vom face acest lu­cru, nu vom scădea. Avem o obli­gaţie de producţie, o luăm în serios, dar şi autorităţile au o obligaţie de a încuraja securitatea energetică“, a spus Mark Beacom, CEO al Black Sea Oil & Gas (BSOG), în cadrul ZF Power Summit 2023. „În vara anului trecut, după o dezvoltare de 12 ani, americanii de la Black Sea Oil & Gas (BSOG), care au în spate colosul Carlyle, au reuşit să fi­nalizeze proiectul Midia Gas Development (MGD), prima investiţie complet no­uă făcută în platoul continental al Mării Negre în ultimii 30 de ani. Proiectul MGD constă în cinci sonde de producţie (o sondă submarină la zăcământul Doina şi patru sonde de producţie la zăcământul Ana), o platformă de producţie monitorizată şi operată de la ţărm, amplasată pe zăcământul Ana şi o conductă sub­ma­rină de 126 de kilometri care asi­gură transportul gazelor până la no­ua staţie de tratare a gazelor (STG) din comuna Corbu, judeţul Constanţa. Întreaga investiţie s-a ridicat la circa 400 de milioane de dolari”, mai arată Ziarul Financiar. Citește și: BREAKING OMV Petrom și Romgaz încep anul acesta investiții de 1,2 miliarde lei în exploatarea gazelor din offshore – Profit. Investițiile totale, estimate la patru miliarde euro OMV Petrom, care de asemenea are licență de exploatare a gazelor din offshore, a anunțat că nu va plăti taxa de solidaritate, întrucât nu se încadrează în prevederile ordonanței care prevede această măsură.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră