marți 23 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: dan andronic

2 articole
Politică

Teorii conspiraționiste la Realitatea, Antena 3 și Andronic: gazele din Marea Neagră, oferite Ungariei pentru ca UDMR să fie cu Bolojan

Mai multe publicații care susțin guvernul Veștea au lansat teoria că UDMR ar fi trecut de partea lui Ilie Bolojan pentru că actualul premier ar fi promis Ungariei că-i va vinde gazele extrase din Marea Neagră. Kelemen Hunor a respins dur ceea ce el a denumit „delir”. Citește și: VIDEO Moscova arde: dronele ucrainene au trecut de apărarea antiaeriană și au lovit o rafinărie importantă În plus, Dan Andronic, directorul Evenimentului Zilei, a susținut, pe Facebook, că Siegfried Mureșan - despre care se sugerează că ar fi agent de influență al Germaniei - ar fi sunat „la Budapesta ca să-l convingă pe Peter Magyar să transmită UDMR să nu susțină Guvernul Veștea”. Andronic nu a prezentat nici o dovadă, a scris că se bazează pe o sursă.  Economedia a scris azi că Guvernul, prin Administraţia Națională a Rezervelor de Stat – aflată în subordinea Secretariatului General al Guvernului, şi-a exercitat dreptul de preempţiune faţă de OMV Petrom pentru o parte din gazele ce vor fi extrase din Marea Neagră începând cu 2027. Realitatea TV, Antena 3, Andronic Cine a lansat aceste teorii: Dan Andronic, director la Evenimentul Zilei, scrie pe Facebook: „O sursă din politică îmi povestea cum  Siegfried Mureșan (europarlamentar PNL) suna acum două seri la Budapesta ca să-l convingă pe Peter Magyar să transmită UDMR să nu susțină Guvernul Veștea. Ceea ce s-a și întâmplat! (...) Concluzia: Rupeți-vă de iluzii!  Jocurile NU se fac aici, în România...” Mesajul lui Andronic este citit de Gâdea în timpul emisiunii sale. Realitatea Plus: „UDMR nu ar mai susține viitorul guvern condus de Adrian Veștea din cauza unor negocieri purtate pe tema gazelor de la Neptun Deep și a OMV, potrivit unor informații apărute pe surse, citate de Realitatea PLUS. Formațiunea s-ar fi răzgândit și ar fi anunțat încă de ieri că nu intră la guvernare și nu va vota noul executiv. Potrivit acelorași informații, UDMR ar fi «vândut votul» după ce Peter Magyar ar fi ajuns la o înțelegere cu Ilie Bolojan pentru gazele de la Neptun Deep”.  BizBrasov: „În spaţiul public au apărut informaţii privind posibile discuţii între premierul Ungariei, Péter Magyar, şi premierul României, Ilie Bolojan, legate de viitoarele volume de gaze care urmează să fie extrase din proiectul Neptun Deep din Marea Neagră.Potrivit unor informaţii difuzate de Realitatea Plus, în cadrul acestor discuţii ar fi fost abordată şi situaţia politică de la Bucureşti, inclusiv poziţionarea UDMR faţă de guvernul propus de Adrian Veştea (...) Tot miercuri, jurnalistul Dan Andronic a publicat pe Facebook un mesaj în care susţine că deciziile politice importante din România sunt influenţate din afara ţării şi lansează acuzaţii la adresa europarlamentarului PNL Siegfried Mureşan” Kelemen Hunor, președintele UDMR, a reacționat dur: „Văd că unii susțin, fără nicio dovadă și fără un pic de rușine, că noi, UDMR, am fi luat decizia de a nu vota Guvernul Veștea după ce am fost sunat de premierul Ungariei, Magyar Peter. Alții, merg chiar mai departe și au reușit să dezvolte o conspirație întreagă: Ilie Bolojan a făcut o înțelegere cu Magyar pentru gazele din Marea Neagră, apoi l-a rugat pe Magyar să mă sune pe mine și să mă roage să nu-l votăm pe domnul Veștea.   Alții delirează și spun că europarlamentarul Siegfried Mureșan l-a pus pe președintele PPE, Manfred Weber, să-l sune pe premierul Magyar, ca să mă sune, apoi, pe mine pentru a nu vota investirea Guvernului Veștea.   Toate aceste povești sunt fabulații și invenții, lipsite și de orice logică.   Dacă Magyar Peter ar fi făcut vreo înțelegere pentru a cumpăra gaze din România, trebuia să se înțeleagă cu președintele Nicușor Dan și cu viitorul premier, nu cu cel care pleacă.   Stați liniștiți oameni buni, n-am vorbit cu premierul Ungariei din data de 23 aprilie. Deciziile pe care noi le luăm în politica românească sunt deciziile noastre și nu sunt influențate de nimeni. N-au fost și nu vor fi. Suntem în stare să gândim cu capul nostru și suntem în stare să evaluăm situația politică și perspectivele politice, iar deciziile noastre țin cont doar de ceea ce credem că este bine pentru comunitatea noastră și pentru România.   N-am vorbit nici cu Manfred Weber. Săptămâna trecută, când a fost în București, am aflat de la televizor.   Ar fi foarte frumos să nu mai manipulați și dezinformați opinia publică.   Scenarita și teoriile conspiraționiste nu ne fac o societate nici mai bună, nici mai rezilientă. Și nu îl vor ajuta nici pe domnul Veștea să obțină mai ușor voturile necesare pentru învestire”.   

Gadea citează cu seriozitate din afirmațiile „domnului Dan Andronic” Foto: Captură video
Trump, apărat de fanii din România (sursa: Facebook/Mihail Neamtu)
Eveniment

Fanii români ai lui Trump, de la Baconschi la Neamțu și Andronic, critică decizia de a-l pune sub acuzare pe fostul președinte și acuză politizarea justiției americane

Trump, apărat de fanii din România. Știrea că Donald Trump va fi pus sub acuzare a stârnit reacții și la București. Defapt.ro este un proiect independent, ne poți sprijini direcționând 3,5% din impozitul tău pe venit. Durează un minut, online Unele, previzibile, din partea unor personaje cunoscute ca fiind sensibile la soarte lui Trump. Altele, oarecum surprinzătoare, ca cea a fostului ministru de Externe Teodor Baconschi. Trump, apărat de fanii din România "NIXON și-a spionat adversarii politici, a mintit si a distrus probe. N-a pățit nimic. CLINTON a mințit sub jurământ. N-a pățit nimic. BUSH a declanșat război in Irak cu o minciună. N-a pățit nimic. Trump a plătit o tăcere. A fost acuzat. Asta e adevărata evoluție a societății!", a scris Dan Andronic, director al Evenimentului zilei, pe Facebook. Teodor Baconschi a fost ceva mai reținut, dar tonul postării sale este critic la adresa sistemului american de justiție: "Inculparea lui Donald Trump de către un din NY îi va oferi certificatul de victimă și va alimenta nu doar ambiția lui de a reveni la Casa Albă, ci și războiul cultural din SUA, într-un moment când tot Occidentul are interesul coeziunii strategice. Merită precizat faptul că un nu e o instanță propriu-zisă de judecată, ci doar un grup de cetățeni dotat cu puterea legală de a investiga potențiale infracțiuni. E o reminiscență jurisdicțională medievală, care a supraviețuit în Common Law.". Neamțu invocă prostituatele lui JFK Cum era de așteptat, însă, tonul lui Mihail Neamțu este apocaliptic: "Zarurile au fost aruncate. Donald Trump, în vârstă de 76 de ani, va fi arestat. Procurorii i-au adus acuzații penale și fostul Președinte al Statelor Unite negociază la această oră — prin intermediul avocaților — condițiile predării sale. Zilele următoare, Donald Trump va zbura din Florida către New York, unde foarte probabil va fi fotografiat și încătușat ca orice alt delicvent. Candidatului republican la alegerile prezidențiale din 2024 îi vor fi luate amprentele și va răspunde unor interogatorii ale procurorilor din Manhattan. Citește și: Sondaj: 62% dintre americani consideră că acuzațiile aduse lui Trump sunt „în principal” motivate politic Așa arată a Statelor Unite sub administrația lui Joe Biden. Sute de ani, niciun magistrat n-a interferat cu viața privată a vreunui fost președinte sau posibil candidat la Casa Albă. Ca lider al Executivului american, JFK a recurs la serviciile unor prostituate, dar în fața procurorilor a rămas imun, ba chiar intangibil. Stânga radicală face azi un pas fără precedent în istoria Americii, trecând Rubiconul și politizând în chip dramatic actul de justiție."

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră