joi 25 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: stefan busnatu

2 articole
Politică

Medicul Busnatu, posibil ministru al Sănătății, un apărător al plăților informale către medici: „Un gest uman, care reflectă aprecierea sinceră”

În octombrie 2024, medicul cardiolog Ștefan Busnatu, l-a apărat public, pe Facebook, pe fostul ministru al Sănătății, Nelu Tătaru, după ce acesta a fost acuzat de DNA că ar fi luat mită (sume cuprinse între 100 și 500 de lei, dar și alimente) de la aproape 50 de pacienți pe parcursul a câteva luni. Busnatu a scris că Justiția și presa „îşi unesc forţele pentru a destabiliza corpul medical”. Citește și: EXCLUSIV DeFapt.ro a vorbit cu un martor prezent lângă drona ucraineană din Portul Constanța: „Reprezentanții MApN ne-au spus să stăm liniștiți, că e o dronă de bruiaj” Vineri, medicul Ștefan Busnatu a scris, pe Facebook, că este onorat pentru că „numele meu este menţionat în presă ca o posibilă opţiune pentru funcţia de Ministru la Ministerul Sănătăţii - România în guvernul dlui Prim-ministru Eugen Tomac”.  În octrombrie 2024, mai multe publicații au preluat declarația sa în favoarea lui Nelu Tătaru, apreciind că acesta justifică plățile informale către medici.  „Justiţia şi presa îşi unesc forţele pentru a destabiliza corpul medical” „Se întâmplă din nou! Justiţia şi presa îşi unesc forţele pentru a destabiliza corpul medical, de data asta cu un caz care atinge un punct sensibil: recunoştinţa pacienţilor. Dr. Nelu Tătaru, fost ministru al sănătăţii, este acuzat că a primit „şpagă” sub formă de ouă, găini şi mici sume de bani de la pacienţi care i-au mulţumit după ce le-a salvat vieţile. E revoltător cum un gest uman, care reflectă aprecierea sinceră a celor vindecaţi, ajunge să fie tratat drept o infracţiune şi mediatizat de toată media. Nu vorbim aici de pretenţii financiare pentru a avea acces la actul medical, ci de acea mulţumire profund umană, acele gesturi de recunoştinţă (...) Este o lovitură dură şi nedreaptă pentru toate cadrele medicale care încă îşi fac meseria cu conştiinţă, iar asta nu face decât să accelereze exodul tinerilor talentaţi din ţară. Însă până vom afla marele adevăr ii voi ruga pe sfinţii părinţi şi pacienţi pe care am avut placere şi emoţia să îi tratez, să vina şi să le înapoiez icoanele foarte valoroase si deosebite pe care mi le-au oferit cu lacrimi în ochi pentru a-mi oferi protecţie cereasca si putere de muncă. Nu de alta că altfel probabil ca mă voi trezi în curând cu DNA că va veni şi le va lua şi cine ştie, voi mai fi şi pus sub acuzare. Se pare că sunt puşi pe fapte mari justiţiarii! Şi e mai bine să prevenim decât să tratăm, cum zic eu întotdeauna! NU AVEM VIZIUNE, NU AVEM DIRECŢIE, NU SUNTEM OAMENI!”, a scris Busnatu. Ulterior el a scris că plățile informale sunt „inumane și de netolerat”.  „Consider că acest gest de recunoștință trebuie clarificat complet și delimitat de șpaga/plăți informale care sunt inumane și trebuie cu desăvârșire interzise din punctul meu de vedere. Orice profesionist din sistemul medical trebuie să știe dacă o felicitare, o cutie de bomboane, 1 buchet de Flori, un obiect de cult , un borcan de miere, o prăjitură pot fi acceptate ca semn de mulțumire al pacientului fără să fie considerate infracțiune.  Și trebuie să ținem cont de cultura noastră Balcanică când se stabilesc aceste lucruri pentru că noi din fericire avem mai mult umanism decât au Vesticii, dacă nu ați observat. Și pentru noi poate un ou, un borcan de miere, un borcă de bulion sunt echivalentul unei flori în Franța?”, a explicat el, la 24 octombrie.  Busnatu este prorector al Universității de Medicină și Farmacie Carol Davila din București. El este medic la spitalul de stat Bagdasar Arseni. 

Ștefan Busnatu, posibil succesor al lui Alexandru Rogobete Foto: Facebook
Medicul Ștefan Busnatu, pregătit să fie ministru în guvernul Tomac Foto: Facebook
Politică

Medicul Ștefan Busnatu, propus la Sănătate în guvernul Tomac: lucrează și la stat, și la privat

Medicul cardiolog Ștefan Busnatu a confirmat, azi, că este una din variantele de ministru al Sănătății în guvernul Tomac. „Mă onorează faptul că numele meu este menţionat în presă ca o posibilă opţiune pentru funcţia de Ministru la Ministerul Sănătăţii - România în guvernul dlui Prim-ministru Eugen Tomac”, a scris el, pe Facebook. Citește și: Surse: doi consilieri ai lui Nicușor Dan și un ex-consilier prezidențial, în viitorul guvern Tomac Busnatu a arătat că o altă variantă este Cătălin Cârstoiu, fostul candidat la primăria Capitalei din partea PSD-PNL, în 2024. Busnatu, acționar la trei firme Busnatu este prorector al Universității de Medicină Și Farmacie Carol Davila din București. El este medic la spitalul de stat Bagdasar Arseni, dar are și propriul cabinet, Dr. Heart, unde mai lucrează alături de trei medici rezidenți. Pe site-ul stefan-busnatu.ro el scrie că poate fi găsit la Prevent Institute - unde „consultațiile se desfășoară în regim privat, fără decontare prin Casa de Asigurări de Sănătate” - și la spitalul Arseni. Dr Heart SRL a avut o cifră de afaceri de peste 500.000 de lei în 2025, doi angajați și un porofit de 116.000 de lei.  În ultima declarație de avere, din 2024, Busnatu arată că este acționar la trei firme. El deține un apartament de 76 mp în București și un Audi. Câștiga, în anul fiscal 2023, net, anual, 187.000 de la UMF Carol Davila și 117.000 de lei de la spitalul Arseni. El nu menționa nici un fel de dividende de la firmele sale, deși doar Dr. Heart a avut un profit de aproape 280.000 de lei.  „Sunt convins că viitorul medicinei în România trebuie construit prin investiţii în educaţie pentru sănătate, diagnostic precoce, acces echitabil la servicii medicale şi utilizarea inteligentă a tehnologiei pentru a creşte eficienţa şi calitatea îngrijirilor oferite pacienţilor. În acelaşi timp, consider că chiar dacă nu voi fi eu, alegerea domnului Prof. Univ. Dr. Cătălin Cârstoiu ar reprezenta, de asemenea, o opţiune extrem de valoroasă pentru sistemul medical românesc, având în vedere experienţa managerială şi profesională pe care o deţine. Dincolo de nume şi funcţii, cel mai important lucru este ca sănătatea să rămână o prioritate strategică, iar deciziile viitoare să contribuie la construirea unui sistem medical mai performant, mai modern şi mai aproape de nevoile românilor. Pentru că toţi suntem oameni şi toţi vom avea nevoie la un moment dat de îngrijiri de sănătate. Şi e bine să fie făcute cu umanitate în primul rând şi orientate către prevenţie”, a scris, el, azi, pe Facebook.   

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră