luni 22 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: artifex

2 articole
Politică

Un pesedist din Buzău, contabil cu studii la o universitate privată, manager excepțional plătit la Electrica Serv. Avalanșă de sinecuri, în 2024, peste clientul lui Ciolacu

Eduard Coman, fost candidat PSD la Camera Deputaților, cu studii la Universitatea Artifex și fost șef al serviciului de contabilitate la Prefectura Buzău, a fost plasat în mai 2025 în funcția de director general la Filiala de Întreținere și Servicii Energetice Electrica Serv. Acţionarul unic al FISE „Electrica Serv” SA (Filiala de Întreținere și Servicii Energetice) este Societatea Energetică „Electrica” SA. Statul român controlează 49,78% din Electrica, restul acțiunilor fiind deținute de investitori instituționali și persoane fizice. Citește și: PSD și-a pus omul, ex-CEO la Complexul Oltenia, șef peste cea mai profitabilă companie de stat. Recent, Bolojan a criticat dur Complexul Energetic Oltenia Clientul PSD/Ciolacu, competent în agricultură, energie, minerit și extragerea și valorificarea sării Potrivit unui raport de remunerare al directorilor Electrica Serv, din 2024, fostul director general Dobre Călin a primit 416.852 de lei pentru peste zece luni de activitate. Se poate estima că salariul lunar era de 40.000 de lei pe lună și nu este exclus să fi crescut, deși societatea este pe pierdere (13,8 milioane de lei, în 2024, pierdere, potrivit site-ului Termene). În plus, directorul are mașină, telefon și computer.  Date privind indemnizațiile de la Electrica Serv nu apar pe site-ul AMEPIP, agenția care monitorizează activitatea companiilor publice. Pe site-ul Electrica Serv, Coman nu are nici măcar o poză, cu atât mai puțin un CV. Rezultatele financiar nu mai sunt postate din 2022.  Coman a avut inițial o carieră modestă: a fost consilier pentru relații cu publicul la primăria din Tisău, Buzău, sau șef serviciu financiar-contabil la prefectura Buzău. În 2017, potrivit unei declarații de avere, lucra la agenția de plăți în agricultură, APIA, din Buzău. În 2024 a fost candidat la Camera Deputaților, din partea PSD, în circumscripția Buzău, lista fiind condusă de Marcel Ciolacu.  Declarația de avere din 2025 a lui Coman arată că acesta lucra la APIA (peste 11.000 lei, net, pe lună, în medie), era membru în CA-ul Conversmin (peste 42.000 de lei, net, anual) și mai luase salarii din trei slujbe la stat: Comisariatul Regional Pentru Protectia Consumatorilor Regiunea Sud-est Galati (peste 20.000 de lei), Salrom -22.753 de lei, Ministerul Economiei - 4.680 de lei. În total, circa 226.000 de lei, net, în 2024, de la stat, pentru un client PSD/Ciolacu, cu studii la Artifex.     

Eduard Coman și-a primit recompensa pentru că l-a susținut pe Ciolacu Foto: Facebook
Mircea Marian
Opinii

ANALIZĂ Șeful ANAF, absolvent Artifex, aruncă petarde, în timp ce Fiscul protejează marea evaziune, cu rădăcini politice

Din ziua în care Adria Nica a fost numit la șefia ANAF trebuia să fi înțeles că omul nu este numit acolo ca să atace marile rețele de evaziune. Nu trebuie decât să te uiți în CV-ul său: studii dubioase, o carieră încărcată de sinecuri grase, promovări semnate de șefimea PSD, inclusiv Ciolacu. Adrian Nica a studiat contabilitatea la prestigioasa universitate Artifex. Nu înțeleg cum, după atâtea discuții despre impostura de la vârful statului, guvernul nu poate promova într-o asemenea poziție pe cineva cu o „facultate pe bune”? În 1999 a absolvit-o, s-a angajat la Fisc, iar din 2013 au început să curgă sinecurile: AGA Transelectrica, CA-ul Romatsa, AGA CFR Marfă, CA-ul CFR, Consiliul de Supraveghere CFR Călători, CA-ul Metrorex, CA-ul Loteriei Române. Se evde că absolvenții Artifex erau pregătiți pentru orice: rețele electrice, control trafic aerian, transport pe calea ferată, păcănele... În ianuarie 2024, an electoral, cu cele mai nerușinate abuzuri economice ale guvernării PSD-PNL, Marcel Ciolacu l-a plasat la conducerea corpului de control al premierului. Poziție din care nu a făcut nimic pentru binele public, până și Curtea de Conturi a fost mai activă.  Din septembrie 2025 conduce ANAF, iar primele date, neoficiale, nu arată o îmbunătățire a colectării TVA-ului. Gândul susține că Guvernul a reușit să încaseze din TVA numai 95 miliarde de lei în perioada ianuarie-septembrie, o creștere de doar 7,7% (în primele nouă luni din 2024 încasase 88 de miliarde), deși inflația este de aproape 10%, iar TVA-ul a fost majorat cu două procente de la 1 august 2025. De ce scriu? Fiindcă apariția șefului ANAF la Antena 3 a fost marcată de petarde și diversiuni, în timp ce temele sensibile au fost atent ocolite: Miercuri, 15 octombrie, șefa Parchetului European, Laura Codruța Kovesi, a acuzat direct autoritățile române că se prefac că nu văd evaziunea din Portul Constanța. La Antena 3, Nica a ignorat acest subiect.  Șeful ANAF nu a deschis gura despre recuperarea prejudiciilor constatate în dosarele cu condamnări definitive. Anul 2025 ar putea fi cel mai prost an din ultimii zece, la acest capitol.  În schimb, Nica a aruncat, evident cu intenție, o serie de diversiuni pe care știa că presa le va prelua: gemul făcut de bunicuțe, autoconsumul din gospodării, în general, este de vină pentru că UE ne calculează un gap mare la TVA. În realitate, cei care fac gemuri, zacuscă sau murături plătesc TVA la borcane, zahăr, sare, gaz, apă, curent electric - TVA care nu poate fi dedus.  „Fiecare bombardier din ţara asta să se gândească de trei ori înainte, atunci când se urcă într-o maşină şi nu are venituri, că există posibilitatea ca ANAF să o confişte”: Nica ignoră mașinile de lux ale PSD. Site-ul Snoop.ro l-a surprins recent pe deputatul PSD Mihai Weber la volanul unui autoturism Mercedes AMG GLE 53. Mașina a fost cumpărată de o firmă din Gorj, care a raportat un profit de 3.500 de euro în 2024 și deține un butic într-un sat de 900 locuitori. Fostul premier Mihai Tudose se plimbă cu un Mercedes de lux „al unei rude”, iar fostul ministru Adrian Câciu folosește tot un Mercedes, de la compania fostei soții, care figura în 2024 ca angajată la Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) - scrie Snoop. De ce „bombardierii” sunt preocuparea lui Nica și nu șefimea PSD?  Acestea sunt faptele, premierul Bolojan trebuie să se decidă dacă a numit persoana potrivită la ANAF. Problema pentru cetățenii României este simplă: dacă ANAF continuă să ignore marea evaziune - despre rețelele uriașe, vizibile de pe lună, care importă legume și fructe și le vinde sub eticheta de marfă românească pe marginea șoselelor, nici nu se discută - Finanțele nu-și vor face planul la încasări și taxele vor crește din nou. Noi vom plăti. 

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră